Gazetari francez: Nëse bisedoni me një serb, jeta u shkurtohet 15 minuta

Periskopi.com Lajme

Guillaume Meris, drejtor i një radioje franceze është irrituar me koalicionin e fashistes Le Pen me serbët ka reaguar ashpër nga këtyre të fundit.

Ai thotë se nëse flisni me një serb, jeta ju shkurtohet për 15 minuta.

“Ata janë popull gjenocidin, kanë masakruar boshnjakët, kroatët dhe shqiptarët”, ka thënë ai.

Mediat serbe kanë filluar reagimet madje kanë bërë ftesë tek serbët q ëtë dërgojnë mesazhe te radioja.

“Pra, serbët, kolektivisht janë vrasës”, tha ai./ Periskopi

Luftë” mes shqiptarëve dhe serbëve në rrjetet sociale pas lirimit të Haradinajt (FOTO)

Periskopi.com Lajme

Lirimi i Ramush Haradinajt nga gjykata e Colmarit dhe transmetimi i këtij lajmi në mediat serbe ka shkaktuar një “luftë” të vërtetë mes shqiptarëve dhe serbëve në rrjetet sociale.

Shumë prej serbve kanë akuzuar Francën për tradhti dhe mbështetje të vrasësve ndërkohë që mjaft shqiptar që flasin serbo-kroatisht u kanë rikujtuar atyre masakrat serbe në Kosovë për shekuj me radhë, shkruan Albeu.com.

“Ti hedhim shqiptarët në Adriatik”., – shkruan një serb duke marrë një serë sharjesh nga ana e shqiptarëve në faqen e Facebook-ut të gazetës Kurir.

Ndërkohë Igori përsërit frazën e tifozëve të çmendur të ndeshjes Serbi – Shqipëri në vitin 2014, të cilën serbët e kanë përdorur për vite me radhë ndaj nesh: Shqiptari i mirë është shqiptari i vdekur!

Nga ana tjetër Halili thekson se Haradinaj nuk është dënuar nga asnjë gjykatë dhe s’mund të thirret vrasës, ndryshe nga Millosheviçi dhe kasapët e tjerë serb që masakruan popullin shqiptar dhe atë boshnjak gjatë luftrave të viteve ’90.

Fylking: Serbët janë psikopatë dhe derra të mallkuar (Video)

Periskopi.com Lajme

Aktori i njohur suedez, Gert Fylking, ka barazuar popullin serb me Anders Breivikun.

Moderatori i emisionit “Bota e Gertit” në Radio 1 të Stokholmit, i ka “qerasur” serbët edhe me epitete si: psikopatë, të retarduar dhe derra të mallkuar. Kjo nga ndodhur muaj më parë.

Kjo ka ndodhur të martën e kaluar, kur në programin e tij ka komentuar gjykimin e Breivikut në Norvegji. Dëgjuesve të tij, në mesin e të cilëve ka edhe serbë, aktori – i cili merret edhe me politikë – ka thënë se “serbët janë breivika”.

Në një moment, ai ka dhënë komentet se “bota është plot me të tillë”, pas së cilës ndërpritet nga bashkëbiseduesja me konstatimin: “Sidoqoftë, këtë Breivik e kemi zënë”.

“I kemi kapur shumë të tjerë, i kemi zënë atë serbë që sillen si derra të mallkuar, të cilët kanë vrarë qindra-mijëra njerëz e që kanë dëbuar miliona. Ata i kemi kap. A mendoni se serbët i gjykojnë? Jo, serbët i glorifikojnë si heronj. Kush janë atëherë psikopatët? A është e retarduar pra pjesa më e madhe e popullit serb? Apo janë të retarduar vetëm ata që kanë kryer krime?”, ka thënë Fylking i zemëruar.

 

Sipas përfaqësuesve të shoqatave serbe në Suedi, akuzat e tilla kundër serbëve janë gjithnjë e më të pranishme në mediat e Skandinavisë.

Serbët patën reaguar ashpër.

Përndryshe, në Suedi, sipas disa vlerësimeve, ka më shumë se 300 mijë banorë me prejardhje serbe.

Gert Fylking ka luajtur role në dhjetëra filma suedezë. Pos aktrimit dhe gazetarisë, ai merret edhe me politikë. Është anëtar i Partisë së Krishterë, e cila në Parlamentin suedez i ka 19 deputetë. Fylking është mbi 60 vjeç, i martuar dhe ka gjashtë fëmijë.

 

Akt vandal në Obiliq, mbishkrimi “Kosova është zemra e Serbisë” në muret e shkollës (Foto)

Periskopi.com Lajme

Një akt vandal ka ndodhur në fshatin Plemetin në Komunën e Obiliqit.

Në shkollën “Pandeli Sotiri” të këtij fshati janë vendosur mbishkrime “Kosova është zemra e Serbisë” në gjuhë serbe e edhe stema çetnike serbe e njohur me 4 S, raporton Periskopi

Kjo ka ndodhur një ditë më parë, Komuna ka reaguar duke i pastruar muret, Policia po merret me rastin por ende nuk ka asnjë të arrestuar.

Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi bënë thirrje për qetësi tek të gjithë banorët dhe thotë se rasti është në duart e drejtësisë.

Gashi për Periskopi. com thotë se me të marr informacionin kanë dal në vend ngjarje, bashkë edhe me Policinë, kanë marr të dhënat dhe po hetohet rasti.

Ai bënë të ditur se Drejtori i Shërbimeve Publike bashkë me kompaninë e kontraktuar i kanë ngjyrosur sot, e premte, muret sërish duke i kthyer në gjendjen e mëparshme.

E Policia që po hetojnë rastin, nuk pranojnë të flasin nëse kanë ndonjë të dyshimtë, me arsyetimin se mund të ndërhyhet në hetime.

“Kemi mbajtur një takim me zyrat lokale të komuniteteve dhe nënkryetarin, e kanë dënuar këtë veprim që të gjithë. Gjërat e tilla kontribuojnë destabilizimit të situatës në vend. Nuk kemi pasur probleme serioze deri më tani të bashkëjetesës në Plemetin. Aty ka komunitete të përziera, shqiptar, serb dhe romë. Veprimet e tilla i dënojnë edhe vet qytetarët”, thotë Gashi për Periskopi.com

Ai ka bërë lutje te të gjithë qytetarët që të jenë të vëmendshëm dhe që veprimet e tilla të mos ndikojnë në jetën dhe fqinjësinë që kanë në atë fshat.

Thotë se të gjithë duhet të bashkëpunojnë që të mos ndodhin gjera të tilla./ Periskopi

Rikthehen protestat te Manastiri i Deçanit

Periskopi.com Lajme

Drejtues të Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, kanë marrë vendim që më 28 prill nga ora 11:00 deri në ora 12:00, të protestojnë në mënyrë paqësore në rrugën e Manastirit të Deçanit.

Sipas një njoftimi të historianëve të Deçanit, ky vendim është marrë pas mos reflektimit të Qeverise se Republikës se Kosovës dhe kryeministrit Isa Mustafa për kontestin pronësor në mes qytetarëve, ndërmarrjeve dhe Komunës se Deçanit në njërën anë dhe Manastirit të Deçanit në anën tjetër, në lidhje me pronat e Ndërmarrjeve “Apiko” dhe “Iliria”./KosovaPress/

Fëmijët që u vranë në duart e prindërve gjatë luftës në Kosovë (Video)

Periskopi.com Lajme

Klan Kosova sjellë rrëfime prekëse të prindërve, fëmijët e të cilëve janë vrarë, masakruar e djegur gjatë luftës së fundit në Kosovës.

Nga kronika e gazetarit Rilind Matoshi, do ta kuptoni sa fëmijë u vranë, e sa u masakruan nga forcat serbe.

Më poshtë është video me rrëfimet.

Isa Mustafa akuzohet se po i qëndron mbrapa Jabllanoviqit!

Periskopi.com Lajme

Anëtari i KQZ-së, Nenad Rikalo është deklaruar lidhur me çështjen se kush është kryetar i Listës Serbe, Slavko Simiq apo Aleksandar Jabllanoviq, gjë për të cilën vetë përfaqësuesit serbë kanë pasur përplasje dhe mospajtime.

Rikalo ka thënë për Tanjgun se Iniciativa Qytetare ka bërë ri-regjistrimin e Listës Serbe në parti politike, ku ka marrë përkrahjen e 1650 qytetarëve, e po ashtu edhe të përfaqësuesve të qeverisë, deputetëve, kryetarëve të komunave. Kjo sipas Rikalos, dëshmon se Lista Serbe ka autoritet dhe kapacitet të plotë për të përfaqësuar serbët në Kosovë.

KOSOVO IZBORI RIKALO

Sipas Rikalos, me të dëgjuar për këtë gjë, Aleksandar Jabllanoviq ka dorëzuar në KQZ një kërkesë identike, por që është përkrahur vetëm nga 500 qytetarë. Ai ka thënë se Jabllanoviq shërbehet me falsifikime dhe nuk do të befasohej nëse do të ndodhte edhe një falsifikim.

E për këtë, Rikalo është shprehur se qëndron mbrapa kreu i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, transmeton Indeksonline.

“Rikalo tha që atë kërkesë të Jabllanoviqit e kanë përkrahur 500 qytetarë por që në KQZ do të vërtetojnë validitetin e atyre nënshkrimeve ” pasi  që ai shërbehet me falsifikime, dhe nuk do të befasoheshim edhe me një falsifikim”, tha Rikalo duke shtuar se dyshon që pas këtij zhvillimi qëndron kryeministri i qeverisë së Kosovës Isa Mustafa”, citon Rikalon, mediumi serb.

“E vërteta është që KQZ nuk ka sjellë kurrfarë vendimi apo rekomandim lidhur me këtë çështje dhe se aktualisht janë dy kërkesa, përkatësisht dy ndryshime ku në njërën kryetar është Slavko Simiq kurse në tjetrën Aleksandar Jabllanoviq”, ka thënë tutje Rikalo.

Ai ka shtuar se KQZ do të shqyrtojë kërkesat e dorëzuara dhe do të sjellë rekomandime lidhur me këtë çështje në pajtim me ligjin, mirëpo ka thënë Rikalo, pikërisht ai ligj e ka sjellë Listën Serbe në një situatë ku nuk po mund të funksionojë normalisht si parti.

Siç mëson “Indeksonline”, subjekti politik i cili i pari e ka dorëzuar kërkesën për ri-regjistrim në KQZ i trashëgon benificionet e Listës Serbe.

Kujtojmë se për ta ndihmuar Jabllanoviqin në këtë çështje është përkujdesur Drejtoresha për Regjistrim në KQZ, Miradie Mavriqi. Ajo, madje kishte qëndruar në zyrë 30 minuta pas orarit të punës vetëm për të arritur që t`ia kompletojë dokumentacionin Jabllanoviqit.

Jabllanoviq nuk u kërkon falje nënave të Gjakovës, thotë se nuk i ka fyer

Aleksandar Jabllanoviq, i cili po pretendon se është serish kryetar i Listës Serbe, ka deklaruar se Lista Serbe, punët më së miri i ka kryer kur e ka dëgjuar Qeverinë e Serbisë, ndërsa ka porositur opozitën që të mos merren me punët e Listës Serbe, “nëse ata mendojnë se janë të fuqishëm dhe përzihen në çdo çorbë, atëherë ajo çorbë atyre do t’u bie në kokë”.

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë të dhënë për Tribuna Channel, ai ka pohuar se kurrë nuk është larguar nga Lista Serbe, pasi kam qenë themelues i saj në KQZ.

“Unë jam themelues i Listës Serbe dhe ajo nuk është një parti politike, por është një grupim i partive politike serbe, që është themeluar për një unitet të partive serbe”, ka thënë ai dhe ka shtuar se Lista Serbe ka kryer punën më së miri kur e ka dëgjuar Qeverinë e Serbisë.

Në lidhje me protestat e opozitës kundër fyerjes së tij për nënat gjakovare, Jabllanoviq ka thënë se opozita nuk janë vetëm kundër tij, por janë edhe kundër të gjithëve.

“Ne në punët e tyre nuk përzihemi, as ata nuk kanë të drejtë të përzihen te ne. Nëse ata mendojnë se janë të fuqishëm dhe përzihen në çdo çorbë, atëherë ajo çorbë atyre do t’u bie në kokë”

I pyetur nëse do t’u kërkojë falje nënave të Gjakovës, ai ka thënë se kurrë nuk ka thënë asgjë për nënat e Gjakovës.

“Në një deklaratë time kam dënuar një çështje vandale të Lëvizjes Vetëvendosje”, tha ai.

Ai ka shprehur aspirata që pas zgjedhjeve të ardhshme, nëse gjënë partneritet, do të mund të jetë sërish në qeveri.

Ai po ashtu ka pohuar se Presidenti Hashim Thaçi nuk mund të thotë se nuk ka kontakte me serbët, pasi e ka këshilltar vëllain e kryetarit të Shtërpcës.

Serbët e Kosovës për këtë arsye i gëzohen fitores së Vuçiqit

Periskopi.com Video

Mësoni sa i kushtoi buxhetit të vendit bojkoti i Listës Serbe

10 ditë para se të bëhen 6 muaj qëkur serbët kanë nisur bojkotin e institucioneve të Kosovës, ata kanë vendosur të kthehen në Kuvend.

Periskopi.com Lajme

Kështu kanë shpëtuar mandatet e tyre dhe nuk kanë humbur vendet në Kuvend, raporton KTV.

Sipas Rregullores së Punës së Kuvendit, deputeti e humb mandatin nëse në periudhën gjashtëmujore nuk merr pjesë në asnjë mbledhje të Kuvendit.

Por, sikur deputetët, ashtu edhe ministrat e Listës Serbe kanë vazhduar të shfrytëzojnë të gjitha benificionet nga buxheti i Kosovës.

Vetëm ish-ministri Ljubomir Mariq, për dy muaj sa ka qëndruar në pozitën e tij të ngrirë, u ka kushtuar taksapaguesve të Kosovës 12 mijë e 277 euro.

Komplet kabineti i Mariqit prej 6 këshilltarësh dhe 2 vozitës ka shpenzuar 17 mijë e 430 euro nga buxheti i Kosovës.

Këto të dhëna, KTV-ja i ka siguruar pas një kërkese për qasje në dokumente zyrtare të MAPL-së.

Policia tregon për gjendje para zgjedhjeve serbe në Kosovë

Policia e Kosovës deklaron se situata e sigurisë, pas paralajmërimit të mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale serbe edhe në Kosovë, është e qetë dhe se nuk ka ndonjë indikacion se mund të ketë ndonjë përkeqësim.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, tha për Radion Evropa e Lirë se gjendja është e qetë dhe stabile.

“Policia e Kosovës ka kapacitet dhe numër të mjaftueshëm të zyrtarëve policorë për të garantuar një siguri të përgjithshme, për të garantuar një lëvizje të lirë dhe për të zbatuar ligjin në përgjithësi”, tha Hoxha.

Hoxha shtoi se edhe me rastin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë, Policia, si institucion zbatues i ligjit, vepron në funksion të mbajtjes së rendit, sigurisë dhe qetësisë publike.

“Bazuar në vendime të autoriteteve qeveritare të Republikës së Kosovës dhe parashtrimit të kërkesave për asistencë që mund të vijnë nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian që ndërlidhen me procesin apo aktivitetet e tyre në grumbullimin e fletëvotimeve, Policia si institucion zbatues i ligjit, vepron në funksion të mbajtjes së rendit, sigurisë dhe qetësisë publike, si dhe ndërmarrjen e të gjitha masave ligjore ndaj çdo veprimi destruktiv apo që bie ndesh me ligjet e Republikës së Kosovës”, shtoi Hoxha.

Mbajtja e zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës ka nxitur një valë reagimesh të qytetarëve shqiptarë. Në fshatin Hoçë e Madhe të Rahovecit, të mërkurën ata bllokuan një autobus të qytetarëve serbë të fshatit që provoi të lëvizte drejt veriut të Kosovës për të marrë pjesë në fushatën zgjedhore.

Gjithashtu, dy magjistralet Prishtinë – Gjilan dhe Prishtinë – Mitrovicë u bllokuan nga qytetarët shqiptarë që provuan të pengonin hyrjen e paralajmëruar të kryeministrit aktual të Serbisë Aelksandër Vuçiq, njëri nga kandidatët presidencial në Serbi.

Ndërkaq, kryeministri i Serbisë, Vuçiq, anuloi të martën vizitën e tij në Kosovë, vetëm pak orë pasi Qeveria në Prishtinë i dha dritën jeshile për vizitë disaorëshe.

Mblidhen javën tjetër për Asociacion (Video)

Përfundimi i zgjedhjeve në Serbi dhe kthimi i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, janë vlerësuar si parakushte mbi të cilat do të themelohet asociacioni i komunave me shumicë serbe.

Periskopi.com Lajme

E paralajmërimi i institucioneve të Kosovës  dhe Bashkimit Evropian është që kjo të ndodh sa me shpejtë.

Bajram Gecaj, zëvendësministër në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal, njëherit këshilltar i kryeministrit, për televizionin ka thënë se Kosova do të kryejë se shpejti këtë obligim ligjor.

 

Daut Haradinaj i qon ‘selam’ Listës Serbe

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj nuk duket të jetë i shqetësuar nëse kthimi i Listës Serbe është një kompromis me formimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive. Sipas tij çdo tentim i Listës Serbe për të bërë kompromise për Asociacionin do të jetë i pa suksesshëm.

Periskopi.com Lajme

Ndryshe, Haradinaj nuk beson të jenë bërë  kompromise të tilla e që janë në dëm të Kosovës.

“Nuk ka rrezik hiç sepse s’kanë me mujt sen me bë. Edhe po të provojnë nuk do t’i lejojë shoqëria kosovare”, u shpreh Haradinaj për KosovaPost.

Thaçi e pranon se po i pret serbët për të vendosur pastaj për Ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se do të presin deri në sekondën e fundit që deputetët serb të kthehen në institucionet e Kosovës dhe t’i votojnë ndryshimet kushtetuese për ta themeluar ushtrinë e Kosovës, por, nëse kjo nuk ndodhë, kreu i shtetit është i bindur se këtë do ta bëjnë përmes projektligjit që ai ka iniciuar, e i cili tani gjendet në Qeveri për komente nga ana e ekzekutivit.

Periskopi.com Lajme

Në vazhdimin e dytë të intervistës për KosovaPress, presidenti Thaçi thotë se iniciativa e tij nuk është nxitim, madje e quan të vonuar.

Ai thotë se që nga viti 2014, kur është bërë rishikimi i sektorit të sigurisë dhe kur dështoi themelimi i ushtrisë, ka kërkuar rikthimin e kësaj çështje në Kuvendin e Kosovës, porse deputetët serbë kanë bllokuar meqë janë të urdhëruar nga Beogradi për të mos i votuar ndryshimet kushtetuese që mundësojnë transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura.

“Unë jam plotësisht në favor të ndryshimeve kushtetuese sepse do të ishte me interes të përbashkët sepse të gjithë të jemi në këtë proces vendimmarrës, por aktualisht Lista Serbe e ka thënë qartë se nuk e voton sepse është urdhëruar nga Beogradi që të mos e votoj themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Unë dhe gjithë spektri politik do të presim deri në sekondat e fundit ardhjen e votimin e Listës Serbe për ndryshimet kushtetuese, ndërsa poqesë kjo nuk ndodhë, atëherë ne do të vazhdojmë me projektligjin që kam iniciuar”, tha Thaçi.

Thaçi thotë se bashkësia ndërkombëtare, e cila nuk po pajtohet me metodologjinë e themelimit të ushtrisë, nuk e ka ruajtur dinamikën e interesimit për kthyer Listën Serbe në proceset e rëndësishme për shtet ndërtimin e vendit.

“Bashkësia Ndërkombëtare nuk e ka ruajtur dinamikën e interesimit për të rikthyer Listën Serbe në proces të rëndësishëm për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Ata janë qytetarë të Kosovës, janë deputetë të Kosovës, janë legjitim, janë njerëz që kemi diskutuar privatisht dhe zyrtarisht dhe kanë deklaruar se nuk do të ishin kundër themelimit të ushtrisë së Kosovës por janë të urdhëruar nga Beogradi, kështu që ne nuk mund të mbetemi peng i Beogradit, jemi vend i pavarur dhe sovran. Veprimi ynë, angazhimi ynë nuk paraqet rrezik për paqen dhe sigurinë në rajon. Pikërisht MIG-at rus, aviacioni rus, armatimi rus në Serbisë, paraqet rrezik për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, theksoi ai.

Kreu i shtetit thotë se SHBA tash e tri vite kanë mbështetur themelimin e ushtrisë përmes ndryshimeve kushtetuese, porse serbët kanë deklaruar qartë se nuk e votojnë themelimin e ushtrinë.

Mirëpo, Thaçi thotë se SHBA nuk është kundër ushtrisë, porse ata kanë dallime në metodologjinë se si kjo të bëhet.

“Qëllimi im, i Washingtonit dhe NATO-s është i njëjtë, Kosova duhet të ketë ushtrinë. Kjo është e drejt, e ligjshme kushtetuese dhe legjitime. Askush nuk e konteston dhe nuk do ta kontestoj as në të ardhmen, kemi dallime në metodologjinë se si të lëvizet përpara, prandaj shpresoj që në ditët dhe javët e ardhshme do të harmonizohet gjithçka dhe do të kemi një proces gradual dhe inkluziv dhe të suksesshëm për themelimin e ushtrisë së Kosovës”, shtoi ai.

Megjithatë, presidenti nuk ka ndonjë datë se kur do të mund të harmonizohen qëndrimet, derisa takimin me ambasadorin amerikan, Gred Delaëi e quan të zakonshëm, porse të veçantë.

“Prandaj nuk dua të flas me ditë dhe datë, por një ditë dua të konfirmoj, ushtria e Kosovës do të themelohet në një proces që ka filluar, një herë do të vazhdojmë të diskutojmë më serbët deri në ministrat dhe sekondat e fundit, që ata të binden dhe të kthehen në institucione ku edhe e kanë vendin, sepse ne duam ta themelojmë edhe Asociacionin, ata bojkotojnë institucionet, ne dëshirojmë të lëvizim për demarkacionin, ata bojkotojnë institucionet e vendit, ne dëshirojmë t’i themelojmë Forcat e Armatosura, ata bojkotojnë institucionet dhe nuk dëshirojnë të marrin pjesë në këtë proces. Pra do t’i shterim të gjitha mundësitë e dialogut tonë të brendshëm që ata të jenë pjesë e procesit vendimmarrës, por nëse ata nuk dëshirojmë, atëherë ne do të lëvizim me projektligjin i cili është i saktë, i mirë, profesional”, theksoi kreu i shtetit”, tha ai.

 

Në këtë intervistë, presidenti Thaçi ka folur edhe për iniciativën e tij për dekriminalizimin e skenës politike në vend. Ai tha se dekriminalizimi i skenës politike është i shëndetshëm për vet partitë politike.

“Unë me zgjedhjen time president kam iniciuar reformën në sistemin e drejtësisë, në kuadër të kësaj edhe dekriminalizimin e skenës politike kosovare. Mendoj që kjo duhet të arrihet përmes një kodi të mirësjelljes apo qoftë nevoja edhe përmes ligjit që njerëzit që janë nën hetime apo me akuza nga organet e drejtësisë të mos jenë as kandidat për kryetar komune, as kandidat për deputet, as mos të bartin poste institucionale. Mendoj që kjo është në shëndetin e partive, shoqërisë kosovare, në të mirë të rendit dhe ligjit”, theksoi Thaçi.

Ish lideri i PDK-së beson fortë se edhe ish partia e tij që tani udhëhiqet nga Kadri Veseli, do ta përkrahë iniciativën e tij për dekriminalizimin e skenës politike, ani pse kjo parti ka thuajse me së shumti të akuzuar e nën hetime.

“Definitivisht, unë kam besim të plotë se të gjitha partitë politike e kuptojnë rëndësinë e këtij mesazhi, këtyre vendimeve që Kosova të qeveriset prej njerëzve të mirë, pastër, njerëzve meritor që i shërbejnë vetëm qytetarit”, u shpreh ai.

Koalicioni qeverisës, edhe pse ka numrat e dy të tretave të deputetëve, ende nuk po arrijnë t’i kalojnë temat e mëdha, siç janë demarkacioni, e themelimi i asociacionit.

Për këtë, presidenti Thaçi thotë se është në përgjegjësinë e partnerëve të koalicionit t’i kryejnë këto tema, sepse i kanë numrat dhe të mos i lënë qytetarët të bllokuar, pa mundësi të lëvizjes së lirë.

“Por është në përgjegjësinë e vet partnerëve të koalicionit të lëvizin në themelimin e Asociacionit, sikurse edhe demarkacionin, sepse pa demarkacion nuk ka liberalizim të vizave. Edhe këtu mbetet përgjegjësi e partnerëve të koalicionit sepse i kanë numrat që të shtyjnë këtë proces përpara dhe të ndodhë liberalizimi i vizave për qytetarët e vendit. Përndryshe vendi do të mbetet në një vendnumërimi me kosto të lartë për ekonominë, për zhvillimin, për mirëqenien e qytetarëve, për liberalizimin e vizave. Se kur vendi do të shkoj në zgjedhje unë jam i obliguar si president të respektoj Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, por nëse ekzistoj vullneti i partive politike, presidenti i vendit do të respektoj vendimin e spektrit politik kosovar”, u shpreh Thaçi.

Megjithatë, kreu i shtetit e lë të diskutueshëm funksionimin e koalicionit aktual qeverisës, pikërisht pse nuk po arrijnë t’i përfundojë disa tema të mëdha, që po e mbajnë Kosovën peng të integrimit, ani pse i kanë numrat e mjaftueshëm prej dy të tretave.

“Unë nuk flas në emër të partnerëve të koalicionit dhe as të opozitës, unë flas në emër të të gjithëve dhe ju shërbej të gjithëve. Kosova ka institucione e veta legale dhe legjitime, sa i përket efektivitetit është i diskutueshëm dhe mund të bëjmë edhe më tepër, gjithmonë ka hapësirë dhe ka kualitet që të lëvizet në rrugë me efektive për qeverisje me të mirë në Kosovë, gjithmonë duke realizuar aspiratat e njerëzve të vendit. Kështu që partia ime është Kosova dhe i shërbej vetëm vendit, jo aspiratave të asnjë partie të vetme, por të gjithave njësoj”, tha kreu i shtetit.

Thaçi shtoi se të mbyllur i lënë qytetarët ata që duhet të votojnë demarkacionin, por që vet dhe familjet e tyre kanë vizat në gjep dhe nuk mërziten për këtë çështje.

A po kthehen serbët në institucionet e Kosovës

Kanë kaluar më shumë se 3 muaj që kur kryeministri Isa Mustafa emëroi si ministre të Administrimit të Pushtetit Lokal Mirjana Jevtiqin, raporton KTV.

Periskopi.com Lajme

Por puna e saj si ministre u ndërpre vetëm pas dy takimeve zyrtare që pati në këtë ministri. Pas kësaj, ajo nuk u pa më dhe pothuajse askush nuk flet për prezencën e saj në ministri.

Përkundër insistimit të KTV-së për të marrë një qëndrim nga ministrja serbe, kontakti me të ka qenë i pamundur.

Jevtiq, në një prononcim për mediat në gjuhën serbe, as nuk e ka mohuar e as pohuar se ajo ka dalë në vendin e saj të punës.

“Së shpejti do t’i merrni vesh të gjitha detajet,” është përgjigjur Jevtiq.

Se pjesëtarët e Listës Serbe gradualisht po kthehen në institucionet e Kosovës, duke i dhënë fund kështu bojkotit, e tregon edhe pjesëmarrja deputetit të Listës Serbe Sllobodan Petroviq, në Asamblenë Parlamentare të NATO-s.

Petroviq mori pjesë në këtë asamble me delegacionin e Kuvendit të Kosovës, në krye të të cilit ishte Xhavit Haliti.

 

Edhe gazetarët dhe shoqëria civile të komunitetit serb kundër ushtrisë

Presidentit të vendit Hashim Thaçit, i cili ishte në një debat në Çagllavicë, nuk i munguan pyetjet nga gazetarë serbë dhe nga përfaqësues të shoqërisë civile të këtij komuniteti.

Periskopi.com Lajme

Nenad Maksimoviq nga Qendra për Paqe dhe Tolerancë tha se për qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë para ushtrisë së Kosovës, ka gjëra tjera më prioritare siç është gjendja e të kthyerve, e cila sipas tij vazhdon të jetë e keqe.

“Unë si tatimpagues mendoj se ka gjëra shumë më prioritare në të cilat duhet të investojmë, marrë parasysh gjendjen shëndetësore, të arsimit dhe gjendjes së të kthyerve. Çështja e kthimit është çështja më e keqe në Kosovë, vitin e kaluar krahasuar me vitin 2000. Kemi pasur sulme të ndryshme tek personat e kthyer dhe kjo është një temë për të cilën mediat nuk merren në masë të mjaftueshme. Kjo politikë që flet se Kosova është duke ecur çdo ditë më shumë në secilin aspekt, dhe si secili komunitet është i integruar më mirë në kuptimin politik dhe shoqëror është e mirë për vetëbesim dhe është e bukur kur kemi para neve akterët ndërkombëtar, por nuk është bazuar në realitet. Ndarjet etnike janë jashtëzakonisht të larta edhe sot pas 17 viteve. Numri i incidenteve të motivuara etnikisht nuk është duke u zvogëluar por prej vitit në vit është 500 e më shumë në nivel nacional”, tha Maksimoviq.

Por presidenti i Kosovës duke iu përgjigjur këtyre deklaratave tha se gjendja nuk ashtu siç po paraqitet, pasi që sipas Thaçit  raportet ndëretnike në Kosovë, kurrë s’kanë qenë më të mira.

“Raportet ndëretnike, nuk kanë qenë kurrë më të mira, prej pasluftës deri sot. Ky është rezultat i angazhimit të të gjithë ne. Ka vite që s’kanë ndodh incidente ndëretnike. Këto janë incidente me motive kriminale jo ndëretnike. Duhet të bëhet dallimi mes incidentit kriminal dhe incidentit nder etnik”, tha ai.

Gazetarja nga KIM Radio e quajtur Zorica e pyeti presidentin e vendit, se a do të kërkojnë falje institucionet e Kosovës, për ngjarjet që kanë ndodhur në marsin e vitit 2004 ku janë shkatërruar disa objekte fetare dhe janë vrarë qytetarë serbë.

“Nesër do të jetë 13 vjetori i ngjarjes së marsit. Më intereson si e shihni ju këtë ngjarje. Më herët keni thënë se serbët të kërkojnë falje. A duhet të kërkojnë falje institucionet e Kosovës serbëve që nuk kanë gjetur personat përgjegjës për të gjitha vrasjet dhe vendosjen në flakë të gjithë atyre shtëpive dhe objekteve të shenjta”, ishte pyetja e kësaj gazetareje.

Sa i përket këtyre që kanë ndodhur presidenti Thaçi tha për të kanë qenë dhe janë të dënueshme. Por nuk la pa përmendur dhe luftën në Kosovë dhe gjenocidin që ka kryer Serbia.

“Gjithë bota e di kush e ka provokuar luftën në Kosovë dhe në vendet e ish Jugosllavisë ka qenë shteti i Serbisë. Por në veçanti në Kosovë, gjithë spastrimi etnik vrasjet deri në gjenocid, janë kryer nga shteti i Serbisë…gjatë tërë luftës në Kosove, janë rrënuar diku rreth 300 xhami, monumente fetare të besimit islam, disa teqe dhe 7 ose 8 kisha katolike. Tëra këto rrënime që kanë pasur vlera të përmasave historike, pasuri e gjithë njerëzve të Kosovës këto rrënime këto shëmti janë urdhëruar dhe kanë ndodhur nga ushtria policia e shtetit të Serbisë. As edhe një monument i komunitetit i komunitetit serb gjatë periudhës së luftës nuk është cenuar në Kosove 1998 -99. Ky është fakt i pakontestueshëm…Gjërat që kanë ndodhur nga individë të ndryshëm menjëherë mbas luftës, kanë qenë të shëmtuara. Po ndalem te dëmtimi i monumentet historike serbe, vrasje e ndonjë plake për përvetësimin e pronës së tyre ato kanë qenë, janë dhe do të jenë jetësisht të dënueshme nga ana ime”, tha Thaçi.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka debatuar sot në Çagllavicë me gazetarët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të komunitetit serb./KosovaPress/

Presidenti Thaçi nesër debaton me serbët për Ushtrinë e Kosovës

Presidenti Hashim Thaçi, nesër do të debatojë me përfaqësuesit e mediave serbe dhe me shoqërinë civile të komunitetit serb për Ushtrinë e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Një debat të tillë, dje Thaçi e kishte bërë edhe me pjesëtarë të disa organizatave të shoqërisë civile në Prishtinë.

Debatin me serbët, Thaçi do ta zhvillojë nesër, duke nisur nga ora 11:00, në Media Center në Çagllavicë.

Mbi 3 mijë ushtarë në FSK, mësohet sa serb janë pjesëtarë

Forca e Sigurisë së Kosovës aktualisht në gjirin e saj ka mbi tre mijë pjesëtarë, duke përfshirë edhe ato rezervë. Mirëpo, keq nuk qëndron edhe me numrin e pjesëtarëve nga komunitetet e tjera që jetojnë në Republikën e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Remzie Zeqiraj, oficere për marrëdhënie me publikun në MFSK, ka thënë për “Indeksonline” se FSK-ja ka gjithsejtë 2500 pjesëtarë aktiv dhe 800 rezervë si dhe aktualisht shërbejnë 190 pjesëtarë nga radhët e komuniteteve pakicë, apo 7.86%”.

Sipas statistikave del të jetë se turqit dhe serbët janë ‘kampion’ sa i përket pjesëmarrjes së tyre në FSK.  “Ashkali (30 apo 1.24%), boshnjakë (43 apo 1.78%), kroatë (3 apo 012%), egjiptian (14 apo 0.58%), goran (2 apo 0.08%), Romë (2 apo 0.08%), serb (45 apo 1.86%), turq (49 apo 2.03%), maqedon (1 apo 0.04%), gjerman (1 apo 0.04%)”, thuhet në përgjigjen e MFSK-së.

Lidhur me përfshirjen e pjesëtarëve të komuniteteve tjera, analistët thonë se zgjerimi në këtë institucioni është  i nevojshëm për vendin. Sipas tyre, ky është një argument i qëndrueshëm se FSK-ja është e gatshme dhe mund të jetë së shpejti ushtri e Kosovës duke mbledhur brenda vetës qytetarë nga të gjitha komunitetet.

Eksperti i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se pjesëmarrja e minoriteteve dhe rritja e numrit të tyre sipas shumë-llojshmërisë etnike është veprim që tregon se qytetarët e Kosovës dhe të komunitetit serb e të tjerë i besojnë këtij institucioni.

“FSK-ja është institucion shumë etnik që pasqyron shumë llojshmërinë etnike ashtu sikurse përcaktohet me parimet kushtetuese për sektorin e sigurisë. Normalisht, sikurse institucionet tjera, edhe FSK-ja është për shërbim ndaj qytetarëve të të gjitha komuniteteve”, është shprehur Ramadani.

Nga ana tjetër, eksperti tjetër i sigurisë, Avni Islami thotë se ndërtimi i Kosovës multietnike është dhe mbetet  përkushtim i institucioneve të vendit pasi, sipas tij, kjo është dëshmuar edhe në praktik çështja e pjesëmarrjes së minoriteteve në të gjitha fushat.

“Këtu duhet të theksohet edhe përqindja e pakicave jo shqiptare në Forcën e Sigurisë së Kosovës e cila kohët e fundit është temë aktuale. Pjesëmarrja rreth 8 % e pakicave në FSK-ë  është e kënaqshme duke e marr parasysh edhe numrin e banorëve pakicë të cilët jetojnë në Kosovë”, ka thënë ai.

Sipas Islamit, ky kriter i cili po përmendet këto ditë jo që i plotëson Kosova që të transformohet në Ushtri , por madje edhe i tejkalon edhe rregullat të cilat janë përcaktuar në Kushtetutën e Republikës së Kosovës. /Indeksonline

A ka gjasa që Kosova ta ketë ushtrinë e saj pa pëlqimin e serbëve?

Pa ndryshimet kushtetuese dhe pa votën e përfaqësuesve serb, FSK-ja nuk mund të shndërrohet në ushtri. Por, Presidenti Thaçi dhe ekspertët e sigurisë thonë se ushtria e Kosovës mund të bëhet me një ligj të veçantë.

Periskopi.com Lajme

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK), është shndërruar së fundi në një prej temave më të nxehta në Parlamentin e Kosovës. Në bazë të kushtetutës FSK nuk mund të shndërrohet në ushtri nëse nuk ndryshohet Kushtetuta e vendit. E për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës, nevojiten dy të tretat e votave të deputetëve dhe dy të tretat e votave të serbëve në Parlament. Serbët ende nuk kanë vullnet që të votojnë ndryshimet kushtetuese që do ta mundësonin formimin e ushtrisë së Kosovës.

Autorizimi për qeverinë

Në pamundësi të këtyre ndryshimeve kushtetuese, dy javë më parë Parlamenti i Kosovës nxori një rezolutë me të cilën e autorizon Qeverinë që sa më parë të koordinojë dhe procedojë strategjinë për transformim të FSK në Forca të Armatosura të Kosovës. Në rezolutë thuhet se “duke shprehur përkushtimin për integrimin në NATO, Kuvendi i Kosovës, Qeveria e Kosovës dhe mekanizmat tjerë të bashkërendojnë hapat për harmonizimin në përpjekje me NATO dhe SHBA-në zhvillimin e kapaciteteve të Forcës së Sigurisë së Kosovës konform mandatit të autoriteteve të Kosovës”.

Presidenti premton formimin e ushtrisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dje (5.03) tha se ai ka ndërmarrë një nismë që me ligj ta ndryshojë misionin e FSK-së. Presidenti tha se, me qëllim të mbrojtjes së sovranitetit dhe integritetit territorial, si dhe ruajtjes së paqes dhe mbrojtjes së interesave shtetërore, Kosova duhet të avancojë rolin dhe detyrat e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

“Ashtu siç presin të gjithë qytetarët e Kosovës, nëpërmjet ligjit të ri për Forcën e Sigurisë së Kosovës, FSK do të ketë për mision që të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës, qytetarët dhe komunitetet, pronën dhe interesat e Republikës së Kosovës, si dhe të kontribuojë në ndërtimin dhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit rajonal dhe global”, thotë presidenti Thaçi.

Ky ndryshim në misionin dhe detyrat e reja që do t’i marrë FSK-ja, në përputhje me ligin e ri, sipas presidentit Thaçi, “e bëjnë FSK-në një ushtri moderne, profesionale, me karakter mbrojtës, e cila do të dizajnohet për të mbrojtur qytetarët e Kosovës dhe do të jetë në shërbim të ruajtjes së paqes në rajon dhe në botë, sa herë që Kosovës i kërkohet të jap kontributin e saj në këtë drejtim”.

Kryeministri ende nuk është deklaruar

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, akoma nuk e ka komentuar nismën e Presidentit, por menjëherë pas rezolutës së Kuvendit ai tha se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për të bërë transformimin e FSK në FAK. Por, tash për tash sipas tij, është e pamundur që kjo të bëhet vetëm më një ligj të qeverisë, nëse nuk ka mbështetje të partnerëve strategjik, siç është NATO. Sipas, kryeministrit, “partnerët strategjik të Kosovës, insistojnë që formimi i ushtrisë të bëhet me ndryshimet kushtetuese dhe në pajtim të gjërë të deputetëve të Kuvendit të Kosovës”.

“Nga kontaktet që kemi pasur deri tash, kemi kuptuar se NATO dhe partnerët tanë strategjik mbesin të përkushtuar që FSK mund të transformohet në çdo kohë në Forcë të Armatosur, përmes ndryshimeve kushtetuese me përkrahje të nevojshëm të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, duke i ruajtur të arriturat e deritanishme në konsolidimin e vendit dhe integrimin e komuniteteve. Kjo na është thënë qartë në të gjitha takimet që i kemi pasur me faktorin ndërkombëtar”, thotë kryeministri Isa Mustafa.

Serbët refuzojnë

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës të rreshtuar përkrah listës “Srpska”, nuk e mbështesin formimin e ushtrisë së Kosovës, duke thënë se kjo nuk është e nevojshme, për aq kohë sa në Kosovë ka trupa ndërkombëtare të NATO-s. Zëvendëskryeministri në qeverinë e Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë për mediet serbe se ky subjekt politik nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura.

“Qëndrimi ynë për këtë nuk ka ndryshuar dhe e gjithë kjo dëshirë që kjo të bëhet, duket se buron para së gjithash nga arsyeja populiste e politikës ditore dhe se për këtë nuk ekziston nevoja serioze. Nuk ekziston as argumentim serioz i paraqitur se pse duhet të ndodhë kjo”, thotë Branimir Stojanoviq.

Përfaqësuesit e serbëve madje nuk kanë pranuar as të diskutojnë për formimin e ushtrisë së Kosovës. Këtë e pohon vet ministri i FSK-së, Haki Demolli, i cili thotë se “pavarësisht ftesave të shumta që i janë dërguar Listës Serbe, nuk iu kanë përgjigjur ftesave të ministrisë për të diskutuar lidhur me këtë transformim të FSK në Forcë të Armatosur”.

Ministri Demolli ka thënë se draftligji për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura ishte proceduar dy herë në Qeverinë e Kosovës, mirëpo i njëjti nuk është proceduar fare në Kuvend për shkak të mosaprovimit të amendamenteve të nevojshme kushtetuese.

“Forcat e Armatosura të Kosovës ka do të jenë një forcë bashkëkohore, jo voluminoze, diku me 5 mijë pjesëtarë aktiv dhe 3 mijë rezerve. Do të ketë kapacitete mbrojtëse dhe do të ndihmojë në promovimin e paqes, stabilitetit dhe sigurisë në vend”, thuhet në projektligj.

Krijimi pa ndryshime kushtetuese?

Por, a mund të krijohet ushtria e Kosovës pa ndryshimet e nevojshme kushtetuese, me një ligj të veçantë, ashtu siç theksohet në rezolutën e Kuvendit të Kosovës? Burim Ramadani, ekspertë i çështjeve të sigurisë i tha DW-së, se shndërrimi i FSK-së në Forca të Armatosura, kërkon qartësi ligjore dhe vullnet të detajuar politik.

“Është krejtësisht e qartë se Kosova ka nevojë për themelimin e ushtrisë dhe që kjo ushtri të jetë me kapacitete të plota për mbrojtje të shtetit dhe qytetarëve të Kosovës. Deri më tash, përpjekjet kanë qenë të drejtuara kah mundësia e transformimit të FSK-së përmes ndryshimeve kushtetuese, të cilat domosdoshmërisht kërkojnë edhe votat e 2/3 të komuniteteve. Kështu i bie që FSK-ja bëhet ushtri edhe me votën e shumicës së deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës. Ky opsion nuk është arritur të ndërtohet deri më tash”, thotë Burim Ramadani.

Ai përmend edhe dy opsione tjera sesi FSK të rrisë kapacitet e saja dhe të bëhet ushtri e Kosovës, opsione këto që nuk janë provuar deri tash. “Një opsion tjetër ligjor, është ai që argumenton se për themelimin e ushtrisë së Kosovës nuk ka nevojë ndryshimet kushtetuese, porse mjaftojnë vetëm ndryshimet ligjore. Në këtë rast, nuk është e domosdoshme vota e deputetëve serbë. Sipas këtij opsioni, emri i FSK-së nuk ndryshon, por ndryshon mandati dhe misioni. Ky opsion nuk është provuar deri më tash. Ndërkaq, një opsion tjetër është edhe ai që bazohet në një fazë të ndërmjetme. Përkatësisht, që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimet ligjore që mundësojnë zgjerimin e mandatit, misionit dhe kapaciteteve të FSK-së, duke mos ndryshuar emrin”, thotë Burim Ramadani.

Sipas ekspertit të çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani, këto janë tri opsione reale për themelimin e ushtrisë së Kosovës, e cila sipas tij, do të duhej të jetë një ushtri me kapacitete mbrojtëse për Kosovën. Sidoqoftë, tash për tash është akoma e paqartë sesi do të procedohet për formimin e ushtrisë së Kosovës. Zyrtarët e NATO-s kanë theksuar se NATO e mbështet zhvillimin e kapaciteteve aktuale të FSK-së, ndërsa transformimi i saj mbetet çështje ligjore që duhet ta zgjidhin institucionet e Kosovës./ DW

Momenti kur oficeri gjerman u kishte dhënë 10 minuta serbëve për t’u larguar nga Prizreni (Video)

Ky është momenti kur KFOR-i gjerman kishte hyrë në Prizren, ku aty ende ndodheshin forcat serbe.

Periskopi.com Lajme

 

Pas kontaktimit të një komandanti gjerman me një nga oficerët serbë i kishe thënë që deri më tani ju duhet të ishin larguar, por myqe jeni ende këtu i keni vetëm 10 minuta kohë për t’u larguar ose do të jeni cak i sulmeve të tankeve të NATO-s, shkruan lajmi.net.