Konsumon 50 vezë për 17 sekonda

Periskopi.com Video

Sulmohet kryetari i Klinës, Sokol Bashota

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Klinës, Sokol Bashota, është sulmuar me vezë.

Shqipe Pantina, kandidatja për deputete nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se kjo Lëvizje nuk qëndron prapa këtij sulmi, pavarësisht që sipas saj, Bashota nuk meriton respekt nga qytetarët.

Pantina, përmes një postimi në profilin e saj zyrtar në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se aktualisht kjo Lëvizje është e zënë duke shpalosur programin e tyre qeverisës për katër vitet e ardhshme dhe se sipas saj,  nuk knë kohë për të humbur me Bashotën me të cilin siç shprehet ajo, duhet të ketë punë prokuroria për keq menaxhimin dhe keqpërdorimet që i ka bërë në Komunën e Klinës.

Reagimi i plotë i Pantinës:

Reagim

Sapo u njoftuam se në ceremoninë e hapjes së festivalit ” I këndojmë lirisë” në Klinë qenka gjuajtur me vezë kryetari I komunës së Klinës Sokol Bashota.

Ndonëse ne besojmë se kryetari Bashota nuk meriton respekt nga qytetarët, Lëvizja Vetëvendosje nuk qëndron prapa këtij akti simbolik.

Aktualisht ne jemi të zëne duke shpalosur programin tonë qeverisës për katër vitet e ardhshme dhe nuk kemi kohë për të humbur me Bashoten me të cilin duhet të ketë punë prokuroria për keq menaxhimin dhe keqpërdorimet që i ka bërë ne komunën e Klinës.

Veçanërisht na vie keq që prezent me këtë rast ka qenë Halil Krasniqi babi i heroit Mujë Krasniqi i cili gëzon respektin e gjithë qytetarëve përfshi këtu edhe të aktivistëve dhe anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje.

Sulmohet me vezë Vlora Çitaku, në mes të Amerikës

Periskopi.com Lajme

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku është sulmuar me veç.

Kjo ka ndodhur në “University of Denver”, në Colorado.

Ajo që e ka sulmuar është Blerta Avdili.

Për Periskopi.com ajo ka folur duke treguar se e ka sulmuar me 2 vezë të prishura, siç thotë ajo, për personin e ‘prishur’.

Vdili që është aktiviste për të drejtat e komunitetit LGBT e që ndodhej atje për një prezantim, shpjegon se e bëri ngase vlerëson se Vlora Çitaku është një nga aktoret më të mëdha që është e ngulitur në strukturën e dhunës në Kosovë.

“Ajo ka marrë pjesë në fushata në mbështetje  të komunitetit LGBT, por duke i përdorur ata e edhe duke përdorur edhe dobësinë e grave. Është një kriminele me taka të larta. E bëra atë sepse historia e plotë e Kosovës duhet  të dëgjohet nga bota-tregimi i njerëzve tanë po shkon duke u mbytur nga politikanët tanë të korruptuar derisa ata mbesin të integruar në dhunën strukturore”, thotë ajo për Periskopi.com

E verdha e vezës mban ngjyrë të tillë për një arsye shumë interesante

Periskopi.com Shëndeti

Pjesë e kënaqësisë së të pasurit vezë për mëngjes është shumëllojshmëria e ngjyrave që i sjellin në pjatë.

Nuk ka gjë më interesante sesa thyerja e një veze vetëm për t’ia zbuluar pjesën e verdhë të vezës, e cila ngjason me lindjen e diellit. Kur e shihni një pamje të tillë, nuk mund të mos mendoni se ajo pjesë është e mbushur me të gjitha llojet e vitaminave dhe mineraleve.

Por, a e dini arsyen se përse ajo pjesë mban ngjyrë të verdhë spektakulare?

Faktikisht, të verdhët e vezës mban ngjyrë të tillë për shkak të asaj se çfarë hanë pulat – p.sh. karotenoide, i cili është pigment i verdhë natyral dhe që gjendet në fruta dhe perime si karotat dhe patatet e ëmbla.

Pulat ushqehen me bari dhe insekte të vogla, e që të dyja kanë sasi të lartë të karotenoideve.

Sidoqoftë, ka disa raste ku kjo ngjyrë edhe mund të shkaktohet në mënyrë artificiale përmes metodave të ndryshme. /Telegrafi

Sulmohet makina e Zoran Zaev (Foto)

Makina e kryetarit të LSDM-së në Maqedoni, Zoran Zaev, është sulmuar me vezë pasditen e sotme, rrugës drejt selisë partiake të LSDM-së në Shkup, raportojnë disa mediave proqeveritare në gjuhën maqedonase.

Periskopi.com Lajme

Raportohet se ky sulm ka ardhur si pasojë e pranimit të kërkesave të shqiptarëve për gjuhën shqipe nga Zaevi.

Në Maqedoni, kanë nisur protesta ndaj kësaj marrëveshjeje që lejon shqipen si gjuhë të dytë zyrtare në vend. Gjatë protestave ka pasur edhe incidente që kanë përfshirë goditje ndaj dy gazetarëve apo kalimtarëve të rastit.

Nikolla Gruevski i VMRO-së thotë se marrëveshja rrënon karakterin unitar të shtetit, dhe ka bërë thirrje për kundërshtimin e saj me mënyra të ndryshme. Zaev po akuzohet për ndarjen e Maqedonisë.

Po sot, Presidenti i Maqedonisë George Ivanov deklaroi sot se nuk do ia japë mandatin liderit të opozitës, Zoran Zaevit për shkak se ai ka pranuar platformën shqiptare, e cila sipas Ivanovit cenon sovranitetin e vendit.

 (

Ushqimet që mund t’i konsumoni edhe pasi u del afat

Ndërsa raportet e fundit tregojnë se Britania hedh 4.3 milion ton ushqim çdo vit, derisa thuhet se shumica e njerëzve kanë tendencës që të hedhin ushqimin sa më shpejt që ata e shohin se i ka skaduar afati.

Periskopi.com Shëndeti

Por në fakt, Dan Cluderary që është pronari i Approved Food që shet ushqime që janë më të lira për shkak të datës së skadencës së afruar, tregon se janë disa ushqime që mund të konsumohen edhe nëse shkruan se ka kaluara afati i konsumimit të tyre.

Më poshtë shihni ushqimet, të cilat mund t’i konsumoni edhe nëse u ka kaluar afati i përdorimit, transmeton Klan Kosova.

Çips

crisps

Çokollatë

dark-chocolate-625_625x350_81470296626

Keçap

ketchupmanufacturinginnigeria

Jogurti

yogurt-yeast-infection

Kaçkavall

hero-cheese

Qumësht

milk-500_0

Vezë

Buka

loaf-of-white-sliced-bread

Orizi

many-cups-uncooked-rice-make-one-cup-cooked-rice_d59496a2bf3eafe8

Fruta dhe perime

diet-rich-in-fruits-and-vegetables