Urcan: Thirrjet për vëllazëri mes Turqisë e Kosovës, veç për vota

Thirrjet për vëllazëri dhe afrimi i Turqisë karshi Kosovës nuk ka ndonjë interes të veçantë.

Periskopi.com Lajme

E gjithë kjo bëhet për tërheqjen e votave, thotë gazetari Birol Urcan.

“Përshtypja ime është që interesi i Turqisë, interesi i AKP-së në këtë rast është më shumë për marrjen e votave me prejardhje drejtpërdrejt shqiptare se nuk munden me pas interes të veçantë, ndoshta në Shqipëri po”, ka thënë ai në Rubikon të KTV-së.

Haziri këmbëngul se i kanë votat për Demarkacionin

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka theksuar se koalicioni qeverisës i ka votat për të kaluar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka theksuar në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, se votat janë porse duhet, sipas tij, të mobilizohen që deputetët të votojnë pa qenë nën presion dhe pa shantazhe.

“Ky koalicion i ka pasur votat me e zgjedh Isa Mustafën kryeministër dhe Hashim Thaçin president. Në momentin kur votojnë 30 deputetë të LDK-së pro një çështje, cila është arsyeja që tre deputetë të votojnë kundër. Do të duhej që këta persona, në të ardhmen, të gjejnë forume politike, ku mendimi i tyre përputhet me vendimet e partisë”, ka shtuar Haziri.

Deputetët që votuan PËR dhe KUNDËR mbrojtjes së vlerave të UÇK (Dokument)

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me shumicë votash sot një rezolutë në mbështetje të vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila e obligon Kuvendin që brenda gjashtë muajsh të nxjerrë ligj për vlerat e luftës.

Periskopi.com Lajme

Vetëvendosje abstenoi, ndërsa partitë tjera e votuan pro.

Më poshtë është dokumenti kush votoi pro dhe kush abstenoi.

Y është pro

N është kundër

A është abstenim

  14826232_10211717434709318_2002536429_n

Deputeti i LDK-së thotë se koalicioni jo lehtë i siguron 80 vota

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, ka thënë se koalicioni qeverisës është stabil për shumicën e çështjeve, por ai ka pranuar se koalicioni i madh nuk e ka të lehtë t’i sigurojë dy të tretat e votave që janë të nevojshme për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi.

Periskopi.com Lajme

Ferati ka thënë për “Epoka e re” se për ratifikimin e demarkacionit do të ishte mirë të arrihej një konsensus nacional.

Ai ka shprehur drojën e tij se, pavarësisht asaj çfarë do të ndodhë në Kuvend me demarkacionin, Kosova do të jetë humbëse.

Ferati ka vlerësuar se në këtë rast palët nuk kanë ditur të bëjnë politikë.

Ai ka thënë se sfida kryesore të Qeverisë mbeten zbatimi i ligjit dhe luftimi i korrupsionit.

Haradinaj: Qeveria nuk i ka votat për Demarkacionin edhe pikë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se nuk i ikin takimeve për demarkacionin me Malin e Zi, porse kryeministri Isa Mustafa duhet të reflektojë.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se deklarimi i Mustafës për ta riproceduar këtë version është fantazi e tij, pasi nuk ka vota për të.

Në një takim me qytetarët e Kosovës ai ka thënë se janë para dy sfidave të mëdha që mund të shkaktojnë çrregullime të përhershme: demarkacioni me Malin e Zi dhe marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe.

Për Asociacionin ai tha se Qeveria ka dalë jashtë Kushtetutës.

“Me Asociacionin do të shkonim në një eksperiment ku do t’i krijonim dy Kosova. Është fat i madh që rezistenca, puna që ka bërë opozita, qytetarët, mediat, shoqëria civile dhe njerëzit e partive në pushtet, e kanë ndal dhe nuk ka nevojë të vazhdohet me të”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka thënë se jep përgjegjësi nëse dikush e gjen një hartë që thotë se kufiri me Malin e Zi ka qenë në Kuqishtë.

“E vetmja herë që dikush njoftoi se kufirin me Malin e Zi e kemi në Kuqishtë, është komisioni ynë shtetëror, me Murat Mehën. Të gjithë dokumentet vërtetojnë se kufiri është në Çakorrë dhe Kullë. Me këtë logjikë siç ka vepruar Komisioni, kur e ndajmë kufirin me Serbinë, kryetari i Zubim Potokut mund të thotë që nuk kemi kadastër për liqenin e Ujmanit. Imagjinoni në çfarë kurthi ka hyrë Kosova”, u shpreh kreu i AAK-së.

Ai shtoi se energjia e Qeverisë nga këto dy tema do të duhej të fokusohet për votimin për Ushtrinë, Trepçën, luftimin e korrupsionit, ligjshmërinë për veriun dhe dialogun me reciprocitet me Serbinë.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve se me pengimin e demarkacionit është ndal liberalizimi i vizave, Haradinaj tha se janë dy çështje që ndikojnë në liberalizimin e vizave siç: disponimi tek qeveritë në BE dhe vlerësimi për shkallën e lartë të korrupsionit dhe krimit në Kosovë.

Ndërkaq, i pyetur se a do ta bënte një koalicion me PDK-në, ai tha se nëse shpallen shpejt zgjedhjet nuk e di si do të dalin rezultatet. Por, shtoi se zgjedhjet do të ndryshojnë shumë skenën politike dhe se qytetarët janë lodhur nga qeverisja shumëvjeçare e PDK-së.

Duke folur për LDK-në, Haradinaj u shpreh se rogovizmi është prishur nga një person – brenda një nate.