Gjykata e Apelit në Bruksel kthen në rigjykim vrasësin e Enver Hadrit

Gjykata e Apelit në Bruksel ka shfuqizuar aktgjykimin në të cilin Andrija Draskoviq u dënua me burgim të përjetshëm për përfshirje në vrasjen e Enver Hadrit në vitin 1990 në Bruksel, ka thënë për Tanjug avokati i tij, Veljko Delibasiq.

Periskopi.com Lajme

Gjykata pranoi apelin e mbrojtjes për të shfuqizuar aktgjykimin e shkallës së parë dhe ka urdhëruar rigjykim.

“Novosti” shkruan se vendim i njëjtë supozohet të jetë marrë edhe për Veselin Vukotiq dhe Bozhidar Spasiq, të cilët gjithashtu janë dënuar nën akuzën e njëjtë me Drashkoviq.

Familja e aktivistit të vrarë shqiptar nga Kosova, Enver Hadri, pas vendimit për aktgjykimin e gjykatës belge muaj më parë, e cila për vrasjen e Hadrit i dënoi me burg të përjetshëm ish-serbët e UDB-së, Bozhidar Spasiqin dhe kriminelët Andrija Drashkoviq dhe Veselin Vukotiq, patën thënë se është fitore e madhe e drejtësisë.

Enver Hadri u vra në vitin 1990 në Belgjikë. Ai ishte aktivist për të drejtat e njeriut dhe angazhohej fuqishëm për pavarësinë e Kosovës.

Ky është terroristi që vrau 39 persona në Turqi (Video)

E gjithë bota u tmerrua në orët e parë të vitit 2017, kur një person vrau, tashmë 39 persona, në një lokal nate në Stamboll.

Periskopi.com Lajme

Ai ishte i veshur si një Babadimër, e raportohet se së paku 14 nga viktimat janë shtetas jo të Turqisë.

Lokali nga më të mëdhenjtë, kishe rreth 700 persona brenda.

Kamerat jashtë tregojnë se si personi ka shtënë me armë jashtë lokalit, në një taksi  të verdhë, e dikur edhe në një polic që ishte i stacionuar jashtë lokalit.

Sulmi u kry në lokalin “Reina” ku përveç të vrarëve të plagosur mbetën rreth 70 persona të tjerë.

Në klubin ku po festonin njerëzit, sulmi është kryer me kallashnikov.

Raportet fillestare thanë se ishin dy persona të armatosur që sulmuan ndërtesën, por autoritet janë në kërkim të një personi.

Mediat turke raportojnë se vrasësi kishte bërtitur arabisht gjatë sulmit.
/ Periskopi

c1de0a7wiaa4m5t

 

 

 

 

 

Presidenti palestinez: Do tregojmë vrasësin e Arafatiti e të gjithë do tronditeni

Presidenti palestinez Mahmud Abbas paralajmëroi se së shpejti do të shpalosë detaje të vrasjes dhe vrasësit të liderit palestinez Yasser Arafat, i cili nën kushte të dyshimta ndërroi jetë para 12 vitesh.

Periskopi.com Lajme

Lëvizja palestineze Hamas sot në Ramallah organizoi shënimin e 12 vjetorit të vdekjes së Arafatit, ndërsa në fjalimin para të pranishmëve presidenti aktual Abbas theksoi se hetimi për vdekjen e dyshimtë të Arafatit edhe më tej zgjat, raporton AA

“Nëse më pyesni mua, unë shumë mirë e di kush është vrasësi i tij. Megjithatë dëshmia ime nuk mjafton për zbulimin e identitetit të vrasësit. Komisioni hetues doemos duhet të konfirmojë të gjitha detajet. Në afat sa më të shkurtër do të shpalosim se kush është vrarësi dhe autorët, ndërsa të gjithë do të jenë të tronditur nga rezultati i hetimit”, deklaroi Abbas.