Një murale e presidentit rus Putin dhe presidentit amerikan Trump ku shkruhet “Kosova është Serbi” në një lagje në Beograd. Foto: Natalia Zaba/BIRN

Aktivisti serb përballet me akuza pas grindjes për muralin për Kosovën

Misha Vaçiq, një aktivist i Lëvizjes 1389 së ekstremit të djathtë dhe një nëpunës i Zyrës së Kosovës së qeverisë serbe, është akuzuar për kërcënim të një aktivisteje OJQ-je në Facebook.

Natalia Zaba/BIRN Lajme

Aktivisti djathtist serb Misha Vaçiq përballet me akuza për kërcënimet që dyshohet se i bëri Jelena Pajoviq van Reenen – një aktiviste e Fondacionit Shtëpia e Shoqërisë Civile – në një mosmarrëveshje në Facebook mbi një murale që u shfaq në Beograd.

Ajo i tha BIRN se ngriti akuza kundër Vaçiq më 12 dhjetor për shkak të rrezikut të sigurisë së saj personale të ardhur prej Vaçiq.

“Van Reenen lutju Zotit që asgjë të mos i ndodhë imazhit [të Vladimir Putin dhe Donald Trump]. Siç thonë fëmijët: “e dimë se ku jeton, e dimë se ku fle,” shkroi Vaçiq në Facebook më 8 dhjetor.

Ai iu përgjigj postimeve në të cilat Pajoviç van Reenen dënoi shfaqjen e një muraleje të presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit të zgjedhur të SHBA përpara një kopshti dhe premtoi se do të qeraste këdo që vendoste ta mbulonte atë.

“Me këtë doja të tregoja se qytetarët e Beogradit të Ri nuk ndihen mirë me këtë,” tha ajo për BIRN.

Vaçiq tha për BIRN se megjithëse diskutimi i tij në Facebook me të nuk ishte i këndshëm, ai thjesht po i jepte asaj ca këshilla.

“Ajo nuk ka asnjë arsye pse të shqetësohet. Ishte thjesht këshilla ime miqësore, sepse njoh disa vendas dhe shumë njerëz i vlerësojnë këto murale dhe e kanë mjaft përzemër pikturimin e tyre; doja të shmangia çdo reagim të pakëndshëm,” tha Vaçiq për BIRN.

Vaçiq së fundmi u punësua nga Zyra për Kosovën e qeverisë serbe, gjë që shkaktoi shumë polemika mes OJQ-ve dhe grupit të të drejtave në dhjetor kur uebsajti Insajder publikoi lajmin se ai punonte për një zyrë qeveritare.

Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën më 23 dhjetor mohoi që Vaçiq punonte për departmentin e tij por një javë më vonë pranoi se Vaçiq ishte një punonjës.

Aktivisti i krahut të djathtë është i njohur për pjesëmarrje në veprime të tilla si Marshimi Vidovdan, një pelegrinazh 14-ditor nga Beogradi në Kosovë.

Më herët ai u përfshi në protesta të dhunshme kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës në 2008, ku ambasada e SHBA-së u godit nga zjarri.

Ai është përfshirë edhe në protesta në mbështetje të serbëve të akuzuar për krime lufte, përfshirë ish-liderët serbë të Bosnjës Radovan Karaxhiq dhe Ratko Mlladiq.

Në 2013, Gjykata e Shkallës së Parë në Beograd e dënoi atë me katër vite burg me kusht për diskriminim të komunitetit LGBT, për sulm ndaj një oficeri policie dhe posedim të një arme të paligjshme. Megjithatë në 2015, gjykata e reduktoi dënimin në dy vite.

Çështja aktuale po shqyrtohet nga prokuroria për krim të teknologjisë së lartë, por ajo nuk iu përgjigj pyetjeve të BIRN në kohën e publikimit.

Judita Popoviq, avokate e specializuar në kërcënimet online i tha BIRN se sapo akuzat dërgohen në prokurori, çështja shkon më parë në polici.

Pas hetimit të policisë, prokurori vendos nëse do të hapet një hetim ligjor. Sipas ligjit serb nuk ka afate përfundimtare për procedura të tilla. Ndëshkimi për fajtorët mund të përfshijë burg me kusht.

georgesoros-768x512

Zbulohet skandali tjetër i Soros, vodhi dokumente që të shantazhojë Gjykatën e Lartë të SHBA

Disa dokumente të vjedhura së fundmi tregojnë skandalin e George Soros dhe mënyrën si ai ka përdorur pasurinë dhe ndikimin e tij për të korruptuar Evropën, SHBA-në, madje edhe Gjykatat e Larta.

Periskopi.com Lajme

George Soros ishte i interesuar mbi ligjin e imigracionit dhe i bëri presion Gjykatësve të Gjykatës së Lartë që të miratonin përpjekjet e Obamas për ta rishkruar ligjin ekzistues të imigracionit. Në një dokument shtetëror thuhej se  “Ata po kërkojnë të ndikojnë tek gjykatësit me shpresë se do sigurojnë një vendim të favorshëm në SHBA dhe Teksas, nëpërmjet investitorëve”.

Një organizatë e quajtur “DC” ka publikuar 2.500 dokumente të rrjedhura nga serverat e “Fondacionit Shoqëria e Hapur Soros” dhe disa organizatave të tjera të milionerit të korruptuar, që datojnë nga viti 2008 deri në ditën e sotme.

E megjithatë, mediat kryesore kanë mbajtur të fshehtë çdo gjë që ka të bëjë me Sorosin. Jo për shkak se kjo nuk përbën  interes apo rëndësi, por pa dyshim sepse ai ka lidhje me industrinë e medias. Vetëm faqet konservatore të lajmeve e kanë publikuar këtë informacion për publikun.

Këto dokumente tregojnë gënjeshtrat dhe korrupsionin  që ka  ardhur nga duart e George Soros, një njeri shumë i afërt me Hillari Klinton, prej vitesh tashmë. E pra, ju besoj se e dini çfarë ndodh kur fle në një shtrat me qentë. Të ngjiten pleshtat!

Dokumentet tregojnë se Soros kishte manipuluar shumë zgjedhje evropiane në vitin 2014. Ai kishte një “Listë projektesh mbi zgjedhjet evropiane të 2014-ës”

Dokumentet listojnë 90 projekte vetëm për 2014-ën. Nëse ai ishte i përfshirë gjerësisht në vitin 2014, vështirë të imagjinohet se është ndalur këto kohë. Ai gjithashtu dha 4 milion dollarë për grupet anti-izraelite në mënyrë që të “sfidonin politikat raciste dhe anti-demokratike të Izraelit.”

Soros planifikoi t’i dorëzonte 200.000 dollarë “Qendrës amerikane për Politikat” për të nisur një fushatë kundër konservatorëve. Në vitin 2015, Shoqëria e tij e korruptuar dha 650,000 dollarë për të “investuar në asistencë teknike dhe mbështetje për grupet e lëvizjes  “Black Lives Matter”.

Dhe është padyshim më shumë se rastësi që këto fonde erdhën pasi lëvizja “BLM” u bë më e ashpër dhe e  urryer,  jo më një lëvizje ” paqësore” sic kishin ata pretenduar se ishte. Këto dokumente gjithashtu tregojnë se  “Shoqëria e Hapur Soros” do të përdorte “rrjete të gjera” për të sjellë më shumë refugjatë pas  largimit të Obamas.

Çdokush që ka kaq shumë fuqi dhe ndikim, meriton të shqyrtohet dhe të “mbahet nën vëzhgim” nga mediat kryesore. Ata e bëjnë këtë kundër kujtdo që nuk është liberal, por duket se Sorosi është i mbrojtur nga kontrolli, edhe pse ai e meriton po aq sa Hillary Clinton.

Gjatë gjithë zgjedhjeve, Soros duket të ishte mësuesi dhe Hillary Clinton thjesht një kukull

Vitin e kaluar, ai dha  7 milionë dollarë për Hillary Clinton. Mesa duket, edhe nëse ajo do të ishte zgjedhur Presidente, ai që do të kishte qenë në pushtet do të ishte Soros dhe demokratja.

angela-merkel

Merkel: Evropa s’e ka të garantuar mbështetjen e Amerikës së Trumpit

Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje për një bashkëpunim më të ngushtë në fushën e Sigurisë dhe të Mbrojtjes mes shteteve anëtare të BE-së.

Periskopi.com Lajme

Duke folur gjatë një ceremonie në Bruksel, ku u nderua me titull nderi nga 3 universitete belge, Merkel tha se ishte e nevojshme të shpenzonin më shumë parà për të mundësuar intensifikimin e bashkëpunimit.

“Një botë e trazuar, konflikte asimetrike, sulme kinernetike. Këto janë sfidat, me të cilat përballemi të gjithë. Kësisoj është e nevojeshme të përgatitemi për të shpenzuar më shumë parà, në mënyrë që të përmbushim përgjegjësitë tona në NATO dhe BE”, tha Merkel.

Pa ia përmendur emrin presidentit të zgjedhur Donald Trump, kancelarja theksoi se nuk ekzistonin garanci të përjetshme për bashkëpunimin e ngushtë me partnerët përtej oqeanit.

“Le të mos gënjejmë veten. Nga këndvështrimi i disa prej partnerëve tanë tradicionale, e po përfshij këtu edhe marrëdhëniet ndërpaqësore, nuk ka garanci të përjetshme për bashkëpunim të ngushtë me ne europianët”, deklaroi më tej Merkel, përcjell TCH.

Në fillim të muajit dhjetor, Bashkimi Europian vendosi për masat e para sa i përket sigurisë së përbashkët dhe politikës së mbrojtjes. Masat po planifikoheshin prej kohësh dhe shihen si një reagim ndaj dashamirësisë së Donald Trumpit për Putinin, si dhe deklaratave të tij për të mos respektuar klauzolën për mbrojtje të përbashkët nëse një shtet i NATO-s do të sulmohej.

Russian President President Vladimir Putin holds up a glass during a toast at a luncheon hosted by United Nations Secretary-General Ban Ki-moon, Monday, Sept. 28, 2015, at United Nations headquarters. (AP Photo/Andrew Harnik)

Shërbimet sekrete amerikane nxjerrin raportin: Putin ndihmoi në zgjedhjen e Trumpit president

Inteligjenca amerikane ka gjetur se Rusia ka ndikuar në zgjedhjet presidenciale në Amerikë, shkruan CNN.

Periskopi.com Lajme

Sipas inteligjencës amerikane, Rusia nëpërmjet mënyrave të ndryshme ka promovuar mbështetjen për Donald Trump si dhe ka ndërmarrë një seri veprimesh për ta ‘lënduar’ fushatën elektorale të Hillary Clinton, shkruan tutje CNN.

Në mesin e aktiviteteve ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale në Amerikë, kanë qenë edhe ndërhyrjet kibernetike./Periskopi

Trump – presidenti i fjalëve më seksiste, Delawie dënon gjuhën e tillë në Kosovë

Lista e gjatë e sharjeve që është bërë nga presidentit i SHBA Donald Trump karshi femrave përfshinë fjalë të rënda dhe seksiste si: ajo është një qenë, një derrkuce e shëndoshë dhe e shëmtuar.

Periskopi.com Lajme

Në Tëitter, Trump për redaktoren e Huffington Post kishte thënë “ ajo është një qenë e cila gabimisht komenton mbi mua”.

Ngjashëm kishte ndodhur edhe me komedianen Rossie O’ Donell ku thotë se “ ajo është një llom, si del në televizion, po të ishte për mua do ta shikoja drejt e në sy atë fytyrë të shëmtuar dhe do t’i thoja Rosie, ti je e pushuar, e gjitha kjo pasi ajo kishte komentuar rreth tij.

Pas fyerjeve të bëra moderatorja e lajmeve Fox Megyn Kelly në intervistën me Trup pyet se pse i ka quajtur gratë të cilat nuk i pëlqen me fjalë seksiste, derra, qen, kafshë, për disa prej tyre keni thënë madje se gjaku u del ngado.

Për këtë, fare qetë, ai është përgjigjur se për këtë fjalë ai i ishte referuar hundës spirance të saj, më pas kishte vazhduar “ unë i vlerësojë gratë dhe dua t’i ndihmojë ato, unë do të jem në gjendje të bëjë gjëra për to që asnjë kandidat asnjëherë nuk ka bërë.

Fjalët nuk i mbajti gjatë sepse vetëm 10 ditë më vonë për revistën Time ai kishte thënë “ Heidi Klum nuk është më një 10 “.

“ Kur je një yll mund t’i kapësh gratë nga “pussy” ti mund të bësh çfarë të do qejfi me to”  citohet të ketë thënë Trump në një video regjistrim, mirëpo frika e Republikanëve nuk mbaron me kaq pasi flitet se ka edhe shumë video të tjera me fjalë edhe më të turpshme.

Për të gjitha kritikat që i janë bërë Trump ai edhe në vitin 1991 për revistën Esquire kishte një përgjigje , nuk ka rëndësi se çfarë shkruajnë për ty derisa e ke një “ një copë të re dhe të bukur” duke i’u referuar gruas së tij.

E nën anën tjetër, ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka reaguar ndaj deklaratave të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi i cili e quajti “lopë” dhe “hienë” Ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

 

“Jam i zhgënjyer nga komentet seksiste në Kosovë. Duhet të ndryshohet qëndrimin që vlerëson të qenit të sigurt, konkurrues dhe ambicioz, përveç nëse jeni një grua”, ka shkruar ai në një postim në llogarinë e tij në Twitter./ Periskopi

Donald Trump

FBI mbështet pohimet e CIA-s se Rusia ndikoi që Trump të bëhej president

FBI ka mbështetur pikëpamjen e CIA-s se Rusia ka ndërhyrë për të ndihmuar që Donald Trump të fitojë zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Periskopi.com Lajme

Kështu thanë  dy zyrtarë të lartë qeveritarë për Reuters të premten, transmeton lajmi.net.

FBI, CIA dhe Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare tani të gjithë janë dakord se Rusia ishte pas “hakimeve” kompjuterike në institucionet politike të SHBA-së gjatë zgjedhjeve, zyrtarët kanë thënë.

FBI kishte refuzuar fillimisht të mbështesë përfundimin e CIA-s që Rusia kishte ndërhyrë në mënyrë specifike për të ndihmuar Trumpin.

The Washington Post herët të premten njoftoi se drejtori i CIA-s John Brennan tha se kishte një konsensus në ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale.

Turmp ka formuar kabinetin më të pasur në botë

Trump i cili pjesëtarët e kabinetit të tij i ka zgjedhur nga radhët e ushtarakëve dhe biznesmenëve, do ta drejtojë vendin me kabinetin më të pasur në historinë e botës

Periskopi.com Lajme

Presidenti i 45-të i zgjedhur në SHBA, Donald Trump, ka formuar “kabinetin më të shtrenjtë” në botë me biznesmenë, pasuria totale e të cilëve tejkalon 15 miliardë dollarë, raporton Anadolu Agency (AA).

Tashmë është përcaktuar në masë të madhe kabinet i Trumpit i cili afërsisht pas një muaji do të marrë zyrtarisht postin presidencial. Trump i cili pjesëtarët e kabinetit të tij i ka zgjedhur nga radhët e ushtarakëve dhe biznesmenëve, do ta drejtojë vendin me kabinetin më të pasur jo vetëm në historinë e SHBA-ve, por edhe në historinë e botës.

 

 

Sipas informacioneve që AA ka përpiluar, theksohet se pasuria totale e të pasurve që pritet të jenë pjesë e kabinetit të Trump arrin afërsisht në 15 miliardë e 200 milionë dollarë. Ndërsa kjo shifër bashkë me pasurinë prej 4,5 miliardë dollarë të Trump shkon deri në 20 miliardë dollarë.

Më i pasuri është zv.sekretari i Departamentit të Tregtisë

Sipas revistës amerikane Forbes për ekonominë theksohet se personi më i pasur në kabinetin e Donald Trump është Todd Ricketts i cili është zgjedhur për postin e zv.sekretarit Tregtisë. Parashikohet se familja Ricketts e cila është një nga pronarët e ekipit të bejsbollit Chicago Cubs ka një pasuri totale prej 5.3 miliardë dollarë.

Ndërsa emri i dytë më i pasur në kabinet është Betsy DeVos që është deri tani si kandidate për drejtimin e Departamentit Amerikan të Arsimit. DeVos e cila pranoi detyrën pavarësisht se nuk mbështeti Trumpin në Kongresin e Partisë së Republikanëve ajo bashkë me bashkëshortin e saj kanë një pasuri në total që arrin në 5.1 miliardë dollarë.

Wilbur Ross që është propozuar si kandidat për sekretar të Tregtisë, është emri i tretë që paraqitet si njeriu më i pasur në qeverinë e Trump. Ross pasi punoi për afërsisht 25 vite për kompaninë e njohur Rothschild ai formoi më pas kompaninë e tij dhe theksohet se ka një pasuri afërsisht 2.9 miliardë dollarë.

Ndërsa e katra në listë dhe miliarderja e fundit është Linda McMahon, të cilën Trump e ka caktuar në kryer të Administratës së Menaxhimit të Bizneseve të Vogla. Pasuria e McMahon e cila më parë ka kryer detyrën e drejtueses ekzekutive (CEO) në kompaninë e Mundjes Argëtuese Botërore, bashkë me bashkëshortin e saj Vincent McMahon ka një pasuri neto 1.16 miliardë dollarë.

Kandidatë multi milionerë

Emri i pestë më i pasur që ka marrë pjesë së fundmi në kabinetin e Trump dhe që do të prezantohet si kandidat për drejtimin e Departamentit Amerikan të Shtetit është Rex Tillerson me detyrën CEO i Exxon Mobile dhe i cili ka një pasuri afërsisht 300 milionë dollarë. Tillerson i cili ka punuar afërsisht prej 40 vitesh në sektorin e energjisë ka qenë objekt i kritikave për afërsinë e tij me presidentin rus Vladimir Putin.

Gary Cohn, presidenti dhe drejtuesi i operacioneve të larta (COO) të Goldman Sachs që është emëruar në Drejtorinë e Këshillit Ekonomik Kombëtar parashikohet se ka një pasuri prej afërsisht 266 milionë dollarë.

Ndërsa Steve Mnuchin, ish-partneri i Goldman Sachs që është paraqitur si kandidat për drejtimin e Departamentit Amerikan të Thesarit ka një pasuri prej 46 milionë dollarë. Kryerja e parregullsive në kreditë e strehimit të Bankës OneWest që Mnuchin ka patur në pronësi gjatë viteve 2009-2015 theksohet se mund të shkaktojë kundërshtime në Senat, kryesisht të demokratëve.

Ndërsa milionerët e tjerë në kabinetin e Trump janë kandidati për drejtimin e Departamentit Amerikan të Punës, Andrew Puzder (43 milionë dollarë), kandidati për drejtimin e Departamentit të Zhvillimit Urban dhe Strehimit është kirurgu në pension Ben Carson (26 milionë dollarë), kandidatja për drejtimin e Departamentit të Transportit Elaine Chao (22,8 milionë dollarë), kandidati për Departamentin e Shëndetësisë Tom Price (13,6 milionë dollarë), kryekonsulent për strategjinë Steve Bannon (10 milionë dollarë), kandidati për drejtimin e Departamentit të Drejtësisë Jeff Sessions (7.5 milionë dollarë), dhe kandidati për drejtimin e Departamentit të Energjisë, Rick Perry (3 milionë dollarë).

CIA zbulon sekretin: Rusia ndihmoi Trumpin të bëhej president

Agjencia amerikane e inteligjencës e njohur si CIA ka konkluduar se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet Presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ta ndihmuar kandidatin e Republikanëve, Donald Trump, që të zgjedhet President, shkruan gazeta amerikane Washington Post.

Periskopi.com Lajme

Duke cituar zyrtarë të SHBA-ve të informuar për këtë çështje, The Post shkruan se agjencitë e inteligjencës kanë identifikuar individë që kanë lidhje me qeverinë ruse, të cilët kanë hakuar mesazhet elektronike (email-a) të kampit Demokrat dhe madje edhe mesazhet nga Konventa Nacionale e Demokratëve, përfshirë edhe udhëheqësin e kampanjës presidenciale të Hillary Clinton, dhe këto mesazhe ia kanë dhënë WikiLeaks-it.

Zyrtarët e cituar i kanë përshkruar këta persona si të njohur për komunitetin e shërbimeve të inteligjencës, dhe ata kanë qenë pjesë e operacionit të gjerë rus për ta ndihmuar Trump-in dhe zvogëluar shanset e Clinton për të fituar zgjedhjet.

“Është vlerësim i komunitetit të inteligjencës që qëllimi i Rusisë këtu ishte të favorizonte një kandidat përkundrejt tjetrit – të ndihmohet Trump të zgjedhet”, citon gazeta zyrtarë të lartë të SHBA-ve, duke vazhduar citimin se “kemi një konsensus në këtë pikëpamje”.

Washington Post shkruan se këta zyrtarë janë njoftuar me këto informacione nga një prezantim që u ka bërë vet CIA disa senatorëve të rëndësishëm amerikanë prapa dyerve të mbyllura.

CIA, ka treguar se ky është një vlerësim i bërë nga mbledhja e fakteve nga burime të shumta.

CIA, po ashtu u ka thënë senatorëve se tani “është bukur e qartë”, se zgjedhja e Trump-it ishte qëllimi i Rusisë, shkruan Washtington Post, duke cituar zyrtarët amerikanë në kushte anonimiteti.

Në tetor qeveria e SHBA-ve zyrtarisht kishte akuzuar Rusinë për një kampanjë të sulmeve kibernetike kundër Partisë Demokratike para zgjedhjeve të tetë nëntorit.

Presidenti, Barack Obama, ka thënë se ai kishte paralajmëruar Presidentin rus, Vladimir Putin, rreth pasojave për sulmet. Por, zyrtarët rusë kanë mohuar akuzat për interferime në zgjedhjet në SHBA.

Ndërsa vet CIA nuk ka komentuar artikullin e Washington Post, njofton Klan Kosova.

Kurse Trump ka thënë se ai nuk është i bindur se Rusia qëndron pas sulmeve kompjuterike.

Agjencitë e inteligjencës amerikane nuk kanë treguar ende fakte specifike se a ka qenë direkt Kremlini që ka drejtuar individët e caktuar për të hakuar e-mail-at dhe më pas për t’ia dhënë ato WikiLeaks-it, shkruan Post.

Sipas burimeve të gazetës amerikane “hakerët janë nje hap larg qeverisë ruse, jo tamam punëtor të qeverisë”.

Por, edhe themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, kishte thënë në një intervistë në televizion se nuk ka qenë qeveria ruse burimi i e-mail-ave të publikuar në faqen e tij.

castor

Trump e quan Castron “diktator brutal”

Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e ka cilësura Fidel Castron një “diktator brutal”.

Periskopi.com Uncategorized

Trump, duke folur për regjimin e Castros, ka thënë se shpreson shumë që tash, pas vdekjes së Castros, Kuba do të lëvizë drejt “një të ardhme të lirë”.

Pas bisedës Putin – Trump, Rusia fillon sulmin masiv në Siri (Video)

Rusia ka nisur valën e parë të sulmeve në Siri, në pjesët që kontrollohen nga rebelët në Aleppo.

Periskopi.com Lajme

Sipas disa raportimeve, deri tani kanë vdekur 4 deri 10 persona nga sulmi me ç’rast janë përdorur avionët dhe raketat me rreze të gjata, duke rritur shqetësimet për një kthim të sulmeve ditore vdekjeprurëse nga bombat në qytetin më të madh të Sirisë.

Sulmet ruse kanë filluar vetëm disa orë pas diskutimit të presidentit Vladimir Putin me presidentin e zgjedhur të SHBA, Donald Trump, për krizën në Siri nëpërmes telefonit, e që janë pajtuar se duhet të kombinohen në përpjekjet për të luftuar kundër asaj që Kremlini e quan armiku numër një: “terrorizmi dhe ekstremizmi ndërkombëtar”, transmeton koha.net.

Administrata e Obamas ka tentuar për muaj me radhë që të negociojë për një armëpushim në Aleppo, një qytet që është bërë një epiqendër e luftës në mesë të Presidentit Bashar Assad dhe rebelët që luftojnë për ta rrëzuar atë, e disa prej tyre marrin ndihma amerikane.

 

trump-hawking-780x439

Stephen Hawking tregon të vërtetën për Donald Trumpin

Stephen Hawking, i cili konsiderohet si një nga njerëzit më inteligjentë të planetit ka komentuar zgjedhjen Donald Trump si president të SHBA-ve.

Periskopi.com Lajme

Në shpjegimin e tij nuk mungon edhe ironia të cilën ai e përdor shpesh.

“Si e shpjegoj popullaritetin e Donald Trump?”.

Përgjigjja është një dhe e qartë. “Ky është një nga misteret më të mëdha të origjinës së Universit”.

Batutën e ka bërë në një intervistë për televisionin britanik Itv ku ka shtuar.

“Është një demagog që përmbledh instiktet më të ulëta të zgjedhësve”, u shpreh ai.

Ruben Avxhiu

Trump president… dhe bota tani po ndryshon përgjithmonë

Ka qenë një natë e jashtëzakonshme për republikanët në SHBA.

Ruben Avxhiu Opinione

Për herë të parë që nga viti 1928, ata do të kenë në duar Shtëpinë e Bardhë, Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve në Kongres.

Trump dhe aleatët e tij do mund të zgjedhin edhe të paktën dy, në mos tre anëtarë të Gjykatës Supreme në katër vitet e ardhshëm.

Kandidatja demokrate nuk e pranoi humbjen, publikisht, por Trump tha se ka folur me të në telefon dhe ajo ka pranuar humbjen. Ai e lavdëroi dhe tha se i kemi borxh të madh për kontributin që ka dhënë.

Pse humbi Hillary Clinton

Kjo temë do të debatohet në pafundësi në orët, ditët dhe javët që do të vijnë. Po nuk ka dyshim që kjo ishte një votë proteste shumë më e fortë sesa e kishin parashikuar media dhe anketimet.

Votuesi amerikan e sheh Washingtonin si të korruptuar, të bllokuar nga interesa të financave e të tregëtisë që janë më të fortë sesa elektorati.

Frika nga ritmet e emigracionit, terrorizmi dhe kërcënimi nga krimi besohet gjithashtu se kanë luajtur një rol të madh, pavarësisht se statistikat kanë treguar një rënie të krimeve në dy dekadat e fundit dhe incidentet e terrorizmit janë tepër sporadike.

Mbi të gjitha Hillary Clinton humbi në shtete ku luan shumë rol klasa punëtore “e bardhë”, e cila ndonëse me dyshim, votoi dy herë për Presidentin Barack Obama. Ai fitoi në shtete vendimtare si Florida, Ohio, Ioëa, Wisconsin dhe Pennsylvania, kurse Hillary Clinton i humbi të gjitha këto. (Michigan ishte ende në pikëpyetje kur u shkrua ky shkrim).

Një goditje e rëndë për të ishte njoftimi në ditët e fundit të rritjes së madhe të çmimeve të sigurisë shëndetësore.

Kjo u kombinua me rihapjen e çështjes së hetimit nga FBI, me një njoftim në kohën e gabuar (e disa mendojnë të qëllimshëm) nga kryetari i agjensisë. Si Sekretare e Shtetit ajo shkeli ligjin duke përdorur një server privat në shtëpinë e saj, duke ngritur dyshimet për abuzim të detyrës. Në fund, FBI nuk propozoi ngritje padie, por imazhi i saj u dëmtua.

Një pjesë e Demokratëve nuk u bindën as nga fitorja e saj ndaj Bernie Sanders, në Partinë Demokrate. Si u zbulua më vonë, kryesia e partisë kishte luajtur rol që ta ndihmonte mbrapa skenave. Ndonëse, ajo do të kishte fituar gjithëse, imazhi i fitores u dëmtua rëndë.

Në fund, Hillary Clinton ka një përvojë të mrekullueshme 40-vjeçare në politikë, por kjo përvojë i krijoi probleme sepse histori të të kaluarës iu ngritën e përmendën disa herë, gjatë fushatës.

Ajo kishte mundësinë që të bënte histori duke u shpallur si gruaja e parë presidente e Amerikës. Kjo nuk është mbyllur zyrtarisht, po shanset janë që Shtetet e Bashkuara të presin për një ditë tjetër kur një grua të marrë në dorë postin më të fuqishëm të botës.

Një kthesë e jashtëzakonshme në historinë e Amerikës… dhe të botës?

Fitorja e Donald Trump është e pazakontë, jo vetëm sepse ai nuk ishte politikan, por sepse pati kundër pothuajse të gjithë elitën politike amerikane nga të dy partitë në 30 vitet e fundit. Kishte kundër klasën intelektuale, një pjesë të madhe të medias dhe të punonjësve të shtetit.

Trump nuk ka treguar ndonjë dallim të madh në pikëpamjet e tij, nga të gjithë këta të përmendur më sipër, deri pak vite më parë. Mirëpo, ai ka evoluar në mënyrë të habitshme në vitet e fundit, duke i bërë vëzhguesit e politikës të dyshojnë lidhur me atë çfarë nga pret tani.

Në SHBA, ai do të çmontojë Reformën e Presidentit Obama në fushën e Sigurimit Shëndetësor. Ka premtuar një kufizim të tregjeve të lira, duke rinegociuar marrëveshjet tregëtare që do të mbrojnë prodhuesit amerikanë dhe pengojnë largimin e vendeve të punës.

Një tufë reformash ligjore për t’i dhënë fund rëndësisë së lobizmit në Washington është mbase premtimi më intersant që ka bërë.

Liberalët druhen se me ndryshimin e gjykatësve në Gjykatën Supreme, ku tre vetë janë mbi 75 vjeç dhe një vend është bosh, SHBA mund të ndryshojë ligjet e saj për abortin e për shumë çështje themelore duke ndryshuar kontekstin ligjor në SHBA për disa dekada.

Shumë kritikë në media druhen nëse do të ketë një kufizim të zbatimit të Amendamentit të Parë të Kushtetutës që garanton lirinë e fjalës dhe të shprehjes.

Në vëmendje të opinionit do të jenë masat që do të marrë kundër emigrantëve pa dokumente dhe mesiguri do të ndërpresë çdo strehim refugjatësh nga vendet e Lindjes së Mesme.

Donald Trump duket se nuk ka ndonjë respekt të madh për institucionet kryesore ndërkombëtare të pasluftës. NATO-ja nuk është parësore. Ndalimi i përhapjes së armëve bërthamore nuk është më parësore. Ndalimi i përjapjes së ndikimit rus nuk është më parësor. Mbrojtja e vendeve aleate që prej Luftës së Dytë Botërore si Japonia e Koreja e Jugut, nuk është më parësore.

Se çfarë do të precipitojë nga këto drejtime kryesore, në rajone si Ballkani, nuk mund t’i parashikojë askush.

Fitorja e Donald Trump nuk është një ngjarje e veçuar. Ajo shoqërohet me forcim të partive anti-emigrante, joliberale të Europës Perëndimore, që gjithashtu kanë pak simpati për institucionet që u fuqizuan në botë, pas Luftës së Dytë Botërore e sidomos pas rënies së Bashkimit Sovietik.

Nuk është rastësi që këto ndryshime vijnë pas rënies ekonomike të Perëndimit, zvogëlimit të popullsisë në vendet perëndimore, rritjes së lëvizjeve demografike në formë refugjatësh, globalizimit ekonomik e kulturor.

Do të nevojitet kohë që një ndryshim i madh zgjedhor të sjellë ndryshime masive në politikat e brendshme të jashtme e të brendshme. Pritshmëritë ishin të larta edhe në 2008, kur u zgjodh President Barack Obama. Po nuk ka dyshim që pas votave simotra të Brexit dhe atyre presidenciale në SHBA, bota mund të jetë duke ndryshuar përgjithmonë.

Ministri francez pas fitores së Trumpit: Evropa duhet të sigurojë veten

Evropa nuk duhet të lëkundet nga interesat e veta dhe mbrojtja e qytetarëve të saj, tash pasi Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale dhe pas Brexit-it, ka deklaruar ministri i Brendshëm i Francës.

Periskopi.com Lajme

“Ne do ta mbështesim këtë sfidë të Evropës e cila duhet të jetë e aftë që t’i mbrojë interesant e qytetarëve të saj”, ka deklaruar Jean-Marc Ayrault në televizionin France 2, transmeton lajmi.net“Evropa nuk mund të injoroj Brexit-in dhe fitoren e Trump-it dhe me të gjitha pyetjet që janë ngritur tani, duhet të qëndroj e bashkuara, më aktive dhe më ofensive për të mbrojtur vetën”.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë dhe ne duhet të vazhdojmë të punojmë. Ndoshta Trump nuk do t’i mbaj premtimet që i ka dhënë, por raportet e tij me Meksikën janë serioze. Në Kinë janë të shqetësuar, prandaj Franca dhe Evropa duhet të luajnë rolin e tyre për t’u siguruar”, ka deklaruar ai.

Erdogan

Erdogan komenton fitoren e Trump

Presidenti turk Rexhep Tayiip Erdogan, sot deklaroi se shpreson që fitorja e republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së do të sjellë në ndërmarrjen e hapave pozitivë për Lindjen e Afërt dhe të drejtat dhe liritë themelore në botë, njoftoi BTA.

Periskopi.com Lajme

“Shpresoj se kjo zgjedhje e popullit amerikan do të sjellë hapa pozitivë, të cilët do të jenë në dobi të botës lidhur me liritë themelore dhe të drejtat, demokracinë dhe zhvillimin e rajonit tonë”, theksoi Erdogan.

rosenthal-facebookJumbo

Mesazhi i vërtetë i Donald Trump për racën

Andrew Rosenthal Opinione

Sa më shumë që Trump dëshiron t’iu hyj në hatër votuesve me ngjyrë, aq më bizar bëhet.

Vetëm këtë javë, i nominuari republikan për president tha se përgjigjja për dhunën lokale ishte ringjallja e programit ndalues dhe kontrollues në Nju Jork, i cili ishte braktisur kur gjykata federale gjeti se rezultatet e programit ishin raciste.

Ai sygjeroi se vendimi i tij për të tërhequr pretendimet për Obamën (që ishte lindur jashtë Amerikës) ishte përpjekje e pasinqertë për të ndërruar temën. Trump deklaroi se “lëvizja” e tij e prekë “secilin”. Një prej njerëzve të kampanjës së tij tha se nuk kishte racizëm para se Obama të zgjidhej President.

Nuk jeni të bindur se votuesit me ngjyrë në Amerikë do ta votojnë Trumpin?

Ndoshta se Trumpi nuk është realisht duke iu folur votuesve të pakicave. Ai po ofron shfajësime për amerikanët e bardhë që në një tjetër rast do të hezitonin të mbështesnin një kandidat racist.

Ronald Reagan e kishte bërë një gjë të tillë më 1980.

Por afrikano-amerikanët nuk ishin budallenj. Reagan mori pak mbështetje nga votuesit e zinj, dhe kandidatët tjerë republikanë në zgjedhjet e ardhshme ishin po aq keq sa ai. Mbështetja afrikano-amerikane për Trumpin është njëshifrore. Në kuvendin e tij në Cleveland, ishin vetëm 18 afrikano-amerikanë.

Ndryshe nga Reagani, Trumpi e anashkaloi takimin në Urban League në gusht, por megjithatë u paraqit në “town hall” të mërkurën dhe foli për çështjet më të rëndësishme që kishin të bënin me afrikanoamerikanët,” ku Sean Hannity i Fox News mirësjellshëm bëri vetëm pyetje të lehta.

Jo vetëm Hannity, që dukej se i ishte bashkuar kampanjës së Trumpit, mundi ta bënte Trumpin që të dukej nji figurë kredibile sa i përket racës. Në një pikë, ai e pyeti Trumpin, specifikisht, se si politikat e tij ekonomike do të ndihmonin afrikano-amerikanët.

Trump u përgjigj:
“Neve na duhen punë. Dëshpërimisht madje. Tash, na duhen shkolla, edukim, të gjitha llojet e gjërave, dhe veçanërisht qytetet. Brendia e qyteteve nuk ka qenë kurrë më keq në historinë tonë. Janë tepër të pasigurta. Ne do ta ndryshojmë këtë gjë duke shpenzuar shumë para.”

Trump më pas i bëri me faj udhëheqsit demokrat dhe Obamën për rritjen e shkallës së krimit që e bëri Çikagon “më keq se Afganistanin.” (do të shokoheshit po të merrnit vesh se Çikago është goxha më i parrezikshëm se Afganistani.)

Zgjidhja? Ndalim dhe kontrollim. Trumpi tha se ish kryetari i Nju Jorkut kishte bërë punëtë mirë duke iu dhënë policëve autoritet për t’i ndalur njerëzit në rrugë për të parë nëse kishin armë.

Shkalla e kriminalitetit në Nju Jurok ra në të 90-at, siç kishte rënë edhe në mbarë vendin, por jo për shkak të ndalim-kontrollit. Për gati 4,5 milion ndalime që i kreu policia, vetëm 6 përqind rezultuan me arrestime dhe 6 përqind të tjerë ishin nën hetim. Në 83 përqind të rasteve, personi i ndaluar ishte ose afrikanoamerikan ose hispanik.

Gjykata e kishte shpallur ndalim-kontrollin kundër-kushtetues, dhe përfundimisht ishte ndaluar. Trump mendon ndryshe.

Deri tash, nuk ka asnjë shenjë që thotë se ekipi i tij është duke punuar me votuesit me ngjyrë. Por mesazhi i vërtetë po qarkullon përmes mbështetësve të tij, si puna e Kathy Miller, lideres së fushatës së Trump-it në Mahoning County, Ohio.

“Nuk mendoj se pati racizëm deri në kohën e zgjedhjes së Obamës president,” i tha gazetës Guardian ajo.
“Obama është fajtor për njerëzit me armë, për vrasjet nëpër lagje, për papërgjegjshmërinë qytetare,” – tha Miller. “Mendoj se kjo është e gjitha përgjegjësia e tij.”

Njerëzit e dijnë se racizmi e ka helmuar Amerikën që prej filleve të saj. Kjo ndryshoi kur Obama u zgjodh më 2008 dhe disa fanatikë nisën të flinin më hapur.

Trumpi iu ka dhënë leje ta nxjerrin urrejtjen e tyre. Kjo është e vërteta për kampanjën e Trumpit, dhe asgjë nuk do ta ndërroj atë.

NY times | përktheu Periskopi.com