chelsea

Ylli i Chelsea afër gjigandit spanjoll

Mesfushori nigerian, John Obi Mikel nuk është në planet e Chelseat.

Periskopi.com Sporti

Afrikani nuk është aktivizuar nga trajneri italian, Antonio Conte i cili nuk po llogaritë në shërbimet e tij.

Mikel do të largohet gjatë afatit kalimtar të janarit dhe e ardhmja e tij pritet të jetë në La Liga.

Është skuadra e Valencias që ka shfaqur interesim për shërbimet e tij dhe dëshiron ta transferojë atë.

mikel

29-vjeçarit i skadon kontrata me Chelsean në qershor të vitit 2017 dhe do të largohet për pak para në janar.

Valencia pritet të paguajë rreth tre milionë euro për transferimin e tij.

messi

Barcelona fiton falë penaltisë (Video)

Barcelona ka shënuar fitore në sekondat e fundit përballë Valencias, në ndeshjen e cila përfundoi 2:3.

Periskopi.com Sporti

Ishte një penalty në minutën e fundit të kohës shtesë, e cila u konkretizua në gol nga Lionel Messi, ajo e cila i dha tre pikët katalunasve.

Takimi i zhvilluar në Mestalla ishte shumë interesant, ku goli i parë erdhi qysh në minutën e 22-të nëpërmjet Lionel Messit, i cili kaloi mysafirët në epërsi.

Rezultatin e barazoi ish-talenti i Barcelonës, Munir El-Haddadi, i cili tundi rrjetën e katalunasve në minutën e 52-të.

Edhe më keq u bë për Barcelonën në minutën e 56-të, kur Rodrigo përmbysi rezultatin dhe kaloi vendësit në epërsi.

Të përzgjedhurit e Luis Enriques arritën të barazojnë rezultatin nëpërmjet Luis Suarez në minutën e 62-të.

Aktualisht Barcelona është lidere në La Liga me 19 pikë pas nëntë javësh.

Ndërsa dy përcjellësit Real Madrid dhe Atletico Madrid kanë nga një pikë më pak dhe një ndeshje më pak të zhvilluar. /Periskopi.com

Formacionet zyrtare: Valencia-Barcelona

Barcelona do të luajë si mysafir i Valencias në ndeshjen e radhës në La Liga.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

valencia

barca

arsenal-premier-league-training_3745049

Klubet spanjolle pas yllit të Arsenalit

Valencia dhe Sevilla janë të interesuara të transferojnë mesfushorin anglez të Arsenalit, Alex Oxlade-Chamberlain, sipas El Gol.

Periskopi.com Sporti

Anësori i londinezëve javë më parë ka deklaruar se mund të largohet nga Emirates Stadium.

Chamberlain nuk po arrin asesi të stabilizojë pozitën e tij si një startus i rregulltë në formacionin e Arsene Wenger.

23-vjeçari  në 157 paraqitje për “topqinjtë” ka realizuar 16 gola që nga kalimi i tij nga Southampton. /Periskopi.com

shkodran mustafi

Mustafi krahason La Ligën me Premier Ligën

Futbollisti nga Gostivari, Shkodran Mustafi ka folur për kualitetin e dy ligav më të forta në botë.

Periskopi.com Sporti

Mustafi deri në verën e fundit ishte në futbollin spanjoll me Valencia, por që nga gushti i këtij viti është transferuar në futbollin anglez përkatësisht në Arsenal.

Ai ka bërë dallimin midis klubeve spanjolle dhe angleze.

“La Liga i ka dy futbollistët më të mirë në botë, Messin e Ronaldon. Në Spanjë, futbolli është më taktik për dallim nga Premier Liga ku futbolli ka intensitet tejet të madh. Skuadrat në Premier Ligë janë më të balancuara se sa në La Ligë” ka thënë Mustafi.

Mustafi është bërë një titullar i pa diskutueshëm në formacionin e Arsen Wenger. /Periskopi.com

ST ALBANS, ENGLAND - OCTOBER 04: (L-R) Alexis Sanchez, Santi Cazorla and Mesut Ozil of Arsenal look on during a training session at London Colney on October 4, 2014 in St Albans, England.  (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images)

Spanjollët e duan yllin e Arsenalit

Tre klube të njohura spanjolle janë duke u interesuar për yllin e Arsenalit, Santi Cazorla.

Periskopi.com Sporti

E ardhmja e spanjollit në Emirates Stadium vazhdon të mbetet e paqartë, pasi kontrata aktuale e tij skadon në fund të këtij sezoni.

Por, Atletico Madrid, Valencia dhe Sevilla nuk po rrinë duarkryq.

Të trija këto klube janë duke shfaqur interesim për 31-vjeçarin, dhe pritet të dërgojnë ofertë për të në afatin kalimtar të janarit. /Periskopi.com

Leverkusen Javier Chicharito Hernandez (Bayer 04 Leverkusen 7) beim Torjubel nach dem Treffer zum 2:0 beim Fussball Bundesligaspiel zwischen Bayer 04 Leverkusen und Borussia Moenchengladbach am 12.12.2015, Copyright: Sch¸lerx/xEibner-Pressefoto EP_jse

Leverkusen Javier CHICHARITO Hernandez Bayer 04 Leverkusen 7 the goal celebration After the Results to 2 0 the Football Bundesliga game between Bayer 04 Leverkusen and Borussia Moenchengladbach at 12 12 2015 Copyright Sch¸lerx xEibner Press Photo EP_JSE

Valencia gati 40 milionë për Hernandez

Valencia është e gatshme të ofrojë plotë 40 milionë për lojtarin e Bayer Leverkusen, Javier Hernandez.

Periskopi.com Sporti

Raportohet se presidenti i klubit, Peter Lim  për të bindur Cesare Prandellin i ka premtuar nënshkrimin e Hernandez apo siç njihet “Chicharito”.

Ish sulmusi i Manchester United dhe Real Madridit është duke shkëlqyer me ekipin gjerman ku ka shënuar 22 gola në 33 paraqitje për Bayer Leverkusen.

“Chicharito” ka klauzolë prej 45 milionë të vendosur në kontratë nga klubi gjerman që ka shprehur gatishmëri për të mbajtur meksikanin në skuadër.

 

“Chicharito” ka kontratë deri  në qërshor të 2018 me Bayer Leverkusen.

nani-van persi

Nuk doja të largohesha nga United

Periskopi.com Sporti

Anësori i Valencias, Luis Nani ka zbuluar se dëshira e tij ka qenë për të mbetur pjesë e Manchester United.

Portugezi ishte shitur nga klubi anglez te Fenerbahce, ndërsa në verën e fundit u bashkua me klubin nga Mestalla.

“United ishte klubi im dhe shtëpia ime ku kam arritur të gjitha sukseset e mia. Atje mësoja shumicën e gjërave që mund të bëjë sot në jetë dhe fitoja tituj”, deklaroi Nani.

“Doja të qëndroja atje, por kam kërkuar për të luajtur. Kur unë u bashkova me ta, ideja ishte se unë do të luaja sa më shpesh që të ishte e mundur, por kjo nuk ndodhi”. /Periskopi.com

alcacer

Barcelona transferon Alcacer

Periskopi.com Sporti

Barcelona ka zyrtarizuar transferimin e sulmuesit të Valencias, Paco Alcacer.

23-vjeçari ka nënshkruar për pesë sezone me gjigandin katalan.

Vlera e këtij transferimi kap shifrën e rreth 30 milionë eurove, ndërsa në kontratën e tij te Barca do të vendoset një klauzolë e lirimit në vlerë prej 100 milionë euro. /Periskopi.com

munir

Munir zyrtarisht te Valencia

Periskopi.com Sporti

Valencia ka zyrtarizuar huazimin e talentit të madh të Barcelonës, Munir El Haddadi.

Sulmuesi i ri do të qëndrojë te skuadra nga Mestalla deri më 30 qershor 2017, ndërsa Valencia do të ketë të drejtë për ta transferuar atë në formë të plotë në vitin e ardhshëm.

Munir nuk gjente hapësira në formacionin e Barcelonës, për shkak të konkurrencës tejet të lartë te katalonasit. /Periskopi.com

rojo

Rojo të zëvendësojë Mustafin?

Periskopi.com Sporti

Largimi i Shkodran Mustafit nga Valencia ka lënë një zbrazëtirë të madhe në formacionin e kësaj skuadre.

Sipas mediave evropiane, drejtuesit e klubit nga Mestalla kanë shënjestruar mbrojtësin e Manchester United, Marcos Rojo, të cilin e shohin si zëvendësuesen e denjë të 24-vjeçarit shqiptar.

Në anën tjetër, kalimi i Eric Bailly te Manchester United ka shumë gjasa të shtyejë Rojo drejt largimit nga Old Trafford. /Periskopi.com

alcacer

Alcacer kalon testet mjekësore te Barcelona

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i deritanishëm i Valencias, Paco Alcacer ka kaluar me sukses vizitat mjekësore te Barcelona.

Lajmi është dhënë nga e përditshmja katalanase ‘Sport’, e cila sqaron se 22-vjeçari do të nënshkruajë një marrëveshje pesë-vjeçare me kampionin e La Ligas. /Periskopi.com

mustafi

Valencia pranon të shesë Mustafin

Periskopi.com Sporti

Drejtuesit e Valencias i kanë thënë agjentit të Shkodran Mustafit se ky i fundit mund të largohet, në rast se në drejtim të klubit nga Mestalla vjen një ofertë e duhur.

24-vjeçari ka qenë shumë i përfolur për një kalim te Arsenali, mirëpo marrëveshja mes klubeve ende nuk është arritur, përkundër marrëveshjes mes shqiptarit dhe klubit londinez. /Periskopi.com

rojo

Valencia pas Rojo

Periskopi.com Sporti

Valencia dëshiron të nënshkruajë me mbrojtësin e Manchester United, Marcos Rojo, shkruan e përditshmja britanike ‘Daily Star’.

Argjentinasi, i cili u transferua në Old Trafford dy vjet më parë nga Sporting Lisbona, ka qenë disa herë objekt i spekulimeve që e lidhnin atë me një largim nga 20 herë kampioni i Premier Ligës.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse drejtuesit e United janë gati ta shesin mbrojtësin, transferimi i të cilit u kishte kushtuar rreth 20 milionë euro. /Periskopi.com

alcacer

Barca arrin marrëveshje me Alcacer

Periskopi.com Sporti

Barcelona ka arritur marrëveshje personale me sulmuesin e Valencias, Paco Alcacer, raportojnë mediat europiane.

22-vjeçari është pajtuar të kalojë në Camp Nou, megjithatë marrëveshja mes dy klubeve ende nuk është arritur.

Por, pasi marrëveshja mes lojtarit dhe kampionit të La Ligas veç është arritur, vështirë se insistimi i Valencias për mosshitjen e 22-vjeçarit do ta ndalë atë nga largimi prej Mestalla. /Periskopi.com

toulouse

Arsenali gjen alternativën për Mustafin

Periskopi.com Sporti

Arsenali duket se ka gjetur alternativën e Shkodran Mustafit.

Pasi Valencia konfirmoi se nuk do ta shesë mbrojtësin shqiptar, klubi nga Emirates Stadium duket se po tenton transferimin e mbrojtësit të Monakos, Marcel Tisserand, shkruan Daily Mirror.

23-vjeçari ka qenë i huazuar huazuar në dy sezonet e fundit te Touluse. /Periskopi.com

mustafi

Valencia nuk e shet Mustafin

Periskopi.com Sporti

Valencia i ka dhënë një lajm shumë të keq Arsenalit.

Trajneri i klubit nga Mestalla, Pako Ayestaran insiston se mbrojtësi shqiptar, Shkodran Mustafi nuk do të largohet nga skuadra spanjolle.

“Mustafi nuk është në shitje dhe nuk do të largohet nga klubi”, deklaroi Ayestaran.

Reprezentuesi gjerman ka qenë shumë i lidhur me një kalim te skuadra londineze, mirëpo ditë më parë ishte raportuar se marrëveshja mes klubeve veç ishte arritur, por një gjë e tillë nuk pritet të ndodhë. /Periskopi.com

mustafi

Dështon kalimi i Mustafit në Arsenal?

Periskopi.com Sporti

Eksperti spanjoll i Sky Sport, Guillem Balague thotë se Valencia është e vendosur që mbrojtësi shqiptar Shkodran Mustafi të mos transferohet te Arsenali për një shifër më të vogël se 50 milionë euro.

24-vjeçari është duke u lidhur shumë kohëve të fundit me një kalim te klubi londinez, ndërsa ditë më parë u spekulua se marrëveshja mes dy klubeve veç ishte arritur.

“Stafi i stërvitjeve në Valencia mendojnë se Mustafi nuk do të shkojë, dhe i njëjti mesazh është dhënë edhe nga Valencia”, tha Balague.

“Ata insistojnë se mënyra e vetme që do të rezultonte me largimin e Mustafit do të ishte pagesa prej 50 milionë euro që do të duhej ta bënte Arsenali, e që unë mendoj se kjo shifër është e lartë për të”. /Periskopi.com

alcacer

Alcacer pranë Barcelonës

Periskopi.com Sporti

Barcelona është e vendosur të transferojë sulmuesin e Valencias, Paco Alcacer, shkruan Mundo Deportivo.

Drejtuesit e gjigandit katalan do të përpiqen që këtë transferim ta mbyllin më së largu në fund të kësaj jave.

Alcacer pritet t’i kushtojë pesë herë kampionit të Europës rreth 30 milionë euro. /Periskopi.com

mata

Valencia rikthen Mata’n?

Periskopi.com Sporti

Pronari i klubit të Valencias, Peter Lim ka zhvilluar bisedime me Manchester United, në lidhje me huazimin e mundshëm të Juan Mata, shkruan Daily Express.

Spanjolli ka qenë më herët pjesë e skuadrës nga Mestalla, ndërsa rikthimi i tij te kjo skuadër ka gjasë të ndodhë brenda pak ditësh.

Ish-anëtari i Chelseat nuk po arrinë të sigurojë një vend në formacionin bazë të ‘blues’ dhe kjo mund ta detyrojë atë të rikthehet te Valencia. /Periskopi.com