delegacioni-i-kosoves-ne-bruksel-foto-zkm-e1480527799448

Heshtja e të gjithëve për vonesën e ‘hapjes’ së gjykatës në veri

As pala kosovare as Bashkimi Evropian nuk flasin për mosfillimin e zbatimit të Marrëveshjes së Drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

10 janari 2017 ishte paralajmëruar nga ministrja për Dialog, Edita Tahiri si datë për finalizimin e Marrëveshjes për Drejtësi të arritur në Bruksel.

Ndërkohë që ka kaluar më shumë se një javë nga kjo datë, për moszbatimin e Marrëveshjes nuk pranojnë të deklarohen as nënshkruesit e saj nga pala kosovare, as Bashkimi Evropian si ndërmjetësues.

Pas dy ditë bisedimesh mes Kosovës dhe Serbisë, në fund të nëntorit të vitit 2016 ishte arritur marrëveshja për finalizimin e zbatimit të Marrëveshjes për Drejtësi.

Referuar komunikatës së Zyrës së Kryeministrit pas dakordimit për zbatueshmëri, ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kishte thënë se finalizimi i zbatimit të kësaj marrëveshje ka rëndësi të madhe për Kosovën sepse e njëjta mundëson shtrirjen e sovranitetit shtetëror në veri të vendit në fushën e drejtësisë.

“Kjo Marrëveshje është e rëndësishme për shtetin dhe qytetarët e saj sepse institucionet shtetërore të drejtësisë me 10 janar 2017 do të fillojnë funksionimin tashmë në tërë territorin e shtetit tonë si dhe më në fund qytetarët do të mund të kërkojnë drejtësi nga institucionet shtetërore të Kosovës”, citohej ministrja Tahiri.

Madje kryenegociatorja meritat për këtë ia kishte lënë dialogut të Brukselit.

“Zbatimi i Marrëveshjes së Brukselit për Drejtësi mundëson krijimin e sistemit unik të drejtësisë së Kosovës në pjesën veriore të Kosovës, që po ndodh pas shumë vitesh dhe këtë e mundësoi dialogu i Brukselit, përkatësisht Marrëveshja e Brukselit për Drejtësi”.

KALLXO.com i ka dërguar pyetje ministres Edita Tahiri rreth moszbatimit të Marrëveshjes, por ajo nuk ka pranuar të deklarohet rreth çështjes. Arsyetimi i këshilltarëve të saj është “për shkak të tensioneve të krijuara”.

“Përderisa janë këto tensione, ministrja nuk do të prononcohet rreth temave te dialogut. Në këtë situatë të provokimeve dhe tensioneve te krijuara nga Serbia, nuk është koha për të biseduar për dialogun. Kur të krijohen rrethana më të mira do t’ju përgjigjet”, ka thënë këshilltarja e saj, Ramize Sejdiu.

Me këtë Marrëveshje, e cila parasheh shuarjen e strukturave paralele në sistemin gjyqësor që kanë vepruar në veri të vendit në mënyrë ilegale, Serbia ishte obliguar që deri më 9 dhjetor 2016 të njoftojë BE-në me shkrim për shfuqizimin e kontratave të punës dhe ndaljen e pagesave për gjyqtarë e prokurorë serbë, të cilët parashihen të integrohen në sistemin gjyqësor të Kosovës.

“Serbia obligohet që ta njoftojë me shkrim BE-në, më së voni deri më 9 dhjetor 2016, se ka realizuar këto obligime zbatuese. Integrimi i tyre në sistemin e Kosovës do të bëhet me 10 janar 2017”, thuhej po ashtu në komunikatën e Zyrës së Kryeministrit të Kosovës.

KALLXO.com ka pritur qe dy ditë një përgjigje nga Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, rreth funksionalizimit të gjykatave në veri, por ajo nuk është përgjigjur ende.

E Nehat Idrizi, kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, tha për KALLXO.com se kjo marrëveshje për shkak të ndërrimit të rrethanave nuk fillon.

“Marrëveshja për Drejtësi për shkak të rrethanave të reja nuk fillon. Për detaje tjera drejtojuni ministres për Dialog, Edita Tahiri”, ka thënë ai.

Sipas Marrëveshjes për Drejtësi do të vendoset një gjykatë themelore dhe një zyrë prokuroriale në rajonin e Mitrovicës, ku përfshihen shtatë komuna ashtu siç përcaktohet me Ligjin për Gjykatat e Republikës së Kosovës.

Ligji për Gjykatat i Republikës së Kosovës Nr. 03/L-199, neni 2.7, përcakton se Gjykata Themelore e Mitrovicës me seli në Mitrovicë themelohet për territorin e Komunës së Mitrovicës Jug dhe Mitrovicës Veri, Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveçanit, Skenderajt dhe Vushtrrisë. Sipas këtij Ligji në Kosovë ekzistojnë gjithsej shtatë gjykata themelore.

Delegacioni i udhëhequr nga ministrja Edita Tahiri kishte në përbërje edhe Nehat Idrizin, Tonka Berishajn, u.d. kryetare e Gjykatës së Apelit, këshilltaren dhe koordinatoren e çështjes, Arjeta Rexhaj, Albert Avdiu, drejtor i Sekretariatit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe koordinator i grupit të punës për drejtësi dhe përfaqësuesi nga Ambasada e Kosovës në Bruksel, Haxhi Bajraktari.

Brenda trenit Kralevë – Mitrovicë që të shtunën udhëtoi pa asnjë problem (Video)

Treni i linjës së rregull që udhëton që nga viti 2013, nga Kraleva, hyri pa asnjë problem të shtunën në Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

Treni me pasagjerë ka linjë të rregullt në veri të Mitrovicës, madje raportohet se asnjëherë askush nuk e kishte penguar.

E të shtunën, një ditë pasi ndaloi në Rashkë, përfundoi destincionin në mënyrë normale. Ndërkohë, në Beograd teksa treni udhëtonte, po mbahej Këshilli i Sigurisë Kombëtare.

Autoritet në Beograd një disa më parë raportuan se linja nga veriu i Kosovës në qendër të Serbisë po realizohej pas 18 vitesh, njerëzit në veri raportojnë se ata që shumë vite kanë linjë të rregullt hekurudhore.

Gazetari i Al Jazeera, Zoran Kosanoviq ka zhvilluar një reportazh brenda kësaj linje dhe me banorët atje. Ata shpjegojnë se si kanë udhëtuar dhe asnjëherë nuk kanë pasur probleme.

Ai thotë se treni Kralevë deri në veri të Mitrovicës udhëton dy herë në ditë.

Ndërsa, të shtunën gjithashtu kishte një protestë në veri nga serbët kundër Policisë së Kosovës, ku kjo e fundit ishte në veri një natë më parë për të ndaluar trenin që mbante mbishkrime ofenduese, piktura kishtare, e edhe njerëz – zyrtarë të lartë serb që nuk kishin leje për të hyrë në Kosovë, raporton Periskopi

Protesta në veri ishte e qetë, u mblodhën me flamuj në duart dhe kërkuan lëvizjen e lirë. Nuk duhet harruar se udhëtarët e zakonshëm që shin në trenin që u kthye mbrapa, përmes autobusëve nga Rashka arritën në veri të Mitrovicës në mënyrë shumë të sigurt.

Treni provokues u ndalua në Rashkë në orët e vona të pasdites së 14 janarit.

Ndërsa, linja e rregullt Kralevë-veri i Mitrovicës funksionon që nga 25 tetori 2013, kur është hapur stacioni hekurudhor në veri, raporton Periskopi

Që atëherë, treni shkon rregullisht dy herë në ditë, në dy drejtimet, në bazë të orarit të vendosur mes hekurudhës së Serbisë dhe qeverisjes lokale në veri të Mitrovicës.

Presidenti serb Tomislav Nikoliq ka kërcënuar të shtunën Kosovës që nëse mendon të hap armë drejt serbëve ata do i mbrojnë me ushtri.

Sipas tij, Kosova po e rihap konfliktin që rrezikon të zgjerohet në gjithë Ballkanin Perëndimor.

Kur KFOR-i vendoste tela me rrymë në Urën e Ibrit për t’i penguar shqiptarët të kalojnë në veri (Video)

Në këtë video të publikuar në arkivin e agjencisë së lajmeve “Associated press”, shihet se si më 10 shtator 1999 protestuesit shqiptarë dhe serbë përleshen te Ura e Ibrit në Mitrovicë më pjesëtarët e KFOR-it francez dhe italian, në përpjeke për t’u ndeshur mes vete.

Periskopi.com Lajme

Derisa protestuesit shqiptar tentojnë ta kalojnë Urën, serbët e mbledhur matanë e djegin një flamur shqiptar, gjë që pas pak të njëjtën gjë e bëjnë edhe shqiptarët me një flamur serb, shkruan Veriu.info.

Ushtarët e KFR-it shihet duke hedhur bombola të gazit lotsjellës, në përpjeke për ta vënë situatën nën kontroll.

Pas shumë orë proteste, e cila ishte në ditën e dytë të saj, tek Ura e Ibrit arrin komandanti i UÇK-së, Gjeneral Rrahman Rama. Mirëpo, shihet një reagim i drejt i truprojës së tij, pasi që kritikon KFOR-in se kanë vendosur në Urë një tel të rrymës (minuta 2:12), i cili është i lidhur me energji elektrike, gjë që e dëshmojnë edhe pamjet e AP-së.

Po ashtu në fund të videos shihet disa shqiptarë të cilët e kalojnë lumin ibër nëpër ujë me fëmijët e tyre në duar, në përpjekje për të dalë në pjesën jugore të qytetit.

Dikush u kujtua të dërgonte dhurata për fëmijët në veri të Mitrovicës (Foto)

Në prag të festës së Vitit të Ri, sipërmarrësi i Gazmend Abrashi, është treguar i kujdesshëm ndaj miqve dhe bashkëpunëtorëve të babai të tij, Aziz Abrashi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka dhuruar pako për Shoqatën e Minatorëve pensionistë dhe invalidë të Republikës së Kosovë.

Fejzulla Metolli ne profilin e tij ka thënë se Abrashi po e vazhdon traditën e të atit të tij në përkrahje të minatorëve.

Ai ka vlerësuar këtë gjest human, duke shtuar se kjo ndihmë dhe ky kujdes është shtrirë në disa komuna të Kosovës.

Nga ana tjetër Abrashi i cili është edhe nënkryetar i AAK-së ka ndarë ndihma edhe për personat me aftësi të kufizuara si dhe për fëmijët të cilët jetojnë në pjesën veriore të Mitrovicës (lagjet :Suhodoll i poshtëm, i epërm, Kroi i Vitakut, Kodra e minatorëve dhe lagjen e boshnjakëve)

Kjo veprimtari humanitare e Abrashi është shndërruar tashmë në traditë të përvitshme./ Periskopi

15740976_1899101770311538_6289338760819566115_n 15741318_1899101730311542_2627202258924587382_n 15781605_1899101743644874_3155542503891573610_n-1 15822713_1899101750311540_8154311149656575692_n15782039_10153906819136642_1342672958_n15784642_10153906819126642_208515724_o

Veriu

Vdes një 23 vjeçare në veri të Mitrovicës

M.L. rreth 23 vjeçare nga qyteti Krushevac i Serbisë, punëtore në kafiterinë “Aktiv” në veri të Mitrovicës, ka humbur jetën sot në rrethana të pasqaruara deri më tani, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

Periskopi.com Lajme

Sipas këtyre burimeve, ajo rreth mesditës gjatë orarit të punës, ka përjetuar dhimbje në stomak dhe menjëherë është dërguar në spitalin e veriut të Mitrovicës, ku rreth orës 13:00 ka vdekur, të premten.

Mësohet së trupi i pajetë do të dërgohet të shtunën për obduksion në Prishtinë.

KP ka tentuar të kontaktojë Besim Hotin, zëvendëskomandant i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, për të mësuar më shumë rreh kësaj vdekjeje, por kontakti më të përmes telefonit ishte i pamundur.

Veriu

Për Vit të Ri mobilizohet policia në veri

Mbi 200 policë do të kujdesen për rendin dhe qetësinë publike në veri të Kosovës gjatë festës së Vitit të Ri.

Periskopi.com Lajme

Këtë e  ka konfirmuar shefi operativ i Policisë së Kosovës për Veriun, Zeljko Bojiq, në intervistën e Vitit të Ri për portalin “KoSSev”, përcjellë Klan Kosova.

“Ne tashmë kemi përgatitur një plan operativ për festat e Vitit të Ri. Kemi vizituar vende në të cilat  festohen, kemi bërë vlerësimet e numrit të qytetarëve tanë për të festuar Vitin e Ri në vende publike. Në rrugë do të ketë numër më të madh të policëve”, tha Bojiq

Në të njëjtën kohë ai i bëri thirrje qytetarëve të jenë të disiplinuar, të mos lëvizin në gjendje të dehur me vetura dhe ta presin Vitin e Ri pa përdorimin e armëve të zjarrit dhe mjeteve piroteknike.

Muri ne Mitrovice

KMDLNj thotë se muri në veri NUK do të rrënohet

Për kryetarin e Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut, Behgjet Shala, ndërtimi i murit në veri ka filluar në konferencën e Rambujesë, ndërsa ndërtimi fizik i murit ka nisur javën e kaluar.

Periskopi.com Lajme

Shala thotë se përkundër zotimeve të institucioneve dhe nxjerrjen e vendimeve të më të cilat konstatohet se muri është i jashtëligjshëm, muri në veri nuk do të rrënohet.

Ai në një intervistë në Tribuna Channel, ka akuzuar edhe Bashkësinë Ndërkombëtare se është treguar me dy fytyra në këtë rast.

E, sa i përket ankesave të Lëvizjes Vetëvendosje se KMLDNJ nuk e ka kryer punën siç duhet në rastin e Astrit Dehari, Shala ka thënë se Vetëvendosje nuk ka asnjë arsye të ankohet, pasi Këshilli të cilin ai e drejton e ka kryer punën e vet me përgjegjësi të plotë dhe profesionalizëm.

Sa i përket çështjes se demarkacionit, ai ka thënë se ka një presion të fuqishëm ndërkombëtar qe kjo marrëveshje të nxjerrjet për votim brenda këtij muaji.

Ndërsa, për Gjykatën Speciale ka thënë se është një precedent i rrezikshëm qe po shkaktohet.

gjelliiiiaaa

Daut Haradinaj i përgjigjet Isa Mustafës për “gjelat”

Deputeti nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të vendit Isa Mustafa për murin në Mitrovicë, i cili kishte thënë ae “gjelat nuk e rrënojnë murin, ata këndojnë mbi mur”.

Periskopi.com Lajme

Deputeti Haradinaj në një prononcim për Gazeta Blic, tha se Kryeministri Mustafa në vend të këtyre deklaratave duhet të veprojë sepse ai mur është i paligjshëm.

“Kryeministri Mustafa në vend të deklaratave duhet të veprojë, ai mur është i paligjshëm, qëndrimet e gjithë zyrtareve janë se ai muri nuk është pjesë e marrëveshjes si i tillë duhet edhe mu hjek.

Kryeministri e ka për obligim, ai duhet me i implementu ligjet asgjë tjetër”, tha Haradinaj. Ndërsa analisti politik Imer Mushkolaj deklaratën e Mustafës e quan gënjeshtër kur thotë se muri është vepër e strukturave paralele. “Së pari, kryeministri Isa Mustafa gënjen publikisht kur thotë se muri është vepër e strukturave paralele.

Siç dihet tashmë, muri është ndërtuar nga Komuna e Mitrovicës së Veriut, nga organet e zgjedhura në mënyrë legale në zgjedhjet e Kosovës, që financohen nga taksapaguesit kosovarë dhe funksionojnë brenda sistemit kosovar”. Sipas tij, kjo nuk është hera e parë e Musfatës që përdor një gjuhë të tillë fyese ndaj kritikëve të tij.

“ Nuk është hera e parë që Mustafa përdor një gjuhë të tillë fyese ndaj kritikëve të tij. Lopëve dhe gomarëve në diskursin e tij “akademik”, ai tash ua ka shtuar edhe gjelat. Në mungesë të argumenteve për t’u ballafaquar me realitetin, ai zgjedh të përdor gjuhë aspak të denjë për një kryeministër”.

Ndryshe, Isa Mustafa ka thënë se se muri në pjesën veriore të Mitrovicës, një vepër e ndyrë e strukturave paralele serbe dhe e Beogradit, por sipas tij “gjelat nuk e rrënojnë murin, ata këndojnë mbi mur, murin e trajton dhe e rrënon ligji”.

Gjuriq

Gjuriq u kontrabandua përmes një ambulance shëndetësore në veri të Kosovës

Shefi i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq u shfaq sot në inaugurimin e një pike ilegale karburantësh në veri të Kosovës, megjithëse kishte urdhër ndalese për të hyrë në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Edhe pse ende nuk ka një qëndrim zyrtar për rrugët që ka përdorur Gjuriq, nga burime të policisë mësohet se ai është kontrabanduar në orët e hershme të mëngjesit nëpërmjet një ambulance shëndetësore nga Serbia.

“Gjuriq ka përdorur pothuajse mjetet e fundit që i kanë mbetur në dispozicion për të hyrë ilegalisht në Kosovë. Atij i ishte ndaluar edhe herë të tjera hyrja dhe nuk kishte arritur fare në Kosovë. Por kësaj radhe, i ka shpëtuar vëmendjes së policisë duke hyrë në Kosovë nëpërmjet një ambulance shëndetësore në orët e hershme të mëngjesit” ka thënë burimi për KTV-në.

Vetë Gjuriq deklaroi sot se ai ka hyrë në Kosovë ngjashëm sikurse kryeministrit Isa Mustafa, dhe se askush nuk ka të drejtë të ia ndalojë lëvizjen e lirë.

Ministria e Jashtme ia ndaloi dje hyrjen në Kosovë Marko Gjuriqit dhe ky vendim mbetet në fuqi por nuk dihet nëse policia do ta arrestojë apo si do të veprojë më tutje.

BE pronocohet lidhur me murin në Mitrovicë

BE-ja thotë se në të dy anët e murit do të ngihen shkallët që do të sigurojnë lirinë e lëvizjes për qytetarët e Mitrovicës.

Periskopi.com Lajme

Punimet për vazhdimin e revitalizimit të urës mbi lumin Ibër janë ndërprerë përkohësisht, ndërkohë, që mbetet e paqartë akoma, se çfarë do të bëhet saktësisht me murin, që u ndërtua në pjesën veriore të urës së Ibrit dy ditë më parë nga serbët e këtij qyteti. Kundërshtimet ishin të ashpra nga qeveria e Kosovës, e cila tha se muri do të shembet, ndërsa kryetari i veriut të Mitrovicës, Goran Rakic, tha se muri është vetëm pjesë mbrojtëse e një shetitoreje që do të ndërtohet në atë pjesë. Kjo situatë e nxiti Bashkimin Evropian për të dërguar në Prishtinë urgjent një delegacion për të qartësuar situatën dhe për të biseduar me palët. Maja Kocijanqic, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, në një deklaratë për media të shtunën, tha se muri që u ndërtua mbi urën e lumit Ibër nuk do të jetë muri ndarës.

“Nuk do të jetë mur, por një shkallë që lidh unazën me zonën e këmbësorëve. Gjatë bisedimeve (09.12) palët ranë dakord që të ngrihen shkallët që sigurojnë lirinë e lëvizjes nga njëra anë në tjetrën”, tha Maja Kocijanqic. Sipas saj, Bashkimi Evropian, që ka marrë përsipër revitalizimin e urës mbi lumin Ibër, do të monitorojë me kujdes zbatimin në tërësi të kësaj marrëveshjeje.

Në po të njejtën ditë, të shtunën (10.12), ministrja për Dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, që ishte pjesë e bisedimeve, tha se në takim me zyrtarët e BE-së, ka ritheksuar se ndërtimi i murit mbi urën e lumit Ibër është ilegal dhe jashtë marrëveshjes së Brukselit për revitalizimin e urës. Më tej në një komunikatë për medie ajo thotë: “Marrëveshja me BE-në dhe konkluzionet e dakorduara janë rikofirmim se Marrëveshja e Brukselit e datës 25 gusht 2015 do të respektohet plotësisht dhe se revitalizimi i urës dhe revitalizimi i rrugës për këmbësor në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës do të jenë në pajtim me parimet e lëvizjes së lirë. Kjo do të thotë se nuk do të ketë mur në pjesën që lidh urën e Ibrit me rrugën për këmbësor në veri të qytetit, sepse, muri është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit”, thotë ministrja Tahiri.

Ministrja Tahiri, fton qytetarët e Kosovës që të jenë të përmbajtur dhe siç thotë të kenë durim, sepse ky problem do të zgjidhet. “Eshtë çështje ditësh kur gjërat do të shkojnë në vend ashtu siç jemi dakorduar me BE-në dhe në pajtim të plotë me Marrëveshjen e Brukselit”, tha Edita Tahiri.

Kryetari i veriut të Mitrovicës Goran Rakiq, nuk është deklaruar më pas takimit me delegacionin e Bashkimit Evropian, ndërkohë gjatë së shtunës janë parë punëtorët e ndërtimit duke filluar shkurtimin e murit mbi dy metra, që u ndërtua nga serbët lokal.

Shumë organizata të shoqërisë civile ju drejtuan me një letër të gjitha autoriteteve në Kosovë dhe atyre ndërkombëtare që ta sqarojnë situatën, sepse sipas tyre “muri ka krijuar konfuzion, paqartësi e tensione te qytetarët e Mitrovicës”.

MԹ 19 prill të vitit 2013, Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje për përmirësimin e raporteve ndërmjet dy vendeve, prej nga deri tani janë arritur një sërë marrëveshjesh. Njëra ndër marrëveshjet ishte edhe liria e lëvizjes, ku përfshihej edhe heqja e barrikadave në veri të Kosovës të vendosura nga serbët lokal. Një barrikadë e tillë ishte edhe mbi urën qendrore mbi Lumin Ibër. Për heqjen e kësaj barrikade u përfshi edhe vet Bashkimi Evropian, që mori përsipër revitalizimin e urës duke e shndërruar atë në një shëtitore që do të lidhë dy pjesët e qytetit të Mitrovicës atë veriore e banuar me shumicë serbe dhe atë jugore me shumicë shqiptare. Sipas njoftimit zyrtar të BE-së, projekti i revitalizimit të urës do të përfundojë me datë 17 janar 2017, ndërsa, për qarkullim ura do të jetë e lirë nga data 20 janar 2017./ DW

muri

Nis “sharrimi” i murit në Mitrovicë (Video)

Në Mitrovicën veriore ka filluar rrënimi i një pjese të murit.

Periskopi.com Lajme

Në fakt, murit që u vendos në cepin verior të urës së Ibrit nga ana serbëve, do të duhej t’i hiqeshin 70 centimetra në pjesën e epërme të tij.

Kështu kishin vendosur inspektorë të ministrisë së Mjedisit e Planifikimit Hapësinor të premten.

Por, punëtorët që kishin punuar për të zbatuar urdhëresën e inspektoratit, nuk u dukën më këtu gjatë të shtunës.

Projekti për rivitalizimin e urës së Ibrit, që erdhi si rezultat i bisedimeve mes Prishtinë e Beogradit në Bruksel, nuk parasheh ndërtimin e ndonjë muri në anën veriore të qytetit, siç ndodhi më pas e që u tha se është projekt i Komunës veriore për të nivelizuar sheshin “Kral Peteri” të cilin ajo po e ndërton.

Muri që po ndan Mitrovicën

Periskopi.com Video
muri Mitrovice

Kamberi thotë se serbët po duan që në mur të vendosin emrat e “viktimave nga terroristët shqiptarë”

Safet Kamberi, deri dje nënkryetar i Komunës së Mitrovicës, si pjesë e koalicionit që partia e tij LDK ka pasur me AKR-në e Behxhet Pacollit, ka thënë se në Mitrovicë ka qarkulluar edhe një informatë rreth murit në anën veriore të qytetit.

Periskopi.com Lajme

“Shumë informata janë dhënë në lidhje me murin këtyre ditëve, por më e keqja është se serbët po duan që në të t’i vendosin emrat e personave të vrarë, kinse nga terroristët shqiptarë. Ky do të ishte një provokim i rëndë për shqiptarët dhe nuk do t’i kontribuonte aspak relaksimit të situatës në integrimin e qytetit”, ka thënë Kamberi.

“Këto janë informata të pavërtetuara, por ky do të ishte një lajm io keq dhe do të ishte një provokim jashtëzakonisht i madh për qytetarët e Mitrovicës por edhe për Kosovën në përgjithësi. Një gjë të tillë nuk duhet ta lejonin institucionet e Kosovës e as ato të BE-së”, ka thënë Kamberi, raporton Koha

Ai ka thënë se kanë qenë të kënaqur me atë që është pa që është duke u punuar deri para pak ditësh.

“Komuna e Mitrovicës Veriore ka nisur edhe një projekt tjetër, dhe ne kemi parë murin, i cili është një vepër e shëmtuar dhe është e papranueshme për qytetarët e Mitrovicës. Gjatë ditës ne kemi parë edhe angazhimin e kryeministrit dhe qeverisë, dhe besojmë se në bashkëpunim me BE-në do të stopohet ndërtimi i atij muri dhe do të kthehet në gjendje normale”, ka thënë ai.

Kamberi thotë se reagimi i Qeverisë së Kosovës kundër murit të ndërtuar në urën e Ibrit ka qetësuar situatën me tensione që ekziston atje.

“Shihet se situata është e qetë, por ka tensione për murin që është ndërtuar aty. Por reagimi i qeverisë ka ndikuar në qetësimin e situatës atje”, ka thënë Kamberi.

murip-1200x630

Serbët tregojnë se për çfarë po e ndërtojnë murin në veri

Në takimin e ekipeve teknike për implementimin e marrëveshjes për rivitalizimin e urës së lumit Ibër në Mitrovicë, i cili është mbajtur në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, është arritur marrëveshje.

Periskopi.com Lajme
Thuhet se muri i ngritur në pjesën veriore do të ridizajnohet, respektivisht të transformohet në amfiteatër të hapur, dhe i cili do të jetë pjesë e zonës së këmbësorëve në rrugën “Mbreti Petar”.
Kështu ka thënë sonte kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, transmeton lajmi.net.

Sipas tij, të dyja palët në mënyrë shumë konstruktive paraqitet faktet të cilat kanë kontribuar që ky takim të rezultojë më gjetjen e zgjidhjes më të mirë të mundshme, kurse përfaqësuesit e BE­së kanë ndihmuar në arritjen e marrëveshjes të pranishme për të dy palët.

“Megjithë faktin që ministrja kosovare për Dialog, Edita Tahiri nxjerrë të pavërteta duke paralajmëruar rrënimin e murit në pjesën veriore të qytetit, ku për të disatën herë shkelë marrëveshjen e arritur, delegacioni serb është i lumtur që sot kemi arritur zgjidhje të ridizajnuar, e cila, edhe një herë theksoj, nuk nënkupton kurrfarë rrënimi të murit”, ka thënë Rakiq.
Sipas tij, në ditët në vazhdim të gjitha marrëveshjet do të implementohen në terren, me qëllim që bashkësia serbe të ketë paqe dhe stabilitet afatgjatë.
“Ura përmes Ibrit, në pajtim me marrëveshjen e arritur më herët, nuk do të hapet para se të përfundojë zona e këmbësorëve në rrugën ‘Mbreti Petar’, respektivisht krijimi i kushteve të sigurisë për lëshimin e urës në qarkullim”, thotë Rakiq.
Në anën tjetër, ministrja për Dialog, Edita Tahiri pas takimit ka thënë se muri do të rrënohet!!! /Lajmi.net/

muri Mitrovice

BE-ja nuk thotë se muri do hiqet, rruga “Mbreti Petar” vetëm për këmbësorë

Bashkimi Evropian është deklaruar përmes një komunikate për media për takimin e sotëm, por nuk ka thënë qartë se muri që po ndërtohet nga serbët në veri të Mitrovicës duhet rrënuar.

Periskopi.com Lajme

Edita Tahiri, pak minuta më parë në një paraqitje në KTV, tha se BE-ja ka thënë se muri do të hiqet.

Por në komunikatën për media të BE-së, thuhet se “Marrëveshja për urën e Mitrovicës ishte arritur në kuadër të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës në gusht të 2015. Bashkimi Evropian është takuar sot me të dy palët për të sqaruar çështjet lidhur me implementimin e kësaj marrëveshjeje”.

“Të dy palët janë pajtuar për të harmonizuar dizajnin e projektit për rivitalizim të urës së Mitrovicës dhe për projektin e këmbësorëve në rrugën ‘Mbreti Petar’. Ato janë pajtuar që rrethrrotullimi në Mitrovicën e veriut të lidhet me rrugën e këmbësorëve ‘Mbreti Petar’ duke i lënë të gjithëve hapësirën e lirë për lëvizje, derisa ka adresuar shqetësimet mbi sigurinë në rrugë”, thuhet më tej aty, transmeton koha.net.

Sipas BE-së, palët janë pajtuar që dizajni i parë për rrethrrotullimin që të bëhet siç ishte parashikuar me marrëveshje të arritur në Bruksel gjatë gushtit 2015. Por nuk jepen detaje se si ishte planifikuar që të rregullohet kjo hapësirë, vetëm se lë të kuptohet se rruga “Mbreti Petar” do të jetë e qarkullueshme vetëm për këmbësorë.

“BE do të mbesë në kontakt me dy palët për të siguruar implementimin e marrëveshjes së gushtit 2015 dhe implementimin e marrëveshjes nga gushti 2016 dhe ka mirëkuptim nga të dy palët që më 20 janar, afati i fundit, për rihapje të urës dhe të projektit për kthimin e “Mbretit Petar’ në rrugë të këmbësorëve të përmbushen”.

Isa Mustafa ne veri

Mustafa thotë se deri në veri e përcolli Policia e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mohuar edhe njëherë se iu është ndërprerë rruga nga serbët për të shkuar në ceremoninë e përurimit të urës që lidhë Zveçanin dhe Leposaviqin. Mustafa në një prononcim për RTK ka thënë se tha se nuk ka pasur asnjë pengesë në rrugë.

Periskopi.com Lajme

“Ne nuk kemi pas asnjë pengesë. Jemi vonuar vetëm 10 minuta në vendin qe jemi nisur. Kemi marr pjesë në inaugurimin e urës dhe s’ka pasur asnjë pengesë. Gjatë gjithë kohës kemi qenë nën përcjelljen e Policisë së Kosovës”, ka thënë Mustafa.

Kryeministri i Kosovës po ashtu ka thënë se raportet reale me serbët nuk janë siç duken. Ai ka thënë se situata e sotme nuk mund të quhet edhe si problem ndëretnik.

“Problemi është se ata ende janë nën ndikim të Serbisë dhe Serbia po i mashtron disa liderë serbë në Kosovë. Diçka tjetër flasin në media e ndryshe sillen zakonisht. Ne kemi komunikim të rregullt me kryetarët serbë të veriu dhe ata vijnë në zyrën time pa problem”, ka thënë Mustafa.

Sipas tij, ka qenë krejtësisht jo e drejt mospjesëmarrja e përfaqësuesve të serbëve të veriut në këtë përurim, pasi që sipas tij, kjo urë prej 400 mijë eurosh është në të mirë të të gjithëve që jetojnë atje.

Mustafa, bashkë me zyrtarë të kabinetit të tij, ka qëndruar të premten në veri të Kosovës për të marrë pjesë në ceremoninë e organizuar nga KFOR-i, për hapjen e urës së re të ndërtuar mbi lumin Bistricë, gjegjësisht në mes të komunës së Zveçanit dhe Leposaviqit.

Qëllimi i kësaj ure, më parë është thënë se është, të mbështesë popullatën vendore dhe të përmirësojë mjedisin e qetë dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes në këtë pjesë të Kosovë.

15267721_1179461565453412_3129774645713412503_n 15232174_1179461555453413_5523174790480282651_n 15326621_1179461385453430_3286579748957090465_n 15284178_1179461335453435_2886483108715984571_n 15317916_1179461245453444_5773798678479312601_n 15284190_1179461242120111_908453800420361423_n

KFOR ne veri / ARKIV

Serbët e Veriut ndërpresin komunikimin me KFOR-in, shkak Mustafa

Përfaqësuesit politik të serbëve të veriut të Kosovës kanë ndërprerë komunikimin dhe marrëdhëniet me KFOR-in, thuhet nga kabineti i kryetarit të Mitrovicës veriore Goran Rakiq.

Periskopi.com Lajme

Përfaqësuesit politik serbë të Kosovës dënojnë ashpër instrumentalizmin e KFOR-it I cili sot ka luajtur një rol politik me rastin e Isa Mustafës i cili pa paralajmërim qëndroi në veri dhe për këtë ndërpritet komunikimi dhe bashkëpunimi me KFOR-in, thuhet në deklaratën nga kabineti i Rakiqit, transmeton Tanjug.

Në deklaratë precizohet se përfaqësuesit serbë nga komuna veriore e Mitrovicës, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi të kenë thënë se “KFOR-i me këtë veprim ka tejkaluar linjën e hollë që e ndan atë nga paqeruajtësit nga okupatori sepse në vend që të shërbejë stabilitetit në vend sot ka qenë faktor destabiliteti”.

Ndryshe sot kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka marrë pjesë në përurimin e urës në Bistricë edhe pse një grup i serbëve kanë bllokuar rrugën në fshatin Rudare por kryeministri ka përdorur rrugë alternative për të shkuar në vendin e ngjarjes.

veriu

KMDLNJ dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm në veri, ku pati të plagosur

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ), Qendra Rajonale në Mitrovicë, e ka dënuar rastin e sulmit më armë që ka ndodhur një ditë më parë në familjen e vëllezërve Emin, Esat dhe Ekrem Barani në lagjen Kroi i Vitakut në Mitrovcë, ku Ekremi ka marrë plagë në kokë.

Periskopi.com Lajme

“Dje, më 27.X.2016, rreth orë 14:00, në lagjen Kroi i Vitakut pjesa e okupuar e qytetit të Mitrovicës, banditë kriminelë çetnikë serbë shkrepën armë zjarri prej kah breshëri plumbash goditën disa shtëpi në lagjen Qendra 1 në Mitrovicë. Më këtë rast disa plumba qëlluan në ballkone, shtëpi dhe oborre të vëllezërve Emin, Esat dhe Ekrem Barani, një plumb e qëllon në kokë Ekrem (Halim) Barani (56 vjeç), baba i katër fëmijëve, i cili që i shtyrë të kërkoi ndihmën e mjekut, ndihmë kjo që iu dha në spitalin e përgjithshëm të Mitrovicës”, thuhet në kumtesën e KMDLNJ-së, përcjell ksp.

KMDLNJ kërkon nga organet e sigurisë, përkatësisht Policia e Kosovës, policia e EULEX-it, karabinierët italianë, të cilët vazhdimisht kujdestarojnë matanë urës kryesore të lumit Ibër, përkatësisht shumë afër lagjes, prej nga erdhën plumbat dhe nga paqeruajtësit, të cilët janë të thirrur për siguri të qytetarëve, që sa më parë t’i kapin akterët dhe t’i nxjerrin para drejtësisë në mënyrë që t’iu jepet dënimi i merituar.

“Duhet të ceket se jo rrallë në pjesën e okupuar të Mitrovicës, natën ditën dhe në çdo kohë dëgjohen të shtëna nga armë të ndryshme automatike dhe jo rrallë plumbat godasin çatitë e shtëpive të lagjeve Ilirida, Qendra 1 etj.”, thekson KMDLNJ.

Në veri të Kosovës kapen refugjatë afganë të strehuar

12 shtetas të Afganistanit janë gjetur sot në vendin Ballaban, në komunën e Zveçanit në veri të Kosovës, e në mesin e tyre kanë qenë edhe 6 fëmijë.

Periskopi.com Lajme

Ky është rasti i dytë në më ka pak se 10 ditë që në veri të Kosovës të gjenden emigrantë.

Emigrantët janë zbuluar natën e shkuar dhe ata, njofton portali Kos sev, ishin në tri automjete që voziteshin nga shqiptarë, raporton koha

Pasi u konfirmua se afganët kishin letërnjoftime të kërkuesve të azilit dhënë nga autoritetet e Kosovës, me vendimin e prokurorit , ata iu dorëzuan njësisë policore të Kosovës për emigrantë.

Një rast i njëjtë kishte ndodhur më 18 tetor.