peja-sigali

Kjo është ora kur zhvillohet derbi i madh Sigal Prishtina-Peja

Sonte zhvillohet derbi i madh i basketbollit kosovar ndërmjet Sigal Prishtinës dhe Pejës.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja që zhvillohet në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, fillon në ora 19:00.

Vendësve iu duhet fitorja patjetër, pasi që Peja momentalisht është në vendin e parë.

sigal-prishtina-nuk-ia-del-t-euml-fitoj-euml-ndaj-kozuvit_hd-780x439

Si do ta kompenzojë Prishtina dështimin në garat europiane?

Pas eliminimit në FIBA Europe Cup, si Sigal Prishtina ashtu edhe Peja do të fokusohen në garat tjera të këtij edicioni, në Superligën e Kosovës në basketboll, në garat për Kupë të Kosovës dhe në Ligën Ballkanike, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Sporti

Te të dy skuadrat janë të bindur se mund t’i fitojnë trofetë e tri garave që do t’i zhvillojnë deri në pranverë të vitit tjetër.
Pasi dështuan të kalojnë në raundin e dytë të FIBA Europe Cup, për Prishtinën e Pejën prioritet janë trofetë.

Sigal Prishtina për vitin e dytë rresht u eliminua në fazën e parë të grupeve në FIBA Europe Cup, që këtë edicion është niveli i katërt i garave evropiane. Peja këtë edicion u paraqit për herë të parë në gara evropiane.

Bardhekaltrit të mërkurën mbrëma me fitoren në Prishtinë kundër Eniseyt (87:80) i dhanë fund aventurës në Evropë. Në të vërtetë kjo ishte fitorja e parë për Sigal Prishtinën në FIBA Europe Cup pas pesë humbjeve rresht. Një ditë më herët eliminimin e konfirmoi skuadra e Pejës që pësoi humbje në shtëpi nga Gaziantepi (66:76). Edhe Peja aventurën e saj në këtë garë e mbylli me një fitore, atë kundër AEK Larnacas (87:82), dhe me pesë humbje.

Dy skuadrat më të mëdha në vend përfunduan në pozitat e fundit në grupe me nga shtatë pikë të mbledhura. Duket se pjesëmarrja dhe eliminimi nga FIBA Europe Cup ka motivuar të dyja skuadrat që të vazhdojnë rrugëtimin për trofe në garat tjera.

prishtina-2

Rusët kthehen nga Prishtina kokëulur

Sigal Prishtina ka mposhtur me rezultat 87-80 skuadrën ruse Enisey Krasnoyarsk në kuadër të FIBA Europe Cup.

Periskopi.com Sporti

Sigal Prishtina e nisi takimin me Hajrizin, Lawrence, Rhett, Trajkovskin dhe Hinds, kurse startin e kishte pozitiv.

Megjithatë deri në fund të çerekut të parë mysafirët u rikthyen për të krijuar avantazh prej tetë pikësh.

Lojë më të mirë Prishtina zhvilloi në çerekun e dytë, ku për katër pikë e zvogëloi këtë epërsi falë edhe fajëve të ashpra të trajnerit, i cili motivoi lojtarët duke u thënë se ata ishin afër të mposhtin rusët në Rusi dhe këtë patjetër duhet ta bënin para tifozve, shkruan Telegrafi.

Herë Rhett e herë Hajrizi, publiku prej rreth dy mijë personazh kryesisht tifozë të flakt të grupit “Plisat” bënë që atmosfera të nxehej në pjesën e dytë.

Në pjesën e dytë pikërisht Prishtina zhvilloi lojë edhe më të mirë, kurse epërsia vendimtare erdhi në çerekun e fundit, i cili u fitua bindshëm dhe që bëri që Prishtina të jetë në avantazh në fund të takimit për shtatë pikë dhe ta fitojë ndeshjen me rezultat 87-80.

Më i miri ishte reprezentuesi britanik Andrew Lawrence me 24 pikë dhe katër asistime, pasuar nga Rhett me 15 pikë dhe tetë kërcime, Hajrizi me 13 pikë dhe Hinds me 14 pikë. 10 pikë shtoi Fisnik Rugova.

Prishtina duhet t’i fitojë ndeshjet e mbetura për të shpresuar në një kualifikim mrekullues tutje në FIBA Europe Cup.

sigal-prishtina-nuk-ia-del-t-euml-fitoj-euml-ndaj-kozuvit_hd-780x439

Sigal Prishtina kërkon fitoren e parë në “FIBA Europe Cup’

Sigal Prishtina sonte luan kundër skuadrës ruse, Bc Enisey Krasnoyarsk.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja zhvillohet në kuadër të ‘FIBA Europe Cup’.

Takimi fillon nga ora 18:30, ndërsa vlen të ceket se Prishtina nuk ka gjasa për të kaluar tutje në këtë garë, pasi që kalimi i grupit është i pamundur. /Periskopi.com

plisat

Drilon Hajrizi falënderon tifozërin ‘Plisat’

Drilon Hajrizi ka folur pas ndeshjes ndaj Demir Insaat, ku është shprehur se ekipi kundërshtar ishin shumë të fortë.

Periskopi.com Sporti

Ish basketbollisti i Trepçës dhe Pejës, ka pasur probleme në fillim të sezonit me tifozërin ‘Plisa’ pasi që ata nuk e kanë lejuar të veshë fanelën e klubit përkundër transferimit të tij nga drejtuesit e klubit ‘bardhë e kaltër’.

Ai ka falënderuar tifozët për përkrahjen ndaj tij dhe Sigal Prishtinës në ndeshjen ndaj Demir Insaat.

“Bëm disa gabime në fund të ndeshjes, u ngutëm në disa aksione dhe gjëra të tilla nuk fal një skuadër si Demir Insaat. Ata kanë një skuadër shumë të fuqishme. Buxheti i klubeve në FIBA Europe Cup është larg nga i yni, por përkundër këtij fakti ndeshjet e fundit i kemi humbur për gabime të vogla”, deklaroi Hajrizi për “Supersport”, përcjellë ‘Periskopi.com’.

“Falënderoj tifozët për përkrahjen. Sot u angazhova shumë për t’ua shpaguar besimin. Në të ardhmen do të angazhohem edhe më shumë dhe do të tregoj edhe më shumë cilësi”, shtoi ai. /Periskopi.com

 

sigali1

Sigal Prishtina, e pashpresë për fitore në Europe Cup

Sigal Prishtina ka regjistruar humbjen e radhës në FIBA Europe Cup duke pësuar në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve nga Demir Insaat me rezultat 71-80.

Periskopi.com Sporti

Çereku i parë ishte shumë i mirë për skuadrën vendase kur kihet parasysh niveli i kundërshtarit dhe përfundoi me rezultat (24:20), përcjell Telegrafi.com

Në dhjetëminutëshin e dytë u pa një rënie fizike e ekipit kryeqytetas dhe mysafirët ia dolën të rikuperonin ca pikë duke e mbyllur me një pikë avantazh (40-41).

Me të filluar çereku i tretë, Prishtina bëri një rikthim fantastik dhe krijoi epërsi të konsiderueshme, mirëpo pas disa luhatjeve në lojën e bardhekaltërve, vizitorët e mbyllën këtë fraksion me pesë pikë epërsi (57:62).

Përkundër përpjekjeve që t’i ndryshonin gjërat në çerekun e fundit, vendasit nuk ia dolën dhe humbën me nëntë pikë diferencë.

Kjo ishte humbja e katërt e Sigal Prishtinës në Grupin H, ndërkohë që për Demir Insaat ishte fitorja e tretë. /Periskopi.com

sigal

LIVESTREAM: Prishtina – Demir Insaat

Ka nisur ndeshja e basketbollit mes Sigal Prishtinës dhe Demir Insaatit në xhiron e katërt të Grupit H në FIBA Europe Cup.

Periskopi.com Sporti

Ndeshjen mund ta shikoni në videon e mëposhtme:

peja-sigali

Peja dhe Prishtina luajnë sot kundër këtyre skuadrave në FIBA Europe Cup

Dy ekipet më të mëdha të basketbollit në Kosovë, Prishtina dhe Peja sonte vazhdojnë me ndeshjet e radhës në "FIBA Europe Cup".

Periskopi.com Sporti

Derisa Prishtina e pret në shtëpi ekipin turk, Demir Insaat me fillim nga ora 18:30, Peja gjithashtu do të jetë nikoqire e ekipit rumun Cluj, në përballjen që do të zhvillohet nga ora 19:30 në palestrën “Karagaçi”, shkruan Sportali.net.

Prishtina ishte mposhtur me rezultat të thellë 100:58 si mysafir i Demir Insaat në Stamboll, në takimin që u zhvillua në kuadër të Grupit H.

Gjasat që prishtinasit të vazhdojnë tutje në fazën e radhës në “FIBA Europ Cup” janë minimale, pasi kryeqytetasit nuk kanë shënuar asnjë fitore deri tani.

Derisa Peja i ka punët pak më mirë pasi ka një bilanc prej 2 humbjeve dhe 1 fitoreje, dhe takimi i parë kundër Cluj, kishte përfunduar me fitoren e kësaj të fundit me rezultat 85:76. 

shima-gerti-run-sigal-prishtina

Shima nga Tirana kujton Sigal Prishtinën

Prej sot Gerti Shima është basketbollist i SK Tirana. Në një postim të tij në facebook ai e ka falënderuar ish-skuadrën e tij, Sigal Prishtina.

Periskopi.com Sporti

Ja postimi i plotë i Shimës në facebook:
“Mirënjohje për ekipin e KB Prishtinës ! Faleminderit për bashkëpunimin dhe shkëputjen miqësisht për të dhënë kontributin tim, në shtëpinë time SK Tirona ! Isha i priviligjuar duke qenë pjesë e ekipit më të mire që shkruajti histori në Kosovë, KB Prishtina! Sukseset qofshin me ju në vazhdimësi…” – shkruajti Shima. /Periskopi.com

trepca-sigali

Sot zhvillohet derbi i madh në basketbollin kosovar

Superliga e Kosovës në basketboll, vazhdon këtë fundjave me ndeshjet e javës së pestë.

Periskopi.com Sporti

Kjo xhiro sjell përballjen e rivalëve të vjetër, Trepçës dhe Prishtinës, sfidë kjo që do të luhet të dielën në “Minatori” të Mitrovicës prej orës 18:00.

Ballafaqimet mes këtyre dy skuadrave gjithnjë janë përshkruar më rivalitet të madh e përcjellur me atmosferë fantastike.

trepca-sigali

Ndryshon orari i derbit Trepça – Sigal Prishtina

Ndeshja më interesante e xhiros së VI-të në Superligën e Kosovës në basketboll do të zhvillohet të dielën në palestrën e sportit “Minatori” në Mitrovicë me fillim nga ora 18:00, ku Trepça është nikoqire e Sigal Prishtinës.

Periskopi.com Sporti

Fillimisht kjo ndeshje ishte caktuar të zhvillohej të hënën por është ndryshuar.

E shtunë

Golden Eagle Ylli – Kerasan Prishtina 14:00

Peja – Vllaznimi 17:00

E diel

Trepça – Sigal Prishtina 18:00

Rahoveci – Bashkimi 18:00

sigali1

Mposhtet Sigal Prishtina

Sigal Prishtina ka pësuar humbje edhe në ndeshjen e dytë të FIBA Europe Cup.

Periskopi.com Sporti

Prishtinasit kanë humbur kundër skuadrës ruse të Enisey të Krasnoyarskit me rezultat 102:101 pas vazhdimeve prej pesë minutave.

Megjithëse pjesa e parë kaloi në dominim të bardhekaltërve tanë, vendasit triumfuan në sekondat e fundit.

sigali

Sigal Prishtina në epërsi ndaj ekipit rus, shikoje ndeshjen LIVE

Prishtina ka mbyllur pjesën e parë me epërsi prej dhjetë pikësh ndaj ekipit BC Enisey.

Periskopi.com Sporti

Kampioni i Kosovës pjesën e parë e mbylli me rezultat 50 me 40.

Lawrence ishte më i miri te Prishtina me 14 pikë të realizuara. Ai u ndihmua edhe nga Hinds me 7 pikë.

 

sigal

Prishtina dhe Peja sonte me sfida të vështira

Sigal Prishtina e Peja ndodhen para sfidave të vështira të radhës. Të dy skuadrat kosovare, të mërkurën, do të jenë mysafire në xhiron e tretë të FIBA Europe Cup dhe të dyja kanë përballë ekipe që llogariten favorite të mëdha, por edhe ato kanë shpresat e tyre.

Periskopi.com Sporti

Sigal Prishtina është mysafire e ekipit nga Rusia, Enisey, që është lider i Grupit H me dy fitore në po aq ndeshje, ndërkohë Peja do të përballet me skuadrën turke Gaziantep në kuadër të Grupit G, shkruan sot Koha Ditore.

Sigal Prishtina është e fundit në grup pas humbjeve nga Demir Insaati dhe Rilski Sportist, kurse Peja ka një fitore e një humbje, sikurse edhe kundërshtari i saj i radhës. Në grupin e Pejës prin Cluji rumun, që mposhti atë në sekondat e fundit javë më parë.

Prishtina luan ndeshjen në orën 13:10, kurse Peja në orën 17:00.
Trajneri i Sigal Prishtinës, Jeronimo Sharin, ka pranuar se ekipin e tij e pret një ndeshje jashtëzakonisht e vështirë.

sigal

Sigal Prishtina me mungesë të madhe në Russi

Sigal Prishtina do udhëtojë për në Rusi, pa yllin e ri të skuadrës, Drilon Hajrizi.

Periskopi.com Sporti

Sigal Prishtina do të zhvillojë ndeshjen e tretë të mërkurën në kuadër të FIBA Europe Cup, ndaj skuadrës ruse, Enisey.

Klubi kryeqytetas ka bërë të ditur se arsyeja e mungesës së Drilonit në udhëtimin për në Rusi, është mos paisja me vizë për të udhëtuar në shtetin rus.

Drilon Hajrizi është transferuar këtë sezon dhe pas zgjidhjës së problemit me tifozërin e klubit ‘plisat’ ai mund të veshë fanelën kaltër e bardhë. Hajrizi ka debutuar kundër Vëllaznimit me 26 pikë. /Periskopi.com

Andrew-Lawrence-FIBA-Europe-Cup

Dikur luante për Chelsea, tani lojtar i Sigal Prishtinës

Andrew Lawrenc dikur ishte pjesë e akademisë të futbollit në klubin e Chelseat.

Periskopi.com Sporti

Ai si fëmijë kishte luajtur futboll në akademin e Chelseat, ndërsa babai i tij Renato Lawrence, ka luajtur në NBA.

“Jam menduar të largohem nga basketbolli dhe prej moshës nëntë vjeçare kam qenë pjesë e Chelseat. Në moshën 16 vjecare u largova nga futbolli për të luajtur basketboll, derisa kisha ofertë nga Southamphtonin”, ka thënë Lawrence për Kohën Ditore. /Periskopi.com

 

sigal

Sigal Prishtina mposht Vëllaznimin

Sigal Prishtina është rikthyer te fitorja. Basketbollistët prishtinas kanë shënuar fitore ndaj Vëllaznimit si mysafirët të cilët i ka mposhtur me rezultat bindës 113:85.

Periskopi.com Sporti

Kryeqytetasit ishin më të mirë gjatë gjithë këtij takimi duke arritur fitore të lehtë përballë gjakovarëve.

torcida

Torcida fton Plisat në Mitrovicë

Nis të ndihet “aroma” e derbit të madh të basketbollit kosovar ndërmjet Trepçës dhe Sigal Prishtinës, që zhvillohet në fundjavën e ardhshme.

Periskopi.com Sporti

Kryetari i tifo-grupit Torcida, Genc Voca, ka ftuar Plisat që të jenë të pranishëm në “Minatori”.

“Ftoj tifozërinë prishtinase që të vijnë në ndeshjen që zhvillohet në Mitrovicë. Kjo ndeshje është derbi më i madh në Kosovë dhe edhe Plisat duhet ta përkrahin ekipin e tyre të zemrës. Ata janë të mirëseardhur sepse vërtetë që një kohë të gjatë nuk e kanë shijuar atmosferën në palestrën Minatori. Ju garantoj personalisht që ne do t’ua sigurojmë biletat”, deklaroi Voca për “GazetaOlle.com”.

Tani mbetet të shihet nëse Plisat do të vendosin të udhëtojnë në mënyrë të organizuar drejt Mitrovicës.

drilon-hajrizi-drib-estonia-kosovo-aug-2016

Drilon Hajrizi i kërkon falje Plisav

Basketbollisti Drilon Hajrizi u ka shprehur keqardhje tifozëve Plisat për mosmarrëveshjet në të kaluarën dhe ka thënë se Prishtina është mundësia që basketbollistët të zhvillohen profesionalisht.

Periskopi.com Sporti

“Të nderuar qytetarë të Prishtinës, të nderuar Plisa, unë dhe gjithsecili lojtar profesionist vendor pretendon qe te jete pjese e klubit më të madh në Kosovë KB Prishtinës, sepse aty është mundësia që basketbollisti të ngritet edhe më shumë në kuptimin profesional”, ka shkruar Hajrizi në Facebook.

“Andaj, për çdo gjest nën afektin e lojës që do të mund ta ketë lënduar ndokënd sinqerisht shpreh keqardhje, aq më tepër keqardhje shpreh ndaj atyre që i japin hijeshi basketbollit. Të jeni të bindur që asnjëherëë nuk kam bërë ndonjë gjest për ta lënduar dikend, mirëpo thjeshtë kam qenë nën afektimin e lojës të cilin e ushtroj me zemër”, ka shtuar ish-basketbollisti i Pejës.

“Unë, sikur të gjithë ju, e dua shumë vendin tim. E dua vendlindjen time, e dua shtetin tim dhe i dua shqiptarët kudo që janë! Unë jam shqiptar dhe mburrem që jam shqiptar! Ne si popull gjithmonë jemi shquar që bëjmë shumë për njëri-tjerin, dhe njëri tjetrit ia japim besën për këtë! Edhe unë ua jap besën që do të japë gjithçka nga vetja për ngjyrat “bardhekaltër”, përfundoi Hajrizi /Periskopi.com

hajrizi

Arrijnë paqe më në fund Plisat dhe Drilon Hajrizi

Klubi i basketbollit Sigal Prishtina ka pësuar edhe një humbje në rrafshin ndërkombëtar. Kjo ka bërë që të reagojë klubi prishtinas duke insistuar në aktivizimin e Drilon Hajrizit.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit ishte i padëshiruar për tifozët e ‘Plisave’ dhe deri më tani nuk ka pasur asnjë paraqitje për Sigal Prishtinën.

Kampioni i Kosovës përmes një mesazhi të publikuar në llogarinë zyrtare në Facebook ka pohuar se është arritur marrëveshja me tifozët e klubit të kryeqytetit dhe basketbollisti mitrovicas do të veshë fanellën e ekipit.

Mesazhi i plotë i Sigal Prishtinës

Pas disa veprimeve të pamatura mirë të disa individëve brenda bordit dhe kryesisë tonë, Sigal Prishtina e ka filluar këtë sezonë me disa probleme e mbi të gjitha me rezultate jo të mira.
Me qëllim që të tejkalohet kjo situatë, ne kemi kërkuar zgjidhje dhe konsiderojmë se e njëjta është arritur me mirëkuptimin e qytetarëve dhe tifozëve tanë.
Ne falënderojmë Plisat që edhe pas gabimeve tona gjeten forcën dhe kurajën të na falin ato,por edhe për hirë të mbarëvajtjes së këtij kampionati dhe zgjidhjes së lëmshit të krijuar, ofruan zgjidhje duke e lejuar Drilon Hajrizin që të luajë për klubin tonë.
Se Prishtina është një familje e madhe dhe se Plisat gjithmonë janë treguar të gatshëm të sakrifikohen për të, e dëshmon edhe kjo gatishmëri e tyre që të ndihmojnë klubin në këto momente jo të mira me të cilat po përballemi. Jemi të vetëdijshëm që këtë vendim të vështirë, Plisat e kanë marrë duke u udhëhequr nga dashuria për Klubin, prandaj përgjegjësinë për gabimin dhe situatën e krijuar e ka marrë klubi dhe individët brenda tij.
Faleminderit Plisa, faleminderit qytetarë të Prishtinës. /Periskopi.com