Pas gjysmë shekulli, Volvo nuk është vetura më shitur në Suedi

Makina më e shituar suedeze në 2016 nuk ishte një Volvo, vit i parë që ndodhi kjo pas më shumë se gjysmë shekulli.

Periskopi.com Lajme

Vendin e zuri makina Volswagen Golf sipas shoqatës së krijuesëve të makinave edhe pse Volvo prap kishte shumicën e shitjeve të tregut të makinave të vendit në përgjithësi.

Golfi bëri 5.9 % të makinave të reja të sjellura në vend, ndërsa Volvo V70, S90 dhe V90 mori 5.7 %.

Volvo e kishte humbur edhe njëherë ‘betejën e shitjeve” karshi Volswagen-it në 1962, megjithatë Volvo V70 në dy dekadat e fundit ka ndërprerë prodhimin në favor të modelit më të ri V90./ Periskopi

 

 

Ky është ambasadori i parë rezident i Suedisë në Kosovë (Foto)

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar kredencialet e ambasadorit të parë rezident të Mbretërisë së Suedisë në Kosovë, Henrik Nilsson.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi i ka uruar mirëseardhje ambasadorit Nilsson, duke shprehur gatishmërinë që bashkëpunimi i shkëlqyer në mes të Kosovës dhe Suedisë të thellohet dhe të zgjerohet edhe më shumë.

“Jemi mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme të Suedisë, për më shumë se dy dekada”, u shpreh presidenti Thaçi.

“Shpresoj që tani me prezencën e re do të zgjerojmë edhe më shumë bashkëpunimin tonë”, shtoi ai.

Nga ana tjetër, ambasadori Nilsson u shpreh i lumtur për këtë “ditë historike” në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe për mundësinë që të shërbejë si ambasador i parë i Suedisë në Kosovë.

“Do të vazhdojmë të përkrahim Kosovën në procesin e integrimit evropian”, tha ambasadori Nilsson.

Presidenti Thaçi ia konfirmoi ambasadorit Nilsson përkrahjen e Zyrës së Presidentit për projektet e Suedisë në të mirë të Kosovës dhe tërë rajonit./ Periskopi

 

DSC_8726 DSC_8708 DSC_8680

Edhe Arbër Zeneli i bashkohet Kosovës

Periskopi.com Sporti

Futbollisti kosovar, Arbër Zeneli do të luajë për Përfaqësuesen e Kosovës në futboll.

Mesfushori i skuadrës holandeze Heerenveen, i cili ka luajtur për grupmoshat nën-21 vjeç të Suedisë, do të jetë një përforcim i madh për Kosovën, deklaron Bajram Shala, menaxher i Përfaqësueses së Kosovës.

“Kosova vazhdon projektin e saj, krijimin e ekipit për të tashmen dhe për të ardhmen. Fustbollisti i radhës që i bashkohet Kosovës është talenti Arbër Zeneli. Arbëri është 21-vjeç dhe do të jetë pjesë e një gjenerate të jashtëzakonshme që po vjen te Kosova”, ka thënë Shala. /Periskopi.com