Gashi tregon fajtorin se pse Haradinajt i është vazhduar masa e paraburgimit

Tomë Gashi, avokat i njohur në Kosovë, e ka quajtur të papranueshme vendimin e Gjykatës së Apelit në Colmar të Francës për vazhdimin e masës së paraburgimit për Ramush Haradinajn.

Periskopi.com Lajme

 

Në një prononcim për “Indeksonline”, ai ka theksuar se arrestimi i kreut të AAK-së nga autoritetet franceze është krejtësisht jo ligjore. Kësisoj, Gashi thotë se është e çuditshme se si autoritetet vendore dhe ndërkombëtare s’kanë bërë asgjë që t’i heqin urdhër-arreste për qytetarët e Republikës së Kosovës.

“Ato janë krejtësisht të jashtëligjshme dhe të motivuara politikisht por është thjesht çështje kohe kur z.Haradinaj do të lirohet. Jemi të bindur të gjithë se ai s’ka asnjë arsye që ai të mbahet në Francë sipas këtij flet-arresti i cili është dashur që moti të tërhiqet”, ka thënë ai.

Më tej, avokati shpjegon se Haradinaj pastërtinë e luftës së tij, që e ka bërë gjatë okupimit serb në Kosovë, e ka dëshmuar dy herë në raste të  gjykimve në Tribunalin e Hagës kur është liruar i pafajshëm.

“Unë isha avokat në ekipin e tij në rastin e parë dhe gjithçka atje është dëshmuar se z.Haradinaj nuk ka kryer kurrfarë vepre penale që të ndiqet me ligje ndërkombëtare. Flet-arrestet e Serbisë të vitit 2004 janë të vjetërsuar dhe politikisht të motivuara. Është çështje e trysnisë ndërkombëtare se kur do të ndodhë kjo por është thuajse e sigurt se z.Haradinaj shumë shpejt do të kthehet në Kosovë”, është shprehur Gashi.

Megjithatë, juristi kosovar thotë se autoritetet vendore kanë shumë pak mundësi që të bëjnë trysni tek shteti i Francës, por një gjë të tillë, sipas Gashit, do të duhej ta përdornin faktorin ndërkombëtar që kjo të arrihej dhe Ramush Haradinaj të kthehej tek familja e vet dhe në Kosovë.

“Të njëjtën gjë e kanë kërkuar Kroacia për shkak se ka disa flet-arreste për zyrtarë të lartë të politikës atje dhe ish-komandantëve të cilët kanë luftuar kundër serbëve, dhe ata kanë arritur t’i heqin këto flet-arreste. Ne gjithmonë kemi qenë neglizhent dhe kjo pe ka çmimin e vet, qe në këtë rast po ndalohen zyrtarët tanë”, ka thënë ai.

Avokati i familjes Dehari nuk ka informacione nëse është lejuar hetim ndërkombëtar

Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi thotë se ne cilësinë e avokatit të familjes Dehari, nuk është njoftuar nga askush se është lejuar hetim ndërkombëtarë për rastin e vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se deshën apo nuk deshën Qeveria, pranua ose jo, lejuan apo nuk lejuan, sipas tij, do të ketë hetime ndërkombëtare dhe të pavarura.

“Ekspertet e mjekesis ligjore,ne raportin e tyre nuk kane konstatuar askund, se asfiksia apo mbyllja dhe bllokimini i frymemarrjes me mjet te forte eshte vetlendim,dhe nuk kan then me asnji shkronje, asnji fjale , dhe asnji fjali se kemi te bejme me vetvrasje, askush pos kryeprokurorit Syle Hoxha kete nuk e ka thene, aj qellimisht , rastesisht, i porositur , apo nga mosdija, e tha fjalen e fundit te paren, sipas tij rasti eshte mbyllur me kaq”, thotë Gashi.

Ndryshe, orë më parë, analisti Halil Matoshi ka shkruar se shteti (Qeveria) ka lejuar hetim të pavarur për vdekjen e Astrit Deharit, dhe se këtë e ka kërkuar nga një shtet i fuqishëm i BE-së./ Periskopi

Matoshi thotë se shteti lejoi hetim të pavarur për Astrit Deharin, avokati Gashi nuk flet

Analisti Halil Matoshi thotë se Kosova ka lejuar hetim të pavarur ndërkombëtar në rastin e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, Qeveria ka kërkuar nga një shtet i fuqishëm i BE-së që të kryej hetime të pavarura nga institucionet dhe politika në rastin e vdekjes tragjike të Astrit Deharit.

I kontaktuar nga Periksopi, avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi nuk ka folur asgjë. Madje as që ka dëgjuar pyetjen: ‘jam i zënë’, tha ai.

E Matoshi vlerëson se Qeveria ka bërë punë të mirë që ka lejuar hetim të pavarur.

“Nji hap i duhun dhe qe munet me hjek gverrin e familjes dhe tane nji shoqnie me bsim te luhatin ne institucionet e shtetit. Ky hap asht i domsodoshem dhe munet me e la shetit perballe qytetareve? Po qysh lahen masanej ata qe i dhane zor e abuzuen politikisht me kete tragjedi familjare? Shteti e ka per obligim me e sqaru tane rastin sepse vdekja tragjike e Astritit e ka historine e vet – pra duhet me kerku qe te perfshihen rreth ketij rasti ne nji hetim te pavarun poashtu nderkombetaret! Tek pastaj munemi me u cliru si shoqni nga ky ankth! “, thotë Matoshi./ Periskopi

Tomë Gashin e kanë kontaktuar klientët e parë për Gjykatën Speciale

Avokati Tomë Gashi ka folur për krijimin e Dhomave të Specializuara, që do të gjykojnë drejtpërdrejtë pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Periskopi.com Uncategorized

Gashi ka thënë në Tv Dukagjini se krijimi i Gjykatës Speciale nuk do të duhej të ndodhte jashtë Kosovës, dhe se mbrojtja e dëshmitarëve nuk mund të jetë justifikim i formimit të saj jashtë Kosovës.

Sipas Gashit, asnjë qytetar i Kosovës, në çfarëdo pozite, nuk ka imunitet, dhe nuk mund t’i shpëtojë gjykimit nga Dhomat e Specializuara.

Avokati ka treguar se si rrjedhojë e qëllimit të krijimit të kësaj gjykate, të akuzuarit edhe mund të dihet se kush janë.

Dhe, për shkak të sukseseve të tij në fushën e drejtësisë pas lufte, Gashi ka zbuluar në “Komiteti” se vetëm kanë filluar interesimet për mbrojtje nga ana e tij, në rast të akuzimit për krime të luftës.

Tomë Gashi thotë se kurrë nuk do të ketë Komb Kosovar

Avokati, Tomë Gashi ka thënë se kombi kosovar nuk ka ekzistuar dhe se shqiptarët e Kosovës përherë do të mbesin shqiptarë.

Periskopi.com Lajme

“Unë besoj se flamuri shtetëror duhet të përdoret në institucione ndërsa ai kombëtar është vetëm një”, ka thënë Gashi në Klan Kosova.

“Flamuri është ndjenja sari e mavi, asnjë ndjenjë, zero ndjenjë. Çdo ushtar që ka vdes dhe ka shku në burg është për flamurin kuq e zi e jo sari e mavi, ky flamur është zgjedh nga ambasadorja e Amerikës. Nuk e kanë dashtë flamurin Rugovës ka qenë më i bukur. Dikush thotë flamuri i Kosova Petrol, dikush thotë i ngjashëm me të Bosnjës”, ka shtuar Gashi.

“Kombi kosovar është gabim, si identitet shtetëror po por si komb kosovar është diçka për me u çudit ose për 1 prill”, thotë ai.

“Ideja e bashkimit kombëtar, Kosova ka qenë krahinë e Shqipërisë, momentin që nuk bashkohemi, ne nuk mbesim të tillë”, sipas tij.

“Është sikur me thënë Dukagjini, Llapi, Drenica, Kosova është shtet por ideja e bashkimit me Shqipërinë është përparimtare dhe duhet secili ta përkrah.  Bëhemi 7 milionë popullatë, dhe Serbia nuk mund të na sulmojë më, se mos me pas KFOR-n, gjysma ikim në Shqipëri prapë Në Bruksel mund të shkojmë si dy shtete”, ka përfunduar Gashi.

 

 

Maraj del nga ‘zgafella’, fillon me padi ndaj Tomë Gashit

Ish këshilltari special i presidentit historik Ibrahim Rugova, ka pohuar se shumë shpejt do ta padisë avokatin Tomë Gashi, për të pavërtetat që, sipas tij, ky i fundit i ka bërë ndaj Marajt.

Periskopi.com Lajme

Maraj në Tribuna Channel ka deklaruar se deklarimet e Gashit se Maraj është marrë në pyetje nga UNMIK për atentatin ndaj Presidentit Rugova nuk janë të vërteta.

Gjithashtu, sipas tij, është manipulim edhe pohimi i Gashit, se ka qenë avokat i Marajt në këtë rast, duke shpjeguar se Tomë Gashi ka qenë avokati i tij vetëm në një rast për zhdoganim të një veture “Audi” që ka pasur Maraj.

Gjithë këto, ka thënë Maraj, kanë bërë që të ai ta bëhet gati për ta paditur avokatin Tomë Gashin.

 

Gashi: Ramë Maraj është hetuar për atentat ndaj Rugovës

Avokati Tomë Gashi ka thënë se një prej personave që është hetuar për involvim – tentim vrasje të Presidentit Rugova ka qenë njëri ndër këshilltarët e tij.

Periskopi.com Lajme

“Ramë Maraj ishte një nga personat që janë hetuar për involvim në atentatin ndaj Rugovës”, ka thënë avokati Gashi, në Tribuna.

Gashi tha se Gjykata Speciale është formuar vetëm për hetimin e ish prestarëve të UCK-së.

“Këto letra të Thaçit drejtuar Prokurorisë Speciale, kanë konotacion politik”, tha ai.

Sipas tij, qëllimi nuk është përtej interesit personal të tij, duke thënë se Thaçi letra të tilla do të kishte mundësi të dërgonte që në vitin 2011.

“Hashim Thaçi në vitin 2011 kishte mundësi ta mbroj Kosovën. Nëse Thaçi në atë kohë do të kërkonte që të hetohej dukuria që ishte trishtuese heqja e organeve transplantuese, dhe do të parandalonte krijimin Gjykatës Speciale”, tha Gashi.