Mësohen ish-ushtarakët shqiptarë që u bënë vrasës, grabitës dhe xhihadistë

Batalioni Komando i Forcave të Armatosura është reparti elitë i ushtrisë shqiptare, efektivët e së cilit janë trajnuar dhe stërvitur ndër vite me metodat më speciale luftarake të asgjesimit të “armikut”.

Periskopi.com Lajme

Ky batalion ka patur në përbërje të tij ushtarakët më të zotë, që kanë nderuar ndër vite Shqipërinë gjatë pjesëmarrjes në misionetpaqeruajtëse të NATO-s në vendet e përfshira në konflikt të armatosur ku rreziku për jetën ka qenë maksimal, si në Irak apo Afganistan.

Të stërvitur vetëm “për të vrarë”, efektivët “Komando” nuk janë të trajnuar për të bërë ndonjë “gjë” tjetër në jetë: veç neutralizimin dhe asgjesimit me gjaktftohtësi po qe nevoja.

Ndaj dhe shumë efektivë pas mbarimit të misioneve, të braktisur ndër vite nga shteti, të hedhur në rrugë, pa asnjë mundësi punësimi alternativ dhe të pa asistuar kurrë nga ana psikologjike, me kalimin e kohës nga “paqeruajtës” janë shndërruar në rrezik potencial për sigurinë: vrasës me pagesë, grabitës të rrezikshëm, trafikantë droge e deri në xhihadistë.

BalkanWeb raporton sot rastet e të gjithë ish-komandove të shndërruar në kriminelë të frikshëm, duke filluar nga viti 2011 e deri më tani, grabitjen në 9 shkurt 2017 të 3.2 milionë dollarëve në Qafë-Kashar nga një bandë profesioniste që në përbërje kishte pikërisht dy ish-ushtarë elitë të Batalionit special të FA-ve.

BalkanWeb rendit në mënyrë kronoligjike të gjitha rastet e përfshirjes së ish-trupave komando në krime shumë të rënda, ç’ka mund të shërbejë edhe si një formë ndërgjegjësimi në mënyrë që institucionet dhe ministria e Mbrojtjes në veçanti, të kthejë në të ardhmen sytë me programe rehabilitimi e politika socialesh nga kjo kategori, që e braktisur nga shtetit është potencialisht e prirur për krime të frikshme.

*17 Shtator 2011/ Grabit 176 unaza prej ari, pranga komandos

Një oficer i ushtrisë, në repartin e forcave speciale “Komando” arrestohet me akuzën e grabitjes. Oficeri që kishte kryer 5 misione paqeruajtëse në Irak e Afganistan, përfundoi në pranga, pasi kërkohej prej disa muajsh me akuzën e grabitjes ndaj një biznesmeni në Durrës.

Kujtim Çeliku, 33 vjeç, nga fshati Mullet i Tiranës, akuzohej për ngjarjen e ndodhur në maj 2011, respektivisht për vjedhjen e një çante me 176 unaza floriri, me një vlerë prej 30 milionë lekësh. Gjatë kontrollit në banesën e tij, në Mullet të Tiranës, u gjetën edhe municione dhe kallëpe tritoli, që ai i mbante pa leje. Çeliku po përgatitej për një tjetër mision paqeruajtës në Irak, që do të niste pas dy javësh. Emri i tij figuronte në listën me 58 komando paqeruajtës, të cilët janë dekoruar në vitin 2003 me medaljen “Për Shërbime Ushtarake”, dhënë nga Presidenti i Republikës.

Kujtim Çeliku, kishte marrë pjesë në 5 misione të tilla si pjesë e forcave Komando. Nga të dhënat rezultonte që ai të ketë qenë me shërbime të tilla, tri herë në Irak dhe 2 herë në Afganistan.

6 Qershor 2013/ Komandoja dënohet me 12 vjet burg, vrau të “dashurin” e nënës*

Gjykata e Tiranës, dënon me 12 vjet burg oficerin e forcave komando, Aldo Morina për akuzën e vrasjes së taksistit Mehmet Beqiri.

Por në aplikim të gjykimit të shkurtuar u vendos ulja e dënimit me 8 vite burgim. Raporton se oficeri Morina, që ditën e vrasjes, më 1 janar 2013 u dorëzua në polici dhe pranoi krimin, me pretendimin se viktima i dhunonte nënën.

Sipas prokurorisë, Beqiri dhe nëna e të pandehurit kishin një lidhje jashtë martesore, lidhje e cila nuk është pritur mirë nga komandoja që në debat e sipër e ka qëlluar me armën e punës taksistin Beqiri.

21 Mars 2014/ Katër komando të Zall Herrit i bashkohen ISIS, dy vriten

Hetimet e prokurorisë për shqiptarët që shkonin të luftonin në Siri, zbulojnë të dhënë tronditëse. Sipas organit të akuzës, pjesë e ISIS ishin bërë edhe katër ish-komando shqiptare, dy prej të cilëve kanë gjetur edhe vdekjen.

Emrat e ish-komandove që kanë shkuar në Siri janë:

Diamant Rasha (Emri fetar Ebu Amar– vrarë në Siri në dhjetor 2013, ish-komando në Zall-Herr) Erjon Alinj (Vrarë në Siri, ish-komando në Zall- Herr) Artur Balla (Emri Fetar Omer, kthyer nga Siria më 5 shkurt 2014, ish-komando në Zall-Herr) Leonard Përlika (I kthyer nga Siria, ish-komando në Zall- Herr) 15 Korrik 2014/ Prodhonin mina me telekomandë, arrestohen 3 komando.

Nga policia e Durrësit arrestohen tre komando për veprën penale të “Trafikimit të lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive”, respektivisht Fran Kola, Kleo Gjinkola dhe Alban Donaj, të cilët montonin e tregëtonin mina me telekomandë.

Sipas hetuesve të çështjes, Gjinkola pranoi faktin se ka prodhuar 7 mina me telekomandë dhe se ka kërkuar gjetjen e tregut për shitjen e tyre, ndërsa Donaj ka pranuar se bënte lidhjen e qarqeve me celularët dhe C4. Dy ushtarët me pagesë deklaruan se kishin prodhuar vetëm 7 minat që gjeti dhe sekuestroi policia dhe se nuk kanë mundur të shesin asnjë në treg. Ndërkohë policia pretendoi se minat e prodhuara nga ushtarët janë përdorur në tre atentate, respektivisht në vrasjen e biznesmenit Xhemal Çela, ekzekutimin e Baki Xhabaftit dhe plagosjen e kryekomunarit Fredo Berberi.

17 Shtator 2014/ Dënohet me 35 vjet burg për vrasje ish-komandoja

Gjykata e Tiranës dënon me 35 vjet burg ish-oficerin e Forcave të Armatosura Ndriçim Ballën, për akuzën e vrasjes me dashje të Majlinda Hoxhës dhe plagosjen e Elton Fushës në zonën e ish-bllokut në Tiranë.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 9 shtator 2013 në zonën e ish-Bllokut, ku Balla qëlloi me armë zjarri në drejtim të Elton

Fushës ndërsa ky ndodhej në lokalin e marrë më qira në këtë zonë, por plumbat kapën 35-vjeçaren Majlinda Hoxha e cila humbi jetën menjëherë. Nga të shtënat mbeti i plagosur edhe Elton Fusha, objektivi i atentatit, i cili i kishte 20 mijë lekë të reja borxh vëllait të autorit të vrasjes.

15 Qershor 2016/ Arrestohet për trafik droge një komando

Në sajë të operacionit të koduar “Fast” policia arreston Romin Davidhi, 28 vjeç, banues në Durrës, komando i Forcave Detare si dhe Arjan Tabakut, 49 vjeç, banues në Krujë.

Arrestimi i tyre u bë pasi më datë 14.06.2016, në lagjen Nr.13, Plazh, gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin tip Fiat, me targa AA 799 LB, me drejtues Arjan Tabakun, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provave materiale: Rreth 10 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa Një trup pistolete bashkë me tytën Fishekë të kalibrit 7.62 mm

8 Nëntor 2016/ Arrestohet ish-komandoja, do kryente akt terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael*/

Parandalohet akti terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael, arrestohet komandoja që prodhoi bombën me telekomandë

Katër ditë para zhvillimit të ndeshjes Shqipëri-Izrael një operacion ndërkombëtar i shtrirë në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, finalizohet me arrestimin e 18 personave të dyshuar për lidhje me ISIS. Në bazë të informacioneve të shërbimeve sekrete partnere, veçanërisht CIA-s dhe MOSSAD-it u bë e ditur se këta persona do kryenin një akt terrorist në stadiumin “Loro Boriçi” ndaj ekipit të Izraelit.

Një nga të arrestuarit, i cilësuar nga Prokuroria, si personi kyç në grupin e xhihadistësve ishte edhe Medat

Hasani, ish-komando e Ushtrisë shqiptare, i cili ka qenë pjesë e brigadave terroriste të ISIS, që drejtohen nga dy kosovarët Lavdrim Muhaxheri dhe Ridvan Haqifi.

Në një raport operativ të SHISH dërguar Prokurorisë, thuhet se Medat Hasani është larguar më 28.07.2013 drejt Sirisë dhe është kthyer në dhjetor 2013 në Shqipëri. Hasani dikur ka qenë efektiv i forcave speciale të ushtrisë, duke marrë pjesë në një mision ushtarak paqeruajtës në Irak.

Në këtë mision, Hasani ka shërbyer 6 muaj, dhe më pas është kthyer së bashku me të gjithë anëtarët e grupit. Mirëpo pas largimit nga ushtria, mendohet se ai ka rënë në kontakt me persona ekstremistë që predikojnë fenë islame, duke u indoktrinuar prej tyre që aftësitë e tij ushtarake t’i zbatonte për të kryer krime terroriste. Hasani besohet se kishte marrë përsipër të ndërtonte apo të siguronte bombat me telekomandë, që do përdoreshin gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit Shqipëri-Izrael në stadiumin e Shkodrës.

Shkurt 2017/ Grabiten 3.2 milionë USD në Qafë-Kashar, arrestohen dy ish-komando*

Në kuadër të operacionit “Patriot”, policia arreston 4 nga 8 grabitësit e 3.2 milionë dollarëve të BKT-së në afërsi të Rinasit. Mes të arrestuarve ishin edhe dy ish-komandot, Ditjon Memlika dhe Naim Avdulaj. Avdulaj është larguar nga ushtria në 2011 pas një mase disiplinore për shkak të mungesave në punë, ndërsa Memlikaj është larguar është larguar për mbarim qëndrimi në gradë.

Ditjon Memlika që ka shërbyer për një vit në Afganistan mësohet të jetë njohës i mirë i blindave, pasi ka drejtuar mjete të tilla. Ndërsa Naim Avdylaj, kushëriri i tij njihet si frekuentues i rregullt i basteve sportive dhe kazinove.

Neim Avdulaj nga Vlora ka shërbyer më herët si ushtar profesionist në Forcat Ushtarake të Zallherrit. Avdulaj ka qenë më parë i ndaluar në Itali për shpërndarje kokaine në vitin 2012, ku gjatë kontrrollit rutinë të policisë lokale u kap në flagrancë me 12 gramë kokainë, të cilën po përpiqej ta shpërndante te klientët në njërin nga lokalet e zonës së Cegias. Avdulaj është i martuar dhe ka një djalë. Edhe Ditjon ka shërbyer më herët në Forcat e Armatosura dhe ka qënë pjesë e disa misioneve paqeruajtëse jashtë vendit, kryesisht në Irak dhe Afganistan, në vitin 2010. Memlika ka qenë pjesë e Forcave Komando të Zallherrit deri para dy viteve. Ai është i martuar

he ka një fëmijë. Të dy komandot u arrestuan falë operacionit “Patriot” që vijon ende edhe për kapjen e 4 prej 8 të dyshuarve si grabitës. /Marrë nga BalkanWeb/

Vuçiq i frikësohet shqiptarëve në Bruskel (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tregoi detaje interesante nga udhëtimi i tij në Bruksel për të takuar palën kosovare.

Periskopi.com Lajme

Ai foli edhe për frikën që pati nga zyrtarët e BE-së dhe shqiptarët.

 

Vazhdon riatdhesimi: 50 shqiptarë dëbohen nga Beneluksi

Më shumë se 50 shqiptarë, pa leje qëndrimi, do të kthehen sot në Shqipëri nga Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu. Ata do të kthehen në aeroportin e Tiranës.

Periskopi.com Uncategorized

Pas një operacioni të organizuar nga Belgjika në koordinim me Frontex do të riatdhesohen në Shqipëri, 52 azilkërkues të cilët qëndronin me dokumente të parregullta në Belgjikë, Holandë dhe Luksemburg. Policia bën me dije se ata do të mbërrijnë sot në aeroportin e Rinasit.

Ata do të shoqërohen nga punonjës të Policisë Kufitare Shqiptare për në Tiranë. Ndryshe, të gjithë azilkërkuesit nga Shqipëri, Kosova dhe e vendet tjera ballkanike që qëndrojnë pa leje qëndrimi në BE, do të riatdhesohen.

 

Vazhdon riatdhesimi: 50 shqiptarë dëbohen nga Beneluksi

 

.

 

 

 

‘Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve, aktualisht është i pamundur’

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behxhet Shala, ka mirëpritur iniciativën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin.

Periskopi.com Lajme

Megjithatë, ai ka vlerësuar se aktualisht në Kosovë pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve është i pamundur.

Sipas Shalës, pajtimi mund bëhet vetëm në bazë të vullnetit të të dyja palëve dhe pasi të pranohet e vërteta.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka deklaruar se procesi i pajtimit mund të shkojë përpara vetëm nëse udhëhiqet nga njerëz kredibilë dhe të besueshëm për të dyja palët.

Sipas Shalës, Komisioni për të Vërtetën dhe Pajtimin nuk mund të nxjerrë aktgjykime për ta dënuar dikë, por me punën e tij mund t’i ndihmojë gjykatat.

Sipas tij, qëllimi i këtij Komisioni është relaksimi i raporteve, mbledhja e informatave, konsultimet publike dhe hartimi i raporteve, mbi bazën e të cilave pastaj mund të ndërmerren lëvizje të tjera.

Protestë masive në Gjermani kundër dëbimit të familjes shqiptare

Disa qindra nxënës gjermanë të gjimnazit “Dreikönigsgymnasium” kanë protestuar kundër dëbimit të familjes shqiptare Yzellari. Ata protestuan para Këshillit të qytetit të Kolnit, shkruan ‘Rundschau-online.de’.

Periskopi.com Lajme

Dy nga fëmijët, Klaosi (12-vjeçar) dhe Ariola (14-vjeçar), e kishin vijuar mësimin në këtë gjimnaz që nga fillimi i vitit shkollor. “Ne u shtangëm nga lajmi se ata janë dëbuar”, ka thënë shefi i kafenesë St. Mocca në Bilderstokschen, Markus Losse.

Protesta ishte organizuar para së gjithash kundër mënyrës së dëbimit. Sipas Losse, Enti Gjerman i Migrimit në Dortmund, që para Krishtlindjeve e kishte sinjalizuar avokatin e familjes shqiptare se ajo do të dëbohet.

Policia federale gjermane më 23 janar të këtij viti e kishte dërguar familjen shqiptare në Aarau të Zvicrës, ku para se të vinin në Gjermani, kishte jetuar pothuajse për dy vite.

Sipas Klaosit, familja ishte marrë nga policia gjermane, kurse babai i tij ishte i lidhur këmbë e duar në pranga dhe e kishin kërcënuar se do ta dëbonin jo në Shqipëri, por në Afganistan.

Edhe mënyra e dëbimit në pikë të natës i ka zemëruar së tepërmi protestuesit, duke vënë në dyshim humanizmin njerëzor.

Familjet me fëmijë nën moshën 14-vjeçare nuk guxohet të dëbohen në periudhën në mes orës 21.00 dhe 06.00. /albinfo/

 

Nxënësit protestojnë kundër dëbimit të familjes shqiptare

.

 

Mësuese në Zvicër por ka një porosi për prindërit shqiptarë

Majlinda Zumeri Prelvukaj që në moshën 23 vjeçare fillon ushtrimin e profesionit "mësuese gjeneraliste", në shkollën fillore në Bellevue, Gjenevë

Periskopi.com Lajme

Majlinda Zumeri Prelvukaj, e lindur para 30 viteve në Carouge, komunë gjenevase që numëron 21’741 banorë, e njohur edhe me pseudonimin “cité sard”, është fëmija i dytë i prindërve të saj që kanë dy vajza dhe dy djem të cilët kanë ardhur në Zvicër para 40 viteve.

Majlinda para pak vitesh ka krijuar familjen e saj, është nënë e lumtur e Zanit njëmbëdhjetë muajsh të cilit i flet gjuhën frënge kurse babai i flet gjuhën shqipe me qëllim që paralelisht fëmija të zhvillojë aftësitë e të mësuarit të të dy gjuhëve që për prindërit vlerësohen të rëndësisë elementare.

Pasi kryen shkollimin fillor në shkollën Hugo-de- Senger, ciklin e orientimeve në Aubépine dhe katër vite në kolegjin Calvin, Majlinda, troket në dyert e Fakultetit të psikologjisë dhe shkencave të edukimit prej nga që në moshën e re 23 vjeçare del me diplomën në Master për të përqafuar profesionin e saj “mësuese gjeneraliste” të cilin prej atëherë e ushtron në shkollën fillore në Bellevue.

Pyetjes së albinfo-s rreth zgjedhjes së këtij profesioni, mësuesja e re që tashmë ka shtatë vite përvojë profesionale i jep këtë përgjigje: të bëhem mësuese ishte dëshirë imja prej kur isha e vogël por dashurinë time ndaj këtij profesioni ma ka rritur edhe mësuesja e mrekullueshme që e kisha, së cilës i jam gjithmonë mirënjohëse. Majlinda ndjehet jashtëzakonisht mirë në profesionin e saj. “Tani për tani nuk mendoj që ta ndërroj atë”.

“Gjatë periudhës studentore njëkohësisht kam pasur mundësi të punoj punë që i përshtaten orarit të studimeve, kryesisht, ndihmës sekretare në menaxhimin e pasurisë mirëpo asgjë tjetër s`më ka joshur më shumë se mësimdhënia për të vegjlit”, thotë ajo.

Rreth përshtypjeve të saj në raport me dallimet që mund të ekzistojnë gjatë shkollimit të fëmijëve me origjinë të ndryshme apo mjedis të ndryshëm social, Majlinda për albinfo.ch përgjigjet: “në Bellevue mjedisi sociokulturor është heterogjen, që do të thotë se kemi fëmijë nga kultura dhe mjedise të ndryshme sociale. Një gjë që vërej është se tek fëmijët që e kanë gjuhën frënge gjuhë amtare apo gjuhë të parë, hyrja në shkrimlexim është më e lehtë. Mirëpo, në qoftë se fëmijët shoqërohen sa më shumë me librin ata do të kenë mundësi të kalojnë me sukses këtë ngadalësi, për ç`arsye i këshilloj edhe prindërit e fëmijëve që sa më shumë të vënë librin në dispozicion të të vegjëlve.

Në fakt, kam vërejtur se kemi edhe prindër shqiptarë që nuk marrin kohën e duhur që të shkojnë në bibliotekë me fëmijët apo t’ju lexojnë atyre qoftë edhe në gjuhën shqipe. Nga leximi, është e pakontestueshme se fëmijët arrijnë të zhvillojnë aftësi të nevojshme për rrugëtimin shkollor. Gjatë përvojës sime kam pasur dy familje shqiptare që kishin fëmijët në klasat e mia mirëpo asnjëherë nuk kam pasur një konsideratë tjetër ndaj tyre që i dallon nga prindërit e fëmijëve të tjerë. Edhe fëmijëve asnjëherë nuk iu kam folur shqip me qëllim që te fëmijët e tjerë të mos krijohet përshtypja e ndonjë favorizimi eventual.

Sa e njihni dhe e praktikoni ju gjuhën shqipe, keni njohuri të mjaftueshme që të mund ta ushtroni profesionin e juaj edhe në shqip?

Më duhet ta pranoj se dyshoj shumë që do të mundem të jem mësimdhënëse në gjuhën shqipe. Kur isha filloriste kam qenë shumë pak në shkollën ku organizohej mësimi plotësues në gjuhën amtare. Në familje gjithmonë flas shqip me prindërit kurse me motrën dhe vëllezërit flas në frëngjisht. Së paku një herë në vit shkoj në Kosovë prej nga vjen dhe bashkëshorti im i cili nuk ka shumë vite që jeton në Zvicër. Andaj meqë ai zotëron mirë gjuhën shqipe unë ndjehem me fat se ai më ndihmon që të korrigjohem por edhe të pasuroj fjalorin e gjuhës shqipe aq më shumë që është e mundur.

Çka konsideroni  përparësi në profesionin e juaj dhe cilat janë dobësitë e tij?

Çmoj jashtëzakonisht kontaktin me fëmijët, përcjellja e diturisë tek ata dhe raportet humane janë të shenjta për mua.

Pikat e dobëta nga këndvështrimi im në profesionin që kam janë shpeshherë ngarkesa e panevojshme administrative, pak mjete të nevojshme për nxënësit që kanë vështirësi në mësimnxënie dhe numri i shumtë i fëmijëve në një klasë i cili edhe frenon punën individuale me ata.

Cila është porosia e juaj për prindërit shqiptarë?

Të gjithë prindërve: “U ofroni literaturë fëmijëve”; ” Shkoni me fëmijët tuaj në bibliotekë”; ” Lexojuni fëmijëve tuaj përralla”.

Porosia e mësueses për prindërit shqiptarë: “Shkoni me fëmijët tuaj në bibliotekë”

 

.

 

Arrestohen pesë menaxherë të hoteleve në Francë për kontrabandë të shqiptarëve

Ky rrjet kishte ofruar kalim të garantuar vetëm për shqiptarët, me çmim prej 5 mijë e deri në 10 mijë euro

Periskopi.com Lajme

Pesë menaxherë të hoteleve të dyshuar se ishin pjesë e rrjetit të trafikantëve, që i dërgonte emigrantët shqiptarë në Britani, janë arrestuar gjatë një operacioni policor në qytetin-port, Kale në Francë, kanë thënë autoritetet lokale, shkruan “AFP”.

Prokurori Pascal Marconville ka thënë se hetime ishte duke vazhduar që disa javë. “Është një hetim që po vazhdon tash e disa javë, lidhur me rrjetin e trafikantëve të shqiptarëve, që i kishin përdorë katër hotele në Kale”, ka thënë ai, përcjell albinfo.ch.

Hotelet nuk ishin të shqiptarëve. “Këto hotele nuk ishin pronë e shqiptarëve, por të njerëzve që qartazi dhe sipas hetimeve fillestare, i kishin pranuar shqiptarët për këtë rrjet të kontrabandistëve, me qëllim që t’i trafikojnë ata në Britani”, ka shtuar Marconville.

Ky rrjet kishte ofruar kalim të garantuar vetëm për shqiptarët, me çmim prej 5 mijë e deri në 10 mijë euro. “Derisa ne mendonim se po merreshim me një rrjet të shqiptarëve, duket se aty ishin të involvuar edhe sirianët dhe eritreasit”, theksoi Marconville.

Qyteti-port Kale në Francë, për vite të tëra ishte pikë e arritjes së emigrantëve në përpjekjet e tyre për të kaluar në Britani.

Arrestohen pesë menaxherë të hoteleve për kontrabandë të shqiptarëve

.

.

 

 

The Guardian: Emigrantët shqiptarë në vend të parë në Britani

Shqiptarët zënë vendin e parë për hyrjen në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Periskopi.com Lajme

Sipas britanikes The Guardian, shqiptarët janë dy herë më shumë se emigrantët e paligjshëm të kombësive të tjera.

Rreth 981 shqiptarë emigrantë klandestinë janë zbuluar në portet hyrëse në Mbretërinë e Bashkuar nga viti 2008 deri në pranverën e vitit 2016, thotë raporti zyrtar i cituar nga Guardian.

Numri i atyre që kanë hyrë në vend është shumë më i lartë. Ndër rastet është edhe një grua shtatzënë, e cila është zbuluar në një kamion në terminalin Humber në Killingholme pranë Grimsby në qershor 2015.

Gazeta shkruan se Shqipëria nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, por kufizohet me një shtet anëtar të saj, siç është Greqia dhe se mafia është jo pak e njohur për policinë britanike si njerëz të pamëshirshëm në trafikun e klandestinëve dhe kontrabadimin e drogës.

Afganët janë të dytën në listë, ku gjatë kësaj periudhe janë zbuluar 425 raste, të ndjekur nga algjerianët (424), iranianët (348), SHBA (322), palestinezët (129), etj, shkruan Ora News.

Shumica e emigrantëve të paligjshëm përdorin kamionët duke hyrë nëpërmjet portit të Calais si dhe portet e tjera kontinentale.

Në një nga operacionet më të suksesshëm të forcave të kufirit, bënë të mundur zbulimin e 68 emigrantëve në pjesën e prapme të katër kamionëve në në Harwich në Essex, përfshirë këtu edhe gra shtatzëna dhe 15 fëmijë, aksion i zhvilluar në qershor 2015.

Në Francë arrestohen disa menaxherë të dyshuar për trafikim të shqiptarëve

Disa menaxhrë të hoteleve të dyshuar se ishin pjesë e rrjetit të trafikantëve, që i dërgonte migrantët shqiptarë në Britani, janë arrestuar dje gjatë një operacioni policor në qytetin-port, Kale në Francë, kanë thënë autoritetet lokale.

Periskopi.com Lajme

“Është një hetim që po vazhdon tash e disa javë, lidhur me rrjetin e trafikantëve të shqiptarëve, që i kishin përdorë katër hotele në Kale”, i tha prokurori, Pascal Marconville, agjencisë AFP, duke e konfirmuar një raport në të përditshmen, La Voix du Nord”.

“Këto hotele nuk ishin pronë e shqiptarëve, por të njerëzve që qartazi dhe sipas hetimeve fillestare, i kishin pranuar shqiptarët për këtë rrjet të kontrabandistëve, me qëllim që t’i trafikojnë ata në Britani”, ka thënë prokurori Marconville.

Ky rrjet kishte ofruar “kalim të garantuar” vetëm për shqiptarët, me çmim prej 5 mijë e deri në 10 mijë euro.

“Derisa ne mendonim se po merreshim me një rrjet të shqiptarëve, duket se aty ishin të involvuar edhe sirianët dhe eritreasit”, tha Marconville.

Qyteti-port Kale në Francë, për vite të tëra ishte pikë e arritjes së migrantëve në përpjekjet e tyre për të kaluar në Britani.

Zbulohet pse nuk u arrit marrëveshje mes shqiptarëve dhe maqedonëve

VMRO-DPMNE-ja ka bërë të ditur se drejtuesi Nikola Gruevski ka zhvilluar, bashkë me sekretarin për Politikat Ndërkombëtare, Aleksandar Nikolovski, një takim me ambasadoren turke Tulin Erkal Kara, në të cilin është sqaruar se marrëveshja me BDI-në nuk u arrit, jo për shkak të Prokurorisë Publike Speciale, por prej platformës së paraqitur nga pala shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Gjatë bisedimeve me Bashkimin Demokratik për Integrim, VMRO-ja ka qenë kundër vendosjes së dygjuhësisë në të gjithë territorin e vendit, por pajtohej me idenë që të gjendet ndonjë zgjidhje tjetër, në mënyrë që gjuha të përparonte në zonat me shumicë shqiptare, raporton Tch.

Partia e Gruevskit vazhdon të kujtojë se është ajo që mori më shumë vota dhe mandate, dhe i mëshon sërish idesë së zgjedhjeve të reja, me argumentin se skenarët e tjerë mund të sillnin kriza të reja.

Sa për Prokurorinë Speciale, theksohet se ajo duhet të punojë në mënyrë profesionale, jo si zgjatim i LSDM-së dhe qendrave të tjera të jashtme, por sipas marrëveshjes së qershor-korrikut 2015 pa ndryshime, përfshirë këtu dhe moszgjatjen e mandatit të saj.

Mësohet kush janë politikanët shqiptarë në listën e zezë të ShBA-së

Departamenti Amerikan i Financave, zyra për kontrollin e aseteve të jashtme, e ka azhurnuar listën e sanksioneve për organizata dhe individë nga e gjithë bota. Në këtë listë janë përfshirë edhe disa zyrtarë dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Lista e ashtuquajtur e zezë është freskuar sot, më 3 shkurt. Në këtë listë është përfshirë edhe Lavdrim Muhaxheri, kasapi nga Kosova që po lufton në radhët e ISIS-it në Siri dhe Irak.

Përveç kësaj, aty ka mbetur edhe kryetari i Nismës për Kosovën, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj. Befasisht, në listën e zezë të Amerikës gjendet edhe kryetari i ri i Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Naser Kelmendi bashkë me djemtë e tij është po ashtu në listë. Ai po gjykohet për krim të organizuar në Bosnjë dhe Kosovë. Sa u përket serbëve, çuditërisht në këtë listë të freskuar gjendet ende emri i Sllobodan Millosheviçit edhe pse ka vite që ka vdekur në burgun e Hagës.

Aty është edhe Millorad Dodik, kryetari Republikës Serbe të Bosnjës. Marko Jakshiq po ashtu është në  listë.

Deputetë tjerë të Kuvendit të Kosovës në listën e zezë janë edhe Daut Haradinaj e Rexhep Selimi. Aty është edhe Rrustem Mustafa-Remi, ish deputet i PDK-së. Edhe Sami Lushtaku është aty

Më poshtë disa nga emrat e njohur të shqiptarëve në listën e zezë të Amerikës:

Ramiz Lladrovci

Naser Kelmendi

Lavdrim Muxhaeri

Haradin Bala

Fatmir Limaj

Daut Haradinaj

Sami Lushtaku

Isak Musliu

Jonuz Musliu

Shefqet Musliu

Rrustem Mustafa

Rexhep Selimi

Azem Syla

Emrush Xhemajli

Sami Ukshini

Shesheli alarmon se shqiptarët planifikojnë sulme të armatosura në veri

Lideri i Partisë Radikale Serbe (SRS), Vojisllav Sheshel ka deklaruar sot se disponon informata, sipas të cilave shqiptarët po planifikojnë që në ditët e ardhshme “të kryejnë sulme të armatosura” në katër komuna në pjesën veriore të Kosovës, në të cilat serbët përbëjnë shumicën e popullsisë.

Periskopi.com Lajme

“Serbët duhet të jenë të gatshëm që të mbrohen nga sulme të befta të armatosura. Serbët nuk janë ata që provokojnë, të cilët duan incidente, por nëse dikush sulmon vëllezërit tanë në Kosovë, Serbia nuk guxon të qëndrojë duarlidhur”, citon Sheshelin agjencia serbe e lajmeve, Beta.

Ai ka shtuar se Serbia duhet të bëjë gjithë atë që mundet për të mbrojtur serbët në Kosovë.

Shesheli tha se i bëri publike informatat që ka me qëllim që shqiptarët të heqin dorë nga qëllimi i tyre, por edhe për t’ua bërë me dije autoriteteve në Serbi që të reagojnë dhe t’i mbrojnë serbët.

“Me rëndësi është që shqiptarët ta dinë se shteti do të reagojë, në mënyrë që të shmangen incidentet”, citohet të ketë thënë Sheshel.

Propaganda aktuale serbe për sulme të imagjinuara nga shqiptarët mbi popullsinë serbe në Kosovë të përkujton vitet e tetëdhjeta e nëntëdhjeta të regjimit të Millosheviqit, kur e gjithë makineria propaganduese e Beogradit trillonte lajme për sulme, dhunime e çfarë jo tjetër të shqiptarëve ndaj serbëve “të pambrojtur” e “paqësorë”.

Pas 73 vitesh sërish valon flamuri shqiptar në Çamëri

Pas shumë vitesh është ringritur në Çamëri flamuri shqiptar.

Periskopi.com Lajme

ë një vend ku shqiptarëve u mohohen dhe u dhunohen të gjitha të drejtat e tjera elementare të njeriut, në një kohë kur ende nuk mund të hasesh asnjë tabelë rrugore në gjuhën shqipe, shikon flamurin shqiptar që valëvitet gjithë krenari.

Ai është ngritur në një fshat të quajtur “Arta” pa shkuar në Janinë, ndërsa poshtë tij janë germat greke të një restoranti.

Nuk dihet se si është vendosur flamuri shqiptar aty, por të bëhet zemra mal teksa shikon në tokën shqiptare pas kaq shumë vitesh ngjyrat kuqezi. JOQ

 

Presidenti i Maqedonisë tregon se kujt do i takon mandati për të qeverisur

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov ka refuzuar t’i japë mandatin liderit të opozitës Zoran Zaev që të formojë qeverinë e re.

Periskopi.com Lajme

Pas takimit që pati me liderët e partive, Ivanov tha se mandatin do t’ia japë partisë që ka shumicën e deputetëve në Parlament.

“Do ta respektoj Kushtetutën e Maqedonisë dhe mandatin do t’ia jap vetëm partisë e cila do të garantojë që e ka shumicën në Parlament”, tha presidenti i Maqedonisë për gazetarët pas takimeve të tij të sotme me partitë politike të Maqedonisë.

Kriza në Maqedoni, Zoran Zaev: Shkova të merrja mandatin, por Presidenti nuk ma dha

Moskrijimi i qeverisë së re vazhdon të thellojë krizën politike në Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Pas dështimit të marrëveshjes mes Gruevskit dhe BDI-së, radhën për të krijuar qeverinë e ka lideri i opozitës Zoran Zaev në bazë të votave që partia e tij ka marrë. Por, Presidenti maqedonas George Ivanov nuk i ka dhënë mandatin.

“Erdha për ta marr mandatin, por presidenti nuk ma dha. Ivanov tha se fillisht duhet të dëshmojmë se kemi 61 mandate dhe pastaj të mund të marr mandatin për formimin e qeverisë”, deklaroi Zaev për mediat pas takimit me Presidentin e Maqedonisë.

Ai theksoi se në këtë takim janë diskutuar të gjitha detajet rreth procedurave për formimin e kabinetit të ri qeveritar.

Qeveria e re në Maqedoni, Gruevski pranon të gjitha kushtet e shqiptarëve

Maqedonia pritet që të krijojë qeverinë e saj të re me arritjen e marrëveshjes mes VMRO-DPMNE dhe BDI-së.

Periskopi.com Lajme

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski i ka pranuar kushtet e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe të plaftormës shqiptare, njofton TetovaSot.

Gruesvki i ka pranuar të gjithë kërkesat e palës shqiptare, ku ndër to përfshihet gjuha shqipe, si gjuhë zyrtare në Maqedoni dhe përdorimi i saj në çdo nivel të administratës.

Ja çka biseduan zyrtarët e BDI-së me të LSDM-së

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sot ka qenë mes dy zjarreve në mbledhjen e partisë për të sjellë vendimin për koalicion me OBRM-PDUKM-në apo me LSDM-në.

Periskopi.com Lajme

Nga mbledhja e BDI-së dolën më herët tre nënkryetarët e partisë të cilët shkuan në selinë e LSDM-së në Shkup. Bëhet fjalë për Teuta Arifin, Nevzat Bejtën dhe Izet Mexhitin, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Burime të Nova Tv nga LSDM thonë “tre nënkryetarët kanë ardhë në seli pasi kanë arritur ta bindin Ali Ahmetin që i’a vlen të bisedohet edhe me ne për qeverinë. Zyrtarët e BDI-së na thanë se Ahmeti do të reflektojë dhe nuk do të vendos gabimisht.”

Mbetet që në mbledhjen e nesërme që të vendos BDI-ja.

Pamje nga vjedhja e armatosur në lagjen e shqiptarëve në Maqedoni (Video)

Të maskuar në kokë, me pistoleta dhe kallashnikovë në duar, tmerri i vjedhjeve të armatosura është kthyer në Çair dhe në lagjet e banuara kryesisht me shqiptarë.

Periskopi.com Lajme

Ditë më parë, tre persona të maskuar dhe të armatosur – dy me kallashnikov dhe tjetri me pistoletë dhe qese në dorë, vodhën fitimin ditor të kompanisë për teknikë të bardhë “Neptun” që gjendet përballë stadiumit të klubit “Shkupi” në Çair.

Gazeta KOHA ka arritur të sigurojë pamjet e vjedhjes, ndërsa të njëjtit pasi kanë marrë fitimin ditor, kanë arritur të largohen nga vendi i ngjarjes. Për më shumë, ju ftojmë ta shikoni videon:

Tremben akademikët maqedonas: Të ndihmojmë lindshmërinë e bashkëkombësve, shqiptarët po shtohen

Shqiptarët mund të shndërrohen në shumë pak vjet popullsia shumicë në Maqedoni, sipas statistikave të dhëna dje nga Enti Shtetëror i Statistikës në Maqedoni. Kjo, pasi shqiptarët shtohen me rreth 6 mijë veta më shumë sesa maqedonasit çdo vit, prej së paku 10 vitesh, sipas Entit. Rreziku i “pushtimit demografik” të Maqedonisë nga shqiptarët ka frikësuar akademikët maqedonas dhe politikën e vendit fqinj, të cilët kërkojnë zgjidhje të menjëhershme.

Periskopi.com Lajme

Statistikat

Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë. Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë.

Maqedonasit janë tejet të brengosur me numrin e vogël të lindjeve si dhe rrezikun që për një periudhë jo të gjatë kohore të mbeten popull pakicë në shtetin e tyre.

Nga të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës në Maqedoni kuptojmë se, gjatë vitit 2010, kanë lindur 12.535 fëmijë nga prindër maqedonas, kurse kanë vdekur gjithsejtë 14.298 maqedonas.

Pas barazimit lindjeve dhe vdekjeve, del se numri i maqedonasve etnikë zvogëlohet për 1.763 veta. Ndërkaq e kundërta ka ndodhur tek shqiptarët, në po të njëjtin vit, kanë lindur 7.200 fëmijë nga prindër shqiptarë, dhe kanë vdekur 3.073 shqiptarë, që do të thotë se janë shtuar për 4.127 veta.

 

Akademikët e alarmuar maqedonas

Akademia e Artit dhe Shkencave të Maqedonisë është shumë e brengosur me zhvillimet e fundit të proceseve demografike në Maqedoni.

Si elemente problematike që ndikojnë në demografinë e Maqedonisë potencohet fakti për numrin e vogël të lindjeve të grave nga nacionaliteti maqedonas, ndërkohë që gratë shqiptare, lindin shumë më tepër fëmijë.

Siç mëson agjencia e lajmeve INA, akademikët maqedonas vazhdojnë të kërkojnë nga qeveria e Maqedonisë përpilimin e politikave demografike të cilat do të parandalojnë natalitetin tek shqiptarët.

Analistët shqiptarë theksojnë se rritja e nataliteti tek shqiptarët në Maqedoni është pasojë e shumë faktorëve nga e kaluara, si standardi i ulët i jetesës, papunësia, arsimimi, profesioni, tradita etj.

Ndërsa kreu i partisë më të madhe shqiptare e njëherazi aleat i Nikolla Gruevskit, në qeveri e ka cilësuar këtë mundësi, si një teori antishqiptare. Pak kohë më pare, në një intervistë për “Standard”, Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim kishte deklaruar se “më duhet të them se ka kështu paragjykime prej të cilave ne distancohemi dhe i vlerësojmë si antishqiptare dhe naziste që burojnë që nga koha e Garashaninit, Cubriloviçit e Andriçit. Shqiptarët e Maqedonisë të ardhmen e tyre nuk e ndërtojnë mbi bazën e natalitetit të diskutueshëm apo mbi numra dhe raporte. Ne jemi realitet në Maqedoni. Shqiptarët janë komuniteti i dytë më i madh në këtë shtet multietnik”.

Tentative e dështuar

Vetëm disa vite më pare, qeveria maqedonase kaloi një ligj që stimulonte me anë të përfitimit ekonomik lindshmërinë në ato komuna ku lindshmëria ishte nën 2,1 fëmijë për femër. Kjo përfshinte të gjitha komunat me shumicë maqedonase, por përjashtonte të gjitha ato shqiptare, me përjashtim të dy prej tyre.

Pak kohë më vonë Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi dispozitën e ligjit për sigurimin shëndetësor me arsyetimin se ajo binte ndesh me kushtetutën e vendit duke e cilësuar si diskriminues. Sipas gjykatës, ligji nuk mund të jetë selektiv pasi stimulimi i natalitetit duhet të vlente për të gjithë qytetarët e vendit që do të thotë për çdo grua, pa marrë parasysh vendbanimin e saj.

Nëse shqiptarët do të bëhen apo jo shumicë në Maqedoni, në një të ardhme të afërt, ndoshta mund të hamendësohet vetëm pak muaj më vonë. Kjo, pasi një shenjë e ndryshimeve demografike do të jetë regjistrimi i popullsisë që pritet në vjeshtë të këtij viti. A do të kalojnë shqiptarët, 25.4 për qind të popullsisë sa kanë qenë deri tani? Me shumë gjasa po, sipas analistëve, por sa dhe në çfarë përhapjeje gjeografike, mbetet për tu parë.? (INA)

Ahmeti prezanton Marrëveshjen, Talati kryeparlamentar

Gjatë ditës së premte, në mbledhjen e kryesisë së BDI-së Ali Ahmeti do të propozoj që partia të hyj në koalicion me VMRO-DMPNE-në. Marrëveshja parasheh që kryeministër i vendit të jetë ish-ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Popovski. Ndërsa, pjesë e kabinetit qeveritar nuk do të jetë Nikolla Gruevski dhe anëtarë tjerë të partisë që po hetohen nga Prokuroria Speciale.

Periskopi.com Lajme

Sipas marrëveshjes, e cila tashmë është arritur, kryetar i Parlamentit do të jetë Talat Xhaferi, ndërsa gjithashtu kjo parti do të drejtoj edhe ministri të rëndësishme.

Marrëveshja parasheh edhe realizimin e platformës shqiptare, me disa kompromise dhe lëshime të vogla.

Gjatë ditës së nesërme në Recicë të Tetovës do të zhvillohet një dramë e vërtetë. Disa prej nënkryetarëve tani më janë deklaruar se nuk hyjnë me asnjë cmim në një koalicion me partinë e Gruevskit.

Gjithashtu anëtarësia e gjerë përmes një ankete është shprehur kundër koalicionit me VMRO-DPMNE. Epilogu i kësaj drame do të merret vesh nesër, do të shohim nëse Ahmeti me kllapën e tij do të vendosë fatin e qeverisë së ardhshme. (INA)