U.S. President-elect Donald Trump speaks during a news conference in Trump Tower, Manhattan, New York

Zyrtare: As nga Kosova, as nga Shqipëria nuk ka të ftuar në inaugurimin e Trumpit (Dokument)

Asnjë zyrtar i huaj nuk është i ftuar në ceremoninë e betimi të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Periskopi.com Lajme

Kjo gjë konfirmohet nga një dokument i siguruar nga Top Channel, i cili u është dërguar selive diplomatike të akredituara në Uashington, nën siglën e Departamentit amerikan të Shtetit.

Në të nënvizohet qartë se, “Si në të kaluarën, delegacione të huaja nuk do të ftohen në Uashington për këtë ngjarje. Shefat e misioneve diplomatike të vendosur në Uashington, së bashku me bashkëshortët/et, do të përfaqësojnë kryetarët e shteteve dhe qeveritë e tyre në ngjarjen kryesore të inaugurimit. Kjo ftesë nuk është e transferueshme”.

Siç pohohet dhe nga vetë Departamentai i Shtetit, veç ambasadores së Shqipërisë në Amerikë, Floreta Faber, askush tjetër nuk është i ftuar.

Por disa zyrtarë dhe politikanë shqiptarë, mes tyre kryetari i Kuvendit Ilir Meta, kreu i opozitës Lulzim Basha, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ministri Blendi Klosi dhe deputeti socialist Ervin Bushati janë nisur për të marrë pjesë në këte ceremoni.

Top Channel ka siguruar dhe një biletë, e cila shitet deri në 500 dollarë nga stafi i presidentit Donald Trump, për “Mëngjesin Inaugurues të Presidentit”, aktivitet ky i cili zhvillohet në fakt në Trump International Hotel e jo në ambientet zyrtare të Uashingtonit.

Biletat janë pa emër dhe shoqërohen nga formulari i pagesës. Gjthësesi, kërkesa mbetet e lartë dhe rezulton se këto ftesa janë shitur shpejt.
/ Top Channel

e

I habitshëm reagimi i Edward Snowden për Donald Trump

Edward Snowden, ish-punëtor i Agjencisë Nacionale të Sigurisë, pati një paraqitje të rrallë publike përmes internetit në lidhje më atë se çfarë mendon për zgjedhjen e Trumpit President.

Periskopi.com Lajme

Reagimi i tij i parë nuk ishte për të ofruar ngushëllim për rezultatet e zgjedhjeve, mirëpo në vend të saj ai ofroi një perspektivë shumë të nevojshme, transmeton Periskopi.

“Nuk ka njeri më të mirë se Edward Snowden që të komentojë se si zhvillimet e fundit botërore duke filluar nga zgjedhjet në SHBA do të ndikojnë në privatësinë e konsumatorit”, tha shefi ekzekutiv i StartPage, Robert Beens në një njoftim.

Snowden e filloi fjalimin e tij jo për ta kritikuar Trumpin, mirëpo të shpjegojë fillimisht se çfarë presidenca do të thotë. Së pari, ai vuri në dukje administratën e Obamës duke na kujtuar premtimet që ai bëri për të mbyllur Guatenamon, burgun sekret në Kubë dhe të përfundonte mbikëqyrjen e masës.

“Ne besonim se me hyrjen e njeriut të duhur në zyre gjithçka do të ndryshonte”, mirëpo nuk ndodhi në lidhje me këto çështje. Guantanamo ende mbetet i hapur. Ai përqafoi përhapjen e mbikëqyrjes së masës në Amerikë.

Qëllimi i tij nuk ishte për ta kritikuar presidentin Barack Oboma, mirëpo për të ofruar një perspektivë të nevojshme. “Ne asnjëherë nuk duhet të kemi shumë besim ose shumë frikë në zyrtarët e zgjedhur, në fund të ditës ai është vetëm një president”, tha Snowden duke vazhduar “se si qytetarë, ne kemi fuqinë e jashtëzakonshme për të ndryshuar botën në të cilën në jetojmë, politikanët nuk bëjnë thjesht atë që mendojnë ata se është më mirë, ata bëjnë atë çfarë njerëzit duan ta dëgjojnë dhe çfarë do t’u siguronte atyre mbështetje. Në fund të fundit nëse ne duam një ndryshim duhet të fillojë nga ne”.

Në fund Snowden tha: Në qoftë se ne duam një botë më të mire në nuk duhet të shpresojmë për një njeri si Obama ose të kemi frikë nga Trump-i në vend të kësaj ne duhet të ndërtojmë atë. /Periskopi/

 

 

Greg Delawie

Pavarësisht deklaratave të Donald Trump, Greg Delawie mbetet në Kosovë

Urdhëresa e presidentit të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, që të gjithë ambasadorët amerikanë nëpër botë të japin dorëheqje, nuk do të vlejë për ambasadorin në Kosovë, Greg Delawie.

Periskopi.com Lajme

Kjo pasi që Delawie është pjesë e zyrtarëve të karrierës në Shërbimin e Jashtëm, kanë sqaruar për Ekonomia Online në Ambasadën Amerikane në Prishtinë.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Amerikan, John Kirby, javën e kaluar lajmëroi se të gjithë të emëruarit politikë në administratën e Obamas janë urdhëruar që të dorëzojnë dorëheqjet e tyre deri më 7 dhjetor, dhe këto dorëheqje sipas tij hyjnë në fuqi më 20 janar në mesditë.

Por zëdhënësja e Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë, J. Michelle Schohn, sqaron se kjo urdhëresë nuk vlen për ambasadorin Greg Delaëie dhe se ai do të vazhdojë detyrën edhe gjatë mandatit të presidentit të ri, Donald Trump.

“Nga ambasadorët që janë zyrtarë të karrierës në Shërbimin e Jashtëm, siç është ambasadori Delaëie, nuk pritet që të dorëzojnë dorëheqje në fund të mandatit të administratës së Obamas”, tha zëdhënësja Schohn, në një përgjigje me shkrim për Ekonomia Online.

Sipas saj, kjo është praktikë standarde që ndodh në fund të një administrate, prandaj të emëruarit politikë të kësaj administrate, apo të cilësdo administratë, nuk presin që të mbesin në ato pozita pas inaugurimit të administratës së re që do të vijë.

hashim-thaci-niset-per-ne-turqi-650x358

Thaçi: Pavarësisht ndryshimit të administratës, ShBA e fokusuar për të mirën e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se vizita në SHBA ishte në vazhdën e vizitave në Amerikë dhe sipas tij, i ka informuar për progresin që po shënon Kosova.

Periskopi.com Lajme

Thaçi në një intervistë në Info Magazin në Klan Kosova tha se ka takuar senatorë të të dyja krampeve dhe ka vënë kontakte me administratën e re amerikane, atë të Presidentit Trump.

“SHBA do ta ruaj vëmendjen, por edhe me përpjekjet e mia, për të diskutuar me administratën e re, se roli i SHBA duhet të jetë rol udhëheqës në Ballkanin Perëndimor, që të mos vonohet. Janë të vetëdijshëm për sfidat që i kemi në Kosovë, por ka gatishmërinë e qasjes së drejtpërdrejt për rajonin”, tha ai.

Është shprehur i bindur se pavarësisht ndryshimit në administratën e ShBA-së, Kosova do të ketë vëmendjen e shtetit më të fuqishëm në botë.

“Unë dua t’i siguroj qytetarët e Kosovës se nuk ka asnjë dilemë sa i përket angazhimit të SHBA për Kosovën, nuk ka asnjë skepticizëm se Uashingtoni do e mbështesë Kosovën”, tha Thaçi./ Periskopi

thaqi

SHBA-ja me lajme të mira për Kosovën

Thaçi në vazhden e takimeve që po i zhvillon në SHBA është takuar me kongresmenin Mike Turner Thaçi ka thënë se ka pasur një takim frytdhënës me kongresmenin Turner.

Periskopi.com Lajme

“Një takim frytdhënës pata edhe me kongresmenin Mike Turner, i cili njëherësh është Kryesues i Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Kongresmenin Turner e njoftova për reformat e bëra në Kosovë, për nevojën e themelimit të ushtrisë së Kosovës dhe për domosdoshmërinë që Kosova të bëhet pjesë e programit të Partneritetit për Paqe të NATO-s”, thuhet në postimin e Thaçit.

Thaçi ka theksuar se kongresmeni Turner e ka siguruar se SHBA-ja mbetet e përkushtuar që ta mbështes Kosovën dhe rajonin për konsolidimin e paqes dhe rritjen e bashkëpunimit rajonal

“Në këtë drejtim, kongresmeni Turner më siguroi se SHBA-ja mbetet e përkushtuar që ta mbështes Kosovën dhe rajonin për konsolidimin e paqes dhe rritjen e bashkëpunimit rajonal”, ka thënë Thaçi./21Media

 

Obama dhe Biden

Obama befason Joe Biden, e nderon me Medaljen e Lirisë

Presidenti amerikan në largim, Barack Obama ka surprizuar zëvendësin e tij, Joe Biden, teksa pasditen e kësaj të enjteje i ka dhënë në një ceremoni emocionuese të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë, Medaljen presidenciale të Lirisë, apo nderimin më të lartë për qytetarët e kombit.

Periskopi.com Lajme

“Për besimin tuaj ndaj bashkatdhetarëve të tu amerikanë, për dashurinë tuaj ndaj vendit dhe për shërbesën tuaj të nevojshme përgjatë brezave, dua t’i kërkoj ndihmësit tim ushtarak të më bashkohet me mua në poltron”, tha Obama gjatë ceremonisë. “Në momentet e fundit të mia si president, kam kënaqësinë që t’i akordoj nderimin më të lartë civil, Medaljen presidenciale të Lirisë Joe Bidenit”.

Përpara se të bënte këtë akt, që e la të befasuar dhe të surprizuar zv.presidentin Biden, Obama bëri një sërë lavdesh tejet të gjata për ndihmësin e tij, për bashkëshorten Jill Biden, fëmijët dhe nipërit e tij.

“Sigurisht që nëse nuk e admironi Joe Bidenin si person, atëherë keni vërtet probleme”, tha Obama, i cili shtoi se, si individ, ai është njeriu më i mirë që ka krijuar Zoti.

E vetëm pak ditë më parë, Obama deklaroi se e konsideron Bidenin si vëlla të tijin.

Rambooo

Haradinaj festoi lirimin i shoqëruar nga i dënuari për fajde në ShBA

Tom Duhani, biznesmeni shqiptar, i dënuar në SHBA për pastrim parash nëpërmjet fajdeve ka qëndruar gjatë tërë ditës afër Ramush Haradinajt. Ai ka qenë brenda në sallën e gjykimit në Francë, e po ashtu më pas ka festuar bashkë me Haradinajn, raporton Insajderi

Periskopi.com Lajme

Haradinaj festoi lirimin i shoqëruar nga i dënuari për fajde në SHBA

Ishin bërë pesë orë nga lirimi i Ramush Haradinajt. Ishte koha që t’i drejtohet popullit.

“Më keni bindur se kurrë nuk është boll të punosh për vendin tënd”, shkroi Haradinaj.

Por nga kush shoqërohej Haradinaj në kohën kur falënderonte shqiptarët për përkrahjen e dhënë? Këtë e zbuloi një biznesmen shqiptar, i dënuar në SHBA për përfshirje në krim.

Ata po  festonin bashkë vendimin për lirimin me kusht. Në të njejtën kohë kur Haradinaj iu drejtua popullit, njëjtë veproi edhe Tom Duhani.

Ai publikoi në “Facebook”, fotografi nga një restaurant në Strasburg të Francës.

caption

Duhani shihet duke tymosur një puro Haradinajt, në tavolinën ku një rreth i ngushtë miqsh po festonin lirimin e liderit të AAK-së. Historia e biznesmenit Duhani, që shoqëroi Haradinajn në kafe dhe ishte brenda sallës së gjyqit në Francë, është e lidhur me botën e krimit.

Ai ka qenë i dënuar me 3 vjet e 5 muaj burg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ishte i dënuar për pastrim parash nëpërmjet fajdeve.

FBI e kishte ndjekur për kohë të gjatë. E ka akuzuar se përdorte restaurantin e tij në Amerikë për të pastruar paratë e bashkëkombësve të tij. Përpos dënimit me burgim, gjyqi në SHBA  kishte marrë edhe një vendim tjetër.Duhani duhej të deportohej nga SHBA-të pas vuajtjes së dënimit me burgim.

Ndërkohë, në tavolinën ku festohej lirimi i Haradinajt gjendej edhe avokati Arianit Koci.  Insjaderi kërkoj nëpërmjet Kocit një koment nga Haradinaj lidhur me afërsinë e tij me një biznesmen të dënuar për fajde. Haradinaj ende nuk ka dhënë përgjigje.

Insajderi ka kontaktuar me biznesin Tom Duhani. E ka pyetur atë për afërsinë me Haradinajn.

“I kam kry obligimet e mia ndaj USA.  Jam i pastër, kam kontribu shumë për Kosovën me familje. Edhe e dua zotin Haradinaj si patriot shqiptar i vërtet !”, ka thënë Duhani për Insajderin.

Është pyetur se me “kryerjen e obligimeve ndaj SHBA-së” a nënkupton vuajtjen e dënimit me burg. Duhani ka thënë: Po.

Por, ky nuk është takimi i parë mes Ramush Haradinajt dhe biznesmenit të dënuar për pastrim parash, nëpërmjet fajdeve.

Një tjetër ishte zhvilluar para dy muajsh në shtëpinë e Tom Duhanit.

Ai në mesin e mbi njëzetë burrave kishte ftuar në shtëpinë e tij Ramush e Daut Haradinajn. Ata kishin shkuar. Madje Haradinajt edhe i kishte dhuruar diçka të veçantë, siç shihet në këtë foto.

dhurata-730x487

Derisa në Kosovë respektohet nga një lider partie, Ramush Haradinaj dhe një deputet, Daut Haradinaj, shoqërimi me biznesmenin Tom Duhani përbën skandal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Një i tillë kishte shpërthyer në gusht të vitit 2014. Komisioni Federal Zgjedhor kishte zbuluar se kongresmeni demokrat i Michiganit, Gary Peter, kishte pranuar gjatë fushatës fonde nga Xhafer Laho, ndihmësi i Tom Duhanit në pastrimin e parave.

Laho, ngjashëm si Duhani, ishte dënuar nga autoritetet gjyqësore amerikane. Mbi të rëndonin akuzat se ka ndihmuar biznesmenin Duhani për të të bërë pastrimin nëpërmjet fajdeve që jepeshin për emigrantët tjerë shqiptarë.

tom-duhani-afarist-2

“Gjykata ka prova të mjaftueshme për të mbështetur argumentin se Laho ka ndihmuar Duhanaj për të fshehur asetet e fituara nëpërmjet dhënies së fajdeve në mënyrë të paligjshme”, kishte pohuar gjykatësi.

Përveç donacioneve të pranuara nga Laho, mediat amerikane e kishin raportuar si skandal faktin që kongresmeni Peter kishte pranuar para nga biznesmeni Tom Duhani.

Mediat e atjeshme kanë raportuar se kongresmeni demokrat kishte marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së restaurantit të Duhanit. Po ashtu, sipas mediave amerikane, Peters nga viti 2008 deri më 2012 kishte pranuar nga Duhani të paktën 15 mijë e 900 dollarë.

haradinaj-shtepia-e-tom-duhanit-730x487

Trump

As Ambasada Amerikane në Kosovë nuk e di se kush është ftuar në inaugurimin e Trumpit

Ftesat për pjesëmarrje në inaugurimin e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, deri më tani i kanë “konfirmuar” vetëm lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i AKR-së, Behgjet Pacolli.

Periskopi.com Lajme

Mirëpo, zëdhënësja e Ambasadës së ShBA-së në Prishtinë, J. Michelle Schohn, thotë për Ekonomia Online se nuk kanë informacione përkitazi me këtë çështje.

“Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë nuk ka informatë lidhur me atë se kush është ftuar në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur Trump”, ka thënë zëdhënësja Schohn në një përgjigje elektronike.

Burimet e Ekonomia Online pohojnë se e vetmja që ka ftesë zyrtare nga Shtëpia e Bardhë për pjesëmarrje në ceremoninë e inaugurimit të presidentit Trump është ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku.

Ceremonia do të zhvillohet në 20 janar në Washington, ku Donald Trump do të bëjë betimin dhe do të marrë zyrtarisht detyrën e Presidentit të SHBA-së.

Cornel WEST

Trashëgimia e ‘trishtuar’ e Barak Obamas

Kjo është një rënie e dëshpëruar e zyrës më të lartë të perandorisë më të fuqishme në historinë e botës. Ajo mund të prodhojë lehtë cinizëm dhe të përhapë nihilizëm helmues. A ka ende ndonjë shpresë për të vërtetën dhe drejtësinë në këtë kohë dekadente? A ka Amerika aq kapacitet për të qenë e sinqertë me veten e saj dhe varësinë vetë-shkatërruese të adhurimit të ksenofobisë frikacake?

Cornel WEST Opinione

Ralph Ualdo Emerson dhe Herman Melville dy intelektualët më të mëdhenj publik të shekullit të 19-të luftuan me pyetje të ngjashme dhe kanë arritur në të njëjtin përfundim si Heraclitus: Karakteri është fat .

Koha e Barack Obama mund të ketë qenë shansi ynë i fundit. “Post-integriteti” jonë dhe e vërteta është mbytur nga markat zbavitëse dhe aktivitetet fitimprurëse që kanë të bëjnë pak ose asgjë me të vërtetën, integritetin apo mbijetesën afatgjatë të planetit. Ne jemi dëshmitarë të versionit postmodern fatkeq të botës.

“Mbretërimi” i Obamës nuk ka prodhuar , sic e quajnë demokratët, “makthin” e Donald Trump por ka  kontribuar drejt tij. Dhe ata mbështetës të Obamas që refuzuan t’i ulërisnin për të marrë sadopak përgjegjësi janë gjithashtu përgjegjës.

Disa prej nesh iu lutën Obamës që mos të shkëputej nga prioritetet e Wall Street-it.

Por ai ndoqi këshillën e “zgjuar” të këshilltarëve të tij neo-liberale për të shpëtuar nga Ëall Street. Në mars të vitit 2009, Obama u takua me udhëheqësit e tyre.

“ Unë qëndroj midis jush , jam në anën tuaj dhe do t’ju mbroj –  ua tha ai.  Por vetëm pak ditë më vonë, një drejtor ekzekutiv i Wall Street-it shkoi në burg.

Por për torturuesit amerikane të myslimanëve të pafajshëm dhe transparencën e sulmeve të telekomanduara që vrarë civilë të pafajshëm?  Administrata e Obamas  na tha se nuk ishte qoftë edhe një civil.  Por pastaj na tha se ishin vrarë vetëm disa. Dhe pastaj na tha se ndoshta ishin vrarë 65 civilë. Megjithatë, kur një civil amerikan, Uarren Ueinstein, u vra në vitin 2015 ka pasur një konferencë për shtyp të menjëhershme me keqardhjet e thella dhe kompensim financiar. Dhe sot ne ende nuk e dimë sa civilëve u kanë marrë jetën bombarduesit amerikanë.

Në dolën në rrugë përsëri me “Black Lives Matters”  dhe grupeve të tjera por shkuam në burg sepse protestuam kundër policisë që ekzekutonte njerëzit me ngjyrë.

Ne protestuam kur Forcat e Mbrojtjes së Izraelit vranë më shumë se 2.000 palestinezë (duke përfshirë 550 fëmijë) në 50 ditë. Megjithatë, Obama u përgjigj me fjalë duke shpjeguar gjendjen e vështirë të punonjësve të policisë, hetimet e departamentit dhe 225 milion dollarët  shtesë si mbështetje financiare për ushtrinë izraelite. Obama nuk tha qoftë edhe një murmuritje rreth fëmijëve të vdekur palestinez.

Përveç kësaj, politika arsimore e Obamas  bëri që shumë nga forcat e tregut të mbyllnin qindra shkolla ??publike. Sindikatat në Ëisconsin, Seattle dhe Çikago (kundërshtuar fuqishëm nga Kryetari i Bashkisë Rahm Emanuel, një i besuar i Obamës) e kaluan gjithçka në heshtje.

Në vitin 2009, Obama e quajti kryetarin e Nju Jorkut, Michael Bloomberg, një “kryebashkiak të shquar”. Megjithatë, ai anashkaloi faktin se më shumë se 4 milion njerëz u ndaluan dhe u dhunuar nën vëzhgim Bloomberg-ut. Dy vjet më vonë, e pash veten të ulur në një burg sepse po protestoja pikërisht për këto politika që Obama injoroi kur lavdëronte Bloomberg-un.

Megjithatë, mediat kryesore nuk arritën të nxjerrin në pah këto të vërteta të dhimbshme  lidhur me Obaman. Në vend të kësaj, ekspertët e mirë-paguar në televizione  dhe radio festuan “madhështinë” e Obamas. Dhe shumica e zëdhënësve me ngjyrë paturpësisht mbrojtën heshtjet e Obamës dhe krimet në emër të simbolizmit racial.

Vrasja bruto e qytetarëve amerikanë pa proces të rregullt ligjor, pas urdhrave të drejtpërdrejtë nga Obama ishte hedhur mënjanë nga mbështetësit neoliberale të të gjitha ngjyrave. Dhe Eduard Snouden, Chelsea Maning, Sterling Jefrej dhe rrëfyesit e tjerë të të vërtetave tjera janë demonizuar ashtu si krimet që ata kanë ekspozuar.

Arritja më e madhe legjislative e presidentit ishte sigurimi shëndetësor për më shumë se 25 milionë qytetarë. Por ajo mbeti thjesht një politikë të bazuar në treg, e krijuar nga Fondacioni “Heritage” dhe paratë e Mitt Romney.

Mungesa e guximit të Obamas për t’u përballur me kriminelët e korporatave financiare = dhe gabimi i tij  për urdhërimin e  bombardimeve me avionë çuan në revolta populiste të të djathtës amerikane si dhe drejt rebelimeve fashiste islamike në Lindjen e Mesme.

Bernie Sanders me shumë pasion u përpoq të gjeneronte populizmin e majtë, por ai u shtyp nga Clinton dhe Obama në parapraket e padrejta të partisë Demokratike.

Deri tani ne e gjejmë veten duke hyrë në një epokë të fashiste: me një ekonomi neo-liberale që pritet të shpërtheje, me një qëndrim shtypës ndaj “të huajve”  të brendshëm dhe me një kabinet militant të etur për lufra.

Në të njëjtën kohë, ne po shohim një eklips të së vërtetës dhe integritetit në emër të markës së Donald Trump, të bllokuar nga mediat  e korporatave.

Cfarë trashëgimie e trishtuar kjo e Barack Obamas.

/Përshtati Syri.net nga The Guardian/

Hashim Thaçi

Thaçi mbërrin në SHBA në një vizitë zyrtare disaditore

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbërritur në SHBA ku do të zhvillojë një vizitë zyrtare disaditore.

Periskopi.com Lajme

Këtë a e bëri të ditur përmes një postimi në Facebook.

“Sapo arrita në SHBA për një vizitë disaditore. Do të kem takime me zyrtarë të lartë të administratës amerikane, senatorë, kongresmenë, politikanë dhe miq të Kosovës”, tha ai.

Presidenti deklaroi se “Kosova është e bekuar me mbështetjen amerikane”.

“Zoti e bekoftë Kosovën, SHBA-në dhe miqësinë tonë të përjetshme”, përfundoi presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Ushtria amerikane zbarkon në Gjermani, forcohet mbrojtja përballë Rusisë

Kontingjenti i parë prej 4 mijë trupave të marinës amerikane, përfshi dhe tanke, kamionë dhe pajisje të tjera ushtarake, kanë mbërri sot me anije në portin gjerman të Bremerhavenit.

Periskopi.com Lajme

Zbarkimi i trupave amerikane në Gjermani realizohet në kuadër të përpjekjeve të NATO-s për të forcuar mbrojtjen e saj lindor në kufirin me Rusinë.

Vitin që shkoi janë ngritur tensionet mes SHBA-ve dhe aleatëve të saj perëndimor dhe Rusisë në anën tjetër, e cila në vitin 2014 ka pushtuar një pjesë të Ukrainës, ndërsa ka shfaqur shenja agresioni edhe ndaj shteteve tjera ish sovjetike. Kurse pika më e ndjeshme e mospajtimit vazhdon të jetë Siria./Infokusi

auto_obama-and-xi-could-be-set-for-a-showdown-6469341483647070

Kreu i shërbimeve sekrete amerikane: Kina po na spiunon

Pas Rusisë, amerikanët akuzojnë edhe Kinën për spiunazh.

Periskopi.com Lajme

Drejtori i shërbimeve sekrete amerikane, James Clapper tha sot gjatë një takimi në Senat se, Kina vazhdon të kryejë veprime spiunazhi informatik kundër interesave amerikane, ndonëse ritmi i këtyre operacioneve ka rënë.

auto_751bfb15177cf32c640f6a70670036881483647073

“Kina vazhdon të zhvillojë aktivitete informatike spiunazhi kundër qeverisë amerikane, aleatëve të saj dhe kompanive amerikane”, deklaroi Clapper.

“Por, ka një farë reduktimi të këtyre aktiviteteve”, vijoi ai gjatë kësaj dëgjese në Senat.

/Syri.net/

Mashtrimet e ulëta të liderëve kosovarë me “ftesat” nga Amerika!

Shumica e liderëve institucional dhe partiak janë krenuar sa herë që kanë “marrë ftesë” për të qenë të pranishëm në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve apo siç njihen ndryshe Lutjet e Mëngjesit në SHBA.

Periskopi.com Lajme

Ata këtë “ftesë” e kanë shituar goxha mirë të qytetarët, duke thënë se janë të ftuar nga presidenti i SHBA-ve.

Kështu ka ndodhur për vite të tëra, shkruan lajmi.net.

Si nga pushteti ashtu edhe nga opozita, fillimi i çdo viti është përcjellë me komunikata e deklarata pompoze se “janë të ftuar nga presidenti amerikan për të marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit”.

Mirëpo, ata asnjëherë nuk morën një ftesë nga presidenti amerikan për të marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit.

Një nga organizatorët e Lutjeve të Mëngjesit ka treguar për lajmi.net se kush merret me këto organizime. Ai ka dashur të mbes anonim, por ka thënë se është një organizatë që merret me këtë organizim.

“Kjo organizatë nuk është pjesë e Administratës Amerikane, thjesht është një organizatë ose kompani që ‘shet’ ose bënë ftesa, asgjë më shumë”, ka thënë ky person.

Pra, e vërteta e ftesës për pjesëmarrje në Lutjet e Mëngjesit në SHBA është kjo.

Njëjtë mund të thuhet edhe për kinse ftesën e Donald Trumpit për kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj që të merr pjesë në inaugurimin e tij president të SHBA-ve.

Lutjet e Mëngjesit mbahen në Uashington, të enjten e parë të shkurtit, dhe zakonisht marrin pjesë 3,500 mysafirë. Sivjet nga Kosova do të merr pjesë Sllobodan Petroviq, deputet i Listës Serbe dhe kryetar i Partisë së Pavarur Liberale.

Po ja çfarë thotë Petroviq për këtë “ftesë”: Kjo thirrje do të thotë shumë. Kjo është mundësi ideale që të njihem me presidentin e sapozgjedhur amerikan, Trump dhe administratën e tij. Edhe viteve të kaluara janë përpjekur që të takohem me zyrtarë të lartë amerikanë për të folur për problemet e serbëve në Kosovë, që do ta bëj edhe tash.

Petroviq, që tetë herë të kaluara nuk ka mundur ta bëj këtë para presidentit amerikan, Obama.

Petroviq, që është edhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, ka thënë se kjo është hera e nëntë që merr këtë thirrje, por këtë të fundit e sheh si një shenjë të rëndësishme për përfaqësuesit serbë, që janë të dëshirueshëm në tryezë si miq.

Ceremonia e Mëngjesit të Lutjeve drejtohet nga presidenti i SHBA-ve dhe shërben si takim ndërkombëtar, me pjesëmarrjen e personaliteteve të larta nga mbi 130 vende të botës si: senatorë, kongresistë amerikanë, anëtarë të qeverisë amerikane, zyrtarë të lartë të administratës dhe personalitete të ndryshme të botës nga fusha e artit, kulturës dhe shkencës. /Lajmi.net

isis-alarm

SHBA dhe FBI japin alarmin: Kujdes, Krishtlindja mund të jetë e përgjakshme

Autoritetet amerikane kanë tërhequr vëmendjen se gjatë festës së Krishtlindjeve mund të ketë sulme terroriste brenda Shteteve të Bashkuara dhe jashtë tyre.

Periskopi.com Lajme

Departamenti amerikan i shtetit ka tërhequr vërejtjen për sulme të mundshme në Egjipt dhe Jordani, ku grupet ekstremiste islamike aktualisht i kanë ndërmarrë disa sulme vdekjeprurëse dhe se në shënjestër të militantëve në mënyrë specifike janë shtetasit e vendeve perëndimore, raporton REL.

Njëherësh, agjencia amerikane FBI u ka thënë autoriteteve për zbatim të ligjit dhe stetasve në gjithë vendin, se ata duhet të kenë kujdes të shtuar pasi simpatizuesit e Shtetit Islamik (IS), e kanë publikuar një listë me kishat e Shteteve të Bashkuara dhe kanë bërë thirrje për sulme kundër kishave dhe objekteve e hapësirave të tjera të “tubimeve për festa”.

Lista e kishave të Shteteve të Bashkuara ishte postuar në faqet e mediave sociale të militantëve, disa ditë pasi një simpatizues i grupit ekstremist, Shteti Islamik, me një kamion e sulmoi Tregun e Krishtlindjeve në Berlin, ku la 12 viktima.

obamasnowden

Edward Snowden mban kontakte me spiunazhin rus

Ish-kontraktori i Agjencisë për Sigurinë Kombëtare (NSA), Edward Snowden, sipas një raporti josekret të një hetimi të kryer nga Kongresi amerikan, thuhet se ka mbetur në kontakte me shërbimet sekrete ruse, që kur mbërriti në Moskë rreth 3 vite më parë.

Periskopi.com Lajme

Komiteti për çështjet e kundërzbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve publikoi raportin për të dhënë atë që kreu i këtij paneli e quajti “një shpjegim të plotë të krimeve të Edward Snowden dhe shpërfilljen e pamasë që ai ka treguar ndaj sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”.

Në një shembull të rrallë të votimit bipartizan, kreu republikan dhe ai demokrat i panelit u bashkuan në qortimin e Snowdenit, i cili në vitin 2013 zbuloi përpjekjet e qeverisë amerikane për të piratuar të dhënat e naftësjellësve të drejtuara nga kompanitë amerikane për t’iu shërbyer klientëve të huaj. Programet përgjuese mblidhnin të dhëna të plota dhe të pjesshme telefonike të miliona amerikanëve dhe ekzaminonin “e-mail”-et e tyre.

Snowden u arratis drejt Hong Kongut pas publikimit të tyre, e më pas përfundoi në Rusi për të shmangur hetimin penal ndaj tij.

Kreu republikan i komitetit, Devin Nunes tha se “do të duhet një kohë e gjatë për të zbutur dëmet” e shkaktuara nga Snowden. Ndërsa kryesuesi demokrat i komitetit, Adam Schiff tha se Snowden nuk është një informator apo denoncues, siç pretendon vet ai apo edhe mbështetësit e tij.

“Shumica e materialeve të vjedhura prej tij nuk kanë të bëjnë aspak me privatësinë e amerikanëve, ndërsa kompromentimi i tyre ka qenë një fitore e madhe për kundërshtarët e Amerikës dhe atyre që duan t’i bëjnë keq vendit tonë”, tha Schiff.

Publikimi i raportit vjen në një kohë kur komuniteti i shërbimeve sekrete amerikane ka akuzuar Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane. Mbështetësit e Snowdenit kanë nxitur presidentin Barack Obama ta falë atë, përpara se të largohet nga Shtëpia e Bardhë në fund të janarit. Por detajet në raportin e komitetit të shërbimeve sekrete, së bashku me fokusin intensiv ndaj piratimit të Rusisë të “e-mail”-eve të demokratëve, mund ta pengojë nxitjen për falje.

Lisa Monaco, këshilltarja e Obamës për Sigurinë Kombëtare dhe Antiterrorizmin, tha vitin e kaluar se Snowden “duhet të kthehet në Shtetet e Bashkuara dhe të gjykohet nga një juri e kolegëve të tij, e jo të fshihet pas mbulimit që i jep një regjim autoritar. Aktualisht ai është duke u përpjekur t’u shmanget pasojave të veprimeve të tij”.

alepo-siri-650x358

John Kerry e krahason Aleppon me Srebrenicën

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry tha sot se qeveria e Presidentit sirian, Bashar al-Assad, ka kryer masakër në Aleppo, që mund të bëhet një Srebrenicë e re.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa i dërguari i OKB-së për Sirinë, paralajmëroi se qyteti sirian Idlib, ku u strehuan rebelët dhe familjet e tyre, mund të bëhet një Aleppo re.

Alepo është duke përjetuar ditët më të vështira të saj, forcat qeveritare po kryejnë vrasje masive pa dallim moshe e gjinie të civilëve dhe rebelëve, plagosje, ndërsa sipas shumë dëshmitarëve, janë kryer edhe përdhunime ndaj femrave siriane.

Fajtorët kryesorë të kësaj katastrofe humanitar dhe tragjedie njerëzore që po ndodh në Aleppo janë regjimi sirian i Bashar  Al Assadit dhe atij rus, Vladimir Putin.

Me urdhër të Rusisë

Kush është Rex Tillerson, i emëruar ministër i Jashtëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës?

Periskopi.com Lajme

Me javë të tëra është spekuluar se kush do të jetë shef i ri i diplomacisë amerikane, kush do të mbajë postin mbase më të rëndësishëm në kabinetin e presidentit të zgjedhur Donald Trump. Si kandidatë potencial janë përmendur ish0guvernatori i Massachusetts, Mitt Romney, ish-kryetari i Neë Yorkut Rudy Giuliani, ish-shefi i CIA, David Petraeus, dhe senatori Bob Croker.

Të martën Trump vendosi: shefi i firmës së madhe të naftës Exxon Mobil, Rex Tillerson, do të jetë ministër i Jashtëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tillerson është 64-vjeçar. Njëjtë si Trump edhe Tillerson nuk ka përvojë politike. Ai është që nga viti 2006 drejtor dhe shef i bordit të gjigantit të naftës nga Texasi. Exxon Mobil realizon një qarkullim vjetor prej 300 miliardë dollarë amerikanë. Vlera e aksioneve që Tillerson disponon në ndërmarrjen që drejton arrin në 218 milionë dollarë. Sipas «Neë York Times» ende nuk është e qartë se çfarë do të bëjë ai me këto aksione.

Nominimi i Rex Tillerson mund të ngjallë kundërshtime në Kongresin e SHBA-ve. Shumë anëtarë të Kongresit, pa marrë parasysh nëse janë demokratë apo republikanë, pritet të kundërshtojnë këtë emërim për shkak të afërsisë së Tillersonit me Rusinë. Tillerson kundërshton sanksionet e vendeve perëndimore kundër Rusisë, të cilat hynë në fuqi pasi Moska aneksoi Krimenë. Gjatë fushatës elektorale Trump kishte thënë se do të përmirësojë dukshëm marrëdhëniet me Rusinë. Në vitin 2013 ai është nderuar nga presidenti rus Vladimir Putin me «Urdhrin e Miqësisë» të Federatës Ruse. Në internet mund të gjenden shumë fotografi nga takimet mes Tillersonit dhe Putinit. Në një portret të Tillersonit gazeta gjermane «Süddeutsche Zeitung» shkruante të hënën: «Në kohëra normale Rex Tillerson mbase do të ishte një kandidat i mirë për postin e ministrit të Jashtëm amerikan. (…) Ai është një republikan i moderuar, i arsyeshëm, nuk është ideolog nacionalist si John Bolton, i cili pritet të bëhet zëvendësministër i Jashtëm. Tillerson nuk e mohon ndryshimin e klimës dhe angazhohet për tregti të lirë. Ai e njeh botën, ka jetuar në Rusi dhe në Lindjen e Afërt dhe ka bërë biznese gjithandej nëpër glob. Si drejtor i  koncernit të miliardave Exxon Mobil ai me gjasë ka krijuar më shumë përvojë në raport me qeveritë e huaja se shumë diplomatë profesionistë. Por kohërat nuk janë normale. Shikuar me sytë e Donald Trumpit të kesh një lidhje të mirë me Moskën ndoshta aktualisht është përparësi. Presidenti i ardhshëm në zgjedhje ka premtuar se dëshiron të bashkëpunojë me Rusinë. Ndoshta kjo ka luajtur rol në përzgjedhjen e Tillersonit».

Por të kesh një «Urdhër Miqësie» të Putinit në shumë vende të botës perëndimore është arsye të diskualifikohesh për postin e shefit të diplomacisë. Trump me gjasë mendon ndryshe – ndonëse edhe zëvendëspresidenti Mike Pence i kishte quajtur sulmet ajrore të Rusisë në Siri si kriminale dhe kishte paralajmëruar rezistencë kundër Putinit. Kundër emërimit të Tillerson kanë folur hapur senatorët John McCain dhe Lindsey Graham. Në një intervistë dhënë së fundi mediave amerikane McCain ka thënë: «Vladimir Putini është kriminel, vrasës dhe ekzekutor… dhe agjenti i KGB-së. Ai e ka vrarë (politikanin opozitar) Boris Nemcov nën hijen e Kremlinit. Ai e ka copëtuar Ukrainën. Ai ka qëlluar me armë precize ruse spitalet në Halep». Senatori Graham deklaroi: «Nuk e njoh këtë njeri, por le të themi kështu: kur dikush merr një Urdhër nga Kremlini, atëherë kemi shumë gjëra për t’i diskutuar. Kjo çështje më shqetëson».

Emërimi i Tillersonit vjen pas dyshimeve në rritje se Moska është përpjekur t’i manipulojë zgjedhjet presidenciale në SHBA. Gazetat kryesore amerikane kanë njoftuar javën që shkoi se CIA ka arritur në përfundimin se Rusia kishte tentuar të ndikojë në zgjedhje, duke i ndihmuar Trumpit. Presidenti i zgjedhur ka reaguar duke u tallur me shërbimin sekret të vendit të vet. Trump tha se ishte pikërisht CIA që kishte pretenduar se Sadam Huseini ka armë të shkatërrimit masiv.

Në mediat gjermane Trump vazhdon të kritikohet ashpër për shkak të mënyrës së komunikimit me publikun (140 shkronja në Tëitter për çdo problem, emërim, polemikë apo sfidë) dhe për naivitetin e madh ndaj Rusisë. Në një koment në numrin e së martës të «Süddeutsche Zeitung» thuhet: «Imazhi i Rusisë i presidentit të ardhshëm, siç është paralajmëruar në fushatën e tij elektorale dhe në përzgjedhjen e personelit, tregon pikësëpari një adhurim naiv për njeriun e fuqishëm në Moskë. Por pastaj shtrohet pyetja: përse Trump e injoron karakterin agresiv të politikës ruse. A frikësohet nga ndonjë shantazh apo ka një raport tjetër varësie? Me çdo fjalë, me çdo vepër Trump po minon besimin që bota dhe sidomos aleatët kanë në SHBA. Llafet e tij mendjelehta mbi armët bërthamore tregojnë për një padituri tronditëse mbi doktrinën nukleare, madje mund të merret me mend një garë e përsëritur e armatosjes. Premtimi për aleancë i Amerikës është bërë i pasigurt me Trumpin dhe i detyron partnerët europianë dhe aziatikë për të rivlerësuar sigurinë e tyre. Kështu Donald Trumpi po bëhet barrë ende pa e dhënë betimin. Ndoshta madje edhe rrezik». (-lli)/ nga dialogplus.ch

Me Urdhër të Rusisë

Izraeli blen nga SHBA avionë të teknologjisë së lartë

Izraeli ka pranuar dërgesën e parë prej dy avionësh luftarakë F-35 të cilët i ka blerë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), dorëzimi i të cilëve u vonua nga shkaku i mjegullës.

Periskopi.com Lajme

Avionët e rinj F-35 për të cilët u raportua se kushtojnë 100 milionë dollarë secili, janë vetëm dy nga gjithsej 50 sa ka porositur Izraeli.

Avionët duhej të mbërrijnë më herët nga Italia, por kushtet e këqija klimatike kishin pamundësuar dërgimin e tyre në Izrael. Në ceremoninë në të cilën mori pjesë Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter dhe kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu u tha se avionët do të risin akoma më shumë fuqinë tashmë të konsiderueshme ushtarake, raporton AA

“Sot dëshiroj t’u them njerëzve në Izrael se ky krah i gjatë sot është bërë akoma më i gjatë dhe më i fuqishëm”, tha Netanyahu sipas të cilit nuk është rastësi që Izraeli është i pari që merr këto avionë sepse kjo simbolizon karakterin shumë të rëndësishëm të aleancës midis Izraelit dhe SHBA-ve.

Izraeli ka dorëzuar kërkesën pavarësisht debatit të mëhershëm për nevojën apo jo për të shtuar mjete të shtrenjta në forcat ajrore.

“Arsyeja është e thjeshtë, mosha e avionëve, për çka Forcat Ajrore të Izraelit (IAF) kanë nevojë të rinovojnë avionët e saj”, shkroi eksperti izraelit për Siguri, Yiftah Shapir.

Në shtator, Izraeli arriti një marrëveshje armësh me SHBA-të për një periudhë 10 vjeçare dhe të vlefshme 38 miliardë dollarë e cila përfshinë edhe ndihmën për mbrojtje raketore.

3af1740900000578-0-barack_obama_pictured_with_wife_michelle_daughter_sasha_and_actr-a-10_1480636884759

Obama ndez dritat e Pemës Kombëtare të Krishtlindjeve në Shtëpinë e Bardhë, për herë të fundit (Foto)

Periskopi.com Lajme

Barack Obama ka ndezur Pemën Kombëtare të Krishtlindjeve në Shtëpinë e Bardhë për herë të tetë dhe të fundit si president në natën e së enjtes.

Obama së me gruan Michelle dhe vajzën e tyre më të vogël Sasha, 15, për 94 vjetorin e ndriqimit të Pemës Kombëtare të Krishtlindjeve në elips, park publik që ndodhet në jug të gardhit në Shtëpinë e Bardhë.

Aty mungonte vajza e madhe e tyre, Malia, e cila ka marrë një vit pauzë para se të fillojë Harvardin në vjeshtën tjetër./Periskopi/

3af1961100000578-3992336-image-a-37_1480639519455 3af1bb6700000578-3992336-image-a-6_1480642351275 3af1ebcb00000578-3992336-image-a-2_1480642231636 3af1e92e00000578-3992336-image-a-7_1480642432683 3af1f62400000578-3992336-image-a-25_1480647851724 3af1c12800000578-3992336-image-a-3_1480642326561 3af19d9f00000578-3992336-image-a-35_1480639484624 3af08fb900000578-0-it_was_the_the_eighth_and_final_time_obama_would_take_part_in_th-a-13_1480636895807 3af0990e00000578-0-obama_was_joined_by_michelle_and_their_younger_daughter_sasha_bu-a-12_1480636889481 3af0938600000578-0-the_94th_annual_national_christmas_tree_lighting_took_place_on_t-a-11_1480636887253 3af1740900000578-0-barack_obama_pictured_with_wife_michelle_daughter_sasha_and_actr-a-10_1480636884759 3af1a1f000000578-3992336-image-a-26_1480637548024

Edhe një dizajner refuzon ta veshë zonjën Trump

Njëri nga dizajnerët më në zë të Shteteve të Bashkuara, ka thënë se nuk do ta veshë Zonjën e Parë të Shteteve të Bashkuara, shkruan The Independent, transmeton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

Tom Ford, i është bashkuar grupit të dizajnerëve që kanë thënë se kurrë nuk do të punojnë me Melania Trump, pavarësisht faktit se ajo kishte qenë një modele.

Fort në një televizion amerikan ka thënë se atij i është kërkuar që të dizajnojë veshje për të disa vjet më parë, mirëpo ka refuzuar.