liverpool-2-780x439

Liverpool fiton dhe bëhet lider i Premier Ligës

Liverpool ka arritur të shënojë fitore tejet të vështirë në shtëpi ndaj ekipit modest të Sunderlandit me rezultat 2-0.

Periskopi.com Sporti

Ekipi i drejtuar nga Jurgen Klopp u deshtë të ndjersitën shumë për të siguruar tre pikët e radhës në shtëpi ndaj Sunderland, pas kësaj fitore ata janë lider në Premier Ligë me 30 pikë, aq sa ka edhe Manchester City në poztiën e dytë.

Liverpool tashmë në këtë sezon ndeshjet në shtëpi është duke i fituar me shumë lehtësi dhe dominim të plotë ndaj kundërshtarëve, në takimin e sotëm gjatë pjesës së parë u pa vetëm një ekip në fushë dhe ai ishte Liverpool me raste të shumta dhe posedim të topit, por që nuk arritën të tundin portën e portierit të Sunderland i cili ishte në disponim për ndeshje duke bërë që pjesa e parë, të përfundojë pa gola 0-0.

Në pjesën e parë të ndeshjes, vlen të ceket se u lëndua edhe ylli kryesor i skuadrës, Philippe Coutinho, i cili u detyrua të lë fushën e blertë në minutën e 30-të.

coutinho
Philipe Coutinho, momenti kur u lëndua në minutën e 30′

 

‘Reds’ nisën pjesën e dytë ashtu sikur të paren duke sulmuar pareshtur për të shënuar golin e parë të takimit, ku Firmino dhe Mane patën raste mjaft të mira për gol por fati ishte në anën e skuadrës së kosovarit Adnan Januzaj.

U desh të presim minutën e 75-të për të parë golin e parë të ndeshjes, i cili erdhi me anë të Divock Origut, që shënoi pas asistimit të Jordan Henderson.

origi1
Divock Origi, duke festuar pas golit të shënuar

 

Deri në fund të ndeshjes, vendasit shënuan edhe një herë me anë të James Milner, i cili konvertoi penalltinë në gol në minutën e 91-të për rezultatin përfundimtar 2-0.

Vlen të theksohet se Adnan Januzaj u inkuadrua në lojë në minutën e 79-të, ku zëvendësoi Duncan Ëatmore.

Në javën tjetër, Liverpooli luan në udhëtim te Bournemouthi, ndërsa Sunderland pret në shtëpi Leicester Cityn. /Periskopi/

liverpool

Formacionet zyrtare: Liverpool-Sunderland

Liverpool pret në Anfield Road Sunderlandin për të zhvilluar ndeshjen e radhës në Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

 

Liverpool: Karius, Clyne, Lovren, Matip, Milner, Henderson, Can, Wijnaldum, Cutinho, Mane dhe Firmino.

Sunderland: Pickford, Jones, Can Aanholt, O’Shea, Kone, Pienaar, Denayer, Ndong, Watmore, Anichebe dhe Defoe.

arsenal1

Arsenali shpartallon Sunderlandin (Video)

Arsenali ka shënuar fitore të thellë përballë Sunderland.

Periskopi.com Sporti

Londinezët mposhtën vendësit me rezultat të thellë 1:4.

Të përzgjedhurit e trajnerit Arsene Wenger kaluan në epërsi në minutën e 19-të, pas shënimit të golit nga sulmuesi Alexis Sanchez.

Ishte Germain Defoe, ai i cili barazoi rezultatin nga penaltia në minutën e 65-të.

Megjithatë, mysafirët u kundërpërgjigjën shumë shpejt, duke rikthyer epërsinë nëpërmjet sulmuesit Olivier Giroud, i cili shënoi dy gola, fillimisht në minutën e 71-të dhe më pas në të 75-tën.

Për rezultatin përfundimtar u përkujdes Sanchez, i cili shënoi golin e fundit në minutën e 78-të.

Pas kësaj fitore, Arsenali del në vendin e parë në tabelë dhe arrin kuotën e 23 pikëve, tri më shumë sesa Manchester City dhe Liverpool që kanë nga një ndeshje më pak të zhvilluar.

/Periskopi.com

 

Shkodran-Mustafi-Laurent-Koscielny-549432

Formacionet zyrtare: Sunderland-Arsenal

Arsenali luan si mysafir ndaj Sunderland, në ndeshjen e radhës në kuadër të Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Sunderland:

sunderland

Arsenal: 

arsenal /Periskopi.com

 

 

januzaj

Lëndohet Januzaj, ja sa pritet të mungojë

Anësori i Sunderland, Adnan Januzaj ka pësuar një dëmtim dhe do të jetë jashtë fushave të lojës për të paktën gjashtë javë.

Periskopi.com Sporti

21-vjeçari me prejardhje nga Kosova u dëmtua në ndeshjen ndaj Crystal Palace të shtunën, ndeshje të cilën skuadra e tij e humbi me rezultat 3:2.

BBC raporton se të martën është mësuar që Januzaj ka pësuar një dëmtim ligamenti në kyçin e këmbës.

Vlen të përsëritet se futbollisti në fjalë është i huazuar te skuadra e Sunderland nga Manchester United. /Periskopi.com

manquillo

Manquillo huazohet te Sunderland

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i Atletico Madridit, Javier Manquillo është huazuar te Sunderland për një sezon.

22-vjeçari më herët ka qenë i huazuar edhe te Liverpool dhe Marseille.

Në anën tjetër, skuadra e trajneri David Moyes ka qenë mjaft aktive në këtë afat kalimtar të transfereve, duke transferuar lojtarët si Papy Djilobodji, Paddy McNair, Donald Love, Steven Pienar dhe talentin kosovar Adnan Januzaj, i cili poashtu ka kaluar te kjo skuadër vetëm në formë huazimi. /Periskopi.com