Anëtari i KQZ-së thotë se ky institucion përndjekë diasporën nga zgjedhjet

Periskopi.com Lajme

Anëtari i KQZ-së nga radhët e Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi thotë se KQZ-ja nuk po bënë punën e saj.

Ai ka shpjeguar në detaje se çfarë duhet bërë ky institucion për mërgimtarët dhe çfarë po bënë, transmeton Periskopi

Thotë se po përndjek diasporën nga zgjedhjet.

Shkrimi i tij:

Lajmi që po qarkullon nëpër media se KQZ-ja e ka dërguar në polici këtë iniciativën vullnetare dhe legjitime të mërgatës për të ndarë e shpërndarë informacione që e ndihmojnë njëri – tjetrin dhe e lehtësojnë pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet e 11 qershorit, në fakt flet se si KQZ-ja në vend që të angazhohet ashtu siç e ka përgjegjësi për t’ua mundësuar bashkatdhetarëve pjesëmarrjen në zgjedhje, është lëshuar në gjueti të çdo iniciative vullnetmirë, tamam në rolin e përndjekjes së diasporës me synimin për t’ua pamundësuar votimin, ashtu siç i ka përndjekur për shtatëmbëdhjetë vjet çdo qeveri e Kosovës.

Nuk ka asgjë të paligjshme në krijimin e rrjeteve e rretheve, çfarëdo qofshin ato, përmes të cilave mërgata informohet, shpjegohet dhe mobilizohet për të marrur pjesë në zgjedhje. Kjo bëhet madje e domosdoshme, kur ke një KQZ, e cila thuajse nuk ka bërë asgjë për t’ia lehtësuar mërgatës votimin, e cila e zënë për të dërguar kundërligjshëm ekipe që mbledhin dhejtëra mijëra fletëvotime të falsifikuara nëpër Serbi, kërcënon e frikëson bashkatdhetarët kur këta angazhohen të përmbushin të drejtën e tyre të ligjshme për të votuar më 11 qershor.

Madje, vetë KQZ-ja e ka për obligim të shpërndajë informacione, duke ju dërguar formularët për regjistrim dhe udhëzime për mënyrën e votimit përmes postës, qendrave, shoqatave, klubeve e subjekteve politike kudo në diasporë.

Roli i diasporës sot, ashtu si edhe më parë në momente kthese është i rëndësishëm dhe i domosdoshëm. Ky regjim në ikje, që po gjen shëmbëlltyrën e tij edhe në KQZ , e që e ka interes, sikurse që e kishte qëllim në vetvete përjashtimin e diasporës nga angazhimi politik në Kosovë. Këtë e bënte, dhe po përpiqen që ta bëjnë për një arsye të thjesht, ngase votuesi i diasporës as nuk i nënshtrohet shitjes së vullnetit të tij ndaj klanit Pronto, e as manipulimit që mund t’i bëhet. Prandaj, meqenëse periudha e regjistrimit për të votuar përmes postës është shumë e shkurtër, ju ftoj që të organizoheni e mobilizoheni që të shfrytëzoni çdo mundësi që ua lehtëson apo mundëson pjesëmarrjen në zgjedhje, duke u bërë kështu edhe pjesë edhe kontribuues në ndryshimin që po vjen, fillimi i të cilit padyshim që do të jetë edhe fundit i këtyre.

Le të kujtojmë që pikërisht kjo KQZ e drejtuar nga znj. Valdete Daka dhe me rolin e kësaj të fundit në zgjedhjet e 2013 dhe të 2014 kishin bredhur nëpër Rashkë e Nish për të mbledhur dhjetëra mijëra fletëvotime që e sollën Listën Serbe në Kuvend dhe në Qeveri!  / Periskopi

Deputetët e pozitës që ishin kundër Demarkacionit, sot janë të pavendosur për votën e tyre

Qeveria e Kosovës ka vendosur që në muajin mars ta riprocedojë në Kuvend Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi.

Periskopi.com Lajme

 

Disa nga deputetët e partive në pushtet, LDK e PDK, të cilët kanë qenë të vendosur që votën e tyre ta japin kundër ratifikimit të Demarkacionit,  nuk kanë qenë të gatshëm ta rikonfirmojnë një gjë të tillë.

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi, shprehet se tash për tash nuk mund të thotë asgjë lidhur me këtë çështje.

“Kur të vjen në Kuvend, e shohim çfarë ka bërë Komisioni e pastaj e merreni vesh edhe ju”, ka thënë Gashi për Telegrafin.

Ngjashëm ka deklaruar edhe deputetja nga Partia e Drejtësisë, Labinotë Murtezi-Demi. E kontaktuar nga Telegrafi, ajo shprehet se ende nuk e kanë parë raportin zyrtar të Komisionit për Matjen e Territorit për çka momentalisht nuk mund ta japë një vlerësim.

“Në Kuvend kjo çështje nuk është diskutuar. Nesër është ditë e rregullt e seancave e ne ende nuk kemi ftesë për seancë se a vjen a kur vjen dhe se me çfarë ndryshimesh vjen. Këtë tash nuk e di, kështu që nuk mund të paragjykoj. As raportin zyrtar të Komisionit për Matjen e Territorit nuk e kemi parë”, ka thënë Murtezi-Demi.

As deputeti i LDK-së, Anton Quni, nuk e ka bërë të qartë votën e tij. Megjithëse më parë ishte raportuar se ai do të votojë kundër, Quni tha për Telegrafin se për këtë gjë do të deklarohet në seancë.

Ndërsa, deputeti nga radhët e PDK-së, Nait Hasani , i cili gjatë vitit të kaluar kishte deklaruar se do të votojë kundër, kësaj radhe nuk ka shprehur interesim që të përgjigjet rreth kësaj çështje.

“Nuk jam i interesuar të përgjigjem”, ka thënë shkurt Hasani.

I vetmi i cili ka rikonfirmuar se vota e tij do të vazhdojë të jetë kundër Demarkacionit, ka qenë deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi. Ai, në një prononcim për Telegrafin ka bërë të ditur se do të vazhdojë të mos i ndryshojë qëndrimet e tij.

“Ende nuk kanë arritur të më bindin me fakte”, ka thënë Bulliqi, duke lënë të nënkuptohet se vota e tij do të jetë kundër.

Deputetët Shaip Muja, Adem Salihaj, Raif Qela e Vjosa Osmani nuk u janë përgjigjur telefonatave të bëra nga Telegrafi që të kuptohet se cili do të jetë qëndrimi dhe vota e tyre ndaj Demarkacionit me Malin e Zi.

Ndryshe, Komisioni i ekspertëve për Matjen e Territorit të Republikës së Kosovës, në publikimin e draft-raportit të parë rreth gjetjeve të Demarkacionit, ka konstatuar se Çakorri gjendet jashtë territorit të Kosovës. Kryetari i këtij Komisioni, Hivzi Islami, ka deklaruar se në bazë të raportit del se madhësia territoriale e Kosovës është 10 mijë e 906.25 kilometra katrorë.

Pavarësisht të gjeturave nga ky Komision, opozita vazhdon të jetë e palëkundur karshi qëndrimeve të tyre për Demarkacion. /

Kuvendi fillon seancë pas mesnatës, po votohet për buxhetin e vitit 2017

Projektligji për buxhetin për vitin 2017 është miratuar me shumicë votash në lexim të parë, të enjten gjatë ditës.

Periskopi.com Lajme

Kuvendi i Kosovës kishte planifikuar të mblidhet në orën 21:00 për të vazhduar seanca që të shqyrtohet leximi i dytë i Projektligjit për Buxhetin e vitit 2017, por kjo nuk ka ndodhur deri pas mesnatës, raporton Periskopi

Kuvendi është mbledhur vetëm pas mesnatës, tashmë e premte, dhe në sallën po votohen amendamentet me radhë e edhe po diskutohen ato. Në sallë janë të pranishëm mbi 70 deputetë./ Periskopi

Dita e BUXHETIT, ka më shumë se një orë që nuk po mblidhen deputetët

Veseli beson se vetëm ai e ka mirë sa i përket “Trepçës”

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, para se të hynin në seancën e Kuvendit të Kosovës, e cila tashmë ka kaluar mesnatën, tha se vendimi është shumë i rëndësishëm për të ardhmen e Trepçës.

Periskopi.com Lajme

Veseli ka folur edhe për qëndrimet e Vetëvendosjes.

“Qëndrimi i Vetëvendosjes është aspak korrekt, që nuk përkon as me qëndrimet e minatorëve. Gabim e ka edhe Lista Serbe edhe Vetëvendosje”, tha ai.

“Dua të them vetëm nga qëndrimet politike, e unë i thërras që ta përkrahin dhe ta votojnë ligjin për Trepçën”, tha Veseli.