Mal i Zi, gati aktakuza për grupin terrorist

Periskopi.com Lajme

Prokurori i posaçëm shtetëror në Mal të Zi ka përgatitur aktakuzën ndaj grupit të akuzuar për terrorizëm dhe komplot për grusht shtet në ditën e zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar.

Aktakuza bazohet në mbi 100 fakte që implikojnë grupin terrorist me organizatorët rusë dhe me përfaqësuesë të një pjese të opozitës në Mal të Zi.

Kërcënimi terrorist për Zvicrën vazhdon të jetë i lartë

Periskopi.com Lajme

Rreziku vjen në radhë të parë nga i ashtuquajturi “Shtet Islamik” dhe nga individët ose grupet e vogla, të frymëzuara ose të dirigjuara nga ai.

Shkalla e rrezikshmërisë nga terrorizmi në Zvicër vazhdon të jetë e lartë, thuhet në raportin më të ri vjetor mbi gjendjen e sigurisë, të publikuar sot të Shërbimit Informativ Federal të Zvicrës (NDB).

Rreziku vjen në radhë të parë nga i ashtuquajturi “Shtet Islamik” dhe nga individët ose grupet e vogla, të frymëzuara ose të dirigjuara nga ai. Edhe rreziku nga organizata terroriste Al-Kaida vazhdon të ekzistojë, thuhet në raport.

Janë 90 persona të dyshuar dhe të mbikëqyrur nga NDB për aktivitete të mundshme terroriste, ka thënë ministri i mbrojtjes,  Parmelin gjatë prezantimit të raportit sot në Bernë. Sigurisht, nuk janë të gjithë këta të gatshëm për të zhvilluar aktivitete terroriste por për një akt të tillë mjafton një person që pasojat të jenë shkatërruese.

Gjendja e sigurisë në Evropë, nga raporti i vitit të kaluar ka njohur ashpërsim të mëtejmë. Vendimi i Britanisë së Madhe për të lëshuar BE-në (Brexit-i), zgjedhja e Donald Trumpit për president të SHBA-së dhe ndryshimi i kushtetutës në Turqi përbëjnë hapa drejt keqësimit të kësaj gjendjeje vë re raporti, shkruan albinfo.ch. Me këto veprime luhatet shkalla e sigurisë edhe më tutje dhe në vend të saj vjen pasiguria fondamentale dhe maturia ose përgjegshmëria e zvogëluar. Vendimet e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe bëjnë lëkundjen e themeleve të arkitekturës evropiane të sigurisë.

Jashtë Evropës, Siria është bërë njëfarë epiqendre e zonave të krizës në shtetet në lindje dhe në jug të Mesdheut. Kërkimi drejt zgjidhjes po bëhet edhe më i vështirë

Me rastin e prezantimit të raportit në fjalë, ministri i mbrojtjes, Guy Parmellin nuk ka pranuar të flasë lidhur me arrestimin e zviceranit të dyshuar për spiunazh në Gjermani. Ai nuk ka konfirmuar nëse personi në fjalëka punuar për Shërbimin Informativ të Zvicrës.

 

Kërcënimi terrorist për Zvicrën vazhdon të jetë i lartë

LIVE çfarë po ndodh në Paris, evakuohet qendra, dy të vdekur (Video)

Periskopi.com Lajme

Të shtëna me armë në drejtim të policisë, ku një ka ndërruar jetë, një është në gjendje të rëndë.

Sheshi kryesor i Parisit është bllokuar, policia raportojnë se sulmi mbi policët dukej sikur sulm terrorist, raporton Periskopi

Sipas burimeve brenda policisë, mediat raportojnë se personi që ka shtënë në drejtim të policëve është vrarë.

Besohet se edhe dy të tjerë janë të përfshirë në sulm./ Periskopi

 

30 paraburgim për të dyshuarin për terrorizëm në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Rakip Avdylit, të dyshuarit për shtytje në kryerjen e veprave terroriste i është caktuar paraburgimi prej një muaji.

Gjykata Themelore në Pejë ia caktoi Rakip Avdylit, të dyshuarit për shtytje në kryerjen e veprave terroriste, 30 ditë paraburgim.

Lajmin për caktimin e paraburgimit e konfirmoi për KALLXO.com, gjyqtari i rastit, Sami Sharraxhiu.

“I është caktuar paraburgimi në kohëzgjatje deri një muaj,” tha Sharraxhiu.

Rakip Abdyli u arrestua sot në mëngjes në qytetin e Pejës nga Policia e Kosovës nën dyshimin se po bënte thirrje në rrjetet sociale për sulm ndaj Qeverisë së Kosovës dhe ambasadave të huaja.

Merita Bina Rugova, prokurore e Prokurorisë Speciale të Kosovës, tha se sipas provave të siguruara i dyshuari Rakip Abdyli përmes llogarisë së tij në rrjetin social “Facebook” dhe faqes “Nasheed” në Youtube ka bërë thirrje për sulme ndaj udhëheqësve të qeverisë dhe ambasadave të huaja.

Këshilli për Siguri i Kosovës u mblodh dje për të diskutuar rreth sulmeve të planifikuara ndaj liderëve shtetërorë e politikë.

I arrestuari për terrorizëm dërgohet në Gjykatën e Pejës (Foto)

Periskopi.com Lajme

Rakip Abdyli, i arrestuari sot në orë e mëngjesit për veprën shtytje për terrorizëm, ka dalë para Gjykatës Themelore të Pejës për caktimin e masë së sigurisë.

Me pantolla të shkurtër, një bluzë të gjelbër në të zezë, i riu nga rrethina e Opojës, Abdyli, është sjellë në pranga para gjykatësit të procedurës paraprake për t’u njohur me dyshimet për të cilat ai është arrestuar.

Prokurorja e rastit nga Prokuroria Speciale, Merita Bina-Rugova tha gjatë seancës së sotme se Rakip Abdyli është ndaluar si i dyshuar për thirrje për terrorizëm. /Kallxo.com

Policia e Kosoves

Kosova kërcënohet nga një sulm terrorist këtë vikend

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës do të jenë në detyrë 12 orë pa pushim, ambasada amerikane paralajmëron shtetasit e saj. Periskopi mëson se Kosova është kërcënuar nga një sulm terrorist këtë vikend.

Burime të Periskopit brenda institucioneve të sigurisë bëjnë të ditur se Kosova ka marr një kërcënim shumë serioz. Kjo është paralajmëruar për këtë vikend, në ditën kur është festa e pashkëve katolike dhe ortodokse.

Ky kërcënim që vlerësohet të jetë serioz ka rezultuar të mbajë në punë Policinë e Kosovës me 12 orë punë dhe pa pushim.

Policia nuk flasin pse po ndodh kjo, ndërkohë Ambasada Amerikane duke u kujdesur për shtetasit e saj, ka konfirmuar se ka një kërcënim.

“Terroristët në rajon më parë kanë pasur caqe objektet e ndjeshme, përfshirë kishat dhe objektet e kulteve tjera, qendrat e këmbësorëve, arenat sportive, sallat e koncerteve dhe tubimet publike. Rishikoni planet tuaja të sigurisë: rrini të vetëdijshëm për vendndodhjen tuaj, përfshirë edhe ngjarjet lokale dhe shikoni televizionet për përditësim të lajmeve. Mbani nivel të lartë të vigjilencës dhe ndërmerrni hapat e duhur për të rritur sigurinë tuaj personale. Nëse ndodh një sulm terrorist në qytetin tuaj ose ku do të udhëtoni, qytetarët amerikanë duhet: Të ndjekin instruksionet e forcave ligjore dhe shërbyesve emergjentë. Të monitoroni uebfaqen e ambasadës për siguri”, është sugjerimi që ambasada amerikane u jep qytetarëve të vet në Kosovë.

Megjithëkëtë, Policia e Kosovës ende nuk ka bërë një thirrje të ngjashme për qytetarët e Kosovë që të shmangen nga objektet e ndjeshme./ Periskopi

 

Ambasada amerikane në Prishtinë thërret shtetasit e vet për kujdes të shtuar në këto ditë

Periskopi.com Lajme

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë këshillon qytetarët amerikanë të kenë kujdes të veçantë gjatë pushimeve të ardhshme fetare dhe në festivale apo ngjarje të mëdha.

“Terroristët në rajon më parë kanë pasur caqe objektet e ndjeshme, përfshirë kishat dhe objektet e kulteve tjera, qendrat e këmbësorëve, arenat sportive, sallat e koncerteve dhe tubimet publike. Rishikoni planet tuaja të sigurisë: rrini të vetëdijshëm për vendndodhjen tuaj, përfshirë edhe ngjarjet lokale dhe shikoni televizionet për përditësim të lajmeve”, është sugjerimi që ambasada amerikane u jep qytetarëve të vet në Kosovë.

“Mbani nivel të lartë të vigjilencës dhe ndërmerrni hapat e duhur për të rritur sigurinë tuaj personale. Nëse ndodh një sulm terrorist në qytetin tuaj ose ku do të udhëtoni, qytetarët amerikanë duhet: Të ndjekin instruksionet e forcave ligjore dhe shërbyesve emergjentë. Të monitoroni uebfaqen e ambasadës për siguri”.

Arrestohen dy adoleshente për përgatitje të sulmeve terroriste në Francë

Dy vajza adoleshente janë arrestuar sot në jug të Francës, me dyshimin se planifikonin të kryenin sulme terroriste, raporton AFP.

Periskopi.com Lajme

Në hulumtimet e kryera nga anëtarët e departamentit të antiterrorizmit, kanë bërë të ditur se në shtëpitë e të dyshuarave 14 dhe 15 vjeçare, kanë gjetur prova që tregojnë për planifikimin e sulmeve terroriste.

Siriani që po doktoronte në Gjermani, planifikoi sulmin terrorist

Policia gjermane njoftoi sot se po e hetojnë rastin e arrestimit të një siriani, student i doktoratës, i dyshuar për planifikimin e një sulmi me bombë, raportojnë media lokale.

Periskopi.com Lajme

Siç raportojnë mediat, 36-vjeçari i arrestuar, edhe më parë ishte nën hetime, për lidhje të dyshuara me të ashtuquajturin Shteti Islam.

Gjermania, është vënë në qendër të sulmeve të mundshme terroriste nga xhihadistët dhe përkrahësit e të ashtuquajturit Shteti Islam. Sulmi më i përgjakshëm në këtë vend, ka ndodhur në dhjetor të vitit të kaluar, kur në një treg të Krishtlindjeve, një terrorist nga Tunizia, shkeli me kamion turmën e njerëzve, duke lënë të vdekur 12 persona e duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Flet babai i njërit prej kosovarëve të arrestuar në Itali

Bedri Babaj, nga Llausha e Skenderaj, babai i Arian Babaj, njërit nga katër personat e arrestuar në Itali nën dyshimet se kanë planifikuar sulme terroriste, ka thënë se djali i tij është i pafajshëm dhe se akuzat kundër tij e shokëve të tij janë krejtësisht të pabaza.

Periskopi.com Lajme

Bedri Babaj ka dhënë një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës ku ka treguar se si e mori vesh që i është arrestuar djali.

“Unë kam biseduar me Arianin dje vonë pas darke, madje nusja e tij tha se ka shkruar me të deri vonë, pasi është kthyer nga puna, sepse ai punon në një lokal në Venecia. Kështu që ai ka qenë në rutinën e punës. Ai ka 10 vjet që është në Itali”, ka thënë ai në Info Magazine.

“Sa i përket këtyre gjërave që përfliten në ndonjë sulm a diçka e tillë as mendja nuk më ka shkuar. Sa i përket besimit ai e ka praktiku besimin islam. Me këta shokë që ka qenë i ka bashkuar xhamia, pasi ata kanë shkuar të falen bashkë. Ndoshta janë përcjellur për faktin që shkojnë në xhami bashkë e falen bashkë”.

“Unë kam marrë vesh nga një zyrtar i policisë për djalin. Kam kontaktuar tre katër herë, por nuk mund të komunikoja pasi italisht nuk di. Me djalin tim ende nuk kam folur, policia nuk më ka dhënë sqarime tjera”.

“Sa i përket asaj që paskan planifikuar një sulm, ajo punë nuk do të dalë kurrë. Djali im është që 10 vjet atje, ka kontribuar atje, dhe nuk ka pasur dosje në polici e as që i ka bërë keq dikujt. Kjo është veç tentim që arrestimi i tyre të bëhet më i bujshëm. S’kanë pasur kurrfarë plani për sulme. Si mund të shpallësh terroristë disa djem punëtorë?”.

“Ai që shtatë ose tetë muaj ka marrë banesë të shtrenjtë që ta marrë gruan e tij në Itali dhe i është dashur të plotësojë kushtet”, ka shpjeguar Bedri Babaj.

 

“Jam i indinjuar dhe i mllefosur nga lajmet që kanë dalur dhe etiketimet”, shtoi ai.

Një nga kosovarët e arrestuar në Itali ka luftuar në Siri

“Një nga këta persona ka qenë pjesë e luftës në Siri. Më pas është kthyer dhe përmes Kosovës ka kaluar në Itali”, ka thënë Burim Ramdani për Klan Kosovën

Periskopi.com Lajme

Eksperti i sigurisë, Burim Ramadani, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se një nga kosovarët e dyshuar për planifikim të një sulmi terorrist në Itali ka qenë pjesë e luftës në Siri.

“Një nga këta persona ka qenë pjesë e luftës në Siri. Më pas është kthyer dhe përmes Kosovës ka kaluar në Itali”.

 

Ai ka deklaruar se megjithë disa raste kur kosovarët janë përfshirë në të tilla aktivitete, Kosova ka bërë goxha punë në luftën kundër ekstremizmit që con në terrorizëm.

“Institucionet e Kosovës kanë bërë përpjekje më të mira se shtetet fqinje për ta luftuar radikalizmin që shpie në terrorizëm. Por vazhdimisht kjo ideologji e sfidon Kosovën, e sfidon rajonin dhe është vështirë e luftueshme”.

“Kapacitetet e Kosovës janë të kufizuara, por jo të pamjaftueshme për të trajtuar raste të tilla. Kjo duhet të jetë një nga detyrat e Kosovës në të ardhmen; që të trajtojë radikalizimin e shqiptarëve nga vendi, por që mund të jetojnë diku tjetër”.

Kosovarja rrëfen për sulmin në Londër

Shqiptarja nga Kosova, Vlora Pireva që jeton në Londër ka rrëfyer se si e ka përjetuar sulmin e sotëm në Parlamentin e Britanisë, sulm ky që po cilësohet si terrorist.

Periskopi.com Lajme

“Unë sapo përfundova punën. Për momentin, është qetë. Më herët ishte panikë, kishte gjithandej helikopterë, makina të Policisë si dhe motoçikleta që në fakt edhe na e pamundësonte punën”.

Ajo në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se pavarësisht këtij incidenti, tashmë situata është qetësuar në Londër por që kontrollet e detajuara të Policisë po vazhdojnë.

Qytetarja Pireva ka thënë se pavarësisht krejt kësaj ngjarje, ajo nuk është shqetësuar shumë.

“Njerëzit janë të rezervuar për të përdorur transportin publik por njerëzit megjithatë po vazhdojnë ta përdorin atë, nuk është mbyllur. Nuk jam shqetësuar shumë, jemi mësuar me këto ngjarje. Aktualisht kam pak frikë ta përdorë trenin nëntokësor, andaj po mendohem çfarë të bëj”, ka thënë ajo.

Sulm i tmerrshëm në Paris, vrasësi bërtiti “Allahu Ekber” (Foto & Video)

Babë e birë janë gjetur të vdekur në Paris, pasi i preu një person i tretë në fyt.

Periskopi.com Lajme

Policia ka filluar menjëherë hetimet si dhe ka arritur që të arrestojë vrasësin, që është vëllai, përkatësisht i biri i të vrarëve.

Dëshmitarët okularë thonë se kanë dëgjuar derisa sulmuesi me thikë kishte brohoritur “Allahu Ekber” gjatë vrasjes së dyfishtë, transmeton Periskopi.

Ende nuk dihen motivet e kësaj vrasje të dyfishtë, derisa policia zona e Rue de Montreuil./ Periskopi

 

Gecaj: Serbia përgatit sulm terrorist e fajin ua hedhë shqiptarëve

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal të Kosovës, Bajram Gecajn ka thënë se strukturat e Serbisë e kanë të vështirë që t'i harrojnë retorikën dhe konceptet e kasapit të Ballkanit.

Periskopi.com Lajme

Gecaj gjithashtu ka shkruar se Serbia është e gatshme të përgatisë sulme terroriste dhe fajin t’ua hedhë shqipatrëve.

Postimi i polotë:

 

KUSH NË BALLKAN PO PËRGATITET PËR TERRORIZËM

Retorikën por edhe konceptet e kasapit të Ballkanit, duket se strukturat e tanishme të shtetit të Serbisë e kanë vështirë t’i harrojnë. Sipas kësaj qasje, shqiptarët janë terroristë të cilët duhet nënshtruar, dëbuar ose vrarë. Se është kështu, këtë po e vërtetojnë këtyre ditëve shumë nga zyrtarët e Beogradit, duke përfshirë edhe trashëgimtarin e denjë të kësaj mendësie, Ministrin e tyre të Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq. Dëshira, sa e shpluar aq e papërmbajtur, ti shohin shqiptarët të tillë, duket se ua mjegullon mendjen këtyre në vazhdimësi.

Këtë herë Daçiq paska parashikuar, në stilin që do ta xhelozonte edhe Nostradamusi, se shqiptarët kosovarë po përgatitkan sulm në ndonjërin nga misionet e tyre diplomatike apo konsullore. Nuk do të ishte fare befasuese nëse shteti i Serbisë do të organizonte ndonjë sulm të tillë vetë, për t’i fajësuar më pas shqiptarët kosovarë, zanat i vjetër ky i shtetit serb.

Se Serbia ka përvojë të tillë, tanimë e kanë pranuar edhe vetë zyrtarët e këtij shteti, kur kanë deklaruar se sulmi në kafeterinë “Panda” të qytetit të Pejës, gjatë kohës së luftës, ishte organizuar nga vetë strukturat e tyre shtetërore kriminale. Për më shumë, që të mos mbes mbrapa në krejt këtë qasje të ringjallur të shtetit serb, Millorad Dodik haptas shpalosi ambicien për bashkimin e veriut të Kosovës shtetit serb. Atëherë pyetja lind kush në Ballkan po përgatitet për terrorizëm?

 

26 vjeçarja që humbi jetën në sulmin në Stamboll e parashikoi vdekjen e saj (Foto)

Kjo foto tregon Rita Chamin dhe të fejuarin e saj Elias Wardini të cilët qeshin para kameras vetëm disa orë para mbylljes tragjike të vitit 2016

Periskopi.com Lajme

Festimet e Vitit të Ri në Stamboll do të ishin mbyllja e një viti dhe e jetës së dy të rinjve, të dy 26 vjeç, studentë në Universitetin Amerikan të Shkencës dhe Teknologjisë në Liban.

Figurat e tyre në mediat sociale shfaqen duke qeshur pa ditur fatin e zi që i priste e ndërsa profilet e tyre janë mbushur me statuse përkujtimore.

Sipas mediave turke Rita e cila kishte humbur nënën katër muaj më parë nga kanceri shkroi në facebook një status që parashikoi frikshëm fatin e saj tragjik.

“Shpresojmë se do të ketë argëtim [në Turqi], skenari më i keq është që unë të vdes në një shpërthim dhe të takoj nënën time ”, shkruante 26 vjeçarja transmeton faqja e lajmeve IMLebanon.

Babai i saj zemërthyer tha se u përpoq ta ndalonte të bijën por ajo vendosi të shkojë me miqtë e saj.

Para vdekjes së saj, Chami ka postuar në Facebook një poemë të saj në gjuhën arabe në lidhje me ata që nuk janë më në këtë jetë duke shkruar se “ata janë gjithmonë atje … gjithmonë mes nesh dhe përreth nesh”./dritare.net

 

❤️

A photo posted by Elias Wardini (@eliaswardini) on

Tragjedia e 18 vjeçares, bëri “luftë” me babain për të shkuar në festën që i mori jetën

18-vjeçarja Leanne Nasser ishte një nga 39 viktimat që u vra nga sulmi terrorist në një club të Stambollit natën e Vitit të Ri.

Periskopi.com Lajme

Leanne zgjodhi Stambollin për të festuar Vitin e Ri bashkë me tre miqtë e saj.

Ajo nuk ishte larguar kurrë më parë nga vendlindja e saj Izraeli dhe babai e kishte shumë të vështirë t’i jepte leje, aq sa 18- vjeçares iu desh t’i kërkonte ndihmë tezes së saj për të bindur babain që ta linte të bënte këtë udhëtim nga i cili s’do të kthehej kurrë.

Pas u shpërnda lajmi se Leanne kishte humbur gjurmët, babai i saj u nis menjëherë drejt Turqisë dhe nëpërmjet sendeve të saj personale zbuloi se e bija ishte një nga 39 të vrarët.

Ndërkohë siç shkruan CNN, tezja e saj ka thënë se nuk do ia falte kurrë vetes që e ndihmoi mbesën të bënte udhëtimin e saj të fundit./ Sovrani

capture-2

2017-ta fillon me sulm terrorist, shkon në 39 numri i viktimave në Stamboll

39 të vdekur nga sulmi terrorist i kryer mbrëmë në një klub nate në Stamboll. Në mesin e të vdekurve është edhe një polic

Periskopi.com Lajme

39 të vdekur dhe 40 të plagosur, ky është bilanci i sulmit në klubin e natës Reina, në zonën Ortakoy rreth orës 1:30 të orës lokale. Sulmuesit siç raporton CNN turk ishin të veshur me rroba babadimëri.

Është raportuar gjithashtu se në atë kohe në atë klub gjindeshin qindra njerëz ku disa prej tyre janë hudhur në Bosfor për të shpëtuar.

Pas të shtënave, vrasësi bërtiti vrasja ishte hakmarrje për përfshirjen e Rusisë në konfliktin në qytetin sirian të Aleppo.

Ministri i Punëve të Brendshme të Turqisë, Süleyman Soylu ka dhënë detaje mbi sulmin terrorist të ndodhur në një klub nate në Stamboll, raporton agjencia turke, Anadolu Agency (AA).

Në fjalën e tij Soylu ka thënë: “Sipas informacioneve që kemi marrë nga forcat e sigurisë, ka pasur një sulmues. Nuk ka pasur më shumë se një. Një person i veshur me pantallona dhe xhup ka hyrë brenda duke gjuajtur mbi njerëzit e ndodhur aty. Ndërkohë është munduar të dalë jashtë me një tjetër veshje. Vlerësimi i këtyre informacioneve nga ana e forcave të sigurisë vazhdon. Puna e policisë për kapjen e autorit është duke vazhduar”, transmeton AA

Ministri ka folur për mediat në vendin e ngjarjes, ndërkohë atë e shoqëronin, ministri i Shëndetësisë së Turqisë, Recep Akdağ, Prefekti i Stambollit Vasip Şahin dhe Drejtori i Policisë së Stambollit Mustafa Çalışkan.

Ndërsa duke dhënë detaje mbi ngjarjen, Soylu në vijim të fjalës së tij tha: “Në këtë sulm është bërë një masakër. Ky sulm është çnjerëzor. Deri më tani 39 njerëzit tanë kanë humbur jetën, identiteti i 20 prej të cilëve është mësuar. Nga këto 15 janë të huaj dhe 5 janë shtetas të Turqisë. Ndërkohë nga këto 5 persona 3 ose 4 janë nga punonjësit. Puna për identifikimin e të tjerëve është duke vazhduar.”

Ndërsa ministri I Shëndetësisë së Turqisë Akdağ duke dhënë detaje mbi gjendjen e të plagosurve ka thënë se momentalisht në spitale gjenden 65 të plagosur. Ai ka shtuar se gjendja e 4 prej tyre është e rëndë.

Merkel e tronditur nga sulmi në Berlin: Ishte akt terrorist

Kancelarja Angela Merkel ka shprehur këtë të martë tronditje të thellë për tragjedinë në tregun Krishtlindjeve në Berlin dhe Merkel ka thënë se "duhet të supozojmë se ishte një sulm terrorist"

Periskopi.com Lajme

“Ne kemi nevojë të shkëputemi nga  këto sulme terroriste. Unë jam me viktimat dhe të plagosurit, me të afërmit dhe miqtë. I gjithë  vendi është  bashkuar në zi të thellë me ta “, ka thënë ajo .

Merkel ka theksuar se hetimet do të vazhdojnë dhe se ngjarja do të  zbardhet.

“Ne nuk duam të na paralizojë frika nga asgjë- u shpreh kancelaria –Më vjen keq që i dyshuari është refugjat”.

Personi që drejtoi kamionin drejt një tregu Krishtlindjesh të mbushur plot  me njerëz në Berlin duke vrarë 12 persona, është identifikuar nga mediat lokale si një refugjat 23-vjeçar nga Pakstani.

“Naved B”, i cili kishte jetuar në Flughfen Tempelhof, një aeroport i vjetër që ishte konvertuar në një qendër refugjatësh, u arrestua mbrëmë pas sulmit.

Sipas radio stacionit gjerman “RBB-Inforadio”, 23-vjeçari mbërriti në Gjermani një vit më parë, dhe regjistrimi i tij zyrtar rezulton saktësisht në datën 31 dhjetor 2015 në Passau, Bavaria.

Mediat gjermane kanë raportuar se i dyshuari ishte i njohur për krime të vogla, por nuk ishte menduar se mund të ishte një terrorist potencial.

Ai mendohet të ketë mbërritur në Gjermani nëpërmjet së ashtuquajturës ”rruga ballkanike” e refugjatëve, thonë burimet për mediat vendase.

Rrëfimi ekskluziv i zëdhënësit të VV-së, Frashër Krasniqi, i cili akuzohet për terrorizëm (Video)

Ka 11 vite si aktivist, por që më shumë se tre muaj është në arrest shtëpiak.

Teuta GASHI Lajme

Të dyshuarin për terrorizëm, gjithë këtë kohë, një herë e mori në pyetje Prokuroria, e Policia e kontrollojnë shumë rrallë.

Vizitat nuk ia ndalon askush, aty kanë qenë edhe Visar Ymeri e Albin Kurti, raporton Periskopi.

Frashër Krasniqi tashmë përgatit ushqimin vet dhe ka shtuar sasinë e kafesë.

Mohon kategorikisht të ketë gisht në sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, për të cilin akuzohet edhe bashkë me pesë kolegë të tjerë, një nga ta tashmë i ndjeri Astrit Dehari.

“S’ka rëndësi a na dënojnë Kadri Veseli, Isa Mustafa e Hashim Thaçi, apo a na lirojnë, e rëndësishme për neve është se në fund ka me u dëshmu me prova e fakte që këta kanë montuar, që ne jemi të pafajshëm, dhe që secili aktivist i Vetëvendosjes është i pafajshëm në lidhje me këto raste për të cilat po akuzohemi, kjo padyshim se ka me u dëshmu”, thotë Krasniqi për Periskopi.com

Krasniqi thotë se ‘regjimi’ aktual në Kosovë është sikurse ai i viteve të ’90, i cili atë kohë i ka akuzuar për terrorizëm studentët që kanë kërkuar liri.

Kur flet për Astrit Deharin mezi i mbanë lotët. Thotë se për të ai është ende i gjallë dhe e kujton të buzëqeshur qysh edhe e ka njohur gjithmonë.

Janë njohur pesë vite bashkë, e përveç punëve kanë kaluar edhe kohë jashtë punës.

“Ne e kemi humbur një shok që është shumë e dhimbshme për neve, ka me na mungu tërë jetë, por në memorien tonë ka mbetur Astriti i buzëqeshur që sa herë e kujtoj ka me na dhanë vullnet, edhe mbas 50 viteve Astriti prapë ka me qenë në zemrat dhe mendjet tona si një njeri i buzëqeshur…..ka plotë momente kur unë mund mundem me paramendu që ai nuk është në mesin tonë”, thotë ai.

Prishtinasi është i bindur se rezistenca dhe aktivitet e tyre nuk do ndalen kurrë.

24 orët e një dite sa ishte jashtë i kishte shumë më aktive, sa në Vetëvendosje sa me biçikletë rrugëve të qytetit.

Ai punët e shumta edhe tani i realizon, ngase ka qasje në internet, miqtë i vijnë për vizita, por po përfiton nga kjo situatë, meqë nuk ka zgjedhje tjetër.

“Normalisht që në kushte të reja njeriu duhet me u përshtat dhe me shfrytëzu kohën më të mirë të mundshme, në këtë kontekst, arresti shtëpiak ma ka mundësuar që me arrit me lexu pak më shumë, me pa filma pak më shumë, me kry disa punë që nuk kam mujt sa kam qenë jashtë”, thotë ai.

Dëgjon debatet politike çdo natë, komunikon me kolegët dhe i quan të poshtër pushtetarët e vendit tonë, kur i dëgjon në debate.

“Vdekja e Astritit përkundër qëllimeve të pushteti që ne me u dëshpëru dhe me humb shpresën, ka pas një kundër efekt, sepse të them të drejtën unë jam së paku 100 herë më i revoltuar se sa që kam qenë, së paku 100 më pasionant me luftu për ndryshime thelbësore në këtë shoqëri për me pas një shtet që rinia nuk vdes në burg, rinia edukohet shkollohet dhe gjen vende pune, edhe e jeton jetën me prosperitet dhe me një të ardhme ashtu qysh e jetojnë në vendet e tjera të zhvilluara demokratike”, përfundon ai./ Periskopi

 

 

 

Apeli vërteton dënimet e 7 të akuzuarve për terrorizëm

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar më 7 nëntor ankesat e Prokurorisë Speciale, të akuzuarit Z.Q. dhe ankesat e mbrojtësve të te akuzuarve Z.Q., I.B., S.T., B.B., J.K., L.K. dhe I.K.

Periskopi.com Lajme

Aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Ferizaj, i datës 20 maj të vitit 2016, është vërtetuar.

Në bazë të këtij aktgjykimi, shtatë të akuzuarit janë gjetur fajtor për një serë veprash penale si : rekrutimi për terrorizëm në bashkëkryerje nga neni 139 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist në bashkëkryerje, nga neni 143, lidhur me nenin 31 të këtij kodi , nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar ose etnik, nga neni 147 (Z.Q. ), si dhe mbajtja në kontroll, posedim të pa autorizuar të armëve, nga neni 374 (I.B.). Gjykata e shkallës se parë e ka dënuar Z. Q. me 10 vjet burgim, I.B. me 8, S.T. me 7 vjet e 6 muaj, B.B. me 4 vjet e 6 muaj, J.K. me 4, L.K. me 3 dhe I.K me 5.

Kolegji penal i Departamentit të Krimeve të Rënda i kësaj gjykate, gjeti se pretendimet e prokurorisë, se dënimet e shqiptuara të akuzuarve janë të buta dhe pretendimet e mbrojtësve të akuzuarve, se dënimet e shqiptuara të akuzuarve janë të ashpra, janë të pabazuara, sepse nga gjykata e shkallës së parë, realisht janë vlerësuar si rrethanat lehtësuese, roli i të akuzuarve dhe kontributi i tyre në kryerjen e veprave penale, për të cilat janë shpallur fajtor. Po ashtu janë refuzuar si të bazuar edhe pretendimet tjera të avokatëve.