Armatimi i Shqipërisë nga Amerika, alarmohet Greqia

Situata në rajonin e Ballkanit sa vjen edhe përkeqësohet. Teksa ditët e fundit është vënë re një përplasje e fortë mes Serbisë dhe Kosovës, duket se në lëvizje janë vënë dhe amerikanët.

Periskopi.com Lajme

Pak kohë më parë ishte ministrja Mimi Kodheli, ajo që deklaroi në Komisionin e Sigurisë se Shqipërisë do i dhurohen 250 autoblinda nga ushtria amerikane.

Kjo deklaratë e saj ka bërë bujë në mediat greke, të cilat e kanë lidhur çështjen me situatën në Mitrovicë.

Një sërë portalesh greke kanë shkruar se dhurimi i 250 automjeteve të blinduara është një përgjigje ndaj agresionit rus.

“SHBA do dërgojnë në Shqipëri 70 autoblinda në misionin e parë, ndërsa 180 të tjera do dërgohen në një tjetër mision, duke e çuar në 250 numrin e pajisjeve për ushtrinë shqiptare. Kjo është një lëvizje shumë e qartë e Uashingtonit lidhur me atë që po ndodh mes Kosovës dhe Serbisë”, tha ai, shkruan portali “Pentapostagma”.

Sipas tij, treni serb që tentoi të hyjë në Kosovë duket se po sjell një klimë të re tensioni në Ballkan. Më tej thuhet se SHBA dhe Rusia po e zhvendosin hegjemoninë e përplasjeve në rajonin tonë. Më tej portali shkruan se armatime do të dhurohen dhe nga Turqia, pasi ka një marrëveshje mes vendeve. Sipas tij pritet që në përplasjen ruso-amerikane në Ballkan të ndërhyjë dhe Ankaraja.

Sipas tyre kjo do të bëjë rrezik për Greqinë. “Ushtria shqiptare ka një kontratë me vlerë 10 milionë euro me Turqinë për furnizim me armë, tipi i të cilave ende i panjohur. Pra, siç duket situata në Ballkan po ndryshon. Një luftë e mundshme shqiptaro-serbe do të sjellë një sërë reaksionesh zinxhir, ku pritet që të ndërhyjë dhe Turqia, me pretekstin se do të mbrohen pakicat myslimane”, shprehet më tej portali.

Jehonë marrjes sa makinave ka pasur dhe nga një sërë portalesh të tjera, të cilat kanë ngritur shqetësimin se tensionet ruso-amerikane po zhvendosen në vendin tonë.

Reagimi i mediave greke ka marr shkas nga një deklaratë e dhënë nga ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. Në një intervistë televizive ajo dha detaje për mbërritjen e makinave të blinduara nga SHBA. Ajo u shpreh se ato do të dhurohen në kuadër të bashkëpunimit në NATO. “Ne i kemi ndihmuar aleatët dhe ata na ndihmojnë ne sot. Qeveria italiane dhuron 5 mijë pushkë automatike të reja dhe me këtë mbyllim kërkesën e të gjithë forcave të armatosura me vlerë 10 milionë euro.

Po ashtu dhe në vlerën e rreth 12 milionë euro do të vinë nga SHBA mjete transporte të blinduara. 25 milionë euro nuk do të paguhen nga taksat e taksapaguesve, por do të vijnë si donacione nga aleatët”, tha ajo. Pak kohë më parë në vendin tonë mbërriti dhe vetë kreu i CIA, apo dhe zv/ sekretari i Jashtëm dhe vizita e tyre u deklarua se kishte të bënte pikërisht me avancimin e Rusisë në Ballkan.

Sipas mediave greke, Rusia ka dhuruar mjete dhe armatime për ushtrinë serbe dhe SHBA ka nisur që të kundërpërgjigjet.

Mbetet të shihet nëse këto armatime janë në kuadër të aleancë, apo Ballkani sërish do shërbejë për nisjen e konflikteve botërore.

 

angry_vucic

Vuçiq thotë se Serbia nuk është “Rusi e vogël” dhe se nuk kanë plane ushtarake

Kryeministri serb Aleksander Vuçiq ka pasur një përgjigje për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, pasi ky i fundit ka thënë se Serbia synon aneksimin e veriut të shtetit të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Vuçiq në një intervistë dhënë për “La Republika: ka thënë se Serbia nuk është “Rusia e vogël: dhe se shteti serb e konsideron Kosovën si pjesë të vendit.

“Ne e konsiderojmë të gjithë Kosovën pjesë të Serbisë, sipas Kushtetutës sonë. Ne nuk synojmë ndnjë pjesë të territorit dhe nuk kemi plane ushtarake siç kanë ata në Prishtinë. Ne ballafaqohemi me një hipokrizi të tmerrshme; nuk mund të konsiderohet një tren si tank apo forca të blinduara të veçanta. Ne dërguam një tren, jo njësi ushtarake. Ne nuk jemi një “Rusi e vogël” dhe kemi plane ushtarake”, tha ai, raporton Shekulli

 

Mediat serbe: Takimi Trump-Putin në Beograd!

Tabloidi serb Kurir, në faqen e vet online, sot njofton se “takimi historik i dy politikanëve më të fuqishëm në botë, Donald Trump dhe Vladimir Putin, do të ndodhë shpejt, askund tjetër, pos në Beograd", transmeton Koha.net.

Periskopi.com Lajme

Duke paralajmëruar për gjoja këtë takim, për gjoja në kryeqytetin e Serbisë, portali detajet i paralajmëron për në versionin e shtypur të kësaj gazete të ditës së enjte.

“Kurir” jep edhe “arsyet” pse ky takim mbahet në Beograd: Serbia ka marrëdhënie të mira me Rusinë por edhe me Perëndimin.

130124-mpeodh8leo-780x450

Mësohet si vepron në Kosovë, serbja që raportohej se është spiune e Rusisë (Foto)

Agjencia e Kosovës për Inteligjencë ka siguruar të dhëna, të cilat ishin bërë publike në fund të vitit 2016, se në Kosovë ka një rrjet të bashkëpunëtorëve të shërbimeve të inteligjencës së Federatës Ruse, të cilët udhëhiqen nga Dragana Trifkoviq, e cila dyshohet se është agjente e nivelit të lartë, raporton RTK

Periskopi.com Lajme

Trifkoviq është është drejtore e Qendrës për Studime Gjeostrategjike dhe njëkohësisht vepron edhe në kuadër të Qendrës Euroaziatike për Hulumtim dhe Zhvillim. Njëkohësisht, ajo ka qenë edhe një nga figurat e larta të Partisë Demokratike të Serbisë (Demokratska Stranka Srbije), e themeluar nga Vojisllav Koshtunica, raporton RTK

Ajo në zgjedhjet e fundit në Serbi ka qenë e 14-ta në listën për deputetë, gjersa koalicioni me të cilin ka konkuruar i ka fituar vetëm 13 mandate. Në kuadër të veprimtarisë së saj kundër Republikës së Kosovës, Trifkoviq ka rrjet shumë të gjerë bashkëpunëtorësh të cilët veprojnë jo vetëm në Kosovë e Serbi, por edhe në shumë shtete perëndimore.

Ajo është ndër kultivueset më të mëdha të propagandës që ka për qëllim diskriminimin e shqiptarëve në përgjithësi, duke shtrirë rrjetin në medie e politikanë që nga Moska e deri në Berlin, Paris, Romë e Bruksel. AKI ka evidentuar raste kur ajo e ka vizituar Kosovën, por në të gjitha rastet asnjëherë nuk është regjistruar në kufi, qoftë në pikat veriore 31 dhe 1, qoftë në Merdar, raporton RTK

spiunia3

Në vitin 2014, së bashku me një shtetas gjerman, me profesion gazetar, ka vizituar disa qytete në Kosovë (Mitrovicën Veriore, Rahovecin, Pejën, Prizrenin), duke krijuar kontakte të reja dhe njëkohësisht duke krijuar propagandë në mediet gjermane kundër Kosovës dhe liderëve të saj.

Një rast shqetësues për Kosovën, është dyshimi se ajo mund të ketë rekrutuar njerëz të strukturave të larta të Listës “Srpska” e të cilët janë të përfaqësues në institucionet e Kosovës. Në kuadër të bashkëpunëtorëve më të mëdhenj të Trifkoviq janë ushtarakë e kuadra të shërbimeve serbe të inteligjencës të cilët kanë vepruar në Kosovë para vitit 1999, e të cilët kanë qenë në maja të atyre strukturave, siç është rasti i kolonel Lubinko Gjurkoviqit – komandant i forcave serbe në Koshare, pastaj Sllavko Nikiqit – pjesëtar i RDB-së, Marko Jakshiqit dhe Slavisha Ristiqit – liderë të nacionalistëve serbë në komunat veriore, Zvonko Mihajlloviqit – lider i strukturave radikale serbe në Shterpcë, Bozhidar Delliq – gjeneral serb i lindur në Gjakovë dhe B.N. gazetar serb i njohur në Kosovë.

AKI ka të dhëna se personi në fjalë është e martuar dhe posedon njohuri për familjen e saj, megjithëse këtë e mban shumë të fshehtë. Familja e ngushtë e saj jeton në Moskë, ku vet e kalon një pjesë të madhe të kohës. Përveç veprimtarisë së saj e cila dëmton rëndë Republikën e Kosovës, AKI ka në dispozicion prova të tjera të cilat e rrisin dyshimin e bazuar se ajo është pjesë e shërbime ruse të inteligjencës.

spiunia6

Trifkoviq ka qenë e angazhuar, tërthortë apo direkt, edhe në nxitjen e pjesëmarrjes së serbëve në kuadër të forcave separatiste proruse në Ukrainë dhe ka raport shumë të mira me shumë prej vullnetarëve serbë atje. Madje, ajo vet ka qenë e pranishme në vijat e frontit në Ukrainë. Për këtë ajo është akuzuar si spiune edhe nga qeveria e Ukrainës.

spiunia5

Përfundimisht, një rrjet i bashkëpunëtorëve të mundshëm të saj ka ndërhyrë edhe në Malin e zi, me 16 tetor 2016, ne ditën e zgjedhjeve parlamentare, ku Aleksandar Sinxhelliq së bashku me ish-komandantin e xhandarmërisë serbe Bratislav Dikiqin, u akuzuan për grushtshtet./ RTK

barack-obama

Obama: Në interes të botës marrëdhëniet e mira SHBA – Rusi

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, ka mbajtur konferencën e fundit për media si president i vendit.

Periskopi.com Lajme

Në këtë konferencë ai ka thënë se në interes të Amerikës dhe të gjithë botës janë marrëdhëniet e mira SHBA-Rusi.

“Mendoj se është në interes të Amerikës, në interes të botës, që të kemi marrëdhënie konstruktive me Rusinë”, ka thënë ai.

Pas dy ditësh postin e Obamas do ta zë Donald Trump.

Visar Ymeri

Ymeri paralajmëron se fushata diplomatike e Serbisë mund të pasohet me fushatë ushtarake

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se Serbia ka nisur një fushatë agresive diplomatike ndaj fqinjve, që më pas mund të kthehet në fushatë ushtarake.

Periskopi.com Lajme

Ai, në Klan Kosova ka deklaruar se “dobësia e Kosovës si shtet” tërheq kundërshtarët e pavarësisë dhe rrit apetitet e tyre.

“Është e qartë që ka njëfarë rritje të agresivitetit të Rusisë, që reflektohet edhe me rritje të agresivitetit të Serbisë. E kemi thënë vazhdimisht që sa më pak që të jemi të përgatitur për luftë, aq më shumë na kërcënon ajo. Ne nuk kemi ushtri, sepse atë nuk po na e lejon Aleksandar Vuciq. Është rritur diskuri luftnxitës i viteve të 90-ta, që po bartet nga të njëjtin njerëz në Serbi. Shteti fqinj po përgatitet për një fushatë diplomatike, të cilën mund ta vazhdojë me fushatë ushtarake”, tha ai.

Ymeri më tutje ka thënë se me trenin Serbia donte të provonte se ka sovranitet mbi pjesën veriore të Kosovës.

“Treni më shumë kishte porosi politike, sesa dicka praktike. Vet ideja e trenit dhe futja e tij në Kosovë i papenguar tregon se Serbia donte ta paraqiste atë pjesë si nën sovranitetin e saj. Më e rëndësishme, mendoj unë, është që fokusimi i Qeverisë së Kosovës tek treni dhe muri është i mangët. Sepse po krijohet përshtypja sikur ndalja e trenit dhe largimi i murit do të jenë zgjidhje përfundimtare për veriun”, tha Ymeri.

“Kushtetuta e Kosovës është njëfarë marrëveshje mes neve dhe Serbisë dhe jo kontratë shoqërore, sepse nuk është pyetur kurrë populli për të. Po të kemi vendime të brenshme autentike, për një apo një tjetër arsye, mund të pajtohemi. Por shumë gjëra bëhen me kërkesë të Beogradit”, tha kreu i VV-së.

Aktivistja serbe paralajmëron Kosovën – Serbia po e provokon për të kërkuar ndërhyrjen e Rusisë!

Periskopi.com Video
treni5-1

‘Ardhja e trenit është agresion i Serbisë me ndikim të Rusisë, ne s’kemi fuqi ta ndalim’

Analisti politik dhe njohësi i proceseve integruese, Emrush Ujkani, ka thënë se ardhja e trenit serb në Kosovë është akt agresioni nga Serbia dhe fatkeqësisht Kosova s’ka fuqi ta ndalojë këtë agresion dhe këtë shkelje të sovranitetit.

Periskopi.com Lajme

“Me një veprim të tillë Serbia edhe një herë tregon pretendimet e veta që i ka në Kushtetutën e saj. Kjo është shkelje e sovranitet territorial të Kosovës dhe institucionet tona e kanë të pamundur për të ndaluar diçka të tillë”, ka thënë Ujkani nw Klan Kosova.

“Kosova s’ka fuqi për ta parandaluar trenin, e ka të pamundur”.

“Cilët janë mekanizmat që ka Kosova për të ndaluar një veprim të tillë? Ky veprim është agresion nga një shtet tjetër”.

Ujkani ka deklaruar se ardhja e këtij treni në Kosovë nuk është krejt vepër e Serbisë, por ka edhe influencim nga shteti rus i Vladimir Putin-it.

“Ky është edhe një mesazh i Moskës. Këto janë edhe tendenca ruse për të treguar dhe matur ndikimin e tyre”.

Sipas Ujkanit e vetmja shpresë e Kosovës për të parandaluar provokime të tilla është “Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara dhe institucionet ndërkombëtare”.

Ujkani mendon se nëse treni nga Serbia hynë në territorin e Kosovës “mund të ketë pasoja edhe në të ardhmen”, njofton Klan Kosova.

us-army-syria-600x394_1484221376-7769213

Pas Rusisë edhe Turqia del kundër ushtrisë amerikane

Sot, zëdhënësi i presidentit turk Tayyip Erdogan e ka kritikuar ashpër ushtrinë amerikane, pasi kjo e fundit e rishpërndau një status të aleancës së dominuar nga kurdët në rrjetin social “Twitter”, të cilën SHBA-ja e mbështet në Siri. Në status thuhej se aleanca nuk ka lidhje me militantët kurdë që luftojnë kundër shtetit turk.

Periskopi.com Lajme

 

Forcat Demokratike Siriane (SDF), partneri kryesor i SHBA-së në terren në Siri, në luftë kundër ISIS-it, përfshinë edhe milicinë e fuqishme kurde të YPG-së, transmeton Express.

Turqia e sheh YPG-në si degë të grupit militant PKK, e cila ka nisur një kryengritje tri-dekadeshe në Turqi dhe konsiderohet grup terrorist nga Ankaraja, SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian.

“SDF e konfirmon se nuk ka lidhje apo aleancë me PKK-në”, ka thënë Komanda Qendrore e SHBA-së në “Twitter”, duke e rishpërndarë deklaratën e SDF-së, ku tha se nuk është pjesë e PKK-së dhe se dëshiron marrëdhënie të forta me fqinjët, përfshirë Turqinë.

Ndërkohë, zëdhënësi i Erdoganit, Ibrahim Kalin, është kundërpërgjigjur.

“A është kjo shaka apo Komanda Qendrore e ka humbur sensin?” ka shkruar ai në “Twitter”.

“A besoni se dikush do ta besojë këtë? SHBA-ja duhet të ndalojë së tentuari t’i legjitimojë grupet terroriste,” ka shkruar ai.

trump

Konferenca e parë e Trumpit: Mendoj se Rusia qëndron pas hakimeve

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, ka dënuar pretendimet e shërbimeve inteligjente për siç thotë ai, përhapjen e lajmeve të rrejshme se Rusia e ndihmoi gjatë fushatës

Periskopi.com Lajme

 

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donlad Trump e ka mbajtur konferencën e parë në Nju Jork në të cilën ka thënë se “mendon se Rusia qëndron pas hakimeve”.

“Është mirë të jem me juve”, ka thënë Trump dhe ka theksuar se ka dashur të mbajë konferenca për media për cdo ditë, por nuk janë mbajtur pasi që “ka pasur shumë lajme të pavërteta”.

Përveç kësaj, Trump në fillim të konferencës për media i ka falënderuar ato media që nuk kanë publikuar “budallaleqe të cilat ndoshta i kanë publikuar agjencitë informative”, transmeton lajmi.net.

Në pyetje rreth skandalimit të hakimeve, Trump ka është përgjigjur se “mendoj se këtë e ka bërë Rusia”.

Në pyetjen rreth raporteve të tij me Rusinë, ai ka thënë se “nëse Putinit i pelqën Trumpi, atëherë kjo është përparësi, jo mangësi”.

Trump e krahason CIA-n me shërbimet e Hitlerit

Trump ka reaguar fuqishëm ndaj pretendimeve se Rusia ka ndikuar në fitoren e tij, duke thënë se “Moska asnjëherë nuk ka tentuar të më përdor mua”, raporton BBC, transmeton lajmi.net

Ai ka dënuar pretendimet e CIA-s dhe i ka krahasuar ato me shërbimet e Hitlerit, duke pyetur: A jemi duke jetuar në Gjermaninë Naziste?

Ndikimi është mohuar edhe nga Moska zyrtare.

15942541_10154066915111022_1363285253_o

Hakerja ruse qe dyshohet se ndihmoi Putinin për zgjedhjet në Amerikë

Alisa Shevchenko është emri i ruses në të cilën Shtëpia e Bardhe dyshon se ka bashkëpunuar ngushtë me Putinin për të ndikuar në zgjedhje në Amerikë.

Periskopi.com Lajme

Pas lajmit që zbuloi intelegjenca amerikane, Shtëpia e Bardhë ka akuzuad me emër Shevchenkon, duke dyshuar se ajo qëndron prapa gjithë kësaj ‘historie’. Shevchenko është një nga hakeret më te njohura në Rusi e cila në të kaluarën ka bashkëpunuar me qeverinë ruse.

Firma e saj e trajnimit kibernetik, është përfshirë në listën e sankisoneve nga ana e autoriteteve amerikane, transmeton Periskopi.

Për vet Shevchenkon, gjithë “tregimi për ndikimin rus në zgjedhjet amerikane është një histeri në vete”.

Ajo është pyetur nga Guardian lidhur me akuzat që ia mveshë Shtëpia e Bardhë, mirëpo ka mohuar të jetë e përfshirë në dicka të tillë./Periskopi/

Interesante se si e imagjinonin rusët 2017-ën, që në vitin 1960… (Foto)

Si parashikonin njerëzit në Bashkimin Sovjetik, se do të jetonin në vitin 2017? Një seri filmash fotografikë nga viti 1960 tregon se pritshmëritë ishin shumë të ngjashme me parashikimet futuriste të amerikanëve. Sigurisht, me pak prekje komunizmi.

Periskopi.com Lajme

Ky shirit filmik është paraqitur përmes Diafilmit në vitin 1960 – një lloj projektori shtëpiak i sili ka qenë shumë popullor në Bashkimin Sovjetik, raporton bota.al.

Ilustrimet ishin krijuar nga L. Smekhov dhe shkruar nga V. Strukova e V. Shevchenko. Dhe është e pabesueshme se sa pranë janë me atë që ndodhte në SHBA, sa i përket ëndrrave teknologjike.

Më poshtë disa prej pamjeve, shoqëruar me përkthimet nga Moscow Times.

“Në vitin 2017″

Një prej paneleve tregon studentë në vitin 2017 që përdorin një “pajisje speciale kinemaje” e cila u lejon që të shohin pas në kohë se si ishte krijuar Bashkimi Sovjetik dhe si ishte zhvilluar. Eshtë interesant fakti që ilustrimi duket sikur është frymëzuar prej ekspozitës Futurama nga Panairi Botëror i Nju Jorkut në vitin 1939.

Vizitorët në panair mund të shihnin qytetet futuriste të të nesërmes në Futurama, jo shumë ndryshe prej fëmijëve sovjetikë më lart.

Ashtu si ëndrrat që shiteshin në SHBA në mesin e shekullit, gjithcka në Bashkimin Sovjetik të të ardhmes do të vihej në punë përmes energjisë bërthamore! Edhe trenat!

Moscow Times shkruan:

Fëmijët dëgjojnë zërin e rrëfyesit: “Dhe kjo është diga në Ngushticën e Beringut. A e shihni cfarë po ecën mbi të? Trena që punojnë me energji bërthamore. Diga bllokoi rrymat e ujit të ftohtë nga Oqeani Arktik dhe klima në Lindjen e Largme u përmirësua”.

Edhe shpimi në të ardhmen do të përparojë. “Dhe pastaj, sipërfaqja e Tokës sikur u shkri, dhe mund të shihni atë që ndodh nën sipërfaqen e tokës. Në thellësitë e vullkanove, mjetet e bëra me celik special që i reziston nxehtësisë, shponin thellë e më thellë drejt burimeve të pashtershme të energjisë”.

Dhe sigurisht, nuk mund të mungonte mrekullia e udhëtimit hapësinor.

Moscow Times shkruan:

Pastaj, në film, vetë Toka zhduket. Në hapësirën e jashtme, pothuaj me shpejtësinë e dritës, anije kozmike ndëryjore nisen drejt sistemit planetar më të afërt, Alpha Centauri. Fotografitë e udhëtimit hapësinor janë padyshim sovjetike, por amerikanët mund të dallojnë pak nga Chesley Bonestell nga mesi i viteve 1950.

Takojmë një djalë me emrin Igor, babai i të cilit punon në kontrollin e motit. Kontrolli i motit, ishte padyshim një gjë pas të cilës edhe BS edhe SHBA ishin të fiksuar gjatë Luftës së Ftohtë, si një armë potenciale.

Më lart shohim Igorin që vendos një “shënim udhëzues” në kuzhinën e kompjuterizuar, udhëzues që i përgatit atij mëngjesin. Pasi makina lexon udhëzimet, “ajo mat automatikisht atë që nevojitet dhe thikat speciale presin me shpejtësi perimet”.

Nëse ngjan shumë me Jetsons, është e vërtetë. Dhe mendoni që është prothuar dy vjet para se Jetsons të shfaqej në televizionet amerikane.

Shtëpia e Igorit ka një videofon. Mund ta shohësh si pajisje më vete në të majtë, teksa Igori rend të flasë me mamanë e tij. Ashtu si Jetsons, distanca nuk është një pengesë për komunikimin në këtë version të 2017-ës.

Mamaja e Igorit ndodh që të jetë në një “kopësht lundrues” të të ardhmes në Detin e Zi.

Moscow Times shkruan:

“A ndodhesh… në Detin e Zi?” pyet Igori i habitur. “Jam këtu për punë”, thotë ajo. “Po inspektoj kopshtet lundrues të fëmijëve në Detine  Zi. Merr babanë dhe thuaj që nuk do të vij në shtëpi deri nesër”.

Dhe cfarë ndodh kur je në elementët e ashpër të dimrit, si në pamjen më lart?

Shkon nën tokë…

… ku të pret një utopi e pabesueshme moti të përsosur.

Por këta qytete të nëndheshëm prodhojnë me bollëk. Ky këtu, i njohur si Uglegrad i tregon një grupi vizitor studentësh se sa shumë mund të prodhohet.

Por nuk ka vetëm punë pa fund. “Një burim i përjetshëm”, teksa udhërrëfyesi u mburret për atë që kanë ndërtuar nën tokë në vitin 2017.

Babai i Igorit punon për stacione të kontrollit të motit, si ky që shihet më lart.

Por ka telashe në parajsë. Imperialistët e ndyrë (amerikanët) po merren me armë që nuk duhet t’i kenë.

Moscow Times shkruan:

Ndërkohë, në Institutin Qendror të Kontrollit të Motit, ku punon babai i Igorit, ka lajme të zymtë. “Sapo jemi informuar”, thotë krye-meteorologu, “se imperialistët e fundit që kanë mbetur, që fshihen në një ishull të largët, kanë testuar një armë të ndaluar. Gjatë testimit, ka patur një shpërthim me forcë të paprecedentë, që shkatërroi gjithë ishullin dhe në të njëjtën kohë krijoi trazira atmosferike përreth planetit”.

Cfarë do të bëjë babai i Igorit? Imperialistët e ndyrë kanë shkaktuar një stuhi me armët e tyre të mallkuara në jug të Paqësorit.

Stacioni hapësinor duhet të zhvendoset për të shpëtuar sa më shumë jetë.

Moscow Times shkruan:

“Në ekranin që ndodhet në stacion, një pamje e Detit të Zi shfaqet papritmas. Një tornado gjigand shkul catitë e shtëpive, duke rrafshuar një fshat njëshekullor”.

Burrat guximtarë të stacionit të motit kanë shpëtuar BS-në.

Kur stacioni hapësinor kthehet në Moskë, ata brohoriten si heronj, pasi kanë përdorur fuqitë e tyre të kontrollit të motit për të shpëtuar qindra jetë.

Dhe familja ribashkohet, qoftë edhe në videofon për një moment. Efektet e tmerrshme mbi motin që shkaktoi arma imperialiste janë bllokuar në vitin e lavdishëm 2017, por mbetjet e fundit të lëvizjes së tyre kapitaliste ndoshta nuk janë eleminuar tërësisht. Supozojmë që vigjilenca mbetet e domosdoshme. / www.bota.al

screen-shot-2017-01-07-at-12-01-46 screen-shot-2017-01-07-at-11-59-59 screen-shot-2017-01-07-at-12-00-10 screen-shot-2017-01-07-at-11-59-13 screen-shot-2017-01-07-at-11-57-51 screen-shot-2017-01-07-at-11-57-01 screen-shot-2017-01-07-at-11-55-01 screen-shot-2017-01-07-at-11-54-18 screen-shot-2017-01-07-at-11-53-14 screen-shot-2017-01-07-at-11-52-05 screen-shot-2017-01-07-at-11-51-23 screen-shot-2017-01-07-at-11-50-43 screen-shot-2017-01-07-at-11-49-53 screen-shot-2017-01-07-at-11-48-30 screen-shot-2017-01-07-at-11-47-38 screen-shot-2017-01-07-at-11-46-28 screen-shot-2017-01-07-at-11-43-56 screen-shot-2017-01-07-at-11-42-01 screen-shot-2017-01-07-at-11-37-20 screen-shot-2017-01-07-at-11-35-06 screen-shot-2017-01-07-at-11-33-08 screen-shot-2017-01-07-at-11-31-21 screen-shot-2017-01-07-at-11-29-00

auto_obama-and-xi-could-be-set-for-a-showdown-6469341483647070

Kreu i shërbimeve sekrete amerikane: Kina po na spiunon

Pas Rusisë, amerikanët akuzojnë edhe Kinën për spiunazh.

Periskopi.com Lajme

Drejtori i shërbimeve sekrete amerikane, James Clapper tha sot gjatë një takimi në Senat se, Kina vazhdon të kryejë veprime spiunazhi informatik kundër interesave amerikane, ndonëse ritmi i këtyre operacioneve ka rënë.

auto_751bfb15177cf32c640f6a70670036881483647073

“Kina vazhdon të zhvillojë aktivitete informatike spiunazhi kundër qeverisë amerikane, aleatëve të saj dhe kompanive amerikane”, deklaroi Clapper.

“Por, ka një farë reduktimi të këtyre aktiviteteve”, vijoi ai gjatë kësaj dëgjese në Senat.

/Syri.net/

obama

Obama: Përshëndetet përpjekja turko-ruse për Sirinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, e ka mirëpritur përpjekjen e Turqisë me Rusinë, për ripërtritjen e armëpushimit në Siri dhe bisedimeve për paqe, gjatë bisedës telefonike me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Periskopi.com Lajme

Shtëpia e Bardhë tha mbrëmë se Obama i ka shprehur ngushëllime Erdoganit për sulmin e “tmerrshëm” terrorist në Stamboll, për të cilin përgjegjësinë e ka marrë Shteti Islamik, dhe për sulmin e 17 dhjetorit kundër policisë turke në Kajseri, për të cilin është fajësuar një grup jashtëligjor kurd.

Të dy liderët e kanë theksuar progresin në fushatën e tyre kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri dhe janë pajtuar se “Turqia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të bashkuara me qëllim që ta mposhtin terrorizmin”, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Kjo bisedë telefonike u bë pas akuzave aktuale të Erdoganit dhe bashkëpunëtorëve të tij të afërt, se Shtetet e Bashkuara i kanë armatosur “terroristët” në Siri, që ishte referencë e qartë për ndihmën amerikane dhënë milicive kurde në Siri, që luftojnë kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik.

Partia Liberale serbe: A është Ivica Daçiq ministër apo ambasador rus?

Ivica Daçiq më në fund duhet të vendosë nëse është ministër në Qeverinë e Serbisë apo ambasador i Rusisë në Serbi, deklaroi sot Partina Liberale Demokratike e Serbisë (LDP).

Periskopi.com Lajme

Kjo parti përkujton se Daçiq ishte zëdhënës i Sllobodan Millosheviqit, dhe se sot, “është një zëdhënës i interesave të Rusisë në Serbi, dhe se e përdorë çdo mundësi që eprorëve të tij në Moskë t’u tregojë se i plotëson detyrat e tyre, gjithmonë në kurriz të Serbisë”, raporton agjencia Tanjug.

LDP thotë se nuk qëndron e qetë për të parë se si individë si Daçiq imponojnë idenë e një Serbie si një guberni (rajone autonome në Rusi) ruse, dhe se interesat e Serbisë mbrohen në mënyrë të tillë që në fund mbetemi, siç besojnë, pa aleatë politikë dhe pa realizimin e interesave të Serbisë.

Thaçi- Erdoganin

Thaçi i drejtohet Putinit nga Turqia: Nuk jemi armiq të Rusisë

Duke folur për qasjen e Rusisë në raport me Kosovën, presidenti Hashim Thaçi, nga Turqia, ka thënë se pret ndryshim në këtë drejtim.

Periskopi.com Lajme

Sipas Thaçit, marrëdhëniet e mira mes Moskës dhe Beogradit nuk janë pengesë që edhe Kosova dhe Rusia të kenë marrëdhënie korrekte dhe konstruktive, veçanërisht tani kur po punohet për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Jemi në prag të fillimit të një procesi të rëndësishëm të pajtimit. Unë mendoj se është koha e duhur që edhe Moska të fillojë të reflektojë për Kosovën, të respektojë vullnetin e popullit të Kosovës dhe, në kohën që ata vlerësojnë, të marrin vendimin për njohjen e realitetit kosovar”, vlerësoi Thaçi, në një intervistë për Anadolu Agency.

Thaçi rikujton se Rusia ka qenë pjesë e të gjitha përkushtimeve ndërkombëtare për Kosovën, si në Rambuje, ashtu edhe si pjesë e KFOR-it.

“Gjithashtu ka marrë pjesë në procesin e negociatave në Vjenë, në ekipin e presidentit të Ahtisarit, si dhe ka zyrën ndërlidhëse në Kosovë. Prandaj Kosova nuk është vend armik i Rusisë. Kosova mund të luajë një rol dinamik të paqes dhe stabilitetit dhe mendoj se ndryshimi i qasjes nga Moska për Kosovën do të ishte kontribues pozitiv për rajonin gjithashtu”, vazhdoi Thaçi.

Thaçi vlerëson se tani është koha që raportet mes Kosovës dhe Rusisë të vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë dhe jo përmes linjave indirekte. Po ashtu, sipas Thaçit, tani është koha të hiqen paragjykimet dhe kjo do të ndihmojë Rusinë të kuptonte gjendjen në Kosovë dhe vendimin e drejtë që do të mund ta merrte për Kosovën.

“Kurrë në histori Rusisë nuk i ka ndodhur diçka e keqe nga Kosova. Prandaj, Kosova nuk e meriton këtë qasje të padrejtë të Rusisë ose ndëshkim”, shprehet Thaçi.

3b69db3e00000578-4048640-image-a-21_14823123065831483089101

Imazhet e mahnitshme të ditëve të fundit të Perandorisë Ruse

Një seri e jashtëzakonshme e fotove me ngjyra, të bëra më shumë se 100 vjet më parë, tregojnë një tablo interesante të ditëve të fundit të Perandorisë Ruse.

Periskopi.com Lajme

Midis viteve 1905 dhe 1915, Sergey Prokudin-Gorsky, një pionier i fotografisë me ngjyra, ka udhëtuar në perandori përmes hekurudhës, duke sjellë një kronikë të jetës së shumë njerëzve që kanë jetuar nën sundimin e Car Nikolla II.

Prokudin-Gorsky, udhëtimi i mahnitshëm i të cilit ishte sponsorizuar nga vetë cari, realizoi një mori imazhesh të cilat tregojnë traditat dhe kulturën që do të zhdukeshin pas Revolucionit Rus të 1917.

Ai u zhvendos në Paris pasi cari u rrëzua dhe më pas u ekzekutua. Pasi ai vdiq në moshën 81 vjeçare, në vitin 1944, koleksioni i tij i fotografive u ble ng Biblioteka e Kongresit amerikan dhe të 2.607 fotot e tij mund të shikohen online në arkivën e tyre, shkruan Daily Mail.

3b69db2b00000578-4048640-image-a-26_14823123071381483089072-1 3b69dcb000000578-4048640-image-a-39_14822238082941483089102 3b69db3e00000578-4048640-image-a-21_14823123065831483089101 3b69dade00000578-4048640-image-a-76_14822239751141483089099 3b69dda500000578-4048640-image-a-18_14823123065021483089098 3b69de3200000578-4048640-image-a-61_14822239112311483089096 3b69db1a00000578-4048640-image-a-14_14823123064091483089094 3b69dc8800000578-4048640-image-a-73_14822239549671483089093 3b69dc3a00000578-4048640-image-a-53_14822238684601483089091 3b69dc1900000578-4048640-image-a-69_14822239376281483089090 3b69db8c00000578-4048640-image-a-23_14823123067251483089088 3b69dc5b00000578-4048640-image-a-15_14823123064141483089087 3b69dbd100000578-4048640-image-a-62_14822239177521483089085 3b69dc6900000578-4048640-image-a-59_14822239046981483089084 3b69dcdd00000578-4048640-image-a-17_14823123064571483089083 3b69ddc800000578-4048640-image-a-16_14823123064491483089082 3b69dcfc00000578-4048640-image-a-20_14823123065601483089081 3b69dc9900000578-4048640-image-a-22_14823123066011483089079 3b69db5d00000578-4048640-image-a-25_14823123070281483089077 3b69dbad00000578-4048640-image-a-24_14823123067251483089075 3b69dbe200000578-4048640-image-a-71_14822239448161483089074 3b69db2b00000578-4048640-image-a-26_14823123071381483089072

epa-putin-jrl-161222_12x5_1600

Rusia reagon ashpër për dëbimin e diplomatëve rus nga SHBA-ja

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të reagojë për sanksionet e dhëna nga SHBA-ja. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Periskopi.com Lajme

Ai është shprehur se SHBA-ja do të marrë përgjigjen adekuate nga Rusia dhe kjo do t`i bëjë zyrtarët amerikanë të ndjehen të parehatshëm.

“Rusia padyshim do të japë përgjigjen adekuate ndaj sanksioneve të reja të SHBA-së dhe kjo do të bëjë zyrtarët në Uashington të ndjehen të parehatshëm. Përgjigja do të jetë në përputhje me vendimet që do t`i marrë presidenti rus”, ka thënë Peskov.

Ai e ka komentuar vendimin e presidentit të SHBA-së, Barack Obama si agresiv dhe të paparashikueshëm, shkruan Indeksonline.

Ndryshe, pak orë më parë është raportuar për vendimin e Obamës, i cili i ka cilësuar 35 diplomatë rus si persona të padëshirueshëm në SHBA, duke u dhënë atyre 72 orë kohë që të largohen bashkë me familjet e tyre nga SHBA-ja.

Obama shpall 35 rusë si persona “non-grata”, u jep 72 orë të largohen nga SHBA

Obama

Obama shpall 35 rusë si persona “non-grata”, u jep 72 orë të largohen nga SHBA

Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar 35 diplomatë rusë si dënim për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale.

Periskopi.com Lajme

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka deklaruar 35 diplomatët si persona “Non-grata”, duke u dhënë atyre dhe familjeve të tyre 72 orë të largohen nga SHBA.

Presidenti i ShBA-së, Barack Obama gjithashtu do të mbyllë dy komponimet ruse që përdoren për mbledhjen e informacioneve, në Maryland dhe New York, shkruan BBC, përcjellë Indeksonline.

Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë thuhet se sulmet kibernetike nga Rusia janë të papranueshme dhe të patolerueshme.

“Sulmet kibernetike të Rusisë ishin të destinuara për të ndikuar në zgjedhje. Ato mbjellin dyshime rreth integritetit të procesit tonë zgjedhor dhe minojnë besimin e institucioneve të Qeverisë amerikane”, thoshte deklarata.

obamasnowden

Edward Snowden mban kontakte me spiunazhin rus

Ish-kontraktori i Agjencisë për Sigurinë Kombëtare (NSA), Edward Snowden, sipas një raporti josekret të një hetimi të kryer nga Kongresi amerikan, thuhet se ka mbetur në kontakte me shërbimet sekrete ruse, që kur mbërriti në Moskë rreth 3 vite më parë.

Periskopi.com Lajme

Komiteti për çështjet e kundërzbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve publikoi raportin për të dhënë atë që kreu i këtij paneli e quajti “një shpjegim të plotë të krimeve të Edward Snowden dhe shpërfilljen e pamasë që ai ka treguar ndaj sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”.

Në një shembull të rrallë të votimit bipartizan, kreu republikan dhe ai demokrat i panelit u bashkuan në qortimin e Snowdenit, i cili në vitin 2013 zbuloi përpjekjet e qeverisë amerikane për të piratuar të dhënat e naftësjellësve të drejtuara nga kompanitë amerikane për t’iu shërbyer klientëve të huaj. Programet përgjuese mblidhnin të dhëna të plota dhe të pjesshme telefonike të miliona amerikanëve dhe ekzaminonin “e-mail”-et e tyre.

Snowden u arratis drejt Hong Kongut pas publikimit të tyre, e më pas përfundoi në Rusi për të shmangur hetimin penal ndaj tij.

Kreu republikan i komitetit, Devin Nunes tha se “do të duhet një kohë e gjatë për të zbutur dëmet” e shkaktuara nga Snowden. Ndërsa kryesuesi demokrat i komitetit, Adam Schiff tha se Snowden nuk është një informator apo denoncues, siç pretendon vet ai apo edhe mbështetësit e tij.

“Shumica e materialeve të vjedhura prej tij nuk kanë të bëjnë aspak me privatësinë e amerikanëve, ndërsa kompromentimi i tyre ka qenë një fitore e madhe për kundërshtarët e Amerikës dhe atyre që duan t’i bëjnë keq vendit tonë”, tha Schiff.

Publikimi i raportit vjen në një kohë kur komuniteti i shërbimeve sekrete amerikane ka akuzuar Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane. Mbështetësit e Snowdenit kanë nxitur presidentin Barack Obama ta falë atë, përpara se të largohet nga Shtëpia e Bardhë në fund të janarit. Por detajet në raportin e komitetit të shërbimeve sekrete, së bashku me fokusin intensiv ndaj piratimit të Rusisë të “e-mail”-eve të demokratëve, mund ta pengojë nxitjen për falje.

Lisa Monaco, këshilltarja e Obamës për Sigurinë Kombëtare dhe Antiterrorizmin, tha vitin e kaluar se Snowden “duhet të kthehet në Shtetet e Bashkuara dhe të gjykohet nga një juri e kolegëve të tij, e jo të fshihet pas mbulimit që i jep një regjim autoritar. Aktualisht ai është duke u përpjekur t’u shmanget pasojave të veprimeve të tij”.