Pamje tronditëse: Momenti i ekzekutimit të deputetit rus në Ukrainë (Video)

Të enjten është vrarë në rrugët e kryeqytetit ukrainas Kiev ish-deputeti rus, Denis Voronenkov. Por vetëm mbrëmë vonë janë zbardhur dhe janë bërë publike pamjet e momentit të ekzekutimit.

Periskopi.com Lajme

Ai u ekzekutua në një nga rrugët më të frekuentuara të kryeqytetit ukrainas, gjatë ditës.

Voronenkov njihej si një kundërshtar i ashpër i presidentit Vladimir Putin dhe politikave të tij.

Atentatori afrohet ngadalë dhe e qëllon pas shpine ish-deputetin, më pas personin që e shoqëronte, duke i lëshuar përtokë të dy, por vrasësi kthehet dhe e qëllon prapë Voronenkov.

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, e ka cilësuar vrasjen si një akt terrorist dhe akuzon autoritetet ruse.

Edhe viktima e pestë nga sulmi në Londër, një 75 vjeçar

Policia ka bërë të ditur se si pasojë e sulmit terrorist të djeshëm në Londër edhe një person 75 vjeçar ka vdekur duke e quar numrin e viktimave në pesë, shkruan Daily Mail, përcjell Periskopi

Periskopi.com Lajme

Deri tani nuk është bërë i ditur identiteti apo nacionaliteti i viktimës i cili po trajtohej në spital për shkak të plagëve të marra.

Shpallet urdhër arrest për Gylenin për vrasjen e një gazetari

Gjykata në Stamboll ka lëshuar urdhër-arrest për liderin e organizatës Feto, Fetullah Gylen dhe disa zyrtarëve tjerë në kuadër të hetimeve për vrasjen e gazetarit turko-armen, Hrant Dink, në vitin 2007.

Periskopi.com Lajme

Prokuroria në Stamboll dje ka dërguar një kërkesë për urdhër-arrestet kundër udhëheqësit e organizatës FETO, Fetullah Gylen dhe disa të tjerë, për çka gjykata për një kohë të shkurtër dha përgjigje.

Në deklaratën e gjykatës thuhet se aktualisht nuk është e mundur të bien në kontakt me të dyshuarit dhe as të përcaktohet adresa e qëndrimit të tyre, kështu që u vendos që të lëshohet padi veç e veç për secilin prej tyre.

Përveç ndaj Gylenit, urdhër arresti është lëshuar edhe për ish-prokurorin në arrati Zekeriyah Oz, pastaj gazetarët Faruk Mercan, Ekrem Dumanli dhe Adem Yavuz Arslan, pastaj avokatit Halil Ibrahim Koca, të cilët dyshohen në lidhje me vrasjen e gazetarit turko-armen, Hrant Dink në vitin 2007.

Hrant Dink u vra në vitin 2007, ndërsa ishte redaktor i gazetës javore “Agos”, gazetë armene në Turqi. Vrasësi i tij Ogun Samast, i cili në kohën e vrasjes ishte 17 vjeç, u dënua në vitin 2011 dhe aktualisht vuan dënimin me burg prej 23 vitesh.

Të tjera pamje tmerruese të krimeve të ISIS-it: Në mesin e kufomave, edhe një trup i një fëmije (FOTO +18)

Ky është momenti pikëllues kur një ushtar irakian kishte shpërthyer në lot pasi kishte zbuluar trupin e vdekur të një vajze të vogël, të vrarë nga ISIS.

Periskopi.com Lajme

Siç shkruajnë mediat e huaja, trupi u gjet në një varr masiv të disa 24 viktimave në Mosul, në veri të Irakut, pasi një pjesë e qytetit të rrethuar u mor përsëri nga grupi terrorist.

Fotografitë shokuese thuhet se tregojnë vogëlushen e panjohur të mbështjellë me një batanije dhe një ushtar të pikëlluar pranë saj.

Imazhet nxjerrin në pah realitetin e tmerrshëm të sundimit ISIS në qytetin e shkatërruar nga lufta, ku ekzekutimet masive të civilëve janë kryer vetëm sepse ata tentonin të iknin në zona më të sigurta.

Thuhet se luftëtarët irakianë erdhën deri tek varri pasi ata kishin arritur rezultate të mëtejshme në betejën e tyre për të rikthyer Mosulin nga ISIS.

Thaçi flet për ata që plagosën Azem Vllasin, thotë se i kanë 26 persona në listë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka folur për herë të parë për atë që gjatë së mërkurës u lansua si “Syri i Popullit”, që mori përgjegjësinë për tentim-vrasjen e avokatit Azem Vllasi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se e ka parë listën e personave të cilët kjo organizatë sipas tij terroriste ka lidhje me agjentura të ndryshme të cilat janë të lidhura direkt në Moskë.

Thaçi në emisionin “Click” në RTV 21 ka thënë lista, të cilën e ka “Syri i Popullit”, përbëhet nga 26 personalitete, por nuk ka përmendur asnjë emër.

Ka treguar ajo listë është e përbërë me emra të njohur personalitetesh të cilët janë liderë politikë, komandantë të luftës së fundit, gazetar, opinionit, e deri tek personalitete jo edhe aq të njohura.

“Në listë janë 26 njerëz të cilët sipas kësaj organizate terroriste duhet të ekzekutohen. Aty janë liderë të ndryshëm politik të Kosovës, bartës të luftës së fundit, gazetar, opinionit e komandat të ndryshëm të luftës”, ka thënë Thaçi.

Ai ka thënë se pjesë e kësaj liste janë edhe prijës fetar të ndryshëm dhe personalitete që kanë ndihmuar në shtetformim të këtij vendi.

“Kur shihet se nga kush përbëhet ajo listë e personave për ekzekutim, lidhshmëria e qartë është me lidhjet jo mike të Serbisë e që dalin drejt në Moskë”, ka thënë Thaçi.

E mbytë gruan me shkop gatimi

Prokuroria Themelore Publike-Manastir deri te gjykatësi i procedurës paraprake pranë Gjykatës Themelore-Manastir ka dorëzuar propozim të caktimit të masës-paraburgim kundër një personi për kryerje të veprës penale Vrasje të bazuar në nenin 123 faqe 2 alinea 2 nga Ligji penal.

Periskopi.com Lajme

 

‘Propozimi është dorëzuar për shkak të dyshimit se i dyshuari më 13 mars (dje), për shkak të marrëdhënieve paraprake në mes vete, në dhomën e ndejës nga shtëpia me dhunë e kishte privuar nga jeta të dëmtuaren-gruan e tij E.M.D. nga Manastiri.

I dyshuari me goditje të shumëta me mjet druri-okllai e ka goditur në kokë, me çka i ka shkaktuar edhe vdekjen’, thuhet në kumtesën e PTHP Manastir.

Vrasja në familjen e biznesmenëve, dëshmia e shqiptares ‘fundos’ ish të dashurin

Burgim të përjetshëm është dënimi që ka kërkuar prokurori i Milanos Gaetano Ruta, për 44-vjeçarin Sandro Tromboni, sipërmarrësi 44-vjeçar i akuzuar për vrasjen me paramendim të vëllait të tij Luca, 50 vjeç, në kompaninë e faljes “Tromboni srl”, në Rozzano, komunë në periferi të Milanos. Ngjarje e ndodhur në mars 2015.

Periskopi.com Lajme

 

Sandro u arrestua një vit më pas, në mars 2016, mbi bazën e informacioneve të dhëna nga ish e dashura e tij shqiptare, raporton “La Repubblica”.

Gruaja, kishte deklaruar se më 22 mars, dy ditë pas vrasjes së Luca Tromboni,-t, Sandro i kishte treguar se i vëllai i madh ishte vrarë me 3 të shtëna pistolete kur ende, askush nuk e dinte me siguri, për shkak se rezultatet e autopsisë dolën tre ditë më pas.

Sipas akuzës së ngritur nga prokurori Ruta, motivi i vrasjes lidhet me probleme në menaxhimin e kompanisë që prodhonte vida e bulona.

Luca Tromboni ishte larguar nga biznesi i familjes, duke ia lënë drejtimin vëllait të vogël Sandro, i cili për një kohë të shkurtër ka grumbulluar borxhe prej rreth 800.000 euro.

Mediat zvicerane i kushtojnë një artikull rastit “enigmë” të Dafina Zhubit

Gazeta zvicerane “20 min” i ka kushtuar një artikull Dafina Zhubit, vajzës e cila në shkurt të vitit 2016 u gjend e vdekur në një banesë në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Në këtë artikull shkruhet se familja e vajzës shqiptare e cila jetonte në Bern, nuk i dinë ende rrethanat e vdekjes së vajzës së saj.

Ja një pjesë e artikullit të kësaj gazete:

Në mëngjesin e 17 shkurtit 2016 trupi i pajetë i 35 vjeçares, Dafina Zhubi u gjet në një apartament në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë.

I dyshuar për këtë vrasje ishte miku i Dafinës në apartamentin e të cilit ajo qëndronte gjatë kohës që ishte në Kosovë.

Në një video të vendit të krimit të realizuar nga policia, miku i saj shpjegon se si ata kishin një mos marrëveshje mes vete. Pas kësaj ajo menjëherë ka shkuar në dhomën e gjumit dhe ka marrë pistoletën, nga një vend i fshehur dhe kishte dashur të bëj vetëvrasje. Por, ai ka shpjeguar më tutje se nuk kishte mundur të marr armën nga ajo. Ai kishte deklaruar se kishte arritur që ta bind ta ulë armën.

Pas kësaj, ai thotë se Dafina ishte munduar të hidhej nga dritarja e dhomës së ndejës. Por, edhe kësaj radhe ai ishte në gjendje për ta shpëtuar atë. Pas kësaj, ajo thuhet të ketë arrite të marr armën dhe kishte shkuar në dhomën e gjumit ku edhe ka qëlluar vetën e vet.

Lirohet nga paraburgimi

Miku i saj u mbajt në paraburgim për një kohë. Rreth gjashtë muaj më vonë- në mes të gushtit 2016- ai u liruar pa u informuar familja  e viktimës apo avokati i tyre. Ata ishin informuar përmes kanaleve zyrtare. “Ne kemi mësuar nga të tjerët se i është hequr paraburgimi të dyshuarit”, thotë Naim Rudari, avokati i familjes.

Lirimin e tij e kanë parë si të pakuptimt familja e të ndjerës. Ata janë të bindur se ai ka lidhje me vdekjen e bijës së tyre.

“Ai e ka qëlluar vajzën time ose e ka paguar dikë që ta bëjë këtë gjë” ka tëhënë babai i Dafinës për “20 minuta”.

Ai beson se autoritet kosovare nuk po e bëjnë gjënë e duhur për ta zbardhur rastin.

“Ne dyshojmë se i dyshuari i ka korruptuar ndjekësit penal ose ka një marrëdhënie shumë të mirë me autoritetet”, ka shtuar më tej babai i Dafinës.

Mospërputhje në hetime

Motra e saj thotë: “Supozimi se Dafina ka kryer vetëvrasje është e pakuptimtë për ne si familje dhe për miqtë e saj. Dafina ishte një njeri i lumtur. Ajo zakonisht brengat apo problemet i ka kapërcyer me një buzëqeshje. Ajo shfrytëzonte çdo mundësi për të bërë udhëtime apo për ndonjë aventurë të re”.

Gjithashtu, edhe avokati i familjes ka konfirmuar se ka pasur disa mospërputhje.

Vrasje në Pejë

Një person është qëlluar për vdekje rreth orës 16:30 në lagjen “Fidanishte” të Pejës.

Periskopi.com Lajme

Shtetasi M.Z, pronar një kafeterie, është qëlluar me armë zjarri.

Policia nuk ka dhënë akoma informacion për këtë vrasje pasi hetimet ende po zhvillohen në vendet e ngjarjes ku akoma po gjendet trupi i pajetë i viktimës.

 

Skënder Hyseni e dinte se çka do të ndodhte në Kumanovë, thotë Zekaj

Ismajl Zekaj, babai i luftëtarit Val Zekajt, në Rubikon të KTV-së është shprehur i sigurt se ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni ka pasur njohuri para betejës dhe e dinte se çka do të ndodhte tutje.

Periskopi.com Lajme

Zekaj shpjegoi se si u përcollën luftëtarët deri në një Kumanovë.

“E di Skënder Hyseni që policia e Gjilanit i ka përcjell njerëzit, kjo është pas Gushincës. I kanë çuar në një qorrsokak, ata janë luftëtarë mirëpo mua nëse më kishin dërgu atje, kisha thënë jo, nuk mund të luftojmë në një vend ku nuk mund të tërhiqem”, ka thënë Zekaj.

Policia e Kosovës dhe Policia e Maqedonisë, thotë Zekaj kanë bashkëpunuar për t’i dërguar luftëtarët atje.

Zekaj bëri të ditur se qëllimi i luftëtarëve ishte implementimi i marrëveshjes së Ohrit për të vazhduar me idenë e Shqipërisë Etnike.

“Nëse bëhet një organizim edhe sot, unë plak jam, por nëse bëhet organizim për Shqipërinë e madhe, unë shkoj”, ka thënë Zekaj.

Zekaj është i bindur se ata janë tradhtuar.

“Sot e kësaj dite jam i bindur se janë tradhtuar dhe janë tradhtuar nga udhëheqësia e Maqedonisë”, ka thënë ai.

Zekaj shpjegoi se nuk është i vetmi të cilin nuk po e lejojnë të marrë pjesë në seancat gjyqësore.

“Po bëj pak probleme”, thotë Zekaj i pyetur se pse nuk po e lënë të futet brenda.

Përveç tij, Zekaj thotë se nuk është lejuar as ambasadori i Kosovës në Maqedoni, Ylber Hysaj.

Ndonëse e vlerëson përpjekjen e tij për të marrë pjesë në seancë, Zekaj shpjegoi se si ambasadori u largua menjëherë, çka sipas tij, nuk është sjellje e duhur e korrekte për një ambasador.

Fillojnë mediat e Serbisë: Dëshmitarët e Gjykatës Speciale në Kosovë po vriten! (Foto)

Nuk kanë kaluar as shtatë orë dhe në mediat e Serbisë ka filluar të hapet lajmi për atë që tashmë është filluar me vrasjen e dëshmitarëve të Gjykatës Speciale.

Periskopi.com Lajme

Bazuar në raportet e botuara nga media për “ndërlidhjen” e vdekjes (në këtë rast “vrasjes”) së djeshme të Bleranda Currit dhe vdekjen (po misterioze) e paradokohshme të  babait të saj, ish pjesëtar në UÇK dhe sipas po të njëjtave portale edhe dëshmitar për Gjykatën Speciale… dhe për krejt këto fakte aspak të vërtetuara e lëre më konfirmuara nga zyrtarët e Policisë apo Prokurorisë së Kosovës, e lëre më Gjykatës Speciale për Kosovën, në Serbi, tragjikisht sot ky lajm ka zënë vend kryesor, raporton Gazeta Blic.

Portale prestigjioze serbe të cilat provojnë t’i ikin ndikimit të shtypit të verdhë por për këtë bëjnë politikë shtetërore dhe anti shqiptare, B92 apo Rts, në ballinat e tyre tërë pasditën kanë përcjellur lajmin për Bleranda Currin, babain e saj- të dy të ndjerë për “vrasjen” e tyre.5 orë më parë Kosova duhet të ngrit padi kundër Serbisë për krimet që ka kryer gjatë vitit 1998-1999.

Në vijim Gazeta Blic ua sjell dy foto nga këto dy portale të njohura serbe me titujt (në serbisht) që dëshmojnë çdo gjë.

Sulm në Siri, 40 të vdekur nga shpërthimi me bombë

Së paku 40 veta kanë humbur jetën nga shpërthimi i makinës bombë në një fshat pranë qytetit Al Bab të Sirisë.

Periskopi.com Lajme

Burimet lokale dhe Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut thanë se shpërthimi në një postbllok ushtarak në fshatin Sousian ka lënë të vrarë rreth 35 civilë dhe rreth pesë luftëtarë të opozitë siriane, transmeton REL.

Përgjegjësinë për sulmin nuk e ka marrë ende asnjë grup, por, një ditë më parë, luftëtarët e opozitës, të mbështetur nga Turqia, kanë thënë se kanë rimarrë kontrollin e Al Babit nga grupi militant Shteti Islamik.

Fshati Sousian ndodhet rreth 8 kilometra në veriperëndim të Al Babit.

Rusia vret gabimisht tre ushtarë turq në Siri, Putin kërkon falje

Kremlini ka konfirmuar se aeroplanët luftarakë rusë kanë qëlluar gabimisht tre ushtarë turq në sulmet ajrore që shkuan gabimisht në veri të Sirisë, raporton BBC.

Periskopi.com Lajme

Ushtria turke në mëngjesin e së enjtes njoftoi se aeroplanët rusë kanë vrarë gabimisht tre ushtarë turq dhe kanë lënduar 11 të tjerë në një operacion ndaj Shtetit Islamik.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka shprehur ngushëllime homologut Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike.

Incidenti kishte ndodhur në qytetin al-Bab në veri të Sirisë.

Ridvan haqifi

BIK-u i Gjilanit: Vdekja e Ridvan Haqifit na ka shqetësuar

Naim Aliu përfaqësues i Bashkësisë Islame në Gjilan, ka shprehur shqetësimin e këtij institucioni për vdekjen e Ridvan Haqifit i cili ishte pjesëmarrës në luftën e Sirisë nën strukturat e Shtetit Islamik.

Periskopi.com Lajme

Gjatë një interviste në Klan Kosova, Haqifi ka deklaruar se vdekja e tij dhe e kujtdo që shkon në luftë, është diçka që pritet.

“Kemi dëgjuar për vdekjen e Ridvan Haqifit mirëpo vdekja e tij nuk është konfirmuar. Ai thuhet të jetë vrarë në luftën e Sirisë. Meqenëse rasti në fjalë ka të bëjë me një pjesëmarrës në luftë, vdekja e tij është e pritshme. Ne shprehim shqetësimin tonë që kemi humbur një fjalë të ri. Nuk kemi gjak të njomë që të ujisim shkretëtirat e Arabisë”.

Ai ka deklaruar se Bashkësia Islame në Gjilan, ka kohë që po mundohet të promovojë vlerën e vërtetë të islamit duke promovuar paqe në vend të dhunës, por thotë se ky është një problem i tërë botës dhe edhe vendi ynë mbetet i përfshirë.

“Ky është problem global dhe Kosova është pjesë e këtij problemi. Disa të rinj tanë janë pjesëmarrës të këtyre luftërave që nuk janë as të shenjta e as të drejta. Bashkësia Islame e ka ngritur zërin me kohë. Këshilli i BIK-ut në Gjilan po jep kontributin e vazhdueshëm për njerëzit të cilët janë në rrezik, në mënyrë që të evitohen këto raste. Me ligjëratat tona javore, japim mesazhe të cilat e thonë qartë se feja islame është e paqes dhe jo e dhunës”.

Aliu mendon se varfëria dhe propaganda e gabuar e fesë islame, janë dy shkaqet kryesore që kanë ndikuar tek të rinjtë që i janë drejtuar luftës së Sirisë.

“Prej shkaqeve që të rinjtë tanë i kanë shtyrë që të shkojnë atje, do kisha evidentuar gjendjen e rëndë ekonomike të familjeve të tyre dhe te disa të rinj kemi vërejtur euforinë dhe mos-dijen për fe”.

10 vjeçarja vdiq pas “kafshimit helmues” nga femrat e ISIS-it

  Një vajzë 10 vjeçare nga Irani vdiç pasi u kafshua me një mjet torturimi mesjetar, të helmuar nga idhujtaret femra të ISIS-it.

Periskopi.com Lajme

Kjo ndodhi për shkak se nëna e vajzës vendosi që ta sakrifikonte vajzën në vend të saj.

Pasi që në Mosul është e ndaluar që gruaja të dalë nga shtëpia, nëna e saj doli jashtë kur ishte duke e pastruar shtëpinë dhe dikush e pa dhe e lajmëroi .

Kjo nënë u pyet nëse dëshironte që të dënohej ajo apo vajza e saj për këtë gjë që kishte bërë.

Asaj iu tha se vajza vetëm do të “pickohej” pak nga një femër aty, por në fakt anëtaret e brigadës Khansa e prodhuan atë lloj mjeti dhe e helmuan vajzën për vdekje, transmeton Daily Mail.

Horror në supermarket, polici vret me thikë gruan shtatzënë (Video +18)

Një polic ka goditur me thikë gruan e tij brenda një supermarketi duke e lënë atë të vdekur në vend.

Periskopi.com Lajme

Sipas websajtit Metro, bëhet fjalë për Angie Katerine Herrera, e cila ishte shtatzënë.

Mendohet se bashkëshorti e ka ndjekur gruan nga shtëpia deri në supermarketin e qytetit në Tunjuelito në Kili.

Imazhet e kamerave të supermarketit tregojnë momentin e sulmit të policit ndaj gruas së tij.

Pas vrasjes, polici është përpjekur të largohet por është ndaluar nga një kalimtar dhe është arrestuar.

 

Asnjë i arrestuar për vrasjen e rëndë në Dumosh të Podujevës

Ishte pikërisht data 28 nëntor 2016, kur në orët e para të mëngjesit është raportuar për gjetjen e një kufome mashkulli rreth 45 vjeçar, buzë rrugës që lidh fshatin Dumosh me fshatin Batllavë.

Periskopi.com Lajme

Përpos viktimës në fjalë, në afërsi të kufomës ishte arritur të gjendeshin edhe dy gëzhoja të një arme.

Ndërsa nga Zyra e Informimit të Policisë është thënë për Indeksonline se lidhur me këtë rast është duke u punuar intensivisht deri në përfundim të hetimeve.

Po ashtu është bërë e ditur se për më shumë se 2 muaj pas gjithë kësaj ngjarje nuk ka ende asnjë person të arrestuar, raporton Indeksonline.

“Policia në koordinim me Prokurorinë kompetente, janë duke punuar intensivisht në hetimin e të gjitha pistave të mundshme që lidhen me rastin në fjalë. Deri me tani nuk ka te arrestuar për këtë rast”, është thënë në përgjigjen e këtyre të fundit.

Gjithashtu është bërë e ditur se rasti nga ana e Prokurorit të shtetit është cilësuar si vrasje e rëndë, por që hetimet e rastit janë aktualisht në një fazë tejet të ndjeshme dhe për këtë arsye detajet vazhdojnë të mbesin brenda përbrenda hetuesisë.

“Pasi që hetimet e rastit aktualisht janë në një fazë shumë të ndejshme dhe mund të ndikoj keq në vazhdën e hetimeve.  Gjithsesi pas përfundimit të hetimeve lidhur me këtë rast, mund të merrni përgjigjet e kërkuara”, është përfunduar nga ZIMP.

Duhet përkujtuar që varrimi i personit me inicialet SH.P, është bërë menjëherë një ditë pas vrasjes.

Rexhep Qosja: Qytetarët jetojnë me frikë, një nga ta e vrau shteti në burg

Akademiku Rexhep Qosja ka thënë se është e vështirë jeta në “Kosovën e oligarkëve”, të cilët sundojnë për shkak se intelektualët kanë interesa të lidhura me ta.

Periskopi.com Lajme

Akademiku, shkrimtari dhe kritiku letrar, Rexhep Qosja në Zona e Debatit në Klan Kosova, ka thënë se qytetarët e vendit sot jetojnë me frikë, të llojeve të ndryshme.

Ai ka përmendur arrestimin e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe vdekjen e njërit prej tyre, Astrit Dehari, si një nga llojet e frikës me të cilën kalojnë jetën ata.

“Në jetën tonë sot sundon frika. Njerëzit frikësohen. Më parë jemi frikësuar nga UDB-ja. Sot shumica nuk i frikësohemi burgut. Megjithëse jo të gjithë. Disa aktivistë të Vetëvendosjes mbahen në burg tash e disa muj. Dhe nuk mund t’i gjykojnë, sepse nuk kanë fakte. Një qytetar na vdiq në burg. E vrau shteti në burg”.

“Por sot në përgjithësi kemi frikë tjetër nga kjo. Ta përzë djalin nga puna, atë tjetrin nga puna dhe t’i bën njëqindmijë të zeza. Kjo është politika e oligarkisë tonë”.

Sa i përket heshtjes së intelektualëve për nepotizmin, korrupsionin dhe krimin e organizuar në vend, Qosja ka thënë se kjo është rrjedhojë direkte e interesave të tyre, të lidhura me këto dukuri.

“Sot kemi profesorë që japin mësim në pesë fakultete. Kemi një profesoreshë që ka qenë pjesë e pesë bordeve. Ndaj nuk flasin. Nuk duan t’i prishin punë vetes. Prandaj nuk u pengon korrupsioni, nepotizmi, krimi i organizuar. Kështu është gjendja jonë. Ka korrupsion të përgjithshëm. I niveleve të ulëta dhe të larta”.

Vdekja e mistershme e prokurorit Xhevat Hana, rrëfehet vajza e tij

Ashtu si 5 vjet më parë, kur prokurori Xhevat Hana ndërroi jetë në spital, edhe sot familjarët hedhin dyshime për rrethanat e vdekjes së tij.

Periskopi.com Lajme

 

Ndonëse zyrtarisht, më 5 janar 2012, u raportua se Hana ndërroi jetë si pasojë e një sëmundje të pashërueshme, të afërmit ngritën menjëherë dyshimin se vdekja e tij mund të kishte ndodhur si pasojë e një helmimi të mundshëm.

Në përvjetorin e pestë të ndarjes së tij nga jeta, familjarët e Xhevat Hanës kërkojnë nga shteti shqiptar që të zbardhet e vërteta e vdekjes. Në një mesazh të shpërndarë për disa media ditën e përvjetorit të vdekjes, të afërmit e Hanës shprehen se atij ia morën jetën për drejtësinë. Por më e rezervuar është vajza e prokurorit, Albana Hana, e cila nëpërmjet një postimi në profilin e saj në “Facebook”, veç falënderimeve për ata që e kujtuan të atin zgjedh të mos aludojë rreth vdekjes apo largimit të tij të tij nga jeta.

Ndërsa shprehet e hapur për të gjithë ata që duan të diskutojmë me familjen e saj, madje edhe për raportet mjekësore. Ndërsa duke folur për karrierën e tij të ndershme e të suksesshme, e bija e Xhevat Hanës shprehet se ai sot mund të ishte bërë edhe drejtor i Byrosë së Hetimit. E megjithatë sërish e ka me dyshim, pasi sipas saj, edhe pse ai e meritonte më shumë se kushdo, këto standarde mund të mos i duam ende.

VAJZA E HANËS

Albana Hana, vajza e Xhevat Hanës, prokurorit që ndërroi jetë 5 vjet më parë, ka bërë një postim në profilin e saj në “Facebook”, në përvjetorin e vdekjes së të atij.

“I falënderoj në emrin tim dhe të familjes time të gjithë ata që e kujtuan Xhevatin në këtë ditë, veçanërisht ata të cilëve nuk u erdhi në ndihmë ndonjë postim në rrjetet sociale, sepse mua nuk më pëlqen shumë t’i bëj publike ndjesitë e mia, edhe pse këtë nuk e evitoj dot gjithmonë. Faleminderit kush e kujton me zemër, edhe pse ata qe janë afër nesh që nga data 5 janar 2012 janë gjithmonë e më të pakët, sa gishtat e njërës dorë ndoshta. Lexoj komentet e njerëzve nëpër gazeta dhe mbushem me dhimbje, për atë që ai nuk mund të jetë dhe nuk do të jetë.

Ndoshta ai mund të ishte bërë shumëkush, drejtori i Byrosë së Hetimit etj. E meritonte më shumë se shumëkush. Ndoshta jo. Ndoshta akoma nuk i duam këto standarde, nuk jemi gati t’i mirëpresim. Çdokush është i lirë të shprehet, kudo. Nuk dua të bëj asnjë aludim për asgjë; gjithsecili le të mbajë bindjen e tij për sëmundjen apo largimin e tij nga kjo jetë; as dua të luftoj mentalitete të ndryshme. Kush të dojë është i mirëseardhur të diskutojë me mua apo familjarët e mi, edhe raportet mjekësore. Por unë doja t’u bëja thirrje gazetarëve që të jenë më profesionistë në trajtimin e çështjes, më të distancuar nga kërkesat emotive dhe me patos; të jenë më të ndjeshëm ndaj dhimbjes, sepse fjala vret dhe krijon lloje të ndryshme realitetesh.

I falënderoj vërtet shumë që e nxjerrin si lajm të parë dhe kujtojnë profesionalizmin dhe standardin që ai u mundua të vendosë pa pasur asnjëherë si synim të parë suksesin apo paranë, sepse kështu ndoshta nuk harrohet aq shpejt. Por le të sjellin ndonjë gjë të re apo të trajtojnë të vjetrën me risi dhe delikatesë, me profesionalizëm. I falënderoj edhe një herë ata që e kanë në zemër. Ju garantoj që vendi në zemrën tuaj është i shpërblyer”. Ky është statusi i plotë në “Facebook” i vajzës së Xhevat Hanës.

FAMILJARËT

Ndonëse vajza tregohet e rezervuar, vëllai dhe familjarë të tjerë të Xhevat Hanës e thonë qartë që atij ia morën jetën. “Si sot 5 vjet më parë ndërroi jetë vëllai jonë i shtrenjtë, Xhevat Hana. Njeriu që gjithë jetën e vet ia përkushtoi drejtësisë dhe po për drejtësinë i morën jetën. Trupi jot u prehtë në paqe dhe shpresojmë një ditë drejtësia të vihet në vend. Me mall, familja”, thuhet në një dedikim që familjarët ia dërguan gazetën “Panorama”.

Cilat ishin dosjet “e nxehta” që hetoi prokurori Xhevat Hana

Prokurori Xhevat Hana, i cili humbi jetën pesë vjet më parë, iku nga kjo botë në një kohë kur kishte në hetim dhe në gjykim dosje me të vërtetë “të nxehta”. Ai ishte i vetmi prokuror në vend që pati kurajën që të ngrinte akuza penale për të dyshuarit dhe të dërgonte në gjykatë dosjen penale për rrëmbimin dhe zhdukjen e Remzi Hoxhës. Kjo dosje kishte mbetur “pa autor” për shumë vite dhe ishte arkivuar e pluhurosur në sirtarët e drejtësisë shqiptare, derisa hetimet u rihapën.

Kalimi i procedimit penal në fjalë në duart e Xhevat Hanës solli edhe dërgimin e dosjes në gjykatë me disa të akuzuar. Dosja e Remzi Hoxhës mund të ishte një nga rastet misterioze e të pazgjidhura në dekada, së cilës prokurori Xhevat Hana i dha zgjidhje, por ajo nuk ishte dosja e vetme “e nxehtë”. Prokurori Hana njihej edhe si përfaqësuesi i akuzës për një sërë dosjesh ndan anëtarëve të bandave famëkeqe të Vlorës në lidhje me krimet e vitit 1997.

Në karrierën e tij njohu edhe shkarkimin, por me vendim gjykate Xhevat Hana fitoi dhe u kthye sërish në detyrë. Më pas prokurori i ndjerë hetoi për disa muaj edhe dosjen e famshme të “Rrugës së Kombit”, më konkretisht abuzimet e dyshuara financiare me tenderin e rrugës Durrës-Kukës.

Presionet dhe kërcënimet ndaj prokurorit Hana

Xhevat Hana nuk shprehej kurrë, madje dukej sikur i injoronte presionet apo kërcënimet që i bëheshin. Edhe kur gazetarët e pyesnin në lidhje me presionet apo kërcënimet që mund t’i ishin bërë për shkak të dosjeve që hetonte, prokurori Xhevat Hana rezervohej në të shprehur. Kur ishte në humor ndalonte dhe pasi mendohej pak, fillonte të tregonte ndonjë barsaletë plot humor dhe ironi e sapo mbaronte rrëfimin e tij largohej, duke thënë “ika se kam punë”. Në rastet kur nuk ishte në humor të mirë, prokurori reagonte me një nënqeshje mistike në rast se e pyesnin për kërcënimet.

E megjithatë, prokurori Hana duket se ishte përballur me presione e kërcënime në punën e tij. Një i pandehur e qëlloi me çakmak në sallën e gjyqit kur jepej dënimi nga togat e zeza. Në një rast tjetër, Xhevat Hana i shkarkua nga detyra për motive që asnjëherë nuk u bënë të qarta plotësisht. Më pas kur u rikthye në detyrë, teksa hetonte disa dosje të bujshme u përfol se anëtarë të familjes së tij dhe persona të afërt ishin lëvizur nga punët që bënin duke u ulur në detyrë ose duke u transferuar./Panorama

Policia saudite vret 2 pjesëtarë të ISIS-it që kishin jelekë vetëvrasës, ky është polici hero (Foto&Video)

Policia saudite ka vrarë 2 ekstremistë të dyshuar në Riad.

Periskopi.com Lajme

Autoritetet në Arabinë Saudite kanë raportuar se kanë vrarë 2 persona që dyshohet se ishin pjesë e Shtetit Islamik.

Ministria e Brendshme tha se dy militantët e dyshuar kanë hapur zjarr para policisë pasi janë rrethuar në lagjen veriore të kryeqytetit Yasmeen, duke e detyruar oficerët t’i vrasin ata.

Ministria ka publikuar fotografitë e militantëve, të cilët me vete kishin xhaketa shpërthyese, pushkë dhe municion. Gjithashtu, materiali i gjetur në shtëpinë  e dy militantëve sugjeron se ata prodhonin bomba.

Arabia Saudite është përballur me një seri sulmesh të kryera nga militantët e Shtetit Islamik.

Ndërsa në video shihet momenti kur polici i vrau ata dhe dëgjohen britma nga personat që kanë xhiruar, raporton Periskopi

Më poshtë është edhe fotografia e policit, tashmë hero.

 

 

c1lsqdyweaeptob