korce_bore_22149

Një tjetër viktimë nga i ftohti në Korçë

I ftohti ka shkaktuar viktimën e katërt në Shqipëri.

Periskopi.com Lajme

Një person është gjetur i pajetë mëngjesin e sotëm në qytetin e Korçës, në parkun e mallrave. Policia po punon për identifikimin e tij. Tre viktimat e tjera janë shënuar në Golem të Lushnjës, Sarandë e Durrës, dy prej të cilëve endacakë.

boree-650x358

17 të vdekur nga i ftohti në Poloni dhe Itali

Evropa është përfshirë nga një valë të ftohti me temperatura polare që ka shkaktuar të paktën 17 të vdekur në Poloni dhe në Itali, ndërkohë që Stambolli është mbuluar me një shtresë bore.

Periskopi.com Lajme

 

Moska është përballur me temperaturat më të ulëta në 120 vitet e fundit që kanë arritur në -30°C, gjatë festës së Krishtlindjes ortodokese.

Dhjetë persona kanë vdekur nga i ftohti gjatë dy ditëve në Poloni, ku temperaturat kanë arritur në -20°C në disa zona, ndërsa 7 persona kanë vdekur në Itali nga i ftohti qe ka pershirë vendin që nga dita e premte.

Masat e ftohta të ajrit të ardhura nga vendet skandinave ne Evropën qendrore kanë shkaktuar të ftohtin e acartë me të cilin po përballen shumë vende, ditët e fundit. /atsh

Funeral i çmendur, fton 50 striptiste për të kërcyer në varrimin e babait (Video)

Një burrë nga Tajvani, ka angazhuar 50 striptiste që të performojnë gjatë funeralit të babait të tij si dhuratë të fundit nga i biri. Sipas djalit të ish-zyrtarit të këtij vendi, babai i tij e donte jetën dhe për këtë mendoi se meritonte të kishte një ceremoni të paharruar lamtumirës.

Periskopi.com Fun

Striptizeret ishin angazhuar për funeralin e 76-vjeçarit Tung Hsiang, ish-kryetar i Këshillit të Qarkut Chiayi.

Ai vdiq më 14 dhjetor ndërsa ceremonia e varrimit është mbajtur më 3 janar, dhe ka krijuar habi në opinion për faktin se kishin performuar dhjetëra striptizere.

Sipas të birit të Hsiang, Tung Kuo-cheng, babai i tij kishte bërë një jetë të mrekullueshme dhe për këtë është i bindur se veprimi i tij do ta gëzoj shumë babanë e vet.

Në ceremoninë e varrimit kanë marrë pjesë qindra njerëz, mbi 50 vetura të tipit Jeep, striptizere dhe 150 vetura tjera luksoze.

o-kids-playing-outside-facebook_1482843244-3879740

Shokuese, 5 vjeçarja shtypet nga televizori dhe vdes

Një ngjarje shokuese ka ndodhur në Francë, ku një vajzë e vogël gjeti vdekjen e shtypur nga televizori.

Periskopi.com Lajme

Vogëlushja, vetëm 5 vjeçe, gjeti vdekjen pak minuta pas mbërritjes së ambulancës, për shkak të plagëve të marra për shkak të rrëzimit të televizorit të rrëzuar në shtëpi.

Gjithë ngjarja ndodhi në Francë, në Villeneuve-lès-Avignon, këtë të diel. Vogëlushja po kalonte Krishtlindjet me familjen kur televizori i ra sipër.

Vajza qëndroi e vetëdijshme për një periudhë kohe, por më pas ndërroi jetë në ambulancë, përcjell noa.al.

Vogëlushja ishte duke luajtur pranë një televizori të vjetër nga ata të rëndë, ku rrëshqiti nga mobilja ku ishte mbështetur dhe televizori ra, duke e vrarë.

Numri i refugjatëve të vdekur arrin pikun, flukset nuk kanë të ndalur

Numri i emigrantëve të padokumentuar që janë mbytur në detin Mesdhe në tentativë për të arritur Evropën ka shkuar në 5 mijë, numri më i lartë ky sipas Kombeve të Bashkuara.

Periskopi.com Lajme

Vetëm ditën e enjte rreth 100 persona humbën jetën pasi gomonet e tyre u mbytën në brigjet e Italisë.

Një zëdhënës i Agjensisë së OKB për Refugjatët tha se rritja e vdekjeve është alarmante dhe praktika e dërgimit të mijëra emigrantëve në të njëjtën kohë e bën shumë të vështirë punën e ekipeve të ndihmës që të shpëtojnë të gjithë.

OKB i ka bërë thirrje Brukselit që të gjejë mënyrat ligjore për të shmangur këto tragjedi në det të hapur./ Top Channel

foto-ilustruese-848x478

Pesë të vdekur nga fundosja e një varke në Turqi

Si pasojë e fundosjes së një varke e cila transportonte klandestinë nga Afganistani në Ayvalık të Balikesirit, 5 persona humbën jetën, ndërsa 8 të tjerë u shpëtuan nga roja bregdetare.

Periskopi.com Lajme

Sipas deklaratave të personave të shpëtuar 13 klandestinët që ndodheshin në varkë ishin me kombësi të Afganistanit. Në të kishte 4 fëmijë dhe një grua. Në mesin e të shpëtuarve është edhe një fëmijë 3 vjeç, raporton Anadolu Agency

Një person është në gjendje të rëndë. Një person i cili mendohet se është organizator ndodhet në kërkim”, ka thënë më tej në fjalën e tij Nazlı.

Nazlı ka vënë në dukje se 7 persona që ndodheshin në këtë varkë, kishin tentuar edhe herë të tjera për të kaluar në ishujt grekë.

Roja bregdetare turke ka marrë një alarm për ndihmë sot në mëngjes. Pas arritjes në vendngjarje ka gjetur një varkë gjysmë të fundosur.

Si rezultat i operacionit të kërkim-shpëtimit 8 persona janë shpëtuar, ndërsa janë gjetur trupat e pajetë të 5 personave të tjerë.

I riu që e vranë në Mitrovicë, shpërndante fotografi që përmbajnë dhunë (Foto +18)

Fotografi dhune, me mjete të forta e edhe të tjera me gjak shihen në profilin e tashmë të vdekurit, që u vra të mërkurën në Mitrovicë, raporton Periskopi

Periskopi.com Lajme

Valon Sadiku në fotografitë e tij shihet shumë edhe me qenë.

Madje, askund pa qenin duket se nuk shkonte.

E një mitrovicase që pretendon se e njihte, thotë se ai rrinte me disa grupe të rinjsh, rrugëve e që bënin jetë gangsterësh.

 

Disa nga fotografitë që i shpërndante me përmbajtje dhune:

1511021_437623923059483_7464815570658003270_n 11402717_511340362354505_461885801166039564_n 11855662_526869314134943_7147057629056032503_n 11903934_531337297021478_9186672938052971414_n 11935032_534474303374444_3124305968096109352_n 12046616_542603089228232_1257193303273154137_n 12079502_547015245453683_1468887066297790422_n 12119038_547864235368784_4520865777686321444_n 12239516_558962567592284_3526350051060583811_n 13315252_645972468891293_2392941955724690014_n

Alban Veliu

As burrat nuk i ndalën lotët në varrimin e të riut nga Skenderaj që vdiq në xhami (Video)

Një 24 vjeçar ndërroi jetë një ditë më parë, teksa po kryente rituale fetare në një xhami në kryeqytet.

Periskopi.com Lajme

Alban Veliu kishte ndërruar jetë qysh në fillim të faljes së namazit të Akshamit.

Ata që u takuan atë natë më të rrëfejnë se ai ishte duke u ngutur kur hyri në xhami.

Imami i xhamisë te “4 Llullat”, Husamedin Abazi thotë se kjo metodë e të ndërruarit jetë edhe pse e dhimbshme është nga më të dëshirueshmet për besimtarët.

E pamje është hapur në Polac të Skenderajt, për të riun që ishte student në master në Fakultetin Ekonomik.

Na varrimin e tij lotët nuk u ndalën, edhe burrat u dorëzuan para fjalëve për të./ Klan

Alban Veliu

E pikëllueshme: Momentet e fundit kur të riut që vdiq në xhami, iu dha ndihma e parë (Foto)

Alban Veliu, 24 vjeçar, ka ndërruar jetë sot në Prishtinë teksa po falej në xhaminë "4 Llulat".

Periskopi.com Lajme

Në fotografitë që kanë shpërndarë të afërmit e tij, shihet se si atij iu dha ndihma e parë në momentet e fundit të jetës.

“Sepse ishe shumë i veçantë, jetove edhe çastet e fundit nxhami, dhe amanetin qe e kishe nga Zoti at shpirt te paster e dorzove ne formen me të mirë . Ani pse do na mungosh , momenti i dorezimit tend tek Zoti na ben krenarë. Cka per ne te gjallet ; cfare fundi na pret”, ka shkruar një i afërm i tij./ Periskopi

maxresdefault1-640x360

Ngjarje e rëndë në Prishtinë, studenti vdes në xhami duke falur Namazin e Akshamit (Foto)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot pasdite në xhaminë "4 Llullat" në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Alban Veliqi ka pësuar një sulm kardiak gjatë kohës sa po bëhej gati për të falur namazin e Akshamit, raporton Magazina.al.

Kjo ngjarje e rëndë për familjen Veliqi ka prekur të gjithë ata që e kanë njohur 24 vje çarin nga Polaci, i cili po studionte në fakultetin Ekonomik në Prishtinë.

Shoku i tij i ngushtë, Sefer Aliçkaj, ka njoftuar për vdekjen e Albanit përmes një postimi në Facebook.

“Alban ki mem mungu shumë…t’kisha si vlla, e Zoti bani qe funi yt te jetë i mirë, duke u lidh namaz t’akshamit nxhami , ja dorzove trup e shpirt. ZOTI ME TAKOFT NE XHENNET ME TY Vlla”, shkruan Aliçkaj.

besart-veliqi

HASHIMI

Presidenti Thaçi ngushëllon familjen Dvorani nga Tersteniku i Drenasit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Dvorani nga Fshati Terstenik i Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Përmes këtij telegrami, presidenti ia ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjes Dvorani, e cila humbi dy djemtë e saj, Muhametin, 8 vjeç, dhe Mendimin, 5 vjeç, në një aksident trafiku në Novi Sad.

“Lajmi për vdekjen e dy fëmijëve tuaj më ka pikëlluar jo vetëm mua, por mbarë shoqërinë. Ne bashkëndjejmë me dhembjen tuaj në këto momente kaq të rënda”, thuhet në telegram të presidentit drejtuar familjes  Dvorani.

Muhameti, 8 vjeç, dhe Mendimi, 5 vjeç, humbën jetën derisa bashkë me familje ishin duke ardhur për vizitë në Kosovë nga Austria. / Periskopi

Skene krimi / Ilustrim

Gjendet një person i vdekur në Podujevë

Një person me iniciale Sh.P. është gjetur i vdekur në komunën e Podujevës

Periskopi.com Lajme

Burime të lajmi.net thonë se personi i vdekur është nga fshati Dumosh dhe ka qenë punëtor i KEDS-it.

Siç mësohet, të ndjerin e kishte kontaktuar një person i panjohur për ta pyetur diçka dhe pasi ka dal, nuk është kthyer më në shtëpi.

Sh.P. është gjetur i vdekur sot në rrethana të panjohura, mirëpo dyshimet e para janë se ai është vrarë.

Astrit Dehari

Për 2 ditë mbi 7 mijë nënshkrime në peticionin për Astrit Deharin!

Brenda dy dite janë mbledhur më shumë se 7 mijë nënshkrime në një peticion qytetar të organizuar nga shoqëria civile, në të cilin kërkohet seancë e jashtëzakonshme për rastin e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Besa Luzha, anëtare e shoqërisë civile, bëri me dije për “Gazeta Blic” se vetëm gjatë ditës së sotme janë mbledhur mbi 4 mijë nënshkrime.

“Sot saktësisht 4572 kurse dje kanë qenë rreth 3000 nënshrkime”, tha Luzha.

Më tej, ajo tha se nga dita e nesërme, peticioni me qytetarë do të zhvendoset edhe në komuna tjera të vendit.

“Nesër fillon nënshkrimi edhe në Komunat e tjera si Podujevë, Gjakovë, Prizren, Mitrovicë”, tha Luzha e që më pas shtoi se “kemi presion edhe nga diaspora edhe ata po duan të nënshkruajnë. Po mendojmë t’ua dërgojmë edhe atyre qoftë edhe simbolikisht sado pak të kenë mundësi të shprehin pakënaqësitë”, është shprehur ajo.

Peticioni i nisur ditën e djeshme, sipas kësaj anëtareje të shoqërisë civile do të vazhdojë deri në fund të këtij muaji.

“Do të vazhdojmë deri në fund të muajit nëntor fillimisht e pastaj shohim”, ka thënë ajo.

Shoqëria civile përmes këtij peticioni po mundohet t’iu bëjë presion institucioneve të vendin në mënyrë që drejtësia të vihet në vend.

Ky peticion ka nisur 18 ditë pas vdekjes së Astrit Deharit, anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Vrasje e dyfishtë në Kentucky të SHBA

Dy persona mbetën të vrarë dhe 4 të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi me armë zjarri në një park në Kentaki në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Periskopi.com Lajme

Sipas zyrtarëve të policisë amerikane, vrasja e dyfishtë ndodhi teksa në park po zhvillohej një aktivitet tradicional i futbollit amerikan, mes të rinjve.

Viktimat raportohet se janë dy meshkuj me ngjyrë, ndërsa personat e plagosur u dërguan në spital dhe janë jashtë rrezikut për jetën.

Ende nuk ka asnjë të dyshuar për krimin dhe motivet e tij mbeten të paqarta, përcjell tvklan. Vrasjet e afro-amerikanëve janë shtuar ndjeshëm së fundi në SHBA, çka ka nxitur edhe protesta të shumta kundër racizmit dhe ksenofobisë.

Xhemile Dehari

Letra e dyshimtë që u gjet në shtëpinë e Deharit

“E kemi gjetur edhe një kopje të letërnjoftimit të dikujt, policia e ka, ne nuk e kemi”, ka thënë kështu ndër të tjera nëna e Astrit Deharit, Xhemile Dehari, duke rrëfyer për vjedhjen që ju bë në shtëpi, në kohën sa tërë familja ishin në pushime.

Periskopi.com Lajme

Në një rrëfim ekskluziv për Rubikon të KTV-së ajo përmendi të gjitha detajet të cilat kishte parë në momentin që ishte kthyer në shtëpi.

familja Dehari

Prindërit Dehari nuk dinë asgjë as për vdekjen e djalit tjetër, Arbnorit

Avni dhe Xhemile Dehari prindërit që janë përballur me dy fatkeqësi në familje në vitet e fundit janë rrëfyer për vdekjen e djalit të tyre, Arbnorit.

Periskopi.com Lajme

Ai ndërroi jetë para dy vite e gjysmë por ata thonë se askush nuk u ka thënë se si ka vdekur ai.

Avniu, në një intervistë në KTV shpjegon se në ditën kurrë ndërroi jetë kishte për të filluar punën si zëdhënës në Komunë e Prishtinës, ndërsa Xhemilja thotë se askush nuk i tha nëse të paktën do të ishte vetëvrasje.

“Asnjë copë letre nuk e kam nga askush ku shpjegohet se si më ka vdekur djali. Pas vdekjes ka ardhur hetuesi na ka marr pyetje, i kanë deklarata, kemi shprehur dyshime, kemi kërkuar që të vijnë prapë, kemi parë disa shenja që kemi dyshuar. Është një gjurmë e një gruaje te dera ballkonit, ndoshta s’ka të bëjë me atë rast, por neglizhenca e tyre na ka prek shumë. Vdiq hetuesi, u ndërruar Prokurori, u ndryshua hetuesi ka bërë bë fëmijët se do e rregullon këtë po më kurrë se kemi pa. Që dy vjet e gjysmë nuk na ka thënë askush çka i ka ndodhur, po e lëmë që ka bërë vetëvrasje, që nuk besoj kurrë”, thotë Xhemile Dehari.

Ajo thotë se ai ditët para se të vdiste nuk shkonte në banesën ku u gjet i vdekur, dhe se ankohej se kishte dhimbje në shpinë.

“Dy netët e fundit ka fjetur aty. I ka pasur pak muaj martesë. Natën e fundit nuk e dimë çka ka ndodhur. Ka qenë me bashkëshorten e tij aty. Kur më kanë thirr të nesërmen, Astriti ishte aty, nuk kam hy as brenda vetëm mu shty në gjoks tha se kemi më Arbnorin”, tha ajo.

“Arbnori atë ditë është përgatitur me shku në punë si zëdhënës i Komunës. Një ditë më parë ka ble rroba të reja. Ka pasur të jetë dita e parë e punës së tij, ka punuar me media e ka dashtë atë profesion. Dëshira e tij më e madhe ka qenë me punu aty” tha Avni Dehari.

Të dy prindërit kanë thënë kur janë kthyer nga Zvicra në Kosovë, fëmijët e tyre janë angazhuar vazhdimisht në të gjitha aktivitetet në të cilat kanë menduar se ngritët zëri për liri të plotë, për të drejta dhe për mënjanimin e së keqes.

Arbnor Dehari , sipas prindërve të tij, ka qenë anëtar i Vetëvendosjes që nga vitit 2006./ Periskopi

Arbnor Dehari

erdogan

Erdogan përmend dënimin me vdekje, thotë se shpejt do vendosin

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan të shtunën deklaroi se çështja e dënimit me vdekje është në agjendën e Qeverisë së Turqisë.

Periskopi.com Lajme

“Çështja e dënimit me vdekje është në agjendën e Qeverisë së Turqisë. Pas vendimit të parlamentit rreth kësaj, siç kam deklaruar edhe më parë, unë si president do të konfirmoj këtë vendim. Perëndimi nuk mund të marrë vendim në lidhje me të. Ne jemi ata që marrim një vendim për këtë çështje”, tha Erdogan.

Astrit Dehari

Qytetarët fajësojnë shtetin për vdekjen e Deharit (Video)

Vdekja e aktivistit të subjektit më të madh opozitar, Astrit Dehari, në qendren e paraburgimit në Prizren, ka tronditur gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Shumë qytetarë kanë bërë homazhe, dhe kanë marrë pjesë në marshin për të si dhe në varrimin e të ndjerit.

Astrit Dehari, vdiq në rrethana ende të pa qarta përderisa ishte në paraburgim për shkak se ishte akuzuar për sulm ndaj Kuvendit të Kosovës.

Fillimisht, vdekja e tij u paraqit nga autoritet e burgut dhe policisë në Prizren, si vetëvrasje. Pati deklarata të ndryshme dhe kontradiktore. U tha se Dehari ka vdekur si pasojë e përdorimit të barnava.

Mirëpo, sipas rezultateve të para nga autopsia ka dalë se ai nuk ka vdekur nga përdorimi i barnave dhe se Dehari ka pasur një vdekje të dhunshme.

Edhe përfaqësuesit e subjektit të cilit i përkiste ai, por edhe familjaët e tij, thanë se sipas informatave që u janë dhënë nga ekspertët që kanë kryer autopsinë, Dehari nuk ka bërë vetëvrasje por dyshimet më të madha janë se ai është vrarë.

Periskopi ka pyetur qytetarët në lidhje me atë se çfarë mendojnë për vdekjen e 26-vjeçarit, kush është fajtor sipas tyre dhe a besojnë ata në pafajësinë e Deharit dhe 5 aktivistëve të tjerë që po akuzohen për terrorizëm.

Rreth 100 qytetarë të intervistuar kanë thënë se shteti mban përgjegjësinë për vdekjen e Deharit dhe janë shprehur se besojnë në pafajësinë e tij dhe aktivistëve të tjerë përderisa Prokuroria nuk ka arritur ta dëshmojë të kundërtën.

Qytetarët kanë thënë që këto raste, ku të burgosurit politikë janë nxjerrë të vdekur nga burgjet, kanë ndodhur vetëm para luftës nën regjimin e Millosheviqit.

“Unë mbaj mend që para luftën, në kohën e Millosheviqit të burgosurit shqiptarë kanë dalë të vdekur nga burgjet. Mirëpo, nuk kam pritur që kjo të ndodhë tash në këtë kohë”, është shprehur Metush Sahiti.

”Është e sigurt që brenda praburgimit përgjegësinë për çfardo që ndodhë e mbajnë autoritetet. Sido që të ketë vdekur ai, autoritet e burgun janë përgjegjës që nuk janë kujdesur mjaftueshëm për sigurinë e tij. Po, sigurisht që besoj në pafajsinë e tyre, përderisa janë bërë rreth tre muaj që janë duke u hetuar dhe Prokuroria ende nuk ka dalë me ndonjë fakt që dëshmon të kundërtën”, është shprehur një qytetar.

Shumica e qytetarëve kanë pasur mendim të njëjtë në lidhje me këtë çështje. Fajtorë, sipas tyre, janë organet përgjegjëse dhe shteti.

”Policinë e Kosovës, sistemin e drejtësisë, gjyqësorin”.

”Besoj 100% në pafajsinë e tyre.  Është absurde, arrestimi i tij, zgjatja e hetimve dhe gjithçka tjetër”.

”Natyrisht që pushteti ka faj për të gjitha.Edhe për arrestimin e tyre”.

Ka pasur edhe të tillë që vdekjen e Astritit e kanë cilësuar si vrasje politike.

“Kjo është një vrasje politike”.

 

Astrit Dehari

KMDLNJ raporton se si e gjeti Astritin shoku i dhomës

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Dega në Prizren ka publikuar një raport për vdekjen e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Në të është edhe rrëfimi i shokut të dhomës së të ndjerit.

Naser Makolli ka thënë se në gojën e Deharit është gjetur një shishe e plastikës.

Kjo është komunikata e plotë e KMDLNJ-së në Prizren.

”Qëllimi i vizitës ishte njoftimi shtesë lidhur me rastin e vdekjes së të paraburgosurit A.D. Fillimisht takimi u bë me u.d. drejtorit të Qendrës së Paraburgimit, z.Destan Zogaj, që ka ofruar transparencë të plotë duke vënë në dispozicion çdo informatë lidhur me rastin e të ndjerit A.D.”

Naser Makolli, ka qenë i intervistuar nga KMDLNJ-ja, pasi që në krahun A-3 ka qenë në të njëjtën qeli me të ndjerit.

‘Prej fillimit kam qenë në të njëjtën dhomë me Astritin. Me mua dhe ate kanë qenë edhe F.L.e A.G. Ka qenë shumë i sjellshëm dhe i shoqërueshëm. Asnjëherë s’kam vërejt ndonjë shqetësim. Ditën kritike (05.11.2016) paradite kemi dalë bashkë në sheti në ora 9.00. Pasdite kemi bërë pastrimin e zakonshëm, të gjithë ne, të të njëjtës qeli bashkarishtë. Ai, pas pastrimit ka hequr edhe mjekrën, dhe me sa mbaj mend gjatë qëndrimit të tij këtu, vetëm dy herë ka hequr mjekrën’, ka thënë fillimisht Makolli.

‘Në kohën e shëtisë së pasdites në ora 14.00 Astriti ka thënë se do të rrij në dhomë, ngase ka dhimbje koke dhe do të pushoj. Ka ndodhur ndonjëherë që edhe unë, por edhe ndonjëri sikurse edhe Astriti që të mos del në sheti, dhe kjo na ka bërë që të mos shfaqim ndonjë dyshim. Madje, edhe unë shpesh nuk dalë për arsye të ndryshme. Mirëpo, unë e as shokët e dhomës nuk kemi vërjetur diçka të dyshimtë. Pas përfundimit të pushimit, në ora 15.00 jemi kthyr dhe unë i pari kam qenë që e kam parë Astritin të shtrirë në dysheme në shpinë, prapa kam pasur shokët e dhomës dhe oficerin D.K. Kam parë që as nuk ka lëviz apo lëshuar ndonjë gjëmë. Ka pasur në gojë një shishe plastike (të mjaltit) që blihen në kantinë. Në moment ka reaguar oficeri dhe ka thirrur në ndihmë ekipin mjekësor të Qendrës së Paraburgimit, që shpejt ka ardhur dhe i kan dhënë ndihmën e parë. Sipas atyre që dhanë ndihmën ka pasur puls, shenja jete derisa ishte në dhomë. Më pas është bartur poshtë në ambulancë. Ndërsa, më pas në lajmet e para, në medie (nuk di saktë kur) kemi marrë njoftimin se ka ndërruar jetë’, ka thënë Naser Makolli.

Ai, ka pohuar se derisa ka qenë në dhomë me të (e me të ndjerin ka qenë që nga ardhja e tij këtu) asnjëherë, jo që ka pirë ndonjë tabletë, apo medikament, por as që është ankuar në ndonjë sëmundje. Ndërkohë, konstatimi i vdekjes është bërë po të njëjtën ditë (dt.05.11.2016) në ora 15.55 në Qendrën Spitalore të Prizrenit. Ai, kishte qenë në Qendrën e Paraburgimit nga dt.01.09.2016 e deri në ditën kritike 05.11.2016. Takimi me zyrtarët e ambulancës Se nuk ka përdorur barëra asnjëherë apo ndonjë lloj medikamenti që nga ardhja e deri në ditën kritike, e pohuan edhe zyrtarët e ambulancës, që ofruan edhe kartelën personale shëndetësore (të cilën e ka çdo i burgosur), ku qartë shihej se asnjë lloj barëre s’është përdorur nga i ndjeri. Analizat i ishin bërë njëherë me dt.18.10 2016 me kërkesën e tij dhe ato kishin rezultuar në rregull. Ndërsa, psikologu e kishte vizituar me datat 6 e 8 .09.2016 dhe nuk ka konstatuar ndonjë shqetësim apo ankesë. Takimi me zyrtarin social i ndjeri me dt.02.09.2016 ishte intervistuar për hartimin e anamnezës.

’Absolutisht s’kam vërejt ndonjë shqetësim emocional. Ka qenë shumë i hapur. E kam takuar edhe dy herë të tjera ku ka pasur kërkesë për libra. Ka lexuar rregullisht’, ka thënë Haqif Iliazi, zyrtar social, por që asnjë shqetësim se kishte vërejtur e as që kishte paraqitur i ndjeri. Shtojcë: Sa i përket shishes e cila i ishte gjetur në gojë nga ana e shokëve të qelisë në momentin kritik, zyrtarët e Qendrës së Paraburgimit kanë ofruar këto të dhëna: ajo është paketim plastik me mjaltë të ndryshme me sasi 340 gr, që blihet në kantinë.”

”Me dt. 27.10.2016 të ndjerin e ka vizituar Dardan Molliqaj dhe me dt.03.11.2016 e ka vizituar edhe Sami Kurteshi. Që të dyja vizitat janë bërë bashkë me familjarët e tashmë të ndjerit dhe me lejen e Vebi Kashtanjevës, gjyqtar, i Gjykatës Themelore për krime të rënda në Prishtinë.”

KMDLNJ, kërkon nga opinion publik, mediet dhe akterët tjerë që lidhur me rastin të drejtohen drejtpërdrejtë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku hollësisht mund të njoftohen lidhur me këtë rast, pasi që menaxhmenti u tregua shumë profesional dhe transparent gjatë vizitës sonë.

Madje, ata janë qetësisht të interesuar që rasti të zbardhet, por që puna duhet tu lihet organeve të thirrura për këtë rast. Meqenëse, rastin e vdekjes e ka cilësuar të dyshimë edhe Prokuroria e shtetit, KMDLNJ edhe njëherë kërkon hetim të shpejtë, të gjithanshëm dhe profesional, për ndriçimin e rastit, dhe po ashtu kërkon që rasti të mos prejudikohet.

Po ashtu, KMDLNJ kërkon që përgjegjësit e rastit të sillen para drejtësisë dhe kërkon ngritjen e nivelit të sigurisë në Qendrat e Paraburgimit dhe burgjet e Kosovës.

Aksident/ ARKIV

Vetura del nga rruga, humb jetën një grua

Një grua 68-vjeçe është viktima e radhës nga aksidentet. Policia thotë se një automjet tip “Golf”, me targa AA 849 JR, ka dalë nga rruga në vendin e quajtur “Baz”, në Burrel.

Periskopi.com Lajme

Automjeti drejtohej nga bashkëshorti i viktimës, Xh.M, rreth 70 vjeç.

Çifti i të moshuarve kishte qenë për një vizitë në Tiranë dhe kthehej për në Burrel.

Paraprakisht dyshohet se i moshuari ka humbur kontrollin e makinës. Ai është në spitalin e Burrelit jashtë rrezikut për jetën./tvklan