Mediat ruse: Edi Rama gati të japë dorëheqjen si kryeministër

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për gazetën e njohur britanike “The Telegraph” shpjegoi rrezikun që i vjen vendit tonë nga ndikimi rus.

Periskopi.com Lajme

Gjatë kësaj interviste, Rama i bënte thirrje SHBA-ve që mos lejonte që vendi jonë të binte nën ndikimin rus.

Por, kjo deklaratë e Ramës ka bërë jehonë në mediat ruse, ku agjencia e lajmeve ruse “Ruposters”, e cila risjellë deklaratën e tij, duke shtuar se ai është i gatshëm të japë dorëheqjen vetëm nëse vjen edhe një herë në pushtet.

Shkrimi i medias ruse:

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se duke injoruar rajonin e Ballkanit nga ana e Shteteve të Bashkuara mund të çojë në ndikim më të madh rus, raporton The Telegraph.

Sipas kreut të qeverisë shqiptare, rajoni është i një rëndësie strategjike për Shtetet e Bashkuara, si dhe Shtetet e Bashkuara është e rëndësishme për Shqipërinë. Edi Rama thotë se pa pjesëmarrjen e Uashingtonit Ballkanit nuk do të “zhvillohet aty ku ka paqe dhe bashkëpunim”.

“Rusia është e interesuar në përhapjen ndikimin e tyre dhe më shumë për të bërë këtë në rajon”, – tha ai.

Deklarata e kryeministrit vjen në mes të një krize politike – ku pak ditë më parë opozita bojkotoi parlamentin dhe kërkoi për të formuar një qeveri teknike. Vetë Rama thotë se ai është i gatshëm të japë dorëheqjen vetëm nëse vjen edhe një herë në krye të kabinetit, dhe akuzon opozitën për bllokimin e reformave. Zgjedhjet në Shqipëri do të mbahen më 18 qershor.

Shqipëria në protesta, Veseli sot shkon për vizitë zyrtare

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli nis sot një vizitë dyditore në Shqipëri.Siç njoftohet nga zyra për media e Kuvendit të Kosovës, gjatë vizitës kryeparlamentari Veseli do të pritet në takime të veçanta nga udhëheqësit më të lartë të institucioneve shtetërore, presidenti Bujar Nishani, kryeparlamentari Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama.

Periskopi.com Lajme

“Gjatë qëndrimit në Tiranë, kryeparlamentari Veseli do të takohet edhe me kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj”, thuhet në komunikatë.

Në komunikatën e zyrës për media, thuhet se Veseli do të ketë takime edhe me kryetarin e PDIU-së, Shpëtim Idrizi, si dhe drejtues të partive opozitare, Lulzim Basha dhe Fatmir Mediu.

Temë diskutimi në këto takime do të jenë marrëdhëniet midis Kosovës dhe Shqipërisë dhe mundësitë e rritjes së bashkëpunimit në të gjitha sferat, me interes reciprok.

Shqipëria dhe Kroacia bashkë kundër Serbisë për të ndihmuar Kosovë, i dërgojnë letër NATO’s

Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë Mimi Kodheli dhe homologu i saj kroat Damir Krstiçeviq, i cili është njëkohësisht edhe zëvendëskryeministri i Kroacisë, i kanë dërguar një letër sekretarit të Përgjithshëm të NATO­s Jens Stoltenberg, në lidhje me zhvillimet e fundit të sigurisë në Republikën e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në letrën e tyre, Kodheli dhe Krstiçeviq, dënojnë retorikën nacionaliste nga politikanë serbë dhe veprimet konkrete në kufi, për të cenuar sovranitetin e Republikës së Kosovës dhe destabilizuar situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu, ndër të tjera, dy ministrat kërkojnë nga sekretari Stoltenberg të rishikohet Plani Operacional i misionit paqeruajtës në Kosovë pas zhvillimeve të fundit atje, si dhe mbështesin shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK).

Ministrat Kodheli dhe Krstiçeviq e mbyllin letrën duke shprehur angazhimin e tyre për të siguruar se përpjekjet kombëtare dhe kolektive do të jenë të vazhdueshme dhe të fokusuara për të promovuar paqe, nxitur dialog dhe përmirësuar bashkëpunimin në çështjet e sigurisë.”­ thuhet ndër të tjera në letrën e ministrave të Mbrojtjes të Shqipërisë dhe Kroacisë.

Grabitja spektakolare, dyshohet se autorët janë nga Kosova

Dhjetëra persona janë shoqëruar lidhur me grabitjen e javës së kaluar në Qafë-Kashar, ku persona ende të paidentifikuar vodhën paratë e një banke të nivelit të dytë. Të shoqëruarit janë persona që mund të kenë dijeni për ngjarjen, dhe janë pyetur lidhur me informacionet që kanë.

Periskopi.com Lajme

Mbrëmjen e së dielës shoqëroi mes të tjerësh edhe dy persona nga Lushnja të cilët rreth orës 13:00 të datës 9 shkurt, para se të ndodhte ngjarja, kanë qenë në aksin Tiranë-Rinas.

Lëvizjet e tyre në zonë janë identifikuar nga qelizat telefonike. Pas pyetjes për rrethanat policia ka liruar njërin prej tyre, ndërsa tjetri vazhdon të mbahet në Policinë e Tiranës.

Burime nga grupi hetimor thanë për ‘News24’ se të shoqëruarit nuk i është komunikuar ende asnjë akuzë. Ai vazhdon të mbahet në polici pasi nuk ka dhënë një arsye konkrete mbi motivin se pse kishte qenë në atë zonë ditën e ngjarjes. Të njëjtat burime thanë se pista kryesore e hetimit, e cila po ndiqet nga policia është se autorët e kësaj ngjarje janë shtetas kosovarë.

Edhe hetimet për ngjarjen e 3 dhjetor 2015 e çuan policinë drejt kësaj piste. Modifikimi i njëjtë i makinës me të cilën goditet blindin, mekanizmi i njëjtë, si edhe djegia e makinave ka çuar policinë në dyshimin që kemi të bëjmë me të njëjtin grup kriminal./Balkanweb/

Saimir Tahiri dhe Donald Lu ‘kokë më kokë’ në zyrën e Ramës

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu është duke zhvilluar një takim kokë më kokë me ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Takimi mësohet se po zhvillohet në selinë qeverisë.

Periskopi.com Lajme

Ndërkaq, nuk dihet nëse i pranishëm është edhe kryeministri Edi Rama.

Ditët e fundit akuzat ndaj qeverisë, ministrit Tahiri dhe disa vendime të diskutueshme të gjykata janë bërë çështje të nxehta për qeverinë, Tahirin dhe Ramën.

Shefja e BE-së: Bashkëpunimi nuk është sport i preferuar në Tiranë

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, tha në Uashington se shpreson që politikanët në Shqipëri të shfaqin unitet për zbatimin e reformës në drejtësi.

Periskopi.com Lajme

Federica Mogherini, vizitoi kryeqytetin amerikan, për “të matur pulsin” e administratës së re amerikane në lidhje me çështjet e ndryshme ndërkombëtare për të cilat bashkëpunojnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Ajo tha në përgjigje të pyetjeve të Zërit të Amerikës, se Ballkani Perëndimor ishte një nga çështjet që kishte ngritur në bisedat me zyrtarët amerikanë.

Mogherini tha se e kishte vlerësuar votën unanime për reformën në drejtësi duke e quajtur miratimin, “një hap historik për vendin”. Por ajo tha se tani fokusi duhet të jetë tek zbatimi i saj.

“Natyrisht ajo që është e rëndësishme për ne është që i njëjti unitet dhe e njëjta vendosmëri të tregohen për zbatimin e reformës dhe kam besim që vendi mund ta gjejë forcën në institucione që ta bëjë një gjë të tillë, sepse e di se sa e rëndësi ka për shqiptarët kjo reformë.

Ne të gjithë mendojmë se ajo është vendimtare për të ecur përpara në rrugën drejt integrimit në Bashkimin Evropian”, tha Mogherini, në përgjigje të një pyetje të Zërit të Amerikës në aktivitetin në Këshillin e Atlantikut.

Mogherini është shprehur gjithashtu se rruga për integrimin e Shqipërisë është e hapur nëse reforma zbatohet. Mogherini gjysmë me shaka iu referua marrëdhënieve të vështira politike në vend, duke shprehur shpresën që ajo të realizohet me një ndjenjë bashkimi kombëtar.

“E di që ky nuk është sporti i preferuar në Shqipëri, por mendoj se kur bëhet fjalë për interesin e qytetarëve, kjo është një domosdoshmëri”.

Mogherini tha se Ballkani Perëndimor ishte pjesë e bisedimeve të saj në Uashington gjatë vizitës së saj dyditore dhe se ajo kishte përcjellë mesazhin se për Bashkimin Evropian, puna me Ballkanin Perëndimor është një përparësi kryesore.

“Për ne në Bashkimin Evropian është thelbësor bashkëpunimi rajonal dhe nevoja që secili nga vendet e rajonit të ecë përpara në rrugën e reformës dhe përfundimisht të integrohet në BE”, tha Mogherini.

Ajo shtoi se që kjo të realizohet, duhet një angazhim të vazhdueshëm në rajon dhe një vëmendje të vazhdueshme nga Bashkimi Evropian.

“Mund të keni besim tek angazhimi im personal dhe i udhëheqjes së BE-së për vazhdimësinë e kësaj vëmendjeje dhe për përcjelljen e një vizioni të qartë në Uashington që të vazhdojë të jetë i përqendruar tek Ballkani Perëndimor në një mënyrë konstruktive. Shpresoj që mesazhi im të jetë dëgjuar”.

Mogherini u takua gjatë qëndrimit në Uashington me Sekretarin amerikan të shtetit Rex Tillerson, ndërsa të dyja palët po përpiqen të gjejnë fusha bashkëpunimi.

Synimi i Mogherinit për takimin, ishte ‘matja e pulsit”, për të peshuar marrëdhënien evropiane me administratën e re të presidentit Trump, duke filluar me Sekretarin e Shtetit, Tillerson.

Shefja e Bashkimit Evropian tha se takimi ishte i frytshëm dhe tha se BE dhe SHBA, kanë shumë çështje për të cilat do të donin të bashkëpunonin ngushtë.

Por në Këshillin e Atlantikut ajo e pranoi se në disa drejtime të rëndësishme si rrugët për zgjidhjen e krizës në Lindjen e Mesme, këndvështrimet për multilateralizmin, tregtinë dhe të drejtat e njeriut, krizën e imigracionit dhe refugjatëve, pikëpamjet mes BE-së dhe administratës së re janë të ndryshme.

Presidenti amerikan Donald Trump ka bërë tashmë të qarta disa prej qëndrimeve të tij që nuk janë një linjë me vendet e bashkimit evropian, sikurse largimi i Britanisë nga unioni apo qëndrimi i zbutur ndaj Moskës zyrtare dhe presidentit Putin.

Interpoli kërkesë zyrtare Tiranës për arrestimin e Balilit

Interpoli grek i transmeton Shqipërisë vendimin e formës së prerë për shpalljen në kërkim të Klement Balilit, dhe i kërkon për herë të dytë Policisë shqiptare kapjen e të kërkuarit.

Periskopi.com Lajme

Në datën 30 janar 2017, Interpol Athina i ka përcjellë Interpol Tiranës dokumentin e vendimit penal të Gjykatës së Apelit në Greqi, e cila ka lënë në fuqi urdhërarrestin ndërkombëtar për biznesmenin nga Shqipëria për akuzën e trafikut të drogës. Urdhërarresti ndërkombëtar ndaj Balilit, me të dhënat FE 7698, datë 17.05.2016, është përditësuar nga pala greke me disa të dhëna të reja në lidhje me aktivitetin kriminal të personit të kërkuar.

“Është e nevojshme të vazhdojnë kërkimet ndaj tij, na njoftoni se keni lokalizuar këtë person, nëse është identifikuar gjeneraliteti i tij dhe nëse përdor apo jo të njëjtën pasaportë me nr. BF 2613552, apo ka një mjet tjetër identifikimi”, thuhet në shënimin e Interpolit grek.

Sipas akuzës së palës helene, grupi i Klement Balilit, i përbërë nga së paku 11 persona, akuzohet se gjatë aktivitetit kriminal ka transportuar në total 3.8 tonë kanabis dhe 83 kilogramë kokainë, në periudhën 2014- 2016.

Duket se kërkesa e palës greke, e rifreskuar dhe e përsëritur në adresë të Interpol Tiranës, ka nxitur edhe një herë kërkimet në Shqipëri për Klement Balilin. Policia mësohet se i ka kërkuar leje Prokurorisë për përdorimin e pajisjeve e metodave speciale të gjurmimit për të kërkuarin.

Bazuar në urdhërarrestin e lëshuar në datën 9 dhjetor 2016 nga Gjykata e Krimeve të Rënda, Policia shqiptare ka kryer disa aksione pa sukses për kapjen e Klement Balilit.

Përveç katër operacioneve në Gjirokastër, Delvinë e Sarandë, në datat 9, 10, 11 e 12 dhjetor 2016, policia kreu kontrolle banesash në Tiranë dhe disa qytete të tjera më vonë. Në disa nga këto aksione, fillimisht u arrestua me amë pa leje një i njohur i Klement Balilit, ndërsa më 26 janar 2017, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në gjykatë autorizimin për kryerjen e kontrolleve në një sërë banesash e biznesesh në Tiranë, Delvinë dhe Sarandë.

Bazuar në kërkesën e Prokurorisë, Gjykata ka krijuar bindjen dhe më pas ka dhënë autorizim për kontrollin e banesave dhe bizneseve, siç ka kërkuar organi i akuzës. Mësohet se në javët e fundit, Policia e Shtetit i ka kërkuar autorizim Prokurorisë edhe për përdorimin e një pajisjeje speciale gjurmimi me qëllim kapjen e Klement Balilit.

Burime jozyrtare kanë thënë se bëhet fjalë për pajisjen gjurmuese të telefonatave “IMSI-Catcher”, por nuk dihet nëse bëhet fjalë për një aparaturë që ka hyrë rishtazi në Shqipëri për aksionin e kapjes së Klement Balilit, apo për aparaturën e cila u bë objekt hetimesh nga Prokuroria në qershor 2016 dhe që nuk u gjet asnjëherë.

Nga ana tjetër mësohet se policia ka vendosur edhe një shpërblim prej 30 mijë eurosh për informatorët e saj, që japin të dhëna për kapjen e Klement Balilit, kurse publikisht u deklarua se 5 milionë lekë të rinj do të jepen për qytetarët që informojnë policinë për vendndodhjen e tij./Panorama

Kush po e qeveris Shqipërinë? Edi Rama e ka braktisur detyrën qe një muaj

Gjatë muajve të fundit është vënë re një mungesë e theksuar e Kryeministrit Edi Rama në drejtimin e mbledhjeve të Qeverisë.

Periskopi.com Lajme

Edhe ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani e denoncoi faktin që merren vendime pa zhvilluar fare mbledhje qeverie.

Ndërkohë, mbledhja e sotme e Këshillit të Ministrave u drejtua nga zv/Kryeministri Niko Peleshi pasi Rama mungonte.

Nga një vëzhgim i thjeshtë në faqen zyrtare të Qeverisë (Kryeministria.al) vihet re se në 4 mbledhjet e fundit të Këshillit të Ministrave, pra për 1 muaj, Kryeministri Edi Rama nuk ka qenë dhe mbledhjet janë drejtuar nga zëvendësi i tij Niko Peleshi.

Çfarë mund të ketë më të rëndësishme për Kryeministrin Edi Rama se sa mbledhjet e Qeverisë që zhvillohen një herë në javë dhe merren vendime për shqiptarët?

Indiferenca e Kryeministrit për të drejtuar Qeverinë është e frikshme, kur gjatë vëzhgimit në faqen qeveritare mëson se kjo situatë vazhdon prej disa muajsh resht, ku në shumicën e mbledhjeve Kryeministri mungon.

Por, nga ana tjetër shikojmë se si kreu i qeverisë shqiptare është pothuajse tërë kohën aktiv në Facebook dhe nuk mungon në çdo aktivitet politik që transmetohet live.

A duhet të ketë një shpjegim për këtë? /Syri.net

8_shkurt1486582436 3_shkurt1486582432 25_janar1486582429 18_janar1486582425

Edi Rama flet për deklaratën e tij kur e quajti turp dhe kërcënim Trumpin

Kryeministri Edi Rama ka mohuar deklaratat që ka bërë për Presidentin amerikan Donald Trump, të cilin e quajti turp dhe kërcënim për Amerikën.

Periskopi.com Lajme

I ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare” në Ora Neës, Rama tha se këto komente i bëri kur Donald Trump ishte kandidat për President të SHBA dhe jo pasi fitoi.

“S’kam thënë asgjë për Presidentin, kam thënë për kandidatin. Për Presidentin unë s’kam folur, unë s’jam manual se si duhet të flasë një Kryeministër”, u shpreh Kryeministri Edi Rama.

Gjatë fushatës presidenciale amerikane, Kryeministri Rama e quajti Trump turp dhe kërcënim për SHBA nëse zgjidhet President.

Flet presidenti i Shqipërisë, tregon se çfarë do të bënin nëse Serbia hyn në Kosovë prapë (Video)

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka folur për veprimet që do të merrte Shqipëria në rast se cenohet integriteti i Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë për syri.net tha se secili shtet duhet zbatoj Kushtetutën e vet.

 

Pyetja e fundit që është konkrete. Në rast se do të cenohet integriteti territorial i Kosovës, a është Shqipëria në luftë?

Nishani: Shqipëria do të zbatojë pikë për pikë çka e detyron Kushtetua e Vendit. Kur them Shqipëria, institucionet e shtetit shqiptar, të gjitha janë të detyruar ti përgjigjen Kushtetutës së vendit.

Që do të thotë … Kosova është një shtet tjetër dhe Shqipëria është një shtet tjetër.

Nishani: Pikërisht pra, Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është shumë e qartë, i ka parashikuar të gjitha situate për Shqipërinë, Tiranën zyrtare, dhe institucionet shtetërore. Unë jam i bindur që kurrkush nuk do të guxojë të mos respektojë kushtetutën e Republikës së Shqipërisë. Unë besoj fort që rajoni do të vazhdoj në rrugën e paqtimit, besoj plotësisht. Unë besoj që rajoni ynë i ka të gjitha mundësitë për të konsoliduar respektin reciprok të fqinjësisë së mirë. Shqipëria dhe shqiptarët janë të vendosur në ruajtjen dhe kontributin e stabilitetit të rajonit të Ballkanit.

Në ruajtjen e paqes së arritur. Proceset e integrimit euro-atlantik janë procese që ndihmojnë të gjitha vendet, të gjitha popujt. Shqipëria ka treguar se është e gatshme të ulet në tryezë, të përmirësojë marrëdhëniet me vendet me të cilat nuk ka patur marrëdhënie fort të afërta, përfshirë dhe Serbinë. Jemi të gatshëm dhe e kemi demonstruar këtë që të kontribuojmë në çdo rast dhe çdo situatë. Por patjetër që në rastet e agresionit dhe kërcënimit, për fatin e mirë Shqipëria edhe si anëtare e NATO-s do të reagojë dhe do të mbrohet siç e meriton dimensioni i një vendi anëtar të NATOS dhe i një vendi të lirë dhe Sovran.

 

 

Greqia dënon me 60 ditë burgim ushtarët që bënë shqiponjën

Burime pranë Ministrisë së Mbrojtjes në Athinë njoftojnë se 7 rekrutët e ushtrisë greke që pozuan duke formuar me pëllëmbë shqiponjën dykrenare janë dënuar me 60 ditë burgim.

Periskopi.com Lajme

50 ditë janë dhënë nga Shefi i Shtabit të Përgjitshëm të ushtrisë greke, zv/gjenerali Alikiviadhis Stefanis, 10 të tjera nga ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos, raporton TCH.

Vendimi i Stefanisit iu kalua Shtabit të Përgjithshëm dhe Ministrisë së Mbrojtjes dhe aty ministri Kamenos ka vendosur ta rrisë dënimin me dhjetë ditë, në kufirin maksimal të juridiksionit disiplinor të ushtrisë.

Kjo masë vjen në kohën kur Prokuroria Ushtarake e Janinës është duke i vazhduar hetimet e saj mbi çështjen që bëri bujë në vendin fqinj.

Shtatë rekrutët që po stërviteshin në një bazë të Mesologjit janë duke u hetuar për shkelje të rregulloreve të ushtrisë, që bart një dënim nga gjobë deri në 5 vite heqje lirie. Sipas Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë greke, ushtarët me origjinë shqiptare dhe nënshtetësi greke duhet ta bënin betimin në datën 2 shkurt.

Zbardhet dokumenti, ja si Shqipëria votoi kundër SHBA-së, pasi Trump u bë President

Shqipëria i ka dalë kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ditën kur presidenti i ri i u zyrtarizua si fitues. Kur Donald Trump doli se ishte fituesi zyrtar i zgjedhjeve për president, Shqipëri ka vendosur ti dalë kundër SHBA, duke votuar kundër lobimit që ishte bërë për të votuar kundër rezolutës.

Periskopi.com Lajme

I çuditshëm në fakt është votimi i Shqipërisë, që në 14 tetor 2016 në Komitetin e Parë, kishte votuar “jo” për këtë rezolutë, siç edhe SHBA e vendet e tjera, por pas zgjedhjeve të zhvilluara në 8 nëntor 2016, kur fitues doli Donald Trump, Tirana zyrtare ka vendosur të ndryshojë qëndrim.

Për këtë arsye në datën 23 dhjetor 2016, Shqipëria ka vendosur të votojë pro rezolutës duke dalë kundër qëndrimi të përgjithshëm të vendeve anëtare të NATO-s si dhe kundër SHBA-së.

Shqipëria dhe dy vende të tjera, pa ndonjë peshë të madhe në NATO, kanë votuar pro rezolutës në Kombet e Bashkuara, që bën fjalë për mbledhjen e një samiti gjatë vitit 2017, për të negociuar një instrument ligjor detyrues për të ndaluar armët bërthamore, që do të çonte në eliminimin e tyre të plotë.

Pikërisht për këtë arsye SHBA-ja kishte vendosur të bënte lobimin për të mos votuar këtë rezolutë, pasi sipas SHBA-së:

“Aftësitë mbrojtëse sipas një mpleksje të përshtatshme të aftësive të mbrojtjes bërthamore, konvencionale dhe raketore, mbeten një element thelbësor i strategjisë së përgjithshme të NATO-s dhe për aq kohë sa armët bërthamore ekzistojnë, NATO do të mbetet një aleancë bërthamore”.

Këtë denoncimin e bëri edhe ish-kryeministri Sali Berisha gjëtë seancës së djeshme në Kuvend.

“Ky dokument i Aleancës së Atlantikut të Veriut, që nuk është i klasifikuar, por i shpërndarë, – tha Berisha, – midis të tjerash thotë se:

“NATO konfirmon shkurajimin e bazuar në një përzierje të përshtatshme të kapaciteteve nukleare dhe raketore dhe kjo mbetet shtyllë kryesore, element kryesor i strategjisë së përgjithshme të NATO-së për sa kohë armët nukleare të ekzistojnë. NATO-ja do të mbetet aleancë nukleare.

Për këtë arsye ne e ndjejmë se përpjekjet për të negociuar në mënyrë imediate apo për të legjitimuar shkurajimin nuklerar, janë themelisht në kundërshtim me NATO-n, themelisht në kundërshtim me politikat bazë të NATO, mbi diferencën dhe interesat që ne ndajmë për sigurinë.”

auto_nato1485515131

Ambasadori i Shqipërisë tregon se si do reagojnë ndaj Serbisë

Ambasadori Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi ka thënë se shqiptarët e Shqipërisë janë të brengosur për situatën e fundit në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

“Është një e drejt legjitime, e vëllezërve dhe motrave nga Shqipëria për këtë që po ndodh. Njerëzit janë tepër të shqetësuar por edhe një zhgënjim për qëndrimin që mban Serbia, është diçka e papranueshme dhe diçka kundër rendit”.

Minxhozi në intervistën Ballë për Ballë në  Klan Kosova, është shprehur se Shqipëria asnjëherë nuk ka qenë spektatore në ndodhitë politike në Kosovë.

“Shqipëria ka pasur gjithmonë një qëndrim konstruktiv, duke nxitur dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Kjo tregon që Shqipëria ka pasur një fokus për përmirësimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë”.

Sipas tij, këto ngjarjet e fundit siç është treni, arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt e treni, kanë ngritur shqetësimet e të gjithë shqiptarëve.

“Këtij turri i duhet të marr fund, sepse është së pari kundër interesave të Serbisë, në radhë të dytë nuk të mund të shkojnë përpara pa normalizuar marrëdhëniet me Kosovën që e ka partnerë të mirë në ekonomi. Serbia nga njëra anë zhvillon biznes, e nga ana tjetër nxit elemente që nuk i përkasin kësaj kohe. Ka shqetësim sepse këto akte shkojnë kundër tendencës evropiane, kundër tendencës për bashkëjetesë, dërgimi i një treni aspak nuk flet për paqe, por jep sinjale për një shqetësim real”.

Ai ka thënë së Shqipëria është duke e ngritur zërin për këto ndodhi në Kosovë.

“Rastin e fundit jo më pak se 12 orë më pak, Shqipëria në Këshillin e Evropës ka ngritur zërin me forcë për atë që po ndodh në kufirin verior”

“Baza e re do të thotë duhet një rivitalizim i dialogut, e toleranca e Prishtinës ndaj Beogradit duhet të ridizejnuar”.

Por si do të vepronte Shqipëria nëse në Kosovë do të kishte ndonjë konflikt të mundshëm?

“Ne jemi shqiptarë, dhe do të reagojmë si shqiptarë. Nuk ka Shqipëri e Kosovë por ka shqiptarë, jemi një komb dhe kemi detyrime për bashkëkombësit tanë”.

Shqipëria e dobët nuk po e ndihmon dot Kosovën

Dje kemi biseduar në Komisionin e Politikës së Jashtme për ngjarjet e fundit në Kosovë të cilat pa hezitim do t’i konsideroja të frikshme, kërcënuese dhe paralajmëruese.

Ben BLUSHI Opinione

Unë mendoj se Parlamenti i Shqipërisë do duhej të kishte mbajtur një qëndrim për atë që po ndodh dhe Qeveria e Republikës sonë po ashtu do duhej të ishte më aktive, me kurajoze dhe shumë më e vëmendshme.

Çfarë po ndodh në Kosovë?

Serbët duan ta kantonizojnë veriun e Kosovës, në Mitrovicë duke e aneksuar atë apo duke e nxjerrë nga administrimi i Republikës së Kosovës. Më pak fjalë nëse kjo që ka nisur me trenin vazhdon, Serbia do të ndërtojë një stacion të përhershëm në Kosovë të cilin e humbi me luftë dhe më pas edhe me diplomaci dhe drejtësi ndërkombëtare.

Janë pra disa ngjarje të cilat na detyrojnë ta marrim seriozisht atë që po ndodh dhe mund të ndodhë në Kosovë.

Ndërtimi i murit që ndan pjesën serbe nga ajo shqiptare, arrestimi i Ramush Haradinajt, armatosja e civilëve serbë dhe futja e trenit të marrë në territorin e një shteti të pavarur nga një shtet tjetër.

Kam përshtypjen që të tria ngjarjet kanë një qëllim: t’i dëshmojnë botës se Kosova është një territor i pastabilizuar ku etnitë nuk jetojnë dot në paqe, se shteti i Kosovës është shumë i dobët për të mbijetuar dhe se rendi i ri botëror që nisi në Ballkan para 25 vitesh duhet të ndryshojë sërish në Ballkan.

Besoj se jemi të gjithë të qartë se ka përpjekje për të ndryshuar rendin e gjërave dhe bashkë me të edhe kufijtë dhe se Serbia është e para ndër shtetet e Evropës që mendon se duhen ndryshuar kufijtë e humbur duke u kompensuar fillimisht, pikërisht në Kosovë.

Kosova që u krijua në vitet 2000 ishte produkt i një bote të lodhur nga konfliktet.

Sot Kosova është diçka tjetër.

Është viktimë e një bote të lodhur nga mungesa e konflikteve.

Një pjesë e botës sot mendon se kriza e gjatë e dhjetë viteve të fundit mund të zgjidhet duke hapur konflikte të reja të cilat hapin tregje lufte dhe ekonomie siç edhe ka ndodhur në të shkuarën.

Për fat të keq Bashkimi Evropian, produkt i diplomacisë dhe forcës së të cilit, është Kosova nuk ka një qëndrim. Në fakt prej kohësh Bashkimi Europian nuk ka qëndrim për shumë çështje. Dalja e Anglisë e ka trembur. Kriza e refugjatëve e ka dobësuar. Rritja e terrorizmit e ka heshtur. Zgjedhjet në Amerikë e kanë hutuar. Forcimi i Rusisë e ka ndikuar.

Për më tepër ky është një vit elektoral ne BE dhe Gjermania si dhe Franca shkojnë në zgjedhje.

Politika e jashtme e këtyre vendeve nuk është në rendin e politikës së brendshme. Ndryshe nga njëzet vjet më parë, në Evropë nuk fitojnë ata që çlirojnë popujt e tjerë nga tiranitë dhe hapin kufijtë për të huajt, por ata që mbrojnë popujt e tyre nga popujt e tjerë. Nga globalizmi optimist po kalojmë në izolacionizmin tregtar. Siç thoshte Cvajgu, bota e djeshme  rritej duke u hapur, bota e sotme rritet duke u mbyllur.

Natyrisht që ky është një cikël historik që nuk dihet sa do zgjasë. Gjatë ciklit të hapjes ne shqiptarët fituam ndoshta më shume se kushdo.

Në këtë kontekst Kosova është pothuajse jetime. Bashkimi Europian nuk ka asnjë qëndrim për arrestimin e Ramush Haradinaj, asnjë qëndrim për murin dhe një qëndrim shumë të zbehtë për çështjen e trenit.

Natyrisht qe nuk po flas sot për ta kritikuar Bashkimin Europian, pasi atij i mjaftojnë kritikët e vet, por kjo që po ndodh është realitet nga i cili s’mund të shmangemi.

Kosova sot është më dobët dhe me pak e mbështetur.

Në dhjetë vjet nuk arriti dot të këtë kohezion dhe të ndërtojë një shtet funksional çka renditet si dobësia e saj e më e madhe. Institucionet e Kosovës janë të brishta. Parlamenti i saj është pothuajse i bllokuar, klasa politike është vazhdimisht nën kërcënimin e historive të luftës siç ndodhi edhe me Ramush Haradinaj dhe përpjekja për ta vizatuar Kosovën si një projekt të dështuar dhe jo rentabël për gjitha këto arsye ka patur jo pak sukses.

Aleati më i madh i Kosovës, Shtetet e Bashkuara janë në tranzicion, çka ka shkaktuar dhe gjithë këtë hutim në Evropë, në Prishtinë dhe pa dyshim edhe në Tiranë.

Eshtë e qartë se serbët duan ta ndajnë Kosovën. Unë nuk besoj se sot ky është një projekt ndërkombetar, por e sigurt është që në të ardhmen mund të rikthehet si i tillë. Paqëndrueshmëria e brendshme në Kosovë, rikthimi i Rusisë në Ballkan, aktivizimi i terrorizmit islamik janë të gjithë faktorë që dobesojnë vetëm një faktor: faktorin shqiptar.

Çështja është se sot përveç Kosovës edhe Shqiperia ka humbur peshën e saj në rajon dhe më gjerë. Shqipëria nuk e mori dot statusin e vendit kandidat çka e ka dobësuar imazhin e saj. Anëtarësimi ynë në NATO është kthyer më shumë në një simbolikë tavolinash sesa në një zë që dëgjohet dhe mund të diktojë. Ne jemi në tavolinë, por nuk jemi as në bisedë as në vendim. Diplomacia jonë është pa plan, pa koherencë, pa ide dhe totalisht e personalizuar. Diplomacia nuk është më qellim i shtetit por vetëm dekor i kryeministrit. Në dy-tre vjet kemi arritur vetëm diçka që sot s’po na vlen aspak: kemi përmirësuar pa shkak marrëdhëniet me Serbinë. Ndërkohë kemi përkeqësuar pa shkak marrëdhëniet me Greqinë, jemi kaotikë në marrëdhëniet me Maqedoninë, nuk kemi avancuar aspak në marrëdheniet me Bashkimin Europian dhe kemi lujtuar ruletën ruse në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të gjitha këto kanë qenë lëvizje tekanjoze dhe aspak në dobi të interesit tonë strategjik. Thënë me pak fjalë, politikës sonë të jashtme i ka munguar parashikimi çka është njëlloj sikur në basketboll të të mungojë dora, ose në shah të të mungojë kali.

Duke qenë më e dobët, Shqipëria nuk po e ndihmon dot Kosovën.

Investimi personal i Kryeministrit Rama në Beograd sot nuk vlen asgjë. Serbët nuk ia kanë blerë miqësinë e çmuar që u afroi. Përkundrazi, mendojnë se e kanë zbutur Shqipërinë e cila nuk është dhe nuk do jetë një aktor në krizën e Kosovës. Çka në fakt po ndodh. Shqipëria është aktori më i dobët dhe më i heshtur në sa po ndodh sot çka i ka ndihmuar serbët për hir të së vërtetës.

Në këto kushte mendoj se është e domosdoshme që Parlamenti i Shqipërisë të mbajë një qëndrim sa më shpejt.

Mendoj se diplomacia e vendit duhet të jetë më aktive, më e guximshme sidomos duke sensibilizuar Bashkimin Evropian që Shqipëria është kundër ndarjes së Kosovës. Shqipëria duhet ta bëjë të qartë se ndarja e Kosovës nëse ndodh do të kishte si pasojë vetëm një gjë: bashkimin e Kosovës me Shqipërinë.

Nëse Kosova ndahet sigurisht ky do te ishte dhe duhej të ishte një rrjedhim llogjik.

Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën.

Një Ballkan i Ri duhet të ketë një Shqipëri të Re

Besoj realisht se ka ardhur koha për ta thënë. Nëse dikush do ta quajë Shqipëria e Madhe le ta quajë. Shqiperia nuk po kërkon ndryshim kufijsh në Ballkan, por nëse ato ndryshojnë ajo nuk mund të mos pranojë të ndryshojnë edhe kufijtë e saj. Ky do të ishte një favor i pakërkuar, por i merituar nëse mund të përdorja një fjalor diplomatik.

Në këto kushte i kërkoj këtij Parlamenti të jetë më aktiv dhe shumë më i vëmendshëm në raport me zhvillimet në rajon dhe sidomos në Kosovë pasi presioni i kësaj trupe do ndihmonte shqiptarët kudo ku jetojnë që të binden se ashtu si serbët e Kosovës kanë mbështetjen e një shteti edhe shqiptarët e Kosovës kanë mbështetjen e një shteti që është i gjithi në një mendje kur vjen puna tek interesi kombëtar.

Dhe çështja e Kosovës është interes kombëtar dhe i pandryshueshëm i Shqipërisë së djeshme, të sotme dhe të nesërme.

Fjalim i mbajtur sot në Parlamentin e Shqipërisë.

Flet ambasadori i Shqipërisë në Kosovë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Ambasadori shqiptar në Kosovë, Qemal Minxhozi, shprehu shqetësimin për situatën e krijuar mes Kosovës dhe Serbisë...

Periskopi.com Lajme

Ai tha se palët janë në shkallën më të lartë të acarimit të marrëdhënieve të tyre dhe nëse bisedimet nuk vazhdojnë, situata mund të përkeqësohet më shumë.

Duke folur në Komisionin e jashtëm, Minxhozi tha se “treni” të cilin duhet të marrin palët është “treni” i Bashkimit Europian, duke lënë mënjanë të shkuarën.

Minxhozi tha se Kosova dhe Serbia kanë një marrëdhënie të ngushtë ekonomike.

Serbia eksporton rreth 500 milionë euro produkte ushqimore në Kosovë, ndërsa theksoi se “treni” që duhet të marrin palët është “treni” i Bashkimit Europian dhe jo “treni” që cenon pavarësinë e Kosovës.

Armatimi i Shqipërisë nga Amerika, alarmohet Greqia

Situata në rajonin e Ballkanit sa vjen edhe përkeqësohet. Teksa ditët e fundit është vënë re një përplasje e fortë mes Serbisë dhe Kosovës, duket se në lëvizje janë vënë dhe amerikanët.

Periskopi.com Lajme

Pak kohë më parë ishte ministrja Mimi Kodheli, ajo që deklaroi në Komisionin e Sigurisë se Shqipërisë do i dhurohen 250 autoblinda nga ushtria amerikane.

Kjo deklaratë e saj ka bërë bujë në mediat greke, të cilat e kanë lidhur çështjen me situatën në Mitrovicë.

Një sërë portalesh greke kanë shkruar se dhurimi i 250 automjeteve të blinduara është një përgjigje ndaj agresionit rus.

“SHBA do dërgojnë në Shqipëri 70 autoblinda në misionin e parë, ndërsa 180 të tjera do dërgohen në një tjetër mision, duke e çuar në 250 numrin e pajisjeve për ushtrinë shqiptare. Kjo është një lëvizje shumë e qartë e Uashingtonit lidhur me atë që po ndodh mes Kosovës dhe Serbisë”, tha ai, shkruan portali “Pentapostagma”.

Sipas tij, treni serb që tentoi të hyjë në Kosovë duket se po sjell një klimë të re tensioni në Ballkan. Më tej thuhet se SHBA dhe Rusia po e zhvendosin hegjemoninë e përplasjeve në rajonin tonë. Më tej portali shkruan se armatime do të dhurohen dhe nga Turqia, pasi ka një marrëveshje mes vendeve. Sipas tij pritet që në përplasjen ruso-amerikane në Ballkan të ndërhyjë dhe Ankaraja.

Sipas tyre kjo do të bëjë rrezik për Greqinë. “Ushtria shqiptare ka një kontratë me vlerë 10 milionë euro me Turqinë për furnizim me armë, tipi i të cilave ende i panjohur. Pra, siç duket situata në Ballkan po ndryshon. Një luftë e mundshme shqiptaro-serbe do të sjellë një sërë reaksionesh zinxhir, ku pritet që të ndërhyjë dhe Turqia, me pretekstin se do të mbrohen pakicat myslimane”, shprehet më tej portali.

Jehonë marrjes sa makinave ka pasur dhe nga një sërë portalesh të tjera, të cilat kanë ngritur shqetësimin se tensionet ruso-amerikane po zhvendosen në vendin tonë.

Reagimi i mediave greke ka marr shkas nga një deklaratë e dhënë nga ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. Në një intervistë televizive ajo dha detaje për mbërritjen e makinave të blinduara nga SHBA. Ajo u shpreh se ato do të dhurohen në kuadër të bashkëpunimit në NATO. “Ne i kemi ndihmuar aleatët dhe ata na ndihmojnë ne sot. Qeveria italiane dhuron 5 mijë pushkë automatike të reja dhe me këtë mbyllim kërkesën e të gjithë forcave të armatosura me vlerë 10 milionë euro.

Po ashtu dhe në vlerën e rreth 12 milionë euro do të vinë nga SHBA mjete transporte të blinduara. 25 milionë euro nuk do të paguhen nga taksat e taksapaguesve, por do të vijnë si donacione nga aleatët”, tha ajo. Pak kohë më parë në vendin tonë mbërriti dhe vetë kreu i CIA, apo dhe zv/ sekretari i Jashtëm dhe vizita e tyre u deklarua se kishte të bënte pikërisht me avancimin e Rusisë në Ballkan.

Sipas mediave greke, Rusia ka dhuruar mjete dhe armatime për ushtrinë serbe dhe SHBA ka nisur që të kundërpërgjigjet.

Mbetet të shihet nëse këto armatime janë në kuadër të aleancë, apo Ballkani sërish do shërbejë për nisjen e konflikteve botërore.

 

ShBA dhuron qindra autoblinda për ushtrinë e Shqipërisë!

Periskopi.com Video

Japonia hap ambasadë në trojet shqiptare (Foto)

Kosova dhe Shqipëria kanë ambasadat e tyre në Japoni e normalisht edhe ambasadorët, por Japonia nuk kishte deri më tani një të tillë në trojet shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Ajo tashmë është hapur, raporton Periskopi

Në rrugën e ambasadave në Tiranë valon tashmë flamuri japonez, e kjo konsiderohet si një epokë e re në marrëdhëniet midis dy kombeve të vjetra.

Ambasador rezident mësohet se do të jetë, Makoto Ito. / Periskopi.com

Ambasada e japonie 15871936_1846107155669638_4605082312469808450_n

Rënia e shkëmbimeve tregtare Kosovë – Shqipëri alarm për bizneset, boshllëkun e mbush Serbia

Eksportet e Shqipërisë me Kosovën ranë me 25% në periudhën janar-nëntor 2016, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Ndërsa importi, sipas Institutit të Statistikave, pësoi rritje me vetëm 3%.

Periskopi.com Lajme

Rënia e shkëmbimeve tregtare ka shqetësuar bizneset e dy vendeve, të cilat thonë se hapësirat boshe po i shfrytëzojnë vendet e tjera të rajonit, duke nënkuptuar serbët.

“Shumë vende të rajonit e më gjerë janë shumë agresive dhe është më e lehtë të depërtosh kur përçan dhe sundon, ndaj duhet vërtetë të jemi shumë më aktivë”, ka deklaruar Safet Gërxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës.

“Kemi një thjeshtim të pamjaftueshëm të procedurave lidhur me sistemin doganor dhe as Shqipëria e as Kosova nuk janë në statusin që të jenë konkurruese në rajon me produktet e tyre. E gjithë pengesa është mungesa e suportit dhe politikave subvencionuese”, ka thënë kreu i Dhomës së Tregtisë në Shqipëri, Nikolin Jaka.

Bizneset në të dy anët e kufirit që flet shqip tashmë kërkojnë aksion dhe jo fjalë, si dhe besim tek produktet shqip, raporton Top Channel.

“Problemet ekonomike nuk mund të zgjidhen me takime në nivele kryeministrash, sepse këto takime janë më tepër një show që i përngjan më tepër fasadës së problemeve sesa zgjidhjes së tyre”, ka nënvizuar Gërxhaliu.

“Ne duhet të orientohemi tek produktet shqiptare dhe kosovare. Duhet t’i përkushtohemi më tepër identitetit tonë dhe shprehjes së famshme ‘blej shqip’”, ka shtuar Jaka.

Gripi i shpendëve rikthehet në rajon, Shqipëria në gjendje gatishmërie

Gripi i shpendëve, apo siç quhet ndryshe influenca aviare, ka rrethuar Shqipërinë, pasi ka prekur Greqinë, Kroacinë, Maqedoninë dhe vende të tjera të BE-së dhe Ballkanit.

Periskopi.com Lajme

 

Përhapja me shpejtësi e influencës aviare me patogjenicitet të lartë në rajonin evropian dhe në vendet fqinje me Shqipërinë, ka vënë në gjendje gatishmërie dhe autoritetet në këtë vend, shkruan sot Koha Ditore.

Në kuadër të masave për parandalimin e virusit të gripit të shpendëve, ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave të Shqipërisë , Edmond Panariti, vizitoi të hënën kompleksin e rritjes së shpendëve “Chicken Farm” në Kavajë.

Ministri i Bujqësisë pa nga afër masat e marra nga sipërmarrësi për parandalimin e futjes së virusit nëse ai vjen në Shqipëri, si dhe kërkoi masa rigoroze nga të gjitha kompanitë e mbarështimit të shpendëve në të gjithë vendin, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Bujqësisë.