Lavdrim Muhaxheri dha urdhër për sulm në ndeshjen Shqipëri-Izrael, dalin përgjimet

Katër shqiptarët e arrestuar në Shkodër si të implikuar me organizatën terroriste ISIS, kishin planifikuar të sulmonin stadiumin "Loro Boriçi"me eksploziv dhe më pas me automatikë, teksa do zhvillohej ndeshja Shqipëri-Izrael.

Periskopi.com Lajme

Urdhri për të kryer kasaphanën brenda dhe jashtë stadiumit ka mbërritur nga disa luftëtarë kosovarë që luftojnë për ISIS-in në Siri.

Lavdërim Muhaxheri, që drejton një batalion rekrutësh nga Ballkani dhe Ridvan Haqifi, po ashtu drejtues i një grupimi rekrutësh në Siri, kanë urdhëruar që të sulmohen të pafetë, (Izraelitët), ku të luanin futboll në stadium.

Qëllimi ka qenë për të kryer një skenar të njëjtë terrori si në Paris, kur ishte planifikuar të zhvillohej ndeshja e futbollit Francë-Gjermani.

Në komunikimet që Muhaxheri, Haqifi dhe disa persona të tjerë në Kosovë kanë mbajtur nëpërmjet “Skype”, është biseduar se duhet patjetër të sulmohet, pasi kështu ishte vullneti i profetit.

Muhaxheri dhe Haqifi, në bisedat e kryera mësohet të kenë pohuar se shteti i kalifatit, e ka miratuar këtë sulm dhe se sapo të kryhej, do merrte përsipër autorësinë e këtij akti, që siç e quanin ata,ishte i devotshëm.

Ndër të tjera, Muhaxheri dhe Haqifi, nëpërmjet urdhrave të tyre, që transmetoheshin tek celula e tyre në Kosovë dhe më pas kjo e fundit, ia transmetonte imamit të vetëshpallur Xhezair Fishti, kërkon me insistim organizimi i një sulmi me armë në burgun, ku qëndrojnë 9 personat e arrestuar dy vite më parë nga prokuroria e Krimeve të Rënda, mes të cilëve dhe dy imamët e vetëshpallur Genci Balla dhe Bujar Hysi.

Të dyja këto sulme, duhej ti kryenin dy celula, ajo kosovare dhe ajo shqiptare, njerëzit e të cilave duhet të bashkëpunonin me njëri-tjetrin, fillimisht për të sulmuar izraelitët.

Në këto takime mes dy celulave, shqiptarët kishin zgjedhur berberin Ergys Faslija, mjekun Bekim Protopapa, Medat Hasani dhe imamin e vetëshpallur të një xhamie në Dibër, Xhezair Fishti.

Ky i fundit, ka qenë dhe personi që hynte dhe dilte në Kosovë, me argumentin e mbajtjes së ligjëratave në xhami dhe organizimeve fetare, Fishti, merrte urdhrat në Kosovë që vinin nga Muhaxheri e Haqifi, dhe më pas i transportonte këto urdhra tek celula e tyre në Shkodër.

Në bisedat e përgjuara, mes tyre SHISH dhe Prokuroria kanë konstatuar se anëtarët e dy grupeve shfaqin pakënaqësi ndaj sistemit, pakënaqësi ndaj dënimeve të disa imamëve në Kosovë dhe Shqipëri, madje u bëhet thirrje dhe lutje fetare që këto burgje të sulmohet patjetër, nëpërmjet hakmarrjes së tyre.

Gjithashtu në bisedat e përgjuara, kërkohet hakmarrje edhe për gjyqtarët që kanë dhënë këto vendime.

I gjithë materiali referues i nisjes së hetimeve dhe arrestimi në Shqipëri i 4 personave dhe Kosovë të 9 të tjerëve e 3 personave në Maqedoni, ka ardhur nga shërbimet inteligjente partnere, të cilat kanë fiksuar biseda për kryerje të akteve terroriste.

Për këto dyshime, është bërë edhe ndërhyrja për arrestimin e tyre për të evituar çdo incident të mundshëm si për lumturimin e 38 martirëve katolikë në meshën e Shkodrës ashtu edhe para dhe gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael, që tashmë do të zhvillohet në Elbasan./ Shqiptarja

Tërmet në Shkodër

Një tërmet 4.4 ballësh të Richterit ka rënë sot në mëngjes, rreth orë 06:15 në Shkodër dhe ka shqetësuar shkodranët e zgjuar herët dhe ka ngritur nga gjumi shumë të tjerë që ende po flinin.

Periskopi.com Lajme

Epiqendra e tërmetit, siç njoftuan medie vizuale nga Shqipëria në mëngjes, ka qenë në Rrëshen.

Tash për tash nuk ka raport për dëmet ose për viktimat eventuale, transmeton Koha

Me këtë tërmet dridhjet e Tokës e kaluan Adriatikun dhe arritën në anën tonë të detit.

Italia, në anën tjetër të detit, ka më shumë se një javë që po tronditet nga dridhjet të kanë bërë shumë dëme materiale deh kanë plagosur disa persona.

Ankohen tifozët kosovarë: Ku janë monedhat tona në Shkodër?

Tifozët që ishin në Shkodër për të parë nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Kroacisë, janë kthyer me shumë ankesa.

Periskopi.com Sporti

Shumë nga ta janë ankuar se kanë humbur më shumë para se sa që kishin planifikuar. Të gjitha monedhat që i kishin me vete janë detyruar që t’i lënë në hyrje të stadiumit, për të mos i gjetur ato më.

“Kisha monedha të hekurit, të cilat mu morë, pa e ditur se ku po shkojnë. Paramendojeni nëse kanë qenë 10 mijë tifozë dhe secili me siguri që ka patur para të tilla, atëherë sa para kanë fituar atë të stadiumit”, ka thënë një tifozë kosovarë që ishte në “Loro Borici”.

Në një përllogaritje të thjeshtë, nëse secili nga tifozët do të kishte së paku 1 euro në xhep, atëherë minimalisht 5 mijë euro do të grumbulloheshin nga zyrtarët në stadium.

Tifozët e Shkodrës: Edhe me Shqipërinë edhe me Kosovën

Atmosfera në Shkodër po bëhet çdoherë e më e zjarrtë para ndeshjes Kosovë-Kroaci, e cila zhvillohet sonte mbrëma.

Periskopi.com Sporti

Qyetarët dhe tifozët shkodranë shpresojnë në fitore të Kombëtares Shqiptare dhe Përfaqësueses së Kosovës.

Kur ata u pyetën se cilën ndeshje do ta ndjekin, Kosovë-Kroaci apo Lihtenshtajn-Shqipëri, ata u përgjigjen se do t’i ndjekin të dyja. /Periskopi.com

Policia e Kosovës në Shkodër

Shumë pjestarë të Policisë së Kosovës janë shpërngulur sotë në Shkodër.

Periskopi.com Sporti

Kjo është bërë për të ofruar edhe më tepër siguri para gjatë dhe pas ndeshjes Kosovë-Kroaci, e cila zhvillohet sonte me fillim nga ora 20:45 në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2018.

‘Dardanët’ do të kërkojnë sot fitoren e parë në kualifikime. /Periskopi.com

Futbollistët e Kosovës nisen për në Shkodër

Lojtarët e përfaqësueses së Kosovës, të drejtuar nga Albert Bunjaki, pas seancës stërvitore të zhvilluar në Drenas, janë nisur për në Shkodër.

Periskopi.com Sporti

Atje pritet të vendosen në një hotel, ku gjithashtu do të qëndrojnë edhe lojtarët e kombëtares kuqezi, në pritje të kundërshtarëve të tyre për Botërorin “Rusi 2018”, raporton Koha.net.

Kosova pritet të zhvillojë ndeshjen e dytë të kësaj faze kundër Kroacisë në stadiumin “Loro Boriçi” të enjten më 6 tetor nga ora 20:45.