skene-krimi-mos-kalo

Momenti kur u gjet trupi i pajetë i 45 vjeçarit nga Podujeva (Video)

Trupi i i pajetë i një 45 vjeçari është gjetur sot në mëngjes buzë rrugës që lidh fshatin Dumosh me fshatin Batllavë.

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës ka konfirmuar gjetjen e kufomës, teksa ka cekur se në afërsi janë gjetur dhe dy gëzhoja të armës.

Nuk dihet se si ka ardhur deri tek humbja e jetës së personit, por ekipi mjekësor kishte konstatuar menjëherë se viktima është pa shenja jete.

Kurse përmes një video më poshtë mund të shihni momentin e gjetjes së trupit të viktimës në këtë fshat.

Adem Demaçi

Zbulohet se si ishte planifikuar vrasja e Adem Demaçit, ishin të përfshirë edhe shqiptarët

Pas dënimit me 15 vjet burgim, veprimtari i çështjes kombëtare Adem Demaçi, ishte caktuar të mbante burgun në Nish të Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Demaçit i ishte vendosur të vuajë dënimin në këtë qytet fillimisht, por më pas ishte planifikuar t’ia ndërronin vendin, dhe në proces ta vrisnin.

Shërbimi sekret serb i njohur si UDB kishte përgatitur një planë të detajshëm për ta vrarë.

Demaçi do të transferohej në Beograd dhe rrugës për në burgun e Beogradit nga Nishi, ai do të ekzekutohej, ndërsa arsyetimi për vrasjen e tij do të ndërtohej se kinse Demaçi kishte tentuar ikjen.

Në këtë planë për vrasjen e Demaçit ishin të përfshirë edhe shqiptarë.

Këto dhe shumë detajet të tjera të jetës dhe veprimtarisë së Adem Demaçit mund t’i ndiqni në Klan Kosova.

Ilir Mirena

Mirena dyshon në vërtetësinë e videove të publikuara për Astrit Deharin

Publicisti dhe gazetari Ilir Mirena ngrit dilema se përse nuk janë publikuar deri më tani videot ku shihet se çfarë ka ndodhur në burgun e Prizrenit në ditën kur vdiq aktivisti i vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

Mirena thotë se tani ka mundësi të shumta të editimit të videove.

Ai thotë se për autenticitetin e këtyre videove duhet hetim special.

Ja shkrimi i plotë i tij:

Kushdo qe merret me prodhimin dhe editimin e videove sot e di se sa leht mund te manipulohet dhe rieditohet nje video. Teknikat jane te panumerta. Kerkojini ne Google dhe i gjeni lloj-lloj softëare per qellime te tilla.

Nje pyetje shume e thjeshte: Pse u vonua kaq shume publikimi i videove?

Fakt me i rendesishem se sa keto video te dyshimta eshte trupi i Astrit Deharit qe eshte varrosur dje.

Per autenticitetin e ketyre videove duhet hetim special.

Fantazmat nuk e mbyten Astritin!/ Periskopi

 

Enver Zymberi ARKIV

Rrëfimi i dëshmitarëve për vrasjen e Enver Zymberit (Video)

Radovan Radic e Milovan Vlashkoviq, janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e policit të njësisë speciale, Enver Zymberi.

Periskopi.com Lajme

Të dy të akuzuarit u patën liruar kohë më parë si të pafajshëm nga Gjykata Themelore në Mitrovicë. Por këtë aktgjykim e ka prishur Apeli dhe tani që ata po rigjykohen.

Dëshmitari Isa Salihu, që është edhe polic i njësisë speciale tregoi se si ndodhi ngjarja në vendin e quajtur Klisuricë, njofton Klan Kosova.

Ai tregoi se ku ishte Zymberi, pak minuta para se të vritej.

Salihu, dëshmoi se të shtënat në pikën kufitare në Bërnjakë filluar pasi sepcialët u urdhëruan ta shpartallojnë barrikadën. Pikërisht sipas tij, këto të shtëna ia morën jetën heroit të Kosovës, Enver Zymberi.

Kurse si si u gjet vendi i ngjarjes tregoi polici tjetër, Flmuur Fetahu, i cili kujtoi se skenën e krimit e kishin kontrolluar të nesërmen për vetëm 15 minuta.

Por akuzat e tij i mohoi i akuzuari kryesor, Radovan Radiq.

Shqyrtimi gjyqësor për këtë rast, do të vazhdojë në javën e ardhshme në Gjykatën Themelore në Veri të Mitrovicës.