Thaçi thotë se NUK e ka përmendur “Shqipërinë e Madhe”

Periskopi.com Lajme

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka thënë se në asnjë deklaratë nuk e ka përmendur krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’.

Thaçi vuri në dukje se mungesa e lidershipit dhe vizionit të Bashkimit Evropian hap rrugën për ideologji tjera dhe ndikon në rajon, si nacionalizimi, ekstremizmi dhe radikalizmi politik, transmeton lajmi.net.

“Kjo frymë është e përbërë nga Serbia dhe e mban atë për të shërbyer ndaj interesave të saj për legjitimitetin e Serbisë së Madhe, e cila tani vepron nën hundët e BE-së dhe bashkësisë ndërkombëtare”, ka thënë Thaçi.

Ai ka theksuar se Serbia nuk ka reaguar ndaj tij mirëpo ka përsëritur tregimet e vjetra të cilat me dekada kanë manipuluar dhe frikësuar njerëzit.

“Serbia duhet të ndahet nga e kaluara dhe të kthehet në një të ardhme të re. Kjo do të thotë që të heqë dorë nga politika e cila rajonin e sheh si armik”.

Presidenti ka thënë se Kosova dëshiron të forcojë paqen dhe stabilitetin në të gjithë rajonin. “Kjo është arsyeja pse ne duhet të angazhohemi që sa më shpejt të anëtarësohemi në BE”.

Sipas Thaçit deklaratat e tij për mungesën e lidershipit të BE-së nuk do të thonë konflikt i hapur me Bashkimin Evropian mirëpo kjo është një thirrje për bashkëpunim të sinqertë dhe strategjik me Kosovën si dhe me vendet e tjera.

Sa i takon situatës politike në Kosovë, Thaçi ka thënë se në qoftë se koalicioni qeverisës e konsideron të nevojshme për të shkuar në zgjedhje të parakohshme ai si president do të respektojë këtë vendim, por shtoi se tani për tani nuk ka një vendim të tillë.

“Shqipëria e Madhe po mbështetet prej gruas së Erdoganit, Emines”

Periskopi.com Lajme

Turqia po shpreh hapur tendencën e saj që sërish të jetë faktor në Ballkan, shkruan portali rus Sputnik. Ky medium, thotë së është gruaja e Erdoganit, Eminja, që operon në rajon dhe po shtyn përpara agjendën për një Shqipëri të Madhe.

Turqia në rajon ka mbi 1000 operativë, të cilët veprojnë në sektorin e shoqërisë civile, e ku mbështetësi më i madh i tyre është bashkëshortja e Presidentit të Turqisë Erdogan, Eminja. Ajo, sipas këtij portali ka krijuar një rrjet të organizatave të ndryshme që veprojnë në rajonin e Ballkanit.
Këtë e ka pohuar për Sputnik, eksperti për çështje të terrorizmit, Xhevad Galijasheviç.
“Përmes organizatave të llojllojshme jo qeveritare bashkëshortja e Erdoganit, Eminja, operon në Kosovë, Bosnje dhe Hercegovinë, Sanxhak, dhe Shqipëri…” ka pohuar Galijasheviq.

Sipas tij, ideja për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, pastaj akuzat ndaj Brukselit që vijnë nga politikanë të Kosovës – e tëra duket se është mirë e sinkronizuar.

Dyshimet që vijnë edhe nga qarqet e shërbimeve informative serbe, se prapa krejt kësaj fushate qëndrojnë shërbimet sekrete turke, nuk janë larg realitetit, kanë pohuar burime të Sputnik

A po i shfrytëzojnë shqiptarët raportet e përkeqësuar mes Turqisë dhe BE’së, dhe në të njëjtën kohë a po e shfrytëzon Turqia Kosovën si tokën më të plleshme brenda kontinentit europian për t’iu hakmarrë BE’së?

Interesi mund të jetë i dyanshëm. Dhe krejt kjo prapa shpinës së Serbisë, shkruan Sputnik dhe mediet serbe./ Periskopi

Daçiq alarmohet nga ‘Shqipëria e Madhe’, kërkon reagim nga ndërkombëtarët

Periskopi.com Lajme

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, thotë se BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe do të jetën drejtpërdrejt përgjegjëse për pasojat nëse nuk reagojnë ndaj deklaratave të politikanëve shqiptarë.

Ai këtë e ka thënë pas deklaratave për bashkimin e Shqipërisë, Kosovës dhe tri komunave shqiptare në jug të Serbisë.

Duke reaguar në fjalët e kryetarit të komunës së Bujanocit, Jonuz Musliu se bashkimi i Shqipërisë dhe Kosovës “është i pakuptimtë pa Luginën e Preshevës”, Daçiq ka thënë se politikanët shqiptarë po bëhen “kërcënimi kryesor i paqes dhe stabilitetit në Ballkan dhe Evropë”, transmeton lajmi.net.

“Deklaratat e koordinuara të Ramës, Thaçit dhe Musliut tregojnë se Shqipëria e Madhe është qëllim i të gjithë shqiptarëve. Sot, Musliu më këtë i është afruar edhe Nishit, nesër edhe Shkupit, Ulqinit, Epirit. A do të flasin për këtë BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe? Nëse nuk e bëjnë edhe kësaj here, kur Shqipëria e Madhe ka arritur deri te Nishi, do të jenë përgjegjës të drejtpërdrejt për pasojat”, ka thënë Daçiq.

Ai tutje ka kërcënuar duke thënë se “shqiptarët duhet mirë t’i masin fjalët e tyre dhe t’i zgjedhin ato, sepse më në skenën ndërkombëtare nuk janë mbrojtësit e tyre të cilët kanë bombarduar Serbinë që t’ia marrin Kosovën”.

“Kjo më kurrë nuk do të përsëritet. Serbia askënd nuk po e provokon, por askujt nuk i frikësohet. Për fat të mirë, e gjithë kjo është vetëm një ëndërr e bukur”, ka thënë Daçiq.

 

Hill: Shqipëria nuk donte të ishte një me Kosovën

Ambasadori Christopher Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri, pas 45 vjet izolimi të diktaturës komuniste.

Periskopi.com Lajme

Ai ndodhet në Shqipëri me rastin e ceremonisë së 25 vjetorit të rikthimit të personalit të Ambasadës amerikane në godinën që kishte shërbyer si seli diplomatike në vitet 1930.

Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, Hill kujton kohët e shërbimit të tij në Shqipërinë e porsadalë nga diktatura, ndërsa duke folur për zhvillimet në Ballkan thotë se “është një proces ende papërfunduar”.

Ai ka qenë pjesëmarrës kryesor në disa ngjarje me rëndësi në Ballkan. Për atë se si e sheh Ballkanin sot, Hill shprehet: “Padyshim që Ballkani është një proces i papërfunduar, por mendoj se është bërë përparim”.

Kur përmend punën e tij në Shqipëri dhe më vonë në çështjen e Kosovës, thotë se ka kuptuar një gjë “më mirë se të tjerët”:

“Shqipëria nuk donte të ishte një vend me Kosovën; e kuptova se ishin dy vende me të ardhmen e vet. Asnjëherë nuk shqetësohesha si të huajt e tjerë mbi krijimin e Shqipërisë së Madhe”, tha ai. /VoA/ Telegrafi