Ukraina prodhon avionin e parë pa pjesë ruse

Kompania shtetërore ukrainase e prodhimit dhe servisimit të avionëve "Antonov" ka prodhuar avion në të cilin nuk ka pjesë ruse.

Periskopi.com Lajme

Në Kiev u realizua promovimi i avionit të parë të llojit An-132 D. Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko i cili mori pjesë në ceremoninë e promovimit, në fjalimin e tij tha se “Avioni i llojit An-132D u prodhua për një kohë rekord prej një viti e gjysmë”.

Poroshenko tha se “Antonov” ka krijuar mundësi të reja për prodhuesit ukrainas në një periudhë të agresionit rus, duke falënderuar më tej Arabinë Saudite për porositjen e prodhimit dhe kontributin e dhënë, raporton Anadolu Agency (AA)

uuuu-780x439

Ukraina nis provat raketore në Detin e Zi, “mobilizohet” Rusia

Ukraina ka nisur provat raketore në Detin e Zi, ndërkohë që Rusia raportohet se i ka vënë në gatishmëri të lartë forcat e saj të mbrojtjes në Gadishullin e aneksuar të Krimesë.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase, Volodymyr Kryzhanovsky, tha se provat, të cilat do të zgjasin dy ditë, po zhvillohen së paku 30 kilometra larg hapësirës ajrore të Krimesë.

Ai tha se provat po bëhen në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe shtoi se ushtria e Ukrainës është e gatshme për “çdo zhvillim”.

Kievi ka thënë se qëllim i ushtrimeve është të forcohen kapacitetet e mbrojtjes.

Gadishulli ukrainas i Krimesë është aneksuar nga Rusia në mars të vitit 2014.

Në shtator, Rusia ka mbajtur stërvitje ushtarake, në shkallë të gjerë, në gjithë qarkun e saj jugor ushtarak, duke përfshirë për herë të parë edhe Krimenë. /rel/

Viktor Janukoviq

Janukoviç është penduar që nuk e përdori ushtrinë kundër popullit sa ishte president

Ish-Presidentit i Ukrainës, Viktor Janukoviç, deklaroi se gabimi i tij i vetëm ishte që nuk nxori ushtrinë kundër popullit dhe që shpalli shtetin ushtarak, duke vënë në zbatim planin Marshall, për të shtypur revoltën pro-evropiane. Ish-presidenti ukrainas, tha se kjo do të ishte mënyra e vetme për t’u rezistuar rebelëve të pushtetit, por nënvizoi se ai nuk mundi të provokonte një gjakderdhje.

Periskopi.com Lajme

Janukoviç kishte mbështetjen e Moskës për të vazhduar pushtetin e tij anti-evropian.

Pas largimit të tij, Rusia aneksoi Krimen, ndërsa disa territore të tjera të Ukrainës vazhdojnë të jenë nën kontrollin e separatistëve rusë.

Viktor Janukoviç gjendet në azil në Rusi. Ai akuzohet nga drejtësia ukrainase për vrasje masive ndaj protestuesve në vitin 2014./ Alsat M

Bashkimi Evropain

BE ia heq vizat Ukrainës, Kosovën e lë në pritje

Njëzet e tetë vendet e Bashkimit Evropian të enjten në parim e kanë miratuar heqjen e vizave për qytetarët e Ukrainës.

Periskopi.com Lajme

Tani e tutje të gjithë qytetarët e Ukrainës që dëshirojnë të udhëtojnë në vendet e  BE-së, mund ta realizojnë këtë pa viza me të drejtë qëndrimi për 3 muaj brenda një viti, raporton Hina.

Një muaj më parë BE i ka hequr vizat edhe për Gjeorgjinë, raporton lajmi

Të vetmet vende evropiane që kanë mbetur nën regjimin e vizave, janë Kosova dhe Turqia.

Në verën e këtij viti, Kosova kishte marrë rekomandimin pozitiv për heqjen e vizave, e cila gjë pritej të ndodhte mese largu në shtator apo tetor të këtij viti, por ende nuk ka një datë të caktuar se kur BE do të votojë për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Oleksandr Aleksandrovych

Rusia mund të heq dorë nga Kosova për shkak të Krimesë

Ambasadori i Ukrainës në Beograd, Oleksandr Aleksandrovych, ka deklaruar se qëndrimi i Ukrainës për të mos njohur pavarësinë e Kosovës, sipas tij, të shpallur njëanshëm, qëndron i njëjtë.

Periskopi.com Lajme

Megjithatë ambasadori Aleksandrovych ka shprehur dyshimin se Rusia mund të “heqë dorë” nga Kosova nëse perëndimi e njeh Krimenë si pjesë të Rusisë, transmeton Gazeta Blic

“Sot Rusia e ruan veton e saj kundër pavarësisë së Kosovës, nesër mund ta heqë. Rusia ka vënë veto jo pse i do serbët por për shkak se kjo i konvenon politikës së tyre. Putin ka thënë se është i gatshëm që të heqë dorë nga Kosova nëse perëndimi e njeh Krimenë. Në politikë nuk ka bashkim dhe vëllazërim, ka vetëm interesa”, insiston Aleksandrovych

Ai ka thënë për portalin “Blic” nga Beogradi se Ukraina nuk e njeh Kosovën si shtet dhe rikujtoj se ky shtet, në kualifikimet e kampionatit evropian 2017 në basketboll, dhe kampionatit botëror 2018 në futboll, është në grupe të njëjta me Kosovën por ka vendosur që takimet e veta, me Kosovën, t’i luajë jashtë kufijve të Ukrainës.

“Në të kundërtën do të duhej t’ua pranojmë pasaportat si legjitime. Në anën tjetër, rusët kanë pranuar qytetarët me pasaporta të Kosovës”, tha Aleksandrovych.

Ambasadori mendon se Serbia me Ukrainën ka më shumë gjëra të përbashkëta se me Rusinë.

“Ne poashtu jemi popull ortodoks. Ju e keni Kosovën, ne e kemi Krimenë dhe Ukrainën lindore. Ashtu si edhe në Kosovë, këtu erdhën njerëz me sasi shumë të madhe armësh, që i morën nga jashtë dhe na morën territorin”, thotë Aleksandrovych.

Duke folur për situatën në Ukrainë, ambasadori thekson se “kemi të bëjmë më agresion të Rusisë” dhe që perëndimi po përpiqet të ndihmojë.

kosova3

Ky ishte skandali para ndeshjes Ukrainë-Kosovë

Ukraina është bërë pjesë e një skandalit të biletave, të ndodhur para ndeshjes me Kosovën, e vlefshme për kualifikimet e Botërorit të Rusisë.

Periskopi.com Sporti

Portali ukrainas prosport.tsn.ua, përcjellë Zeri.info, shkruan se online janë shitur blerë 57 bileta. Dhe, në ditën e ndeshjes ato janë shitur për shuma tepër të larta.

Madje, ky portal shkruan se tifozët i kanë shitur biletat deri në 200 dollarë, respektivisht shtatë herë më shtrenjtë se çmimi normal, që ishte rreth 30 dollarë, raporton Zeri.info.

Në këtë ndeshje, të zhvilluar në Krakovi të Polonisë, janë lejuar të futen në stadium vetëm 1000 shikues. Ukraina e mposhti Kosovën 3:0.

ujkani

Ujkani: Mund të rikthenim rezultatin

Kapiteni i Përfaqësueses së Kosovës, Samir Ujkani ka folur pas humbjes nga Ukraina 3:0.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se skuadra e tij ka mundur të bëjë më shumë në këtë ndeshje.

“Kemi luajtur një ndeshje shumë të mirë. Goli i parë erdhi pasi nuk e dhamë ne golin. Golat e dytë dhe të tretë erdhën në një moment shumë të keq. Duhet t’i analizojmë ato pasi nuk bën të na ndodhin më. E dimë se kemi mundur të bëjmë shumë më shumë. Kemi mundur të rikthejmë rezultatin, Berisha goditi shtyllën, krijuam raste me guxim, por duhet të punojmë shumë pasi jemi në rrugë të dejtë”, ka thënë Ujkani. /Periskopi.com

muriqi

Muriqi: Të mos bëhemi si San Marino

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi ka folur pas humbjes nga Ukraina 3:0.

Periskopi.com Sporti

Ai kërkon nga bashkëlojtarët e tij të angazhohen më shumë dhe të mos pranojnë më shumë gola.

Ai shton se Kosova nuk duhet të bëhet e dobët si San Marino.

“Duhet që të përmirësohemi. Duhet që të mos mësohemi që të pranojmë gola kaq shumë, që të bëhemi kombëtare e stilit të San Marinos. Ne kemi kualitete dhe duhet të përmirësohemi”, u shpreh Murriqi. /Periskopi.com

sheva

Shevchenko me fjalë të mëdha për Kosovën

Trajneri i Ukrainës, Andriy Shevchenko ka folur pas fitores së thellë ndaj Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Ukraina mposhti Kosovën me rezultat 3:0.

Shevchenko beson se Kosova ka potencial të madh dhe po luan shumë mirë.

“Kosova po luan shumë mirë. Ata luajtën shumë mirë dhe kanë potencial të madh. Kanë lojtarë të mirë dhe të ardhme të ndritur”, ka thënë Shevchenko pas takimit. /Periskopi.com

bunjaku2

Bunjaku: Nuk po kemi fat

Trajneri i Përfaqësueses së Kosovës, Albert Bunjaku ka folur pas humbjes nga Ukraina me rezultat 3:0.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se skuadrës së tij po u mungon shpeshherë fati.

“Luajtëm më mirë në mbrojtje. Ishim më të organizuar. Ishim më të përqendruar, por prapëseprapë pësuam shumë gola. Kosova sapo ka filluar rrugën, por nganjëherë nuk po kemi fat”, ka thënë pas takimit Bunjaki. /Periskopi.com

kosova3

Kosova pëson edhe humbjen e dytë radhazi (Video)

Kosova është mposhtur edhe nga Ukraina. 'Dardanët' u mposhtën me rezultat 3:0 në ndeshjen e cila u zhvillua në Krakow të Polonisë.

Periskopi.com Sporti

Ka përfunduar ndeshja Ukrainë-Kosovë, ku ukrainasit shënuan fitore të thellë prej 3:0.

Kosova zhvilloi një lojë më të mirë sesa ndaj Kroacisë ditë më parë, mirëpo nuk arriti të rrëmbejë ndonjë pikë.

Kjo është humbja e dytë e Kosovës në kualifikimet për Botërorin 2018.

Min 87: Ukraina thellon epërsinë në 3:0. Ruslan Rotan ka shënuar golin.

Min 82: Hekuran Kryeziu ndëshkohet me karton të verdhë dhe do të mungojë në sfidën e radhës për Kosovën.

Min 81: Ukraina ka dyfishuar epërsinë, Andriy Yarmolenko ka gjetur rrjetën.

Min 78: Konoplyanka shënon nga pozita jashtë loje dhe goli anulohet, rezultati vazhdon të mbetet 1:0.

Min 78: E pabesueshme: Bernard Berisha godet transversalen, Kosova pranë golit.

Min 77: Fanol Përdedaj largohet nga loja, në vend të tij inkuadrohet mesfushori Valmir Sulejmani.

Min 76: Bernard Berisha kërkon penalti, pasi duket se një mbrojtës ukrainas ka prekur topin me dorë, por gjyqtari nuk reagon.

Min 75: Ukraina ka tentuar 11 herë të shënojë, ndërsa Kosova 5 herë.

Min 74: Ukraina rrezikon nëpërmjet Artem Kravets, por goditja e tij shkon jashtë portës.

Min 69: Kosova dukshëm me lojë më të mirë pas inkuadrimit të Berishës dhe Zenelit.

Min 66: Kosova kryen edhe një zëvendësim. Nga loja largohet Milot Rashica, në lojë futet Arbër Zeneli.

Min 64: Inkuadrimi në lojë i Bernard Berishës ka rezultuar me përmirësimin e dukshëm të lojës së Kosovës.

Min 61: Vedat Muriqi dhe Bernard Berisha me raste të mira për gol.

Min 61: Bernard Berisha godet nga jashtë zonës, por portieri ukrainas pret.

Min 59: Konoplyanka pengohet nga Rashica në zonë dhe kërkon penalti, por gjyqtari sërish nuk reagon.

Min 58: Rashica provon goditjen nga jashtë zonës, por goditja e tij bllokohet nga mbrojtja ukrainase.

Min 57: Ukrainasit sërish kërkojnë penalti, por gjyqtari holandez heshtë sërish.

Min 55: Yarmolenko rrëzohet në zonë dhe kërkon një penalti, por gjyqtari heshtë.

Min 54: Kosova bënë zëvendësimin e parë. Në lojë hyn Bernard Berisha, nga loja del Alban Meha.

Min 53: Konoplyanka rrezikon sërish portën kosovare, por Ujkani pret topin pa problem.

Min 50: Kosova po u bënë më shumë presion lojtarëve ukrainas.

Min 46: Ka nisur pjesa e dytë e ndeshjes Ukrainë-Kosovë.

Përfundon pjesa e parë. Kosova është në disavantazh. ‘Dardanët’ nuk po arrijnë të rrezikojnë skuadrën ukrainase. Në anën tjetër, Ukraina po luan një lojë shumë dominuese. Përveç mungesës së aksioneve të rrjedhshme nga lojtarët kosovarë, ata po kanë probleme edhe në krahat e mbrojtjes. Fanol Përdedaj nuk po arrinë assesi të ndalojë depërtimet e Yevhen Konoplyankas.

Min 43: Oleksandr Zinchenko godet por Ujkani pret.

Min 41: Futbollistët kosovarë kanë nisur të çarkullojnë më shumë topin, por aksione të rrjedhshme ende nuk po arrijnë të krijojnë.

Min 39: Andriy Yarmolenko godet fuqishëm nga krahu i djathtë, por Samir Ujkani mezi pret dhe dërgon topin në korner.

Min 31: Zhbllokohet rezultati. Ukraina shënon nëpërmjet Artem Krevets, ku goditjen e tij e devijoi Amir Rrahmani.

Min 30: Rasti i parë i rrezikshëm nga Kosova. Milot Rashica bën super depërtim, godet, por pret portieri ukrainas.

Min 28: Ukraina rrezikon sërish, Artem Krevets për pak sa nuk dërgon topin në rrjetë pas një pasimi nga ana e djathtë.

Min 25: Futbollistët e Kosovës nuk po arrijnë assesi të organizojnë aksione, ata kanë qëndruar kryesisht në mbrojtje në këto 25 minutat e para.

Min 23: Godet anësori ukrainas Konoplyanka, por topi shkon fare pranë portës së Samir Ujkanit.

Min 21: Situatë e rrezikshme pranë portës së Kosovës pas krosimit të Yarmolenko, por rezultati mbetet 0:0.

Min 18: Futbollistët e Kosovës nuk po arrijnë të organizojnë aksione, madje prej disa minutash nuk kanë kaluar as në gjysmën e fushës së ukrainasve.

Min 15: Konoplyanka depërton nga krahu i majtë dhe godet, por topi shkon jashtë portës.

Min 12: Ukrainasit vazhdojnë të sulmojnë nëpërmjet Yarmolenko dhe Konoplyanka.

Min 5: Ukraina ka nisur një ofanzivë dhe po tenton të krijojë aksione të rrjedhshme.

Min 3: Ukraina tenton nëpërmjet Andriy Yarmolenko, por goditja shkon jashtë portës.

Min 1: Ka nisur në Krakow ndeshja ndërmjet Ukrainës dhe Kosovës.

/Periskopi.com

tifozi

Në Krakow ka edhe tifozë shqiptarë

Kosova dhe Ukraina do të luajnë mes vete në takimin e vlefshëm për kualifikimet e botëror ‘Rusi 2018’.

Periskopi.com Sporti

Edhe pse Kosova është mysafirë e Ukrainës, kjo ndeshje do të zhvillohet në Poloni për shkaqe sigurie.

Po për këto shkaqe organizatorët në bashkëpunim me organet e larta të futbollit botëror kanë vendosur që ky takim të ndiqet nga vetëm 1000 tifozë.

Mirëpo, në stadium nuk mungojnë tifozët shqiptarë, madje ka edhe të atillë që me vete bartin edhe simbole kombëtare. /Periskopi.com

kosove

Futbollistët e Kosovës arrijnë në stadium

Futbollistët e Përfaqësueses së Kosovës kanë arritur në stadiumin e Krakowias në Poloni, ku me fillim nga ora 18:00 do të përballen me Ukrainën.

Periskopi.com Sporti

kosova/Periskopi.com

kosova6

Formacionet zyrtare: Ukrainë-Kosovë

Kosova luan si mysafire e Ukrainës në ndeshjen e radhës kualifikuese për Botërorin 2018.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

formacionet /Periskopi.com

dreke

Drekë e përbashkët e Federatës ukrainase dhe FFK-së

Sot drejtuesit e Federatës së Futbollit të Ukrainës, sipas protokollit dhe traditës, shtruan një drekë të përbashkët për drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Pas përshëndetjeve dhe falënderimeve të dyja delegacionet shkëmbyen mendimet për zhvillimin e futbollit të dyja shteteve dhe futbollit në përgjithësi.

Duke i përshëndetur mikpritësit, nënkryetari i FFK-së, Bekim Haxhiu, theksoi se sporti e në veçanti futbolli bashkon njerëzit dhe shtetet atje ku politika ende nuk ka tejkaluar.

Mbase edhe për juve duke ju drejtuar drejtuesve të FF të Ukrainës ka qenë më e lehtë që këtë ndeshje ta organizonit në vendin tuaj, me çka ishin të pajtimit edhe mikpritësit.

Ne do t’iu presim në Kosovë në ndeshjen e ardhme dhe besoj se do të kaloni mirë, u ka thënë Haxhiu mikpritësve.

Në fund të drekës u shkëmbyen dhurata dhe të dyja palët uruan për një ndeshje korrekte dhe në frymë sportive.

alban meha2

Meha: T’i gëzojmë tifozët me lojë të bukur

Mesfushori i Përfaqësueses së Kosovës, Alban Meha shpreson se ‘Dardanët’ do të nxjerrin sot një rezultat pozitiv përballë Ukrainës.

Periskopi.com Sporti

Ai poashtu shpreson se bashkë me shokët e tij të skuadrës do të gëzojnë tifozët kosovar me lojë të bukur.

“Ndeshje e vështirë sonte. Shpresojmë në rezultat pozitiv dhe t’i gëzojmë tifozët me lojë të bukur”, ka thënë Meha. /Periskopi.com

kosova

Kosova do të luajë me këto fanela ndaj Ukrainës (Foto)

Kosova sot luan si mysafir i Ukrainës nga ora 18:00 në terrenin neutral në Krakow të Polonisë.

Periskopi.com Sporti

‘Dardanët’ do të kërkojnë fitoren ne ndeshjen e tretë kualifikuese për Botërorin 2018.

Këto janë fanelat të cilat do t’i bartin sot futbollistët kosovarë.

fanelat /Periskopi.com

ukraine2

Frikë për trazira në ndeshjen Ukrainë-Kosovë

Grupi kundër diskriminimit ‘Fare Network’ thotë se ‘është një rrezik i lartë’ për trazira në ndeshjen e së dielës kur Ukraina e pret në Poloni, Kosovën për ta zhvilluar ndeshjen kualifikuese për Botëror.

Periskopi.com Sporti

Ky grup thotë se shumë vende të Evropës Lindore janë kundër pjesëmarrjes së Kosovës në kualifikime, ndërsa pretendojnë se vendi i vogël ballkanik me të drejtë është pjesë e Serbisë fqinje,

Në këtë vit ka pasur gjithashtu rritje të tensioneve politike ndërmjet Polonisë dhe Ukrainës, pas publikimit të një filmi, i cili shfaq masakrimin e etnikëve polak nga ana e kryengritësve ukrainas gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ukraina teknikisht luan si vendas, por ndeshja e së dielës do të zhvillohet në qytetin polak Krakoë, sepse Qeveria ukrainase nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Përderisa raportohet se autoritet polake e kanë kufizuar numrin e fansave brenda stadiumit në 1 mijë, ka indikacione se shumë më tepër do të udhëtojnë për në Krakoë, ku dihet që klubet lokale Ëisla dhe Cracovia njihen për huliganizmin e tyre, transmeton Koha.net.

“FIFA thotë se numri i tifozëve është kufizuar, por nuk do ta dimë sa do të zbatohet një gjë e tillë deri sa të vjen koha e lojës. Brenda dhe jashtë stadiumit ndeshja paraqet një rrezik të madh”, ka thënë drejtori ekzekutiv i grupit Fare, Piara Poëar për The Associated Press.

Ai ka shtuar më tutje se, “gjëja e fundit që ka nevojë Evropa momentalisht janë këto paraqitje agresive kombëtare”.

Kurse zëdhënësi i policisë në Krakoë, Dariusz Lach ka thënë për AP se nuk do të ketë forca speciale për këtë ndeshje.

“Kjo nuk do të jetë një ngjarje masive. Momentalisht nuk jemi duke pritur ndonjë problem gjatë kësaj ndeshje dhe nuk do të ndërmarrim ndonjë masë speciale”, ka thënë Lach.

Ende ka konfuzion se sa fansa ukrainas dhe kosovarë do të ketë. Zëdhënësi i Federatës së Futbollit të Ukrainës, Mykola Vasilkov ka sugjeruar se rreth 1 mijë fansa ukrainas do të lejohen brenda stadiumit.

Kurse zëdhënësi i FFK-së, Fazli Berisha ka thënë se përderisa tifozët që jetojnë në Kosovë kanë nevojë për vizë, atëherë beson se, “përkrahja do të vijë nga kosovarët që jetojnë në vendet evropiane”.

Kosova nesër do të luajë ndeshjen e tretë kualifikuese për Botëror si mysafir i Ukrainës nga ora 18:00.

ukraine

Ish-lojtari i Ukrainës: Nëse s’e mposhtim Kosovën, lëreni futbollin

Ish-futbollisti i Kombëtares së Ukrainës, Yevhen Levchenko ka dhënë një deklaratë shumë interesante.

Periskopi.com Sporti

Në formë shakaje ai ka thënë se në rast se Ukraina nuk e mposhtë Kosovën në ndeshjen e nesërme, atëherë ata duhet ta lënë futbollin.

“Mendoj se nëse skuadra jonë nuk e mposhtë Kosovën, duhet ta lënë futbollin e të merren me bobslej (qesh). Pa dashur ta paragjykoj kundërshtarin, por nëse nuk arrijmë ta mposhtim, do të na mbetet barrë për një kohë të gjatë”, tha ai.

“Është e qartë se Kosova është një ekip krejtësisht i ri i cili po ndërtohet pak-nga-pak. Ky është ekipi që autoritetet e futbollit i dhanë leje për të luajtur në Botëror në momentin e fundit. Ky është ekip me mentalitet ballkanik. E njoh një lojtar të fortë të tyre, Milot Rashicën: ai luan në kampionatin holandez, për skuadrën Vitesse. Të gjithë në Kosovë po duan të luajnë si ai”.

Kosova luan nesër ndaj Ukrainës me fillim nga ora 18:00. /Periskopi.com

bunjaku

Bunjaku: Ndaj Ukrainës luajmë më ndryshe se ndaj Kroacisë

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Albert Bunjaku thotë se skuadra e tij do të luajë më ndryshe ndaj Ukrainës.

Periskopi.com Sporti

‘Dardanët’ u mposhtën ditë më parë nga Kroacia me rezultat të thellë prej 0:6.

Bunjaku thotë se skuadra e tij do të tentojë t’i befasojë ukrainasit.

“E dimë se përballemi me një ekip shumë të mirë përsëri. Ekip ky që ishte pjesë e Evropianit në Francë, ndërsa ne kemi ekip të ri, me lojtarë të rinj. Ne kemi diskutuar rreth synimeve, dhe ne do të punojmë fuqishëm për të arritur në Evropianin 2020, sepse mendoj se kjo është fer për ne që ta arrijmë, por në të njëjtën kohë ne do të mundohemi të bëjmë më të mirën në këto ndeshje që të marrim pikë sa më shumë”, është shprehur Bunjaku.

“Ndeshja ndaj Ukrainës do të jetë shumë e vështirë. Ata ndaj Turqisë kanë luajtur shumë mirë. Ne do të mundohemi që t’i befasojmë nëse kemi raste. Mendoj se do të jetë një ndeshje më ndryshe nga ajo e fundit që patëm. Kjo ndeshje do të jetë më direkte, dhe do të jemi më të mbyllur se në ndeshjen e fundit. Ukraina ka lojtarë shumë të mirë, ne e dimë këtë, i kemi analizuar, kemi shikuar shumë ndeshje të tyre të mëparshme. Sigurisht se ata kanë një ekip shumë të mirë, por ne do të tentojmë që t’i befasojmë, nëse kemi rastin ta bëjmë, do ta bëjmë”. /Periskopi.com