Tjetër masakër kamikaze, të paktën 42 të vdekur në Siri

Të paktën 42 persona, të cilët i përkisnin forcave siriane të sigurisë, humbën jetën pas sulmeve që kishin në shënjestër ndërtesat qeveritare të sigurisë në qytetin airian të Homsit, njoftoi sot një grup monitorimi.

Periskopi.com Lajme

”Mes viktimave ishte edhe shefi i shërbimit sekret ushtarak të qytetit”, shtoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (OSDH).

”Këto sulme, për të cilat besohet se janë kryer nga kamikazë, kanë lënë edhe një numër të papërcaktuar të plagosurish, përfshirë shefin e shërbimit të sigurisë për Homsin”, sipas OSDH-së.

Deri tani, askush nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmin.

Sulm në Siri, 40 të vdekur nga shpërthimi me bombë

Së paku 40 veta kanë humbur jetën nga shpërthimi i makinës bombë në një fshat pranë qytetit Al Bab të Sirisë.

Periskopi.com Lajme

Burimet lokale dhe Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut thanë se shpërthimi në një postbllok ushtarak në fshatin Sousian ka lënë të vrarë rreth 35 civilë dhe rreth pesë luftëtarë të opozitë siriane, transmeton REL.

Përgjegjësinë për sulmin nuk e ka marrë ende asnjë grup, por, një ditë më parë, luftëtarët e opozitës, të mbështetur nga Turqia, kanë thënë se kanë rimarrë kontrollin e Al Babit nga grupi militant Shteti Islamik.

Fshati Sousian ndodhet rreth 8 kilometra në veriperëndim të Al Babit.

Shkrimtari Azem Deliu tregon si u sulmua në Skënderaj

Shkrimtari i ri nga rajoni i Drenicës, Azem Deliu, ka folur për KALLXO.com për sulmin që kishte pësuar dje në Skënderaj për shkak të një postimi që e kishte bërë në Facebook dy javë më parë.

Periskopi.com Lajme

Komenti i shkrimtarit për veprat e të cilit janë interesuar edhe botues të huaj, është interpretuar nga disa të rinj si fyerje ndaj profetit Muhamed.

Deliu thotë se të mërkurën në mesditë, përderisa po shkonte te një kiosk në Skënderaj, ishte sulmuar nga tre persona të cilët kishin ikur menjëherë pasi e kishin kryer sulmin.

“Është bërë në pikë të ditës, në mënyrë plotësisht publike, unë jam sulmuar nga 3 persona të cilët kanë ikë menjëherë, e kam denoncu rastin në polici, Policia i ka zënë, ata e kanë pranuar fajin dhe habia më e madhe është që të njëjtit persona që më kanë sulmuar mua fizikisht në orën 12, janë parë nga qytetarët në xhami në faljen e mbrëmjes, rreth orës 18:00”, thotë Azemi.

Ai është i irrituar se si prokurori nuk ka shqiptuar masë ndalimi për këta 3 persona.

Lirimin e këtyre tre personave e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.

“Deri më tani janë 3 persona kanë qenë të arrestuar dy në cilësinë e të dyshuarve dhe një si dëshmitar. Pas intervistimit janë liruar në procedurë të rregullt” ka thënë Zahiti përmes telefonit për KALLXO.com

Ndërsa Deliu thotë se përveç që është sulm ndaj tij, rasti i djeshëm është sulm ndaj fjalës së lirë dhe ndaj gjithë atyre, që siç thotë ai guxojnë të mendojnë ndryshe.

“Dyfish më keq se sa sulmi fizik që e kam përjetuar, është kjo po përjetoj tash kur unë e di se një prokuror që do duhej të ishte garancë e jetës sime, është rreziku kryesor për të. Sepse liron nga burgu kriminelë”, thotë ai duke e bërë të ditur se nuk e ka takuar fare prokurorinë dhe se nuk e di kush ka qenë prokuror i rastit.

Ai për KALLXO.com ka treguar edhe komunikimin që e ka pasur me sulmuesit në momentin kur ata e kanë ndalur në rrugë.

“Saktësisht më është thënë, “A je ti ai që ke shkruar për profetin Muhamed?” Unë iu kam thënë “Po, kush jeni ju?” dhe menjëherë kanë filluar sulmet ndërkohë që ata përsërisnin qe kush jemi. Do me thënë po të tregojmë fizikisht…”, tregon Azemi gjersa flet për sulmin.

Ai e ka bërë të ditur se rasti i djeshëm dhe mbështetja e madhe që e ka marrë nga të tjerët.

I riu që ka marrë mbështetje të gjerë nga opinioni në mediat sociale thotë se nuk e ka ndërmend të ndalet së shkruari.

“Unë tashmë nuk guxoj të ndalem sepse nuk është më fjala për Azem Deliun, individ, por është fjala për luftën e intelektualëve të ri, që të kenë liri të shprehjes në këtë vend. Ky vend është europian, është perëndimor, nuk është pjesë e kulturës sonë mbrojtja e argumentit me dhunë, me grushta. Nuk ka shancë që unë të ndalem. Ata që kanë tentuar të më frikësojnë, janë në derën e gabuar”, thotë ai.

Deliu thotë se edhe më herët ka pasur kërcënime verbale, por jo edhe dhunë fizike.

Studenti i Letërsisë, Azem Deliu ka botuar kohë më parë romanin e parë “Puthësi i paligjshëm”, i cili ka arritur një sukses të madh.

Ai ka nënshkruar marrëveshje me një kompani anglezë për botimin e këtij romani në anglisht.

Ai thotë se është duke punuar në romanin e dytë, i cili megjithatë nuk pritet të botohet këtë vit.

 

Në përkrahje të poetit nga Drenica që u sulmua pas debatit për profetin Muhamed

Azem Deliu, poet nga Drenica, është sulmuar fizikisht nga një person, pas një shkrimi që ka bërë në profilin e tij në Facebook. Deliu edhe rastin e rrahjes e ka bërë publik në këtë profil. Ai ka treguar se me këtë rast është marrë edhe Polica e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në përkrahje të tij kanë dalë tashmë shumë persona.

Gazetarët Imer Mushkolaj e Arbana Xharra kanë dalë në mbrojtje të tij, por jo vetëm.

Në rrjete sociale shumë statuse janë shkruar në përkrahje të tij.

“Azem Deliu meriton përkrahjen dhe solidarizimin tonë, e sulmuesit e tij përçmimin dhe ndëshkimin”, ka shkruar Mushkolaj.

“Nje djalë i ri nga Drenica, Azem Deliu, qenka sulmuar fizikisht nga një person, pas një shkrimi që ka bërë në profilin e tij në Facebook për profetin Muhamed. Deliu rastin e rrahjes e ka bërë publik në profilin e tij. Atij i duhet mbështetje publike, sepse grupe radikale këtë duan, të na e fusin friken. Egërsirat si ky individ që e ka sulmuar Deliu, janë duke u rritur në mesin tonë. Kurse Qeveria, e sidomos ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, po e trajton këtë teme me numrin e zvogeluar te luftëtarëve të ISIS-it në Siri dhe Irak, duke mohuar potencialin e brendshëm në rritje të radikalëve që po zgjerohen në heshtje. Në fakultetin e Arkitekturës në UP, 14 studentë kanë refuzuar ta vizatojnë Katedralen sepse është haram. Këtë vend ka me e marrë pusi!”, ka shkruar Xharra.

Ky është shkrimi i plotë i tij, për të cilin, siç thotë Azemi, është sulmuar fizikisht:

I nderuar hoxhë Bedri Syla

Nuk doja të shkruaja një përgjigje, ngaqë e dija që do të provokoja të tjera shfryerje mllefi ngaqë nga të gjitha reagimet që kam marrë, vetëm i juaji ka qenë paqësor. Megjithatë, duke qenë i tillë reagimi juaj për të cilin ju përgëzoj, nuk mund të rri pa u përgjigjur me pak fjalë. I nderuar, unë konsideroj që figurat publike e historike, e së këndejmi edhe Muhamedi, nuk janë pronë e askujt dhe i nënshtrohen debatit publik ku mendimet natyrisht që janë të ndryshme, përndryshe nuk ka kuptim debati. Duke qenë kështu, nga opinionet për të nuk duhet ndier i fyer askush. Kush të dojë le të flasë mirë për të. Natyrisht, edhe e kundërta është e drejtë.  E para, ju më dhatë referencë për La Martinin, jo edhe për Gëten e Tolstoin. Për këta të dy, anipse vazhdon të pretendohet që kanë folur mirë për profetin, ende nuk janë dhënë referencat. Edhe nêse jepen, kjo nuk do të thotë kurrë që jemi të detyruar të mendojmë si ata, dhe askush s’ka pse ndihet i fyer (aq më pak arsyetohen sharjet e kërcënimet). Ndërkaq, më lejoni t’ju sqaroj se thëniet tjera që kanë qarkulluar (si për shembull që Dostojevski ka folur për profetin Muhamed), janë, megjithë respektin, shpifje të pabazuara me qëllim propagandues.  E dyta, tre poetët që keni përmendur në shkrimin tuaj për shërbimin që i kanë bërë profetit Muhamed, janë shembulli i keq i vendosjes së letërsisë në shërbim të ideologjisë dhe, përjashto shkollat ideologjike religjioze, nuk zënë kurrfarë vendi të rëndësishëm në Letërsinë e Lindjes. Për kompromisin më të mirë që mund të bëj me ju, mund t’ju them që ata së shumti zënë vend periferik në këtë letërsi. Zor se janë shkrimtarë për t’u marrë shembull, bile edhe për t’u përmendur. Në anën tjetër, Muhamedi ka urdhëruar të vriten poetë. Asnjë njeri i letërsisë nuk mund ta miratojë këtë.

Sa për moshën e Aishes, referencat janë të shumta. Libri i Christopher Hitchens, është vetëm një prej tyre.

Ju përshëndes shumë, Azem Deliu.

Policia e ruan Konsullatën Serbe në Cyrih: Frikë nga “sulmet e shqiptarëve”?!

Tages Anzeiger i referohet shtypit serb, sipas të cilit shtimi i nivelit të sigurisë është bërë nga frika prej reagimeve të mundshme të shqiptarëve të indinjuar nga arrestimi i Ramush Haradinajt!

Periskopi.com Lajme

Prej disa ditësh, kalimtarët mund të shohin një makinë policie të parkuar para ndërtesës së Konsullatës Serbe në Cyrih, shkruan tagesanzeiger.ch. Makina qëndron aty gjatë gjithë kohës së orarit të punës së konsullatës duke e vëzhguar ndërtesën e saj.

E pyetur nga tages anzeiger, policia e qytetit të Cyrihut ka udhëzuar gazetarët te Policia Federale (Fedpol), e cila është përgjegjëse për sigurinë e përfaqësive  të huaja, transmeton albinfo.ch. Zëdhënësja e Dedpolit, Lulzana Mustafa thotë se “bazuar në analizat mbi kërcënimet, Fedpol u propozomn policive kantonale dhe atyre të qyteteve masa sigurie për përfaqësitë e huaja në Zvicër. Informacione të tjera lidhur me masat e ndërmarra për përfaqësitë konkrete, nuk mund të japim, për shkaqe sigurie”.

Ndërkaq Tages Anzeiger për të gjetur arsyen e masave shtesë para Konsullatës së Serbisë, i referohet shtypit serb  i cili bën të ditur se një ngritje e nivelit të sigurisë është bërë edhe në përfaqësitë serbe në Bruksel, Itali, Turqi, Greqi, SHBA dhe Gjermani. Dhe kjo shpjegohet me reagimet e mundshme të shqiptarëve të indinjuar nga arrestimi i Ramush Haradinajt.

“Pas reagimeve të para të mllefosura nga Kosovë dhe diaspora kosovare, ministri i jashtëm serb Ivica Dacic kishte thënë se i sheh në rrezik ambasadorët serbë. Ndërsa shtypi i verdhë serb pastaj publikoi një artikull në të cilin flet për një “plan të skëterrshëm të terroristeve shqiptarë”, të cilët gjoja kanë planifikuar kidnapimin e ambasadores serbe në Bruksel. Autorët e tekstit u referoheshin raporteve të shërbimit rus të informimit.

Policia e ruan Konsullatën Serbe në Cyrih: Frikë nga “sulmet e shqiptarëve”?!

 

Publikohet letra e ideatorit të sulmit terrorist të 11 shtatorit për Obamën, tregon arsyet

Khalid Shaykh Muhamed, truri i sulmeve të 11 Shtatorit të 2001 ndaj kullave binjake në Nju Jork. Janë 18 faqe akuzash për amerikanët që i adresohen Obamas. Një letër e shkruar në vitin 2015, por që është bërë publike vetëm në ditët e fundit të presidencës.

Periskopi.com Lajme

“I keni duart e lyera me gjakun e vëllezërve tanë, të motrave tona e të fëmijëve tanë të vrarë në Gaza, Vaziristan, Jemen, Irak, Libi, Afganistan. Somali dhe vende të tjera të botës”.

Kështu shkruante Khalid Shaykh Muhamed, truri i sulmeve të 11 Shtatorit të 2001 ndaj kullave binjake në Nju Jork. Janë 18 faqe akuzash për amerikanët që i adresohen Obamas.

Një letër e shkruar në vitin 2015, por që është bërë publike vetëm në ditët e fundit të presidencës.

Është Miami Herald ajo që ka publikuar letrën e plotë. Ai që e ka dorëzuar në redaksinë e gazetës është një nga avokatët mbrojtës të Khalid Shaykh Muhamad, drejtues pakistanez i Al Qaedas dhe i burgosur në Guantanamo. Ai është i konsideruar një nga mendjet e sulmeve terroriste të 11 Shtatorit kundër SHBA-ve.

“Nuk jemi ne që e nisëm luftën por ju dhe diktatorët tuaj në tokat tona”- shkruan Khalid Shaykh. Por letra nuk ka shkuar menjëherë në dorën e Obamës me urdhër të gjykatës ushtrarake që po e gjykon pakistanezin. Presidenti është vënë në dijeni vetëm pak ditë përpara se në Shtëpinë e Bardhë të futej Donald Trump.

“Kjo ishte një hakmarrje”- shkruan më tej krahu i djathtë i Osama Bin Laden, duke iu referuar politikave amerikane. Dhe nuk mungojnë as batutat kundër Obamës që është i përshkruar si “avokati brilant që i njeh mirë të drejtat e njeriut dhe që e vret armikun pa i bërë një proces dhe e më pas ta hedhë kufomën në det dhe jo tia dorëzojë familjes për një varrim njerëzor”. Referimi është i qartë për vrasjen e Osama Bin Laden, trupi i të cilit është hedhur në një vend sekret në Oqeanin Indian për të evituar krijimin e vendeve të kultit nga ana e terroristëve.

Letra sipas avokatëve të terroristit pakistanez Khalid Shaykh Muhammad, është shkruar si valë emotive e shkaktuar nga pushtimi dhe bombardimet e izraelitëve në Gaza gjatë vitit 2015. “Khalid Shaykh është i irrituar nga politika e jashtme amerikane dhe është krejt i bindur se SHBA-të i kanë dhënë mbështetje Izraelit”-deklaron avokati David Nevin. Urrejtja e thellë që ai ndjen karshi amerikanëve edhe sepse bëhet fjalë edhe për vrasjen e tij pasi rrezikon dënimin me vdekje. “Nuk do të kërkoj kurrë mëshirë ty apo gjykatës, bëni atë që doni, liria ime, burgosja ime dhe vdekja ime janë një mallkim për të gjithë keqbërësit dhe tiranët”.

Në letrën e tij, ish eksponenti i Al Kaedas akuzon CIA-n, FBI-në, komunitetin hebraik në Bruklin dhe të djathtën kristiane. Por edhe vendet mike të SHBA-ve, mes të cilave edhe Italinë. Si për bazat italiane ashtu edhe për lirinië që Italia u lejon shërbimeve sekrete amerikane.

Khalid Shaykh Muhammad bën një paralelizëm edhe me rrëmbimin e një ushtari izraelit (që më pas u vra) akt i cilësuar nga Obama si barbar dhe ai i rrëbimit të Abu Omar, imami i rrëmbyer në Milano dhe i torturuar në Egjipt. Italia citohet si vendi që i ka lejuar agjentëve të CIA-s të veprojnë të pa shqetësuar për të rrëmbyer një studiues besimi i cili po shkonte një mëngjes për tu lutur. Por edhe neo kolonializmi i prezumuar i Afrikës së Veriut është një tjetër akuzë në adresë të Italisë.

Në përmbyllje të letrës së tij, Khalid Shyakh Muhamad flet për vdekjen e tij: “Nëse do dënohem me burgim të përjetshëm, do të jem i lumtur ti lutem Allahut çdo ditë, por nëse do të dënohem me vdekje, do të jem njësoj i lumtur sepse do të takohem me Allahun, profetët dhe miqtë e mi më të mirë që keni vrarë, si Osama Bin Laden.

Tronditëse: Muzeu i Luvrit ishte një nga 6 objektivat e ‘listës së zezë’ së sulmuesit

Muzeu i Luvrit në Paris, i njohur botërisht, ishte njëri nga shënjestrat në listën e objektivave të sulmuesit terrorist.

Periskopi.com Uncategorized

Këtë mëngjes, një sulmues hanxhar u qëllua pas goditi  një ushtar për të hyre dhe sulmuar galerinë historike të artit.

Ai bërtiti “Allahu Ekber”, që në  arabisht do të thotë  “Zoti është i madh , sipas policisë

Por hetuesit zbuluan mesazhet e koduara mes sulmuesit dhe një anëtar të lartë të të al-Kaidës, shkruan britanikja “Daily Star”.

Gazeta “Parisien”  pohoi muzeu vetëm njeri nga  lista me 6 objektiva, duke përfshirë tregjet dhe klubet e natës.

Në Mitrovicë sulmohet deputeti i parlamentit serb

Në Mitrovicë është sulmuar një deputeti i parlamentit serb.

Periskopi.com Lajme

Deputeti me inicialet B.T. rreth orës 20:40 është sulmua fizikisht nga dy persona të maskuar me kapuç – duke i shkaktuar kështu lëndime në kokë, njofton Klan Kosova.

Lajmin e ka bërë të ditur Zhelko Bojiç, shefi rajonal i operacioneve në Policinë e Kosovës.

Deputeti është trajtuar në Qendrën Klinike Spitalore në Mitrovicë, ku pas trajtimit të marrë ai është liruar nga spitali.

Reagon Policia e Kosovës: ‘Kurir’ po dezinformon – Ambasada holandeze nuk është gjuajtur me armë

(I plotësuar) Policia e Kosovës, përmes një njoftimi, ka sqaruar opinionin lidhur me lajmin dezinformues të publikuar në portale serbe, për kinse sulm me armë në ambasadën Holandeze.

Periskopi.com Lajme

Lexoni më poshtë të plotë sqarimin e policisë:

Policia e Kosovës (PK), me qëllim të informimit të drejtë të opinionit publik lidhur me lajmin dezinformues të publikuar në disa portale serbe, ndër to në portalin serb “Informer” ku thuhet “Kaos në Prishtinë: Njerëz të maskuar gjuajnë me armë në ambasadën Holandeze” në Prishtinë, reagon fuqishëm ndaj këtij lajmi dhe sqaron me sa vijon:

Policia e Kosovës bën me dije dhe sqaron se lajmi i publikuar është një dezinformacion, nuk paraqet informacionin real dhe se nuk ka pasur asnjë gjuajtje apo të shtënë me armë zjarri në ambasadën e Holandës në Prishtinë.

Sot rreth orës 17:50 është raportuar për një gjuajtje me armë e cila dyshohej të ketë ndodhur në një shtëpi private në Velani të Prishtinës.

Policia e Kosovës me të gjitha njësitet relevante policore menjëherë kanë shkuar në atë lokacion, dhe nga verifikimet e para dyshohet se nga ballkoni i një shtëpie një person ka gjuajtur me armë në ajër, në drejtim të panjohur, por që fare nuk ka të bëjë me ambasadën në fjalë.

Vlen të potencohet se nuk është raportuar për ndonjë të lënduar.

PK ka kryer bastisje në shtëpinë e dyshuar dhe në vend ngjarje ka gjetur dy gëzhoja, përderisa është në kërkim të personit të dyshuar i cili është i njohur për policinë.

Prandaj, konsiderojmë se opinioni publik duhet të informohet drejt dhe korrekt, e jo të dezinformohet përmes informacioneve të pavërteta.

 

(E plotësuar) Edhe pse policia e Kosovës, e ka mohuar, burime nga brenda Ambasadës së Holandës në Prishtinë, bëjnë të ditur se është sulmuar objekti i kësaj ambasade.

Ky burim i ka thënë gazetametro.net, se në ato momente, në Ambasadë ka qenë edhe ambasadrja Gerrie Willems me një person tjetër, ndërsa jashtë kanë qenë rojet.

Policia e Kosovës ka demantuar një lajm të raportuar në mediat serbe, se është sulmuar ambasada holandeze në Prishtinë.

Këtë për gazetametro.net e ka thënë zëdhënësi i policisë së Kosovës, Baki Kelani. Sipas tij, ka pasur të shtëna me armë në afërsi, por jo në drejtim të ambasadës.

Lajmi fillimisht u raportua në mediat në Beograd, ku u tha se është kryer një sulm terrorist ndaj ambasadës së Holandës në Prishtinë.

Expreso.rs, raporton se dy njerëz të maskuar kanë gjuajtur me kalashnikov në lagjen ku gjendet ambasada holandeze, dhe pastaj kanë ikur nga vendi i ngjarjes.

Sipas mediave serbe që u referohen personave që kanë qenë në vend të ngjarjes nuk ka të lënduar. /gazetametro.net

Publikohet identiteti i shqiptarit që planifikoi sulm në Vjenë

Mediat austriake kanë publikuar një foto të shqiptarit të arrestuar dje në Vjenë, i cili dyshohet se po planifikonte një sulm terrorist në metro.

Periskopi.com Lajme

Ai është Lorenc. K. me baba shqiptar dhe dyshohet se ishte radikalizuar së fundmi, pasi në banesën e tij janë gjetur materiale që e lidhin atë me ISIS-in.

Shqiptari kishte përgatitur gjithçka. Ai do të sulmonte me bomba stacionin qëndror të metrosë, shkruan “Panorama”.

Sulmi ishte planifikuar të ndodhte me 24 janar, ku kishte edhe një ngjarje patinazhi dhe planifikohej që metrotë të mbusheshin plot.

Ai është vetëm 18-vjeçar dhe shumicën e kohës jetonte në Gjermani. Shqiptari është marrë në pyetje nga Policia dhe më pas është lënë në burg.

Gjithashtu, janë marrë edhe telefonat e tij celularë dhe llogaritë në rrjetet sociale për të parë nëse vërtet ka pasur lidhje me ISIS-in, apo ka qenë thjesht një adhurues i të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Sulm terrorist duhet të ishte edhe ai në objektin e Qeverisë në Mitrovicë

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se sulmin me granat ndaj ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, Policia e Kosovës nuk e cilësoi si sulm terrorist.

Periskopi.com Lajme

Përmes një postimi në Facebook, Çaushi ka theksuar se termi sulm terrorist tanimë është i rezervuar vetëm për rastet paraprakisht të montuara, siç thotë ai, nga pushteti.

Postimi i plotë:

“Para tre ditësh, në mbrëmjen kur në Kuvendin e Kosovës po diskutohej mbi arrestimin e Ramush Haradinajt, në veri të Mitrovicës u sulmua me granatë ndërtesa e Qeverisë së Kosovës.

Ashtu siç kishte ndodhur edhe me vrasjen e Enver Zymberit dhe Selver Haradinajt, Policia e Kosovës edhe këtë rast nuk e cilëson si sulm terrorist.

Me sa duket, termi sulm terrorist tanimë është i rezervuar vetëm për rastet paraprakisht të montuara nga pushteti.

Kështu ndodhi me sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, si pasojë e të cilit nën akuzën e terrorizmit vazhdojnë të përndiqen aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, e si pasojë e të njëjtit rast të humbi jetën edhe Astrit Dehari”

Të shtëna me armë në një dyqan në Spanjë (Foto/Video)

Një person ka shtënë me armë në një supermarket në Spanjë.

Periskopi.com Lajme

Sulmuesi, për të cilin raportohet se ishte duke mbajtur benzinë dhe barut, hyri në dyqanin ‘Marcadona’ në rajonin e As Lagoas, para se të shtinte me armë në ajër, shkruan DailyMail, transmeton lajmi.net

Shumë blerës ishin brenda në supermarket. Sipas burimeve nga policia, thuhet se i riu ka probleme psikike dhe jeton shumë afër dyqanit.

Nga incidenti fatmirësisht nuk pati të lënduar.

gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785781 gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785796

 

Të shtëna armësh para Drejtorisë së Policisë së Turqisë

Para ndërtesës së Drejtorisë së policisë në Gaziantep të Turqisë, kanë ndodhur të shtëna nga armë zjarri për çka në vendngjarje u dërguan ekipe shtesë të policisë dhe ekipe të ambulancës mjekësore, raporton Anadolu Agency.

Periskopi.com Lajme

 

 

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, policia turke ka konfirmuar se kanë vrarë një njeri që do të mund të ishte një vetëvrasës me bombë i cili u përpoq për të hyrë në stacionin kryesor të policisë në qytetin juglindor Gaziantep.

Sulmi i Vitit të Ri në Stamboll, policia turke arreston dhjetëra kinezë

Turqia ka arrestuar një numër njerëzish me origjinë ujgure, minorit kinez, pas sulmit vdekjeprurës në klubin e natës që vrau 39 persona, raporton agjencia shtetërore e lajmeve.

Periskopi.com Lajme

Të arrestuarit besohet të kenë ardhur nga rajoni Xinjiang i Kinës dhe kanë lidhje me sulmuesit, thotë “Anadolu”.

Zëvendëskryeministri Veysi Kaynak gjithashtu tha se i dyshuari ishte ndoshta ujgur dhe se ka vepruar i vetëm, por edhe mund të ketë pasur ndihmë.

Policia ka arrestuar tashmë dhjetra persona pas sulmit tragjik të vitit të ri, por i dyshuari kryesor mbetet në arrati.

I ashtuquajturi Shteti Islamik thotë se ka kryer sulmin mbi përfshirjen ushtarake të Turqisë në luftën civile siriane.

26 vjeçarja që humbi jetën në sulmin në Stamboll e parashikoi vdekjen e saj (Foto)

Kjo foto tregon Rita Chamin dhe të fejuarin e saj Elias Wardini të cilët qeshin para kameras vetëm disa orë para mbylljes tragjike të vitit 2016

Periskopi.com Lajme

Festimet e Vitit të Ri në Stamboll do të ishin mbyllja e një viti dhe e jetës së dy të rinjve, të dy 26 vjeç, studentë në Universitetin Amerikan të Shkencës dhe Teknologjisë në Liban.

Figurat e tyre në mediat sociale shfaqen duke qeshur pa ditur fatin e zi që i priste e ndërsa profilet e tyre janë mbushur me statuse përkujtimore.

Sipas mediave turke Rita e cila kishte humbur nënën katër muaj më parë nga kanceri shkroi në facebook një status që parashikoi frikshëm fatin e saj tragjik.

“Shpresojmë se do të ketë argëtim [në Turqi], skenari më i keq është që unë të vdes në një shpërthim dhe të takoj nënën time ”, shkruante 26 vjeçarja transmeton faqja e lajmeve IMLebanon.

Babai i saj zemërthyer tha se u përpoq ta ndalonte të bijën por ajo vendosi të shkojë me miqtë e saj.

Para vdekjes së saj, Chami ka postuar në Facebook një poemë të saj në gjuhën arabe në lidhje me ata që nuk janë më në këtë jetë duke shkruar se “ata janë gjithmonë atje … gjithmonë mes nesh dhe përreth nesh”./dritare.net

 

❤️

A photo posted by Elias Wardini (@eliaswardini) on

Bota dënon sulmin terrorist në Stamboll

Pas sulmit terrorist në natën e Vitit të Ri në një klub nate në Stamboll, ku një person i armatosur vrau 35 persona dhe plagosi 65 të tjerë, Turqisë i kanë mbërritur mesazhe mbështetjeje nga e gjithë bota.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë vijojnë disa prej mesazheve më të rëndësishme:

* Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg: Mendimet e mia janë me popullin turk dhe me ata që janë të prekur nga ky sulm gjatë festimit të Vitit të Ri.

* Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogherini: Mendimet tona janë me viktimat dhe të afërmit e tyre.

* Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Marc Ayrault: Të gjitha zemrat tona janë me Turqinë, e cila ka përjetuar një goditje të rëndë në këtë natë simbolike.

* Presidenti amerikan Barack Obama: Keqardhje për humbjen e jetëve të të pafajshme dhe ngushëllime familjeve të viktimave.

* Ministri i Jashtëm i Kanadasë, Stephane Dion: Dënoj këtë sulm makabër dhe shpreh mbështetje për popullin turk.

* Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, Ned Price: SHBA dënon ashpër sulmin e frikshëm terrorist në Stamboll. Ne jemi bashkë me aleaten tonë Turqinë, e cila është anëtare e NATO-s.

Sulmi terrorist në një klub nate në Stamboll, në të cilën festohej Vitin e Ri, ka ndodhur në orën 01:15. Një sulmues i panjohur fillimisht vrau policin, i cili po qëndronte në hyrje të klubit, dhe më pas vrau edhe një person tjetër dhe hyri brenda, ku hapi zjarr në drejtim të të pranishmëve.

Sipas disa të dhënave në klub në kohën e sulmit ishin 700 të ftuar./ 10 minuta

2017-ta fillon me sulm terrorist, shkon në 39 numri i viktimave në Stamboll

39 të vdekur nga sulmi terrorist i kryer mbrëmë në një klub nate në Stamboll. Në mesin e të vdekurve është edhe një polic

Periskopi.com Lajme

39 të vdekur dhe 40 të plagosur, ky është bilanci i sulmit në klubin e natës Reina, në zonën Ortakoy rreth orës 1:30 të orës lokale. Sulmuesit siç raporton CNN turk ishin të veshur me rroba babadimëri.

Është raportuar gjithashtu se në atë kohe në atë klub gjindeshin qindra njerëz ku disa prej tyre janë hudhur në Bosfor për të shpëtuar.

Pas të shtënave, vrasësi bërtiti vrasja ishte hakmarrje për përfshirjen e Rusisë në konfliktin në qytetin sirian të Aleppo.

Ministri i Punëve të Brendshme të Turqisë, Süleyman Soylu ka dhënë detaje mbi sulmin terrorist të ndodhur në një klub nate në Stamboll, raporton agjencia turke, Anadolu Agency (AA).

Në fjalën e tij Soylu ka thënë: “Sipas informacioneve që kemi marrë nga forcat e sigurisë, ka pasur një sulmues. Nuk ka pasur më shumë se një. Një person i veshur me pantallona dhe xhup ka hyrë brenda duke gjuajtur mbi njerëzit e ndodhur aty. Ndërkohë është munduar të dalë jashtë me një tjetër veshje. Vlerësimi i këtyre informacioneve nga ana e forcave të sigurisë vazhdon. Puna e policisë për kapjen e autorit është duke vazhduar”, transmeton AA

Ministri ka folur për mediat në vendin e ngjarjes, ndërkohë atë e shoqëronin, ministri i Shëndetësisë së Turqisë, Recep Akdağ, Prefekti i Stambollit Vasip Şahin dhe Drejtori i Policisë së Stambollit Mustafa Çalışkan.

Ndërsa duke dhënë detaje mbi ngjarjen, Soylu në vijim të fjalës së tij tha: “Në këtë sulm është bërë një masakër. Ky sulm është çnjerëzor. Deri më tani 39 njerëzit tanë kanë humbur jetën, identiteti i 20 prej të cilëve është mësuar. Nga këto 15 janë të huaj dhe 5 janë shtetas të Turqisë. Ndërkohë nga këto 5 persona 3 ose 4 janë nga punonjësit. Puna për identifikimin e të tjerëve është duke vazhduar.”

Ndërsa ministri I Shëndetësisë së Turqisë Akdağ duke dhënë detaje mbi gjendjen e të plagosurve ka thënë se momentalisht në spitale gjenden 65 të plagosur. Ai ka shtuar se gjendja e 4 prej tyre është e rëndë.

Në Tunizi janë arrestuar tre vetë “të ndërlidhur” me sulmuesin në Berlin

Hamida Amri me fotografinë e të vëllait të saj Anis Amri që është i dyshuar për sulmin në Berlin

Periskopi.com Uncategorized

Autoritetet e Tunizisë thonë se i kanë arrestuar tre persona, përfshirë një nip të sulmuesit të dyshuar me kamion në Tregun e Krishtlindjeve në Berlin, Anis Amri, që janë anëtarë të rrjetit të njëjtë ekstremist.

Të tre të dyshuarit ishin pjesëtarë të “celulës terroriste të lidhur me terroristin Anis Amri, i cili kreu sulm terrorist në Berlin”, ka thënë sot Ministria e brendshme e Tunizisë.

Anis Amri, 24 vjeçar, është i dyshuar se ka sulmuar me kamion në Tregun e Krishtlindjeve në Berlin, më 19 dhjetor, duke i vrarë 12 vetë dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Policia tha se gjurmët e gishtërinjve të tij dhe kuleta e tij janë gjetur në kamion.

Amri dje është vrarë nga policia italiane, gjatë një kontrolli rutinor në një lagje të Milanos, pasi ai kishte hapur zjarr i pari.

ISIS publikon videon e terroristit që kreu sulmet në Berlin

Propaganda e Kalifatit nuk humb kohë. Një video 2 minuta e 44 sekonda është publikuar nga agjencia e lajmeve e ISIS, AMAQ dhe është shpërndarë edhe në kanalin e grupit terrorist në rrjetin social “Telegram”.

Periskopi.com Lajme

Në video shfaqet Anis Amri, tuniziani i ekzekutuar natën e kësaj të premteje në Milano të Italisë.

Ai akuzohet si personi që rrëmbeu një kamion me të cilën hyri në një treg krishtlindjesh në Berlin të Gjermanisë. Ky sulm terrorist që la 14 të vdekur, u morr përsipër nga ISIS.

Video, raportohet se është xhiruar pas sulmit në Berlin.

“Mesazhi im është për kryqtarët që bombardojnë myslimanët çdo ditë. Në emër të Zotit do vijmë t’iu therim, derra”, shprehet ndër të tjerash Amri në video, në arabisht.

Më pas, ai u bën thirrje atyre që janë në Evropë për të vazhduar xhihadin.

Video është xhiruar në urën Kieler pak kilometra nga Breitscheidplatz, Berlinit, vendi i sulmit së të hënës.

 

Parandalohet sulm terrorist në Australi

Policia australiane raporton se kanë parandaluar një sulm terrorist që planifikohej të ndodhte në Melbourne në ditën e Krishtlindjeve.

Periskopi.com Lajme

Pesë persona janë arrestuar pas bastisjeve në mëngjesin e së premtes, ka bërë të ditur shefi i policisë, Graham Ashton.

Ai tha se në kërcënim përfshiheshin ‘përdorim i eksplozivëve: dhe armë të tjera, përfshirë thika dhe armë zjarri.

BBC raporton se sulmet kanë qenë të lokalizuara në disa vende shumë publike.

Por, sipas policisë nuk kishte ndonjë kërcënim publik për këtë, ata thjesht e zbuluan.

Nuk raportohet se ka dyshime apo kërcënime për ndonjë sulm tjetër të planifikuar, aktualisht./ Periskopi