Ipeshkvia e Kosoves

Ipeshkvia pret njohjen nga Vatikani dhe vizitën e Papës në Prishtinë

Kancelari i Ipeshkvisë së Kosovës në Prizren, Don Shan Zefi ka folur për gazetarë spanjollë, të cilëve u ka thënë se beson fuqishëm në njohjen e Kosovës nga Vatikani.

Periskopi.com Lajme

Shan Zefi ka thënë se tashmë kanë filluar të punojnë për vizitën e Papa Frençesko vitin e ardhshëm, kur do të kanonizohet katedralja “Nënë Tereza”, në përvjetorin e parë të shenjtërimit të Nënës Terezë, transmeton Koha.net.

“Ne presim njohje të shpejtë nga ana e Vatikanit”, ka thënë Zefi, teksa ka shtuar se janë në pritje të konfirmimit zyrtar të vizitës së Papës.

Njëjtë edhe ministri Enver Hoxhaj për gazetarët spanjollë ka thënë se Kosova është e interesuar që të ndërtojë marrëdhënie diplomatike me Vatikanin dhe të shkëmbejë ambasadorët me Selinë e Shenjtë.

“Po i shpërfaq pritjet tona, se sa e rëndësishme do të ishte për identitetin tonë vizita e Papës në Kosovë”, ka thënë kryediplomati kosovar, teksa ka shtuar se “për ne është Selia e Shenjtë është më shumë e rëndësishme se sa për vendet tjera të Ballkanit, pasi ka ndihmuar kosovarët përgjatë historisë, në shekuj në ndryshëm”, shtoi ai.

Me tej gazetarëve u është thënë se qytetarët e Kosovës janë të impresionuar me Papën e ri dhe karizmin e tij, duke ritheksuar rëndësinë e vizitës së tij në Kosovë, që mund të ndodhë vitin e ardhshëm.

Vatikan

Thaçi paralajmëron njohjen nga Vatikani

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Papa Françesku shumë shpejt do të jetë për një vizitë në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Ai tha se nuk e di kur do të ndodh, por që e ka marr këtë premtim.

Në një intervistë për Klan Kosova ai ka thënë se Vatikani po nxjerr vlerat shqiptare në sipërfaqe, të cilat sipas tij, populli ynë i ka pasur gjithmonë.

Thaçi tha se në ditët e ardhshme, Kosova do të bëhet me konsullatë në Vatikan dhe do të ketë përfaqësuesin e saj atje.

“Hapja e konsullatës është mirëpritur atje. Është çështje kohe kur e nxjerrin vendimin për njohjen e Kosovës”, tha ai. Periskopi