Arrestohet gjatë protestës lideri kryesor i opozitës ruse

Lideri kryesor i opozitës ruse, Alexei Navanly është arrestuar gjatë një proteste anti-korrpsion në Moskë.

Periskopi.com Lajme

Këtë e kanë bërë të ditur dëshmitarët për BBC, teksa kanë pohuar se protestuesit tentuan ta parandalonin furgonin e policisë i cili po e tërhiqte liderin e tyre gjatë protestës së organizuar, njofton Klan Kosova.

Navalny është i njohur për fushatën e tij anti-korrupsion, i cili ka në shënjestër zyrtarët e lartë në afërsi të Kremlinit.

Edhe pse u arrestua, thuhet se ai ka kërkuar nga të pranishmit që të vazhdojnë protestën edhe pa prezencën e tij.

Sheshel nuk ndalet, tregon metodën si mendojnë të rimarrin Kosovën

Presidenti i Partisë Radikale Serbe (SRS) dhe kandidati për zgjedhjet presidenciale në Serbi, Vojisllav Sheshel, të shtunën ka thënë se ai është i vetmi që mund ta mposht Aleksandar Vuçiqin për postin e kreut të shtetit serb.

Periskopi.com Lajme

Sheshel tha se nëse ai zgjedhet President, do të tentojë ta kthejë Serbinë kah integrimi me Rusinë, dhe ta largojë nga Bashkimi Evropian.

“Rusia po kthehet në Ballkan, kurse BE-ja, si gjithmonë, do t’i kërkojë Serbisë njohjen e Kosovës për anëtarësim, por Serbia këtë nuk guxon asnjëherë ta bëjë këtë”, ka thënë ai gjatë një tubimi elektoral në Beograd.

“Nëse hyjmë në BE, kjo do të jetë pa Vojvodinën, pa Republikën Serbe dhe Rashkën (Sanxhakun), kurse nëse hyjmë në aleancë me Rusinë, atëherë një ditë mund të kthejmë ato që i kemi humbur, mbi të gjitha mendoj për Kosovën, Republikën Serbe, Malin e Zi”, ka deklaruar Sheshel, ndërsa ka shtuar se nëse bëhet president, do të rihap “çështjen e okupimit të krahinës serbe”.

“Vetëm integrimi me Rusinë na sjell mundësi të mëdha për të dalë nga kriza, mjerimin social dhe na i zgjidh problemet tona të sigurisë. Bashkimi Evropian na ka bërë lakuriqë e nevojtarë”, u shpreh kryeradikali serb, Vojisllav Sheshel.

Parlamenti suedez simulon gjendjen e luftës në sfondin e kërcënimit rus

Parlamenti suedez u mblodh sot për herë të parë që prej 20 viteve në seancë të reduktuar me qëllim për të simuluar një gjendje lufte në kuadër të tensioneve në rritje me Rusinë, njoftoi sot kryetari i Parlamentit.

Periskopi.com Lajme

“Delegacioni i luftës”, i përbërë nga 50 deputetë të të gjitha partive përfaqësuese në Riksdag, nga e majta që mbështet qeverinë duke kaluar nga opozita e qendrës së djathtë deri te ekstremi i djathtë, u mblodhën sot në një vend të mbajtur të fshehtë.

Asnjë detaj mbi kushtet e manovrës nuk u filtrua.

“Këto janë skenare të fshehta. Ne jemi vënë nën presion”, theksoi kryetari i Parlamentit, Urban Ahlin.

Ky komitet krize i reduktuar mund të mblidhet në rast lufte apo kërcënimi për luftë dhe për të zëvendësuar përkohësisht Parlamentin. Ai nuk ishte mbledhur që prej vitit 1997.

Thirrja e tij ishte parashikuar që prej vitit 2014, por Urban Ahlin kishte pranuar juridikisht se degradimi i klimës diplomatike dhe i sigurisë në botë kishte ndikuar.

“Ne konstatojmë një tendencë për rritjen e kapaciteteve ushtarake”, nënvizoi ai.

Suedia, që nuk ka njohur konflikt të armatosur në territorin e saj që prej dy shekujsh, nuk bën pjesë në NATO, por ka miratuar Partneritetin për Paqe, lansuar në vitin 1994 për zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak mes Aleancës Atlantike dhe vendeve jo anëtare.

Edhe pse ajo nuk ka kufij tokësorë me Rusinë, dy vendet janë në kufi të Deti Baltik dhe Moska disponon një bazë detare në Baltik në rajonin e Kaliningradit.

Frika ndaj Rusisë është rritur që prej kapjes së një nëndetëseje të paidentifikuar në arkipelagun e Stokholmit në vjeshtë të vitit 2014.

Stokholmi ka njoftuar që prej fillimit të muajit mars rivendosjen e shërbimit ushtarak që prej kësaj vere, shtatë vjet pasi e kishte hequr.

Parlamenti rus urdhëron hetime ndaj CNN-it, REL dhe VOA-s

Dhoma e ulët e Parlamentit të Rusisë ka urdhëruar fillimin e hetimeve nëse puna e Radios Evropa e Lirë, Shërbimit rus, Zërit të Amerikës dhe CNN-it është në përputhje me ligjet e Rusisë.

Periskopi.com Lajme

Hapi i Dumës shtetërore erdhi disa ditë pasi një senatore e SHBA-së, Jeanne Shaheen, demokrate nga New Hampshire paraqiti ligjin që do t’i mundësonte Departamentit të drejtësisë për të hetuar shkeljet e mundshme të Aktit të Regjistrimit të agjentëve të huaj nga RT, një rrjet i lajmeve i mbështetur nga Rusia.

Nisma ruse u prezantua nga Konstantin Zatulin, një anëtar i Partisë Rusia e Bashkuar të Presidentit Putin, që mbanë shumicën dërrmuese në Dumë.

I miratuar nga ligjvënësit të premten, ky hap e udhëzon Komitetin e Dumas për politikat e informimit të hetojë përputhshmërinë me ligjet ruse të punës së VOA, CNN dhe Radios Evropa e Lirë, shërbimi rus, i njohur si Radio Svoboda.

Zatulin e ndërlidhi konkretisht këtë hetim me ligjin e Shaheen, duke cituar vlerësimet e shërbimeve amerikane të informimit se RT në SHBA është shfrytëzuar si pjesë e një fushate të drejtpërdrejtë të Kremlinit për shfrytëzimin e ndikimit publik me qëllim të mbështetjes për presidentin amerikan Donald Trump gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.

Edhe RT dhe Kremlini i kanë hedhur poshtë akuzat.

Radion Evropa e Lirë dhe VOA mbikëqyren nga Bordi i Guvernatorëve për Transmetim (BBG) një agjenci amerikane që mbikëqyrë transmetimin civil të operacioneve mediatike.

VOA është një entitet federal, ndërkohë që Radio Evropa e Lirë është një organizatë private jofitimprurëse që financohet me fondet e Kongresit amerikan.

CNN u gjet nën akuza të Moskës për mënyrën se si ka përcjellë përfshirjen e dyshuar ruse në zgjedhjet presidenciale në SHBA, si dhe lidhjet ndërmjet bashkëpunëtorëve të Trumpit me zyrtarët rusë.

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme të Rusisë, Marija Zaharova, më herët gjatë muajit ka akuzuar këtë rrjet ndërkombëtar televiziv me seli në Atlanta, me të njëjtin fjalor që përdor edhe Donald Trump se janë “lajme të rreme”

Sekretari i NATO’s flet për veprimet e Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se Aleanca është e shqetësuar në lidhje me veprimet e mundshme të Rusisë, por se nuk duhet dramatizuar situatën.

Periskopi.com Lajme

“Ne jemi të shqetësuar në lidhje me veprimet e mundshme dhe synimet e Rusisë, por në të njëjtën kohë është e rëndësishme të mos e dramatizojmë situatën”, tha Stoltenberg, transmeton KosovaPerss.

SHBA ngrit akuzë kundër dy spiunëve rusë

Qeveria amerikane të mërkurën ka ngritur padi kundër dy spiunëve rusë dhe dy hakerëve, të cilët në vitin 2014 thuhet të kenë vjedhur llogaritë e 500 milionë përdoruesve të kompanisë Yahoo.

Periskopi.com Lajme

Këto akuza, të publikuara në konferencën për media në Uashington, janë akuzat e para zyrtare, të cilat Qeveria amerikane i ka nisur kundër zyrtarëve rusë për shkak të kriminalitetit kibernetik.

Hakerët rusë akuzohen se kanë hyrë në përmbajtjen e llogarive të 30 milionë shfrytëzuesve, ka njoftuar qeveria amerikane.

Të akuzuarit janë zyrtarë të FSB-së, agjencisë federale të sigurisë ruse, e cila është pasuese e KGB-së, Dmitrij Dokuçajev dhe Igor Sushçin, ndërsa janë përmendur edhe Aleksej Belan, i cili ndodhet në listën e kriminelëve më të kërkuar kibernetik dhe Karim Baratov nga Kazakistani me nënshtetësi kanadeze.

Ministria amerikane e Drejtësisë ka bërë të ditur se Baratov është arrestuar të martën në Kanada, dhe se me rastin e tij tash janë duke u marrë autoritetet kanadeze.

Belan është kapur në vitin 2013 në Evropë, por kishte ikur në Rusi para se të mund të ekstradohej në SHBA, ka njoftuar ministria amerikane.

Ndryshe, akuzat e sotme nuk kanë të bëjnë me hakimin e postës elektronike të Partisë Demokratike, e cila thuhet të ketë ndodhur gjatë kampanjës për zgjedhjet presidenciale 2016.

Rusët zbulojnë bazën sekrete naziste në Arktik (Video)

Shkencëtarët rusë kanë zbuluar një bazë sekrete naziste në Arktik. Baza ushtarake, e vendosur në ishullin e Alexandras 1,000 kilometra larg nga Polit i Veriut u ndërtua në vitin 1942, një vit pasi Adolf Hitleri pushtoi Rusinë.

Periskopi.com Lajme

 

Ajo ishte quajtur me emrin e koduar “Schatzgraber” ose “Gjahtari i thesareve” nga gjermanët dhe ishte përdorur kryesisht si një stacion ku bëhej transmetimi meteorologjik i motit për struktura tushtarake afër zonës.

Baza u braktis kur shkencëtarët e stacionuar u helmuan nga mishi i një ariu polar në vitin 1944 dhe u shpëtuan më pas nga një anije gjermane, transmeton “SYRI.net”.

Ajo u rizbulua t72 vjet më vonë dhe më shumë se 500 objekte janë gjetur, duke përfshirë një grumbull dokumentesh të ruajtura mirë, raportoi “Daily Mail”.

Në këtë bazë historike, janë zbuluar rrënoja bunkerësh, plumba të ndryshkur dhe relikte të tjera që datojnë nga Lufta e Dytë Botërore, shumë prej të cilave mbetet në gjendje të mirë, kjo sepse janë ruajtur nga moti i ftohtë.

Financial Times: Qëllimi i Rusisë, ta destabilizojë Ballkanin

Gazeta ndërkombëtare, Financial Times, shkruan se Bashkimi Europian dhe NATO mund të kenë gabuar në gjykimin e tyre rreth politikave të presidentit rus, Vladimir Putin, njofton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas FT, derisa rrezikun nga Rusia e kanë menduar se vjen nga konflikti në Ukrainë, rusët rrezikojnë dika tjetër.

Është pikërisht Ballkani Perëndimor, shkruan FT, ku Rusia ka synimet më të prera për destabilizim dhe i cili lehtësisht mund të ndodhë.

Rusia po destabilizon Ballkanin: Alarmi bën bashkë liderët e BE-së

“Ne po shohim rritjen e ndikimit rus, ne po shohim edhe rritjen e ndikimit turk, Shtetet e Bashkuara janë pjesë e lojës, edhe BE-ja po ashtu. Atje kryqëzohen interesa të ndryshme në një pikë”. Por, është roli i Rusisë ai të cilin McAlister e përshkroi si negativ.

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Evropian duhet të tregojë më shumë prani në Ballkanin Perëndimor për t`u dalë ballë synimeve ruse për sestabilizimin e rajonit. Këtë ja ka thënë gazetës së njohur britanike “The Guardian” një politikan i lartë i BE-së, në prag të takimit të liderëve të BE-së në samitin e Brukselit të enjten.

“Gjeopolitika është kthyer sërish në Ballkan” ka thënë David McAllister një politikan i lartë gjerman njëherësh kreu i komitetit për punë të Jashtme i Parlamentit Evropian.

“Ne po shohim rritjen e ndikimit rus, ne po shohim edhe rritjen e ndikimit turk, Shtetet e Bashkuara janë pjesë e lojës, edhe BE-ja është pjesë e lojës, kështu që atje kryqëzohen interesa të ndryshme në një pikë”.

Por, është roli i Rusisë ai të cilin politikani në fjalë e përshkroi si negativ, duke pasur parasysh përfshirjen e Kremlinit në tentimin për grushtshet në Mal të Zi dhe përkrahjen e Moskës për politikanët e linjës së fortë nacionaliste në regjion, shkruan “The Guardian”, transmeton albinfo.ch.

Rusia po ashtu e ka zgjeruat influencën e saj në debatin politik për organizimin e propagandës anti perëndim dhe anti BE, veçanërisht në mediat nüe gjuhën serbe, të cilat e propagojnë pikëpamjen që promovohet nga Kremlini, ashtu si dhe “teoritë konspiracionishte dhe ultranacionalizmi serb”.

Liderët e BE-së prandaj, sipas një drafti të parë nga “The Guardian” do të debatojnë sot në Bruksel lidhur me tensionet në rritje në Ballkan. Ata do të ripërtërijnë premtimet e tyre se porta për anëtarësimin në BE vazhdon të mbetet e hapur ndërkohë që do të theksojnë rëndësinë e reformave dhe “marrëdhënieve të mira fqinjësore”.

Por shtetet anëtare janë të ndara në pikën nëse duhet që në komunikatën e samitit të identifikohen “fuqitë e jashtme” që po rrisin rolin e tyre në regjion, përcjell albinfo.ch. Rusia është pjesë e brengës por zyrtarët janë po ashtu të shqetësuar me rritjen e rolit të Turqisë.

Më tutje ”The Guardian” thekson se diplomatët e BE-së shprehen të shqetësuar me faktin se qytetarë të Ballkanit kanë shkuar të luftojnë në Irak dhe në Siri që të luftojnë për grupet islamike ekstreme. Një numër disproporcional i kosovarëve, shqiptarëve dhe boshnjakëve kanë marrë pjesë në luftime në Lindjen e mesme i referohet gazeta rrjetit BIRN.

Lidhur me nivelin e afrimit të shteteve ballkanike në procesin e asociiimit në BE, gazeta theskon se Shqipëria, Bosnja, Kosova dhe Maqedonia vazhdojnë të mbeten mbrapa. Ndërsa vizitën e shefes së politikës së jashtme, Mogherini në Ballkan “The Guardian” e cilëson si një përpjekje për të forcuar synimet për integrim në BE të shteteve përkatëse. Por, duke folur pas vizitës, Mogherini ka zënë në gojë “shqetësime të thella” dhe njëkohësisht edhe  “optimizëm” se ato shtete mund të bashkohen eventualisht në BE. Por Ballkani mund të shndërrohet fare lehtë në një fushë shahu ku mund të shtyhen fuqitë e mëdha”, ka thënë ajo.

Në vijim gazeta ndalet te treni serb me mbishkrime provokative si “Kosova është Serbie”, i dërguar në janar nga Beogradi, duke i hedhur raportet në mes dy vendve në një krizë. Ndërkohë Maqedonia po zhytet në një krizë të rëndë politike që i ndërsen fqinjët kundër njëri tjetrit. Mali i Zi nga ana tjetër, ishte dridhur në tetor nga tentimi i vrasjes së kryeministrit properëndimor të vendit, përcjell albinfo.ch. Puçi i dështuar ishte dirigjuar nga autoritetet ruse, edhe pse Moska e ka mohuar çdo përfshirje të saj.

Tensionet janë të pranishme edhe në Bosnjë, ku lideri i Republika Srpska, Dodik akuzohet se po e lufton marrëveshjen paqësore të vitit 1995 e cila i kishte dhënë fund luftës katërvjeçare civile.

mcAllister ka thënë se disa nga liderët e regjionit janë ankuar se Ballkani është harruar nga BE-ja. Prandaj, ka thënë ai, është koha që BE-ja të tregojë praninë e saj. Një sondazh i ri ka treguar se serbët mendojnë se Rusia ka qenë donatori më i madh në vend, edhe më i madh pra se BE-ja, nga e cila vlerësohet që Serbia t`i ketë marrë rreth 3 miliardë euro nga viti 2000 deri tash. Kjo shumë e tejkalon dukshëm atë të ardhur nga Rusia.

McAllister po ashtu shpreh keqardhjen për qëndrimin e Serbisë që të mos u bashkohet sanksioneve që BE ka vendosur ndaj Rusisë. Ndërkaq ai ka theksuar se “Serbia duhet të mbështesë në tërësi politikën e jashtme të BE-së nëse dëshiron të bëhet anëtare”.

Rusia po destabilizon Ballkanin: Alarmi bën bashkë liderët e BE-së

Për formimin e ushtrisë, Thaçi tash e hedh topin te Isa Mustafa

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se pret votimin e projektligjit për themelimin e Ushtrisë së Kosovës, pa pasur nevojë për ndryshime kushtetuese.

Periskopi.com Lajme

Në një konferencë në orët e vona, pa një takimi që pati me përfaqësuesit e vendeve të Quintit ai ka dhënë sqarime për vendet partnere të Kosovës, nëse kanë dilema rreth transformimit, raporton periskopi

U shpreh këmbëngulës që nuk do lejojnë që fati i Ushtrisë të mbetet peng i Serbisë.

Tha se Republika e Kosovës ka vendosur që FSK-së t’i japin misionin dhe detyrat e një Ushtrie Moderne, Multi-etnike e që mbron sovranitetin dhe integritetin e territorit, por tha se pret një reagim nga kryeministri Isa Mustafa.

AI në konferencë tha se pret nga Qeveria, e veçanërisht nga Isa Mustafa që ta trajtojnë këtë draft-ligj me prioritet të lartë.

Madje, edhe e orienton Mustafën se çfarë duhet thënë.

“Jam i bindur që edhe Qeveria e Kosovës, respektivisht Mustafa do ta trajtoj draft-ligjin për FSK me prioritet të lartë dhe shpejt do të jep edhe mendimin e tij pozitiv në mbështetje të këtij ligji”, tha Thaçi.

Ai thotë se ky proces varet nga institucionet e vendit, por, thotë se duhet me vullnet dhe argumente t’ua shpjegojnë partnerëve dhe miqve të Kosovë, të cilët kanë dilema në këtë proces.

“Nuk po bënë Kosova asnjë hap të papritur, asnjë befasi, asnjë veprim të njëanshme apo të pakoordinuar, asnjë veprim antiligjor, apo antikushtetues, asgjë që do konsiderohej si rrezik për paqe dhe siguri në rajon, Kosova po ecë siç kanë ecur vendet e rajonit”, tha Thaçi.

AI përmendi Rusinë dhe Serbinë dhe tha se NATO duhet të shikojë rritjen e ndikimit rus në vendet e Ballkanit.

“Aeroplanët MIG që janë shku në Serbi janë në kundërshtim me vlerat euroatlantike. I vetmi rrezik i paqes në rajon është rritja e ndikimit të Rusisë, bazat ushtarake të saj në Serbi dhe aeroplanët MIG, shtoju këtyre edhe elementet terroriste”, tha ai, raporton periskopi

“Pres nga NATO të jetë e vetëdijshëm nga këto rreziqe konkrete e të mos shqetësohet për transformimin e FSK-së. Vërejtja kryesore e sekretarit të NATO-së me të cilin fola tha : NATO e konsideron iniciativën si veprim të njëanshëm. Kjo nuk qëndron. Ne për tre vite jemi mundur të koordinohemi me deputetët e komunitetit serb në territorin e Kosovës, ata kanë bërë të qartë se nuk de votojnë, qëndrimi i tyre është urdhëruar dhe udhëzuar nga Serbia. Nëse dikush mendon se ne duhet koordinohemi me Serbinë për këto gjëra e ka gabim”, tha Thaçi raporton periskopi

AI këmbënguli dhe tha se nuk lejojnë që fati i Ushtrisë së Kosovës të mbetet peng i Serbisë.

“Unë, si president, duke qenë plotësisht i vetëdijshëm për reagime të tilla, kam biseduar me kryeministrin serb për të diskutuar për procesin e dialogut, për normalizimin e marrëdhënieve dhe mundësinë e vazhdimit të dialogut për interesa të përbashkëta”, tha ai./ Periskopi

NATO dhe BE duhet ta ndalin bashkë Rusinë në Ballkan

NATO nuk mund të ndaloj e vetme Rusinë dhe duhet të formulojë një "strategji të madhe" për sigurinë në Europë me Bashkimin Europian, thotë Adrian Bradshaw, zëvendëskomandant suprem i NATO’s.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për gazetën “The Financial Times”, Gjenerali britanik Adrian Bredshow, zëvendëskomandanti i NATO’s për Evropë, ka shprehur mendimin se NATO’ja nuk mund ta sprapsë e vetme Rusinë, dhe se duhet të formulojë një ‘strategji të madhe’ për sigurinë në Evropë së bashku më Bashkimin Evropian.

Gjenerali britanik Sir Adrian Bradshaw, thotë se Rusia do të paraqes rrezik për aq kohë sa Vladimir Putin do të jetë në pushtet. Thotë se mund të ketë pasoja ‘katastrofike’ nëse Perëndimi humb koherencën te ‘një kundërshtar që i ka në duar të gjitha nivelet e pushtetit’.

“Është përgjegjësi e NATO’s që jo vetëm të jetë arkitekte dhe ekzekutuese e strategjisë ushtarake, por të kuptojë se si strategjia ushtarake mund të integrohet me armët tjera të fuqisë kombëtare dhe të ngrit flamurin kur nevojiten aksionet jo ushtarake”, tha gjenerali Bradshaw.

“Duhet të lëvizim në drejtim të mundësisë së formulimit të një strategjie të madhe sipas modës së vjetër”, theksoi ai.

Ai tha se është shtuar shqetësimi për rajonin e Ballkanit, për çka nevojitet një qasje e përbashkët ndërmjet BE’së dhe NATO’s. Qeveria në Mal të Zi thotë se Rusia ishte pas trazirave vitin e kaluar.

”Jemi në dijeni (për atë që po ndodh në Ballkan) dhe po e përcjellim gjendjen me shumë, shumë kujdes”, ka thënë Gjenerali Bredshow, duke dhënë përfundimin se “Ballkani është pika e dobët (e sigurisë) në Evropë”.

Derisa perëndimi po merret me ekstremizmin islamik, Bredshow thotë se pak njerëz e kuptojnë rrezikun që vjen nga Moska.

Gen Bradshaw ka shërbyer si zëvendëskomandant i NATO’s që nga viti 2014. Ai do të zëvendësohet nga James Everard.

Maqedonia mund të shkatërrohet, e thotë kjo superfuqi botërore

Rusia ka reguar ashpër ndaj krizës politike në Maqedoni. Ministria e Jashtme, në një deklaratë të saj të siguruar nga lapsi.al, akuzon NATO –n dhe BE –në se po tentojnë me forcë t’u imponojnë maqedonasve plaftformën shqiptare të hartuar në Tiranë dhe që sipas Moskës, ka për qëllim “Shqipërinë e Madhe” me pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje. Rusia thotë se ky imponim shkon kundër vullnetit të votuesve maqedonas dhe mund të çojë në shkatërrimin e shtetit të Maqedonisë dhe në destabilizimin e gjithë Ballkanit.

Periskopi.com Lajme

“Vëmë re me shqetësim se kriza politike në Maqedoni e provokuar nga ndërhyrja e jashtme në punët e brendshme të vendit po përkeqësohet. Përpjekjet, të cilat janë mbështetur në mënyrë aktive nga udhëheqësit e BE-së dhe NATO-s janë duke u bërë për që maqedonasit të pranojnë “platformë shqiptare” të projektuar në Tiranë në Zyrën e Kryeministrit, bazuar në hartën e të ashtuquajturës “Shqipëri të Madhe”, e cila ilustron pretendime territoriale të mëdha ndaj vendeve fqinje në Malin e Zi, Serbi, Maqedoni dhe Greqi. Shqetësim të veçantë përbën përfshirja e autoriteteve të Kosovës, vend i cili ka shpallur pavarësinë në mënyrë të njëanshme. Ne besojmë se kjo linjë është shumë e rrezikshme dhe ajo mund të çojë në shkatërrimin e shtetit të Maqedonisë dhe destabilizimin e të gjithë Ballkanit”.

Ashtu si presidenti Ivanov edhe Moska, në deklaratën e siguruar nga lapsi.al, nënvizon se platforma shqiptare cënon kushtetutën e vendit. Në deklaratë thuhet gjithashtu se ndërhyrjet nga jashtë janë destruktive dhe vetëm do ta përkeqësojnë situatën.

“Ne duam të theksojmë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura në Maqedoni më 11 dhjetor 2016 me këmbënguljen e Shteteve të Bashkuara të BE-së u fituan nga partia në pushtet e udhëhequr nga Nikolla Gruevski. Tani Perëndimi po përpiqet të përfitojë nga pakica shqiptare që të vendosë në pushtet opozitën humbëse, e cila ka pranuar kërkesat e shqiptarëve, të cilat tingëllojnë më shumë si një ultimatum dhe që çojnë në prishjen e bazës kushtetuese të vendit.

Tentativat e vazhdueshme destruktive për të imponuar nga jashtë skemat që janë në kundërshtim me votuesit maqedonas vetëm mund ta përkeqësojnë situatën. Ndërhyrjet e jashtme në punët e brendshme të Maqedonisë duhet të ndalej edhe e drejta e popullit maqedonas për të vendosur mbi të ardhmen e tij sipas vullnetit të tij dhe në përputhje me parimet themelore demokratike duhet të trajtohet me respekt” theksohet në deklaratën e siguruar nga lapsi.al

Reagimi i Rusisë vjen në të njëjtën ditë kur shefja e BE për politikën e jashtme dhe sigurinë, Federica Mogherini lëshoi një ultimatum ndaj presidentit Ivanov që deri të hënën të mandatojë Zoran Zaev për të formuar qeverinë. /Lapsi.al

Media ruse: NATO kërkon të shohë gjak në rrugët e Maqedonisë për projektin e Shqipërisë së Madhe

Më poshtë do të lexoni pjesë të artikullin të portalit rus Sputniknews.ru i cili njihet si një portal por linjës zyrtare të Moskës, dhe që tregon edhe qëndrimin e saktë që Rusia ka në raport me Ballkanin dhe shqiptarët në tërësi.

Periskopi.com Lajme

BE dhe NATO po ushtrojnë presion mbi Shkupin që të pranojnë kërkesat e Tiranës fqinje për të ndryshuar kushtetutën e vet , çka do ta destabilizonte Republikën e Maqedonisë.

Të mërkurën, Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanoc, refuzoi që ti jepte Unionit Social Demokrat të Zoran Zaev, mandatin për të formuar një qeveri të re, pas zgjedhje të dhjetorit.

Partia kryesore e djathtë VMRO-DPMNE, e udhëhequr nga ish kryeministri Nikola Gruevski, fitoi 51 mandate në zgjedhje, duke u renditur partia e parë me numrin e deputëtëve në parlamentin me 120 ulëse.

Gruevski ka shprehur vullnetin e tij për të suportuar një qeveri me në krye LSDM-në e Zaev me kusht që ai të kundërshtojë “Platfromën e Tiranës”, një iniciativë që sponsorizohet nga qeveria e Shqipërisë për rritur ndikimin shqiptare në politikën maqedonase.

Më herët gjatë Dhjetorit, Kryeministri i Shqipërsië Edi Rama ftoi 4 liderët e partive politike shqiptare të Maqedonisë në Tiranë për një takim në të cilën ata formuluan të ashtuquajturën “Platforma Shqiptare” në kontrollin e Tiranës.

4 pikat e kësaj platforme, kërkojnë që gjuha shqiper të garantohet me status zyrtar në Maqedoni, të kryehet reforma në drejtësi, anëtarësimi në BE dhe NATO bëri me dije lideri i BDI-së, Ali Ahmeti për Dnevnik.mk.

Përfshirja e Tiranës është kritikuar nga ministria e jashtme e Maqedonisë, e cila i bëri thirrje Shqipërisë që të mos nxisë ndarjen në rajon raporton Vest.mk.

Tentativat e Tiranës për destabilizimin e Maqedonisë janë mbështetur edhe nga politikanë amerikanë gjithashtu. Në shkurt, zyrtari i lartë Nënkomitetit për punët e jashte amerikanë në Europëm Dana Rohrabaser i tha televizionit Vizion Plus se vendi duhet të ndahet dhe “kosovarët e shqiptarët nga Maqedonia, duhet të jenë pjesë e Kosovës”.

Shqiptarët janë minoritet etnik më i madh në Maqedoni dhe ata janë edhe shumica e popullisë në disa nga zonat perëndimore të vendit. Popullsia e tyre është rritur me shpejtësi gjatë shekullit të kaluar. Sipas censusit të vitit 1953, kishte në total 870 mijë maqedonas dhe 163 mijë shqiptarë. Në vitin 2002, në 1.3 milionë maqedonas, 509 mijë janë shqiptarë.

Duke e kundërshtuar Platformën e Tiranës si një hap kundër ndarjes së Maqedonisë përmes vijave etnike, me kantone dhe njësi federative, Gruevski i VMRO-DPMNE-së i kërkoi LSDM-së që ta refuzojë aleancën plitike me partitë shqiptare të cilat po implementojnë planin e Tiranës si nevojë për të ruajtur Maqedoninë.

Gjatë takimit me Presidentin Ivanov të hënën, lideri i LSDM-së paraqiti faktin se ai kishte arritur të sigurontë mbështetjen e 67 deputetëve në parlamentin e Maqedonisë, 13 prej të cilëve janë deputetë të partive shqiptare.

Raportohet se ata kanë pranuar të mbështesin Zaevin pasi ky pranoi që të mbështesë një ligj që e shëndrron gjuhën shqipe, në gjuhën e dytë zyrtare të vendit. Gjithësesi, këto dhe të tjera ambicier që përfshin Platforma e Tiranës janë të papranueshme për VMRO-DPMNE-në, e cila është e afërt me Presidentin Ivanov dhe vazhdon të ketë një shumicë të vendenve në Parlament.

Ivanov refuzoi ti japë Zaevit mandatin për të formuar një qeveri të re dhe për këtë ai u kritikuar nga eurokomisineri i BE-së Johannes Hahn, i cili shkruajti në Tëitter se Presidenti duhet “të respektonte rezultatin e zgjedhjeve”.

Më herët edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jen Stoltenberg i kërkoi autoriteteve në Shkup që tëe përmbushin hapat e tjerë në proceset demokratike  dhe kërkoi për një aleacnë e cila mbetet e angazhuar në anëtarësimin e Ish Republikës së Maqedonisë në Aleancë”.

Presidenti Bush flet për lidhjet Trump – Rusi

Presidenti në Pension i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, ka thënë hënën se “të gjithë ne kemi nevojë për përgjigje lidhur me shtrirjen e kontakteve mes presidentit Donald Trump dhe Qeverisë së Rusisë”.

Periskopi.com Lajme

Po ashtu, Bush e ka mbrojtur rolin e mediave për t’i mbajtur nën kontroll liderët botërorë, transmeton gazetametro.net

Në një intervistë me NBC, Bush ka thënë se do t’i besojë kryetarit të panelit të Senatit të Inteligjences, Richard Burr, për të vendosur nëse prokurori special është i nevojshëm për t’i hetuar kontaktet e dyshuara të Trump-it me rusët.

“Mendoj se të gjithë ne kemi nevojë për përgjigje… nuk jam i sigurt se cila është rruga e drejtë për t’u marrë. Por, megjithatë jam i sigurt se në këtë pyetje duhet përgjigjur,” ka thënë Bush.

Bush e ka mbrojtur edhe rolin e mediave për t’i mbajtur nën kontroll liderët botërorë, gjithashtu.

“Pushteti mund të jetë adiktiv. Është e vështirë t’u thuash të tjerëve që të kenë një shtyp të pavarur dhe lirë, kur vetë nuk e ke vullnetin për ta pasur një të tillë,” ka shtuar Bush.

Rusia kërkon të vazhdohet prania e OKB-së në Kosovë

Përfaqësuesi i Federatës Ruse, në Këshillin e Sigurimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB),Vladimir Safronkov, ka theksuar se institucionet e Kosovës duhet ta kenë prioritet sigurinë e serbëve në vend.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, problem i madh në Kosovë mbetet trashëgimia fetare serbe, duke shtuar se kasha ortodokse serbe ka pasur pengesa në qasje në objektet fetare nga siç i ka quajtur ai “vandalët”.

“Një pengesë serioze për anëtarësimin e Prishtinës në UNESCO, ka qenë përhapja e terrorzimit, ku Kosova po përdoret si vend transit”, ka shtuar përfaqësuesi rus, transmeton Telegrafi.

Ai më tutje ka theksuar se “ne nuk shohim bazë për ndryshimin e shpeshtësisë së formatit në Këshillin e Sigurimit”, ku sipas tij, “bisedat për zvogëlimin e OKB-së në Kosovë janë të papranueshme, dhe se esenciale është të vazhdohet prania e OKB-së në Kosovë.

“UNMIK-u mbetet instrument esencial për monitorimin ndërkombëtar. Kjo rezolutë nuk mund të ndryshohet njëanshëm”, ka theksuar përfaqsuesi rus në Këshillit e Sigurimit të OKB-së.

Mediat ruse: Edi Rama gati të japë dorëheqjen si kryeministër

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për gazetën e njohur britanike “The Telegraph” shpjegoi rrezikun që i vjen vendit tonë nga ndikimi rus.

Periskopi.com Lajme

Gjatë kësaj interviste, Rama i bënte thirrje SHBA-ve që mos lejonte që vendi jonë të binte nën ndikimin rus.

Por, kjo deklaratë e Ramës ka bërë jehonë në mediat ruse, ku agjencia e lajmeve ruse “Ruposters”, e cila risjellë deklaratën e tij, duke shtuar se ai është i gatshëm të japë dorëheqjen vetëm nëse vjen edhe një herë në pushtet.

Shkrimi i medias ruse:

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se duke injoruar rajonin e Ballkanit nga ana e Shteteve të Bashkuara mund të çojë në ndikim më të madh rus, raporton The Telegraph.

Sipas kreut të qeverisë shqiptare, rajoni është i një rëndësie strategjike për Shtetet e Bashkuara, si dhe Shtetet e Bashkuara është e rëndësishme për Shqipërinë. Edi Rama thotë se pa pjesëmarrjen e Uashingtonit Ballkanit nuk do të “zhvillohet aty ku ka paqe dhe bashkëpunim”.

“Rusia është e interesuar në përhapjen ndikimin e tyre dhe më shumë për të bërë këtë në rajon”, – tha ai.

Deklarata e kryeministrit vjen në mes të një krize politike – ku pak ditë më parë opozita bojkotoi parlamentin dhe kërkoi për të formuar një qeveri teknike. Vetë Rama thotë se ai është i gatshëm të japë dorëheqjen vetëm nëse vjen edhe një herë në krye të kabinetit, dhe akuzon opozitën për bllokimin e reformave. Zgjedhjet në Shqipëri do të mbahen më 18 qershor.

Kur Vitali Churkin fliste për Asociacion serb në Kosovë dhe bisedimet

Ambasadori rus në OKB, Vitaly Churkin, tash një vit më parë, kishte deklaruar se nuk është bërë progres i veçantë pas marrëveshjes Beograd-Prishtinë për normalizimin e marrëdhënieve.

Periskopi.com Lajme

Ai gjithashtu thoshte se shumica në BE është duke bërë përpjekje për të detyruar Beogradin që të heq dorë nga qëndrimi i saj për Kosovën “, hap pas hap, në negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.”

Tashmë i ndjeri, Churkin, thoshte se negociatat që u mbajtën në fund të vitit 2015 hapën një kapitull “për çështje të tjera”, – i cili në rastin e Serbisë lidhet me Kosovën , duke shtuar se Rezoluta 1244 e OKB-së mbetet një dokument i vlefshëm dhe detyrues.

 

LAJMI I FUNDIT: Vdes ambasadori rus, Vitaly Churkin

 

 

 

Duke iu drejtuar sesionit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën në Nju Jork, Churkin, thoshte se situata në Kosovë akoma është e shënuar me një krizë të qëndrueshme dhe konflikte me opozitën.

Ambasadori rus pati deklaruar se sa i përket serbëve në Kosovë është ende shumë serioze.

Churkin kishte deklaruar se Bashkësia e Komunave Serbe formimi i cili është rënë dakord gjatë bisedimeve të Brukselit – ekziston vetëm në letër, edhe pse sipas tij, duhet të kontribuojë në marrëdhëniet ndëretnike, duke i dhënë të drejta serbëve të Kosovës.

New York Times: Rusia me ndikim negativ në Kosovë

Gjithnjë sipas gazetës amerikane Rusia është duke ushqyer tensione në një zonë që dikur ishte simbol i demokracisë amerikane, kurse kjo mbetet një sfidë për NATO-n dhe Bashkimin Evropian.

Periskopi.com Lajme

E përditshmja e madhe amerikane “New York Times” ka shkruar një artikull të gjatë për ndikimin e Rusisë në Ballkan, përkatësisht në Kosovë, raporton albinfo.ch.

Sipas të përditshmes amerikane Rusia po ushqen tensione në një zonë që dikur konsiderohej si triumf i diplomacisë amerikane.

Gjithnjë sipas gazetës amerikane Rusia është duke ushqyer tensione në një zonë që dikur ishte simbol i demokracisë amerikane, kurse kjo mbetet një sfidë për NATO-n dhe Bashkimin Evropian.

Pasi Kosova nuk ka ushtri, trupat e NATO-s shihen si mbrojtës të shtetit nga popullsia civile në Kosovë.

Në anën tjetër serbët në Kosovë ende i besojnë Rusisë dhe NATO-n nuk e shohin si shpëtimtare, por si ‘pushtuese’.

New York Times: Rusia me ndikim negativ në Kosovë

Gjenerali rus: Albright e urdhëroi shkarkimin e zyrtarëve rusë që e planifikuan marrjen e Aeroportit të Prishtinës

Gjenerali rus, Leonid Ivashov, thotë se parashutistët rusë të cilët në qershor 1999 ishin në Aeroportin e Prishtinës, u detyruan të tërhiqen për fajin e Moskës dhe Beogradit.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, forcat speciale ruse nga regjimenti i parashutistëve, në vitin 1999 e kanë marrë një pikë strategjike në Aeroport – para syve të ushtarëve të NATO-s, transmeton Telegrafi.

“Duke e kontrolluar atë objekt, ne e kemi kontrolluar praktikisht situatën në tërë Kosovën. Asnjë aeroplan i NATO-s nuk ishte në gjendje të aterronte në territorin e Kosovës – pa lejen dhe pëlqimin tonë. Ky ishte padyshim një sukses ushtarak”, ka thënë ai.

Gjenerali rus shprehet se qëndrimin e tyre e bëri të vështirë Beogradi dhe fakti se Rusia atëherë ka qenë në marrëdhënie të mira me Perëndimin.

“Sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, presidentit të atëhershëm rus, Boris Jelcin, ia hstroi kërkesën që të shkarkohen të gjithë gjeneralët që e konceptuan sulmin në Aeroport. U shkarkuan ministri i Mbrojtjes, Igor Sergejev, unë dhe disa kolegë. Amerikanët kanë vazhduar të bëjnë presion ndaj Rusisë, e në këtë ka ndikuar edhe Beogradi që nuk shfaqte dëshirë të qartë për praninë e Ushtrisë ruse në Kosovë. Prandaj, ndjehem keq”, thotë ai. /Telegrafi

Rusia paralajmëron: Dikush mund ta vrasë  Trumpin

Qeveria Ruse është e shqetësuar se Presidenti Donald Trump do të vritet ose do të detyrohet të largohet nga Shtëpia e Bardhë para s’e ti përfundojë mandati.Këto shqetësime vijnë pasi administrata e Trumpit është kritikuar për lidhjet e ngushta që ka me Kremlinin dhe Presidentin e Rusisë Vladimir Putinin.

Periskopi.com Lajme

“Ajo që Kremlini i frikësohet më së shumti sot, është se Trumpi mund të rrëzohet nga posti apo edhe të vritet. Rrëzimi i tij nga pushteti thonë insajderë nga Kremlini, mund të nxisë një fushatë të egër kundër Rusisë në Ëashington”, shkruan revista Foreign Magazine.

2 orë më parë Rusia funksionalizon sistemin raketor që shkel një traktat me SHBA-në “Kremlini është i vetëdijshëm se Demokratët duan ta përdorin Rusinë për ta diskredituar dhe për të hedhur faj mbi presidentin Trump, ndërsa republikanët do ta shfrytëzojnë shtetin rus për ta disiplinuar atë. Rusia madje frikësohet jo vetëm nga rrëzimi i tij nga pushteti, mirëpo po ashtu se ai mund të tërheqë një linjë anti-ruse në mënyrë që të lidhë paqe me liderët republikanë në kongres”, shkruan revista Foreign Magazine.

Republikanët tashmë kanë kërkuar hetime të lidhjeve të Trumpit me Putinin, pasi këshilltari i tij për siguri Michael Flynn u dorëhoq të hënën për shkak se kishte diskutuar me Moskën për sanksionet e Shteteve të Bashkuara.

Ligjvënësit kanë të gjitha mekanizmat në dispozicion për ta larguar Trumpin nga presidenca. Amendamenti i 25-të i Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, thotë se një president mund të largohet nga detyra “nëse është i paaftë për t’i përmbushur kompetencat dhe detyrat e zyrës së tij”.

Kjo do të thotë që nëse Trump largohet nga paaftësia për t’i kryer detyrat, në krye të shtetit vjen zëvendëspresidenti Mike Pence i cili është shumë i popullarizuar në mesin e republikanëve tradicionalë në Kongres.