Identifikohet autori i sulmit terrorist në Mançester

Periskopi.com Lajme

Autoritetet britanike kanë identifikuar autorin e sulmit terrorist që ndodhi mbrëmë në koncertin e Arianda Grande në Mançester.

Sipas mediave, autori është Salman Abedi 23 vjeç me origjinë nga Libia. Ai hodhi veten në erë në stadiumin ku zhvillohej koncerti, duke lënë 22 të vdekur shumica prej të cilëve ishin fëmijë.

Të paktën 119 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur nga sulmi kamikaz. Grupi terrorist i Shtetit Islamik ka marrë përgjegjësinë e këtij sulmi.

Lëshimet që kthyen në pikën zero rastin ‘Badovci’

Periskopi.com Lajme

Njëri nga rastet më të përfolura të terrorizmit në Kosovë në vitet e fundit, i njohur si rasti “Badovci”, është kthyer në pikën fillestare nga Gjykata Supreme e Kosovës.

KALLXO.com raportoi sot ekskluzivisht për vendimin e Gjykatës Supreme ndërsa u sjell detaje për gjetjet ligjore që sollën këtë vendim.

Shkalla e tretë e drejtësisë në Kosovë ka gjetur se aktgjykimi dënues i Gjykatës Themelore të Prishtinës dhe aktgjykimi i Gjykatës së Apelit që vërtetoi këtë aktgjykim, kishin shkelje esenciale të dispozitave të Kodit të Procedurës Penale të Kosovës.

Kësisoj, Gjykata Supreme ka pranuar kërkesat për mbrojtje të ligjshmërisë të parashtruara nga mbrojtjet e të akuzuarve dhe ka kthyer rastin në rivendosje në gjykatën themelore.

Besnik dhe Enis Latifi, Gazmend Haliti, Milazim Haxhiaj dhe Fehmi Musa ishin dënuar në korrik të vitit të kaluar me gati gjysmë shekulli burgim për akuza që lidhen me terrorizëm.

Ky aktgjykim i gjykatës themelore ishte vërtetuar nga Gjykata e Apelit të Kosovës në dhjetor të vitit të kaluar.

Të pakënaqur me këtë, avokatët mbrojtës i ishin drejtuar Gjykatës Supreme me kërkesa për mbrojtje të ligjshmërisë.

Gjykata Supreme e Kosovës përmes vendimit të cilin e ka siguruar KALLXO.com,  ka gjetur një varg shkeljesh në vendimet e dy gjykatave më të ulëta.

“Gjykata Supreme konstatoi se janë të bazuara pretendimet në kërkesat për mbrojtjen e ligjshmërisë në të cilat ceken të metat e aktgjykimeve të kundërshtuara lidhur me paqartësitë e dispozitivit të aktgjykimit të shkallës së parë dhe me mosdhënien e arsyeve ligjore për elementet qenësore të veprës penale”, thuhet në vendimin e Gjykatës Supreme të Kosovës.

Më tej në vendimin e Gjykatës Supreme thuhet se aktgjykimi për Rastin “Badovci” nuk tregoi si është përmbushur vepra penale.

“As nga dispozitivi i aktgjykimit, e as nga arsyet e aktgjykimit nuk mund të kuptohet se si është përmbushur-manifestuar përgatitja e veprës penale nga pika1.7 e neni 135 të KPK-së, shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm, apo nga neni 365 të KPK-së, apo zjarrvënia nga neni 334 pika 7 të paragrafit 1 të nenit 135 të KPK-së. Këto elemente duhet të përmbushen në mënyrë kumulative”, thuhet në vendimin e Gjykatës Supreme të Kosovës.

Përpos kësaj gjetjeje, Gjykata Supreme vuri në dukje se nuk janë plotësuar as elemnete të tjera të veprës penale të terrorizmit.

“Nga neni 144 par 4 i KPK-së, rrjedh se ‘kushdo që me qëllim të kryerjes së një apo më shumë veprave terroriste nga ky kapitull, dërgon apo bartë grupe të armatosura, pajisje ose burime tjera materiale në ose jashtë Kosovës, dënohet me 10 deri në 20 vjet burg’. Në rastin konkret në dispozitivin e aktgjykimit nuk ceket se të dënuarit kanë ndërmarrë ndonjërin prej  veprimeve të cekura në këtë dispozitë ligjore”, thuhet në vendimin e Gjykatës Supreme.

Krejt në fund, Gjykata Supreme e Kosovës kërkon që në shqyrtimin gjyqësor që do të mbahet në gjykatën themelore duhet të nxjerren konkludimet për ekzistimin e secilit element qenësor të veprave penale për të cilat të dënuarit akuzohen.

“Sidomos duhet të arsyetohet qëllimi i shkaktimit të rrezikut të përgjithshëm apo zjarrvënies dhe qëllimi i dërgimit të grupeve të armatosuara, pajisjeve, burimeve tjera materiale në ose jashtë Republikës së Kosovës me qëllim që ligji penal të aplikohet në mënyrë të drejtë”, urdhërohet në vendimin e GJykatës Supreme.

Në këtë rast të akuzuar ishin Besnik Latifi, Gazmend Haliti, Milazim Haxhiaj, Fehmi Musa dhe Enis Latifi.

Sipas aktakuzës, të pesë të akuzuarit në korrik të vitit të kaluar kishin shkuar te liqeni i Badovcit, afër Prishtinës, me qëllim që të incizojnë një video propaganduese, në të cilën planifikonin ta lexonin betimin ndaj udhëheqësit të organizatës terroriste “Shteti Islam”, i njohur me shkurtesën ISIS.

Grupi, sipas prokurorisë, ka pasur qëllim që këtë video ta publikojë në internet me qëllim që të dëshmojnë para botës shtrirjen e të ashtuquajturit “Shtetit Islam” në Republikën e Kosovës.

Në korrik të vitit të kaluar Besnik Latifi ishte dënuar me 13 vjet burg, Gazmend Haliti me 12, Milazim Haxhiaj me 10 vjet e 3 muaj, Fehmi Musa me 4 vjet dhe Enis Latifi me 10 vjet burg.

Fuad Ramiqi ‘hyn garant’ për kosovarët e arrestuar në Itali

Fuad Ramiqi, kreu i LISBA-s, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se është i bindur që katër kosovarët e arrestuar në Itali nuk kanë kurrfarë lidhje me aktivitete terroriste.

Periskopi.com Lajme

Ai ka deklaruar se nga materialet e publikuara nga policia italiane nuk duket që ata të kenë pasur prirje ekstremiste.

“Kjo ngjarje është përcjellë përmes mediave si ngjarje e jashtëzakonshme. Bëhet fjalë për diçka që ende nuk është vërtetuar. Por nga ato materiale që u raportuan të jenë konfiskuar nuk e pashë të ketë pasur diçka të rrezikshme. Më shumë ka pasur forca policore kur më kanë arrestuar mua, sesa ata djem. Ishte një bastisje më e rëndomtë. Mendoj që më tepër ka qenë aksion kontrollues, sesa diçka tjetër”.

Ramiqi ka thënë se pret që pas lirimit të këtyre djemve Italia të kërkojë falje, pasi nuk ka asnjë indicie që të kenë qenë duke organizuar sulm terrorist.

“Unë jam i bindur që ata nuk janë pjesë e grupeve terroriste. Në bazë të asaj çka kam lexuar, jam i bindur që këta djem nuk kanë pasur lidhje fare me këtë punë. Pres që pas lirimit të tyre, Italia të kërkojë falje”.

“Vet natyra e jetës së tyre nuk na lë të mendojmë që ata mund të jenë pjesë e atyre grupeve. Sa i përket imazhit, nuk mendoj që ata djem na e prishin”.

‘Terrorizmi në Kosovë, fenomen i ri’

Kryetari i rizgjedhur i Gjykatës së Ferizajt, Bashkim Hyseni, tha se kanë arritur t’i përfundojnë të gjitha lëndët që kanë të bëjnë me terrorizmin.

Periskopi.com Lajme

I zgjedhur edhe për një mandat në krye të Gjykatës Themelore të Ferizajt, Bashkim Hyseni thotë se veprat penale të terrorizmit janë një fenomen i ri.

“Terrorizmi ka qenë një fenomen i ri me të cilin janë ballafaquar gjykatat kosovare dhe për neve ka qenë një fenomen i ri, një risi në kuptimin e natyrës së veprës penale”, theksoi ai.

Hyseni tha se kanë arritur që t`i përfundojnë të gjitha lëndët që kanë të bëjnë me veprat penale që ndërlidhen me terrorizëm.

Të kësaj natyre, Hyseni theksoi se ishin katër lëndë dhe ndaj të akuzuarve janë shqiptuar 54 vjet burgim.

“Ndaj personave të akuzuar kemi shqiptuar 54 vite burgim dhe lëndë të kësaj natyre pothuajse janë përfunduar në këtë gjykatë. Dhe tani më disa prej tyre kanë marrë edhe epilogun përfundimtar dhe tani më janë çështje të përfunduara me vendim të formës së prerë”, ka deklaruar Bashkim Hyseni, kryetari i rizgjedhur i Gjykatës Themelore të Ferizajt, transmetoi “Drejtësia në Kosovë”.

bashkim-hyseni1-e1486829997504

Tronditëse: Muzeu i Luvrit ishte një nga 6 objektivat e ‘listës së zezë’ së sulmuesit

Muzeu i Luvrit në Paris, i njohur botërisht, ishte njëri nga shënjestrat në listën e objektivave të sulmuesit terrorist.

Periskopi.com Uncategorized

Këtë mëngjes, një sulmues hanxhar u qëllua pas goditi  një ushtar për të hyre dhe sulmuar galerinë historike të artit.

Ai bërtiti “Allahu Ekber”, që në  arabisht do të thotë  “Zoti është i madh , sipas policisë

Por hetuesit zbuluan mesazhet e koduara mes sulmuesit dhe një anëtar të lartë të të al-Kaidës, shkruan britanikja “Daily Star”.

Gazeta “Parisien”  pohoi muzeu vetëm njeri nga  lista me 6 objektiva, duke përfshirë tregjet dhe klubet e natës.

Arrestohet një shqiptar në Austri, dyshohet për pjesëmarrje në organizatat terroriste

Një shtetas i Maqedonisë sot është arrestuar në Austri, nën dyshimet se është i lidhur me grupin e ashtuquajtur “Shteti Islamik”.

Periskopi.com Lajme

Një bullgar dhe 10 persona tjerë, mes tyre edhe shtetasi i Maqedonisë janë arrestuar në Austri nën dyshimin se janë pjesë e organizatave terroriste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Mes të arrestuarve ka tre shtetas të Austrisë, dy të Bosnjës, një sirian dhe një shtetas i Maqedonisë. Ata janë në moshën prej 21 deri 49 vjeçare.

Në këtë aksion kanë marrë pjesë 800 policë, që kanë pasur për qëllim kapjen e personave nga ish Jugosllavia , si të dyshuar se kanë krijuar rrjet të organizatave terroriste në Austri.

Asnjë provë ndaj shqiptarit të arrestuar për terrorizëm në Austri

Të premten, autoritetet austriake lajmëruan arrestimin e një 18-vjeçari me origjinë shqiptare dhe thanë se kishin shmangur një sulm terrorist në Vjenë.

Periskopi.com Lajme

Por një ditë më pas, ndërsa situata është qartësuar disi, duket se mungojnë faktet bindëse kundër të arrestuarit.

Shtypi austriak shkruan se i dyshuari, me nënshtetësi austriake dhe origjinë shqiptare, i identifikuar si Lorenc K., u mor në pyetje gjatë gjithë natës nga hetuesit, të cilët nuk kanë folur në detaje për atë që kanë zbuluar.

Mësohet se babai i të dyshuarit jeton gjithashtu në Austri, por duket se nuk kishte dijeni për planet e mundshme të të birit. Megjithatë, theksohet se është ende e paqartë sa i rrezikshëm, apo i padëmshëm është 18-vjeçari.

Disa avokatë të famshëm në Austri janë të gatshëm të marrin përsipër mbrojtjen e tij dhe kjo konsiderohet si një shenjë se provat dërrmuese kundër tij mungojnë, të paktën deri tani.

Në orët e para pas arrestimit të tij, policia austriake tha se veproi bazuar në informacionet e një shërbimi të huaj inteligjent dhe pasi përgjoi të dyshuarin për disa ditë vendosi ta arrestonte.

Por pas kontrollit të një apartamenti ku ai kishte qëndruar nuk u gjet asnjë mjet shpërthyes apo armë e ndonjë lloji tjetër. Hetuesit thanë se kanë gjetur disa telefona celularë të cilët po kontrollohen.

Arrestohen dy pjesëtarë të dyshuar të IS-it në Spanjë

Autoritetet spanjolle kanë thënë se kanë arrestuar dy persona si të dyshuar se janë pjesë e grupit militant, Shteti Islamik.

Periskopi.com Lajme

Ministria e brendshme spanjolle ka thënë se dy të dyshuarit janë arrestuar në qytetin enklavë spanjoll të Afrikës Veriore, Ceuta.

Ata, sipas njoftimit, i janë nënshtruar një procesi të gjatë të radikalizimit dhe se po i afroheshin pikës ku do të ishin të gatshëm të kryenin sulme terroriste.

Njoftimi i ministrisë nuk ka identifikuar personat e arrestuar, shkruan Radio Europa e Lirë.

Ministria, megjithatë ka njoftuar se policia spanjolle ka arrestuar 180 xhihadistë të dyshuar gjatë dy viteve të fundit, një pjesë e madhe e të cilëve në Ceuta.

Ky qytet është në kufi me Marokun dhe ka dalje në Detin Mesdhe.

Prokurori i rastit flet për aktakuzën ndaj aktivistëve të VV-së

Prokurori special, i angazhuar në rastin e sulmit me mjet shpërthyes ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës në gusht të këtij viti, thotë se u ka besuar provave që i ka para vetes kur ka ngritur aktakuzë ndaj katër aktivistëve të VV-së.

Periskopi.com Lajme

Më herët, Prokuroria Speciale konfirmoi se ndaj Atdhe Gashit, Frashër Krasniqit, Egzon Halitit dhe Adea Batushës është ngritur aktakuzë për terrorizëm për sulmin që ndodhi natën e 4 gushtit.

“Besoj se ka prova të mjaftueshme për të argumentuar këtë aktakuzë. Kemi përdorur provat të cilat i kemi pasur në kallëzimin penal dhe disa prova të tjera rrethanore përfshirë deklaratat e dëshmitarëve”, tha prokurori i rastit Abdurrahim Islami për KALLXO.com.

Ai tha se aktakuza ka të bëjë vetëm me rastin e sulmit ndaj Kuvendit, dhe jo me rastet tjera të gjuajtës së mjeteve shpërthyese, të cilat ishin të shpeshta atyre ditëve.

“E tërë aktakuza ka të bëjë me sulmin në kuvend ndërsa rastet e tjera të sulmeve gjatë asaj kohe mbeten të hetohen”, shtoi prokurori Islami.

Përderisa katër aktivistë të VV-së tashmë e kanë gjetur veten në listën e të akuzuarve për terrorizëm, ndaj njërit prej tyre, Petrit Ademit, hetimet kanë pushuar.

“Për Petrit Ademin kam vendosur me i pushu hetimet për shkak se nuk ka prova të cilat e inkriminojnë atë në kryerjen e veprës penale”, tha Abdurrahim Islami.

Hetimet kanë pushuar edhe ndaj Astrit Deharit, i cili muajin e kaluar u gjet i vdekur në qelinë e tij në qendrën e paraburgimit në Prizren, në pritje të intervistimit nga ana e prokurorisë.

Ndeshja Shqipëri-Izrael, publikohen emrat e terroristëve që po bashkëpunojnë me policinë (Foto)

​Visar Ibishi dhe Flamur Gashi, janë dy nga 18 të arrestuarit e ditëve të fundit për terrorizëm në Kosovë, të cilët kanë pranuar të bashkëpunojnë me policinë dhe prokurorinë speciale atje.

Periskopi.com Lajme

ABC NEWS ka mësuar nga burimet kofidenciale pranë Drejtorisë së antiterrorit në Tiranë, se policia e Kosovës ka njoftuar se të dyshuarit, Ibishi dhe Gashi kanë pranuar të marrin statusin e bashkëpunëtorëve duke treguar me detaje planin e sulmit me eksploziv në Shkodër.

Nuk jepen shumë detaje për të dhënat e deklaruara, pasi burimet thonë, se ndodhen në fazën e verifikimit të thënieve të tyre. Ata thonë se Ibishi ka pranuar se ka pasur një komunikim të vazhdueshëm me Lavdërim Muhaxherin dhe Ridvan Heqimin. Prej tyre të kanë marre urdhrat për sulm terrorist. Ata kanë treguar edhe veprimet konkrete që kanë kryer si në Kosovë e Shqipëri për të realizuar një sulm me eksploziv gjatë ndeshjes Shqipëri – Izrael në Shkodër.

Por zyrtarisht, policia e shtetit thotë se është në pritje të deklaratave të këtyre dy bashkëpunëtoreve, që të vijnë në rrugë zyrtare për të kryer edhe verifikimet konkrete në Shqipëri. Nga ana tjetër edhe burime nga Prokuroria për Krime të Rënda thonë se nuk kanë një informacion zyrtare për këtë fakt, por po presin materialet nga drejtësia e Kosovës.

Ajo që për hetuesit tashmë është saktësuar, janë lidhjet e disa nga 18 të arrestuarve në Kosovë me 4 të prangosurit në Shqipëri. Kontaktet mes tyre thonë burimet kanë qenë të vazhdueshme për shkak edhe të lidhjeve familjare, pasi Besart Peçi i arrestuar në Kosovë është kunati i ish-oficerit të forcave komando Medat Hasani i arrestuar në Shqipëri. Burimet thonë se edhe takimet mes tyre janë fotografuar në Shqipëri e Kosovë, por pritet të zbardhen detaje të reja në ditët në vazhdim. Për prokurorin shqiptare, 4 të arrestuarit në Shqipëri kanë rolin e mbështetësve dhe shoqëruesve të personave që do të vinin nga Kosova për të kryer akte terroriste në Shqipëri.

Deputeti Gëzim Kelmendi thotë se Kosova është e rrezikuar nga terrorizmi

“Jemi dëshmitar se ditët e fundit se Transparency International e ka vlerësuar Policinë e Kosovës. Fakti që kemi polici profesionale dhe që merr tituj ndërkombëtar nuk na bënë të rrimë indiferent ndaj kërcënimeve globale terroriste”, kështu është shprehur deputeti i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi.

Periskopi.com Lajme

Kelmendi i ftuar në Zonën e Debatit ku po diskutohet për arrestimin e 19 personave të dyshimtë për planifikim të sulmeve terroriste është shprehur se edhe vendi ynë është në rrezik nga terrorizmi.

“Kosova nuk është imune”, është shprehur Kelmendi.

Parandalimi i sulmeve terroriste në ndeshjen Shqipëri-Izrael nga Policia e Kosovës, lajm botëror

Policia e Kosovës, dje njoftoi se ka realizuar disa operacione policore në shkallë vendi të implementuara gjatë ditëve të fundit, të cilat ndërlidhen me parandalimin e akteve terroriste në Kosovë dhe rajon.

Periskopi.com Lajme

Ky lajm ka bërë bujë në mediat më të mëdha ndërkombëtare si CNN, Bild, The Huffington Post, Associated Press e të tjera, të cilat raportuan mbi suksesin e Policisë së Kosovës.

“Autoritetet e sigurisë në Kosovë kanë penguar disa sulme terroriste të planifikuara nga i ashtuquajturi Shteti Islamik”, shkruan “The Huffington Post”, transmeton lajmi.net.

Policia tregon si i kapi terroristët që planifikonin sulmin në ndeshjen Shqipëri – Izrael

Drejtoria Kundër Terrorizmit në koordinim dhe bashkëpunim të plotë me Agjencionin Kosovar të Inteligjencës (AKI), si dhe në bashkëpunim me Prokurorinë Speciale të RKS-së, ka arritur të parandalojë sulme terroriste të planifikuara dhe të sinkronizuara që të ndodhin në të njëjtën kohë, jo vetëm në Republikën e Kosovës, por edhe në rajon, kështu thuhet në një komunikatë të Policisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

“Duke pasur parasysh se institucionet e Sigurisë në vazhdimësi monitorojnë dhe trajtojnë personat që shfaqin elemente ekstremiste, kanë kuptuar se persona të caktuar ishin në kontakt me të dyshuarin L. M., nga i cili merrnin udhëzime në përgatitjen dhe kryerjen e sulmeve terroriste në rajonin e Ballkanit. Pas një monitorimi dhe hetimi për një periudhë të gjatë kohore, ku janë përdorur të gjitha masat e specializuara të fshehta të hetimit, është arritur të sigurohen prova të mjaftueshme ku personat e caktuar ishin në planifikim të kryerjes së akteve terroriste në Republikën e Kosovës si dhe ndaj përfaqësueses së Izraelit në futboll, fansave tyre që pritej merrnin pjesë gjatë ndeshjes futbollistike Shqipëri-Izreal”, thuhet më tej nga Policia e Kosovës, transmeton Koha.net.

Gjatë hetimeve policia ka kuptuar se këta persona të dyshuar kanë qenë të ndarë në grupe të ndryshme dhe të koordinuar nga terroristi L. M., nga i cili kanë marrë udhëzime.

Këto grupe kanë vepruar të ndara, por që në koordinim me L. M. dhe R. H. të cilët gjenden në Siri përkrah ISIS-it, kanë pasur objektiva të qartë se kush dhe kur duhet të sulmohet.

Nga data 04.11.2016 dhe deri më sot janë arrestuar (19) persona të dyshuar, ku (18) prej tyre shtetas të Republikës së Kosovës dhe një shtetas i Republikës së Maqedonisë.

Me vendim të prokurorit kompetent (18) personave të dyshuar iu është caktuar masa e paraburgimit prej (30) ditëve, ndërsa njeri prej tyre është liruar në procedurë të rregullt pas ndalimit prej 48 orëve.

Gjatë realizimit të këtyre operacioneve policore në cilësinë e provave materiale janë konfiskuar:

281 gr eksploziv i llojit TATP, që vlerësohet si një ndër eksplozivet më të rrezikshëm dhe më të ndjeshëm,

Rreth 2.5 kg substancë e përzier me lëndë shpërthyese në gjendje të kristaltë,

Një pushkë gjysmë automatike e kalibrit 7.62 mm,

Një pushkë gjuetie,

Një revole me gas,

Municion, 719 fishek të kalibrave të ndryshëm,

Një dron,

Radiolidhje,

Telefona celular,

Lap Topa,

Shtëpiza kompjuteri,

USB,

Materiale dhe literaturë fetare nga autorë të njohur për ideologjinë e tyre ekstremiste.

“Kosova si pjesë e koalicionit ndërkombëtarë kundër ISIL (ISIS), për këtë rast ka bashkëpunuar edhe me autoritetet nga shtetet e rajonit si, Shqipërinë dhe Maqedoninë, vende këto në të cilat po ashtu ka pasur arrestime të personave të dyshuar. Policia e Kosovës në bashkëpunim të plotë edhe me institucionet tjera relevante brenda dhe jashtë Kosovës, mbetet e përkushtuar që në vazhdimësi të ndërmarrë veprimet e saja ligjore për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike në vend”, përfundon komunikata e Policisë së Kosovës.

Hoxha në Amerikë, merr përkrahje të fuqishme për luftimin e ekstremizmit

Ministrja e Drejtësisë e Republikës së Kosovës, Dhurata Hoxha, gjatë vizitës zyrtare në Uashington DC, ku qëndroi me ftesë të Departamentit të Drejtësisë dhe Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka zhvilluar takim me qëllim të thellimit të bashkëpunimit në lëmin e drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

Hoxha takoi Brett McGurk – përfaqësuesin special të Presidentit amerikan të Koalicionit global për luftën kundër terrorizmit dhe me këtë rast u diskutua për trendët globale të terrorizmit dhe rajonin e Ballkanit.

Përfaqësuesi special i Presidentit amerikan, McGurk, ka vlerësuar se Republika e Kosovës, ka dhënë kontribut të çmuar kur i është bashkuar Koalicionit global kundër terrorizmit duke çmuar miratimin e ligjit dhe masave tjera kundër terrorizmit. Ai po ashtu theksoi se është lajm i mirë se ka ulje të numrit të pjesëmarrësve të shtetasve të Kosovës që marrin pjesë në konfliktet që zhvillohen në shtetet tjera.

Ministrja theksoi rëndësinë e trajtimit dhe masat ndaj personave që marrin pjesë në luftëra në shtetet e huaja si dhe masat e deradikalizimit dhe risocializimit ndaj personave të tillë.

Ministrja Hoxha, mori përkrahje të plotë nga i deleguari i Presidentit Obama për përkushtimin e saj, duke vënë në pah se kjo përkrahje do të vazhdojë për Ministrinë e Drejtësisë edhe në të ardhmen në fuqizimin e shtetit ligjor dhe sistemin e drejtësisë./Periskopi

Serbët e arrestuar në Mal të Zi i frikësohehen Policisë së Kosovë

Ikin në Boegrad shkaku i ROSU - Kosovo Special Forces​

Periskopi.com Video

Daçiq flet për serbët e arrestuar për terrorizëm në Mal të Zi

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, duke iu referuar nivelit të komunikimit me Malin e Zi, pas arrestimit të një grupi njerëzish nga Serbia me dyshimin se au përpoqën të organizojnë akte terroriste, tha se vendit i tij është i interesuar në mënyrë jetike për stabilitetin në rajon dhe për “këtë arsye kjo situatë sa më shpejt që të jetë e mundur do të zgjidhet”, raportojnë mediat serbe.

Periskopi.com Lajme

“Me qytetarët e dyshuar dhe të ndaluar të Serbisë është  arritur qasje konsullore dhe informacionet e marra tregojnë se ata deklarohen të pafajshëm”, ka thënë kryediplomati serb për  Radio Televizionin e Vojvodinës, transmeton Klani

Gjithashtu, tha ai, në përputhje me praktikën diplomatike është vendosur edhe komunikimi me ministrinë përkatëse të Malit të Zi, gjë që  Serbia është  informuar për të burgosurit dhe të dyshuarit në këtë rast.

Shefi i diplomacisë serbe  tha se nuk e di se në çfarë gjendje është ish-kreu i xhandarmërisë serbe, Bratislav Dikiq, i cili ishte në mesin e të arrestuarve në Mal të Zi, duke shtuar se e dinte se ai ishte nën përcjelljë në kohën sa ishte në krye të xhandarmërisë serbe.

 

 

Vuçiq: Serbët në Mal të Zi u arrestuan në bazë të deklaratave të komandantit shqiptar

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq u deklarua sot gjatë ditës mbi akuzat për terrorizëm ndaj të arrestuarve serbë në Malin e Zi, përfshirë edhe ish-shefin e Xhandarmërisë, Bratisllav Dikiç, duke hedhur dyshime se grupi i serbëve të arrestuar, është bërë bazuar në të dhënat e “komandantit shqiptar Selimaj”.

Periskopi.com Lajme

“Do të doja që burgosja e njerëzve nga Zubin Potoku nuk është e bazuar në dëshmitë e Komandantit shqiptar të Policisë, Selimaj, por frikohem se kemi të dhëna që është ashtu. Prandaj, mendoj që kjo nuk ka qenë arsye serioze. Presim të shohim mos ka diçka tjetër. Por, nëse çdo gjë është e bazuar në deklaratat e Selimajt, e për këtë kemi të dhëna, sepse ai i ka paraqitur policisë malazeze përfaqësuesit të lëvizjes “Ravna Gora” (organizatë çetnike v.j) të cilët në fakt janë armiqtë e mi politik”, ka thënë sot Vuçiq.

Gazeta Insajderi ka pyetur së paku tre zyrtarë të Policisë së Kosovës në lidhje me këtë deklaratë, por asnjëri prej tyre nuk ka treguar se kush është komandanti që i referohet Vuçiq.

Flora Ahmeti, zëdhënëse në rajonin e Prishtinës ka thënë të mos ketë ndonjë informacion lidhur me atë se cilit komandant i referohet kryeministri serb.

Insajderi ka kontaktuar edhe zyrtarin tjetër për informim në Policinë e Kosovës, Daut Hoxha. As ky nuk ka dhënë ndonjë koment mbi këtë deklaratë apo jo.

Ka sugjeruar të kontaktohet zyrtari tjetër për informim në Policinë e Kosovës, për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti.

As ky nuk ka dhënë ndonjë informacion.

“Jo, nuk kam njohuri për një çështje të tillë”, ka shkruar Hoti nëpërmjet një mesazhi telefonik.

Edhe ky ka sugjeruar të drejtohen pyetjet tek zyra për informim.

E në anën tjetër, kryeministri serb, ka vazhduar të flas edhe më tutje për komandantin e Policisë që ai i referohet si “komandant i policisë shqiptare”.

Në ndërkohë, agjencia “KosovaPress” raportoi në burime të veta se në mesin e 20 personave të arrestuar gjatë ditës së diel në Podgoricë, të dyshuar për sulme terroriste në ditën e zgjedhjeve parlamentare të Malit të Zi, gjenden edhe 6 persona nga veriu i Mitrovicës.

“Nëse kjo ka qenë arsyeja, atëherë unë nuk mendoj se ka qenë arsye e fuqishme për fjalë të tilla, ose hajde ta presim ndonjë gjë më tepër se deklaratat e Selimaj”, ka thënë kryeministri serb.

E teksa Vuçiqi pret që të dalë diçka më shumë sesa “dëshmitë e komandant Selimaj”, Policia e Kosovës, vazhdon të heshtë rreth këtyre deklarimeve.

Tërnava për terrorizmin e brendshëm: Shqiptari nuk i bënë keq vendit të tij

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Tërnava nuk sheh rrezik nga veprime të brendshme terroriste.

Periskopi.com Lajme

Që nga viti 2012, rreth 120 qytetarë të Kosovës që kishin shkuar në luftën e Sirisë janë kthyer, duke hapur debatin për trajtimin e tyre. Disa nga të kthyerit këto ditë filluan një projekt që ndihmon integrimin e tyre.

Nga 314 shqiptarë të Kosovës që kanë shkuar në Siri që nga viti 2012, rreth 120 prej tyre janë kthyer, kryesisht të zhgënjyer me atë çfarë kanë parë dhe përjetuar atje. Një pjesë e madhe e tyre janë arrestuar e disa syresh edhe janë dënuar në gjykatat e Kosovës.

Albert Berisha, është njëri nga të kthyerit, i cili është aktualisht në pritje të vendimit të gjykatës së apelit rreth dënimit të tij më 3 vjet e gjysme heqje lirie. Ai kishte qëndruar ne vitin 2013 në Siri prej nga është larguar për të mos u bashkuar me grupet ekstreme si grupi militant Shteti Islamik.

Bashkë më disa të kthyer, ai themeloi këto ditë një institut për integrim, siguri dhe deradikalizim. Ai thotë se arrestimi i të kthyerve vetëm sa shton vuajtjet e tyre dhe të familjeve të tyre. Të kthyerit, thotë ai, janë përballur me trysni e paragjykime dhe kjo ka bërë që më vështirësi të flasin, prandaj masat e forta nuk janë alternativë e luftës kundër ideologjive ekstremiste.

“Përkundrazi është një argument shtesë për t’i forcuar ato. Unë edhe vet kam qenë pjesë e luftës së Sirisë. Kam qenë pjesë e formacionit ushtarak Ahrar Al Sham. Jam kthyer në Kosovë, jam arrestuar, jam burgosur, jam dënuar nga gjykata themelore. Pres vendimin e Gjykatës së Apelit. Akoma vazhdoj të besoj në drejtësinë e Gjykatës së Apelit. Pak a shumë, jam pjesë e tërë këtyre proceseve dhe besoj se ndoshta jam më i thirrur për t’u marrë me këto punë, sepse vet kam kaluar nëpër të gjitha këto faza”

Ai thotë se thirrjet për kthimin e atyre që ende janë në Siri, duhet të shoqërohen me mundësi integrimi në vend.

“Se nëse ua jep njerëzve dy opsione të këqija, në mes të opsionit për të qëndruar dhe për të vdekur në Siri ose Irak dhe opsionit tjetër për t’u kthyer dhe për të përfunduar në burg, atëherë pa dyshim se ata do të zgjedhin opsionin e parë, për arsye se burgu nuk është alternativë për ta. Ndryshe mendojnë familjarët e tyre. Ata duan që fëmija i tyre të jetë në burg vetëm të mos jetë i vdekur. Mirëpo, këtë nuk mund t’ia thuash një pjesëtari që është duke luftuar atje dhe i cili e di saktësisht se këtu e pret burgu”, thotë Berisha.

Sipas Skënder Përteshit nga Qendra për Studime të Sigurisë, ka pak nisma për përdorimin e masave të buta për përballjen me këtë dukuri.

“Nëse i masim për kokë banori, ne jemi kampionë në botë për arrestimin e luftëtarëve të huaj apo arrestimet që kemi bërë për terrorizëm. Arrestimet janë gjëja e fundit që duhet ta mendojmë, masat e forta janë gjëja e fundit që duhet t’i përdorë shteti. Shumë më i suksesshëm mund të jetë përdorimi i masave të dhunshme për luftimin e ekstremizmit të dhunshëm, programeve të specializuara, gjithëpërfshirëse për parandalim të ekstremizmit të dhunshëm si dhe për deradikalizim dhe ri integrim të ish personave apo familjeve të tyre që kanë qenë pjesë ose subjekt i ekstremizmit dhe radikalizmit”.

Por a paraqesin edhe rrezik të kthyerit nga Siria? Albert Berisha mendon se janë tri kategori të të kthyerve.

“Janë kategoria e parë që kanë pasur vullnet të mirë. Kanë shkuar, e kanë parë realitetin atje, janë kthyer të zhgënjyer dhe janë penduar që kanë shkuar dhe po ashtu nuk paraqesin rrezik për vendin, për shkak se nuk është që janë infektuar me ideologji ekstremiste. Kategoria e dytë është e atyre personave që kanë qenë, janë kthyer, nuk janë penduar pse kanë udhëtuar atje për arsye se mendojnë që kanë bërë një gjë të mirë, kanë kryer një obligim, mirëpo nuk do të shkaktonin ndonjë rrezik për shoqërinë. Pra, mendojnë se kanë kryer një obligim në një vend të caktuar, por nuk paraqesin rrezik për vendin e origjinës. Dhe kategoria e tretë janë personat që janë kthyer këtu dhe mund të kenë një prapavijë. Normalisht, ne nuk e paragjykojmë askënd. Kjo është punë e organeve të rendit dhe besojmë se ne do të kryejmë pjesën tonë të punës, ata duhet ta kryejnë pjesën e vet të punës”, thotë ai.

Shefi i departamentit kundër terrorizimit në policinë e Kosovës, Fatos Makolli thotë se analizat e departamentit të i tij nuk tregojnë për ndonjë rrezik për sulme në Kosovë.

“Sa i përket kërcënimit, mund të them se kërcënimi nga ajo që quhet ‘terrorizmi i brendshëm’, është më i vogël. Megjithatë, ne sot shohim se Shteti Islamik është në një presion të madh, është në defansivë, bazuar edhe në rritjen e forcës kinetike me të cilën po përballet dhe ekziston mundësia që luftëtarët e huaj nga Shteti Islamik, të tentojnë të shpërndahen në vende të ndryshme në Evropë. Policia e Kosovës e njeh mirë këtë fakt dhe është duke i marrë të gjitha veprimet në bashkëpunim me institucionet tjera të sigurisë që të jetë vigjilente dhe të parandalojë çdo situatë të mundshme që mund të cenojë sigurinë dhe rendin publik në Kosovë”.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Tërnava nuk sheh rrezik nga veprime të brendshme terroriste.

“E kam këtë bindje në vete, diku të strukur thellë në ndjenjën time të brendshme se nëse kemi dhe po, disa djem që janë sot të përfshirë në ato luftëra të pakuptimta vëllavrasëse ne Siri, unë e kam një mendim se shqiptari nuk besoj se mund të arrij në atë shkallë, që ai t’i bëj keq vendit të tij”, thotë myftiu Tërnava.

Viti 2016 ndryshe nga vitet tjera nuk ka shënuar shkuarje të reja në Lindjen e Mesme ku edhe më tej sipas autoriteteve janë 75 luftëtarë nga Kosova. Por, sipas ekspertëve, rënia e numrit të atyre që synojnë t’u bashkohen atyre luftërave nuk i ka dhënë fund ideologjisë që është pjesa më e vështirë për t’u luftuar./VoA/