Valdete Bajrami

NISMA paralajmëron dërgimin e Hashim Thaçit në kushtetuese

Një darke e paralajmëruar me punëtoret e arsimit në Drenas në prag të fushatës parazgjedhore në këtë komunë nga ana e presidentit Thaçi mund të bëhet sebep qe i pari i vendit të përfundoj në Gjykatën Kushtetuese.

Periskopi.com Lajme

Valdete Bajrami, shefe e Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, ka thënë në emisionin ‘Fakt Plus’, me Leotrim Berishën se Thaçi po e shkel nenin 83 të Kushtetues duke i takuar mësimdhënësit. Ajo ka paralajmëruar se si Nismë për Kosovën mund ta dërgojnë Thaçin në Kushtetuese.

“Ai njeri po e shkel Kushtetutën. Me takimet e një ditë më parë dhe sot qe pritet të mbajë ai e shkel Kushtetutën. Jemi duke pritë çka do të ndodhë dhe ndoshta do ta dërgojmë në Kushtetuese dhe besoj se këtë hap do ta marrim si nismë”, ka thënë ndër të tjera Valdete Bajrami.

E sa i përket takimit të sotëm të iniciuar nga Thaçi për reformën zgjedhore, deputetja Bajrami ka thënë se kjo është tentative për të iu ikur zgjedhjeve të parakohshme të cilat janë në prag. Asnjë reformë zgjedhore, sipas saj, nuk mund të bëhet pa prezencën e të gjitha partive politike.

Duke folur për Raportin e Progresit, ajo ka thënë se ky raport ve në pah dështimet e qeverisë.

Ndërsa ka paralajmëruar se PDK dhe LDK janë në prag të përçarjes finale për shkak të pazareve.

Buxhet, sipas saj, është një pretekst për të shkuar në zgjedhje.  Krejt në fund ajo ka thënë se pengesa e vetme për moslëvizjen e lirë është qeveria Mustafa.

Valdete Bajrami

Bajrami: Thaçi duhej ta kishte letrën e pestë, për veten

Valdete Bajrami, shefe e grupit parlamentar të Nismës, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi është dashur të publikojë pesë letra, njërën edhe për vete.

Periskopi.com Lajme

Bajrami në “Interaktiv” ka thënë se Thaçi është dashur ta ketë edhe një letër, në të cilën do t’i adresonte keqpërdorimet që ka bërë ai sa ishte kryeministër i Kosovës.

“Ne kishim një seancë të martën, jo seancë e zakonshme. Një ditë më parë u publikua një lajm se kryeministri i asaj kohe ishte i involvuar në investimin e fondeve të Trustit në destinacioent ku ai kishte marrëveshje për fitime personale”, ka thënë Bajrami.

“Ai është dashur ta kishte edhe një letër për vete. Ne nuk mund të flasim për një thashetheme por një dëshmi nga një person që ka udhëhequr me paratë e shtetit. Ne në këtë rast kemi bërë kërkesë që presidenti ta bëjë atë që e kërkon nga të tjerët. Këtu duhet t’i lihet punë drejtësisë. Ne presim që drejtësia të veprojë edhe në këtë rast sepse aty janë të përfshirë edhe deputetë”, ka shtuar deputetja e Nismës.

Deputetja Bajrami veç të tjerash ka thënë se presidenti Thaçi letrat ka mundur t’i adresojë edhe sa ishte kryeministër, ndërsa adresimin e tij të tanishëm e ka quajtur si të vonuar dhe jo serioz.

“Po të ishte një iniciativë konkrete dhe nga dëshira që t’i zbardhte këto vrasje, do ta përshëndesnim edhe ne. Ka mundur ta bëjë edhe më herët këtë veprim, të cilin e konsiderojmë si të vonuar dhe jo serioz. Nuk është e drejtë që në momente të caktuara të përdoren ata që e dhanë jetën dhe sakrifikuan familjen për lirinë”.

Ulrike Lunacek

Lunacek: Kurrë s’kam thënë se Qeveria e ka kërkuar Demarkacionin si kusht për vizat

Nënkryetarja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, ka reaguar ndaj deputetes së "Nismës", Valdete Bajrami, e cila ka thënë se Qeveria e Kosovës ka kërkuar nga BE-ja që Demarkacioni të jetë kusht për vizat.

Periskopi.com Lajme

“Deputetja Bajrami më ka cituar gabimisht”, ka thënë Lunacek për Gazetën Express.

Lunacek, e cila është edhe raportuese e PE-së për Kosovën, ka thënë nëpërmjet një deklarate se Bajrami e ka cituar gabimisht.

“Në artikullin e djeshëm, deputetja Valdete Bajrami më ka cituar gabimisht”, ka thënë Lunacek.

“Deklarata e deputetes Bajrami nuk korrespondon me faktet. Unë kurrë nuk kam thënë se Qeveria e Kosovës ka kërkuar që demarkacioni me Malin e Zi të jetë kusht për heqjen e vizave me Zonën Schengen”, ka shtuar ajo.

“Unë iu kërkova të gjithë deputetëve që të lëvizin përpara me ratifikimin e marrëveshjes sa më parë që të jetë e mundur dhe kam shpjeguar se në atmosferën aktuale në BE, në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin pa viza është e rëndësishme që të përmbushen edhe dy kushtet e mbetura sa më parë që të jetë e mundur. Po ashtu, u kam thënë atyre që Qeveria duhet të përmbushë kushtin e dytë që është sjellja, evidenca për dënimet e nivelit të lartë për krim të organizuar dhe korrupsion. Po ashtu, kam shprehur mbështetjen e Parlamentit Europian për liberalizimin e vizave dhe për procesin e zgjerimit për Kosovën në përgjithësi”, është shprehur Lunacek.