Debat në Zvicër mbi të drejtën zakonore shqiptare: Kanuni është më shumë se vetëm gjakmarrja

Krijuesi dhe përkthyesi Bardhec Berisha prezantohet në këtë emision si përkthyes në gjermanishte i “Kanunit të Lekë Dukagjinit”, i cili do të promovohet të shtunën, më 25 mars në Lucern.

Periskopi.com Lajme

Në magazinën “Rendezvouz” të radios së transmetuesit publik të Zvicrës SRF, të mërkurën është emetuar një emision mbi Kanunin shqiptar, dokumentin e të drejtës zakonore.

Krijuesi dhe përkthyesi Bardhec Berisha prezantohet në këtë emision si përkthyes në gjermanishte i “Kanunit të Lekë Dukagjinit”, i cili do të promovohet të shtunën, më 25 mars në Lucern, transmeton albinfo.ch. Mbi pesë vite thotë Berisha të ketë punuar për përkthimin e “1263 paragrafëve të Kanunit, nga një shqipe e vjetruar, rurale në gjermanishten moderne”. Edhe vetë ky numër (1263) tregon se gjakmarrja është vetëm një pjesë e vogël e Kanunit.

Përveç gjakmarrjes aty gjejmë kapituj mbi familjen, mbi martesën, të drejtën trashëgimore, të drejtën pronësore, atë të kompensimit, për të numëruar vetëm disa prej tyre. Kanuni është, sipas Bardhec Berishës, një pararendës i të drejtës moderne. “Disa gjëra që i gjejmë në Kanun, sot përfshihen në kushtetuta të ndryshme”.

Por edhe shikuar nga aspektet jashtë juridike, në kanun fshihen përmbajtje që edhe sot kanë rëndësi, shton Bejtije Haxhosaj. Ajo ka ardhur në Zvicër nga Prishtina para 16 vitesh. “Ajo që mua më lidh me kanunin është pohimi se familja është më e shenjta. Dhe po ashtu mikpritja dhe nderi janë shumë të rëndësishme”, thotë Haxhosaj.

Ndërsa Berisha rrëfen se ideja për të bërë përthimin e kanunit i ka ardhur kur ka lexuar në shtypin zviceran kryetituj mbi vrasjet nga hakmarrja që janë bërë në Zvicër, përcjell albinfo.ch. “Drejtësia e dyfishtë në Zvicër” ka qenë një titull i tillë që e ka prekur shumë atë.

Berisha citon nga kapitulli i mikpritjes: “Shtëpia e shqiptarit i takomn zotit dhe mikut”. Dhe: “Miku duhet të nderohet: bukë, kripë e zemër”.

Nga bashkëbisedimi me Berishën dhe një grup tjetër shqiptarësh del përfundimi se Kanuni nuk bën që thjesht të satanizohet  dhe të kufizohet në gjakmarrje, transmetzon albinfo.ch. Kjo për faktin se e drejta zakonore ka edhe shumë anë pozitive, thotë Rashit Rashiti. Por, shton ai: “Për mua sot Kanuni është vetëm një libër kulture. Unë mendoj se populli shqiptar, kudo që ndodhet në botë, kanunin duhet t`ia lë të kaluarës.

 

Debat në Zvicër mbi të drejtën zakonore shqiptare: Kanuni është më shumë se vetëm gjakmarrja

Paditet mjeku se ka tentuar të pengojë dëbimin e kosovarit

Dr. Gallhofer ka trajtuar një rom të traumatizuar 32 vjeçar nga Kosova, të cilin pastaj në fillim të marsit dy policë e kishin marrë nga klinika duke e arrestuar dhe pastaj dëbuar në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Rasti i një mjeku që ka tentuar të pengonte dëbimin në Kosovë të një refugjati me sëmundje mentale po bën jehonë të madhe në Gjermani, pasi që autoritetet e qytetit (Wetterau) kanë bërë kallëzim penal kundër tij.

Dr. Gallhofer, kështu quhet mjeku psikiatër udhëheq Klinikën Psikiatrike në kuadër të Spitalit Universitar në Giesen. Ai ka trajtuar një rom të traumatizuar 32 vjeçar nga Kosova, të cilin pastaj në fillim të marsit dy policë  e kishin marrë nga klinika duke e arrestuar dhe pastaj dëbuar në Kosovë. Qarku Wetterau duke e akuzuar mjekun Gallhofer e fajëson atë se ka provuar ta pengojë dëbimin dhe me këtë veprim ka shkelur ligjin për qëndrimin e të huajve në Gjermani.

Pas kësaj kanë reaguar qarqet e majta në regjion. Kështu partitë SPD dhe “Partia e majtë” e quajnë revanshim qëllimkeq dhe manovër e tejdukshme veprimin e shtetit në këtë rast. Mjeku me renome, sipas përfaqësuesit të SPD-së, Merz, në këtë mënyrë tentohet të heshtet dhe të frikësohet.

Paditet mjeku se ka tentuar të pengojë dëbimin e kosovarit

VMRO nuk heq dorë nga ideja për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Partia VMRO-DPMNE e Nikola Gruevskit i ka bërë thirrje LSDM-së së Zoran Zaev që ta refuzojë platformën shqiptare dhe të pranojë zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me ato lokale.

Periskopi.com Lajme

Në një komunikatë për media të shtunën nga VMRO-DPMNE thuhet se njoftimi i liderit të LSDM-së Zoran Zaev për debat në lidhje me platformën e partive shqiptare tregon qëllimin e tij për ridefinim të shtetit.

“Përpjekja e Zoran Zaevit për të manipuluar publikun dhe për të nënvlerësuar inteligjencën e qytetarëve është e pasuksesshme. Ai i në stilin e tij, i hutuar u përpoq të njoftojë se nëse e merr mandatin do ta vazhdojë diskutimin për platformën e Tiranës. Ky fakt tregon qëllimin e Zoran Zaevit, e cila më parë është përgatitur nga ekspertë të LSDM-së nëpërmjet diskutimeve dhe konsultimeve të shumta me ekspertët e partive dhe  me ndihmën e të huajve, për të ridefinuar shtetin”, thuhet në komunikatë.

Ndryshe, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, dje ka prezantuar programin qeveritar, me ç’rast tha se Maqedonia do të jetë shtet për të gjithë dhe që synon integrimet euro-atlantike, ndërsa veprimet e presidentit George Ivanov dhe kreut të VMRO-DPMNE i quajti si lojë të rrezikshme.

Ai ka bërë të ditur se programi i Qeverisë së re, përmban parimet e programit parazgjedhor të LSDM-së, ku synohet zhvillimi ekonomik, kthimi i demokracisë dhe sundimi i së drejtës, transmeton KosovaPress.

Duke folur rreth Ligjit për gjuhët, kreu i LSDM-së tha se do të mbështesin politikë gjuhësore për të gjithë qytetarët.

“Do të mbështesim ndryshime ligjore në pajtim me amendamentin 5 të Kushtetutës, që t’i mundësojmë bashkësisë etnike shqiptare që të komunikojnë në gjuhën e tyre amtare me të gjitha institucionet shtetërore. Do të ketë ndëshkime për të gjitha institucionet që nuk do të respektojnë këto  vendime”, ka thënë Zaev.

Nga 1 prilli shqiptarët udhëtojnë pa viza në këtë shtet të Evropës

Nga 1 prilli, shqiptarët do të mund të udhëtojnë pa viza në një tjetër shtet në Evropë.

Periskopi.com Lajme

Bëhet fjalë për një marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Ukrainës. Konsulli i Përgjithshëm i Ukrainës në Mynih, Vadym Kostiuk ka bërë me dije se nga 1 prilli hyn në fuqi marrëveshjes mes dy vendeve.

“Më 1 prill 2017, hyn në fuqi marrëveshja midis Këshillit të Ministrave të Ukrainës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, për anulimin e ndërsjellë të kërkesave për viza, e nënshkruar në Tiranë më 4 nëntor 2016”, shkruan në Facebook Kostiuk.

Sipas marrëveshjes, shqiptarët mund të hyjnë në Ukrainë me pasaportë dhe kanë të drejtë të qëndrojnë në atë territoror për 90 ditë. E njëjta gjë vlen edhe për shtetasit e Ukrainës që do të vizitojnë vendin tonë.

 

Liderët shqiptarë në Maqedoni: S’heqim dorë nga Deklarata e përbashkët (Video)

Liderët e partive politike shqiptare, pas takimit të tyre që sot realizuan me sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zannier, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale politike në vend.

Periskopi.com Lajme

Pas këtij takimi në deklaratat për gazetarët, Ziadin Sela, Ali Ahmeti dhe Bilall Kasami këmbëngulën se asgjë që theksohet në pikat e Delaratës së përbashkët nuk është jashtë Kushtetutës së Maqedonisë.

Grekë, shqiptarë dhe turq bashkëpunonin për drogën që kishte destinacion militantët e ISIS-it

Një sasi prej 650 mijë pilulash të lëndës narkotike “captagon”, e quajtur ndryshe edhe droga e ushtarëve të Shtetit Islamik, është sekuestruar në Greqi.

Periskopi.com Lajme

Sipas policisë greke, sasia rekord e lëndës narkotike u gjet në një magazinë, në të cilën ndodhej edhe punishtja e prodhimit të pilulave të drogës, në zonën “Nea Peramo” të Athinës. Ajo ishte e paketuar dhe e gatshme për t’u dërguar në Turqi, e në vazhdim në Siri.

Autoritetet greke thanë se kishin infomacion prej shërbimeve amerikane për vendndodhjen e magazinës, si dhe destinacionin e lëndës narkotike.

Deri mbrëmjen e së premtes, autoritetet deklaruan se kanë arrestuar disa anëtarë të organizatës, mes tyre grekë, shqiptarë dhe shtetas turq.

Sipas policisë helene, shqiptarët dhe grekët janë prodhuesit e narkotikëve, ndërsa shtetasit turq ishin të ngarkuar me dorëzimin e ngarkesës tek anëtarët e Shtetit Islamik në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë.

Prej këtij aktiviteti, organizata nxirrte përfitime disa milionë euro në vit. Pak muaj më parë, një tjetër ngarkesë e së njëjtës drogë u sekuestrua prej autoriteteve greke.

“Captagon” është një lloj droge që iu jepet luftëtarëve të Shtetit Islamik për të rritur përqëndrimin, pakëson efektet e frikës, lodhjen dhe rrit euforinë e përdoruesit.

Analistë të çështjeve të luftës e vlerësojnë “captagonin” si një ndër arsyet e dhunës ekstreme të përdorur prej ushtarëve të Shtetit Islamik në zonat e luftës në Siri dhe Irak. Të arrestuarit do të dërgohen në gjykatë për masë sigurie mëngjesin e së hënës. /Top Channel

Mos u mashtroni, Zvicra nuk kërkon punëtorë nga Ballkani

Zvicra nuk pranon punëtorë të rinj nga Ballkani thotë një shqiptare që jeton dhe vepron atje.

Periskopi.com Lajme

Mirishahe Limani, aktiviste që jeton dhe vepron në Zvicër thotë se « Operacione » të jashtëzakonshme kanë filluar edhe në Kosovë ku « njerëz të pashpirt » dhe përfitues të situatës së vështirë ekonomike në vend janë në kërkim të viktimave të reja.

Shkrimi i plotë i saj:

KUJDES kosovarë!

Zvicrra nuk është duke pranuar punëtorë të rinjë nga Ballkani

Operacioni Papyrus që ka të bëjë vetëm me kantonin e Gjenevës, konkretisht rregullimin e statusit të qëndrimit të atyre që jetojnë dhe punojnë në këtë kanton prej shumë vitesh ka ngjallur debat dhe interesim të jashtëzakonshëm jo vetëm në këtë kanton por edhe më gjerë.

« Operacione » të jashtëzakonshme kanë filluar edhe në Kosovë ku « njerëz të pashpirt » dhe përfitues të situatës së vështirë ekonomike në vend janë në kërkim të viktimave të reja.

Përfituesit kanë filluar të organizohen dhe të mashtrojnë njerëzit se në Zvicërr po kërkohen punëtorë të rinj. Kjo nuk është e vërtetë. Ata pretendojnë t’i bindin njerëzit se pas 6 muajsh do të ju jepet edhe leja e qëndrimit ( viza 😎. As kjo nuk është e vërtetë.

Shumë shqipatarë që jetojnë në kushte të vështira ekonomike në Kosovë, vetëm se kanë filluar të grumbullojnë shumën e të hollave që iu kërkohet nga « organizatorët » që organizojnë udhëtimet e tyre për në Zvicër. Kjo shumë thuhet të jetë nga 10 deri 20 mijë euro. Ata grumbullojnë këtë shumë duke shitur « kafshatën e gojës » për të siguruar një ardhmëri më të mirë. Shesin tokën, kafshët shtëpiake, traktorët e veturat e tyre, shtëpitë e mandje edhe huazojnë para të gatshme nga të tjerët.

Ju lutemi, shqiptarë, mos lejoni të ju mashtrojnë ata që paranë e kanë Zot.

Zvicra nuk është duke kërkuar punëtorë të rinj dhe nuk premton të rregulloj qëndrimin e askujt pas 6 muajsh punë.

Është i vetmi kantoni i Gjenevës që ka filluar një operacion që quhet Papyrus e që ka për qëllim të rregulloj statusin e atyre që janë në këtë kanton prej shumë vitesh.

Kriteret për ta plotësuar kushtin janë të shumta, pos tyre po i përmendi vetëm dy që ju ta keni të kjartë. Viza e punës i lejohet atyre familjeve që i kanë fëmijët nën moshën 18 vjeçare prej mëse 5 vitesh në shkollat gjenevase, prindi ( apo prindërit) e të cilëve punojnë rregullisht.

Për ata që nuk janë të martuar duhet t’i kenë së pagu 10 vite ( të pandërprera) qëndrim dhe punë në ketë kanton.

Shqiptarë, mos iu besoni atyre që duan të përfitojnë nga kjo situatë. Mos merrni rrugë të gabuara, rrugë në të cilat ju shpijnë njerëzit e pashpirt të cilët do të ju varfërojnë e ju japin premtime të rrejshme. Ju lutemi shqiptarë, kudo që jeni, përcjelleni këtë informatë tek të gjithë të afërmit që pa dashje mund të bien viktimë e përfituesve të situatës së vështirë ekonomike në vend.

SHBA, BE e Shqipëria kundër Ivanovit, Rusia i del në mbrojtje

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess L. Baily, i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që edhe njëherë ta shqyrtojë vendimin për mosdhënien e mandatit. Kundër kësaj deklarate është edhe Tirana, por në mbrojtje i ka dal Moska

Periskopi.com Lajme

Vendimi i djeshëm i presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, që mos t’ia jap mandatin liderit opozitar Zoran Zaev për shkaka të zyrtarizimit të gjuhës shqipe, ka nxitur reagime edhe nga diplomatët e huaj të akredituar në Shkup. Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess L. Baily, i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që edhe njëherë ta shqyrtojë vendimin për mosdhënien e mandatit.

Baily u shpreh se deklaratën e jep si përfaqësues i partnerëve strategjikë të Republikës së Maqedonisë dhe si miq të cilët e respektojnë plotësisht sovranitetin dhe integritetin e Maqedonisë.

Baily njëherësh iu bëri thirrje fqinjëve të Maqedonisë që të tregohen të përmbajtur dhe të jenë konstruktiv, në këtë moment, siç u shpreh, shumë të ndjeshëm politik, citon INA. Baily gjithashtu ka theksuar se SHBA-të mbrëmë janë dëshpëruar kur mësuan se Ivanovi nuk i ka dorëzuar mandatin Zaevit, për t’i dhënë kështu mundësinë që të formojë qeveri.

Diplomati amerikan në Shkup, ka shprehur shqetësimin e tij për gjendjen aktuale në Maqedoni. Për mes një statusi në “Tweeter” ai thotë se pajtohet me deklaratën e eurokomisarit Johanes Han i cili e kritikoi vendimin e presidentit Ivanov mos ia dhënë mandatin Zoran Zaevit. “Maqedonia largohet nga parimet demokratike dhe sundimi së drejtës, të cilat janë vlerat themelore të NATOS”, tha ai.

Por, derisa BE e SHBA kanë dalë kundër deklaratës së presidentit Ivanov, është Ministria e Jashtme e Rusisë e cila i ka dalë në mbrojtje presidentit maqedonas. Duke reaguar për zhvillimet e fundit, nga Moska thonë se kriza politike në Maqedoni, e shkaktuar nga ndërhyrja e jashtme në çështjet e brendshme të vendit, po thellohet.

“Duam të theksojmë se në Maqedoni në zgjedhjet e 11 dhjetori të vitit 2016, me insistim të BE-së dhe ShBA-së u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare në të cilat fitoi partia në pushtet në krye me Nikolla Gruevskin. Tani perëndimi me ndihmë të minoritetit shqiptare dhe kërkesat e tyre, o tentojnë që në në Shkup në pushtet ta vendosin opozitën, e cila sjell deri në erozion të themeleve kushtetuese në vend”, thuhet në reagim.

Nga ministria ruse kanë shtuar se këto tentime destruktive të jashtme që janë në kundërshtim me vullnetin e votuesve maqedonas mund ta përkeqësojnë situatën. Sipas tyre, është e domosdoshme që të ndërpritet ndërhyrja e huaj në punët e brendshme të Maqedonisë, citon Shenja.

Reagime sërish ka ardhur edhe nga Tirana zyrtare. Pas kryeministrit Edi Rama ka reaguar kryeparlamentari Ilir Meta, i cili ka shprehur keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj.

Ai ka shprehur shqetësimin për situatën e rënduar politike në Maqedoni dhe ka inkurajuar të gjitha forcat politike në vendin fqinj për qetësi, përgjegjshmëri dhe konstruktivitet.

“Dëshiroj të shpreh gjithashtu keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj. Shpresoj që gjithë aktorët institucionalë dhe politikë të tregojnë përkushtim për progresin demokratik dhe euro-atlantik të Maqedonisë”, ka thënë Meta.

Ndërsa përfaqësuesja e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federika Mogerini, ka kërkuar nga presidenti Ivanov që të tërheq vendimin e tij dhe në pajtueshmëri me kushtetutën e vendit, mandatin t’ia ndajë liderit të partisë që ka shumicën parlamentare. Ajo tha se vendimi I Ivanovit është në kundërshtim me vlerat demokratike dhe të NATO-së dhe e ka futur vendin në një krizë të thellë.

“Kërkoj nga presidenti që të reflektojë në vijim dhe të rishqyrtojë vendimin në interes të të gjithë qytetarëve të vendit dhe siç thotë Kushtetuta, t’ia dorëzojë mandatin liderit të partisë që ka shumicën parlamentare. Kjo është kushtetuta e vendit dhe ne e respektojmë atë. Të gjithë liderët partiak dhe të gjithë ata që kanë përgjegjësi institucionale kanë për detyrë të përmbahen nga retorika duke shmangur që kjo krizë politike dhe institucionale të bëhet konflikt ndëretnik”, tha Mogerini.

SHBA, BE e Shqipëria kundër Ivanovit, Rusia i del në mbrojtje

Shfaqet sërish presidenti Ivanov, ka një porosi për Bashkimin Evropian

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge IvanovPresidenti ka shprehur pakënaqësi për platformën e përbashkët të partive shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot është takuar me përfaqësuesen e lartë të BE-së për punë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, me të cilën ka biseduar për situatën aktuale politike në vend.

Siç informojnë nga kabineti i Ivanovit, presidenti ka shprehur pakënaqësi për platformën e përbashkët të partive shqiptare dhe ka kërkuar që BE të dënojë ndërhyrjen në politikën e brendshme të Maqedonisë.

“BE-ja nuk duhet të lejojë që kjo të vazhdojë dhe duhet përfundimisht ta identifikojë Ballkanin si një nga prioritetet e saj më të larta. BE-ja duhet të ndërmarrë hapa urgjent dhe ta forcojë procesin integrues të Maqedonisë, i cili është i pakthyeshëm”, ka deklaruar Ivanov.

 

BE ia ‘shtrëngon’ Ivanovit, i dha edhe urdhër lidhje me shqiptarët

Në lidhje me vendimin e fundit të tij rreth ndarjes së mandatit, Ivanov ka theksuar se në pajtim me Kushtetutën, nuk do të ndajë mandatin për atë që bisedon me platforma të shteteve tjera, me të cilat sipas tij, cenohet unitariteti i Maqedonisë.

Media ruse: NATO kërkon të shohë gjak në rrugët e Maqedonisë për projektin e Shqipërisë së Madhe

Më poshtë do të lexoni pjesë të artikullin të portalit rus Sputniknews.ru i cili njihet si një portal por linjës zyrtare të Moskës, dhe që tregon edhe qëndrimin e saktë që Rusia ka në raport me Ballkanin dhe shqiptarët në tërësi.

Periskopi.com Lajme

BE dhe NATO po ushtrojnë presion mbi Shkupin që të pranojnë kërkesat e Tiranës fqinje për të ndryshuar kushtetutën e vet , çka do ta destabilizonte Republikën e Maqedonisë.

Të mërkurën, Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanoc, refuzoi që ti jepte Unionit Social Demokrat të Zoran Zaev, mandatin për të formuar një qeveri të re, pas zgjedhje të dhjetorit.

Partia kryesore e djathtë VMRO-DPMNE, e udhëhequr nga ish kryeministri Nikola Gruevski, fitoi 51 mandate në zgjedhje, duke u renditur partia e parë me numrin e deputëtëve në parlamentin me 120 ulëse.

Gruevski ka shprehur vullnetin e tij për të suportuar një qeveri me në krye LSDM-në e Zaev me kusht që ai të kundërshtojë “Platfromën e Tiranës”, një iniciativë që sponsorizohet nga qeveria e Shqipërisë për rritur ndikimin shqiptare në politikën maqedonase.

Më herët gjatë Dhjetorit, Kryeministri i Shqipërsië Edi Rama ftoi 4 liderët e partive politike shqiptare të Maqedonisë në Tiranë për një takim në të cilën ata formuluan të ashtuquajturën “Platforma Shqiptare” në kontrollin e Tiranës.

4 pikat e kësaj platforme, kërkojnë që gjuha shqiper të garantohet me status zyrtar në Maqedoni, të kryehet reforma në drejtësi, anëtarësimi në BE dhe NATO bëri me dije lideri i BDI-së, Ali Ahmeti për Dnevnik.mk.

Përfshirja e Tiranës është kritikuar nga ministria e jashtme e Maqedonisë, e cila i bëri thirrje Shqipërisë që të mos nxisë ndarjen në rajon raporton Vest.mk.

Tentativat e Tiranës për destabilizimin e Maqedonisë janë mbështetur edhe nga politikanë amerikanë gjithashtu. Në shkurt, zyrtari i lartë Nënkomitetit për punët e jashte amerikanë në Europëm Dana Rohrabaser i tha televizionit Vizion Plus se vendi duhet të ndahet dhe “kosovarët e shqiptarët nga Maqedonia, duhet të jenë pjesë e Kosovës”.

Shqiptarët janë minoritet etnik më i madh në Maqedoni dhe ata janë edhe shumica e popullisë në disa nga zonat perëndimore të vendit. Popullsia e tyre është rritur me shpejtësi gjatë shekullit të kaluar. Sipas censusit të vitit 1953, kishte në total 870 mijë maqedonas dhe 163 mijë shqiptarë. Në vitin 2002, në 1.3 milionë maqedonas, 509 mijë janë shqiptarë.

Duke e kundërshtuar Platformën e Tiranës si një hap kundër ndarjes së Maqedonisë përmes vijave etnike, me kantone dhe njësi federative, Gruevski i VMRO-DPMNE-së i kërkoi LSDM-së që ta refuzojë aleancën plitike me partitë shqiptare të cilat po implementojnë planin e Tiranës si nevojë për të ruajtur Maqedoninë.

Gjatë takimit me Presidentin Ivanov të hënën, lideri i LSDM-së paraqiti faktin se ai kishte arritur të sigurontë mbështetjen e 67 deputetëve në parlamentin e Maqedonisë, 13 prej të cilëve janë deputetë të partive shqiptare.

Raportohet se ata kanë pranuar të mbështesin Zaevin pasi ky pranoi që të mbështesë një ligj që e shëndrron gjuhën shqipe, në gjuhën e dytë zyrtare të vendit. Gjithësesi, këto dhe të tjera ambicier që përfshin Platforma e Tiranës janë të papranueshme për VMRO-DPMNE-në, e cila është e afërt me Presidentin Ivanov dhe vazhdon të ketë një shumicë të vendenve në Parlament.

Ivanov refuzoi ti japë Zaevit mandatin për të formuar një qeveri të re dhe për këtë ai u kritikuar nga eurokomisineri i BE-së Johannes Hahn, i cili shkruajti në Tëitter se Presidenti duhet “të respektonte rezultatin e zgjedhjeve”.

Më herët edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jen Stoltenberg i kërkoi autoriteteve në Shkup që tëe përmbushin hapat e tjerë në proceset demokratike  dhe kërkoi për një aleacnë e cila mbetet e angazhuar në anëtarësimin e Ish Republikës së Maqedonisë në Aleancë”.

Aleanca për Shqiptarët i reagojnë Ivanovit

Aleanca për Shqiptarët në Maqedoni ka reaguar ndaj vendimit të Gjorge Ivanov që mos të i’a jep mandatin për formimin e qeverisë së re kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

“Deklarata e partive shqiptare” nuk e cënon shtetin e as identitetin dhe të kaluarën e historike të asnjë etniteti të caktuar. ”Deklarata e partive shqiptare” në radhë të parë parasheh parandalimin e zgjidhjes së një Presidenti, Kryeministri dhe Qeverie jo kompetente dhe kriminale siç kishim deri më tani. Nuk do të lejojmë shpërdorimin e Ligjeve, Buxhetit dhe jetëve të personave të pafajshëm. Së shpejti do të vendosim themelet e shtetit ligjor, barazisë mes të gjithë etniteteve dhe do të punojmë pareshtur për progres socio-ekonomik. Këto janë standarde evropiane dhe interes strategjik i të gjithë qytetarëve të Republikës!” thuhet në reagimin e Aleancës për Shqiptarët.

Aleanca për Shqiptarët për Ivanov ka shkruar ”Fjalimi i Gjeorgje Ivanov drejtuar mbarë vendit, më shumë i ngjau një fjalimit të një aktivistit mediokër të pushtetit, se sa një Presidenti të vendit që në raste të këtilla do të duhej të ishte vigjilent dhe ti shërbejë interesave të gjëra për qetësimit të gjakrave dhe të amortizojë përshkallëzimin e situatës.”./Telegrafi

Besa kërkojnë ndërhyrje të bashkësisë ndërkombëtare në Maqedoni

Lëvizja Besa përmes një komunikate të dërguar për Telegrafin në Maqedoni ka reaguar ndaj vendimit të sotëm të presidentit Ivanov, i cili vendos të mos e ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re. Nga Lëvizja Besa thonë se ky është moment shqetësues dhe Ivanov është shkelësi më i madh i Kushtetutës.

Periskopi.com Lajme

“Ky është një moment shqetësues për vendin. Në të vërtetë, Ivanov është shkelësi më i madh i Kushtetutës, qoftë kur ia dha mandatin padrejtësisht kryetarit të VMRO-DPMNE-së ose kur nuk ia dha kryetarit të LSDM-së. E kur kihet parasysh se ai përfaqëson institucionin më të lartë të vendit, ndërsa në emër të këtij institucioni ai gati sa nuk bëri thirrje për linçim të shqiptarëve të Maqedonisë, vetëm për arsyen e vetme se shqiptarët paskan nënshkruar një Deklaratë të Përbashkët të Partive Shqiptare, kjo është alarmante. Prandaj i bëjmë thirrje bashkësisë ndërkombëtare, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian, që ta kenë parasysh se vendimi i sotëm është rrezik potencial për komunitetin shqiptar në Maqedoni, andaj i ftojmë ato që të ndërhyjnë në rikthimin e shtetit të së drejtës, për të garantuar paqen dhe sigurinë e të gjithë qytetarëve në Republikën e Maqedonisë dhe për ta vendosur shtetin në binarët e integrimit euro-atlantik”, thuhet në komunikatën e Lëvizjes Besa.

Ata gjithashtu ju bëjnë thirrje qytetarëve të jenë gjakftohtë dhe të mos bien pre e provokimeve të ndryshme./Telegrafi/

Shqiptarët nuk figurojnë në hartën e pagjumësisë

Periskopi.com Video

Gjermani: Përleshje masive mes shqiptarëve dhe gambezëve, plagosje dhe arrestime

Në kampin e azilkërkuesve Patrick-Henry-Village (PHV) në Heidelberg ndodhi një përleshje mes 50 burrave, të enjten rreth 12:00, shkruan rnz.de.

Periskopi.com Lajme

Nga përleshja mbetën të plagosur lehtë tre persona, ndërsa shkaku i saj duhet të ketë qenë shpërndarja jo e drejtë e racionit të ushqimit, përcjell botasot.info.

Dy punëtorët dhe një person i sigurimit tentuan ti ndajnë dy grupet – njëri shqiptar dhe tjetri gambian.

Nga përleshja mbetën të plagosur një 22 dhe 58 vjeçar nga Gambia dhe një 28 vjeçar, pa u specifikuar kombësia.

Të tre u dërguan në spital, për shkak të lëndimeve me sende të forta metalike në kokë.

12 forca policore ndërhynë për ti ndarë shqiptarët dhe gambezët, të cilët arritën të neutralizojnë shpejtë. Mes tjerash janë arrestuar edhe dy gambezë./Bota sot

Emigrimi në Suedi, vjen një lajm i keq për shqiptarët

Kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven, ka thënë se do e limitojë pranimin e punëtorëve nga jashtë, për të siguruar më shumë vende pune për suedezët e papunësuar dhe refugjatët që tashmë janë në shtetin nordik.

Periskopi.com Lajme

Në vitin 2016, Suedia ka garantuar lejet e punës për 12,000 njerëz të vendeve jashtë Bashkimit Europian. Këto shifra përfshijë rreth 4000 punëtorë që punojnë si pastrues, kuzhinierë, kamerierë dhe mekanikë, thotë zyra e emigracionit në Suedi, shkruan Al Jazeera.

“Punët që kërkojnë pak apo aspak arsimin do të mbushen së pari nga personat e papunësuar që janë tashmë në vendin tonë,” tha Lofven për gazetarët në Stokholm, të premten.

“Është e paarsyeshme që të kemi një migracion për punë që konsistojnë në punonjës restoranti apo pjatalarës kur ne kemi persona të aftë që kanë ardhur tashmë si refugjatë”, tha Lofven.

“Gjëja e parë që do të bëjmë është të theksojmë se çdokush që mund të punojë do të punojë,” tha lideri 59-vjeçar.

Shqiptarët nuk figurojnë në hartën e pagjumësisë (Foto)

Derisa shumë njerëz në botë përballen me pagjumësinë, shqiptarët në Kosovë e Shqipëri nuk e kanë fare këtë problem.

Periskopi.com Lajme

Të paktën, kjo konstatohet nga harta e pagjumësisë e krijuar nga kompania ‘Hillarys’ me bazë në Angli, shkruan Gazeta Shneta.

Në këtë hartë etiketohen të gjitha vendet në botë ku njerëzit gjatë gjithë kohës klikojnë në rrjetet sociale pasi nuk i zë gjumi.

Përdoruesit mund të shohin vendet e tyre dhe siç duket në këtë hartë, në Kosovë e Shqipëri ky problem ose nuk ekziston fare, ose aplikacioni nuk është përdorur ende.

Në rajon pothuajse është e vetmja Serbia që është etiketuar në hartë.

Deri në këto momente, amerikanët kryesojnë listën e pagjumësisë me 83 mijë e 952 njerëz që janë etiketuar në hartë. Brazili është në vendin e dytë me 56,628.

KËTU mund të klikoni për ta parë hartën e plotë.

Mësohen ish-ushtarakët shqiptarë që u bënë vrasës, grabitës dhe xhihadistë

Batalioni Komando i Forcave të Armatosura është reparti elitë i ushtrisë shqiptare, efektivët e së cilit janë trajnuar dhe stërvitur ndër vite me metodat më speciale luftarake të asgjesimit të “armikut”.

Periskopi.com Lajme

Ky batalion ka patur në përbërje të tij ushtarakët më të zotë, që kanë nderuar ndër vite Shqipërinë gjatë pjesëmarrjes në misionetpaqeruajtëse të NATO-s në vendet e përfshira në konflikt të armatosur ku rreziku për jetën ka qenë maksimal, si në Irak apo Afganistan.

Të stërvitur vetëm “për të vrarë”, efektivët “Komando” nuk janë të trajnuar për të bërë ndonjë “gjë” tjetër në jetë: veç neutralizimin dhe asgjesimit me gjaktftohtësi po qe nevoja.

Ndaj dhe shumë efektivë pas mbarimit të misioneve, të braktisur ndër vite nga shteti, të hedhur në rrugë, pa asnjë mundësi punësimi alternativ dhe të pa asistuar kurrë nga ana psikologjike, me kalimin e kohës nga “paqeruajtës” janë shndërruar në rrezik potencial për sigurinë: vrasës me pagesë, grabitës të rrezikshëm, trafikantë droge e deri në xhihadistë.

BalkanWeb raporton sot rastet e të gjithë ish-komandove të shndërruar në kriminelë të frikshëm, duke filluar nga viti 2011 e deri më tani, grabitjen në 9 shkurt 2017 të 3.2 milionë dollarëve në Qafë-Kashar nga një bandë profesioniste që në përbërje kishte pikërisht dy ish-ushtarë elitë të Batalionit special të FA-ve.

BalkanWeb rendit në mënyrë kronoligjike të gjitha rastet e përfshirjes së ish-trupave komando në krime shumë të rënda, ç’ka mund të shërbejë edhe si një formë ndërgjegjësimi në mënyrë që institucionet dhe ministria e Mbrojtjes në veçanti, të kthejë në të ardhmen sytë me programe rehabilitimi e politika socialesh nga kjo kategori, që e braktisur nga shtetit është potencialisht e prirur për krime të frikshme.

*17 Shtator 2011/ Grabit 176 unaza prej ari, pranga komandos

Një oficer i ushtrisë, në repartin e forcave speciale “Komando” arrestohet me akuzën e grabitjes. Oficeri që kishte kryer 5 misione paqeruajtëse në Irak e Afganistan, përfundoi në pranga, pasi kërkohej prej disa muajsh me akuzën e grabitjes ndaj një biznesmeni në Durrës.

Kujtim Çeliku, 33 vjeç, nga fshati Mullet i Tiranës, akuzohej për ngjarjen e ndodhur në maj 2011, respektivisht për vjedhjen e një çante me 176 unaza floriri, me një vlerë prej 30 milionë lekësh. Gjatë kontrollit në banesën e tij, në Mullet të Tiranës, u gjetën edhe municione dhe kallëpe tritoli, që ai i mbante pa leje. Çeliku po përgatitej për një tjetër mision paqeruajtës në Irak, që do të niste pas dy javësh. Emri i tij figuronte në listën me 58 komando paqeruajtës, të cilët janë dekoruar në vitin 2003 me medaljen “Për Shërbime Ushtarake”, dhënë nga Presidenti i Republikës.

Kujtim Çeliku, kishte marrë pjesë në 5 misione të tilla si pjesë e forcave Komando. Nga të dhënat rezultonte që ai të ketë qenë me shërbime të tilla, tri herë në Irak dhe 2 herë në Afganistan.

6 Qershor 2013/ Komandoja dënohet me 12 vjet burg, vrau të “dashurin” e nënës*

Gjykata e Tiranës, dënon me 12 vjet burg oficerin e forcave komando, Aldo Morina për akuzën e vrasjes së taksistit Mehmet Beqiri.

Por në aplikim të gjykimit të shkurtuar u vendos ulja e dënimit me 8 vite burgim. Raporton se oficeri Morina, që ditën e vrasjes, më 1 janar 2013 u dorëzua në polici dhe pranoi krimin, me pretendimin se viktima i dhunonte nënën.

Sipas prokurorisë, Beqiri dhe nëna e të pandehurit kishin një lidhje jashtë martesore, lidhje e cila nuk është pritur mirë nga komandoja që në debat e sipër e ka qëlluar me armën e punës taksistin Beqiri.

21 Mars 2014/ Katër komando të Zall Herrit i bashkohen ISIS, dy vriten

Hetimet e prokurorisë për shqiptarët që shkonin të luftonin në Siri, zbulojnë të dhënë tronditëse. Sipas organit të akuzës, pjesë e ISIS ishin bërë edhe katër ish-komando shqiptare, dy prej të cilëve kanë gjetur edhe vdekjen.

Emrat e ish-komandove që kanë shkuar në Siri janë:

Diamant Rasha (Emri fetar Ebu Amar– vrarë në Siri në dhjetor 2013, ish-komando në Zall-Herr) Erjon Alinj (Vrarë në Siri, ish-komando në Zall- Herr) Artur Balla (Emri Fetar Omer, kthyer nga Siria më 5 shkurt 2014, ish-komando në Zall-Herr) Leonard Përlika (I kthyer nga Siria, ish-komando në Zall- Herr) 15 Korrik 2014/ Prodhonin mina me telekomandë, arrestohen 3 komando.

Nga policia e Durrësit arrestohen tre komando për veprën penale të “Trafikimit të lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive”, respektivisht Fran Kola, Kleo Gjinkola dhe Alban Donaj, të cilët montonin e tregëtonin mina me telekomandë.

Sipas hetuesve të çështjes, Gjinkola pranoi faktin se ka prodhuar 7 mina me telekomandë dhe se ka kërkuar gjetjen e tregut për shitjen e tyre, ndërsa Donaj ka pranuar se bënte lidhjen e qarqeve me celularët dhe C4. Dy ushtarët me pagesë deklaruan se kishin prodhuar vetëm 7 minat që gjeti dhe sekuestroi policia dhe se nuk kanë mundur të shesin asnjë në treg. Ndërkohë policia pretendoi se minat e prodhuara nga ushtarët janë përdorur në tre atentate, respektivisht në vrasjen e biznesmenit Xhemal Çela, ekzekutimin e Baki Xhabaftit dhe plagosjen e kryekomunarit Fredo Berberi.

17 Shtator 2014/ Dënohet me 35 vjet burg për vrasje ish-komandoja

Gjykata e Tiranës dënon me 35 vjet burg ish-oficerin e Forcave të Armatosura Ndriçim Ballën, për akuzën e vrasjes me dashje të Majlinda Hoxhës dhe plagosjen e Elton Fushës në zonën e ish-bllokut në Tiranë.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 9 shtator 2013 në zonën e ish-Bllokut, ku Balla qëlloi me armë zjarri në drejtim të Elton

Fushës ndërsa ky ndodhej në lokalin e marrë më qira në këtë zonë, por plumbat kapën 35-vjeçaren Majlinda Hoxha e cila humbi jetën menjëherë. Nga të shtënat mbeti i plagosur edhe Elton Fusha, objektivi i atentatit, i cili i kishte 20 mijë lekë të reja borxh vëllait të autorit të vrasjes.

15 Qershor 2016/ Arrestohet për trafik droge një komando

Në sajë të operacionit të koduar “Fast” policia arreston Romin Davidhi, 28 vjeç, banues në Durrës, komando i Forcave Detare si dhe Arjan Tabakut, 49 vjeç, banues në Krujë.

Arrestimi i tyre u bë pasi më datë 14.06.2016, në lagjen Nr.13, Plazh, gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin tip Fiat, me targa AA 799 LB, me drejtues Arjan Tabakun, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provave materiale: Rreth 10 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa Një trup pistolete bashkë me tytën Fishekë të kalibrit 7.62 mm

8 Nëntor 2016/ Arrestohet ish-komandoja, do kryente akt terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael*/

Parandalohet akti terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael, arrestohet komandoja që prodhoi bombën me telekomandë

Katër ditë para zhvillimit të ndeshjes Shqipëri-Izrael një operacion ndërkombëtar i shtrirë në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, finalizohet me arrestimin e 18 personave të dyshuar për lidhje me ISIS. Në bazë të informacioneve të shërbimeve sekrete partnere, veçanërisht CIA-s dhe MOSSAD-it u bë e ditur se këta persona do kryenin një akt terrorist në stadiumin “Loro Boriçi” ndaj ekipit të Izraelit.

Një nga të arrestuarit, i cilësuar nga Prokuroria, si personi kyç në grupin e xhihadistësve ishte edhe Medat

Hasani, ish-komando e Ushtrisë shqiptare, i cili ka qenë pjesë e brigadave terroriste të ISIS, që drejtohen nga dy kosovarët Lavdrim Muhaxheri dhe Ridvan Haqifi.

Në një raport operativ të SHISH dërguar Prokurorisë, thuhet se Medat Hasani është larguar më 28.07.2013 drejt Sirisë dhe është kthyer në dhjetor 2013 në Shqipëri. Hasani dikur ka qenë efektiv i forcave speciale të ushtrisë, duke marrë pjesë në një mision ushtarak paqeruajtës në Irak.

Në këtë mision, Hasani ka shërbyer 6 muaj, dhe më pas është kthyer së bashku me të gjithë anëtarët e grupit. Mirëpo pas largimit nga ushtria, mendohet se ai ka rënë në kontakt me persona ekstremistë që predikojnë fenë islame, duke u indoktrinuar prej tyre që aftësitë e tij ushtarake t’i zbatonte për të kryer krime terroriste. Hasani besohet se kishte marrë përsipër të ndërtonte apo të siguronte bombat me telekomandë, që do përdoreshin gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit Shqipëri-Izrael në stadiumin e Shkodrës.

Shkurt 2017/ Grabiten 3.2 milionë USD në Qafë-Kashar, arrestohen dy ish-komando*

Në kuadër të operacionit “Patriot”, policia arreston 4 nga 8 grabitësit e 3.2 milionë dollarëve të BKT-së në afërsi të Rinasit. Mes të arrestuarve ishin edhe dy ish-komandot, Ditjon Memlika dhe Naim Avdulaj. Avdulaj është larguar nga ushtria në 2011 pas një mase disiplinore për shkak të mungesave në punë, ndërsa Memlikaj është larguar është larguar për mbarim qëndrimi në gradë.

Ditjon Memlika që ka shërbyer për një vit në Afganistan mësohet të jetë njohës i mirë i blindave, pasi ka drejtuar mjete të tilla. Ndërsa Naim Avdylaj, kushëriri i tij njihet si frekuentues i rregullt i basteve sportive dhe kazinove.

Neim Avdulaj nga Vlora ka shërbyer më herët si ushtar profesionist në Forcat Ushtarake të Zallherrit. Avdulaj ka qenë më parë i ndaluar në Itali për shpërndarje kokaine në vitin 2012, ku gjatë kontrrollit rutinë të policisë lokale u kap në flagrancë me 12 gramë kokainë, të cilën po përpiqej ta shpërndante te klientët në njërin nga lokalet e zonës së Cegias. Avdulaj është i martuar dhe ka një djalë. Edhe Ditjon ka shërbyer më herët në Forcat e Armatosura dhe ka qënë pjesë e disa misioneve paqeruajtëse jashtë vendit, kryesisht në Irak dhe Afganistan, në vitin 2010. Memlika ka qenë pjesë e Forcave Komando të Zallherrit deri para dy viteve. Ai është i martuar

he ka një fëmijë. Të dy komandot u arrestuan falë operacionit “Patriot” që vijon ende edhe për kapjen e 4 prej 8 të dyshuarve si grabitës. /Marrë nga BalkanWeb/

Vuçiq i frikësohet shqiptarëve në Bruskel (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tregoi detaje interesante nga udhëtimi i tij në Bruksel për të takuar palën kosovare.

Periskopi.com Lajme

Ai foli edhe për frikën që pati nga zyrtarët e BE-së dhe shqiptarët.

 

Vazhdon riatdhesimi: 50 shqiptarë dëbohen nga Beneluksi

Më shumë se 50 shqiptarë, pa leje qëndrimi, do të kthehen sot në Shqipëri nga Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu. Ata do të kthehen në aeroportin e Tiranës.

Periskopi.com Uncategorized

Pas një operacioni të organizuar nga Belgjika në koordinim me Frontex do të riatdhesohen në Shqipëri, 52 azilkërkues të cilët qëndronin me dokumente të parregullta në Belgjikë, Holandë dhe Luksemburg. Policia bën me dije se ata do të mbërrijnë sot në aeroportin e Rinasit.

Ata do të shoqërohen nga punonjës të Policisë Kufitare Shqiptare për në Tiranë. Ndryshe, të gjithë azilkërkuesit nga Shqipëri, Kosova dhe e vendet tjera ballkanike që qëndrojnë pa leje qëndrimi në BE, do të riatdhesohen.

 

Vazhdon riatdhesimi: 50 shqiptarë dëbohen nga Beneluksi

 

.

 

 

 

‘Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve, aktualisht është i pamundur’

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behxhet Shala, ka mirëpritur iniciativën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin.

Periskopi.com Lajme

Megjithatë, ai ka vlerësuar se aktualisht në Kosovë pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve është i pamundur.

Sipas Shalës, pajtimi mund bëhet vetëm në bazë të vullnetit të të dyja palëve dhe pasi të pranohet e vërteta.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka deklaruar se procesi i pajtimit mund të shkojë përpara vetëm nëse udhëhiqet nga njerëz kredibilë dhe të besueshëm për të dyja palët.

Sipas Shalës, Komisioni për të Vërtetën dhe Pajtimin nuk mund të nxjerrë aktgjykime për ta dënuar dikë, por me punën e tij mund t’i ndihmojë gjykatat.

Sipas tij, qëllimi i këtij Komisioni është relaksimi i raporteve, mbledhja e informatave, konsultimet publike dhe hartimi i raporteve, mbi bazën e të cilave pastaj mund të ndërmerren lëvizje të tjera.