Shqiptari i dënuar arratiset në mënyrë spektakolare nga burgu!

Një shqiptar është arratisur nga burgu, ku po vuante një dënim të marrë nga gjykata.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm, në orën 10:30 minuta të paradites në burgun e Alessandrias në Itali.

Siç bëjnë të ditur mediat italiane, shqiptari (emri i të cilit nuk është bërë i ditur) ishte duke bërë disa punë mirëmbajtjeje në ambientet e parkingut të burgut, kur ka kapërcyer telat e rrethimit dhe është larguar, shkruan syri.net.

I favorizuar edhe nga një bllokim i sistemit të mbikëqyrjes me kamera, ai ka ikur duke mos lënë asnjë gjurmë pas.

Alarmi ka shpërthyer menjëherë dhe kanë nisur kërkimet për shqiptarin e arratisur, i cili sipas policisë, nuk ka mundësi për tu larguar shumë nga zona.

Kontrolle të shumta janë duke u bërë, por ende nuk është gjetur.

Zbulohet emri: Ja kush do të jetë kreu shqiptar i Kuvendit të Maqedonisë

Ish Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi prite të jetë kryetari i Parlamentit në rast të formimit të qeverisë mes LSDM-së dhe BDI-së.

Periskopi.com Lajme

Sipas Republika.mk, ka një marrëveshje me Ali Ahmetit dhe Zpran Zaev për ta bërë Xhaferin kruetar të Kuvendit të Maqedonisë.

Në mungesë të Presidentit të shtetit, Xhaferi do të udhëheqë shtetin dhe do të jetë komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura të Republikës së Maqedonisë.

Njihuni me shqiptarin që flet perfekt 8 gjuhë të huaja

Që në moshë të re, Cameron Albanoi kishte dëshirë të ndihmonte njerëz. 60-vjeçari u shpërngul me prindërit e tij nga Shqipëria në Maqedoni në vitin 1956. Albanoi e shijoi shpërnguljen në Shkup, Maqedoni, një nga qytetet më të multikulturore të vendit.

Periskopi.com Lajme

“Kemi qenë 6 vëllezër në total dhe unë isha më i vogli. Atje kishte minoritete turke, kroate, serbe, boshnjake, bashkësitë bullgare etj. Më kanë mësuar të jem tolerant dhe bashkëpunues. Unë flas rrjedhshëm 8 gjuhë. E kam mësuar anglishten dhe gjermanishten në shkollë”, tha ai.

Ai u rrit duke luajtur futboll me fëmijët e tjerë dhe i duhej të mësonte gjuhën për t’i dalë zot vetes në lojë. Kultura familjare në të cilën u rrit, bëri që ai t’i ndihmonte të tjerët pavarësisht asaj që mund të kishin bërë në të shkuarën. “Pasi mbarova shkollën e mesme, qëndrova në Pella dhe Sibenik për 2 vite. E bëra këtë për të udhëtuar në Evropë dhe gjatë kohës që studioja në universitet udhëtoja kudo në kontinent”, u shpreh ai.

Gjatë 4 viteve të shkollës, Albanoi ishte president i klubit të historisë dhe ka ndihmuar studentët në nevojë, duke i mësuar falas. Pasi dha mësim në Maqedoni për 1 vit, ai u shpërngul në Australi në vitin 1984.

Shqiptari u bashkua me komitetin “Victorian Refugee”, që synon të integrojë refugjatët në shoqëri. Kjo ishte puna e tij e parë vullnetare duke u pasuar nga shumë të tjera./tvklan.

Shqiptari qeras 18-vjeçaren me drogë në pije, dënohet me 8 vite burg

Blerim Hajdarmataj, 24 vjeç, me banim në Sunrise Avenue, Chelmsford është dënuar me 8 vite burg për abuzim seksual ndaj një adoleshenteje.

Periskopi.com Lajme

Ai doli para gjykatës së Chelmsford Croën shtatorin e vitit 2016 dhe u largua nga vendi ndërkohë që çështja vazhdonte të ishte e hapur. Gjatë mungesës së tij gjykata e deklaroi fajtor për krimin e kryer dhe Hajdarmataj u shpall në kërkim ndërkombëtar.

Ai u gjet në Kosovë 2 javë më parë dhe u dërgua në Mbretërinë e Bashkuar të premten, ku u dënua me 8 vite burg.

Në datën 3 shtator të vitit 2014, shqiptari kishte qerasur me një pije 18-vjeçaren në klubin Chelmsford dhe më pas ajo ishte zgjuar në dhomën e tij duke mos iu kujtuar asgjë. E vetmja gjë që ajo mbante mend ishte se nuk kishte pranuar të shkonte në apartamentin e tij. Ajo ishte e zhveshur dhe kishte shenja kafshimi kudo në trup.

Viktima nga Hornchurch, kishte dalë menjëherë në rrugë duke i bërë shenjë një motoçiklisti për ndihmë, ndërkohë që 24-vjeçari e kishte kuptuar që ajo ishte larguar dhe kishte filluar ta ndiqte.

Adoleshentja kishte lajmëruar më pas policinë dhe shqiptari e gjeti veten nën pranga.

“Hajdarmataj përfitoi nga një vajzë në mënyrën më të tmerrshme. Ai nuk është penduar për veprimet e tij dhe nuk e ka imagjinuar sa gjatë do ndikojë kjo në jetën e vajzës. Ndërkohë që ai ishte në arrati, frika e saj ishte shtuar akoma dhe më shumë. Do doja të falënderoja atë për forcën që kishte gjatë rrëfimit të ngjarjes megjithëse ndihej e lënduar. Ky është një mesazh i fortë për të gjithë ata që mendojnë se do largohen nga vendi ynë pa u përballur me drejtësinë ”, ka thënë inspektori Terry Balding, pas seancës dëgjimore.

“Agjencia Ndërkombëtare e Krimeve nuk do ndalet para asgjëje në gjurmimin e të arratisurve. Blerim Hajdarmataj mendoi se mund t’i shpëtonte drejtësisë por ne përdorëm rrjetin tonë të gjerë ndërkombëtar për ta lokalizuar. Pasi mësuam se vendndodhja e tij ishte në Shqipëri, monitoruam lëvizjet e tij dhe nisëm përgatitjet për arrestimin e tij ndërkohë që ai kaloi kufirin për në Kosovë. Si rezultat i punës së palodhur të policisë së Essex-it dhe asaj kosovare, Hajdarmataj u dërgua në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjendet në burg, sepse aty ku e ka vendin”, u shpreh Miles Bonfield, menaxheri operacional i Agjencisë Ndërkombëtare të Krimeve.

Imami shqiptar kundër babait që ia ndalon vajzës mësimin e notit

"Është absurde dhe tmerruese se si këta njerëz, nga njëra anë marrin ndihma sociale e në anën tjetër thonë se `nëse unë u përmbahem ligjeve në shkollë ose në Zvicër, atëherë shkoj në ferr; ndërsa nëse unë i kundërshtoj këto ligje, atëherë shkoj në parajsë”

Periskopi.com Lajme

Një baba, mysliman i vijës së ashpër nga Kreuzlingeni (Kanton i Thurgau) nuk e lejon në asnjë mënyrë vajzën e tij 8 vjeçare që të marrë pjesë në mësimin e detyruar të notit në kuadër të shkollës, shkruan sudkurier.de. Të gjitha masat që kanë ndërmarrë ndaj tij kanë shkruar huq. Atë e kanë dënuar disa herë me gjobë dhe e kanë kërcënuar edhe me burg por kot. Edhe shkolla dhe komuna janë inkuadruar në zgjidhjen e këtij problemi.

Bashkësia shkollore e ka angazhuar imamin shqiptar Rehan Neziri nga Bashkësia Shqiptare Islamike e Kreuzlingenit si këshilltar për të shpjeguar se si i qaset islami çështjes së notit për vajzat, transmeton albinfo.ch. Neziri nuk tregon fare mirëkuptim me babain që ia ndalon të bijës mësimin e notit.

I pyetur nga gazeta nëse ka shpesh mospërputhje në mes të rregullave të këtushme shkollore dhe rregullave të Kuranit, Neziri përgjigjet: “Në të vërtetë jo. Mbulesa e kokës është një nga temat, por ajo në shkollën në Kreuzlingen është e lejuar, për mësimin e notit ekziston burkini (veshja e notit për myslimane) ndërsa për kampet e shkollës mundësohet kontrollimi i ushqimit, transmeton albinfo.ch.

Ndërsa pyetjes se çfarë qëndrimi ka ai lidhur me mësimin e notit për vajzat myslimane, imami shqiptar i përgjigjet: mësimi i notit është pjesë përbërëse e mësimit në përgjithësi. Profeti Muhamed ka thënë madje vetë dhe në mënyrë të qartë se prindërit duhet që fëmijëve të tyre t`ua mësojnë shkrimleximin, notin, kalërimin dhe shënimin me shigjetë dhe hark.

Por përse megjithatë po dalin probleme sa i takon pjesëmarrjes në mësimin e notit për vajzat myslimane? Neziri kësaj pyetjeje i përgjigjet : Rregullat mbi veshjen (kodi i veshjes) janë në kundërshtim me ato për veshjen gjatë mësimit të notit. Por fëmijët, vetëm nga mosha e pubertetit janë të detyruar t`u përmbahen rregullave islame të veshjes.

Ndërkaq pyetjes konkrete lidhur me babanë që refuzon pjesëmarrje  e të bijës në mësimin e notit, imami shqiptar i përgjigjet me keqardhje. “Prindërit janë pjesëtarë të bashkësisë sonë dhe unë e konsideroj këtë rast si shumë të dhembshëm, përcjell albinfo.ch gazetën gjermane. Është absurde dhe tmerruese se si këta njerëz, nga njëra anë marrin ndihma sociale e në anën tjetër thonë se `nëse unë u përmbahem ligjeve në shkollë ose në Zvicër, atëherë shkoj në ferr; ndërsa nëse unë i kundërshtoj këto ligje, atëherë shkoj në parajsë”. Një shprehje e tillë bie në kundërshtim me islamin dhe me mendjen e shëndoshë. Është shumë dëm që nuk është gjetur një zgjidhje për këtë problem”.

Imami shqiptar kundër babait që ia ndalon vajzës mësimin e notit

 

 

.

 

Shqiptarin e tërheq zvarrë policia angleze, bëhet lajm botëror (Video)

Ky është momenti kur policia bastis në mënyrë të tmerrshme një autolarje në Angli dhe kërkon për emigrant ilegal.

Periskopi.com Lajme

Raportohet të jetë një 26 vjeçar shqiptar, shkruan Daily Mail, përcjell Periskopi.

Pas telefonatës së marrë, polica shkoi menjëherë në vendin e ngjarjes ku përveç emigrantëve dyshohej se vendi po përdorej edhe për armë, drogë dhe pastrim parash.

Pronari i autolarjes Bashkim Ademi citohet të ketë thënë “ Unë nuk kam mundur të flej nga mënyra se si është trajtuar stafi im, dhuna nuk ishte e nevojshme, unë nuk asgjë çfarë të fsheh përndryshe nuk do të bashkëpunoja me policinë”

Në video shihet se si policia të dyshuarin e tërheq për disa metra në tokë.

 

Vdes edhe një shqiptar në burg, mësohet emri

Një i dënuar ka ndërruar jetë në burg.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në burgun e Fierit. Siç bëhet e ditur nga burime të policisë rreth orës 06:30 të mëngjesit të djeshëm është gjetur i vdekur në qelinë e tij, Arqile Fili, 64 vjeç, nga Fieri.

Trupi i pajetë është gjetur nga gardianët, të cilët më pas kanë thirrur policinë.

Nga hetimet e para bëhet fjalë për një vdekje natyrale, por dosja i është dërguar prokurorisë për hetime të tjera.

Ky është shqiptari që fitoi xhekpotin 1 milion dollarë në SHBA

Shqiptarit Fitim Mustafa nga Kërçova e Maqedonisë, i cili jeton dhe punon në SHBA i ka trokitur fati në derë.

Periskopi.com Lajme

Në lojën e fatit në MGM në Las Vegas ai ka fituar Jackpotin prej 1 milion dollarësh.

Fitim Mustafa njihet si biznesmen i dalluar i cili ka investuar në biznes, por edhe nuk kanë munguar edhe aktivitetet humanitare në vendlindjen e tij, shkruan Veqshqiptar.

Ai njihet si humanist i dalluar, ndërsa këtë herë i ka buzëqeshur edhe fati në llotari, nga ku si rrallë njerëz të tjerë Fitimi doli i fituar.

Arrestohet një shqiptar në Austri, dyshohet për pjesëmarrje në organizatat terroriste

Një shtetas i Maqedonisë sot është arrestuar në Austri, nën dyshimet se është i lidhur me grupin e ashtuquajtur “Shteti Islamik”.

Periskopi.com Lajme

Një bullgar dhe 10 persona tjerë, mes tyre edhe shtetasi i Maqedonisë janë arrestuar në Austri nën dyshimin se janë pjesë e organizatave terroriste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Mes të arrestuarve ka tre shtetas të Austrisë, dy të Bosnjës, një sirian dhe një shtetas i Maqedonisë. Ata janë në moshën prej 21 deri 49 vjeçare.

Në këtë aksion kanë marrë pjesë 800 policë, që kanë pasur për qëllim kapjen e personave nga ish Jugosllavia , si të dyshuar se kanë krijuar rrjet të organizatave terroriste në Austri.

Asnjë provë ndaj shqiptarit të arrestuar për terrorizëm në Austri

Të premten, autoritetet austriake lajmëruan arrestimin e një 18-vjeçari me origjinë shqiptare dhe thanë se kishin shmangur një sulm terrorist në Vjenë.

Periskopi.com Lajme

Por një ditë më pas, ndërsa situata është qartësuar disi, duket se mungojnë faktet bindëse kundër të arrestuarit.

Shtypi austriak shkruan se i dyshuari, me nënshtetësi austriake dhe origjinë shqiptare, i identifikuar si Lorenc K., u mor në pyetje gjatë gjithë natës nga hetuesit, të cilët nuk kanë folur në detaje për atë që kanë zbuluar.

Mësohet se babai i të dyshuarit jeton gjithashtu në Austri, por duket se nuk kishte dijeni për planet e mundshme të të birit. Megjithatë, theksohet se është ende e paqartë sa i rrezikshëm, apo i padëmshëm është 18-vjeçari.

Disa avokatë të famshëm në Austri janë të gatshëm të marrin përsipër mbrojtjen e tij dhe kjo konsiderohet si një shenjë se provat dërrmuese kundër tij mungojnë, të paktën deri tani.

Në orët e para pas arrestimit të tij, policia austriake tha se veproi bazuar në informacionet e një shërbimi të huaj inteligjent dhe pasi përgjoi të dyshuarin për disa ditë vendosi ta arrestonte.

Por pas kontrollit të një apartamenti ku ai kishte qëndruar nuk u gjet asnjë mjet shpërthyes apo armë e ndonjë lloji tjetër. Hetuesit thanë se kanë gjetur disa telefona celularë të cilët po kontrollohen.

Publikohet identiteti i shqiptarit që planifikoi sulm në Vjenë

Mediat austriake kanë publikuar një foto të shqiptarit të arrestuar dje në Vjenë, i cili dyshohet se po planifikonte një sulm terrorist në metro.

Periskopi.com Lajme

Ai është Lorenc. K. me baba shqiptar dhe dyshohet se ishte radikalizuar së fundmi, pasi në banesën e tij janë gjetur materiale që e lidhin atë me ISIS-in.

Shqiptari kishte përgatitur gjithçka. Ai do të sulmonte me bomba stacionin qëndror të metrosë, shkruan “Panorama”.

Sulmi ishte planifikuar të ndodhte me 24 janar, ku kishte edhe një ngjarje patinazhi dhe planifikohej që metrotë të mbusheshin plot.

Ai është vetëm 18-vjeçar dhe shumicën e kohës jetonte në Gjermani. Shqiptari është marrë në pyetje nga Policia dhe më pas është lënë në burg.

Gjithashtu, janë marrë edhe telefonat e tij celularë dhe llogaritë në rrjetet sociale për të parë nëse vërtet ka pasur lidhje me ISIS-in, apo ka qenë thjesht një adhurues i të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Operacion antiterror, kapet mitrovicasi luftëtar i ISIS-it

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia shqiptare në pikën kufitare të Morinës, pasi ishte shpallur në kërkim për terrorizëm.

Periskopi.com Lajme

Sipas policisë, i arrestuari është Enos Begolli nga Mitrovica e Kosovës.

Ai kërkohej nga autoritetet kosovare pasi është i dënuar me 4 vite burg në mungesë. Begolli është dënuar pasi ka qenë luftëtar i ISIS në Siri.

Pas kryerjes së procedurave ligjore, ky shtetas i’u dorëzua strukturave të policisë së Kosovës nëpërmjet Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, Kukës ./ Monitor

Kryetari i Strugës paralajmëron dorëheqje

Këtë vendim ai e ka marrë pasi ka fituar besimin e qytetarëve shqiptarë në këtë shtet për t’i përfaqësuar në nivelin qendror

Periskopi.com Lajme

Njeriu që i priu Aleancës për Shqiptarët në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Maqedoni, Ziadin Sela, ka premtuar dorëheqje nga posti i kryetarit të Strugës. Këtë vendim ai e ka marrë pasi ka fituar besimin e qytetarëve shqiptarë në këtë shtet për t’i përfaqësuar në nivelin qendror.

Sela, në një deklaratë dhënë për mediet lokale në Shkup, ka theksuar se nuk e përjashton mundësinë që të kandidoje në pranverë për kryetar komune.

“Askush nuk duhet që të jetë në funksione publike ashtu si kryetari i komunës më shumë se dy mandate, dhe kjo për mua është mandati i parë. A do të jam kandidat…Ne kemi një parti politike e cila do të vendos për këtë. Nëse vlerësojmë se duhet që përsëri të jam kryetar komune, kjo gjë do të bëhet”, deklaroi Sela, i cili kishte fituar bindshëm në zgjedhjet lokale, duke i mundur të gjitha partitë maqedonase.

Sela paralajmëron dorëheqje nga kryetari i Strugës

 

Plumba në kokë dhe në gjoks, vritet një emigrant shqiptar në Athinë

Një emigrant shqiptar është vrarë në Athinë, në vendin e quajtur “Luca” në periferi të kryeqytetit grek.

Periskopi.com Lajme

Viktima është identifikuar si Kosta Pojani nga Berati, 57 vjeç. Sipas raportimeve në mediat greke ai është qëlluar me një karabinë në gjoks dhe në kokë teksa po shkonte për në punë gjatë orëve të paradites.

Autori i krimit mësohet të jetë një shtetas qipriot, i cili u dorëzua në poli pak pas ngjarjes, por pa dhënë ende shpjegime për krimin.

Dyshohet se mes viktimës dhe autorit të ketë pasur mosmarrëveshje kohët e fundit.

Trupi i emigrantit shqiptar ndodhet ende në morgun e Athinës për të kryer ekspertizën.

Një ditë më parë një tjetër emigrant shqitar në Athinë u qëllua me çifte nga një person i paidentifikuar ende. Ai ndërroi jetë menjëherë në vendngjarje.

 

Vritet një shqiptar me armë zjarri në Greqi

Një shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet me dije, është gjetur i vrarë në zonën e Atikës në Greqi.

Periskopi.com Lajme

Mediat greke raportojnë se vrasja ka ndodhur rreth orës 10:00 të ditës së sotme.

Pas një sherri verbal shqiptari është qëlluar dy herë, në kokë dhe stomak nga autori. Dëshmitarë në vendngjarje kanë treguar se kanë dëgjuar të shtëna, por pa identifikuar autorin, shkruan gazeta Shekulli.

Uniformat blu po punojnë për kapjen e personit përgjegjës dhe zbardhjen e plotë të krimit.

Shqiptari bëhet milioner me 10 euro (Foto)

Fati është treguar shumë dashamirës me një shqiptar, i cili ka fituar një shumë mjaft të mirë vetëm duke luajtur një shumë prej 10 eurosh.

Periskopi.com Sporti

Ai ka luajtur 5 ndeshje me pjesë duke arritur të “godasë” në shenjë. Koefiçienti i këtyre takimeve ka qenë 376.44 dhe me 10 euro, i riu fatlum ka fituar 3764 euro.

Një shumë e konsiderueshme në Shqipëri duke marrë parasysh faktin se ka luajtur vetëm 10 euro./Albeu

 

Shqiptari kërcënon live në Facebook dy belgë (Video)

Vëllai i tij i vogël plagosi me thikë dy persona nga 24 vjeç në Belgjikë. Për ngjarjen e ndodhur në Ninove, vëllai i madh i shqiptarit ka kërcënuar me vdekje përmes një videoje në Facebook, dy shtetasit belg.

Periskopi.com Lajme

“Vëllai im ndodhet në burg. Thuaji atyre që të kenë kujdes. Do t’u vras. Dhe nuk do ta bëj me thikë, por me tjetër armë”, kërcënon shqiptari me një holandishte të çalë.

Mediat belge raportojnë se në videon live që zgjat rreth 19 minuta, shqiptari duket se ndodhet nën efektin e alkoolit.

Një ditë para videos, shqiptar postoi një foto me flamurin shqiptar, me kapele dhe me dy pistoleta. “Njëra ka ikur, po tjetra është ende këtu”, shkruante ai.

Pas videos së gjatë shqiptari, publikon dhe një tjetër ku thotë se do të qëllojë me një pistoletë prej ari dhe ndaj policisë dhe në një fragment tregon dhe armën.

Policia belge po heton rastin dhe prokurori i çështjes thotë se kërcënimi është marrë seriozisht.

Vëllai i tij i vogël, 16 vjeç, u arrestua pak ditë më parë. Mbrëmjen e së shtunës së kaluar, ai plagosi dy persona.

Gangsteri shqiptar flet për dallimin e shqiptarëve të Kosovës dhe Shqipërisë

John Edward Alite i njohur si “Johnny Alletto” është gangsteri i famshëm shqiptar që ishte ngjitur në rangjet më të larta të mafias italiane Cosa Nostra.

Periskopi.com Lajme

Ai ishte dora e djathtë e John Gotti të ri dhe roja i tij personal, por kishte punuar edhe për John Gotti-in e vjetër, njeriu që besohet se eliminoi vet bosët e mafias për të udhëhequr më pas me pushtet të padiskutueshëm.

Alite, me prejardhje nga Gjirokastra për shumë vjet ishte pjesë e kësaj bote, derisa më pas u zu nga policia dhe përfundoi në një burg famëkeq në Brazil.

Ai kishte kuptuar se ish-bosët e tij po e shisnin te forcat e rendit, ndaj vendosi t’ua kthejë me të njëjtën monedhë.

Johni fal bashkëpunimit me organet gjyqësore sot është i lirë. Ai ka dhënë një intervistë për Info Magazine të Klan Kosovës – hera e parë për një televizion shqiptarë.

Në intervistën e tij ish-gangsteri ka folur edhe për atë se e ka dallime ndërmjet shqiptarëve të Kosovës dhe atyre të Shqipërisë.

“Kjo nuk më pëlqen aspak dhe ky dallim për mua është qesharak. Unë besoj se nëse ti je shqiptar, atëherë je shqiptar. Gjaku yt është shqiptar dhe nëse është të respektoj për atë”, ka thënë ai.

“Edhe njerëzve përpiqem t’ua them këtë kur flas me ta, qofshin këtu, apo atje. Unë kam shumë miq në Kosovë dhe në anën tjetër në Tiranë e Gjirokastër, për mua s’ka ndonjë dallim dhe shpresoj se as të tjerët nuk bëjnë këso dallimesh”, thotë Alite.

“Ne jemi një komb. Duhet të respektohemi e duhemi mes vete dhe të mos i bëjmë më keq njëri-tjetrit. Po them atë që u them edhe fëmijëve në fjalime; rrini larg telasheve”, thotë ai.