Pas Oscar, Conte e largon edhe një mesfushor

Chelsea ka vendosur të huazojë mesfushorin anglez Ruben Loftus-Cheek.

Periskopi.com Sporti

Chelsea besohet se do t’ia ofrojë shërbimet e mesfushorit West Ham United dhe Brighton.

loftuscheek
Ruben Loftus-Cheek, Chelsea

 

Loftus-Cheek sezonin e kaluar kishte bërë 17 paraqitje për skuadrën londineze, pasi që trajneri holandez Guss Hiddink i besonte atij.

Cheek mendohet si e ardhmja e Chelsea por në këtë sezon nuk ka pasur hapsirë fare nga trajneri italian Conte.

Slaven Bilic është tejet i interesuar për shërbimet e anglezit. /Periskopi/

 

Formacionet zyrtare: West Ham United-Manchester United

West Ham United është nikoqir i Manchester United në kuadër të xhiros së 20-të të Premier League.

Periskopi.com Sporti

‘Djajët e kuq’ janë në një seri të mirë të fitoreve ku synojnë edhe fitoren e gjashtë radhazi në Premier League, ata mposhten Middlesbrough në OldTrafford në natën e vitit të ri me rezultat 2 me 1.

West Ham u mposht me rezultat 1 me 0 nga Leicester dhe sonte do të tenojë të rikthehet rrugës së fitoreve.

Man Utd është në pozitën e gjasthë me 39 pikë ndërsa ‘çekanët’ në pozitën e 12-të me 22 pikë.

Takimi fillon nga ora 18:30.

Këto janë formacionet zyrtare:

West Ham United: Randolph; Nordtveit; Reid, Ogbonna, Cresswell; Kouyate, Obiang; Feghouli, Payet, Antonio, Lanzini.

Manchester United: De Gea; Valencia, Jones, Rojo, Darmian; Carrick, Herrera, Pogba; Lingard, Mkhitaryan, Ibrahimovic. /Periskopi/

Legjenda franceze rikthehet në Premier League

Mbrojtësi francez, Patrice Evra mund ta braktisë Juventusin qysh në afatin kalimtar të janarit.

Periskopi.com Sporti

Paraqitjet e mira të Alex Sandros kanë detyruar Allegrin që Evran ta lë zgjedhje të dytë si mbrojtës i krahut të majtë.

evra
Patrice Evra, Manchester United

Kësisoj francezi po mendon largimin nga ‘Zonja e Vjetër’, për të gjetur një skuadër ku mund të luaj rregullisht.

E ardhmja e tij duket në Angli pasi ish-reprezentuesi francez ka një ofertë serioze.

Është West Ham United që i ka ofruar kontratë dy vjeçare Evras me dy milionë euro në stinor.

Payet: Dua të transferohem te ky klub londinez

Mesfushori francez, Dimitri Payet, ka lënë të hapur mundësinë e transferimit te rivali i West Ham.

Periskopi.com Sporti

Payet ka sygjeruar se mund të luajë për Arsenalin në të ardhmen, po ashtu dhe një rikthim te ish skuadra e tij Marseille.

Payet nuk ka shkëlqyer në këtë sezon, dhe sipas standardeve të tij këto përformanca janë të ulta.

“Unë lexoj se Arsene Wenger më konsideron si një lojtar që do të përforconte skuadra e tij nga ana teknike, por ai kurrë nuk më ka thënë mua”, tha Payet për RMC, transmeton Periskopi.com.

payet_858436
Dimitri Payet, West Ham United

 

“Ne pranuam pesë apo gjashtë gola në shtëpi nga ata. Kur ju i shikoni ata duket luajtur, si një lojtar me aftësi teknike, ju vetëm mund të kënaqëni në atë skuadër. Ata janë kandidant për titull çdo sezon”, përfundoi ylli i West Ham United.

Payet përfiton 120 mijë funte në javë dhe në këtë sezon ka shënuar dy gola, dhe katër asiste për ‘çekanët’. /Periskopi/

Payet largohet nga West Ham, transferohet te gjigandi europian?

Dimitri Payet ka aluduar në një rikthim të tijin te ish-skuadra nga Ligue 1, Marseille.

Periskopi.com Sporti

Klubi i madh francez është marrë përsipër nga ish-pronari i Los Angeles Dodgers, dhe tani kanë plane të mëdha për t’u kthyer në krye të futbollit francez.

Një lëvizje e madhe pritet të jetë afrimi i ish-yllit të tyre, Dimitri Payet, i cili ka aluduar edhe vet për një rikthim në Welodrome, por drejtuesit e skuadrës nga Londa kanë thënë që nuk dëgjojnë për oferta nën 50 milionë funte.

“Unë nuk e kam mbyllur derën për askënd”, ka thënë fillimisht Payet për SFR Sport, përcjell Telegrafi.

“Marseille kanë një projekt të ri që duket interesant. Përveç kësaj, ne jemi padyshim duke pritur për të parë gjëra të mira nga pronarët e rinj, por Marseille e di se si unë jam i lidhur me klubin”.

“Kur flas për këtë, them gjërat më të mira të mundshme, sepse kjo është ajo që unë mendoj”, përfundoi anësori francez.

Ndryshe, Payet ka shënuar dy gola në Ligën Premier për West Hamin deri më tani këtë sezon.

 

 

Bacca i lumtur në San Siro

Agjenti i Carlos Baccas ka thënë se lojtari i tij është shumë i lumtur në klubin e Milanit.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi kolumbian është lidhur kohëve të fundit me një largim nga San Siro.

Bacca besohet se ka humbur besimin e trajnerit italian Vicenzo Montella dhe është duke kërkuar skuadër të re.

Ëest Ham United dhe Paris Saint-Germain janë dy skuadrat që kanë shfaqur interesim për shërbimet e tij.

“Bacca është shumë i lumtur te Milani”.

“Edhe trajneri edhe klubi janë shumë të kënaqur me të”, ka thënë agjenti. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Liverpool-West Ham

Të dy skuadrat kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare.

Periskopi.com Sporti

Liverpool është mikpritës i skuadrës së West Hamit në ndeshjen e vlefshme për javën e 15-të të Ligës Premier.

Skuadra e Jurgen Klopp dëshiron t’i kthehet fitoreve pas humbjes turpëruese ndaj Bournemouthit dhe të qëndroj në hap me Chelsean dhe Arsenalin.

Edhe West Ham dëshiron që nga ky takim të mos dal pa pikë, pasi një humbje do ta linte në tri pozitat e fundit dhe morali do të ishte për tokë në vazhdim të kampionatit.

Këto janë formacionet zyrtare:

Liverpool: Karius; Clyne, Lovren, Matip, Milner; Henderson, Wijnaldum, Lallana; Mane, Origi, Firmino.

West Ham: pas pak

West Ham kërkon yllin e Manchester United

West Ham United ështe duke e shikuar mundësinë që të huazojë Marouane Fellaini nga Manchester United.

Periskopi.com Sporti

Belgu filloi mirë këtë sezon nën drejtimin e Jose Mourinhnos pasi ishte startues i paprekshëm nga trajneri portugez.

Por, mesfushori belg në këtë javët e fundit e ka humbur vendin pas super paraqitjeve  të spanjollit Ander Herreras dhe gabimi i tij i fundit në ndeshjen ndaj ish klubit i ka irrituar tifozët e ‘djajëve të kuq’.

marouane-fellaini-manchester-united_1n84ltlhbme3i195tiwwso7baa
Marouane Fellaini, Manchester United

Sipas Evening Standard, Slaven Bilic ka kërkuar përforcime në mënyrë që skuadra e tij të sigurojë mbijetesën. /Periskopi/

 

Arsenal-Payet, në janar?

Arsenal është i interesuar në mesfushorin francez të West Ham United, Dimtri Payet.

Periskopi.com Sporti

Topqinjtë do të bëjnë lëvizje në këtë drejtim në janar nësë ende janë në garë për titull dhe nëse ende ‘çekanët’ vazhdojnë të jenë në luftë për mbijetesë.

West Ham këtë sezon nuk ka arritur të përformojë sikur në sezonin e kaluar ku ishte kualifikuar për garët evropiane.

Payet është lojtari kyç i skuadrës londineze dhe është vështirë që do të heqin dorë lehtë për të. /Periskopi/

Manchester United shkatërron West Ham United (Video)

Manchester United ka mposhtur West Ham United me rezultat 4-1 në kuadër të kupës së Anglisë.

Periskopi.com Sporti

Manchester United sonte nuk ka lejuar befasi pasi ishte në disponim për lojë, pasi filloi furishëm ndeshje ku kaloi në epërsi qysh në minutën e dytë të takimit përmes suedezit Zlatan Ibrahimovic.

afa
Zlatan Ibrahimovic, pas shënimit të golit

Por, West Ham United nuk dorëzua ku arriti të barazojë rezultatin në minutën e 35’ përmes ish sulmuesit të ‘djajëve të kuq’ Ashley Fletcher i cili përfitoi nga një gabim i portierit spanjoll De Gea.

fletcher
Ashley Flethcher, West Ham United

Man Utd filloi edhe pjesën e dytë në mënyrën më të mirë të mundshëm, tashmë ishte Mikhitaryan i cili asistojë për francezin Martial që e konvertoi në gol për rezultatin 2-1. Në minutën e 62’ shënoi përsëri Martial kësaj radhe u asistua nga ekuadoriani Valencia për rezultatin 3-1.

united
Anthony Martial, duke festuar golin e tretë

Në këtë takim vlen të theksohet se Mourinho nuk ishte në fushë për të udhëhequr skuadrën e tij dhe poashtu rikthimi i Bastina Schëeinsteiger ku u paraqitë për herë të parë në këtë sezon.

Goditjen e fundit londinezeve ja u dha Ibrahimovic që shënoi golin e tij të dytë pasi pranoi një pasim nga Herrera për 4-1.

zlatan-ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic, duke shënuar golin e katërt për United

Pas kësaj fitore skuadra e Mourinhos kalon në gjsmëfinale të kupës së Anglisë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=vmm7TVZqsU8

Man United shënon edhe golin e tretë (Video)

Manchester United ka arritur të shënojë edhe golin e tretë ndaj West Ham United.

Periskopi.com Sporti

Kësaj radhe ishte Valencia i cili asistojë për francezin Martial që shënoi për golin e dytë të tij personal dhe të tretin për Manchester United. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=yM5QyJuwLhQ

United përsëri në epërsi ndaj West Hamit (Video)

Manchester United ka rikthyer epërsinë ndaj West Ham United.

Periskopi.com Sporti

Pas një topi të fituar nga Valencia i cili gjeti Miki në afërsi të zonës, ku ky i fundit asistojë për francezin Martial i cili e konvertoi në gol për rezultatin 2-1. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=BZxxTkpSMKU

West Ham barazon pas gafës së De Geas (Video)

West Ham United ka barazuar rezultatin ndaj Manchester United në 1-1.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi Ashley Fletcher pas një gafe të De Geas. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=Vlq9VYJ0Wxk

Dështimi i radhës i Manchester United në OldTrafford

Manchester United është ndalur nga skuadra londineze West Ham United në barazim 1-1.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja filloi në të mirë të mysafirëve pasi qysh në minutën e dytë arritën të kalojnë në epërsi përmes sulmuesit Diafra Sakho i cili shfrytëzoi një krosim të Payet nga gjujtja e lirë.

sakho
Diafra Sakho, momenti i golit të West Ham

Manchester United që nga ai momenti morri lojën në kontrollë, ku u vërsulë në sulm me të gjitha forcat, pati aksione të pa rreshtura dhe me një posedim të madh të topit.

Pas 20 minutash, United gjeti golin e barazimit ku pas një asisti të Paul Pogba i cili gjeti sulmuesin Zlatan Ibrahimovic që e konvertoi me kokë për rezultat 1-1.

ibra
Zlatan Ibrahimovic, momenti kur barazojë rezultatin

Sulmet e ‘djajëve të kuq’ nuk u ndalen por nuk arritën të zhbllokojnë rezultatin në pjesën e parë. Vlen të theksohet se Jose Mourinho u përjashtua nga takimi, nga referi kryesor Jonathan Moss, pas reagimit të trajnerit portugez rreth ndëshkimit të Pogbas. Asyeja ishte se Mourinho përplasi shishen e ujit të tij.

mour
Jonathan Moss duke përjashtuar Jose Mourinhon

Pjesa e dytë ishte pothuajse e njëjtë me të paren, ku skuadra vendase kontrollonte gjithqka. United tentoi të bëjë ndryshime në lojë duke inkuadruar Mikhytaryan dhe Rooney në vend të Matas dhe Rashford i cili pati një rast tejet të mirë për kalur Man Utd në epërsi.

rooney
Wayner Rooney, i frustuar me vendimet e referit

Rezultati mbeti i njëjt edhe pse raste kishte të shumta nga dy skuadrat.

Pas këtij barazimi, Manchester United qëndron në pozitën e gashtë me 25 pikë ndërsa West Ham United në pozitën e 16 me 12 pikë. Skuadra e drejtuar nga Mourinho nuk dinë për fitore në shtëpi për më shumë se dy muaj. /Periskopi/

Manchester United afër nënshkrimit me Payet?

Manchester Untied janë të interesuar të nënshkruajnë me mesfushorin francez të West Ham United, Dimtri Payet.

Periskopi.com Sporti

Djajët e Kuq e kanë futur në listën e lojtarëve që mund të transferohen gjatë afatit kalimtar të janarit në Old Trafford.

Dimtri Payet është shëndërruar në lojtarin kyç në skuadrën e ‘çekanëve’.

27-vjeçari para disa javësh ka rinovuar kontratën me skuadrën londineze me pagë prej 125 mijë funtesh.

Manchester United dëshirojnë lojtar me shpejtësi dhe poashtu janë duke e monituruar yllin në rritje të Atletiko Madridit, Yannick Carrasco. /Periskopi/

payet duke festuar
Dimtri Payet, West Ham United

Roberto Mancini tek ky klub londinez?

West Ham United si duket është duke menduar të shkarkojë trajnerin kroat, Slaven Bilic.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri i kombëtares kroate në këtë sezon nuk po arrin të drejtojë ‘çekanët’ në formën e duhur sikur në sezonin e kaluar.

West Ham ka pasur një fillim të sezonit për t’u harruar pasi që nga 11 ndeshje ka vetëm 12 pikë.  Bilic sezonin e kaluar ishte shumë afër që me skuadren e tij të sigurojë kualifikimet për Ligën e Kampionëve.

Sipas mediave angleze drejtuesit e klubit londinez janë duke e menduar si opsion ish trajnerin e Manchester City dhe Inter, Roberto Mancini, i cili aktualisht është i pa punë. /Periskopi.com/

Milani i vendos çmimin Bacca’s

Milani i ka vendosur çmimin sulmuesit Carlos Bacca.

Periskopi.com Sporti

Për kolumbianin, gjigandi italian kërkon hiç më pak se 40 milionë euro.

Lajmi është dhënë nga e përditshmja italiane Corriere dello Sport.

Për Baccan është duke shfaqur interesim klubi anglez, West Ham United. /Periskopi.com

Përleshen tifozët e Chelsea dhe West Ham United

Periskopi.com Video