Kandidati i Vetëvendosjes mori vota 800% më shumë në Skenderaj

Periskopi.com Lajme

Kandidati për deputet nga radhët e Vetëvendosjes, FIsnik Ismaili thotë se ka pas rritje 800%.

Kjo madje ka ndodhur në Skenderaj.

Ismaili thotë se nuk duhet menduar që Drenica nuk din me votu.

“Kam pasë rritje masive prej 800% në Skenderaj. Prej 5, në 57 vota. Ani qysh thojshin dje, “S’po din Drenica me votue.” Po din, valla, edhe boll mirë.

Të due, Drenicë! ❤️”, ka shkruar ai.

Në Skenderaj, Kurti tha se ky vend i ka dhënë shumë popullit, por u ndëshkua me moszhvillim

Periskopi.com Lajme

 Albin Kurti e ka filluar fjalën e tij në Skënderaj duke thënë së ky vend që i dha aq shumë popullit, Republikës dhe kombit tonë, u ndëshkua me moszhvillim.

“Vendi i punës në Kosovë është temë partiake dhe as politike dhe as ekonomike. Partia në ekonominë e pasluftës edhe të punëson edhe të shpunëson. E kanë pushtetin në program dhe s’kanë as program politik dhe ekonomik”, tha Kurti në Skënderaj.

Ai shtoi se prodhimi bujqësor, industrial dhe zejtar do të ndihmohet dhe të përkrahet nga qeveria, që të zvogëlohen importet dhe të rritet punësimi për qytetarët.

“Këta pushtetarë të deritanishëm, mbase më mirë është t’i quajmë zullumqarë. Sa janë të rinj, këta zullumqarë vjedhin me vëllazëri, kur plaken vjedhin me djemtë e tyre, edhe vëllaznitë po i lënë”, ka thënë Kurti në këtë tubim, teksa premtoi se punësimi e bizneset sipas mbiemrave marrin fund me qeverinë e VV-së.

“11 qershori është data e shpërthimit demokratik të votimit masiv”, tha Kurti po ashtu në Skenderaj.

Lushtaku flet për kandidimin në Skënderaj

Periskopi.com Lajme

Në listën e përpiluar të Partisë Demokratike me emrat kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës , nuk është edhe ish-deputeti Nuredin Lushtaku.

Në emrat e shumtë të kandidatëve nga radhët e kësaj partie nuk bën pjesë edhe ky i fundit. I kontaktuar nga Indeksonline, Lushtaku ka konfirmuar një gjë të tillë.

“Jo nuk jam në emrat e listës kandiduese për deputetë të Kuvendit të Kosovës”, ka thënë Lushtaku.

Por emri i Lushtakut është ndër të përfolur për të qenë i pari i komunës së Skënderajt.

I pyetur nëse një gjë e tillë është e vërtetë, Lushtaku është shprehur se nuk është diskutuar ende për diçka të tillë.

“Nuk e di sepse ende është herët, nuk është diskutuar diçka e ngjashme. Nëse vendoset që unë të jem kandidatë patjetër që jam i gatshëm për të qenë”, ka përfunduar Lushtaku.

Duhet përkujtuar që kryetari i aktual i komunës së Skënderajt është Sami Lushtaku i cili edhe po vuan dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë.

Pas zgjedhjeve nacionale të 11 qershorit në vjeshtën e këtij viti në vend pritet të mbahen edhe zgjedhjet lokale që sigurisht do të sjellin shumë ndryshime në pothuajse shumë komuna të vendit.

‘Luftë e ashpër’ brenda PDK-së për të parin e Skenderajt

Periskopi.com Lajme

Meqë jemi në vitin kur edhe do të mbahen zgjedhjet lokale, janë shtuar edhe aktivitetet dhe garat brenda partive politike për përzgjedhjen e kandidatëve për kryetarë komunash. Kështu, garë e ashpër duket se po zhvillohet brenda Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), për përzgjedhjen e kandidatëve për komunat e Kosovës, ndërsa duket se një garë më e ashpër brenda PDK-së pritet të zhvillohet për përzgjedhjen e kandidatit potencial për të garuar për të parin e Komunës së Skenderajt.

Burimet e KosovaPost brenda Partisë Demokratike, bëjnë të ditur se kreu i PDK-së, Kadri Veseli nuk do ta ketë fare të lehtë të zgjedh emrin e kandidatit që do të garojë për kryetar të Komunës së Skenderajt, për faktin se pretendentë për të qenë kandidat në këtë garë do të jenë njerëz të fuqishëm brenda partisë, raporton Kosova Post.

Sipas burimeve tona emrat tashmë që po lakohen edhe brenda PDK-së janë: Fadil Nura, Nuredin Lushtaku, Rafet Rama, Bekim Haxhiu, Ganimete Musliu dhe Rrustem Rukolli, ku për këtë të fundit flitet se mund të kandidoj edhe si i pavarur. Bazuar në këto informata nga brenda PDK-së, KosovaPost ka kontaktuar me disa nga emrat e përfolur për kandidatë të mundshëm për garën e zgjedhjes së kryetarit të Skenderajt.

Emri i cili sipas burimeve tona brenda PDK-së, flitet se mund të jetë kandidate e PDK-së për Skenderajn, është edhe deputetja Ganimete Musliu, e cila tashme ka një përvojë të lavdëruar politike dhe njihet si femra me fuqi kredibiliteti në Skenderaj dhe rrethinë. E kontaktuar nga KosovaPost, deputetja Musliu ka demantuar se emri i saj po flitet si kandidate e mundshme për garën e kryesimit të Skenderajt.

Musliu ishte e shkurtër dhe e sigurt në deklaratën e saj dhënë për Kosova Post, duke potencuar se ajo nuk do të jetë ndër emrat e mundshëm për Skenderajn. “JO” ishte kjo përgjigjja e shkurtër që e dha deputetja Musliu, e cila nuk ka dashur madje të komentoj asgjë nëse brenda PDK-së, është duke u zhvilluar një “luftë” e ashpër për kandidatin e mundshëm për garën e të parit në Skenderaj.

Ndërkaq, nënkryetari i Skenderajt, Fadil Nura i kontaktuar nga Kosova Post, ka demantuar zërat se brenda PDK-së po zhvillohet “luftë” për Skenderajn. Nura nuk ka dhënë detaje nëse do të jetë pjesë e garës, por ka premtuar se nëse do të ketë diçka konkrete në këtë drejtim ai do të jetë i hapur dhe do të deklarohet për opinionin. “Unë mund të them se nuk do ketë “luftë” brenda PDK-së, por sigurisht do të ketë të brendshme konstitucionale! Ndërsa sa i përket asaj se çka flitet për mua apo rreth emrit tim do të njoftoheni me kohë”, është shprehur Nura për KosovaPost.

Ndërkohë që edhe i përfoluri si kandidat i mundshëm për kryetarin e Komunës së Skenderajt, Rrustem Rukolli, ka demantuar zërat se ambicie e tij është politika. I kontaktuar nga KosovaPost, Rukolli ka thënë se synim i tij është të zvogëlojë numrin e papunësisë dhe në kompaninë që ai ka të punësojë me mijëra punëtorë.”Në kushte normale as që do të më shkonte mendja dhe se ambiciet e mia për të qenë pjesë aktive e politikes tani për tani janë zero, pasi që synimi im është që deri në fund të vjeshtës të kem mbi një mijë të punësuar në kompaninë time”, ka thënë Rukolli.

Por, Rukolli zbulon një arsye pse ai do ti hynte politikës e ai është miku i tij Sami Lushtaku.”Por më duhet të them se nëse një kërkesë e tillë vjen nga miku im Sami Lushtaku, atëherë gjërat do të ndryshonin, aq më shumë, nëse kjo kërkesë vjen në kohën deri sa ai vazhdon të mbahet në paraburgim, sepse çdo kërkesë e tij nga aty në këtë drejtim për mua nuk do të jetë e diskutushme”, ka pohuar Rukolli. I pyetur nga KosovaPost se a do ti hyjë garës si kandidat i PDK-së, apo i pavarur, Rukolli tha se gjithçka varet nga kërkesa e Lushtakut, derisa thotë se nëse kandidon për PDK-në, do ta ketë me të lehtë fitoren, por edhe si kandidat i pavarur i pëlqen të sfidohet. “Sa i përket pyetjes suaj, përgjigjja është se varësisht nga kërkesa që do të më bëhet nga miku im Sami Lushtaku. Si kandidat i PDK- së, do të ishte një fitore e lehtë ndërsa unë i pëlqejë sfidat dhe se sfidë do të ishte për mua të kandidohem i pavarur”, ka shtuar Rukolli.

Rukolli nuk ka dashur të komentoj nëse ka “luftë” brenda PDK-së, sa i përket emrit për të parin e Skenderajt, edhe pse sipas tij shumë persona në PDK kanë lakmi që të kandidohen për të garuar për të parin e Skenderajt, por shton se pa aprovimin e kryetarit të Degës së Skenderajt, Sami Lushtaku, emrin nuk “guxon” ta vendos dikush tjetër qoftë edhe udhëheqësia e Partisë. “Se është duke u zhvilluar luftë për kandidat për të parin e Komunës së Skenderajt, këtë unë nuk mund ta konfirmoj, ajo që mund të them është se shumë persona nga PDK e lakmojnë të jenë kandidatë për Skenderajn nga kjo parti pasi që llogaritin në një  fitore të sigurt. Duke njohur krerët vendim-marrës në PDK, nuk besoj se do të ‘guxojnë’ pa aprovimin paraprak nga Kryetari i Degës, zoti Sami Lushtaku që të vendosin për një kandidat cilido qoftë ai….”, ka nënvizuar Rukolli.

Vetëvendosje del me deklaratë për Murat Jasharin

Asnjë bisedë madje as si ide nuk është përfolur që Murat Jashari të hyj në subjektin politik -Vetëvendosje.

Periskopi.com Lajme

Lajmet që qarkulluan gjatë ditës se ai mund të bëhet pjesë e këtij subjekti për të kandiduar për kryetar të Skenderajt, Vetëvendosje i quan trillime.

Shkodran Hoti nga VV, thotë për Periskopi.com se lajmi është i pavërtetë dhe trillim i mediave të pushtetit.

Madje sipas tij, ata që u thirrën në burime, kanë bërë manipulime, ngase kjo nuk është diskutuar as edhe brenda subjektit.

“Nuk ka pasur asnjë negociatë në lidhje me këtë çështje me Murat Jasharin. Konsideroj se është keqpërdori i familjes Jashari një lajm i tillë, Vetëvendosje ka respekt të madh për atë familje, por lajmi për negociata me të është komplet trillim”, thotë Hoti./ Periskopi

Në Skenderaj marsh proteste, në mbështetje për Azem Deliun

Gjatë ditës së sotme në qytetin e Skenderajt është mbajtur “Marshi paqësorë Kundër Dhunës”, i cili u organizua në mbështetje të shkrimtarit Azem Deliu.

Periskopi.com Lajme

Qendra Rinore e këtij qyteti ka bërë thirrje që dhuna të mos jetë pjesë e veprimeve në shoqërinë kosovare. Kjo qendër, i ka ftuar organet e hetuesisë që të merren me këtë rast.

“ Lusim organet përgjegjëse qe rastet e dhunës, qofshin ato fizike apo psikike te trajtohen me prioritet, pasi qe munde te vije deri tek zhvillimet tjera te dhunës. – Nuk është pa tjetër qe një marsh ose proteste të mbahet në Prishtinë për tija dedikuar tërë Kosovës, por nga Skenderaj duke dërguar një mesazh për tërë Kosovën se dhuna është e pa pranueshme”, thuhet në komunikatën dërguar mediave.

Komunikata e plotë5 orë më parë ​ Punëtorët e Postës në protestë! (Foto) Ka përfunduar “Marshi paqësor Kundër Dhunës” organizuar nga Qendra Rinore në bashkëpunim edhe më OJQ-të tjera nga Skenderaj.

E drejta për të marshuar ose protestuar siç dihet janë të drejta të garantuar me ligj. Një marsh si ky qe ndodhi sot në Skenderaj, është si reagim ndaj dhunës nga kushdo qe e ushtron atë në Kosovë.

Nuk jemi kundër dikujt dhe nuk jemi ne mbrojtje të askujt tjetër qoftë individ apo grupacion qe bënë shkeljen e ligjit, por jemi çdo herë zë i fuqishëm i fjalës se lirë dhe përkrahës i tyre.

Duke e përcjellur me shqetësim rrjedhën zhvillimeve të fundit të ushtrimit të dhunës ne si Qendër Rinore dhe OJQ –të sot marshuam në mënyrë të qetë duke kërkuar nga kushdo qe ushtrojnë dhunë, se ne nuk e përkrahim atë.

  1. Bëjmë thirrje që dhuna të mos jetë pjesë e veprimit brenda shoqërisë sonë, qofshin ato veprime politike, sociale apo edhe fetare. Gjuha është forma e vetme e zgjidhës së problemeve. Ju lutemi shfrytëzojeni komunikimin konstruktiv pa thumbuar askënd, duke respektuar mendimin e tjetrit.
  2. Lusim organet përgjegjëse qe rastet e dhunës, qofshin ato fizike apo psikike te trajtohen me prioritet, pasi qe munde te vije deri tek zhvillimet tjera te dhunës. – Nuk është pa tjetër qe një marsh ose proteste të mbahet në Prishtinë për tija dedikuar tërë Kosovës, por nga Skenderaj duke dërguar një mesazh për tërë Kosovën se dhuna është e pa pranueshme.

 

 

 

Bashkëpunëtori i ngushtë i Sami Lushtakut, kritikon Komunën e Skenderajt dhe PDK-në (Foto)

Biznesmeni, Rrustem Rukolli, një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të kryetarit të Skenderajt, Sami Lushtaku, ka humbur durimin.

Periskopi.com Lajme

Ai ka shpërthyer me akuza të rënda në adresë të komunës së Skenderajt, duke kritikuar jo vetëm këtë institucion por edhe drejtoritë, ministritë dhe subjektin që i takon ai dhe Lushtaku; Partinë Demokratike të Kosovës, raporton Magazina.al

Rukolli i njohur nga të gjithë për afërsinë që ka me kryetarin e Skenderajt, siç raporton Magazina.al, po kritikon çdo veprim që po bën komuna e Skenderajt e cila aktualisht është pa kryetar, derisa Lushtaku mbetet në burg.

Çdo postim zyrtar që bën komuna e Skenderajt, pasohet me komente kritike nga ana e Rukollit i cili ka bërë gjithçka për ta liruar Lushtakun derisa ai po gjykohej për krime lufte. Ky ka qenë reagimi i fundit i Rukollit, kur komuna e Skenderajt njoftoi për fillimin e gjysëmvjetorit të dytë. Të tilla komente Rukolli ka pasur edhe më herët.

komenti

28 vjeçari nga Skenderaj që jeton në kushte më të vështira se sa në Alepo (Foto)

Azizi, 28-vjeçar, nëse jo njëjtë atëherë jeton edhe më keq se shumë sirianë në qytetin e shkatërruar dhe të rrethuar të Aleppos në Siri.

Periskopi.com Lajme

Meqë nuk gëzon të drejtën as në ndihma sociale, ai nuk ka bukë për t’u ngopur, nuk ka shtrojë e as mbulojë. Azizi thotë se nuk është Kosovë, sepse shteti nuk bëri asgjë për të

Kënga e tij ndihet edhe më larg se në Prekaz, aty ku komandanti legjendar i UÇK-së ndryshoi historinë e popullit shqiptar të Kosovës.

Secilën fjalë të këngës ai e përfundon me një “hej” të gjatë e kumbuese, që ta ther shpirtin. Kur ia jep këngës nëpër rrugët e Skenderajt, ai nuk e sheh askënd, edhe po ta përshëndesësh ai nuk përgjigjet, vetëm ecën dhe këndon.

Ai del nga strofulli i tij në një hapësirë të gjerë përbrenda palestrës në ndërtim të sporteve në qytetin e Skenderajt vetëm kur ka uri, shkon nga një furrë në tjetrën, nga një qebaptore në një tjetër apo nga një gjellëtore në tjetrën nëse dikush do të bëjë “rahmet” t’ia japë një copë buke.

E aty ku strehohet ai është shumë më keq sesa një kasolle e një qeni që ka të zotin e pasur. Të paktën, qeni i të pasurit ushqehet me kohë, besa i qesin edhe mish, ushqimin e ka sikurse të zotët e shtëpisë, ndërsa ai ndodh që të mos ketë bukë për të ngrënë edhe me 2-3 ditë./zeri.info

alepp-696x928

Aksident me fatalitet në magjistralen Mitrovicë – Skenderaj

Një person ka vdekur në vend në një aksident që ka ndodhur në magjistralen Mitrovicë – Skenderaj.

Periskopi.com Lajme

Në aksidentin që ka ndodhur në fshatin Broboniq janë lënduar edhe tre persona tjerë, të cilët janë jashtë rrezikut për jetë dhe kanë marrë trajtimet mjekësore.

Aksidenti ka ndodhur si pasojë e përplasjes së dy veturave.

Veteranët e Skenderajt të gatshëm nëse i thërret atdheu

Periskopi.com Lajme

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së dega në Skenderaj, ka reaguar ndaj vendosjes së murit në veri të Mitrovicës, duke thënë se kjo është një ndarje e qytetit. Ata kanë paralajmëruar se do të jenë të gatshëm që të kontribuojmë për atdheun dhe mbrojtjen e vlerave të luftës çlirimtare.

Ja komunikata e plotë:

Kryetari i degës Emin Lati, kryesia dhe anëtarësia e gjerë e OVL-së, duke e parë situatën aspak të mirë në veri të Mitrovicës, që ende pa u hequr mirë shenjat e të ashtuquajturit “Park Lirie”, aty po ndërtohet-betonohet muri, i cili në një mënyrë ose tjetrën po e ndanë qytetin, si dhe po na shton dyshimin e një rezultati negativ të ekipit të bisedimeve me Beogradin.

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së dega në Skënderaj, mbështet fuqishëm komunikatën e Kryesisë Qendrore të OVL të UÇK-së.

Ne ashtu siç ishim gjatë luftës së lavdishme çlirimtare, prapë do të jemi në shërbim të popullit e të atdheut, si dhe, do të jemi të gatshëm që të kontribuojmë për atdheun tonë dhe mbrojtjen e vlerave të luftës çlirimtare. Nëse na thërret atdheu, ne nuk do të kursejmë asgjë.

Veteranët e Skënderajt, përkrahin çdo vendim të Kryesisë Qendrore, për mbrojtjen e integritetit territorial të vendit.

Skënderaj, 08.12.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së

Dega në Skënderaj

Emin Lati, Kryetar

As burrat nuk i ndalën lotët në varrimin e të riut nga Skenderaj që vdiq në xhami (Video)

Një 24 vjeçar ndërroi jetë një ditë më parë, teksa po kryente rituale fetare në një xhami në kryeqytet.

Periskopi.com Lajme

Alban Veliu kishte ndërruar jetë qysh në fillim të faljes së namazit të Akshamit.

Ata që u takuan atë natë më të rrëfejnë se ai ishte duke u ngutur kur hyri në xhami.

Imami i xhamisë te “4 Llullat”, Husamedin Abazi thotë se kjo metodë e të ndërruarit jetë edhe pse e dhimbshme është nga më të dëshirueshmet për besimtarët.

E pamje është hapur në Polac të Skenderajt, për të riun që ishte student në master në Fakultetin Ekonomik.

Na varrimin e tij lotët nuk u ndalën, edhe burrat u dorëzuan para fjalëve për të./ Klan

Në Skenderaj më së shumti mbillet gruri dhe jonxha, në Podujevë misri

Rezultatet e Regjistrimit të Bujqësisë (RB) 2014 kanë treguar se pjesëmarrja e tokës së punueshme-arave, në gjithsej sipërfaqen e shfrytëzuar të tokës bujqësore është 43.6% (180 381 ha). Sipërfaqja mesatare e tokës së punueshme - arave për ekonomi bujqësore është 1.6 ha.

Periskopi.com Lajme

Drithërat zënë pjesën më të madhe të tokës së punueshme – arave, ku gjithsej janë 97 026 ekonomi bujqësore, me sipërfaqe të përgjithshme të kultivuar me drithëra 131 949. 39 ha. Madhësia mesatare e sipërfaqes me drithëra për ekonomi bujqësore është rreth 1.36 ha. Mbi 81.8% e ekonomive bujqësore, ose 79 396 sosh, kanë nën 2 ha sipërfaqe për ekonomi bujqësore të kultivuara me drithëra.

Kultura, që zë pjesën më të madhe të tokës së punueshme-arave është gruri (50.3%), i pasuar nga misri (19.4%).

Prodhuesit më të mëdhenj të grurit në nivel global në vitin 2013, sipas statistikave të FAOSTAT-it (2013) ishin: Kina, 115 milionë/t; India, 80 milionë/t; ShBA, 60 milionë/t; Rusia, 41 milionë/t; dhe Kanada, 23 milionë/t. Ndërsa, nga vendet e BE-së, sipas Eurostat-it (2013), prodhuesit më të mëdhenj ishin: Franca, me rreth 37 milionë/t; Gjermania, me rreth 25 milionë/t; dhe Bullgaria, me 5.4 milionë/t. Kurse, nga vendet e ish-Jugosllavisë, prinë Serbia me 563 403 ha, e pasuar nga Kroacia me 204 506 ha, të mbjellur me grurë.

Sipas Regjistrimit të Bujqësisë në Republikën e Kosovës, (RB) 2014, sipërfaqet e kultivuara me grurë, ishin 90 727.78 ha, ndërsa numri i ekonomive bujqësore, që kanë kultivuar grurë ishte 74 532 ekonomi bujqësore, ose rreth 1.22 ha për ekonomi bujqësore.

Komuna me pjesëmarrjen më të lartë në kultivimin e grurit për nga sipërfaqja e kultivuar me grurë është Skenderaj, me sipërfaqe 6 936.96 ha, ndërsa komuna e Podujevës ka numrin më të madh të ekonomive bujqësore, që merren me kultivimin e grurit.

Prodhuesit më të mëdhenj të misrit, sipas FAOSTAT (2013) janë: ShBA me mbi 350 milionë/t;

Kina me mbi 217 milionë/t; Brazili me rreth 80 milionë/t; dhe Argjentina me mbi 32 milionë/t. Ndërsa, në vendet e BE-së (Eurostat, 2013) prodhuesit më të mëdhenj janë: Franca me mbi 15 milionë/t; Spanja dhe Rumania me mbi 11 milionë/t; dhe Hungaria me rreth 7 milionë/t.

Sipërfaqet me misër, në nivel vendi sipas RB 2014 ishin 35 038.22 ha, ndërsa numri i ekonomive bujqësore, që merren me kultivimin e misrit është 64 979. Mesatarja e sipërfaqes së kultivuar me misër për ekonomi bujqësore është 0.54 ha. Vetëm 15% e sipërfaqes së kultivuar me misër i përket klasës me mbi 5 ha, kurse 66% e sipërfaqes së kultivuar me misër i përket klasës nën 2 ha.

Sa i përket komunave, Podujeva ka numrin më të madh të ekonomive bujqësore, që merren me kultivimin e misrit, me gjithsej 5 237, ndërsa komuna e Lipjanit ka sipërfaqen më të madhe të kultivuar me misër, 2 222.40 ha.

Sa u përket bishtajoreve kokërr, kultura më e kultivuar është fasulja. Sipërfaqet e përgjithshme me fasule kokërr janë 3 958.55 ha, ndërsa numri i ekonomive bujqësore, që kultivojnë fasule kokërr është 34 925.

Sipas komunave, Podujeva ka sipërfaqen (375.26 ha) më të madhe me fasule kokërr, krahasuar me komunat e tjera, në nivel vendi. Gjithashtu, kjo komunë ka edhe numrin më të madh të ekonomive bujqësore (3 951), që kultivojnë fasulen kokërr.

Sa u përket frytrrënjorëve, patatja është kultura kryesore frytrrënjoreve, që kultivohet në Kosovë. Sipas RB 2014, sipërfaqet e përgjithshme në nivel vendi me këtë kulturë janë 3 694.53 ha, të kultivuar nga 18 732 ekonomi bujqësore. Komuna, që ka sipërfaqen më të madhe të kultivuar me patate është komuna e Vushtrrisë, me sipërfaqe 1 327.84 ha.

Sa u përket bimëve foragjere, jonxha, tërfili, përzierja e barit, misri i gjelbër dhe kungulli foragjer janë kulturat më të kultivuara, si për nga sipërfaqja, ashtu edhe për nga numri i ekonomive bujqësore, që i kultivojnë këto kultura. Sipas Regjistrimit të Bujqësisë 2014, në Kosovë jonxha kultivohet në sipërfaqe prej rreth 15 010.77 ha, nga gjithsej 23 687 ekonomi bujqësore.

Komuna që dallohet për nga numri më i madh i ekonomive bujqësore dhe sipërfaqes me kultivim të jonxhës është Skenderaj me 2 419 ekonomi bujqësore dhe sipërfaqe 1 734.75 ha.

Sipas RB-së 2014, 34 827 ekonomi bujqësore merren me kultivimin e perimeve, në një sipërfaqe të përgjithshme prej 6 689.15 ha. Me perime është e mbjellë 3.7% e tokës së punueshme – arave (6 689 ha). Në mesin e perimeve, më shumë se 38% e tokës së mbjellë është me speca, kurse janë 30 533 ekonomi familjare, që e kultivojnë këtë kulturë në sipërfaqe të përgjithshme prej 2 553.01 ha.

Sipas komunave, dominimin si për nga numri i ekonomive bujqësore, që kanë kultivuar speca    (2 779 sosh), ashtu edhe për nga sipërfaqja kultivuese me këtë kulturë, 1 160.48 ha e ka komuna e Rahovecit./ Periskopi

 

 

 

 

 

Vdes fëmija 2 vjeçar në një aksident komunikacioni në Skenderaj

Një fëmijë 2 vjeçar, i gjinisë mashkull ka humbur jetën në një aksident komunikacioni që ka ndodhur gjatë mbrëmjes së 24 nëntorit, në fshatin Polac komuna e Skenderajt.

Periskopi.com Lajme

Sipas njoftimit të Drejtorisë Rajonalet të Mitrovicës, në aksidentin e ndodhur afër orës 19:00, lëndime trupore kanë pësuar shtatë persona të cilët  pas ndihmës  së parë të marrë në QKMF Skenderaj, janë dërguar për në QKU.

“Ndërsa në orën 22:00 të datës 24 nëntor 2016, nga QKU- Prishtinë, jemi njoftuar se një nga të aksidentuarit  fëmija  i gjinisë (m) i moshës dy vjeçar, kishte ndërruar jetë”, thuhet në njoftim.

Ndaj të dyshuarit shkaktarit të aksidentit B. K. 32 vjeçar është caktuar masa e ndalimit policor./ lajmi.net

Katër familje rrezikohen nga shembja e ndërtesës 70-vjeçare

Katër familje kanë kërkuar ndihmën e Komunës së Skenderajt për shkak të rrezikut nga shembja e ndërtesës ku banojnë. Ujësjellësi Rajonal “Mitrovica”, që është pronar i ndërtesës dhe lokacionit dhe Komuna e Skenderajt ende nuk janë marrë vesh për këmbim të pronës, e zvarritja mund të jetë fatale për banorët, raporton gazeta Fjala.

Periskopi.com Lajme

Rasti i Prizrenit mund të ndodhë në Skenderaj, pasi që një ndërtesë e vjetër mbi 70 vjeçare në qendër të qytetit, në të cilën jetojnë katër familje, mund të shembet dhe t’i zërë banorët.

Kjo ndërtesë qëmoti është konstatuar se nuk është për banim, por familjet e vendosura aty, duke mos pasur nga të shkojnë, kanë mbetur të jetojnë me gjithë frikën e përhershme se mund të pësojnë tragjikisht, shkruan gazeta ‘Zeri’.

Fehmi Fazliu, një prej kryefamiljarëve të katër familjeve që jetojnë në këtë ndërtesë, thotë se aktualisht vetëm ai dhe familja e tij ndodhen aty, sepse një ndërtues që ka ngritur një objekt të lartë banimi në afërsi, sipas tij, i ka larguar familjet nga aty dhe u ka siguruar strehim, nga frika se gjatë ndërtimit të objektit të tij, ndërtesa mund të shembej.

Në përgjimet e EULEX-it, Lushtaku kur duhej të ishte në burg lajmërohej nga Skenderaj

Në kohën kur duhej të ishte nën mbikëqyrjen e oficerëve korrektues të Dubravës, Sami Lushtaku u dërgonte mesazhe njerëzve me përmbajtje se ishte në Skenderaj.

Periskopi.com Lajme

Në gushtin e vitit 2015, ekipe policësh të EULEX-it e kishin vënë nën përgjim Lushtakun dhe ekipet e gardianëve të cilët e përcillnin.

Raportet e hetuesve të EULEX-it e përshkruajnë në detaje itinerarin e Sami Lushtakut gjatë kohës së tij në paraburgim dhe vizitave të tij jashtë Qendrës së Paraburgimit.

Siç shkruhet në një raport të tillë, të siguruar nga KALLXO.com, më 19 gusht 2015, Sami Lushtaku përmes telefonit komunikoi me M.B., duke thënë: “Shiko të premten (më 21 gusht 2015) përgatit pjatat shtëpiake për 7-8 persona, ashtu si i bën më së miri ti, bëje gati për me marr dhe unë do ta marr”, përshkruhet në transkriptet e mesazheve.

Kjo porosi e Lushtakut sipas prokurorit merr përgjigje pozitive nga M.B.

Në rrjedhën e këtij komunikimi, Policia e EULEX-it më 21 gusht të vitit të kaluar mbikëqyri Sami Lushtakun gjersa ai u nis nga Qendra e Paraburgimit në Dubravë me një makinë PEU me ngjyrë të bardhë, i shoqëruar nga tre oficerë të Shërbimit Korrektues.

Tre oficerët e Shërbimit Korrektues të caktuar për të përcjellë Sami Lushtakun në QKUK, ishin Ylber Blakaj, Gzim Ahmeti dhe Xhevdet Zena.

Policët e EULEX-it e përshkruajnë se si makina me të cilën po transportohej Lushtaku mori një kthesë të papritur.

“Makina ishte duke iu afruar Fushë-Kosovës përmes autostradës Pejë-Prishtinë rreth orës 9:50, ndërsa rreth orës 10:02 bën një kthesë të papritur majtas në semaforin afër qendrës tregtare ETC, në vend se të vazhdonte drejt në QKUK”, përshkruan raporti.

“Makina vazhdoi më pas në atë rrugë deri rrethrrotullimi që dërgon në autostradën për Mitrovicë. Makina pastaj u kthye në rrugën “Ahmet Krasniqi”, që çon në lagjen Arbëria/Dragodan dhe vazhdoi rrugës teposhtë”, thuhet në raportin e EULEX-it.

Gjithnjë sipas raportit, makina vazhdoi duke bërë përsëri një kthesë të papritur në rrugën “Selim Berisha”, ku jeton M.L.

Ky është vendi i fundit ku përcjellësit nga EULEX panë Sami Lushtakun me oficerët e Shërbimit Korrektues atë ditë.

“Në orën 10:24 vetura PEU u pa sërish në kryqëzimin e rrugës “Zagrebi” me Unazën Qendrore në fund të lagjes Arbëria/Dragodan. Në këtë kohë në veturë ishin vetëm tre pjesëtarë të Shërbimit Korrektues ndërsa Sami Lushtaku nuk ishte më me ta”, thuhet në raport.

Në një një aktakuzë, e cila është dorëzuar në Gjykatë prokurori i EULEX-it përshkruan mënyrën se si kaluan kohën tre oficerët e Shërbimit Korrektues që ishte dashur të ishin me Sami Lushtakun.

“Policia e EULEX-it vazhdoi mbikëqyrjen e veturës me tre oficerët brenda deri në orën 17:52. Gjatë kësaj kohe oficerët e Shërbimit Korrektues u panë duke udhëtuar rreth Prishtinës, duke ngrënë drekë, duke bërë shoping, pastaj duke udhëtuar në Mitrovicë, pastaj atje bënë prapë shoping dhe në fund rreth orës 17:52 u panë në Skenderaj”, thuhet në raport.

Prokurori thotë se as makina asnjëherë nuk arriti në QKUK, e as Sami Lushtaku nuk u pa në makinë pas orës 10:12.

Prokurori Romulo Mateus më pas përshkruan një komunikim në të cilin përmendet vendndodhja e Sami Lushtakut.

“Mirë mirë, ne jemi në Skenderaj” dhe shtoi ‘kish me qenë mirë nëse unë nuk kam nevojë me ardhë atje, a mundesh me ba ti, vetëm takohu me të”, thuhet në një telefonatë në mes Lushtakut dhe personit me emrin Avni.

Prokuroria e Shtetit njoftoi të enjten se ka ngritur aktakuzë ndaj 24 personave për arratisjet e Sami Lushtakut dhe pjesëtareve të grupit “Drenica”./Kallxo.com/

Nesër protestë në Skenderaj, kundërshtohet aktvendimi i Apelit për rastin Drenica

Periskopi.com Lajme

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së në Skenderaj dhe Këshilli i Punëtorëve të Administratës komunale të Skenderajt bëjnë thirrje për Protestë gjithëqytetare në Skenderaj.

Protesta, siç thuhet në një njoftim bëhet për të kundërshtuar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit për rastin Drenica.

“Protesta do të mbahet më datë 18 nëntor 2016 në Sheshin “Adem Jashari” në Skenderaj nga ora 12:00. Ftohen të gjithë qytetarët e Skenderajt që t’i bashkohen kësaj proteste, në mbrojtje të luftës së UÇK-së dhe pjesëtarëve të saj dhe me kërkesën për vendim të drejtë nga Gjykata Supreme. Skenderaj 17.11.2016”, thuhet në njoftimin e Shoqatave. /Telegrafi/