Mijëra votues nga diaspora rrezikojnë të mbesin pa votuar

Periskopi.com Lajme

Qytetarëve që jetojnë jashtë Kosovës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), nuk u ka ofruar mundësitë e duhura që të aplikojnë për të marrë pjesë në zgjedhjet e 11 qershorit, thonë përfaqësuesit e shoqërisë civile.

Albert Krasniqi, nga Instituti Demokratik i Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë se KQZ nuk ka adresuar siç duhet kërkesat dhe interesimin e mërgimtarëve për të qenë pjesë e procesit zgjedhor.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka zhvilluar një fushatë të mirëfilltë për t’i informuar votuesit nga jashtë, e as nuk është përgatitur që t’i pranojë kërkesat. Por, ka pasur probleme të cilat nuk janë adresuar siç duhet nga KQZ-ja”.

“Ajo që do të duhej të bënte KQZ-ja është që të krijojë data-baza elektronike, ku qytetaret duhej të aplikonin, t’i ngarkonin formularët aty dhe jo që ato të dërgohen me e-mail ose me postë. Dihet që posta në Kosovës vonohet me muaj të tërë. Në ketë mënyrë, ju është mohuar e drejta e votimit”, tha Krasniqi.

Në anën tjetër, në KQZ nuk kanë dhënë një shpjegim për, ato që shoqëria civile dhe disa subjekte pjesëmarrëse në zgjedhje, i cilësojnë si lëshime.

Më 22 maj, ka përfunduar afati për regjistrimin e votuesve të mërgatës, të cilëve, sipas Ligjit për zgjedhje u mundësohet e drejta e votës edhe pse jetojnë jashtë vendit.

Periudha e aplikimit ka qenë nga 15 deri më 22 maj.

Albert Krasniqi tha se shumë qytetarë nuk kanë mundur të regjistrohen pasi mundësia e dhënë nga KQZ-ja ka qenë që të aplikojnë në një e-mail i cili është bllokuar, pasi ai nuk është administruar dhe qytetarët janë zhgënjyer.

“Dështimi kryesor ka ndodhur me vet pamundësinë e regjistrimit të gjithë atyre që kanë pasur kërkesa dhe tani se sa do të marrin ata pjesë ose jo, është më pak e rëndësishme për shkak se dëmi veç është bërë në momentin kur u është kufizuar kjo e drejtë “, tha Krasniqi.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, rreth 700 mijë qytetarë të Kosovës, përfshi dhe ata që nuk kanë të drejtën e votës, jetojnë në vende të ndryshme të botës.

Këshilltari i lartë politik në Ministrinë e Diasporës në Qeverinë në largim të Kosovës, Kushtrim Sheremeti, tha për Radion Evropa e Lirë se mërgimtarët kanë pasur disa problemeve për qasje dhe aplikim për të qenë pjesë e procesit zgjedhor.

Megjithatë ai tha se për mërgimtarët të cilët kanë të drejtë vote, do të ketë mundësi për të votuar.

“KQZ-ja dhe Ministria e Diasporës ka kohë që kanë punuar për krijimin e kësaj mundësie, por tash për vet faktin që janë shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme, normalisht që nuk ka qenë e përgatitur për këto zgjedhje dhe fatkeqësisht duhet të vazhdohet me ritmin e vjetër siç ka qenë. Por, plani ka qenë që të jetë gjithçka në rregull. Megjithatë, është krijuar një sistem pavarësisht që nuk është shumë efikas i votimit me postë”, tha Sheremeti .

Ministria e Diasporës, ka nënvizuar Sheremeti, ka kërkuar që të bëhen ndryshime kushtetuese e ligjore në mënyrë që të gjendet një mundësi për rezervimin e vendeve në Parlament për diasporën e Kosovës.

Nga ana tjetër, partia politike Lëvizja Vetëvendosje, si një prej subjekteve pjesëmarrëse në zgjedhje, në një konferencë për media ka thënë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nuk po garanton të drejtën e votës për mërgatën.

Adnan Rrustemi nga kjo parti dhe anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, tha se qasja e papërgjegjshme e KQZ-së, ua ka pamundësuar mijëra shtetasve që jetojnë jashtë vendit, të regjistrohen si votues.

Partitë politike në Kosovë kohë më parë kanë organizuar aktivitete të ndryshme politike në vende të ku ka shumicë mërgimtarësh, por së fundmi thuhet se organizimet e tilla kanë filluar të reduktohen. /REL

Sondazhi i fundit, VV’ja partia e parë në vend, LDK’ja në vendin e katërt (Video)

Për vetëm më shumë se një orë votim në televizionin Rrokum, rekord i votimit ka shënuar për subjektet politike në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Mijëra votues janë paraqitur në sondazhin e këtij televizioni, e në dy versionet ka dal fituese Lëvizja Vetëvendosje. Edhe përmes telefonit edhe online në rrjetin social facebook, raporton Periskopi

7256 persona kanë dhënë votën e tyre, që rreth gjysma prej tyre votuan për Vetëvendosjen.

Larg saj ka mbetur PDK-ja, e ajo që bie në sy është që LDK ka mbetur e katërta, pas AAK&NISMA.

Këto janë rezultatet

 

VV – 3600

PDK – 1531

AAK – NISMA 940

LDK – 703

AKR – 362

ALTERNATIVA- 120

 

 

 

Ambasadori britanik në Kosovë tregon se kë nuk duhet votuar

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), të mërkurën ka bërë ndarjen e çmimeve për pesë videot më të mira nga videogara “Kërko llogari”, e cila u organizua në kuadër të projektit “Fuqizimi i votuesve të rinj për të marrë vendime duke qenë të informuar, dhe duke i ndihmuar ata që t’i mbajnë politikanët llogaridhënës”, i mbështetur nga Ambasada Britanike në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Me këtë rast, ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka theksuar se ai personalisht asnjëherë nuk do të votonte një parti, e cila ka përkrahur kriminelët.

“Si votoj unë në Britani? Para zgjedhjeve unë mendoj: Filozofia e cilës parti përshtatet me filozofinë time? A i besoj unë premtimeve të tyre apo mendoj që ato janë qesharake? Kur ishin në pozitë, a bënë atë që premtuan që do të bënin? A mendoj që janë të gatshëm të kryejnë punën që kërkohet nga ta? Por më e rëndësishmja, unë kurrë nuk do të votoja për një parti e cila ka përkrahur kriminelët ose ka përfshirë kriminelët në listat e tyre”, ka thënë ai.

Ndërkaq drejtori Ekzekutiv i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu ka folur rreth projektit për llogaridhënie dhe aktiviteteve të zhvilluara në kuadër të tij me qëllim të fuqizimit të votuesve të rinj.

“Përmes aktiviteteve të këtij projekti për herë të parë studentët dhe të zgjedhurit e tyre janë ballafaquar drejtpërdrejtë, kanë njohur më mirë njëri tjetrin, kanë komunikuar dhe kësisoj kemi tentuar që në mesin e të rinjve të instalojmë një kulturë të re të mbajtjes së politikanëve përgjegjës për premtimet dhe veprimet e tyre. E sa i përket videogarës unë mund të them se artikulimi i të rinjve për 15 sekonda gjatë videove është më kreativ se sa i kryetarëve të komunave prej nga vinë këta të rinj”, ka thënë ndër të tjera Kryeziu.

Ndryshe, gara ka pasur për qëllim të nxjerrë në pah idetë e të rinjve lidhur me atë se cila do të ishte gjëja e parë që do të bënin nëse ata do të zgjidheshin kryetar apo kryetare e komunës ku banojnë. Të drejtë aplikimi kanë pasur të gjithë qytetarët e Kosovës ndërmjet moshës 17 dhe 24 vjeç, nëpërmjet një video 15 sekonda, e cila duhej të përmbante zërin dhe pamjet e personit apo grupit që ka aplikuar.

Në garë ishin gjithsej 27 video dhe juria në përbërje prej përfaqësuesve të KDI-së dhe Ambasadës Britanike kanë zgjedhur pesë videot më të mira të cilat janë shpërblyer me çmimet në vijim: Agnesa Jashari – Gjilan, Paris Guri – Ferizaj, Erza Kurti – Prishtinë, Çlirimtar Morina – Malishevë dhe Anila Mustafa – Prishtinë, thuhet në njoftimin e KDI-së.

 

 

Gënjen Hajredin Kuçi, thotë se nuk votoi matjen e territorit por shikojani dorën (Foto)

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi ka deklaruar sot pas mbledhjes së Qeverisë, se nuk mori pjesë në votim të raportit të Komisionit për Matjen e Territorit, i cili u prezantua sot në mbledhjen e Qeverisë nga Hivzi Islami.

Periskopi.com Lajme

Kuçi në një prononcim për “Indeksonline” ka thënë se ai nuk mori pjesë në votim për shkak të qëndrimeve të tij personale dhe profesionale lidhur me çështjen e demarkacionit.

“Ashtu kam vlerësuar që duhet të votoj dhe është në përputhje me qëndrimet e mia personale dhe profesionale që i kam thënë edhe më herët, si dhe në kuadër të ligjit dhe rregullave demokratike”, ka  thënë Kuçi.

Por, Periskopi ua sjell fotografinë e çastit kur ai ka ngritur dorën, madje jo pak.

Anton Çuni tregon se a ka ndërruar mendje për demarkacionin

Periskopi.com Video

Labinot Tahiri i bindur se do bëhet kryetar i Ferizajt, tregon cilat vota i ka synim

Labinot Tahiri, kandidati i AKR-së për kryetar të Ferizajt, thotë se nuk do të shfrytëzojë famën si këngëtar që të marrë votat e qytetarëve të Ferizajt.

Periskopi.com Lajme

Në Interaktiv të KTV-së, Tahiri është shprehur se nuk beson që votat do t’i marrë për shkak të famës si këngëtar, por votat do t’i marrë për planin e tij dhe afërsinë me qytetarët.

“Nuk do ta shfrytëzoj famën e këngëtarit për vota. Nëse unë në të kaluarën kam bërë të këqija, njerëzit nuk do të votojnë. Ata do të më votojnë nëse kam bërë vepra të mira”, ka thënë ai.

Tahiri ka folur edhe për ndihmat humanitare me të cilat bëri bujë viteve të fundit dhe thotë se raportimet për mashtrime nga ana e tij janë false.

“Kemi organizuar koncerte edhe para se me pas Facebook. Unë e kam ndje si obligim kombëtar që të ndihmoj shqiptarët kudo që janë. Kurrë nuk kam marrë para në duar. Gjithçka i kam të shënuara”, ka thënë ai.

Britania shkëputet përfundimisht nga Evropa, BREXIT kaloi në parlament

Britania e Madhe hyri në rrugën pa kthim; shkëputjen nga Brukseli. Dhoma e Përfaqësuesve kaloi me 498 vota pro dhe 114 kundër ligjin që mandaton Theresa May-n për të nisur negociatat e largimit nga Bashkimi Europian.

Periskopi.com Lajme

Ligji mori mbështetjen edhe nga laburistët, megjithëse disa prej tyre dolën nga rreshti dhe e kundërshtuan linjën e kryetarit të tyre, Jeremy Corbyn.

Prej dy ditësh Parlamenti britanik u përfshi në debate në lidhje me Brexit, ndërsa më herët, kryeministrja Theresa May ka bërë publike 31 marsin si data e fundit për çeljen e negociatave të shkëputjes me Brukselin.

Verën e kaluar, britanikët votuan në një referendum të thërritur nga ish-Kryeministri David Cameron për të qëndruar ose jo në Bashkimin Europian. Pas mposhtjes në këtë referendum, Cameron u dorëhoq dhe i la vendin Theresa May-t.

Nuk ka vota për Rezolutën për Arsim

Ismajl Kurteshi, iniciues i interpelancës për Arsim, ka lexuar tekstin e Rezolutës duke thënë se janë pajtuar që ta procedojnë me 12 pika se ka koordinim nga të gjitha partitë politike.

Periskopi.com Lajme

Pikat janë: Arsimi të shpallet interes nacional dhe të rritet buxheti për këtë sektor; të rritet llogaridhënia; Qeveria e Kosovës të krijojë një fond të veçantë për sigurimin e burimeve njerëzore dhe infrastrukturës së nevojshme; Ministria e Arsimit të krijojë kushte për organizmin e studimeve në aspektin falkutativ; Të rishikohet dhe amendamentohet fusha ligjore në fushën e arsimit; ministri i Arsimit të raportojë për çdo tre muaj në Kuvend për gjendjen në arsim.

Këto janë pikat e propozuara nga VV dhe harmonizuara nga PDK, LDK, AAK dhe të tjera. Por, Rezoluta për arsimin nuk është votuar pasi që nuk pati kuorum. /KP/

Një votë e “korruptuar” e Margarita Kadriut

Një vendim i Kryeministrit Isa Mustafa, i datës 07.10.2016, po del të jetë pika më e rëndë korruptive politike e këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Ndonëse, nënshkrimi i tij është keqpërdorur.

Kryeministri, me një vendim të tij, ka emëruar Fahri Gashin si Ushtrues Detyre i Drejtorit tëPërgjithshëm të Doganës së Kosovës (më poshtë, mund të shihni dokumentet).

Ne pikën tre të dokumentit, thuhet: Z. Fahri Gashi do të kryejë të gjitha detyrat e parapara për Drejtorinëe Përgjithshme të Doganës së Kosovës, në përputhje me dispozitat e Kodit Doganor dhe të akcizave te Republikës së Kosovës.

Në pikën 4 të këtij dokumenti, thuhet se Obligohet Ministria e Financave dhe Dogana e Kosovës për zbatimin e këtij vendimi.

Pa kaluar një muaj, një ushtrues, në emër të nënshkrimit e Kryeministrit Mustafa, merr përsipër të nënshkruajë njëvendim strategjik, që nuk duhet t’i takojë një ushtruesi të detyrës.

Ky nënshkrim (mund të ketë përgjegjësi ligjore si akt korruptiv i përfolur publikisht) lidhet me votën e kushtëzuar të deputetes Margarita Kadriu për President, për Demarkacionin dhe Asociacionin.

Për këtë nënshkrim dhe votë të paralajmëruar korruptive, ka pasur një reagim edhe të dy zyrave ndërkombëtare, qëme herët kanë paralajmëruar se nuk duhet të lejohen shpërblime për deputetë me votën e popullit.

Institucionet e Kosoves me qëndrim politik dhe me votën e korruptuar, votë kjo një herëe premtuar për zgjedhjen e Presidentit (pasuksesshëm), tash i dedikohet Demarkacionit dhe Asociacionit, kanë paraparë që të realizohet skenari i tyre politik. Ky është pazari i nënshkrimit të Fahri Gashit, për një terminal doganor në emër të Familjes Kadriu, si ushtrues detyre tëDrejtorit të Doganave të Kosovës.

Po si është historia e Margaritës dhe Familjes Kadriu për votën e korruptuar të deputetes?

Disa muaj më herët, në parkingun e PDK-së,po dilten nga Range Rover një femër bionde. Kjo foto doli në “Koha Ditore”. Po zbriste Kryeredaktorja dhe Drejtoresha e “Kosova sot”. Ishte Margarita Kadriu, mysafire në PDK.

PDK po besonte se po pranonte një femër me biznes të sukseseshëm. Por,në të vërtetë, prapa kësaj fshihej krejt diçka tjetër.

Në PDK nuk kanë besuar(së paku duhet besuar se nuk e kanë ditur) se ajo për çka bisedonin me Margarita Kadriun  ishte hiç me pak se oferta për ta pranuar gruane parë të “Kosovës sot” dhe të familjes Kadriu,si Nënkryetare dhe me këtë rast ajo guximshëm dhe me hile, përmes derës së PDK-së, po mbronte biznesin e familjes së saj, të kryesuar me letra nga Ruzhdi Kadriu.

Ishte përfolur prej kohësh, por në Kosovë askush seriozisht nuk ishte marrë me këtë punë, dhe askush nuk bënte pyetje se kush udhëhiqte asetet e biznesmenit personal të Millosheviçit, pronarit të Delta Group, z.Mishkoviç, nën firmën “EuropInvestment SH.P.K.(LL.C)”.

Krejt kjo nismë biznesi kishte filluar pas luftës, nga një tokë e dyshimtë në periferi të Prishtinës, ku Ruzhdi Kadriu e kishte përfituar para luftës së vitit 1999, me një truk, nga një kompani sllovene, që më vonë kishte bankrotuar për shkak të rrethanave të luftës dhe dominimit serb në Kosovë. Prona tashmë ishte në duart e Ruzhdi Kadriut.

Zyrtarizimi i Biznesit me Mishkoviçin kishte arritur në vitin 1997.

Kompania e Mishkoviqit kishte arritur një akord Biznesi me z. Ruzhdi Kadriun dhe Margarita Kadriun për 100% të aksioneve në favor të Delta Holding. Vlera e investimeve të kompanisë nga Beogradi kishte kapur shumën prej 10 milionë euro. Këtu përfshihet toka, ndërtesa, investimet.

Krejt kjo ka mbetur e fshehur për një kohë të gjatëpërderisa babë dhe bijë nuk akuzohen për keqpërdorim të mjeteve, investimeve  dhe aseteve, në një letër – dokument që kompania dërgon në një adresë amerikane.

Për shkak të problemeve Kosovë-Serbi, kompania përmes nënkryetares së kompanisë, Marija Cvetkoviç, dërgon një letër në Odën Amerikane të Serbisë, ku kërkon ndihmë për keqpërdorim të aseteve dhe parave nga Ruzhdi Kadriu dhe kompania Interpress Company.

Në letër thuhet se Delta Holding ka investuar 10 milionë euro në Kosovë përmes familjes Kadriu. Të gjitha asetet, thuhet në letër, i takojnë Kompanisë Delta, duke përfshirë toka, investime, si dhe pronë në ndërtesa. Këtu hyn edhe një ndërtesë e cila po provohet të kontrabandohet si terminal doganor në emër të Nënkryetares së PDK-së, Margartia Kadriu, duke lënë mundësinë që të pastrohen paratë e një marrëveshjeje ndërmjet Mishkoviqit dhe Margaritës e Ruzhdiut.

Po këtu nuk përfundon e gjitha.

Oda Ekonomike me seli në Beograd i kërkon ndihmë Odës Ekonomike Amerikane në Prishtinë që ta zgjidhë kontestin e kësaj jo-kulture biznisore, e cila pretendohet se ka firmën e mashtrimit në Prishtinë.

Për të qenë edhe më keq, arsyetimi që vjen nga Kompania e familjes se Margarita Kadriut, drejtuar Beogradit, ka të bëjë me një investim që po bëhet në dalje të Fushë Kosovës.

I gjithë investimi dhe asetet, sipas letrës së kompanisë Delta, i takojnë kësaj kompanie.

Po del që nga fillimi i prezencës së Delta-s në Kosovë, kjo kompani ka pasur familjen Kadriu si përfaqësuese.

Asgjë nuk mund të fshihet. Të gjitha dalin në shesh një ditë.

Në fillim të majit 2014, vajza më e njohur e familjes Kadriu, Margarita, drejtuese e “Kosovës sot”, hyn në politikë. Dhe, hapen horizontet për vlerësimin dhe përdorimin e tij. Politika bëhet derë e fortë.

Lideri i Partisë Demokratike, më 14 maj, është paraqitur në selinë e partisë së tij me anëtaren më të re të Misionit të Ri. Thaçi e pat prezantuar si Drejtoreshë dhe Kryeredaktore të “Kosova sot”, por jo si anëtare, por si Nënkryetare të PDK-së.

Kryetari i partisë as që e ka ditur se krejt asetet e kompanisë me të cilat mburrej Margarita dhe Familja Kadriu, dhe PDK-ja, ishin në dorë të kompanisë Delta Holding.

Margarita tregoi qartë arsyen e hyrjes në politikë dhe theksoi këtë arsye: “ E para, janë qytetarët e Kosovës, që vuajnë nga politikat,si dhe politikanët e mirëfilltë në interes dhe dobi të tyre”.

Kaq zgjati deklarata hipokrite. U harruan interesat qytetare dhe deklarata.

Një ndërtesë e mbetur shkretë në mes të fushës, pa ide dhe pa plan, bëhet pjesë e pazareve politike.  Fillon të rregullohet e gjithë infrastruktura brenda natës dhe bëhet kërkesa për Terminal Doganor.

Historia e ndërtesës që kushton 3 milionë euro, sipas vlerësimit të Ruzhdi Kadriut, i cili shkruan qartë për paratë e pasqaruara dhe tëderdhura – janë të pasqaruara në letrën e tij dërguar Doganës së Kosovës.

Letra mban datën 04.07.2014 me mbititull CITY PARK, zona industriale Prishtinë, që ka tri adresime, Lulëzim Rafuna si Drejtor i Përgjithshëm i Doganave, Ministri i Financave, Besim Beqaj,si dhe Agim Shahi nga Këshilli Konsultativ i Doganave.

Në pjesën e letrës, e shkruar keq, me shumë gabime dhe pa shije,  të nënshkruar nga Ruzhdi Kadriu, shkruan:

“Pas dy bisedave  që kemi patur me Ju ( Besim Beqaj, Lulëzim Rafuna dhe Agim Shahini v.j) pas vlerësimeve pozitive dhe pohuese për pëlqimin qe ju duhet me dhene, ne kemi vazhduar edhe me investime shtesë në rritjen e hapësirës së tokës dhe me destinimin e plotë për Terminal Doganor dhe ato investime vetëm para 6 muajve deri më sot kanë arritur  më shumë se 1 milion euro, ndërkaq që me parë kishim investuar afro 2 milion euro, që në fakt aty gjer me sot janë investuar mbi 3 milion euro”.

Pas kësaj letre të gjatë, e shoqëruar me ofendime dhe kërcënime, nis puna dhe komunikimi i Familjes Kadriu  me Ministrin Besim Beqaj dhe Drejtorin e Doganave, Lulëzim Rafuna.

Krejt  ishte ndërtuar si infrastrukturë ligjore për nevojat e Kosovës për Terminale Doganore, hapet një perspektivë politike për familjen Kadriu përmes Nënkryetares së PDK-së, Margarita Kadriu dhe tash deputetes që e ka vënë votën e saj në Pazar për Presidentin dhe Demarkacionin.

Në ndërkohë, Dogana, në një vendim të datës 20.05.2014, kishte sqaruar pozicionin e saj të funksionimit.

Stafi i saj ka shpjeguar se Doganat e Kosovës janë të ndara në shtatë zona, regjione, dhe vëtem nëse ajo vlerëson se duhet dhe ka nevojë shtesë për terminal doganor, do të japë rekomandim.

 

Në po të njëjtin muaj,Nënkryetarja e re e PDK-së, Margarita Kadriu, fillon procedurën dhe investimet për shndërrimin e objektit në shitje në Terminal Doganor.

Këtu fillon presioni të Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Financave, Dogana e Kosovës dhe Këshilli Konsultativ.

Fillimi i politikës së Margaritës në emër të qytetarëve dhe për ta, e bën PDK-në të shndërrohet në derë ku ndihmon bizneset familjare. Kjo bëhet në emër të Margaritës dhe për Margaritën.

Edhe më keq që prona e Terminalit Doganor, e familjes Kadriu, për shkak të kontekstit dhe arbitrazhit, me biznismenin Mishkoviq, mund te rezultojë që kjo shtëpi doganore e familjes Kadriu mund të jetë nesër shtëpia doganore e Mishkoviqit.

image035-768x1024 image033-768x1024 image031-768x1024 doc-9-ne-vazhdimleterkembime-te-familjes-kadriu-me-zyrtaret-e-kompanise-delta-kompani-kjo-ne-pronesi-te-ish-ministrit-te-slobodan-milosheviq-mishkoviq doc-8-dokument-qe-konfirmon-regullimin-e-maredhenies-biznesore-mes-familjes-mishkoviq-dhe-familjes-se-deputetes-margarita-kadriu doc-6-shkeputjet-nga-kontrata-e-shitblerjes-se-kompanise-delhaize-pronari-i-se-ciles-eshte-mishkoviq-ku-subjekt-i-shitjes-jane-edhe-pronat-e-familjes-kadriu image023-768x895 image021-768x1024 image019-768x1024-1 image019-768x1024 image018 image015-768x1024 doc-4-shkrese-e-drejtorit-te-doganave-adresuar-ministrit-infrastruktures-ku-vertetohet-per-kapacitetet-e-mjaftueshme-te-ndarjes-ne-regjione-te-terminaleve-doganore image013-768x1024 image011-768x977 image009-768x1024 doc-2b-vendimi-i-ministrit-te-infrastruktures-per-pezullimin-e-lejimit-te-licencave-per-terminale-bazuar-ne-raportin-e-punes-se-komisionit-profesional doc-2a-shkeputje-nga-raporti-i-punes-ku-konstatohet-qarte-se-kapacitetet-prezente-jane-te-mjaftueshme-dhe-ende-te-pashfrytezuara doc-2-raporti-i-punes-i-komisionit-te-verifikimit-te-kapaciteteve-te-terminaleve-doganore-komision-ky-i-formuar-nga-ministri-i-infrastruktures doc-1-vendimi-i-kryeministrit-mustafa-per-emerimin-e-ushtruesit-te-detyres-se-drejtorit-te-pergjithshem-te-doganes-se-kosoves-nga-i-cili-rrjedh-vendimi-i-autorizimit-te-terminalit-doganor

Trump: I dëshpëruar që Clinton i bashkohet rinumërimit të votave

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, tha se është “i dëshpëruar” që rivalja e tij demokrate, Hillary Clinton, u është bashkuar përpjekjeve për rinumërimin e votave në tri shtete kryesore.

Periskopi.com Lajme

Këto komente të tij u bënë sot në rrjetin Twitter, një ditë pasi fushata e zonjës Clinton tha se do të marrë pjesë në rinumërimin e votave zgjedhore në shtetin amerikan Viskonsin.

Bordi zgjedhor në Viskonsin mbrëmë e ka miratuar kërkesën për rinumërim të kandidates së Partisë së Gjelbër, Jill Stein, e cila ka cituar “anomali statistikore” në Viskonsin.

Ajo, po ashtu, kërkon rinumërim edhe në shtetet Miçigen dhe Pensilvani.

Zonja Clinton udhëheq në votën popullore me afro dy milionë vota.

Por, në Kolegjin Elektoral, që vendos se kush do të jetë president, Trump ka fituar 290 vota, ndërsa Clinton 232, duke mos llogaritur votat elektorale në shtetin Miçigen.

Sot, Trump udhëhiqte në votën popullore në Miçigen me 11 mijë vota, por rezultatet ende duhet të presin për çertifikim shtetëror gjatë ditës së nesërme.

Nëse rinumërimi i votave tregon se Hillary Clinton ka fituar në këto tri shtete (Viskonsin, Miçigen dhe Pensilvani) atëherë kjo mund ta detyroj Kolegjin Elektoral që të votoj në favor të saj.

I riu nga Drenasi ka disa pyetje për milionerët që po kërkojnë vota në këtë komunë

Esat Shala nga Drenasi ka disa pyetje për ata që po kërkojnë votën në Drenas.

Periskopi.com Lajme

Ai vjen nga fshati Krajkovë e shpreh habi se si çdo ditë milionerët po u shkojnë nëpër shtëpi të varfërve për tu kërkuar votën.

Ai i quan “lypësit e votave”, dhe kërkon nga qytetarët mos të votojnë emra, por të votojnë ata që do e ringjallin të ardhmen e popullit në Drenas, raporton periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Lypësit e VOTAVEEE

Në çdo fshatë, në çdo mëhallë, në çdo shtëpi të popullatës së Drenasit shohim lypsa të (votave) të partive të ndryshme,

Po vjen një kohë kur milionerët po e kërkojnë ndihmën e të varfëritë.

Anekënd Drenicës këto ditët e fundit dëgjohet një ZË i trishtuar ‘votomë mua sepse ju do keni një të ardhme te ndritur nëse e votoni filan partie’,

Kjo sëmundje po e varfëron edhe me shumë komunën e Drenasit, 90% e rinisë të kësaj ane janë të pa punë, si është e mundur një milioner me kërku ndihmën e një të varfëri në komunën tonë,

Votoni atë që i duhet këtij vendi, mos votoni emra, por votoni njerëz që do të ringjallin të ardhmen e popullit të Drenasit./ Periskopi