Driton-Çaushi-640x426

Sulm terrorist duhet të ishte edhe ai në objektin e Qeverisë në Mitrovicë

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se sulmin me granat ndaj ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, Policia e Kosovës nuk e cilësoi si sulm terrorist.

Periskopi.com Lajme

Përmes një postimi në Facebook, Çaushi ka theksuar se termi sulm terrorist tanimë është i rezervuar vetëm për rastet paraprakisht të montuara, siç thotë ai, nga pushteti.

Postimi i plotë:

“Para tre ditësh, në mbrëmjen kur në Kuvendin e Kosovës po diskutohej mbi arrestimin e Ramush Haradinajt, në veri të Mitrovicës u sulmua me granatë ndërtesa e Qeverisë së Kosovës.

Ashtu siç kishte ndodhur edhe me vrasjen e Enver Zymberit dhe Selver Haradinajt, Policia e Kosovës edhe këtë rast nuk e cilëson si sulm terrorist.

Me sa duket, termi sulm terrorist tanimë është i rezervuar vetëm për rastet paraprakisht të montuara nga pushteti.

Kështu ndodhi me sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, si pasojë e të cilit nën akuzën e terrorizmit vazhdojnë të përndiqen aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, e si pasojë e të njëjtit rast të humbi jetën edhe Astrit Dehari”

gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-753006

Të shtëna me armë në një dyqan në Spanjë (Foto/Video)

Një person ka shtënë me armë në një supermarket në Spanjë.

Periskopi.com Lajme

Sulmuesi, për të cilin raportohet se ishte duke mbajtur benzinë dhe barut, hyri në dyqanin ‘Marcadona’ në rajonin e As Lagoas, para se të shtinte me armë në ajër, shkruan DailyMail, transmeton lajmi.net

Shumë blerës ishin brenda në supermarket. Sipas burimeve nga policia, thuhet se i riu ka probleme psikike dhe jeton shumë afër dyqanit.

Nga incidenti fatmirësisht nuk pati të lënduar.

gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785781 gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785796

 

policia-turke-arreston-tet-euml-persona-dyshohet-t-euml-jen-euml-an-euml-tar-euml-t-euml-shtetit-islamik_hd-1200x630

Të shtëna armësh para Drejtorisë së Policisë së Turqisë

Para ndërtesës së Drejtorisë së policisë në Gaziantep të Turqisë, kanë ndodhur të shtëna nga armë zjarri për çka në vendngjarje u dërguan ekipe shtesë të policisë dhe ekipe të ambulancës mjekësore, raporton Anadolu Agency.

Periskopi.com Lajme

 

 

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, policia turke ka konfirmuar se kanë vrarë një njeri që do të mund të ishte një vetëvrasës me bombë i cili u përpoq për të hyrë në stacionin kryesor të policisë në qytetin juglindor Gaziantep.

Sulmi i Vitit të Ri në Stamboll, policia turke arreston dhjetëra kinezë

Turqia ka arrestuar një numër njerëzish me origjinë ujgure, minorit kinez, pas sulmit vdekjeprurës në klubin e natës që vrau 39 persona, raporton agjencia shtetërore e lajmeve.

Periskopi.com Lajme

Të arrestuarit besohet të kenë ardhur nga rajoni Xinjiang i Kinës dhe kanë lidhje me sulmuesit, thotë “Anadolu”.

Zëvendëskryeministri Veysi Kaynak gjithashtu tha se i dyshuari ishte ndoshta ujgur dhe se ka vepruar i vetëm, por edhe mund të ketë pasur ndihmë.

Policia ka arrestuar tashmë dhjetra persona pas sulmit tragjik të vitit të ri, por i dyshuari kryesor mbetet në arrati.

I ashtuquajturi Shteti Islamik thotë se ka kryer sulmin mbi përfshirjen ushtarake të Turqisë në luftën civile siriane.

26 vjeçarja që humbi jetën në sulmin në Stamboll e parashikoi vdekjen e saj (Foto)

Kjo foto tregon Rita Chamin dhe të fejuarin e saj Elias Wardini të cilët qeshin para kameras vetëm disa orë para mbylljes tragjike të vitit 2016

Periskopi.com Lajme

Festimet e Vitit të Ri në Stamboll do të ishin mbyllja e një viti dhe e jetës së dy të rinjve, të dy 26 vjeç, studentë në Universitetin Amerikan të Shkencës dhe Teknologjisë në Liban.

Figurat e tyre në mediat sociale shfaqen duke qeshur pa ditur fatin e zi që i priste e ndërsa profilet e tyre janë mbushur me statuse përkujtimore.

Sipas mediave turke Rita e cila kishte humbur nënën katër muaj më parë nga kanceri shkroi në facebook një status që parashikoi frikshëm fatin e saj tragjik.

“Shpresojmë se do të ketë argëtim [në Turqi], skenari më i keq është që unë të vdes në një shpërthim dhe të takoj nënën time ”, shkruante 26 vjeçarja transmeton faqja e lajmeve IMLebanon.

Babai i saj zemërthyer tha se u përpoq ta ndalonte të bijën por ajo vendosi të shkojë me miqtë e saj.

Para vdekjes së saj, Chami ka postuar në Facebook një poemë të saj në gjuhën arabe në lidhje me ata që nuk janë më në këtë jetë duke shkruar se “ata janë gjithmonë atje … gjithmonë mes nesh dhe përreth nesh”./dritare.net

 

❤️

A photo posted by Elias Wardini (@eliaswardini) on

20170101_turkey-slide-08x7-master768

Bota dënon sulmin terrorist në Stamboll

Pas sulmit terrorist në natën e Vitit të Ri në një klub nate në Stamboll, ku një person i armatosur vrau 35 persona dhe plagosi 65 të tjerë, Turqisë i kanë mbërritur mesazhe mbështetjeje nga e gjithë bota.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë vijojnë disa prej mesazheve më të rëndësishme:

* Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg: Mendimet e mia janë me popullin turk dhe me ata që janë të prekur nga ky sulm gjatë festimit të Vitit të Ri.

* Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogherini: Mendimet tona janë me viktimat dhe të afërmit e tyre.

* Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Marc Ayrault: Të gjitha zemrat tona janë me Turqinë, e cila ka përjetuar një goditje të rëndë në këtë natë simbolike.

* Presidenti amerikan Barack Obama: Keqardhje për humbjen e jetëve të të pafajshme dhe ngushëllime familjeve të viktimave.

* Ministri i Jashtëm i Kanadasë, Stephane Dion: Dënoj këtë sulm makabër dhe shpreh mbështetje për popullin turk.

* Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, Ned Price: SHBA dënon ashpër sulmin e frikshëm terrorist në Stamboll. Ne jemi bashkë me aleaten tonë Turqinë, e cila është anëtare e NATO-s.

Sulmi terrorist në një klub nate në Stamboll, në të cilën festohej Vitin e Ri, ka ndodhur në orën 01:15. Një sulmues i panjohur fillimisht vrau policin, i cili po qëndronte në hyrje të klubit, dhe më pas vrau edhe një person tjetër dhe hyri brenda, ku hapi zjarr në drejtim të të pranishmëve.

Sipas disa të dhënave në klub në kohën e sulmit ishin 700 të ftuar./ 10 minuta

_93196528_reinareu

2017-ta fillon me sulm terrorist, shkon në 39 numri i viktimave në Stamboll

39 të vdekur nga sulmi terrorist i kryer mbrëmë në një klub nate në Stamboll. Në mesin e të vdekurve është edhe një polic

Periskopi.com Lajme

39 të vdekur dhe 40 të plagosur, ky është bilanci i sulmit në klubin e natës Reina, në zonën Ortakoy rreth orës 1:30 të orës lokale. Sulmuesit siç raporton CNN turk ishin të veshur me rroba babadimëri.

Është raportuar gjithashtu se në atë kohe në atë klub gjindeshin qindra njerëz ku disa prej tyre janë hudhur në Bosfor për të shpëtuar.

Pas të shtënave, vrasësi bërtiti vrasja ishte hakmarrje për përfshirjen e Rusisë në konfliktin në qytetin sirian të Aleppo.

Ministri i Punëve të Brendshme të Turqisë, Süleyman Soylu ka dhënë detaje mbi sulmin terrorist të ndodhur në një klub nate në Stamboll, raporton agjencia turke, Anadolu Agency (AA).

Në fjalën e tij Soylu ka thënë: “Sipas informacioneve që kemi marrë nga forcat e sigurisë, ka pasur një sulmues. Nuk ka pasur më shumë se një. Një person i veshur me pantallona dhe xhup ka hyrë brenda duke gjuajtur mbi njerëzit e ndodhur aty. Ndërkohë është munduar të dalë jashtë me një tjetër veshje. Vlerësimi i këtyre informacioneve nga ana e forcave të sigurisë vazhdon. Puna e policisë për kapjen e autorit është duke vazhduar”, transmeton AA

Ministri ka folur për mediat në vendin e ngjarjes, ndërkohë atë e shoqëronin, ministri i Shëndetësisë së Turqisë, Recep Akdağ, Prefekti i Stambollit Vasip Şahin dhe Drejtori i Policisë së Stambollit Mustafa Çalışkan.

Ndërsa duke dhënë detaje mbi ngjarjen, Soylu në vijim të fjalës së tij tha: “Në këtë sulm është bërë një masakër. Ky sulm është çnjerëzor. Deri më tani 39 njerëzit tanë kanë humbur jetën, identiteti i 20 prej të cilëve është mësuar. Nga këto 15 janë të huaj dhe 5 janë shtetas të Turqisë. Ndërkohë nga këto 5 persona 3 ose 4 janë nga punonjësit. Puna për identifikimin e të tjerëve është duke vazhduar.”

Ndërsa ministri I Shëndetësisë së Turqisë Akdağ duke dhënë detaje mbi gjendjen e të plagosurve ka thënë se momentalisht në spitale gjenden 65 të plagosur. Ai ka shtuar se gjendja e 4 prej tyre është e rëndë.

Berlin sulm

Në Tunizi janë arrestuar tre vetë “të ndërlidhur” me sulmuesin në Berlin

Hamida Amri me fotografinë e të vëllait të saj Anis Amri që është i dyshuar për sulmin në Berlin

Periskopi.com Uncategorized

Autoritetet e Tunizisë thonë se i kanë arrestuar tre persona, përfshirë një nip të sulmuesit të dyshuar me kamion në Tregun e Krishtlindjeve në Berlin, Anis Amri, që janë anëtarë të rrjetit të njëjtë ekstremist.

Të tre të dyshuarit ishin pjesëtarë të “celulës terroriste të lidhur me terroristin Anis Amri, i cili kreu sulm terrorist në Berlin”, ka thënë sot Ministria e brendshme e Tunizisë.

Anis Amri, 24 vjeçar, është i dyshuar se ka sulmuar me kamion në Tregun e Krishtlindjeve në Berlin, më 19 dhjetor, duke i vrarë 12 vetë dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Policia tha se gjurmët e gishtërinjve të tij dhe kuleta e tij janë gjetur në kamion.

Amri dje është vrarë nga policia italiane, gjatë një kontrolli rutinor në një lagje të Milanos, pasi ai kishte hapur zjarr i pari.

ISIS publikon videon e terroristit që kreu sulmet në Berlin

Propaganda e Kalifatit nuk humb kohë. Një video 2 minuta e 44 sekonda është publikuar nga agjencia e lajmeve e ISIS, AMAQ dhe është shpërndarë edhe në kanalin e grupit terrorist në rrjetin social “Telegram”.

Periskopi.com Lajme

Në video shfaqet Anis Amri, tuniziani i ekzekutuar natën e kësaj të premteje në Milano të Italisë.

Ai akuzohet si personi që rrëmbeu një kamion me të cilën hyri në një treg krishtlindjesh në Berlin të Gjermanisë. Ky sulm terrorist që la 14 të vdekur, u morr përsipër nga ISIS.

Video, raportohet se është xhiruar pas sulmit në Berlin.

“Mesazhi im është për kryqtarët që bombardojnë myslimanët çdo ditë. Në emër të Zotit do vijmë t’iu therim, derra”, shprehet ndër të tjerash Amri në video, në arabisht.

Më pas, ai u bën thirrje atyre që janë në Evropë për të vazhduar xhihadin.

Video është xhiruar në urën Kieler pak kilometra nga Breitscheidplatz, Berlinit, vendi i sulmit së të hënës.

 

Parandalohet sulm terrorist në Australi

Policia australiane raporton se kanë parandaluar një sulm terrorist që planifikohej të ndodhte në Melbourne në ditën e Krishtlindjeve.

Periskopi.com Lajme

Pesë persona janë arrestuar pas bastisjeve në mëngjesin e së premtes, ka bërë të ditur shefi i policisë, Graham Ashton.

Ai tha se në kërcënim përfshiheshin ‘përdorim i eksplozivëve: dhe armë të tjera, përfshirë thika dhe armë zjarri.

BBC raporton se sulmet kanë qenë të lokalizuara në disa vende shumë publike.

Por, sipas policisë nuk kishte ndonjë kërcënim publik për këtë, ata thjesht e zbuluan.

Nuk raportohet se ka dyshime apo kërcënime për ndonjë sulm tjetër të planifikuar, aktualisht./ Periskopi

Ivanka Trump

Sulmohet vajza e Donald Trump

Një pasagjer është zbritur nga një avion i kompanisë “JetBlue Airëays Corp”, që do të nisej për fluturim nga Aeroporti ndërkombëtar “John F. Kennedy” i Nju Jorkut gjatë së enjtes, pasi ka debatuar verbalisht me Ivanka Trump.

Periskopi.com Lajme

Lajmi raportohet nga faqja e internetit “TMZ”, sipas së cilës personeli i linjës ajrore e shoqëroi pasagjerin deri në zbritje pas fyerjes ndaj vajzës së presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump.

Ivanka Trump do të nisej për në Hauai për pushime së bashku me familjen e saj, thekson një raport i “ABC Neës” për incidentin.

Ndërkohë, sipas faqes që e publikoi fillimisht këtë lajm, pasagjeri i ka thënë Ivanka Trumpit se “babai i saj po e shkatërronte vendin” e duke vijuar më tej me pyetjen se “pse ajo ishte në të njëjtin fluturim me pasagjerët e tjerë, pasi duhej të fluturonte me avion privat”.

Lajmi i “TMZ”-së u shoqërua me një foto të një gruaje në avion, që i ngjante shumë Ivanka Trumpit.

Përmes postës elektronike, “JetBlue” konfirmoi se kishte zbritur një pasagjer nga avioni. “Vendimi për të larguar klientin nga ai fluturim nuk ka qenë i lehtë për t’u marrë”, thuhet në përgjigjen e kompanisë ndaj incidentit. “Në këtë rast, ekipi ynë u sigurua që ta riakomodonte pasagjerin në fluturimin e radhës tonin”.

Ekipi i tranzicionit të presidentit Trump nuk i është përgjigjur pyetjeve mbi këtë incident. Donald Trump dhe familja e tij është duke kaluar pushimet e Krishtlindjes në resortin “Mar-a-Lago” në Palm Beach të Floridës.

Edhe “Reuters” nuk ka mundur ta identifikojë pasagjerin e zbritur, por një përdoruese e “Tëitter”-it i cituar nga “TMZ” tha se bashkëshorti i saj kishte shkuar të përballej me ta në aeroport.

“Ivanka dhe Jared ishin në një fluturim në aeroportin ‘JFK’, – shkroi Mattheë Lasner, e më pas e fshiu këtë koment. – Bashkëshorti im iu afrua atyre të dyve në përpjekje për t’i ngacmuar”.

Jared Kushner është bashkëshorti i Ivanka Trumpit. Deri më tani, as Lasner nuk është mundur të arrihet për një koment të mëtejshëm, ndërsa llogaria e saj është fshirë nga rrjeti social. Edhe Autoriteti Portual i Nju Jorkut dhe Nju Xhersit, që menaxhon aeroportin “JFK”, nuk është përgjigjur ndaj interesimit.

Rihapet tregu i Krishtlindjeve pas sulmit në Berlin

Tre ditë pas sulmit në Berlin, sot është rihapur tregu i Krishtlindjeve. Mirëpo, ajo që vihet re janë masat e shtuara të sigurisë. Policia ka vendosur edhe barriera prej betoni për të shmangur një tjetër sulm.

Periskopi.com Lajme

Masa të ngjashme sigurie janë ndërmarrë edhe në tregje të tjera në të gjithë vendin me qëllim  parandalimin e  sulmeve të tjera terroriste. Ndërsa raportohet se policia gjermane është në kërkim të autorit të dyshuar Anis Amri, i cili është shpallur në kërkim ndërkombëtar. Anis Amri është një azilkërkues nga Tunizia.

Autoritetet gjermane kanë bastisur dy apartamente në lagjen Kreuzberg të Berlinit të enjten në mëngjes, por nuk kanë gjetur gjurmë të tij.

Hetuesit besojnë se Amri mund të ketë qenë në një nga dy apartamentet dhe për këtë arsye kanë vendosur edhe një oficer sigurie për të mbikëqyrur njërin prej apartamenteve në të cilin besohet se ka jetuar i dyshuari./ Shqip

Sulm vetëvrasës në Mosul, 11 të vdekur

Gjatë sulmit vetëvrasës të pjesëtarëve të organizatës terroriste DEASH në Kokjeli, në lindje të Mosulit, kanë humbur jetën edhe dhjetë persona, ku si pasojë numri i personave të vdekur është rritur në 11.

Periskopi.com Lajme

Koloneli i policisë në Ninova, Tahsin el-Juburi për Anadolu Agency deklaroi se në sulmin vetëvrasës janë plagosur 44 persona.

Sulmi është kryer në afërsi të tregut dhe qendrës të forcave të sigurisë në Kokjeli i cili para thuajse dy muajve u çlirua nga pjesëtarët e DEASH-it. Sipas tij të gjithë të vdekurit janë civilë, ndërsa mes të plagosurve gjenden edhe nëntë ushtarë irakiane dhe pjesëtarë të forcave tjera të sigurisë.

Ky sulm vetëvrasës është sulmi i parë ndaj pjesëtarëve të forcave të sigurisë në territorin e çliruar të Mosulit lindor.

Pjesëtarët e ushtrisë irakiane në Kokjeli, që ndodhet në hyrjen lindore të Mosulit, e çliruan nga DEASH-i më 1 nëntor.

Ambasada ruse në Tiranë nën shënjestrën e ISIS

Ambasada ruse në Tiranë është në listën e selive diplomatike që ISIS planifikon të sulmojë. Lista është publikuar nga vetë ISIS. Ambasada ruse në Tiranë është në krye të listës, siç shihet në foton më poshtë në lajmin e lapsi.al.

Periskopi.com Lajme

Publikimi ka për qëllim të nxisë sulme të ngjashme me atë ndaj ambasadorit rus në Turqi, i cili u vra nga një efektiv i policisë së Ankarasë gjatë një ekspozite pikturash.

Menjëherë pas sulmit, në Tiranë policia shtoi masat e sigurisë në ambasadën ruse.

Ajo po ruhet jo vetëm nga policë me uniformë, por edhe nga agjentë të antiterrorit. Ndërkohë që shërbimet e inteligjencës po mbajnë nën mbikëqyrje disa individë të veçantë, raporton lapsi.al.

Masat e sigurisë janë rritur edhe në disa seli të tjera diplomatike.

Anis A

Raportohet se një serb kishte lidhje me sulmuesin e Berlinit

Tuniziani i cili dyshohet se ka drejtuar kamionin në Berlin, ka qenë anëtar i grupit xhihadist në të cilën rol të rëndësishëm ka pas edhe një shtetas serb.

Periskopi.com Lajme

Mediat botërore kanë raportuar, se Anis A. gjoja ka jetuar në Gjermani me emrin Edu Vale, u arrestua muajin e kaluar me akuzën për terrorizëm. Në të njëjtën kohë, është arrestuar një serb Boban S, i cili është akuzuar për rekrutim dhe armatosje të luftëtarëve të Shtetit Islamik, shkruan lajmi.net.

Në fillim të nëntorit, Deutsche Welle shkruan se policia gjermane ka një kohë të gjatë që ndjek serbin, i cili posedon edhe pasaportë gjermane.

Ekipet policore e arrestuan më 8 nëntor e cila ishte një goditje masive mbi lehtësuesit kryesore të Shtetit Islam në Gjermani.

Më herët është raportuar se Anis A. kishte tetë identitetin, dhe se në një rast të arrestuar ai ishte arrestuar për dokumente të rrejshme italiane, por ishte liruar më pas.

vrasje-2-780x439

Një ekip rus me hetues u nis për në Turqi

Një ekip hetues i përbërë nga përfaqësues të shërbimeve speciale ruse, Komitetit hetimor dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme u nis për në Turqi që të inkuadrohet në hetimin për vrasjen e ambasadorit rus Andrej Karlov, deklaroi sot zëdhënësi i presidentit rus Dimitrij Peskov. “Në ekip ka gjithsej 18 persona”, tha Peskov.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, grupi do të jetë pjesë e hetimit për vrasjen e Karlov. Peskov theksoi se marrëveshje për këtë është arritur gjatë bisedës telefonike të presidentëve të të dy vendeve, Vladimir Putin dhe Rexhep Taip Erdogan.

 

Policia gjermane pranon se arrestoi personin e gabuar për sulmin e djeshëm

Policia gjermane mendon se personi nga Pakistani që u arrestua si i dyshuar për sulmin në tregun e Krishtlindjeve në Berlin që vrau 12 persona të hënën nuk është kryesi i veprës”, raporton gazeta “Die Welt” duke cituar burime të larta të sigurisë.

Periskopi.com Lajme

“Kemi kapur personin e gabuar”, ka thënë një shef i lartë policie.

“Dhe si rrjedhojë kemi një situatë të re. Kryesi i vërtetë i sulmit është ende i armatosur, në arrati dhe mund të shkaktojë dëme të reja”, ka cituar gazeta burimin të ketë thënë, transmeton Koha.net.

Isa Mustafa dhe Angela Merkel

Mustafa dënon sulmin terrorist në Berlin, ngushëllon Kancelaren Merkel

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka ngushëlluar Kancelaren Angela Merkel dhe popullin gjerman, pas sulmit terrorist në Berlin, ku mbetën të vdekur dhjetëra njerëz të pafajshëm dhe shumë të tjerë u plagosën.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Mustafa është shprehur i shokuar nga ky akt terrorist, duke theksuar dhimbjen dhe pikëllimin e qytetarëve të Kosovës.

Kryeministri Mustafa ia ka përcjellë ngushëllimet edhe ambasadores gjermane në Kosovë, Angelika Viets, gjatë një takimi të zhvilluar sot.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po ashtu, ka dënuar sulmin e mbrëmshëm në Cyrih të Zvicrës.

auto_auto_unnamed_814822306481482232130

Parandalohet një sulm terrorist në Salzburg, arrestohet 25-vjeçari nga Maroku

Policia austriake ka arrestuar një maroken në një komunë të Salzburgut, Austri, për të cilin dyshohet se ka planifikuar sulme terroriste në prag të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Periskopi.com Lajme

Policia bën të ditur se në nëntor ka marrë informata për disa biseda në atë kohë nga njerëz të panjohur për sulme terroriste.

Në bazë të rezultatit të hetimeve të hënë është kontrolluar një qendër e refugjatëve ndërsa në arrestim kanë marrë pjesë edhe njësitë special të Policisë por edhe ekspertë të eksplozivit ndonëse nuk janë gjetur mjete të tillë.

Gjatë këtij operacioni është arrestuar një 25 vjeçar nga Maroku.

Sulmohet një grua e mbuluar në Londër

Policia britanike është në kërkim të një 17 dhe 19 vjeçari të cilët kanë zvarritur në tokë një grua të mbuluar.

Periskopi.com Lajme

Njoftohet se në rajonin Chingford në lindje të Londrës 2 persona kanë rrëzuar dhe kanë zvarritur një grua të mbuluar. Policia e britanike e rajonit Scotland Yard, ka njoftuar se kanë nisur punimet për kapjen e sulmuesve të cilët janë përcaktuar se janë të moshës 17 dhe 19 vjeç, raporton AA

Ndër të tjera bëhet e ditur se femra e mbuluar identiteti i të cilës nuk është publikuar është në moshën 20-vjeçare dhe gjatë momentit të sulmit ka qenë e vetme.

Në një deklaratë të bërë nga policia theksohet se në ngjarje e cila ka ndodhur ditën e mërkurë personat e veshur me të rroba të zeza fillimisht janë përpjekur ti heqin mbulesën të dëmtuarës dhe më pas e kanë shtrirë në tokë duke e tërhequr zvarrë.

Ndër të tjera theksohet se gruaja e dëmtuar pasa se të telefononte policinë ka qëndruar për 20 minuta në tokë dhe më pas është strehuar tek një restorant turk pranë ku dhe punonjësit e restorantit kanë ofruar ndihmë.

Gjithashtu edhe në fillim të javës një person në stacionin e trenit në Londër plagosi me thikë një musliman duke thërritur me zë të lartë “dua të vras muslimanë”.

Teksa ka shqetësime se mund të humbasë aftësinë e të shikuarit Muhammed Askar i cili u plagos gjatë sulmit, policia kishte deklaruar se ngjarja “nuk është klasifikuar si një sulm terrorist”.

Sipas nismës Tell Mama që mbështetet nga qeveria, e cila ndjek sulmet kundër muslimanëve në vend, theksohet se objektivi fillestar i këtyre sulmeve janë gratë. Gjithashtu Tell Mama ka vënë në dukje se një objektiv tjetër janë edhe qendrat e muslimanëve. Në një raport të publikuar muajin e kaluar kjo nismë e organizuar në formën e një projekti kishte deklaruar se në 3.5 vitet e fundit më shumë se 100 xhami dhe institucione islame kanë qenë objektiv i sulmeve anti-muslimane.