Mediat serbe: Takimi Trump-Putin në Beograd!

Tabloidi serb Kurir, në faqen e vet online, sot njofton se “takimi historik i dy politikanëve më të fuqishëm në botë, Donald Trump dhe Vladimir Putin, do të ndodhë shpejt, askund tjetër, pos në Beograd", transmeton Koha.net.

Periskopi.com Lajme

Duke paralajmëruar për gjoja këtë takim, për gjoja në kryeqytetin e Serbisë, portali detajet i paralajmëron për në versionin e shtypur të kësaj gazete të ditës së enjte.

“Kurir” jep edhe “arsyet” pse ky takim mbahet në Beograd: Serbia ka marrëdhënie të mira me Rusinë por edhe me Perëndimin.

veteranet-e-uck-se

Veteranët e UÇK-së deklarohen të gatshëm për të luftuar sërish me Serbinë

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka thënë se veteranët e UÇK-së i kanë pritur me shqetësim provokimet e fundit të Serbisë ndaj Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se Kosova tanimë i ka institucionet e veta, Presidencën, Kuvendin, Qeverinë, Policinë dhe FSK-në, për t’u mbrojtur si shtet kundër çfarëdo reagimi të Serbisë.

Por, sipas tij, nëse është e nevojshme, veteranët e luftës së UÇK-së janë të gatshëm t’i përgjigjen shtetit të tyre për çfarëdo ndihme.

Gucati në një intervistë për Epokën e Re ka folur edhe për protestën e thirrur nga OVLUÇK në mbështetje të Ramush Haradinajt, e cila do të mbahet këtë të shtunë në Prishtinë.

Ai ka thënë se në këtë protestë do të paraqesin disa kërkesa për Francën dhe institucionet e Kosovës.

Gucati u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës t’i bëjnë trysni Brukselit që Serbia t’i heqë nga Interpoli emrat e ish-ushtarëve të UÇK-së.

Thaçi tregon se çfarë bisedoi përmes telefonit sot me Joe Biden, por asnjë fjalë se si ia ktheu ai

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëspresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në rajon.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi, siç thuhet në një komunikatë, ka falënderuar zëvendëspresidentin Biden për angazhimin e menjëhershëm të tij, por edhe të SHBA-së që të evitohen tensionet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Ju faleminderit që keni dërguar te të gjitha palët porositë që duhet të evitohen sjelljet që nxisin tensione”, është shprehur në këtë telefonatë presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi ka shtuar se dialogu dhe bashkëpunimi janë e vetmja rrugë përpara për Ballkanin Perëndimor.

“Jemi të përkushtuar për dialog, për normalizim, për pajtim”, u shpreh presidenti Thaçi./ Periskopi

Visar Ymeri

Ymeri paralajmëron se fushata diplomatike e Serbisë mund të pasohet me fushatë ushtarake

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se Serbia ka nisur një fushatë agresive diplomatike ndaj fqinjve, që më pas mund të kthehet në fushatë ushtarake.

Periskopi.com Lajme

Ai, në Klan Kosova ka deklaruar se “dobësia e Kosovës si shtet” tërheq kundërshtarët e pavarësisë dhe rrit apetitet e tyre.

“Është e qartë që ka njëfarë rritje të agresivitetit të Rusisë, që reflektohet edhe me rritje të agresivitetit të Serbisë. E kemi thënë vazhdimisht që sa më pak që të jemi të përgatitur për luftë, aq më shumë na kërcënon ajo. Ne nuk kemi ushtri, sepse atë nuk po na e lejon Aleksandar Vuciq. Është rritur diskuri luftnxitës i viteve të 90-ta, që po bartet nga të njëjtin njerëz në Serbi. Shteti fqinj po përgatitet për një fushatë diplomatike, të cilën mund ta vazhdojë me fushatë ushtarake”, tha ai.

Ymeri më tutje ka thënë se me trenin Serbia donte të provonte se ka sovranitet mbi pjesën veriore të Kosovës.

“Treni më shumë kishte porosi politike, sesa dicka praktike. Vet ideja e trenit dhe futja e tij në Kosovë i papenguar tregon se Serbia donte ta paraqiste atë pjesë si nën sovranitetin e saj. Më e rëndësishme, mendoj unë, është që fokusimi i Qeverisë së Kosovës tek treni dhe muri është i mangët. Sepse po krijohet përshtypja sikur ndalja e trenit dhe largimi i murit do të jenë zgjidhje përfundimtare për veriun”, tha Ymeri.

“Kushtetuta e Kosovës është njëfarë marrëveshje mes neve dhe Serbisë dhe jo kontratë shoqërore, sepse nuk është pyetur kurrë populli për të. Po të kemi vendime të brenshme autentike, për një apo një tjetër arsye, mund të pajtohemi. Por shumë gjëra bëhen me kërkesë të Beogradit”, tha kreu i VV-së.

Visar Ymeri

Ymeri: Dialogu nuk normalizon marrëdhëniet, ky nuk është as qëllim i Serbisë

Kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri thotë se duhet ndërprerë dialogu Kosovë-Serbi.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, dialogu me Serbinë nuk ndihmon normalizimin e marrëdhënieve e as integrimin e serbëve në Kosovë.

Në Klan Kosova ai tha se as vetë Serbia nuk dëshiron që serbët të integrohen në Kosovë.

Sipas tij, Serbia ka synime hemogjene ndaj Kosovës, pra, ta bëjë shtet jo funksional.

“Republika e Kosovës duhet të sovranizohet. Jemi njohur nga shumë shtete, me krejt ato duhet marrëdhënie bilaterale,ekonomike e të tjera. Duhet marrëdhënie me secilin shtet e edhe me Serbinë, por me Serbinë vetëm nëse ata ndryshojnë karshi Kosovës”, thotë Ymeri.

nishani-780x439

Nishani: Ka tendenca për të minuar marrëveshjet Kosovë-Serbi

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, shfrytëzoi pritjen tradicionale me Trupin Diplomatik për të reaguar edhe për tensionin e krijuar së fundmi mes Kosovës dhe Serbisë. Kreu i Shtetit shqiptar tha se ka ende tendenca për të minuar dialogun mes dy vendeve.

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani: Ende ka tendenca që minojnë negociata apo minojnë marrëveshjet . Shqipëria mbështet qartazi ecjen para të rajonit dhe jo kthimin prapa, kur regjimi i Millosheviçit solli spastrime etnike.

Presidenti Nishani tha se Shqipëria nuk mund të neglizhojë vëmendjen ndaj të drejtave të bashkëkombësve të saj, konform standardeve ndërkombëtare.

Kreu i shtetit shqiptar tha se Shqipëria mbetet një faktor thelbësor në ruajtjen e stabilitetit në rajon./tvklan

 

vuciq

Vuçiq: Me Kosovën kemi më shumë marrëveshje gojore se me shkrim

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se shumica e asaj që është arritur në dialogun ndërmjet Beogradit e Prishtinë nuk është bërë me formë të shkruar por vetëm në formë gojore.

Periskopi.com Lajme

“Dhe tani ja që po thonë se nuk keni marrëveshje të shkruar… E po nuk kemi marrëveshje të shkruar, por ajo është pjesë e asaj për të cilën jemi marrë vesh gojarisht”, ka thënë Vuçiq duke reaguar ndaj deklaratës në Bruksel “se Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 në të cilën thirret Serbia, thotë se autoritete e Kosovës nuk duhet të kërkojnë leje nga KFOR-i në veri të Kosovës”, shkruan Koha

Në bisedë me gazetarët sot në Davos, siç njofton b92, Vuçiq ka thënë se në dialogun Beograd-Prishtinë, vetëm dy marrëveshje janë në formë të shkruar, përkatësisht se vetëm dy herë është nënshkruar diçka ndërsa të gjitha të tjerat kanë mbetur si “marrëveshje të arritura gojore”.

“Edhe ajo që është arritur për Mitrovicë, për urën, e kemi arritur vetëm në formën gojore. Edhe ajo për Telekomin, deri në finale, do të thosha të parafimit, e gjitha është vetëm gojore” ka thënë Vuçiq.

“Kemi pasur disa kontakte të drejtpërdrejta me shqiptarët në Kosovë dhe besoj se të gjitha problemet do t’i zgjidhim në paqësore e racionale, në mësyrë të arsyeshme”, ka përfunduar Vuçiq.

se_1484726665-5049063

Serbia gati për luftë, fton serbët për mobilizim ushtarak (Dokument)

Ministria e Mbrojtes e Serbisë duket që kësaj radhe e ka përnjëmend.Në një afishe e cila po shpërndahet prej dje në çdo shtëpi e banesë, dokument zyrtar lëshuar nga Ministria e Mbrojtes e Qeverisë së Serbisë të cilën Gazeta Blic ka arritur ta sigurojë, Qeveria e Serbisë ka filluar të ftojë serbët për mobilzim ushtarak.

Periskopi.com Lajme

Në ftesë mes tjerash thuhet:“Thirrje e Përgjithshme për regjistrim në Listën Ushtarake Në bazë të Nenit 15 të Ligjit për Shërbimin Ushtarak, të punës dhe obligimit për punësim e obligim material dhe Nenit 4, paragrafit 3 të Rregullores për kryerjen e shërbimit ushtarak për punësim e obligim material i ftojmë të gjithë të meshkujt e moshës madhore, shtetas të Republikës së Serbisë, të lindur në vitin 1999, dhe ata më të moshuar të cilët nuk e kanë kryer evidentimin në listat ushtarake që të lajmërohen në Qendrën e Ministrisë së Mbrojtjes për Vetmbrojtje LokaleNga Stari TrgNë Rrugën Makedonska 42Dhoma nr. 85 aQë të lajmërohen për regjistrim në Listat Ushtarake…

“Pastaj në ftesën në fjalë thuhet që të gjithë shtetasit e Serbisë duhet të sjellin me vete edhe Letërnjoftimet kurse pokështu njoftohet që Regjistrimi fillon nga data 16.1. deri me datën 28.2.2017 nga ora 9:00 deri në ora 15:00“

Kjo ftesë e Serbisë, vjen pas një varg provokimesh që shteti Serbia ia ka bërë Kosovës, duke nisur nga ndërtimi i murit në veri të vendit, pastaj ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në Francë, bazuar në një fletëarrest të Serbisë dhe së fundmi me trenin rus, raporton GazetaBlic.comFtesën e plotë në gjuhën serbe mund ta gjeni më poshtë:

b_1484726580-218373

A po bëhet Serbia bëhet gati për luftë? Ftesa për Mobilizim për serbët e Kosovës! (Dokument)

Ministria e Mbrojtjes së Serbisë duket që këso radhe e ka përnjëmend.

Periskopi.com Lajme

Në një afishe e cila po shpërndahet prej dje në çdo shtëpi e banesë, dokument zyrtar lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes e Qeverisë së Serbisë të cilën Gazeta Blic ka arritur ta sigurojë, Qeveria e Serbisë ka filluar të ftojë shtetasit e Kosovës për Mobilizim Ushtarak.

Në ftesë mes tjerash thuhet:

“Thirrje e Përgjithshme për regjistrim në Listën Ushtarake Në bazë të Nenit 15 të Ligjit për Shërbimin Ushtarak, të punës dhe obligimit për punësim e obligim material dhe Nenit 4, paragrafit 3 të Rregullores për kryerjen e shërbimit ushtarak për punësim e obligim material i ftojmë të gjithë të meshkujt e moshës madhore, shtetas të Republikës së Serbisë, të lindur në vitin 1999, dhe ata më të moshuar të cilët nuk e kanë kryer evidentimin në listat ushtarake që të lajmërohen në Qendrën e Ministrisë së Mbrojtjes për Vetëmbrojtje Lokale

Nga Stari Trg

Në Rrugën Makedonska 42

Dhoma nr. 85 a

Që të lajmërohen për regjistrim në Listat Ushtarake…“ Pastaj në ftesën në fjalë thuhet që të gjithë shtetasit e Serbisë duhet të sjellin me vete edhe Letërnjoftimet kurse pokështu njoftohet që Regjistrimi fillon nga data 16.1. deri me datën 28.2.2017 nga ora 9:00 deri në ora 15:00“, raporton GazetaBlic.com

Kjo ftesë e Serbisë, vjen pas një varg provokimesh që shteti Serbia ia ka bërë Kosovës, duke nisur nga ndërtimi i murit në veri të vendit, pastaj ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në Francë, bazuar në një fletëarrest të Serbisë dhe së fundmi me trenin rus, raporton GazetaBlic.com

Ftesën e plotë në gjuhën serbe mund ta gjeni më poshtë:

untitled-design-1-2

 

treni222-780x439

Serbët e Kosovës i lutën Beogradit: Mos luani me “trena”, po na rrezikoni jetën

“Të gjithë ne në jug të Ibrit duam të jetojmë normalisht dhe në paqe, por sa herë që politikanët nxitin tensionet, ne këtu jemi caqe të gjalla”.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka thënë gazetari serb, Darko Dimitrjeviq i cili vjen nga Gorazhdeci i Pejës.

Darko është redaktor-gazetar në radio “Gorazhdec” dhe ai e di se si është të jesh serb në shumicën shqiptare derisa tensioni ndihet në ajër.

Ai ka marrë shembull rastin e trenit, duke thënë se “kjo është një nga ato ditët kur ju mund të shihni me sy se jeni i padëshirueshëm”, transmeton lajmi.net.

“Unë shkoj me makinë në Pejë, duhet të kem kujdes sepse kam targa serbe dhe dikush mund të më gjuaj me gurë. Këto janë ditët kur ju mund të shihni me sy se jeni i padëshirueshëm. Problem të njëjtë ka gruaja dhe vajzat të cilët rrezikohen të dalin jashtë fshatit. Gjithmonë kur krijojmë një marrëdhënie të mirë me shqiptarët prapë del diçka që e prish”, ka thënë Dimitrjeviq për “Blic”.

Ai ka treguar se në Gorazhdec ka të paktën 50 makina me targa serbe dhe këto ditë të tensionit pronarët e tyre ndjehen si ‘pëllumba në baltë’.

Kështu e sheh drejtori i Qendrës Kulturore në Graçanicë, Zhivojin Rakoçeviq, jetën e serbëve në Kosovë kur Beogradi rrit tensionet.

“Që nga 17 marsi i vitit 2004 nuk ka ndryshim demokratik e as institucione funksionale, për këtë arsye jetojmë në mes të kaosit”, është shprehur ai.

Rakoçeviq ka frikë se do të përsëriten trazirat e 17 marsit.

“Pas incidentit të “trenit” dhe pas arrestimit të Ramush Haradinajt janë krijuar kushtet për trazira. Tani paraqitja e shqiptarëve, sjellja e shitësit në dyqan, mënyra e ftohtë e komunikimit etj., të gjitha këto tregojnë se çdo gjë është gati për më të keqen”, ka përshkruar ai rrethanat pas fërkimit të palës shqiptare me atë serbe.

Oliver Radiq, profesor i gjuhës serbe nga Rahoveci, thotë se historia e trenit është një lojë politike.

“Kur e pash që në tren është mbishkrimit “Kosova është Serbi” e dija se nuk do mund të kaloj. Kjo është e ditur se me këtë mbishkrim asnjë nga serbët e Kosovës nuk do të mund të lëvizin të lirë, mirëpo kjo është e shkruar në shpirtin tim dhe kjo është arsyeja pse unë vazhdojë të jetojë këtu me familjen time”, ka thënë ai.

I pyetur nëse ai ka fikë nga një lloj hakmarrje për shkak të provokimit me tren, ka thënë se serbët në Kosovë janë nën mbikëqyrjen e përditshme.

burimmm

Ramadani thotë se dialogu duhet të riformatohet

Shteti serb vazhdimisht e ka provokuar Republikën e Kosovës përmes politikës së tyre me veprime të ndryshme, veprime këto që më pas edhe kanë zgjuar debate në Kuvend sikurse edhe janë nxjerr rezoluta për to.

Periskopi.com Lajme

E këto provokime të cilat edhe po ngrisin tensione mes dy shteteve, ka pak gjasa të ndalen. Zyrtarët serbë japin deklarata të ashpra, madje kërcënojnë edhe me futjen e ushtrisë së tyre në territorin e Kosovës. As nxitja e konflikteve nuk po përjashtohet.

Situata e tensionuar në veri të Kosovës është vazhdimësi e përkeqësimit të marrëdhënieve ndër-shtetërore në Ballkan dhe vazhdimësi e ndërhyrjeve direkte të Serbisë.

Kështu vlerëson për lajmi.net njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani. Sipas tij, skenarët e inteligjencës serbe dhe ruse mund të jenë të rënda dhe tepër sfiduese. Për këtë, siç vlerëson Ramadani, Kosova duhet të koordinojë partneritetin me SHBA-në në rend të parë.

“Destabilizimi i Kosovës është interes i Serbisë. Besoj se Serbia po nxit përkeqësimin e gjendjes në veri, në kuadër të luftës speciale që po zbaton kundër Kosovës, kundër Bosnje e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë. Serbia po synon të përforcojë pozicionin e vet ndaj Kosovës, rajonit dhe BE-së, duke luajtur me lidhjen e vet speciale me Rusinë”, u shpreh Burim Ramadani.

Ai beson se institucionet e Kosovës duhet të bazohen në maturi dhe vendosmëri, duke i dhënë çdoherë përparësi vullnetit për fqinjësi të mirë dhe dialog të barabartë. Thotë se dialogu duhet të riformatohet edhe për nga përmbajtja, edhe për nga forma.

“Sidoqoftë, Kosova duhet të detajojë partneritetin me komunitetin ndërkombëtar dhe me theks special partneritetin me SHBA-në në përballje me këto sfida. Kosova besoj se duhet të koordinojë gjithçka me SHBA-në, në mënyrë që veprimet kosovare të jenë të suksesshme dhe të qëndrueshme”, bëri të ditur njohësi i këtyre rrethanave Burim Ramadani.

Serbia, hiq më larg se të shtunën nisi drejt Mitrovicës pa lejen e Kosovës, një tren i cili ishtu donacion i shtetit rus. Treni ishte ilustruar me motive provokuese ku ndër tjerash shkruante edhe “Kosova është Serbi”.

Qeveria  e vendit mori vendim që përmes njësisë special ROSU-t ta pamundësojë hyrjen e trenit ilegal, që rezultoi në kthimin e këtij të fundit në Beograd.

Shkelzen_Maliqi

Daçiqi është mishërim i politikës së dyfytyrësisë

Edhe pse kanë kaluar gati katër vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, që në Bruksel është nënshkruar nga kryeministrat e atëhershëm Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, përshtypja e përgjithshme është se dy vendet ende nuk i kanë bërë hapat e rëndësishëm dhe thelbësore drejt realizimit të qëllimit të përcaktuar.

Tamara Nikçeviq Intervista

Sipas vlerësimit të Shkëlzen Maliqit, njërit nga intelektualët shqiptar dhe jugosllav, këshilltar aktual i Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë sot është në krizë serioze: “Procesi kosovaro-serb është i ngadalësuar për shkak të taktizimeve politike, nga frika se mos ‘prakohëshëm‘ do të arrihet deri te pika përmbysëse dhe e pakthyeshme e normalizimit kur praktikisht mes Kosovës dhe Serbisë do të vendoseshin marrëdhëniet si mes dy shteteve sovrane që formalisht nuk njihen mes veti, por nuk kanë më probleme as mes veti, e as me Bashkimin Evropian”, thotë Shkëlzen Maliqi.

Intervistë e Shkëlzen Maliqit botuar më 15 janar në gazetën malazeze “Pobjeda” të Podgoricës

Pobjeda: Marrëveshja është e ngjashme me atë mes dy Gjermanive në vitin 1972?

MALIQI: Marrëveshja gjermano-gjermane, si kompromis historik mes Gjemanisë Perëndimore dhe atë Lindore, nuk i përshtatet plotësisht rastit të Kosovës, pasi që për dallim nga Kosova, Serbia tashmë është anëtare e Kombeve të Bashkuara. Mirëpo, modeli gjerman është i dobishëm si shembull për dialog mbi normalizimin e marrëdhënieve që duhet të çoj drejt anëtarësimit të Kosovës në KB dhe organizatat tjera ndërkombëtare edhe pa njohjen formale të sovranitetit të Kosovës nga ana e Serbisë.

POBJEDA: Po, vetëm se, sa është në përgjithësi real ky model? E keni dëgjuar shefin luftënxitës të diplomacisë serbe Ivica Daçiq i cili praktikisht u kërcënohej Malit të Zi dhe Maqedonisë në rast se do të votonin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO:

MALIQI: Ivica Daçiqi është personifikim i kontradiktës dhe dyfytyrësisë së politikës serbe, e cila thjesht shprehet me mantrat e tipit “Edhe Kosova edhe BE-ja” “Edhe BE-ja edhe Rusia”. Kjo politikë synon anëtarësimin e Serbisë në BE por njëkohësisht shfaq intencën që ta rikthejë kontrollin mbi Kosovën, çka do të thotë ripërtëritjen e sovranitetit të saj mbi Kosovën, të cilën faktikisht e ka humbur në vitin 1999. Kjo humbje është vulosur me verdiktin e Gjykatës Ndërkomëtare të Drejtësisë në Hagë, e cila konstatoi se shpallja e pavarësisë së Kosovës ka qenë legjitime dhe jo “shkelje e së drejtës ndërkomëtare” për çka insistonte Serbia në padinë e saj. Përndryshe, deri sa ishte kryeministër, Ivica Daçiq është angazhuar hapur për një “zgjidhje pragmatiste” – ndarjen e Kosovës, sipas të cilës, si kusht për njohjen e pavarësisë së Kosovës, Serbisë do të duhej t’i mbetej Veriu i Kosovës. Në bazë të parimit të njejtë etnik do të duhej të ndahej edhe Bosnja dhe Hercegovina.

POBJEDA: Në luftërat e viteve të nëntëdhjeta Serbia kishte hyrë me idenë se territoret e të gjitha republikave të ish RSFJ mund të “ndahen”; më në fund doli që, përkundrazi, republikat që ishin mbeten në numër kurse vetëm Republika e Serbisë, kur e kemi parasysh pavarësimin e Kosovës, paska qenë – e ndashme.

MALIQI: Pikërisht ashtu. Kurse kërcënimet që sot ua adreson Daçiqi Malit të Zi dhe Maqedonisë bazohen në nxitjen e rebelimeve të elementeve pro-serbe në këto shtete, e që janë të frymëzuara me fushatat ekspanzioniste të Rusisë në Ukrainë, Gjeorgji dhe disa pjesë të tjera të ish Bashkimit Sovjetik, të cilat në retrospektivë shikohen si pjesë të tëhuajsuara të Perandorisë ruse. Duke llogaritur në ndihmën e Rusisë, Serbia sot ëndërron rikthimin e perandorisë së vet të vogël jugosllave. Dhe këtë jo përmes fillimit të një lufte të re të madhe, sepse për këtë nuk ka gjasa, por duke ndezur kriza atje ku ende ka forca serbomëdha dhe orthodokso-mëdha, që e duan Serbinë e Madhe.

POBJEDA: A mendoni se serbët në Kosovë dhe në shtetet të dala nga ish Jugosllavia edhe sot mund të instrumentalizohen në mënyrë siç e pat bërë këtë Slobodan Milosheviqi me serbët bë Kroaci dhe Bosnje?

MALIQI: Ndonëse Qeveria e Kosovës insiston në integrimin e serbëve në institucionet e Kosovë, Lista serbe që bën pjesë në këtë Qeveri, sot si kryeministër të vërtetë të tyre e shohin Aleksandar Vuçiqin, prej të cilit drejtpërsëdrejti marrin urdhëra politikë. Bëhet fjalë për një absurd që gjthsesi duhet të zgjidhet para krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si një trup që nuk duhet të jetë assesi dorë e zgjatur e ambicieve politike të Beogradit. Në vend të kësaj ky Asociacion duhet të konstituohet si trup koordinues për mbrojtjen e interesve të pakicës serbe në kuadër të sistemit kushtetues të Kosovës.

Fatkeqsisht, praktika e instrumentalizimit dhe keqpërdormit të serbëve nga ana e Beogradit asnjëherë nuk është ndërprerë, vetëm i përshtatej rrethanave. Megjithatë, rebelimet e armatosura ose vetëshpallja e territoreve serbe si autonome apo të pavarura, çfarë ka ndodhur gjatë viteve 90, në kohën kur ato i mbështeste Beogradi dhe armata (serbo)jugosllave, tani nuk mund të përsëritën më në atë formë.

POBJEDA: Ministri Daçiq ka folur për “shkëputjen e një pjese të Malit të Zi”…

MALIQI: Daçiqi dhe të tjerët shumë mirë e dinë se rrethanat kanë ndryshuar radikalisht, pasi që praktikisht sigurinë e gati tërë rajonit e kontrollon NATO. Por kjo, kuptohet, nuk përjashton aventura të caktuara militare, të cilat, them se, nuk kanë gjasa për sukses.

POBJEDA: Çfarë aventuara militare?

MALIQI: Kujtoni vetëm tentim grushtetin në Podgoricë ditën e zgjedhjeve të fundit…

POBJEDA: “Aventuristët që përmendet nuk fshehnin se llogarisnin në ndihmën e Moskës. Çka mendoni, kujt do t’i kushtojë më shtrejtë kjo “ndihmë”

MALIQI: Po të mos ishte ndikimi dhe përkrahja e Rusisë së Putinit, politika dhe sjellja e Serbisë sigurisht se do të ishin ndryshe – edhe sa i përket anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare edhe rreth votimit për Rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë në OKB. Gjithësesi, që nga shekulli 19, politika e Beogradit kushtëzohet nga një dilemë “me cilën perandori do të mbahet Serbia” – me Perëndmin apo Lindjen, dhe rreth kësaj edhe sot e gjithë ditën kanë mospajtime. Në këtë kontekst “ndihma ruse” sigurisht që do ta ketë koston më të madhe për Serbinë pro-evropiane. Nga ana tjetër, është pyetje a do të ngatërrohet fare “vëllau i madh” për shpëtimin e Serbisë, pasi që ajo gjendet nën rrethimin e plotë të vendeve anëtare të BE dhe të NATO-s, si dhe atyre që synojnë të ardhmen euro-atlantike.

POBJEDA: Çka me bazën “humanitare”, në të vërtetë ushtarake të Rusisë në Nish?

MALIQI: Kjo bazë sot duket si një anomali që Serbisë mund t’i kushtojë mjegullimin seriozë të të ardhmes së saj.

POBJEDA: Është interesant se pjesa dërmuese e opinionit politik në Serbi pos Rusisë sot llogarit edhe në presidentin e posazgjedhur të SHBA-ve, Donalld Trampin, prej të cilit pritet, sipas tyre, që së bashku me Putinin “t’ ua kthejë serbëve Kosovën” duke e bërë edhe një ndarjen të re të Ballkanit. Si ju duket kjo?

MALIQI: Për shkak të ideve të tija të papritura dhe të çuditshme, që mund të shkaktojnë turbullira në marrëdhëniet ndërkombëtare, Trampi vërtet vjen si një sfidë e madhe për politikën amerikane. Duka paralajmëruar, ndër të tjerat, edhe njohjen e aneksimit të Krimesë, e ndoshta edhe të aneksimeve të tjera në Ukrajinë e në Kaukaz, për shkak të cilave Rusia është vënë nën regjimin e sankcioneve ndërkombëtare, Trampi premton vendosjen e marrëdhënieve më të mira me Rusinë e Putinit. Por, do të shohim së shpejti a do të ndjek administrata e re e SHBA-ve këtë kurs radikalisht të ri, që për pasojë do të mund ketë ndarjen e re të sferave të interest në Ballkan.

POBJEDA: Cili është mendimi I juaj për këtë?

MALIQI: Në bërjen e analizave serioze të faktorëve veprues se çfarë do të mund të janë pasojat e paktit eventual të Trampit me Putinin, nuk duhet të nënçmohen interesat dhe ndikimi i BE-së, me ose pa Britanin e Madhe. Dhe sidomos nuk duhet të anashkalohet përcaktimi strategjik tradicional i BE-së dhe SHBA-ve rreth rolit të NATO-s për ruajtjen e rendit dhe sigurisë në botë. Me fjalë të tjera, Trampi dhe Putini nuk mund ta ndajnë Ballkanin në sferat e interest pa e pyetur për këtë BE-në dhe fuqitë evropiane.

POBJEDA: Pasi që po flasim për ndikimin rus në Ballkan, a jeni befasuar me deklaratën e Presidentit Hashim Thaçi kur tha se “Kosova dëshiron raporte të sinqerta dhe konstruktive me Rusinë, pa marrë parasysh që Moska nuk e njeh pavarësinë e Kosovës”?

MALIQI: Si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit me të drejtën e vetos, dhe me këtë edhe si faktor kyç që pengon afirmimin e plotë ndërkombëtar të pavarësisë së Kosovës, Rusia nuk ndjek thjesht vetëm interesat e Serbisë, por para së gjithash interesat e veta të fuqisë së madhe. Që nga anektimi i Krimesë, si arsyetim për këtë, Putini vazhdimit thirret në “presedencën e Kosovës”, si pandan i të drejtës së popullit të Krimesë për vetëvendosje. Kjo mund të kuptohet edhe si një ofertë e terthortë për shkëmbim: Moska do ta njeh pavarësinë e Kosovës nëse Perëndimi pajtohet me anektimin e Krimesë.

POBJEDA: Presidenti Putin këte e ka thënë disa here edhe pa dorëza.

MALIQI: Po, keni drejt. Nga ana tjetër, nëse dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vërtet prektikisht çon drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Beogradi, atëherë del se edhe Serbia proevropiane ka mospërputhje potenciale me interesast e Rusisë. Në këtë kontekst është e pritshme që edhe Kosova të formulojë një politikë të vetën “raportesh të sinqerta dhe konstruktive me Rusinë, kuptohet në koordinim me faktorët perëndimor dhe të tjerë që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Politika që e paralajmëron Thaçi pikënisjen e ka te supozimi se Moska në rrethanat e caktuara mund të përkarah pavarësinë e Kosovës. Përndryshe, Rusia e kohës së Jelcinit president ka qenë ndër faktorët konstruktivë që kërkonin zgjidhjen e çështjes së Kosovës në kuadër të punës të të ashtuquajturit Grup i Kontaktit i fuqive të mëdha, Brenda cilit Grup edhe ishte përgatitur pavarësia e Kosovës si njëri prej opsioneve të mundshme, madje praktikisht më reali.

POBJEDA: Disa here e keni pçrmendur mundësinë që Serbia ta njeh pavarësinë e Kosovës, për çka ka folur dhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë vizitës së tij të parë në Beograd. Megjithatë, pasi që Serbia asnjëherë nuk ka kërkuar falje për krimet e llahtarshme të regjimit të Milosheviqit që janë bërë në Kosovë, për spastrimet etnike, për makinat frigoriferë me trupat e fëmijëve, grave dhe pleqëve shqiptarë të vrarë që janë transportuar dhe hedhur në lum ose në varreza masive në Batajnicë dhe gjithandej Serbisë…

MALIQI: Këshilla që e dha Edi Rama është e thënë në kontekstin e perspektivës të ngecjes së përgjithshme të rajonit, ku kriza e Kosovës është njëri nga kërcënimet dhe bllokuesit më të mëdhenj për sigurimin e paqes dhe stabilitetit të rajonit. Atë moment kur Serbia do ta njihte realitetin e ri në Kosovë, gjë që e ka bërë pjesërisht me nënshkrimin e marrëveshjes së Brukselit, në tërë rajonin do të ndodhë një lehtësim ose margjinalizim thelbësor i tensioneve.

Çështja shqiptare dhe çështja serbe do të zgjidheshin pak a shumë në mënyrë simetrike mbi parimin policentrik, e jo përmes krijimit të shteteve unike ose të mëdha etnike. Në këtë kuptim, Marrëveshja e Brukselit paraqet një bërthemë të pare të pajtimit historik mes shqiptarëve dhe serbëve, mbi të cilin atëherë edhe Shqipëria shihte si interes vital kontributin përmes rivendosjes dhe forcimit të marrëdhënive politike dhe ekonomike me Serbinë, si dhe, më gjërë, edhe me të gjitha vendet e rajonit.

Ish Kryeministri i pafat i Serbisë Zoran Gjingjiq, ka qenë ndër të parët që më 2003 e bëri si prioritet vital të Serbisë zgjidhjen e përshpejtuar të çështjes së Kosovës si një parakush për shtytjen dhe ringjalljen e vendit të vet, e që mbase e pagoi me kokën. Fatkeqësish pushtetarët e ri të Serbisë e pranojnë këtë domosdoshmëri me hezitime, ashtu sikuq që hezitojnë edhe të kërkojnë falje për krimet që forcat serbe i kanë bërë në Kosovë në vitet e nëntëdhjeta.

POBJEDA: A do ti pranojnë ndonjëherë?

MALIQI: Në kohën kur Kryeminstri Gjingjiq filloi çrrënjosjen me politikën e Milosheviqit, Serbia e nisi edhe rrugën e zbardhjes së krimeve – vetë zbuloi varrezën masive në aeroportin ushtarak të Batajnicës, makinat frigoriferë me trupat e civilëve të vrarë si dhe disa krime të tjera masive. Por atëherë erdhi deri te revidimi i politikës së Gjingjiqit dhe rikthimi i politikës së Milosheviqit me mjete tjera. Për më shumë, edhe sot në Serbi i keni në pushtet juniorët e regjimit të viteve të nëntëdhjeta, të cilët nuk mund të luajnë pa kufi lojën msheftas!? Nëse pajtimi historik me shqiptarët nuk ka alternativë ata duhet të kërkojnë falje për krimet. Dhe jo vetëm për ato të viteve të nëntëdhjeta, por edhe ato të kohës së luftërave ballkanike dhe të ekspeditave militare që kishin për qëllim pushtimin e portit të Durrësit si dhe të tërë Shqipërisë së mesme dhe veriore.

Edhe në vitin 1999, gjatë intervenimit të NATO-s, policia dhe ushtria serbe dëboi nga Kosova civilët shqiptarë; i sollën autobusat dhe kamionat dhe urdhëruan njerëzit që të lëshojnë menjëherë shtëpitë e tyre dhe pastaj, me ato pak sende që kanë mundur ti marrin me vete, i dëbuan në Shqipëri, Maqedoni dhe Mal të Zi. Në Malin e Zi, edhe pse në atë kohë ishte në bashkësi shtetërore me Serbinë, janë pranuar dhe strehuar proporcionalisht me popullsinë e vendit më së shumti refugjatë nga Kosova. Unë me familjen në atë kohë kam qenë refugjat në Maqedoni, ku na kanë pritur dhe strehuar shumë mire. Po ata që janë dëbuar në Mal të Zi, më kanë thënë se tek ju ka qenë gjithëçka shembullore. Ky solidarizim i Malit të Zi në rrethanat të atilla kritike është diçka që nuk mund të harrohet.

POBJEDA: Më ka treguar Veton Surroi në një rast se pas intervenimit të NATO-s kishte ardhur në Podgoricë dhe personalisht e kishte falendëruar Presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanoviqin për atë që po flisni ju “duke besuar se Gjukanoviqi më 1999 kishte bërë një gjest të “burrërisë malazeze” që quhet “čojstvo“. Por, a e keni përshtypjen se, përkundër të gjithave, opinion në Serbi më lehtë e pranon realitetin e shtetit të Kosovës për dallim nga disa qarqeve opozitare serbomëdha, proruse në Malin e Zi, të cilat kërcënohen se, nëse vijnë në pushtet, do ta anulojnë vendimin e Qeverisë së Malit të Zi për njohjen e pavarësisë së Kosovës si dhe vendimin për aplikimin e sankcioneve ndaj Rusisë.

MALIQI: Oponini në Serbi nuk është unik, edhe atje ka grupe radikale politike dhe fetare që mbi platfromën serbomadhe, proruse dhe pan-orthodokse bashkëpunojnë me grupet e bashkëmendimtarëve në Mal të Zi dhe gjetiu. Rrënjet e kësaj lëvizjeje janë në Rusi, dhe qëllimi i tyre është që Serbinë dhe Ballkanin ta largojnë nga rruga evropiane dhe ta orientojnë drejt Lindjes.

POBJEDA: Si i vlerësoni marrëdhëniet e Malit të Zi me Kosovën?

MALIQI: Marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Kosovës si dhe me Shqipërinë janë kryesisht ato të fqinjësisë së mire dhe pa probleme edhe pse mendoj se do të mund të ishin edhe më të mira dhe më të koordinuara si në planin politik dhe të sigurisë ashtu edhe në atë ekonomik dhe kulturor.

POBJEDA: Po ju pyes për këtë sepse qarqet nacionaliste në Beograd në vitin 2006 i frikësonin malazezët me tregimet se posa të dalin nga bashkësia me Serbinë, një pjesë e territorit të tyre “do ta grabisim ithtarët e Shqipërisë së Madhe”.

MALIQI: Mali I Zi nuk rezikohet nga shkëputja e territorit të saj as nga Shqipëria e as nga Kosova. Ideja e Shqipërisë së Madhe ose të Shqipërisë Naturale nuk është politikë zyrtare e qeverive dhe të partive kryesore në Shqipëri dhe Kosovë, por është prezente si idelogji e disa grupeve margjinale. Diçka më prezente dhe më me ndikim është ideja e bashkimit të Shqipërisë me Kosovën në rrethanat e ndonjë krize eventuale, edhe pse ajo nuk është as dominuese e as prioritare. Politikat zrtare në Shqipëri dhe Kosovë angazhohen për “bashkimin” e shqiptarëve nën ombrelën e integrimit të rajonit në BE.

POBJEDA: Pse Kuvendi i Kosovës nuk e ratifikoi demarkacionin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi?

MALIQI: Dy komisionet shtetërore që kanë punuar në demarkacionin e kufirit nuk kanë pasur asnjë problem në konstatimin e vijës kufitare mes dy shteteve, si ka qenë ajo në vitin 1989, para shkatërrimit të Jugosllavisë. Problemet janë paraqitur te një pjesë e opozitës kosovare e cila konsideronte se demarkacioni është bërë shkel e shko dhe në dëm të Kosovës. Çështja është politizuar në mënyrë ekstreme për shkak të luftës së brendshme për pushtet. Fatkeqësisht, edhe Qeveria e Kosovës kishte gabuar me procedurat dhe shmangjen e transparencës së procesit: nuk është shpjeguar opinionit me kohë se kufiri nuk është negociuar, por se obligimi ka qenë që të konstatohet kufiri çfarë ka qenë në kohën e Jugosllavisë.

Edhe nga ana e Malit të Zi ka pasur vërejtje se kufiri ekzistues nuk është korrekt, dhe unë e kam propozuar që dy vendet të caktojnë një komision të ri i cili do të bënte relativisht lehtë korrigjimet eventuale pasi që bëhet fjalë për zonat malore ku praktikisht edhe nuk ka vendbanime, në mënyrë që të qetësohen shpirtrat dhe edhe Kuvendi i Kosovës ta ratifikojë marrëveshjen për kufirin.

Intervistoi :

(përkthimi është bërë me disa shkurtime)

vucic

Kundërshtarët e Vuçiqit në Beograd: Ushtria dhe policia serbe – një grusht mjerim

Provokimi me trenin ishte “budallallëk”, thuhet në Beograd. Mediat qeveritare thonë se vetëm politika e “urtë” e kryeministrit Vuçiq e ka evituar konfliktin e armatosur. Por të tjerët paralajmërojnë.

Periskopi.com Uncategorized

Vetë qeveria e ka krijuar krizën, sepse ajo është përgjegjëse për mbishkrimet dhe provokimet në trenin e nisur për Mitrovicë, thonë kundërshtarët e kryeministrit Aleksandar Vuçiq, shkruan DË. Ndërsa tani kryeministri po përpiqet të paraqitet si paqebërës, me deklaratat se e ka evituar konfliktin. Por mbështetësit e Vuçiqit thonë se “konfliktin e ka evituar politika paqësore dhe nervat e fuqishme të Vuçiqit”. Politikani i Rusisë Unike, Sergej Zheleznjak pohon madje se “duke i falënderuar kësaj politike të Vuçiqit, është evituar konflikti i armatosur në zemër të Evropës”.

20170117132215758

A mundet zjarrvënësi të jetë zjarrfikës?

Mendoj se e gjitha ajo që po ndodhë mes Beogradit dhe Prishtinës është vetëm një vazhdimësi logjike e politikës së qeverisë serbe, e cila ka lidhje me zgjedhjet që po afrohen, thotë për DË Dragan Popoviq, kryetar i Qendrës për politikë praktike në Beograd. “Kjo është një politikë e cila po e shfrytëzon Kosovën dhe të gjitha që lidhen me Kosovën për t’i dërguar mesazhe opinionit të brendshëm dhe të jashtëm. Varësisht nga nevojat, dërgohen mesazhe ashpërsuese apo nënshkruhet ndonjë marrëveshje. Ndaj edhe kjo është një krizë artificiale e krijuar qëllimisht, që dëshmon se ne nuk kemi nisur procesin serioz të normalizimit të raporteve mes serbëve dhe shqiptarëve”.

Qeveria serbe

Popoviq mendon se treni është përdorur për qëllime të brendshme dhe për të ngritur tensionet, sepse gazetat e Serbisë janë përplot me paralajmërime për konflikte dhe luftë. “Mediat qeveritare me ditë të tëra janë duke zhvilluar një fushatë jo normale, ku njerëzit përgatiten për njëfarë lufte dhe skenarë katastrofash. Ndaj edhe treni nuk mund të konsiderohet ndryshe por vetëm një budallallëk dhe provokim i panevojshëm”

Kush ka fituar në Bruksel?

Kam përshtypjen se të dy palët po përpiqen të zhvendosin vëmendjen nga problemet e tyre të brendshme në Kosovë apo Serbi, thotë për DË Filip Shvarm, redaktor përgjegjës në revistën “Vreme”. “Ata po përpiqen që Marrëveshjen e Brukselit ta paraqesin si fitore të tyre. Ndaj tani kemi një situatë kur secila anë përpiqet ta prezantojë si fitore për vete atë që është nënshkruar në Bruksel. Në Ballkan kemi pra oligarki të cilat përfitojnë nga ashpërsimi i gjendjes dhe ngritja e tensioneve”.

Pushteti në Serbi ka dëshmuar edhe në këtë rast se vet krijon probleme, ndërsa pastaj paraqitet si “shpëtimtar”. Në këtë mënyrë përpiqet të përfitojë edhe mbështetjen e Perëndimit. “Qeveria e tanishme paraqitet si faktor stabiliteti dhe paqe në Ballkan. Në fund të fundit, që nuk është e vërtetë. Qeveria po e shfrytëzon këtë paraqitje jashtë vendit për të shkelur lirinë e mendimit dhe të mediave në Serbi si dhe për shkatërrimin e institucioneve. Qeveria e Aleksandar Vuçiqit po prodhon pa ndërprerë kriza dhe më pas përpiqet t’i zgjidhë ato. Vuçiqi pohon se e ka evituar luftën, ndërsa vet ai e ka dërguar trenin”, pohon Popoviq.

Serbët viktima më e madhe

Filip Shvarm pohon se kjo lojë me armë dhe kërcënimet e Beogradit kanë një karakter ritual, sepse “Serbia nuk ka potencial dhe dëshirë për një luftë tëre”. “Ushtria dhe policia janë një grusht mjerim. Por pushteti po përpiqet që në këtë vit zgjedhor të futet me legjitimim në aksione dhe të paraqitet si mbrojtës universal i interesave të serbëve, por edhe si lider rajonal “.

Ndaj Dragan Popoviq pohon se “humbësi më i madh i këtyre krizave është qytetari serb dhe në veçanti serbët e Kosovës. Ata do të jenë viktimat e para në qoftë se situata del jashtë kontrollit. Ata janë një monedhë e qeverisë për kusur. Qeveria serbe po vazhdon strategjinë e krijimit të tensioneve dhe frikës në prag të zgjedhjeve”.

azem vllasi

Azem Vllasi zbulon skenarin e Rusisë dhe Serbisë  për destabilizimin e Kosovës dhe Bosnjës

Analisti dhe njohësi i rrethanave politike në Ballkan, Azem Vllasi ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë, tentimi për ta futur trenin e Serbisë në veri të Mitrovicës, janë skenarë të dirigjuara nga Moska në koordinim me Beogradin zyrtar.

Periskopi.com Lajme

 

Në një prononcim për “Indeksonline”, ai ka theksuar se treni politik, provokues, ishte vetëm një segment i një skenari të gjerë serb i Beogradit i drejtuar nga Bosnja dhe Kosova. Sipas tij, kjo daton prej kohës kur Rusia ka nisur të sillet si faktor destabilizues karshi Evropës dhe në Ballkan.

“Rusia dëshiron të përfitojë në këtë kohë pasi unioni i BE-së pësoi një lloj krize dhe pritet ndryshimi i pushteti në Amerikë. Ajo çfarë dëshirojnë të përfitojnë është nëse munden ta krijojnë një gjendje të aktit të kryer për veriun e Kosovës dhe në Bosnje për “Republika Srpsk”-a”, ka thënë ai.

Më tej, Vllasi thotë se ndalja e trenit ishte një test i gatishmërisë së pushtetit të Kosovës, pasi, nëse ishte lejuar të futej do të kishte pasoja të mëdha për Republikën tonë.

“U bë shumë mirë që u ndal ai tren sepse mos të ndalej nesër apo pasnesër do të vinte ndonjë tren me banda vullnetar me armatim. Neve do t’na sillte në një situatë mjaftë të vështirë”, ka potencuar ai.

Kurse kërcënimet e Nikoliqit për futjen e ushtrisë serbe në Kosovë, sipas analisti politik, janë boshe dhe joserioze. “Ne jemi shtet normal dhe qytetarët tanë (as serbë dhe kuruare) nuk i vrasim. Ndërsa unë shumë besojë se serbët kësaj propagandë të Nikoliqit nuk i besojnë sepse e kanë në kujtesë ende kohën kur presidenti i Serbisë bashkë me bandat tjera u turrshin kah Bosnja dhe Kosova me tanke dhe uniforma por u ktheheshin me kolona të serbëve në traktorë”, është shprehur ai.

a-euml-sht-euml-b-euml-r-euml-pishman-rexhep-selimi-pas-10-vitesh_hd

Selimi: Ndërhyrja e Serbisë, ndërhyrje e drejtpërdrejtë në sovranitet e Kosovës

Gjatë mbledhjes së Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth situatës së sigurisë në Republikën e Kosovës deputeti dhe anëtarë i i këtij komisioni, Rexhep Selimi ka theksuar se duke e ditur se hekurudhat janë infrastrukturë strategjike e Republikës së Kosovës, normalisht se është për tu vlerësuar se ndërhyrja nga shteti serb është invazion, ndërhyrje e drejtpërdrejtë në sovranitet.

Periskopi.com Lajme

 

“Pra kudo qofshim , kurdoherë duhet të jemi për ta mbrojtur sovraniteti ne Kosovës ,madje jo vetëm njëherë por çdoherë”, ka thënë Selimi, transmeton Indeksonline.

Ndërsa gjatë fjalës së tij, Selimi ka pyetur Ministrin e Punëve të Brendshme, Skënder Hysenin se pse nuk po ndalohet dhe nuk po bëhet reagimi i njëjtë edhe me trenin tjetër në linjën Kralevë-Mitrovicë dhe pse nuk ka qenë e mundur që në Këshillin e Sigurimit të Kosovës të jetë i pranishëm edhe Kryetari i Komisionit Për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të Forcës së Sigurisë së vendit./Indeksonline/

Shpend Ahmeti

Ahmeti: Serbia nuk ka ndryshuar, mirë që tani po e kuptojmë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahemti duke përmendur ngjarjet e fundit që kanë të bëjnë me Serbinë ka thënë se shteti fqinj nuk ka ndryshuar, por tani jemi duke e kuptuar se çfarë planesh ka ky shtet.

Periskopi.com Lajme

 

Postimi i plotë i Ahmetit:

Po i lexoj disa propozime për qasjen ndaj Serbisë pas murit, fletëarresteve dhe trenit. Serbia nuk ka ndryshuar, por tani po e kuptojmë si shoqëri se çfarë planesh ka Serbia. Kjo është mirë.

Me 7 Mars 2011 (po po 2011), LVV ka propozuar këtë rezolutë në Kuvendin e Republikës së Kosovës për bisedimet me Serbinë por nuk e kanë votuar partitë e koalicionit. Kosova atëherë ishte në gjendje shumë më të mirë ndërkombëtare se sa që është sot. Ju kisha lut ta lexoni.

R E Z O L U T Ë

  1. Subjektiviteti politik e as pandashmëria territoriale e Kosovës nuk mund të jenë objekt negociatash me asnjë shtet a organizatë mbikombëtare.
  2. Çfarëdo procesi bisedimesh me cilindo shtet duhet të paraprihet nga marrëveshja politike.
  3. Bisedimet me Serbinë nuk duhet të ndodhin pa u plotësuar 4 parakushte kryesore:
  4. Njohja dhe respektimi politik e faktik i pavarësisë së Kosovës – Serbia duhet ta njoh Republikën e Kosovës, duhet ta ndryshojë Kushtetutën e vet që e konsideron Kosovën si pjesë të pandashme të integritetit territorial dhe sovranitetit politik e juridik të Serbisë, si dhe duhet ta tërheq përkrahjen politike dhe financiare për strukturat e saja ilegale që e cenojnë drejtpërdrejtë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës si dhe jetën dhe pronën e qytetarëve të Kosovës,
  5. Vënia në vend e drejtësisë për viktimat – Serbia duhet të kërkojë falje për të gjitha krimet e kryera në Kosovë përgjatë viteve sa e ka mbajtur nën okupim vendin tonë, si dhe duhet t’i kthejë pa kurrfarë kushti dhe pa vonesë rreth 1800 trupat e pagjetur të shqiptarëve të Kosovës të vrarë gjatë luftë ë fundit, t’i dorëzojë kriminelët e luftës për t’iu nënshtruar procesit gjyqësor në Kosovë si dhe ta nis procesin e dënimit të kriminelëve të luftës të cilët janë të lirë në Serbi,
  6. Reparacionet dhe dëmshpërblimi për shkatërrimet materiale të pronës – Serbia duhet t’i paguajë dëmet e luftës dhe okupimit, ta kthejë fondin e grabitur pensional, depozitat bankare e qytetarëve të Kosovës, librat kadastralë dhe mbi 1200 eksponateve kulturore,
  7. Të drejtat reciproke – Serbia duhet ta ndërpresë shtypjen e shqiptarëve autoktonë në Luginën e Preshevës dhe shkeljen e të drejtave të tyre njerëzore dhe kombëtare, por edhe ndaj shqiptarëve të tjerë që jetojnë në Serbi. Serbia duhet të garantojë për shqiptarët me kushtetutë të drejta dhe liri të nivelit të njëjtë me ato të serbëve në Kosovë.
  8. Edhe pas plotësimit të këtyre kushteve Kosova në asnjë mënyrë nuk duhet të negociojë me Serbinë rregullimin e brendshëm territorial dhe institucional të vendit.
  9. Kuvendi i Republikës së Kosovës kërkon nga Ekzekutivi dhe institucionet tjera përkatëse ndërprerjen e bisedimeve të përgatitura që të fillojnë më 8 mars 2011, dhe t’i nisë përgatitjet për grumbullimin dhe hartimin e dokumenteve dhe materialit tjetër të nevojshëm për argumentimin e kushteve të sipërpërmendura.
qehaja-kujt-i-duhen-tash-protestat-n-euml-kosov-euml_hd

Serbia synon aneksimin e veriut

Ramadan Qehaja vlerëson se planet e mirëpërgatitura të Serbisë janë në funksion të arritjes së qëllimeve që kanë të bëjnë me aneksimin e veriut të Kosovës me mjete dhe metoda të kombinuara konvencionale e jokonvencionale

Periskopi.com Lajme

 

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë, që është ftuar dje nga presidenti Tomislav Nikolliq, i janë dhënë detyra konkrete çdo subjekti. Toni i tyre kërcënues ngërthen në vete planet e mirëpërgatitura në funksion të arritjes së qëllimeve që kanë të bëjnë me aneksimin e veriut të Kosovës me mjete dhe metoda të kombinuara konvencionale e jokonvencionale. Kështu ka deklaruar gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ish-gjeneralmajori në Armatën Jugosllave, tanimë të shpërbërë, Ramadan Qehaja, duke shtuar se tashmë pritet të ketë edhe intensifikim detyrash dhe pranisë së agjentëve të shërbimit inteligjent civil e ushtarak serb, jo vetëm në atë pjesë të territorit, por në tërë territorin e Kosovës.

Eksperti i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë, Ramadan Qehaja,  i rekomandon institucioneve të Kosovës që të sigurojnë gatishmërinë vepruese të Policisë së Kosovës në funksion të dekonspirimit dhe reagimit ndaj pretendimeve të cekura më lart. “Kjo punë duhet bërë në koordinim të ngushtë me Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë (AKI)”, shprehet ai.

Po ashtu, sipas tij, është më se urgjente që Policia e Kosovës të furnizohet tutje me mjete të blinduara, armë të gjata krahu dhe pajisje tjera personale. Ndërsa, njësitet speciale, sipas tij, duhet urgjentisht të pajisen me helikopterë për bartjen e njësiteve në pika të caktuara dhe të zgjerohen numerikisht konform nevojave. “Zhvillimi i këtyre njësiteve duhet bërë si një proces e jo veprime ad-hoc, duke menduar në intensifikimin e tyre që tani”, shprehet Qehaja.

dardani

Sejdiu: Një qeveri serioze nuk duhet të dërgoj forca në kufi…..

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka thënë se dialogu pa kushte me Serbinë që nga viti 2011 është shndërruar në “Kalin e Trojës”, siç kanë paralajmëruar, përmes së cilit Serbia për çdo ditë e më shumë po futet në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se një qevri serioze nuk duhet të dërgoj forca në kufi, por sipas tij, duhet t’i ketë gjithmonë aty.

Ky është postimi i plotë i Sejdiut:

“Dialogu pa kushte i cili në vitin 2011 u përshkrua si teknik, u shndërrua, ashtu siç paralajmëruam çdo ditë këto 6 vite, në kalin e trojës me të cilin Serbia çdo ditë e më shumë po futet në Kosovë.

Prej vitit 2011 deri më sot, janë nënshkruar me dhjetëra marrëveshje nga të cilat Serbia implementon vetëm disa. E në ndërkohë agjendën në këto bisedime e përcakton në rastin më të mirë Brukseli, por kryesisht ate e përcakton Beogradi.

Prej javës së parë të dhjetorit 2016, Serbia ka filluar një fushatë agresive e cila për synim ka krijimin e një situate faktike e cila shpie drejt formimit të “Zajdnicës”, e kështu të bëhet Bosnjëzimi i Kosovës .

Kjo fushatë nuk është diçka e re, është sjellje e zakonshme, në fakt është e përditshme. Dhe kësaj përditshmërie agresive të Serbisë, qeveritë tona që nga atëhere, e qe besa edhe më herët, i janë përgjigjur me politika që kanë mundësuar rrjedhje të sovranitetit.

Një qeveri serioze nuk duhet të merr vendime për ndaljen e veprimeve ilegale, ajo është obligim.

Një qeveri serioze nuk duhet të dërgoj forca në kufi, forcat duhet ti ketë gjithë aty.

 

Një qeveri serioze nuk duhet të vendos shtetin në relacion të pabarabartë me armiq, por duhet te siguroj reciprocitet e barazi.

Një qeveri serioze nuk vazhdon dialogun me dikend që kërcënon, por sigurohet që të ketë ushtrinë që zmbraps”.

vucic

Vuçiq: Nëse treni do të arrinte në Mitrovicë do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, pas provokimit të tensionimit të situatës në veri të Kosovës, me nisjen e trenit me simbole nacionaliste nga Beogradi për në Mitrovicë, tani po mundohet të marrë rolin e politikanit që evitoi gjakderdhjen.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa për homologun e tij kosovar, Isa Mustafa dhe presidentin Hashim Thaçi, po thotë se ndalën një tren me udhëtarë përmes tytave të pushkëve të gjata.

Këto deklarata ai i ka bërë në një intervistë në TV Pink, ku ka folur për zhvillimet e së shtunës me trenin rus që tentoi të hynte në Kosovë, përcjell gazetametro.net.

Ai ka thënë se veprimi i djeshëm i institucioneve të Prishtinës ishte në kundërshtim me marrëveshjet e Brukselit.

“Ndalimi i trenit është për në kundërshtim me marrëveshjet në Bruksel dhe pajtimin e NATO’së në Kosovë. Hashim Thaci dhe Isa Mustafa e ndalën trenin me tyta të gjata pushke, dhe jo me lejen apo pajtimin e Bashkimit Europian”.

“Për çdo lëvizje të armatosur të njësive shqiptare në Veri, duhet të merret pajtimi i NATO’së dhe serbëve lokal. Dhe kjo nuk ka ndodhur”.

Vucic ka thënë se ai ka dhënë urdhër që treni të mos hyjë në Kosovë, dhe e gjithë kjo sipas tij, që të mos shkaktohej gjakderdhje.

“Jemi detyruar që ta ndalim trenin që të mos shkaktojmë gjakderdhje. Nuk e di pse dikujt i pengojnë tri ngjyrat serbe dhe ikonat tona. Treni ishte dekoruar me to, po kjo mua me duket normale”, ka thënë Vucic.

Instituti Amerikan që parashikoi murin dhe trenin

Instituti Amerikan për Studime Strategjike ‘Stratfor’, në raportin e tyre kishte vlerësuar dhe parashikuar se Ballkani do të jetë arena ‘që do të tërheqë vëmendjen e Rusisë dhe Perëndimit në tremujorin e fundit të vitit 2016 dhe fillim vitin 2017, shkruan gazetametro

Periskopi.com Lajme

Ata kanë parashikuar se pas referendumit të diskutueshëm në Republikën e Serbe, e cila u mbajt pavarësisht vendimit përjashtues të Gjykatës Kushtetuese në Bosnjë dhe Hrecegovinë, tensionet etnike do të nxiten edhe në Veri të Kosovës midis shqiptarëve dhe serbëve, gjë që u vërtetua javë më parë me murin te ura mbi Ibër, dhe së fundi me trenin provokues rus të Serbisë.

Referendumi në Republikën Serbe

“Përballja e Rusëve me Perëndimin do të çojë në tensione mes grupeve etnike në vend dhe të gjitha këto do të ndodhin në tremujorin e katërt të vitit 2016”, kishte parashikuar Instituti Stratfor.

Serbia shumë vetëdijshëm, muajve të fundit ka filluar një politikë provokative ndaj Kosovës. Fillimisht u ndërtua një muri i lartë mbi 2 metra, për të cilin Prishtina zyrtare po insiston që duhet rrënuar.

Muri në Veri

Ndërsa, dje Serbia nisi një tren donacion rus, nga Beogradi për në Mitrovicë, por që Kosova përmes policisë pengoi hyrjen e tij.

Policia ne veri – treni

Pas kësaj, në Beograd, presidenti serb, Tomislav Nikolic dhe kryeministri Aleksandar Vucic, rikthyen retorikën e vjetër serbe, atë të kërcënimit me luftë.

Nikolic kërcënon me futje të ushtrisë në Kosovë

Nikolic, tha se do të dërgonte ushtrinë në veri të Kosovës, e bashkë me të edhe vet do të shkonte atje. Politikanët serbë, gjithashtu akuzuan edhe BE’në për mbështetje të veprimeve të Prishtinës zyrtare, duke kërkuar përgjigje drejtpërdrejt nga ta. /gazetametro.net