Rusia arreston 12 xhihadistë në Kaliningrad

Periskopi.com Lajme

 

Shërbimi federal rus i sigurimit ka arrestuar sot në Kaliningrad 12 të dyshuar si anëtarë të grupit Xhihadi Islamik Palestinez.

“Operativët u arrestuan në kuadër të operacioneve të posaçme ndaj 12 shtetasve të republikave të Azisë Qendrore, që duket të jenë anëtarë të një qelizë të organizatës terroriste ndërkombëtare Xhihadi Islamik Palestinez”, njoftoi Shërbimi federal rus.

Paralajmërimi i deputeti rus: Britania do të zhdukej nga faqja e dheut, në një luftë bërthamore

Periskopi.com Lajme

Deputet rus, Franz Klintsevixh ka paralajmëruar se Britania e Madhe do të zhdukej nga sipërfaqja e Tokës, nëse do të ndodhte një luftë bërthamore.

Klintsevixh, një ish-kolonel, i është përgjigjur komenteve nga Sekretari i Mbrojtjes britanik Michael Fallon, i cili tha: Në rrethanat më ekstreme, e kemi bërë shumë të qartë se nuk mund t’i përdorni armët bërthamore.

Ai shtoi se nëse do ndodhte diçka e tillë, duke qenë një shtet me sipërfaqe të vogël, do zhdukej tërësisht nga faqja e dheut, raporton “The Independent”.

 

 

Rusia i vë veton projektrezolutës për dënimin e sulmit në Siri

Periskopi.com Lajme

Këshilli i Sigurimit në OKB, nuk ka arritur të miratojë projekt – rezolutën për dënim ndaj një sulmi të dyshuar kimik në Siri, njofton Klan Kosova.

Ishte Rusia ajo që bllokoi miratimin e Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke përdorur veton për dënimin e raportimeve të përdorimit të armëve kimike në Siri, njofton Klan Kosova.

Shteti rus njëherish ka bërë thirrje për një hetim të shpejt, ndërkaq Kina ka abstenuar votimin.

Debat i ashpër në OKB rreth sulmit amerikan në Siri

Periskopi.com Lajme

Në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork është duke u zhvilluar debat i ashpër lidhur me sulmet amerikane në Siri. Derisa përfaqësues të Britanisë së Madhe dhe Francës kanë mbështetur aksionin e ndërmarrë nga presidenti Donald Trump, pala ruse nuk ka kursyer kritika të ashpra në adresë të Uashingtonit zyrtar.

Ambasadori britanik, Methju Rajkroft, ka thënë se vendi i tij mbështet në tërësi aksionin e SHBA-ve, e cila siç u shpreh ai, është përgjigje adekuate ndaj krimit të tmerrshëm të luftës, por se tash është koha që të kalohet në procesin politik.

Edhe ambasadori francez  Fransoa Delatr përshëndeti sulmin, por shfaqi shpresën për nisjen e serishme të negociatave politike.

Rusia, aleatja kryesore e Sirisë, ka akuzuar SHBA-të për “shkelje të drejtave ndërkombëtare” për shkak të sulmit raketor në bazën siriane.

Përfaqësuesi i këtij shteti, Vladimir Safronkov tha se SHBA-të kanë sulmuar një shtet sovran dhe se kjo sipas tij paraqet shkelje flagrante e të drejtave ndërkombëtare dhe akt agresioni.

Ndryshe, sulmi amerikan ishte si kundërpërgjigje ndaj sulmit të mëhershëm të forcave të Bashar al Asadit, të cilat thuhet se kanë përdorur gaz helmues duke shkaktuar vdekjen e 86 personave, në mesin e tyre pothuajse 30 fëmijë. Analizat e gjakut tregojnë se viktimat ishin të ekspozuara sarinës, gazit të fortë neuro-toksik.

SHBA e gatshme të ndërmarrë edhe veprime të tjera ndaj Sirisë

Periskopi.com Lajme

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley ka paralajmëruar se SHBA-ja është e përgatitur për të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër Sirisë, por shpreson se një gjë e tillë nuk do të jetë e nevojshme.

Haley ka thënë poashtu se Shtetet e Bashkuara “kanë ndërmarrë një hap shumë të matur mbrëmë”.

 

Britania jep qëndrimin e saj për sulmet amerikane në Siri

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kombet e Bashkuara, Mathew Rycroft në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit ka thënë se presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad ka qenë i njoftuar se do të përballej me situatën që ngjau mëngjesin e kësaj të premte.

“Assad ka qenë i njoftuar për sulmet e Ushtrisë Amerikane”, ka thënë Rycroft, transmeton Klan Kosova.

Ai ka thënë se operacioni i SHBA ndaj Sirisë ka qenë përgjigje proporcionale me aktet papërshkrueshme që kanë ndodhur viteve të fundit në Siri.

“Pa shtatë vetot e Rusisë në Këshillin e Sigurimit që ka sfiduar anëtarët e tjerë të këtij këshilli, Assad nuk do të përballjes me sanksione dhe drejtësinë”, ka thënë ambasadori britanik në mbledhjen urgjente të thirrur pikërisht për aksionin e SHBA.

Pamje tronditëse: Momenti i ekzekutimit të deputetit rus në Ukrainë (Video)

Të enjten është vrarë në rrugët e kryeqytetit ukrainas Kiev ish-deputeti rus, Denis Voronenkov. Por vetëm mbrëmë vonë janë zbardhur dhe janë bërë publike pamjet e momentit të ekzekutimit.

Periskopi.com Lajme

Ai u ekzekutua në një nga rrugët më të frekuentuara të kryeqytetit ukrainas, gjatë ditës.

Voronenkov njihej si një kundërshtar i ashpër i presidentit Vladimir Putin dhe politikave të tij.

Atentatori afrohet ngadalë dhe e qëllon pas shpine ish-deputetin, më pas personin që e shoqëronte, duke i lëshuar përtokë të dy, por vrasësi kthehet dhe e qëllon prapë Voronenkov.

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, e ka cilësuar vrasjen si një akt terrorist dhe akuzon autoritetet ruse.

Moskë: Studenti rrahet për shkak të flamurit ukrainas

Një student pasuniversitar në Universitetin Shtetëror të Moskës thotë se është rrahur dhe hetuar nga Shërbimi i Sigurisë Federale të Rusisë (FSB), pasi e ka ekspozuar një flamur të Ukrainës, në trevjetorin e aneksimit ilegal të Krimesë nga ana e Rusisë.

Periskopi.com Uncategorized

Ky person i tha sot Radios Evropa e Lirë se quhet Farukh dhe se ishte rrahur dhe marrë në pyetje për dy orë nga oficerët e FSB-së. Po ashtu, ai ishte detyruar ta shkruaj një deklaratë me të cilën pajtohet që të punoj si informator i FSB-së.

Sipas këtij personi, oficerët i ishin kërcënuar se do ta përjashtonin nga universiteti, nëse nuk e nënshkruan deklaratën për bashkëpunim.

Incidenti me ngritje të flamurit ka ndodhur më 18 mars, gjatë një koncerti për shënimin e trevjetorit të aneksimit të Krimesës së Ukrainës nga ana e Rusisë. Në këtë koncert të mbajtur në kompleskin universitar, ishin të pranishëm qindra mijëra shikues.

Personi Farukh tha se e kishte valvitur flamurin ukrainas nga dritarja e dhomës së tij në konvikt për të protestuar kundër sasisë së parave shtetërore, që janë shpenzuar për festimin e këtij përvjetori, derisa konviktet e studentëve pothuajse gjysmë të shkatërruara janë lënë pasdore për dekada me radhë.

NATO, Rusi: Bisedime në nivel ushtarak për herë të parë në tre vjet

Zyrtarë ushtarakë të Rusisë dhe NATO-s mbajtën të premtën bisedimet e para të drejtpërdrejta, prejse aleanca perëndimore ka ndërprerë kontaktet me Rusinë, tre vjet më parë, për shkak të ndërhyrjes së Kremlinit në Ukrainë.

Periskopi.com Lajme

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kreu i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Petr Pavel, ka biseduar në telefon me shefin e shtabit të ushtrisë ruse, Valery Gerasimov, në lidhje me mundësitë e rifillimit të bashkëpunimit, për parandalimin e përplasjeve aksidentale midis focave ushtarake dhe çështje të tjera të sigurisë.

Selia e NATO-s në Bruksel e konfirmoi po ashtu bisedën.

Një zëdhënës i NATO-s tha se “dy gjeneralët janë pajtuar që të mbeten në kontakt”./Rel/.

Rusia vret gabimisht tre ushtarë turq në Siri, Putin kërkon falje

Kremlini ka konfirmuar se aeroplanët luftarakë rusë kanë qëlluar gabimisht tre ushtarë turq në sulmet ajrore që shkuan gabimisht në veri të Sirisë, raporton BBC.

Periskopi.com Lajme

Ushtria turke në mëngjesin e së enjtes njoftoi se aeroplanët rusë kanë vrarë gabimisht tre ushtarë turq dhe kanë lënduar 11 të tjerë në një operacion ndaj Shtetit Islamik.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka shprehur ngushëllime homologut Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike.

Incidenti kishte ndodhur në qytetin al-Bab në veri të Sirisë.

Rusia dhe Turqia kryejnë sulme të përbashkëta ndaj militantëve të ISIS – it

Ministria e Mbrojtjes ruse, ka thënë të mërkurën se avionët e luftës ruse kanë bashkuar forcat me ato turke në mënyrë që t’i sulmojnë militantët e të ashtuquajturit Shteti Islamik në qytetin al-Bab që gjendet 40 kilometra në veri të Aleppo-s.

Periskopi.com Lajme

Gjeneral – Lejtnant, Sergei Rudskoi, ka thënë se kjo është hera e parë që forcat ajrore turke dhe ruse janë bashkuar në këtë mënyrë.

Sipa tij operacioni është kryer në pajtim me qeverinë sirane.

Oficerja ruse, striptiz në uniformë të policisë (Video)

Një oficere policie në Rusi është pezulluar dhe rrezikon të humbasë punën pas videos së postuar në rrjetet sociale.

Periskopi.com Lajme

Oficerja e quajtur Dinara shihet teksa bën një kërcim erotik me uniformën e punës.

Ajo nis të kërcejë dhe dalëngadalë i heq të gjitha.

Por,shefat e saj nuk kanë reaguar aspak mirë.

Ngjarja ka ndodhur në qytetin rus Ufa.

 

Fshati më i ftohtë në botë, temperaturat arrijnë në -71.2 gradë celsius

Fshati më i ftohtë në botë është Oymyakon në Rusi.

Periskopi.com Galeria

Në këtë fshat temperaturat kanë arritur në -71.2 gradë celsius dhe me të drejtë cilësohet si vendi më i ftohtë në tokë.

Olympyakon ndodhet në Rusi, pranë lumit Indigirka, në lindje të Siberisë.

Përmes fotografive dokumentohen kushtet ekstreme klimaterike në vendin e vogël rus.

Temperatura minimale atje arrin deri në -50 gradë celsius, ndërsa në vitin 1924 atje është shënuar temperatura më e ulët ndonjëherë, -71.2 gradë celsius.

Aventurieri dhe fotografi Amos Chapple ka vizituar këtë fshat, e po ashtu edhe qytetin Yakutsk që është qendra urbane më e afërt e fshatit.

Ai ka qëndruar në këtë vend për 5 javë duke marrë imazhe nga jeta e përditshme e njerëzve që jetojnë atje dhe e quajnë këtë vend shtëpi.

Udhëtimin Amos Chapple e ka filluar në Yakutsk, në regjionin Sakha në veri të Rusisë, që cilësohet si qyteti më i ftohtë në botë.

Në qytet jetojnë rreth 300,000 njerëz, dhe gjatë dimrit temperaturat arrijnë deri në -30 gradë celsius.

Chapple ka thënë për Business Insider se banorët e këtij qyteti janë të mrekullueshëm, shumë të shoqërueshëm dhe se vishen shumë bukur.

Si ia bëjnë banorët me të ftohtin ekstrem? Ata pinë “çaj rus”, apo më mirë thënë vodka.

Njerëzit atje tregtojnë me diamante, mbi këta gurë të çmuar është e ndërtuar ekonomia e tyre.

article-2266374-1715ea33000005dc-18_964x547 article-2266374-1715e8ac000005dc-459_964x567 article-2266374-1715e714000005dc-526_964x574 article-2266374-1715e649000005dc-544_964x575 article-0-1715e721000005dc-759_470x423 article-0-1715e8fe000005dc-56_470x423 article-0-1715e3f0000005dc-885_470x523 article-0-1715e5fd000005dc-759_470x523 article-2266374-1715e4dc000005dc-464_470x349 article-2266374-1715e460000005dc-930_470x349 article-0-1715e96a000005dc-733_964x625 article-0-1715e996000005dc-265_964x668 article-0-1715e629000005dc-142_964x749 article-2266374-1715e703000005dc-360_964x646 article-0-1715e9a9000005dc-700_964x596 article-2266374-1715e8eb000005dc-315_964x651 article-2266374-1715e63d000005dc-194_964x612 article-2266374-1715e972000005dc-877_470x680 article-2266374-1715e6c7000005dc-177_470x680

Ushtria amerikane zbarkon në Gjermani, forcohet mbrojtja përballë Rusisë

Kontingjenti i parë prej 4 mijë trupave të marinës amerikane, përfshi dhe tanke, kamionë dhe pajisje të tjera ushtarake, kanë mbërri sot me anije në portin gjerman të Bremerhavenit.

Periskopi.com Lajme

Zbarkimi i trupave amerikane në Gjermani realizohet në kuadër të përpjekjeve të NATO-s për të forcuar mbrojtjen e saj lindor në kufirin me Rusinë.

Vitin që shkoi janë ngritur tensionet mes SHBA-ve dhe aleatëve të saj perëndimor dhe Rusisë në anën tjetër, e cila në vitin 2014 ka pushtuar një pjesë të Ukrainës, ndërsa ka shfaqur shenja agresioni edhe ndaj shteteve tjera ish sovjetike. Kurse pika më e ndjeshme e mospajtimit vazhdon të jetë Siria./Infokusi

Arrihet marrëveshja për armëpushim në Siri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka bërë të ditur se nën e garancinë e Turqisë dhe Rusisë, në Siri është arritur marrëveshja për armëpushim.

Periskopi.com Lajme

Putin përmes një deklarate ka njoftuar se Turqia dhe Rusia do të jenë vendet garantuese të armëpushimit në Siri që do të fillojë sonte në mesnatë, raporton Anadolu Agency (AA).

Presidenti rus po ashtu ka theksuar se pas armëpushimit do të pasojnë bisedimet për paqe që do të zhvillohen në Kazakistan, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të regjimit, opozitarëve në Siri dhe palëve siriane.

Ndërkaq, Putin nuk ka dhënë datë në lidhje me bisedimet që do të mbahen në Kazakistan.

Në Turqi ka dyshime: A ishte mashtrim e gjithë skena e vrasjes së ambasadorit rus? (Video)

Prokurorët turq po hetojnë arsyet përse polici që vrau ambasadorin rus në Ankara nuk u kap i gjallë. Të dhënat e para tregojnë se 22-vjeçari Mevlut Mert Altintas ka vazhduar të qëllojë mbi policinë, edhe pasi efektivët e kishin plagosur në këmbë.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan i mbrojti veprimet e forcave të rendit. Ka spekulime mbi arsyet përse agresori nuk u kap i gjallë, tha ai, por shikoni çfarë ndodhi në Besiktas kur tentuan të bënin të njëjtën gjë. Me këto komente, kreu i shtetit turk iu referua dy shpërthimeve pranë stadiumit të ekipit sportiv të Stambollit, ku vdiqën 44 vetë, shumica policë.

Njëri prej kamikazëve e hodhi veten në erë pikërisht në kohën që ishte rrethuar prej forcave të sigurisë.

Me kërkesë të presidentit Putin, përcjell TCH, ngjarjen e rëndë po e heton një ekip i përbashkët ekspertësh ruso-turk.

Analistë politikë në Turqi mendojnë se vrasja e ambasadorit mund ta afrojë edhe më shumë Turqinë me Rusinë, e cila mund ta shfrytëzojë këtë moment për t’i kërkuar Ankarasë lëshime të tjera në politikën e jashtme.

“Me evakuimin e Aleppos, në një mënyrë apo një tjetër të vënë në brazdë, një tragjedi e re mund të afrohet në horizont, ajo e zonës së Idlibit. Dhe Turqia atje mund të kishte vepruar ndryshe po të mos ishte për këtë vrasje”, tha Ahamed K. Han, analist politik turk.

“Pas këtij episodi, Turqia me shumë gjasë do të ndryshojë një pjesë të mirë të “qëndrimit të saj në çështjen siriane. Moska do të jetë më dominuese në diplomacinë e saj dhe do t’i kërkojë Ankarasë të lëshojë pe”, thotë Fatih Ozbay, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Ambasadori Andrei Karlov u qëllua pas shpine ndërsa mbante fjalën në inaugurimin e një galerie arti në Ankara. Mes 11 personave të arrestuar deri tani për ngjarjen janë dhe babai, nëna, motra dhe kolegu i dhomës së Altintas.

Çfarë e shqetësonte ambasadorin rus përpara vdekjes?

62-vjecari rus Andrey Karlov, u qëllua për vdekje në kryeqytetin turk, Ankara, të hënën. Kolegët e tij e quajtën një “ditë tragjike në historinë e diplomacisë ruse, thonë sot mediat vendase.

Periskopi.com Lajme

“Ai u vra në krye të detyrës”, tha Presidenti Vladimir Putin në një deklaratë për vrasjen e ambasadorit, duke thënë se ai e njihte personalisht Karlov.

Presidenti vlerësoi gjithashtu profesionalizmin e Karlov, duke thënë se ai “ishte një diplomat i shkëlqyer, i respektuar gjerësisht në vendin ku punonte dhe se kishte munduar për të mirën e  qeverisë turke dhe grupeve të tjera politike në këtë vend”.

Por kolegët deklaruar se në telefonat e fundit ai shprehej shume i  shqetësuar për sigurinë  e tij, shkruan “RT”.

Ambasadori ynë në Turqi ka qenë më shumë i shqetësuar me sigurinë dhe mirëqenien e tij dhe rusëve të tjerë në ambasadë-  tha kolegu dhe miku i tij, Aleksandr Lukashevich, i cili është përfaqësuesi i Rusisë në OSBE (Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë).

“Ka pasur shumë raste që ishte i shqetësuar kur flisnim në telefon,” tha ai për kanalin rus “TV Rossiya-24”, dhe shtoi se diplomati “ishte veçanërisht i shqetësuar për sigurinë e qytetarëve rusë, në Turqi“.

“Duke njoftuar vdekjen e kreut të misionit diplomatik rus në Turqi, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se vrasja Karlov ishte “një akt terrorist”, duke shtuar se vetë ambasadori “kishte bërë shumë për të luftuar terrorizmin.”

“Kujtimi i tij do të mbetet përgjithmonë në zemrat tona”, tha ajo, duke shtuar se Moska do të sigurohet qe ata që janë pas vrasjes, të dënohen.

Një ekip rus me hetues u nis për në Turqi

Një ekip hetues i përbërë nga përfaqësues të shërbimeve speciale ruse, Komitetit hetimor dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme u nis për në Turqi që të inkuadrohet në hetimin për vrasjen e ambasadorit rus Andrej Karlov, deklaroi sot zëdhënësi i presidentit rus Dimitrij Peskov. “Në ekip ka gjithsej 18 persona”, tha Peskov.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, grupi do të jetë pjesë e hetimit për vrasjen e Karlov. Peskov theksoi se marrëveshje për këtë është arritur gjatë bisedës telefonike të presidentëve të të dy vendeve, Vladimir Putin dhe Rexhep Taip Erdogan.

 

Rusia e Turqia bashkë: Vrasja e ambasadorit për të na ndarë

Vrasja e ambasadorit rus në Ankara është interpretuar në të njëjtën formë, si në Moskë ashtu edhe në Ankara. Zyrtarët më të lartë në të dyja vendet kanë deklaruar se qëllimi i ekzekutimit të kryediplomatit ishte i qartë; prishja e marrëdhënieve Rusi-Turqi.

Periskopi.com Lajme

“Unë dhe Putin biem dakord që është një provokim dhe nuk ka asnjë ndasi mes nesh në këtë pikë”, deklaroi Presidenti turk, Recep Taip Erdogan gjatë një interviste televizive mbrëmjen e së martës.

Erdogan tha se kishte patur një bisedë telefonike me shefin e Kremlinit.

“Gjatë bisedës telefonike u zotuam në përforcimin e bashkëpunimit tonë, bashkëpunim që së fundmi rezultoi në zhvendosjen e civilëve nga Aleppo i shkatërruar nga lufta”, tha Erdogan.

Sipas Presidentit turk, sulmi nuk ishte thjesht një sulm ndaj diplomatit rus, por ishte gjithashtu edhe një sulm ndaj kombit turk.

Ndërkohë, në Moskë njëri prej aleatëve më besnikë të Putin ka dalë me një deklaratë të guximshme.

Senatori veteran, Franz Klintsevich përjashtoi se pas sulmit qëndron ISIS apo ndonjë grup tjetër terrorist.

“Të gjithë e dinin që ambasadori do të ishte i pranishëm në atë ekspozitë dhe unë nuk mendoj se pas sulmit fshihet ISIS apo ndonjë grup tjetër terrorist. Ndoshta, ka të ngjarë që të jetë kështu, shërbimet sekrete të ndonjë vendi të NATO-s janë pas këtij sulmi”, ka deklaruar ai duke shtuar se gjitha ajo çka ndodhi ishte një provokim i pastër dhe sfidë për Rusinë.

/ Top Channel

Krijesa gjigante i pret rrugën, tmerrohet shoferi (VIDEO)

Një krijesë gjigande është filmuar nga një shofer në një rrugë me dëborë të pabanuar në Rusi. Pamjet e regjistuara tregojnë se krijesa mistike “Yeti” ka kaluar në distancë para makinës së tij, në momentin që drejtuesi i automjetit ka qenë duke ecur.

Periskopi.com Uncategorized


Një krijesë gjigande është filmuar nga një shofer në një rrugë me dëborë të pabanuar në Rusi. Pamjet e regjistuara tregojnë se krijesa mistike “Yeti” ka kaluar në distancë para makinës së tij, në momentin që drejtuesi i automjetit ka qenë duke ecur.

Në video shihet sesi krijesa gjigante e cila njihet me emrin “Yeti” dhe është pjesë e folkorit të Nepalit, shfaqet e përkulur dhe kalon nga njëra anë e rrugës në tjetrën dhe më pas zhduket në errësirë.

Disa njerëz besojnë se i vetmi shpjegim logjik për një figurë të përkulur që ecën natën në rrugë me dëborë është vetëm krijesa mistike “Yeti”.

Por, Vadim Gilmanov, i cili është dhe personi që ka filmuar këtë krijesë është shprehur për një televizion lokal në Rusi, se kjo mund të ketë qenë një shaka mizore e ndonjë personi./tvklan.al