A e dini se pse është kjo vrimë e vogël në telefonin tuaj

Të gjithë kanë dëshirë të kenë një pajisje të mirë teknologjike dhe kur flasim për celularë, emri i vetëm që të bie ndërmend është iPhone.

Periskopi.com Tech/Auto

I prodhuar nga kompania lider dhe më e suksesshme në botë – Apple – iPhone është tashmë celulari më i shitur në botë.

Teknologjia e iPhone është shumë larg rivalëve të Apple – dhe një veçori mahnitëse teknologjike është edhe vrima e vogël afër kamerës së iPhone, për të cilën ndoshta nuk e keni ditur se për çfarë shërben.

Sigurisht e keni vërejtur vrimën e vogël afër kamerës, prapa celularit iPhone. Ajo vrimë është në fakt një mikrofon dytësor. Por ky mikrofon nuk shërben për regjistrimin e zërit, por për reduktimin e zhurmës.

Kur flisni me dikë në celular, mund të ketë zhurma në prapavijë – si automjete për shembull – të cilat e bëjnë komunikimin më të vështirë. Ky mikrofon është për të filtruar këto zhurma jashtë thirrjes, duke përdorur sistemin e avancuar të zërit në iPhone 5 dhe modelet pas tij.

Dhe kjo vrimë e vogël ju jep një eksperiencë të pastër thirrjeje.

Jepet alarmi, kurrë mos iu përgjigjni këtyre numra telefoni

Kini kujdes! Ka telefonata të cilat është më mirë t’i refuzosh, pasi rrezikon të të vjedhin të dhënat bankare.

Periskopi.com Lajme

Mjafton të thuash “Alo” dhe dikush në anën tjetër të botës mund të rrëmbejë lehtësisht të dhënat personale të ruajtura në smartphone-in tuaj, madje duke rrezikuar kështu edhe aksesin në llogaritë e bankës, për të cilat mjaftojnë vetëm pak sekonda.

Si mund të ruhemi nga kjo gjë?

Fillimisht mos iu përgjigjni çdo numri që shihni në telefon. Kjo është thirrja që bën Giovanni D’Agata nga Zyra e të Drejtave, i cili na vjen në ndihmë duke dhënë disa numra të cilëve nuk u duhet përgjigjur asnjëherë, si në rastin e telefonatave, ashtu edhe të mesazheve.

+375602605281; +37127913091; +37178565072; +56322553736; +37052529259; +255901130460; janë numrat e rrezikshëm, si dhe çdo numër tjetër që nis me  +375, +371, +381, +255.

“Në rast se përgjigjeni duhet ta mbyllni telefonin menjëherë dhe nuk duhet që të ritelefononi”, – shprehet Giovanni D’Agata.

Zakonisht, shtetet nga të cilat vijnë këto telefonata janë Bjellorusia, Letonia, Serbia, Lituania, Tanzania etj.

Shënim i rëndësishëm: Mos shkruani në tastierën e telefonit ‘#90’ ose ‘#09’ nëse ju kërkohet nga ndonjë telefonues. Edhe ky është një rast mashtrimi për të aksesuar në kartën SIM. /Blitz.al/

Psikologët: Varësia ndaj internetit shenjë e psikopatisë

Varësia e internetit është thjesht një perde tymi për shumë probleme tjera psikologjike, tregon zbulimi i ri.

Periskopi.com Shëndeti

Hulumtuesit e këtij studimi besojnë se obsesioni i tillë vetëm sa e ‘ushqen’ depresionin, shqetësimin, shtytjen dhe kohën e shkurtër të vëmendjes.

Dhe, pavarësisht kësaj, ekspertët thonë se të qenit online 24 orë është e pranueshme në shoqëri.

Hulumtuesit insistojnë të jemi më vigjilent rreth mënyrës se si njerëzit – veçanërisht tinejxherët – e përdorin internetin, duke kërkuar shenja të dëshpërimit dhe zemërimit.

Për ta eksploruar këtë çështje, një ekip i psikiatërve kishte monitoruar 254 studentë të Universitetit McMaster në Ontario, Kanada.

Ata kishin përdorur një mjet të quajtur Testi i Varësisë nga Interneti (IAT), i cili ishte krijuar në vitin 1998.

Ata kishin zbuluar se 33 ishin të varur nga interneti, ndërsa 107 tjerë ishin në spektër të kësaj. Personat e varur nga interneti nuk kishin mundur ta largonin veten nga sajtet e rrjeteve sociale, dhe vazhdimisht shikonin video të ndryshme dhe shkëmbenin mesazhe me miqtë.

Përveç kësaj, të varurit nga interneti kishin pasur probleme t’i përmbahen edhe rutinës ditore, duke rënë në grackat e depresionit, duke dështuar të kushtojnë vëmendje dhe të mos e menaxhojnë kohën siç duhet.

Studimi pritet të prezantohet në Vjenë këtë të diele në Kolegjin Evropian të Neuropsikofarmacologjisë.

Telefoni i vetëm të cilin mund ta pastroni me sapun (Video)

Kompania japoneze, “Kyocera” e ka lansuar celularin e parë të cilin mund ta pastroni sikur vetveten.

Periskopi.com Tech/Auto

Telefoni i quajtur “Rafre” lirisht mund të pastrohet me shampo dhe sapun pasi që është rezistend ndaj shkumës.

Performancat e tij janë të mira pasi që ka bateri 3000 mAH, Android 7.0, Ram memorie 2GB dhe ekran 5 inch.

Rafre do të dal në shitje në mars të këtij viti ndërsa çmimi i tij ende nuk është bërë publik.

 

Flasin ekspertët: Smartphonet tuaj përgjohen, ja çfarë të bëni

Mikrofonët janë një pjesë esenciale në çdo telefon. Por çfarë do të thotë kjo për privatësinë tuaj?

Periskopi.com Tech/Auto

Mikrofonat tani nuk përdoren vetëm për telefonata. Asistentët inteligjent të kontrolluar ndërmjet zërit siç është Siri në Apple , Google Assistant dhe Microsoft Cortana gjenden praktikisht në çdo smartfonë.

Ne i përdorim shpesh për pyetje , për njoftime dhe për të rregulluar takime të ndryshme. Aplikacionet dhe lojërat gjithashtu mund të kërkojnë akses në mikrofona dhe shpesh e bëjnë. Por a e dijmë ne se çfarë po dëgjojnë dhe se çfarë ndodh me rekordet që ato regjistrojnë.

“Smartfonat janë pajisje të vogla përgjimi “raporton TechSot.al se ka thënë Michelle De Mooy, drejtor i Center for Democracy and Technology Privacy and Data Project.

Ne me të vërtetë i mendojmë telefonat si pajisje shumë personale por ama ato janë mbledhës të shumë informacioneve përshirë edhe ato audio.

Nëse keni dyshime , klikoni mbi këtë link dhe do të gjeni cdo aktivitet që keni bërë në shërbimet Google , madje nëse klikoni mbi Filter By Date and Product dhe zgjidhni opsionin Voice and Audio dhe të klikoni search , ju do të gjeni një listë të të gjithë rekordeve audio që keni bërë.

Shumë pak njerëz e dijnë se ka të dhëna aty.

Në pjesën më të madhe të rasteve të dhënat tuaja nuk po përdoren nga njerëz, por ama përdoren nga kompjutera të ndryshmë . Kompanitë përdorin algoritma të ndryshme për të kërkuar paterns të ndryshmë në mënyrë që të studiojnë sjelljet konsumatore të mundshme të njerzve.

Të dhënat audio mund të zbulojnë shumë gjëra. Zhurmat në ambjent zbulojnë nëse jeni në një dhomë ndjenje apo në banjo ose se më kë jeni ose edhe nëse jeni në gjumë.

Edhe nëse ju nuk po thoni asgjë interesante, të dhënat mblidhen bashkë me të dhënat e tjera dhe nga këtu ato do të krijojnë një profil të detajuar të cdo kujt.

Vitin e kaluar CDT alarmoi Komisionin Federal të Tregëtisë për një teknologji të quajtur SilverPush. Ajo përdor të dhënat audio të të gjurmuar të gjitha aktivitet tuaja. Televizori juaj emeton një ton të caktuar gjatë reklamave i cili është i padallueshëm për ne , por që kapet nga telefoni. Kështu që tani mund të lidhin telefonin me televizorin .

Reklamuesit po zhvillojnë shumë teknika për lidhjen e pajisjeve , pasi sa më saktë tua përgjojnë pajisjet , aq më lehtë është për ta që tua reklamojnë ato juve. Por sështë e vështirë të mendosh aplikime të ndryshme për këtë teknologji . Cdo qeveri që është e interesuar se me ke takoheni mund të luaj një ton të caktuar i cili luhet ndërmjet televizori , ton i cili do të kapet nga cdo telefon në dhomë , duke bërë të mundur të identifikohet i gjithë grupi.

Por si të veprojmë nëse jemi të shqetësuar me këto ?

Me shërbimet si Siri ose Google Assistant telefoni juaj është gjithmonë duke ju dëgjuar për një fjalë kyce . Nuk fillon të regjistroje asgje audio deri pa pëgjuar “OK Google ” ose “Hey Siri”. Ju mund ta fikni këtë opsion shumë lehtë. Psh në telfonat Android thjeshte shkoni : Settings> Google> Search& Now> Voice dhe fikni “Ok Google”.

Kur përdorim GPS të paktën del një ikon GPS kur një aplikacion e përdor atë , por kur përdoret mikrofoni ose sensorë të tjerë të dhënat , ne nuk e dijmë cfare po përdoret dhe jo.

Të mbash vetëm aplikacionet popullore dhe ato që nuk kërkojnë akses te mikrofonat është një lëvizje e zgjuar.

Mësohet si të zbuloni se kush po të telefonon me numër privat

Të gjithë ne jemi ndjerë të bezdisur të paktën një herë nga një telefonatë pa numër.

Periskopi.com Lajme

Dikush, i cili nuk ka as emër dhe as figurë, por që i bie telefonit tuaj dhe ju jeni në dilemë ta hapni apo të mos e hapni.

Jeni i/e interesuar për t’i dhënë fund kësaj situate? Nëse po, atëherë kjo është mundësia juaj.

Por si mund ta zbulojmë numrin e telefonit që na bezdis, në qoftë se ai del numër privat në ekranin tuaj.

Ndiqni hapat e mëposhtëm që shpjegohen në këtë video:

Zbulohet identiteti i personit që u arrestua sot, i dyshuar për vjedhjen në shtëpinë e Kryeprokurorit (Foto)

Gjatë ditës së mërkure, Gazeta Blic ka raportuar se Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person si të dyshuar për vjedhje në shtëpinë e Kryeprokurorit, Aleksandër Lumezi, por informacionet e reja tashmë konfirmojnë edhe identitetin e plotë të tij.

Periskopi.com Lajme

Sipas burimeve të Gazeta Blic në Policinë e Kosovës, emri i personit të dyshuar për vjedhje në shtëpinë e kryeprokurorit është Leotrim Kaqiu.

GazetaBlic, përmes këtyre burimeve ka arritur gjithashtu të sigurojë edhe fotografin e të dyshuarit.

hajni

 

Ndryshe persona të panjohur kishin arritur të futeshin në shtëpinë e kryeprokurorit mëngjesin e hershëm të datës 22 nëntor të vitit të kaluar duke marrë vetëm një telefon “Samsung” të kryeprokurorit Lumezi.

Hajnat kishin arritur të thyenin dy dyer të shtëpisë edhe pse shtëpia ishte nën mbikëqyrjen e policisë për 24 orë.

Serbia është pajtuar për “kod gjeografik” për “ Kosovën dhe Metohinë”

Periskopi.com Video

Ja si ta kuptoni nëse telefoni juaj përgjohet

Telefonat janë përgjuar në çdo kohë dhe ende vazhdojnë të përgjohen, por a mund ta kuptojmë ne që po na përgjojnë?

Periskopi.com Tech/Auto

Po, është e mundur dhe për të kuptuar nëse dikush po përgjon telefonin tuaj ose jo duhet të kenë parasysh këto informacione.

Kontrolloni se sa gjatë mban bateria e telefonit tuaj dhe nëse qëndrueshmëria e baterisë zvogëlohet në mënyrë drastike ka mundësi që telefoni juaj të jetë duke u përgjuar.

Kontrolloni temperaturën e telefonit tuaj celular, pasi nëse ai nxehet edhe nëse ju nuk e përdorni atëherë dikush po e shrytëzon atë pa njohurinë tuaj.

Dëgjoni zërat paralel kur jeni duke biseduar. Jehonat mund të shkaktohen nga pengesat e transmetimit të të dhënave, sinjaleve ose zërit, por shkaktar mund të jetë edhe pajisja me të cilën një i tretë po përdor për të përgjuar telefonin tuaj.

Nëse vini re se është harxhuar një shumë e caktuar nga llogaria juaj ndërkohë që ju nuk e keni përdorur atëherë e kanë shrytëzuar telefonin tuaj.

http://www.albeu.com/kuriozitete/ja-si-ta-kuptoni-nse-telefoni-juaj-prgjohet/271692/

 

Edhe një problem tjetër për telefonat Samsung!

Bazuar në një anketë të publikuar nga firma e hulumtimeve IDC thuhet se gjysma e pronarëve të Note 7 me të cilët ka folur kompania, kanë deklaruar se do të zgjedhin iPhone nga Apple, në vend të pajisjeve të Samsung

Periskopi.com Tech/Auto

Lansimi me problem dhe zëvendësimi i Samsung Galaxy Note 7 për shkak të baterive me probleme mund të shtyjë pronarët e kësaj pajisje të ndërrojnë jo vetëm telefonin, por ata mund ta ndërrojnë edhe kompaninë.

Anketa e bërë mund të jetë në kundërshtim me deklaratat e fundit nga drejtori i Sprint, i cili ka bërë të ditur se shumica e klientëve me Note 7 do të ndërrojnë pajisjen e tyre me një Galaxy S7.

Një tjetër kompani hulumtimi, e njohur si BayStreet ka parashikuar se 70 për qind e pronarëve të Note 7 do të ndërrojnë pajisjen e tyre me një Galaxy S7. Sipas IDC, anketimi është bërë online më 17 dhe 18 tetor, katër ditë pasi Samsung ka deklaruar se do të ndalojë prodhimin e Note 7.

IDC ka shtuar se 17 për qind e pronarëve të Note 7 kanë pohuar se do të zgjedhin një tjetër telefon nga Samsung.

Shumica e të anketuarve kanë deklaruar se Samsung do t’i mbijetojë zëvendësimit të Note 7.