Ushqimet që s’duhen ngrënë kurrë në mëngjes

Periskopi.com Shëndeti

Sigurisht që të gjithë e dimë se të ngrënit mëngjes është e rëndësishme, por ajo që shumë njerëz s’dinë është se si ndihen gjatë ditës kur konsumojnë ushqimet e gabuara për mëngjes. 

Jo vetëm kaq, por të ngrënit shëndetshëm mëngjes redukton mundësinë e zhvillimit të kancerit dhe diabetit. Ja cilat janë ushqimet që duhet të shmangni për mëngjes për të pasur shëndet sa më të mirë.


Proshutë, sallam dhe salçiçe

Mishi i përpunuar ka nitrate që lidhen me kancerin kolorektal. Në fakt, Instituti për Kërkime ndaj Kancerit në SHBA, ka publikuar së fundi 10 gjëra që duhet të bëni për të reduktuar riskun e zhvillimit të kancerit. Shmangja e nitrateve është rregulli numër një. Por çfarë do të thotë kjo për ata që hanë mish në mëngjes? Që duhet të ndryshojnë menunë e mëngjesit, sigurisht!

 Drithëra të sheqerosura

Si mund ta bëjmë diferencën midis sheqerit të keq dhe ati të mirë për shëndetin tonë?  Disa drithëra janë përplot me karbohidrate dhe sheqer. Kur i hani, sheqeri në gjakun tonë i thumbon menjëherë ato dhe i dërgon në fund. Nëse doni që energjitë tuaja të mos dërrmohen që në mëngjes, është mirë që t’i shmangni këto drithëra. Në vend të tyre, zgjidhni drithëra me shumë fibra dhe proteina. Nëse doni edhe opsione të tjera, ushqehuni me drithëra që përmbajnë arrorrë për të përftuar më shumë proteina dhe fibra.

Petulla të paketuara me shurup artificial

Ndërsa shurupet natyrale kanë ëmbëlsues të shëndetshme, ekzistojnë një sërë shurupesh artificiale nëpër dyqane që e kanë të lartë nivelin e shurupit fruktoz të drithërave. Ëmbëlsuesit që derivojnë nga drithërat janë gjithashtu prezent në të shumtën e ushqimeve të paketuara. Shurupi i tepërt fruktoz i drithërave çon në obezitetin abdominal, i cili ruhet midis organeve. Ky është obeziteti që çon në kancer. Një studim i fundit i publikuar në një revistë për shëndetin, e lidh nivelin e lartë të shurupit fruktoz të drithërave me diabetin.

Nëse ke parë ëndërr sikur të bien dhëmbët, ka një kuptim të rëndësishëm pas kësaj

Periskopi.com Shëndeti

Je zgjuar ndonjëherë e trembur nga shtrati dhe je kujtuar që po ëndërroje sikur të binin dhëmbët? Kjo mund të fshehë di?ka shumë të rëndësishme për ty dhe për mënyrën se si po të shkon jeta.

Është një ëndërr që, në të vërtetë, është e ngjashme për shumë njerëz. Ka disa shpjegime pse shikon pikërisht këtë lloj vizioni. Ja si mund ta kuptosh më mirë se ?farë po të ndodh me mendjen.

Kuptimi më i shpeshtë që i jepet një ëndrre të tillë (dhe më fatlumi) është që, në të vërtetë, nuk po kujdesesh si? duhet për veten dhe ti e di këtë. Kur dhëmbët bien e zhduken, marrin me vete edhe rutinën e të bërit të gjërave, si? është p.sh ushqimi apo gjëra të tjera nga e përditshmja. Mendja mund të jetë duke të të thënë që duhet të fillosh të shohësh më tej, pas vetes, mendërisht apo psikologjikisht, në vend që të fshish përgjegjësitë.

Po ashtu, një kuptim tjetër është edhe frika se po plakesh. Nëse ke bërë ndonjë ndryshim të rëndësishëm në jetë, duhet të mendosh më shumë për të, mbi të gjitha. Nëse ideja e të plakurit të bën nervoze, ajo do të jetë në mendje edhe ndërsa je duke fjetur, ndaj edhe shikon të tilla ëndrra.

Mendimet se dhëmbët bien mund të jetë gjithashtu edhe një shenjë që ke nevojë të ushqehesh (mendërisht). Ndoshta ti nuk e analizon shumë këtë gjendje, por nëse nuk ke askënd që të shohë pas teje, duhet të mendosh seriozisht për këtë. Këto lloj ëndrrash janë një mënyrë për të të treguar që ke nevojë për një njeri në jetë që kujdeset për ty.

Si? e sheh, ka disa mënyra për të interpretuar këto lloj ëndrrash. Gjëja më e mirë për të bërë është të analizosh jetën dhe të shohësh nëse ka aty nevojë për shpjegime. Nëse gjith?ka që të ndodh në jetë është korrekte dhe ti e kupton, atëherë ëndrrat do të mbeten vetëm ëndrra.

Seksi pa prezevativ u bën mirë femrave, ja pse

Periskopi.com +18

Një studim i udhëhequr nga psikologu Gordon Gallup në Universitetin Albany në SHBA, zbuloi se gratë që bëjnë seks pa kondom treguan më pak shenja të depresionit.

Pjesë e studimit ishin rreth 300 gra të moshave të ndryshme të cilat plotësuan formular anonim e që trajtonin jetën e tyre seksuale.

Në formular përfshihej pyetja edhe sesa herë kryenin marrëdhënie seksuale dhe nëse përdornin kondom apo ajo.

Rezultatet treguan se gratë që bëjnë seks por nuk përdorin kurrë prezervativë, shfaqën shenja shumë më të vogla të depresionit, sesa ato që përdorin zakonisht.

Më thuaj numrin e këmbës, të të them sa vjet do jetosh

Periskopi.com Shëndeti

Njerëzit me këmbë më të vogël duhet të kenë një jetëgjatësi më të shkurtër se ata me madhësi të këmbës më të mesme, të cilët jetojnë më gjatë.

Shkencëtarët kanë studiuar se si madhësia e këmbës ndikon në jetëgjatësinë dhe kanë gjetur rezultate të papritura. Për disa, megjithatë, ky studim shkon përtej të çuditshmes.

Dr. Hans Bjors, epidemiolog nga Stkoholm, ka thënë se është e mahnitshme, por madhësia e këmbës mund të parashikojë jetëgjatësinë, transmeton Indeksonline.

Për këtë është bërë një studim me një grup prej 800 njerëz të përbërë nga burra dhe gra. Ndërsa, studimi i ri përfshinte një grup të vogël njerëzish.

Ne kemi përdorur të dhënat kompjuterike për të krahasuar njerëzit nga të gjitha fushat e Suedisë. Ne kemi studiuar se sa vjeç ishin ata kur vdiqën, dhe shkaku i vdekjes me ç’rast gjetëm se madhësia e këpucëve definitivisht është e lidhur me jetëgjatësinë e jetës- ka thënë mjeku.

Megjithatë, edhe pse me sa duke ekziston një lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe jetëgjatësisë, nuk ka asnjë lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe sëmundjeve të mundshme që një person mund të marr.

Sipas biologes, Elizabt Blackburn dhe psikologes, Elisa Epel me sa duket ka një këshillë për humbje peshe që njerëzit duhet ta respektojnë në mënyrë që njerëzit të mbetesin në formë të mirë dhe të ruajnë rinin e tyre, raporton Express.co.uk, transmeton Indeksonline.

Ju mund të na besoni, sepse ne i kemi kushtuar kësaj vite të tëra për të kuptuar procesin  e plakjes.

Këto hulumtime kanë arritur të kuptojnë se si dikush kanë shkëlqim të shëndetit dhe rinisë, ndërsa bashkëkohësit tjerë kanë rrudha, flokë gri dhe duke më të rraskapitur. Siç duket, sipas tyre çelësi për të ngadalësuar moshën qëndron në kromozome.

Shkencëtarët kanë dhënë një tabelë që tregon se kjo është shkalla e viteve në lidhje me këpucët.

Njerëzit mund të jetojnë më gjatë se sa lidhja e tyre me madhësinë e këpucëve vetëm nëse jetoni në një mënyrë të shëndetshme, theksojnë studiuesit./Indeksonline/

Kjo është tabela e jetëgjatësisë sipas numri të këmbëve:

Gratë:

Nr. 35= 67-69 vjet

Nr. 36= 70-76 vjet

Nr. 37= 77-82 vjet

Nr. 38= 78-84 vjet

Nr. 39= 73-75 vjet

Nr. 40= 70-72 vjet

Nr. 41= 67-70 vjet

Nr. 42= 66-69 vjet

Burrat:

Nr. 38= 66-69 vjet

Nr. 39= 67-72 vjet

Nr. 40= 72-75 vjet

Nr. 41= 73-77 vjet

Nr. 42= 75-82 vjet

Nr. 43= 74-79 vjet

Nr. 44= 67-72 vjet

Nr. 45= 66-69 vjet

Pilulat kontraceptive ulin kualitetin e jetës

Periskopi.com Shëndeti

Një studim i fundit tregon se pilulat kontraceptive mund të ulin gjendjen e përgjithshme te gratë me shëndet të mirë.

Hulumtimi i Institutit Karolina dhe Shkollës së ekonomisë në Stokholm ka përfshirë 340 gra të moshës ndërmjet 18 dhe 35 vjeç.

Gratë përdorën pilula kontraceptive, të cilat përmbajnë ethniylestradoil dhe levonorgestrel, dhe pilula të rreme, përkatësisht ato që nuk kanë kurrfarë përmbajtje të ilaçit.

Asnjëri nga grupet nuk ishte në dijeni se cilin lloj të pilulës e morën, ndërsa u vlerësua se kualiteti i jetës i grave që përdorën pilulat kontraceptive ishte më i ulët se sa ato që morën pilulat e rrejshme.

Gratë treguan se pilulat kishin ndikuar në mënyrë negative në jetën e tyre, si në disponim, vetëkontroll, vitalitet dhe nivel të sigurisë.

Hulumtuesit theksuan se duke pasur parasysh se ndryshimet ishin relativisht të vogla, rezultatet duhet marrë me kujdes, por njëherësh studimi tregon se faktorët negativë në kualitetin e jetës te disa gra mund të jenë me rëndësi klinike.

“Nuk dëshirojmë që gratë të ndalojnë së marri kontraceptivët oralë për shkak të rezultateve të dobëta, por nëse gratë janë të shqetësuara për shkak të ndikimit negativ në disponim dhe kualitetin e jetës, ato duhet të bisedojnë me mjekun, pasi duhet të ketë edhe alternativa”, tha autorja e studimit Angelica Hirscheberg. Ko-autori i studimit, Niklas Zetraeus tha se efektet negative në disa raste mund të jenë edhe si pasojë e marrjes së parregullt të pilulave.

Përfundon operacioni i Bajram Rexhepit, flasin doktorët për gjendjen e tij

Periskopi.com Lajme

Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi i është nënshtruar një operacioni neurokirurgjik.

Pas dy sulmeve në tru dhe gjendjes së përkeqësuar shëndetësore të tij, tashmë ai ka kaluar një ndërhyrje që ishte mëse e nevojshme, raporton Periskopi

Doktorët bëjnë të ditur se ndërhyrja ka kaluar pa komplikime.

Ai do të qëndroj në intensive e ishin familja e tij ata që këmbëngulën që ai të trajtohet në Qendrën Klinike Universitare.

Pas ndërhyrjes u mbajt një konferencë ku doktorët thanë se me gjendjen e Rexhepit janë marr të gjithë profesionistët që ka QKU-ja.

Arsim Morina drejtor i Klinikës ku ai u operua thotë se është parë mëse e nevojshme që ai ti nënshtrohet ndërhyrjes.

“Ka pësuar dy sulme në tru të cilat e kanë dëmtuar seriozisht shëndetin e tij.Qëllimi ka qenë që të lirohet truri nga të ënjturat, por jo vetëm ky. Ndërhyrja ka shkuar në rregull, nuk ka pasur komplikime. Ai po trajtohet shumë mirë dhe nuk dimë se cilat do të jetë gjendja e tij më vonë”, tha ai./ Periskopi

Mësoni të humbni peshë pa shumë lodhje

Periskopi.com Shëndeti

Të gjithë e dini se për të humbur peshë duhet shumë punë dhe mundim.

Megjithatë disa studime kanë treguar se zakonet tuaja luajnë shumë rol në këtë drejtim.

Nëse i ndërroni do të humbni peshë pa mund dhe shumë përpjekje.

Merrni frymë thellë

Frymëmarrja e thellë ul nivelin e kortizolit, një hormon i cili e rregullon peshën dhe stresin e fituar. Përveç kësaj, duke rritur sasinë e oksigjenit deri sa jeni duke marrë frymë thellë ju përshpejtoni dhe metabolizmin tuaj.

Hani më shumë perime në mëngjes

Mëngjesi siguron 25% të energjisë suaj të nevojshme gjatë ditës. Ky është vakti më i rëndësishëm i ditës që garanton performanca të mirë mendore dhe fizike. Mjekët thonë se ndër të tjera, mëngjesi ju ndihmon të reduktoni futjen e kalorive të tepërta në organizimin tuaj gjatë ditës, do të ndjeheni të plotësuar dhe do ta përmirësoni sistemin e tretjes.

Kur rrini ul, qëndroni drejt

Rrini të ulur drejt, nëse ju jeni duke punuar, duke ngrënë, apo duke shikuar një film. Kjo do të ju ndihmojë që në mënyrë të shkëlqyer të humbisni peshë më shpejt dhe në mënyrë efektive. Ky zakon i thjeshtë zvogëlon nivelin e kortizolit në trupin tuaj.

Hani ushqime pikante

Ushqimet pikante ju ndihmojnë të përshpejtoni procesin e djegies së yndyrës në trupin tuaj.

Hiqni yndyrën e tepërt të ushqimeve duke përdorur letër

Nëse ju nuk mund të hiqni dorë nga ushqimet e skuqura ose me vaj, të paktën mund ta reduktoni numrin e kalorive që përmbajnë. Përdorni letër për t’i mbështjellur – ajo do të absorbojë yndyrën e tepërt, dhe ju do të jeni në gjendje për të ngrënë ushqimin tuaj të preferuar.

Hani para pasqyres

Tashmë është fakt i provuar nëse hani ushqim para një pasqyroje, do të hani më pak.

Ecni shkallëve

Gjithmonë ecni shkallëve në vend se të hipni në ashensor. Nëse këtë veprim e bëni çdo ditë kjo do të ju ndihmojë shumë.

Pini dy gota ujë para ngrënies

Ekspertët rekomandojnë të pini dy gota të mëdha të ujit para çdo vakti për të shmangur ngrënien e tepërt. Ky zakon i thjeshtë ju bën të hani më pak.

Ecni

Ecja tashmë është vërtetuar se është ushtrim i përkryer të humbje të peshës. Ju mund të djegin deri në 255 kalori në orë nëse ju bëni një shëtitje me hapa më të ngadalshëm dhe deri ne 391 kalori nëse ju ecni pak më shpejtë.

Ushqimin servojeni në pjatë të vogël

Kjo do të ju ndihmojë shumë që ju të mos hani tepër, por vetëm atë që e keni të seruar në pjatën tuaj.

Hani ngadalë

Kur ju përtypeni ngadalë i jepni trurit tuaj kohë të mjaftueshme për të marrë sinjalin e ngopjes.

Bëni dush me ujë të ngrohtë

Hulumtuesit rekomandojnë që të bëni dush me ujë nxehtë, pasi mund të djegin kalori sikurse kur e bëni një shëtitje prej 30-të minutave.

Puthni sa më shumë, ka shumë përfitime

Puthja është një ndër gjestet dhe simbolet emocionale më të bukura të dashurisë. Por keni menduar ndonjëherë se është shumë më tepër se kaq? A e dinit se puthja forcon sistemin imunitar apo se ndihmon në humbjen e peshës sepse përshpejton metabolizmin, ose se ajo ndihmon për të luftuar problemet dentare dhe simptomat e alergjisë? Në këtë artikull do t’ju shpjegojmë përfitimet e pabesueshme shëndetësore të puthjes:

Periskopi.com Shëndeti

Forcon sistemin imunitar: a e dinit se puthja ndihmon në parandalimin e sëmundjeve? Si është e mundur? Ky veprim mobilizon sekrecionet hormonale që natyrisht kontribuojnë në rritjen e mbrojtjes trupore.

Është antidepresante: puthja shkakton lirimin e oksitocinës nga trupi, hormon i cili ju jep ndjesi të mirë njerëzve dhe i shkarkon nga depresioni, mërzia apo ankthi.

Parandalon problemet kardiovaskulare: stresi është një nga shkaktarët kryesore të disa sëmundjeve, përfshirë këtu kolesterolin e lartë dhe sëmundjet kardiovaskulare. Puthja mund të rrisë normat e rrahjes së zemrës dhe mund të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut.

Stërvit muskujt e fytyrës: puthja është një “ushtrim” që lëviz deri në 30 muskuj të fytyrës dhe aktivizon qarkullimin e gjakut. Ky mund të quhet një masazh i vërtetë dhe natyral që i bëhet fytyrës.

Parandalon problemet dentare: sipas studimeve të bëra, puthja transferon rreth 40.000 baktere të padëmshme tek personi tjetër, të cilat janë një mekanizëm natyror mbrojtës që vijnë përmes pështymës.

Përshpejton metabolizmin: kur putheni harxhoni kalori, jo vetëm nëpërmjet lëvizjeve të muskujve të fytyrës, por edhe nëpërmjet emocioneve që krijohen. Ky veprim mund të rrisë deri në 70-140 rrahje në minutë. Kjo do të thotë se metabolizmi përshpejtohet.

9 ushqimet që parandalojnë shfaqjen e rrudhave

Femrat do të bënin çdo gjë vetëm për të shtyrë sa më shumë procesin e plakjes, por fatkeqësisht askush deri më tani nuk e ka zbuluar shatërvanin e rinisë së përjetshme. Sa gjenetike, ky proces përshpejtohet apo ngadalsohet sipas stilit të jetesës së gjithëselit prej nesh.

Periskopi.com Shëndeti

Jeni ende në kohë të bëni ndryshimet e duhura për të parandaluar shfaqjen e rrudhave duke përfshirë në regjimin ushqimor 10 ushqimet e mëposhtme. Këto fruta perime erëza dhe lëngje përmbajnë antioksidantët më të fuqishëm dhe do të bëjnë mrekulli për ju !

 1. Qershi, shegë dhe boronica

Janë të pasura me vitamin C dhe promovojnë prodhimin e kolagjenit.

 1. Caji jeshil

Një tjetër burim antioksidantësh që ndihmon lëkurën të rigjenerohet.

 1. Karotat, pjeshkët dhe kajsitë

Frutat që përmendëm janë të pasura në vitaminë A dhe beta karoten. Të dyja parandalojnë shfaqjen e rrudhave dhe ndihmojnë indin epitelial të rigjenerohet nëse ka pësuar dëmtime falë faktorëve të jashtëm atmosferikë .

 1. Domatet

Domatet mbrojnë lëkurën kundër rrezeve të dëmshme të diellit UVA dhe UVB deri në 30%, e gjitha kjo fale antioksidantit lycopene.

5.Vaji i ullirit dhe ullinjtë

Përbërësit kryesor të dietës mesdhetare, që janë burime të shkëlqyera të vitaminës E dhe antioksidantëve gjithashtu. Mbrojnë lëkurën nga radikalet e lira dhe e mbajnë atë të hidratuar në nivel qelizor.

 1. Kosi

Ky derivat i qumështit lufton irritimet dhe skuqjet e lëkurës pasi është i pasur në probiotikë, baktere të mira për organizmin e njeriut.

 1. Arrat

Arrat dhe frutat e tjera të thata përmbajnë yndyrë të shëndetshme dhe vitaminë E që hidratojnë lëkurën dhe parandalojnë inflamacionin.

 1. Peshku

Falë acideve yndyrore të shëndetshme omega 3, peshku është lloji i mishit që bën mrekullira për lëkurën tuaj. Nuk e lë lëkurën të thahet dhe i jep shkëlqim.

 1. Mjalti

I fundit në renditje por jo më pak i rëndësishëm, mjalti ka veti antibakteriale antioksiduese antiinflamatore dhe antiseptike, thënë shkurt mjalti është miku më i mirë i lëkurës suaj.

Deputeti shqiptar në gjendje të rëndë shëndetësore, niset me urgjencë jashtë vendit

Një deputet i Parlamentit të Shqipërisë është nisur me urgjencë jashtë vendit për trajtim mjekësor për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore.

Periskopi.com Lajme

Bëhet fjalë për deputetin e LSI Gjovalin Kadeli, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në QSUT.

Burime nga spitali thonë për Syri.net se gjendja e tij u përkeqësua mbrëmjen e sotme dhe u nis jashtë Shqipërisë nga aeroporti i Rinasit për t’u trajtuar me metoda më të specializuara. /SYRI.net

Si të zhdukim erën e pakëndshme të trupit me përbërës natyral

Era e pakëndshme e trupit të njeriut shkaktohet nga një sërë faktorësh që shpesh në situata të ndryshme mund të mos jenë në dorën tonë.

Periskopi.com Shëndeti

Nga ana tjetër, studimet e fundit theksojnë se deodorantët apo parfumet antidjersë kanë rezultuar me kimikate të rrezikshme dhe të dëmshme për organizmin e njeriut.

Gjithsesi lajmi i mirë është se ekzistojnë një sërë mënyrash të shëndetshme dhe natyrale për të larguar erën e trupit, të cilat jo vetëm që eliminojnë erën e pakëndshme, por janë dobiprurëse edhe për lëkurën.

 1. Soda e bukës

Soda e bukës e absorbon lagështirën dhe mund të reduktojë erën e trupit. Funksionon gjithashtu si një vrasës bakterial dhe si deodorant netural. Përzieni dy lugë sode me lëng limoni dhe lyeni sqetullat dhe ato pjesë të tjera të trupit ku djersitja është intensive. Lëreni përzierjen për disa minuta në vendet ku djersitja është e shumtë dhe më pas pastrojeni. Bëjeni këtë një herë në ditë për të paktën një javë.

Si të zhdukim erën e Pakëndshme të Trupit me përbërës natyral

 1. Uthulla e mollës

Uthulla e mollës është shumë efektive në luftimin e bakterieve, ndihmon për të eleminuar erën e trupit dhe për të balancuar nivelin e pH në lëkurë.

Qullni një top pambuku në uthull dhe fërkojeni tek sqetullat, prisni rreth 2-3 minuta dhe më pas bëni një dush. Bëjeni këtë dy herë në ditë derisa të shihni përmirësimin.

Të hedhësh dy lugë uthull molle në një gotë uji të ngrohtë dhe një lugë gjelle mjalt, dhe ta konsumosh tre herë në ditë përpara çdo vakti, kjo jo vetëm që eliminon erën e trupit, por përmirëson metabolizmin e trupit dhe ndikon rënjen në peshë.

 1. Lëngu i limonit

Limoni ka veti acidike që ndihmon në reduktimin e nivelit të pH të lëkurës, gjë që e bën të vështirë të prodhohen bakteriet që prodhojnë erë.

Prini një fetë limonë të freskët në dyshë, fërkojeni tek sqetullat. Sigurohuni që limoni të jetë tharë në lëkurën tuaj, më pas shpëlahuni ose bëni një dush. Bëjeni këtë një herë në ditë derisa të vëreni eliminimin total të erës.

Nëse keni lëkurë sensitive, mund ta tretni limonin në ujë dhe ta aplikoni në sqetull me pambuk. Mbajeni nën sqetull për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë. Bëjeni një herë në ditë derisa të vëreni që era është zhdukur krejtësisht./Oculus News

Fakte interesant rreth vezës

Vezët janë ndër ushqimi më me kalori në planet. Vetëm imagjinoni, një vezë e tërë përmban të gjithë përbërësit e nevojshme për ta kthyer një qelizë të vetme në një zogë, i vogli i pulës.

Periskopi.com Shëndeti

Megjithatë, vezët kanë marrë një reputacion të keq për shkak të kolesterolit të lartë në verdhët e saj. Në të vërtetë, një vezë e mesme përmban 186 mg të kolesterolit, i cili është 62% e asaj që rekomandohet në ditë.

Njerëzit besonin se në qoftë se keni ngrënë vezë, kolesteroli ngritët në gjak dhe kontribuon në sëmundjet e zemrës. Por zbulimet e fundit thonë se trupi i secilit rregullon nivelin e kolesterolit.

Por a e keni ditur se: Nga çfarë varet ngjyra e lëvozhgës së vezës?

A bën mirë të hahet në mëngjes? Pas sa kohësh skadojnë?

 1. Pjesa e verdhë e vezës, është burim i shkëlqyer i një substance që njihet edhe si vitamina J, shumë e rëndësishme për të përmirësuar funksionet neurologjike dhe inflamacionet. Kjo vitaminë këshillohet shumë edhe për gratë shtatzëna sepse ndihmon në zhvillimin e trurit të fëmijës.

Prej kohësh vezët konsiderohen si armike të kolesterolit, por studimet e kohëve të fundit, përgënjeshtrojnë kategorikisht këtë ide. Ngjyra e të verdhës së vezës varet nga lloji i ushqimit që ka ngrënë pula dhe nuk ka të bëjë aspak me veçoritë ushqyese të saj të vilat nuk pësojnë ndryshime negative.

 1. Ka ndryshim mes vezëve që e kanë lëvozhgën me ngjyrë të bardhë dhe atyre që e kanë ngjyrën disi të kuqe? Jo, asnjë. Nga këndvështrimi i vlerave ushqyese ato janë të njëjta. Por pak njerëz e dinë që vezët me lëvozhgë të bardhë bëhen nga pula me pendë të bardha dhe e anasjellta, pulat me pendë të kuqe bëjnë vezë të kuqe.
 2. Sipas një studimi shkencor, një mëngjes i pasur me proteina, ndihmon në shmangien e kalorive, yndyrnave dhe sheqernave të tepërta. Gabimi më i madh është që të mos hash fare mëngjes. Sikur të hani të paktën një vezë në javë në orët e mëngjesit, do të shihni se ndjesia e pangopjes do të zhduket duke ndihmuar kështu në eliminimin e mbipeshës.
 3. Skadenca e vezëve mendohet se është 28 ditë pasi ka dalë nga pula. Por në të vërtetë nëse ato ruhen në vend të freskët mund të konsumohen edhe pas një muaji. Gjithsesi, nëse keni dyshime, zhysni një vezë në një gotë uji: Nëse veza zhytet vazhdon të jetë e freskët, nëse qëndron në mes, mund të konsumohet dhe nëse qëndron tërësisht në sipërfaqe është shumë e vjetër, ndaj më mirë hidheni.
 4. Mosha e pulave është shumë e rëndësishme për cilësinë e vezës. Sipas një studimi amerikan, vezët më të mira janë ato që bëhen prej pulave të reja dhe nga ato që janë më të vjetrat. Sa për pulat me moshë mesatare, ato prodhojnë vezë më pak të shëndetshme.

Sipas të dhënave mjekësore, një vezë me përmasa mesatare përmban:

 • 20% të kërkesës ditore të vitaminës A
 • 10% e kërkesës ditore me vitaminë D, të nevojshëm për ndërtimin e skeletit
 • 10% të kërkesës ditore me vitaminë E, anti-oksidant natyral që ul efektin e plakjes
 • 10% të kërkesës ditore me vitaminë K, e nevojshme për koagulimit e gjakut
 • Dhe shumë vitamina B, të cilat përfshihen në reaksionet kimike brenda trupit

Por edhe vlerta minerale nuk janë të pakta. Një vezë përmban 17% të nevojave tona për fosfor, 15% të nevojave për hekur, i cili është i rëndësishëm për oksigjenimin e duhur të indeve.

Vlerat energjike për 1 vezë të mesme 60 g: 90 kcal (75 në të verdhën e vezës dhe 15 në të bardhën) me 7 g proteina (tek e bardha).

Pra është ekonomike, praktike, e pasur në të gjitha drejtimet … dhe përdoret në shumëllojshmëri recetash!

Italianët njerëzit më të shëndetshëm në botë, shqiptarët të 50-ët

Italianët janë njerëzit më të shëndetshëm në botë, sipas Global Health Index nga Bloomering.

Periskopi.com Lajme

Një fëmijë i lindur në Itali, i rritur me një dietë që përfshin makarona, bukë, djathë, mish dhe verë, ka shumë të ngjarë që të jetojë më shumë se 80 vjeç.

The Global Health Index (Indeksi Botërorë i Shëndetit) analizoi 163 vende në total. Analizoi nivelin e shëndetit bazuar mbi gjasat e vdekshmërisë për shkak të sëmundjeve dhe lëndimeve, jetëgjatësinë e moshave të ndryshme dhe propabiliteti për të mbijetuar në kohë të vështira.

Nga këto rezultate janë hequr rreziqet shëndetësore për shkak të sjelljes, që përfshijnë faktorët ambjental, duhanpirjen, obezitetin dhe kequshqimi në fëmijëri. Rezultatet përfundimtare të këtyre analizave tregojnë “nivelin e shëndetit”.

5 vendet e para dhe koeficienti i shëndetit janë:

 1. Italia, 93.11
 2. Islanda, 91.21
 3. Zvicra, 90.75
 4. Singapori, 90.23
 5. Australia, 89.24

Shtetet me nivel më të ulët të shëndetit të njerëzve  nga 50 vendet e para rezultuan:

 1. Sllovakia, 65.10
 2. Barbados, 64.14
 3. Omani, 62.89
 4. Panamaja, 62.39
 5. Shqipëria, 62.01

Siç shihet Shqipëria renditet në vendin e 50 nga 163 vende të marra në analizë; Panamaja është vendi që renditet një vend më lartë Shqipërisë.

Interesant paraqet fakti se një tregues krejtësisht tjetër i Kombeve të Bashkuara për vitin 2017 në lidhje me “nivelin e lumturisë”, i rendit italianët në vendin e 48, nga 155 shtete. Pavarësisht se janë të shëndetshëm dhe jetojnë gjatë, duket se italianët nuk janë shumë të lumtur./Oculus News

Kulmet e banesave në Prishtinë të mbuluara me material kancerogjen

Një pjesë e banesave në Prishtinë janë të mbuluara me lesenit (me përbërës të asbestit) kancerogjen. Ky material për mbulimin e kulmeve është ndaluar në shumë se 55 vende të ndryshme të botës. Në mesin e tyre edhe në Serbi, Turqi, Gjermani e Australi. Ndërkohë, në Prishtinë askush as nuk ka diskutuar lidhur me këtë problematikë.

Periskopi.com Lajme

Në tetor të vitit të kaluar, udhëheqja e një shkolle në Pejë, kishte alarmuar Komunën, se nxënësit janë të rrezikuar me materiali kancerogjen, azbesti që u qëndron mbi kokë në çatinë e shkollës që ka 1 mijë e 800 nxënës. Shkolla “Xhmajl Kodra” ishte ndërtuar në vitin 1978 dhe prej atëherë ajo vazhdon të jetë e mbuluar me azbest.

Me material të njëjtë – kancerogjen – janë të mbuluara kulmet edhe të shtëpive e banesave tjera në mbarë Kosovë. E, sidomos në Prishtinë.

Lagje të tëra në Kryeqytet kanë kulme me lesenit (i përbërë edhe nga azbesti dhe çimentoja), mirëpo, askush deri më tash, se ka ngritur këtë problem. As nuk ka pasur ndonjë nismë për ndërrimin e materialit të kulmeve të ndërtesave që janë me azbest.

Deri më tash përdorimi i produkteve me asbest është i ndaluar në 55 vende të ndryshme të botës. Në mesin e vendeve ku janë të ndaluara produktet me asbest është edhe Serbia, Anglia, Gjermania, Zvicra, Turqia, Italia, Spanja, Franca, Beligjika, Austria, Kroacia, Arabia Saudite, Norvegjia, Sllovenia, Holanda, Hungaria, Greqia, Finlanda, Çekia, Danimarka, Australia, etj.

Ndërkohë, një banor i Prishtinës, Enver Zeneli, ka kohë që kërkon të merren masa dhe të largohet leseniti kancerogjen nga çatitë e ndërtesave, por askush s’ia ka dëgjuar kërkesën e tij.

“Asbesti kancerogjen (Leseniti) qe na rri mbi krye gjithandej ne Kosove dhe qe nuk shqeteson askend, as qeverine qendrore as ate lokale; as parlamentin, as pozite as opozite; as media as shoqeri civile. Prandaj kanceri na u ka ba si flame”, ka shkruar Enver Zeneli, në reagimin e fundit në FB dhe ka publikuar edhe një foto me të cilën tregon gjendjen e kulmeve të banesave në lagjen “Ulpiana” në Prishtinë.

Sidoqoftë, radiologu Ilir Kurtishi ka thënë për Gazetën Express se përdorimi i lesenitit në objekte banimi është i rrezikshëm, megjithëse, ende nuk ka ndonjë vendim prej OBSH’së për mospërdorimin e tij.

“Është i rrezikshëm, mirëpo, OBSH ende nuk e ka vënë në listën e shkaktarëve të kancerit”, ka thënë Kurtishi për Express.

Ka treguar se deri më tash janë bërë disa studime që kanë konstatuar se është i dëmshëm dhe mund të shkaktojë edhe sëmundje përdorimi i këtij materiali për mbulimin e shtëpive.

Sipas webfaqes asbestos.com, asbesti është një mineral natyral që dikur lavdërohej për veçoritë e tij, i njohur për rezistencë ndaj nxehtësisë, forcës elastike dhe vetive izoluese, dhe i përdorur për gjithçka prej jelekëve anti-zjarr e deri tek ndërtimet në shtëpi dhe banesa. Prodhohet në fabrikë dhe përzihet me çimento.

Vetitë e tij ishin aq të dëshiruara sa që ushtria amerikane e mandatoi përdorimin e saj në çdo degë të shërbimit. Asbesti është një përzierje e përsosur për t’i bërë gjërat më mirë – përveç se është shumë helmues, gjithashtu.

Sot asbesti njihet botërisht se shkakton kancerin ‘Mesothelioma’ (kancerin e indeve mesotheliale, që shkaktohet sidomos nga ekspozimi ndaj asbestit) dhe është i ndaluar në më shumë se 50 vende dhe përdorimi i tij është duke u ndaluar në mënyrë dramatike edhe në vende të tjera.

Ekzistojnë gjashtë lloje të asbestit mineral, sipas Agjencisë për Mbrojtje të Mjedisit (EPA). Edhe pse të gjitha format komerciale të asbestit janë kancerogjen, ka disa dallime në përbërjen e tyre kimike.

Më shumë se 75 lloje të ndryshme të punëve në Amerikë i kanë ekspozuar punëtorët ndaj asbestit, thuhet sipas Institutit Kombëtar për Shëndetin dhe Sigurinë.

Në të njëjtën kohë, rreth 30% e të gjitha rasteve me mesothelioma janë veteranë ushtarak, një tregues se ku është bëri dëmi më i keq. Hidraulikët dhe elektricistët ishin më të rrezikuarit ndaj sëmundjeve të lidhura me asbest, thuhet sipas këtij instituti.

 

Shtëpitë dhe banesat e ndërtuara para vitit 1980 janë të mbushura me asbest. Asbesti mund të gjendet në pllaka të kateve, çati, furra, hidraulikë, pajisje shtëpiake dhe në dritare, duke i lënë shumicën e njerëzve të pambrojtur. (https://www.asbestos.com/asbestos/)

Sipas web faqes asbestosnation.org, asbesti vret prej 12-15 mijë njerëz në vit në SHBA.

Dushi gjatë natës përmirëson gjumin

Bazuar në disa studime, një dush i ngrohtë në mëngjes mund të ju freskojë dhe t’ua rrisë kreativitetin. Mirëpo nëse doni të përmirësoni gjumin tuaj, dushi gjatë natës është një mënyrë për ta realizuar një gjë të tillë.

Periskopi.com Shëndeti

Truku kryesor është të mos e bëni dushin shumë vonë. “Ju nuk duhet ta ngrohni trupin tuaj shumë para se të flini” thotë Dr. Dianne Augelli nga Qendra e Mjekimit për gjumë në New York- Presbyterian. Kjo ndodh sepse temperatura e trupit luan një rol shumë të rëndësishëm në përmirësimin e ritmit kardiak, çka i tregon trupit kur të ndihet për gjumë. Gjatë ditës, temperatura e trupit në mënyrë natyrale rritet dhe në mesditën e vonë fillon të ulet, shkruan Time.

Freskimi i trupit është një shenjë që tregon se supozohet të shkohet për të fjetur, thotë ajo, kështu që ndërprerja e këtij procesi mund ta bëjë të vështirë gjumin.

Të bërit dush më herët në mbrëmje i jep trupit tuaj një shansë për t’u freskuar dhe për të tërhequr gjumin, thotë Shelby Harris, drejtoreshë  në Qendrën e Mjekësisë për sjelljet e gjumit në New York.

Shumë studime kanë treguar se ngrohja e trupit duke bërë banjë mund të ju ndihmojë të sjellë gjumin sepse ka kohë të mjaftueshme për ta freskuar trupin më pastaj.

Bazuar në “National sleep Foundation” larja e trupit para gjumit mund të ju ndihmojë të pastroni lëkurën tuaj dhe të luftoni rrudhat si dhe të ndihmojë që kremat e natës të punojnë në mënyrë më efektive.

Fytyra juaj tregon se nga çfarë sëmundje vuani

Lëkura është një nga pjesët e para të trupit që shfaq simptoma kur diçka nuk shkon mirë me trupin tuaj, sidomos lëkura e fytyrës. Sipas mjekësisë kineze, çdo pjesë e fytyrës përfaqëson një organ të caktuar në trup. Shenjat janë: aknet, puçrrat, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës, skuqjet etj.

Periskopi.com Shëndeti

Balli: Fshikëza e urinës dhe zorra e hollë

Shkaktari: Konsumimi i tepërt i yndyrës, ushqimeve të përpunuara, alkoolit, sheqerit dhe qëndrimi deri natën vonë mund të shkaktojnë vështirësi në procesin e tretjes.

Kura: Ushqime të freskëta, shumë ujë, konsumim të moderuar të alkoolit dhe fjetje në orën e duhur.

Mes vetullave: mëlçia

Shkaktari: Stomaku mund të jetë duke funksionuar më shumë se ç’duhet, pasi keni ngrënë shumë dhe mund të jeni alergjik ndaj disa ingredientëve.

Kura: Rekomandohet që të konsumoni ushqime të shëndetshme dhe të freskëta, të merrni ajër të pastër, të bëni ushtrime fizike etj.

Harku poshtë syve: veshkat

Shkaktari: Konsumimi i tepërt i alkoolit, duhanit, qarkullimi i keq, zemër të dobët.

Kura: Duhet të konsumoni shumë ujë dhe të ulni nivelin e kafeinës, pijeve të sheqerosura dhe alkoolit. Shikoni nëse jeni të dehidratuar.

Hunda: Zemra

Shkaktari: Dhomat e mbyllura, ajri i ndotur, gazrat, stomaku i fryrë, qarkullimi i keq i gjakut. Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë disa probleme në këtë pjesë të fytyrës.

Kura: Kontrolloni tensionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit. Çaji jeshil organik mund t’ju ndihmojë në nxjerrjen jashtë të toksinave.

Pjesa e sipërme e faqeve: mushkëritë

Shkaktari: Astma, duhani, ndotja e ajrit. Mund të shkaktojnë edhe qeska të zeza poshtë syve.

Kura: Qëndroni larg ajrit të ndotur dhe duhanit. Kryeni edhe sa më shumë aktivitete fizike.

Faqet: Mushkëritë dhe Veshkat

Shkaktari: Duhani, stresi, ushqimi i pashëndetshëm dhe konsumimi i tepërt i sheqerit.

Kura: Mos konsumoni ushqime të pashëndetshme dhe përdorni produkte kozmetike të cilësisë së mirë.

Goja dhe mjekra: stomaku

Shkaktari: Ushqimet që përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer, dhe simulantët si kafeina dhe alkooli. Qëndrimi deri natën vonë dhe stresi mund të shkaktojnë mosbalancim.

Kura: Nisni një dietë që ju ndihmon në balancimin e trupit. Konsumoni sa më shumë ushqime. Nëse problemet vazhdojnë, duhet të konsultoheni me mjekun.

Nofulla dhe qafa: Hormonet

Shkaktari: Konsumimi i tepërt ushqimeve të kripura, erëzave, kafeinës dhe mungesa ujit.

Kura: Konsumoni më pak nga këto ushqime dhe pini sa më shumë ujë.

Përse nuk duhet të përtypni më kurrë çamçakëz

Studiuesit shqetësohen se sasia e tepërt e përdorimit e çamçakëzit në mënyrë të shkujdesur, mund të ndikojë në funksionimin normal të organizmit të njeriut.

Periskopi.com Shëndeti

Përtypja e çamçakëzit është provuar që ndihmon shumë në lehtësimin e stresit dhe përmirësimin e produktivitetit.

Sipas American Dental Association, për sa kohë ju përtypni një çamçakëz, të jeni të sigurt se ai nuk i dëmton dhëmbët tuaj, përveçse i ndihmon ato duke pastruar mbetjet ushqimore, në mënyrë që dhëmbët tuaj të mbeten të pastër e të shëndetshëm.

Por çamçakëzi mund të ketë një anë të errët e cila mund të ndikojë drejtpërdrejt shëndetin tuaj.

Sipas një studimi të ri që është bërë, çamçakëzi përmban disa grimca të oksidit të titanit dhe përdoret si agjent zbardhues në strukturën e tij.

Oksidi i titanit gjendet gjithashtu tek pasta e dhëmbëve, majoneza, buka, qumështi i skremuar apo çokollata.

Përdorimi i tepërt i çamçakëzit ndikon në sistemin e tretjes, kryesisht tek zorrët pasi aty absorbohen vitaminat e të gjitha ushqimeve që konsumojmë gjatë ditës.

Në laboratorin e testimit të qelizave, studiuesit e Universitetit të Binghamton-it zbuluan se, ekspozimi ndaj grimcave të oksidit të titanit që gjenden në çamçakëz, ia bëjnë më të vështirë zorrëve absorbimin e hekurit, zinkut dhe acidit yndyror.

Ky është një lajm i keq pasi mund të çojë në pakësimin e lëndëve ushqyese, kryesisht tek gratë që humbasin hekur çdo muaj si pasojë e menstruacioneve.

Sigurisht që ka vend për studime të tjera të ngjashme, por studiuesit shqetësohen se sasia e tepërt e përdorimit e çamçakëzit në mënyrë të shkujdesur, mund të ndikojë funksionimin normal të organizmit të njeriut.

Për shkak se është shumë e vështirë të shmangim oksidin e titanit pasi gjendet në shumë lloje ushqimesh, zgjidhja më e mirë është të përdorim sa më pak ushqime të përpunuara.

Fillojeni ndërgjegjësimin tuaj nga shmangia e përdorimit të çamçakëzit… /Telegrafi/

 

Ju dridhen duart, ja nga se vuani

A ju dridhen duart, çfarë ndodh? Me siguri asgjë. Një “destabilizim” në duar është krejt normale, e këtë e shkakton tremori fiziologjik.

Periskopi.com Shëndeti

Këto dridhje normale nganjëherë mund të shkaktohen, por edhe të çrregullohen si pasojë e konsumimit të madh të kafesë, apo kur jeni ekspozuar stresit kronik.

Shmangia e shujtave dhe marrja e disa ilaçeve të caktuara po ashtu mund ta shkaktojë këtë dridhje në duar. Rreth gjysma e nejçëve në botë së paku kanë nga një anëtar që kohë pas kohe ka ‘sulme’ të tilla. Ilaçet mund të ndihmojnë, por një numër i madh i njerëzve nuk i përdor ilaçet dhe ndihen mirë edhe pa to. Në raste të rralla, kjo dridhje mund të jetë shenjë e hershme për sëmundje të Parkinson-it apo sklerozë multiple.

Komisioni Evropian kritika për cilësinë e shëndetit në Kosovë

Zyrtarë nga Kosova dhe Komisioni Evropian u takuan në Prishtinë për të diskutuar zhvillimet e viteve të fundit në fushën e tranportit, mjedisit, energjisë, klimës dhe zhvillimit regjional.

Periskopi.com Lajme

Diskutimi u mbajt në kuadër të Marrëveshjes për Stabilizim Asociim (MSA) e cila hyri në fuqi në Prill 2016. Në të gjitha fushat, Komisioni dhe Kosova u pajtuan mbi rëndësinë e zbatimit të prioriteteve të Agjendës për Reforma Evropiane dhe Programit të Reformave Ekonomike.

Në lidhje me mjedisin, Komisioni shprehu shqetësimin ndaj progresit të kufizuar në këtë fushë e cila është e rëndësishme për qytetarët e Kosovës dhe cilësinë e shëndetit dhe jetës së tyre. Në veçanti, Komisioni shprehu shqetësimin në lidhje me progresin e kufizuar në monitorimin e cilësisë së ajrit dhe kërkoi zbatimin e masave të menjëhershme për uljen e nivelit të ndotjes së ajrit. Sa i përket menaxhimit të mbeturinave, Komisioni inkurajoi përpjekje më të mëdha në zhvillimin e një sistemi më efikas të menaxhimit të mbeturinave në Kosovë.

Sa i përket klimës, Kosova ende duhet të zbatojë rregullat e BE-së për luftimin e ndikimit të ndryshimeve klimatike. Është rënë dakord që Kosova duhet të miratojë dhe zbatojë strategjinë dhe planin e veprimit mbi ndryshimin klimatik.

Poashtu janë diskutuar zhvillimet e fundit legjislative dhe të politikave në fushën e transportit. Komisioni ka theksuar nevojën për të vazhduar zhvillimin e projekteve për të ndihmuar në krijimin e rrjetit të transportit bazë për Ballkanin Përendimor. Të dyja palët u pajtuan mbi nevojën për të vazhduar reformat, duke përfshirë përforcimin e pavarësisë dhe kapaciteteve të institucioneve rregullative, në sektorin e transportit dhe për të ndërmarrë masa konkrete për përmirësimin e sigurisë rrugore, për të mirën e qytetarëve.

Në lidhje me energjinë, Komisioni theksoi rëndësinë e finalizimit të një strategjie të re gjithëpërfshirëse afatgjate e cila duhet qartë të definojë prioritetet e Kosovës në këtë sektor, duke përfshirë planet në përmbushjen e angazhimeve ndërkombëtare siç është mbyllja e Kosova A, renovimi i Kosova B dhe zbatimi i pakos së tretë të energjisë.

Komision theksoi rëndësinë e rritjes së konsiderueshme të përpjekjeve të Kosovës mbi energjinë e rinovueshme dhe efikasitetin e energjisë, duke përfshirë themelimin e një mekanizimi mbështetës financiar për financimin e efikasitet të energjisë.

Poashtu u theksua rëndësia e zhvillimit regjional

Informata mbi historikun

 • Marrëveshja e Stabilizim Asociimit (MSA) është korniza në kuadër të së cilës administrata e BE-së dhe Kosovës diskutojnë rregullisht çështjet teknike dhe politike lidhur me  agjendën evropiane. Organet e MSA-së përfshijnë Këshillin e Stabilizim Asociimit, i ndihmuar nga Komiteti i Stabilizim Asociimit, si dhë nën-komitetet e MSA-së, të cilat përfshijnë një gamë të gjerë të EU acquis. Takimet e organeve të MSA-së sigurojnë të dhëna të drejtpërdrejta mbi raportet vjetore të  Komisionit Evropian.
 • Çdo takim i nënkomitetit monitoron dhe përcjell arritjen e Kosovës në zbatimin e reformave dhe identifikon se si BE-ja mund të ndihmojë në këtë proces.
 • Janë shtatë fusha të cilat mbulohen nga takimet e nënkomiteteve: Drejtësia, Liria dhe Siguria; Inovacioni, Shoqëria Informative, Politika Sociale, Arsimi dhe Kultura; Tregtia, Industria, Dogana dhe Tatimi; Tregu i Brendshëm, Konkurrenca, Mbrojtja e Konsumatorëve dhe Shëndetit; Bujqësia, Peshkataria, Pylltaria, Siguria e Ushqimit; Transporti, Mjedisi, Energjia, Zhvillimi Rajonal; Çështjet Ekonomike dhe Financiare, Statistikat.
 • Dy fusha të tjera që mbulohen gjatë takimeve të grupeve speciale janë reforma mbi administratën publike dhe normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë.
 • Takimet e Komitetit të SA dhe nënkomiteteve bashkë-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe Kosova. Çdo takim përfundon me veprime pasuese të rëna dakord për tu ndërmarrë nga autoritetet kosovare. Përfundimet e takimet mund t’i gjeni së shpejti në faqën në internet të Zyrës së BE-së në Kosovë . / Periskopi

Shikoni çfarë ndodh me trupin tuaj pasi lini duhanin (Video)

Të gjithë e dimë çfarë dëmesh shkakton pirja e duhanit në trup. Por, a e dini se si ndikon në trup lënia e duhanit?

Periskopi.com Shëndeti

Efektet e lënies së duhanit mund të jenë tronditëse, e veçanërisht kur ndryshimet afatshkurte dhe përmirësimet e shëndetit me vështirësi vërehen.

Prandaj, AsapSCIENCE ka publikuar një video, e cila veçse është shikuar mbi 1.5 milionë herë, ku tregohet hap pas hapi se si reagon në trup lënia e duhanit dhe e cila do t’iu shërbejë si motivim.

Pas 20 minutave:

– Ritmi i zemrës dhe shtypja e gjakut i rikthehen niveleve normale

– Të ftohtit që e ndjeni si pasojë e nikotinës, i rikthehet normales

Pas dy ore:

– Fillojnë dëshirat ekstreme për nikotinë, që shkaktojnë marramendje dhe vështirësi për të fjetur

– Kjo ndodh për shkak të zvogëlimit të dopaminës, e cila lirohet nga nikotina

Pas tetë ore:

– Oksigjeni që gjendet në enët e gjakut i rikthehet normales, pasi të pastrohet nga thithja e monoksidit të karbonit

Pas 24 ore:

– Fillon të zvogëlohet rreziku i zhvillimit të sëmundjeve koronare

Pas 48 ore:

– Nikotina dhe përbërësit e vet eliminohen krejtësisht nga trupi

– Nervat e dëmtuara fillojnë të ri-rriten

– Shqisat e shijes të cilat ishin dëmtuar nga katrani dhe kimikalet e ndryshme fillojnë ta rikthejnë ndjeshmërinë e tyre (ushqimi fillon të ketë shije më të mirë)

Pas 72 ore:

– Filloni të keni marramendje, dhimbje dhe depresion

Pas një muaji:

– Rreziku për zhvillimin e tipit 2 të diabetit, kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare është zvogëluar

Tre – nëntë muaj:

– Strukturat e dëmtuara në mushkëri janë riparuar

– Simptomat si kolli dhe problemet me frymëmarrje janë eliminuar thuajse të gjitha

Pas një viti:

– Rreziku për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës zvogëlohet për thuajse 50 për qind.

Pas dhjetë viteve:

– Mundësitë për zhvillimin e kancerit të mushkërive zvogëlohen për rreth 50 për qind

Pas 15 viteve:

– Rreziku për sulme në zemër i rikthehet nivelit të njëjtë me dikë që nuk ka konsumuar duhan asnjëherë në jetë.

 

.

/s