komuna-ferizaj

Studentët në Ferizaj djegin diplomat

“Demokracia Studentore” sot para Kuvendit Komunal në Ferizaj, do të djegë diplomat për të treguar se në këtë qytet nuk ka më vend për ata që studiojnë dhe diplomojnë, dhe se ky vend është bërë vatër e nepotizmit dhe klientelizmit partiak.

Periskopi.com Lajme

 

Siç njofton “Demokracia Studentore”, në këtë aktivitet do të bëhet djegia e diplomave nga një numër i caktuar i studentëve, të cilët përmes kësaj shprehin se në këtë qytet nuk ka më vend për ata që studiojnë dhe diplomojnë, dhe se ky vend është bërë vatër e nepotizmit dhe klientelizmit partiak.

Studentet

Ndodh në Kosovë: Studenti me notë mesatare 10 s’pranohet në master (Foto)

Sonte ka dalë lista e studentëve të cilët janë pranuar në nivelin master, në kuadër të Fakultetit Ekonomik në Universitetin e Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Në listën e studentëve të papranuar figuron një student me notën mesatarë 10 që kryeson listën e “zezë”, shkruan lajmi.net

Mirëpo, ajo që me të vërtetë të lë pa fjalë këtu është, se në listën e studentëve të pranuar ka student me notë mesatare 6.8.

Këto rezultate me të publikuar kanë ngjallur reagime nga me të ndryshme, disa prej komentuesve kanë thënë se kjo, “tregon qartë punën e notave në Fakultetin Ekonomik”, por nuk kanë munguar as fyerjet, “turp për studentët me nota mesatare më të lartë se 9, që nuk kanë mundur të pranohen”.

Ndërkaq, janë kritikuar ashpër edhe profesorët e UP-së, ku sipas komentuesve e kanë degraduar arsimin në UP dhe japin nota si “karramela për Bajram”.