Formula 1, Rosberg e nisë mbarë

Në Japoni janë sërish dy makinat Mercedes ato që bëjnë ligjin. Në sesionin e dytë të provave të lira, Nico Rosberg ka lënë pas Leëis Hamilton me 72 të mijëtat. I vetmi që u është afruar kohëve të këtyre dy pilotëve, është Kimi Raikkonen me Ferrari.

Periskopi.com Sporti

Në vend të katërt Max Verstappen me Red Bull dhe i pesti u rendit Sebastian Vettel me Ferrari.

Por, edhe në këtë garë Ferrari është në disavantazh ndaj Red Bullit, pasi bëhet fjalë për një pistë me shumë ndryshime drejtimi dhe kthesa të shpejta. Gjithashtu, në dy sesionet e para të provave të lira të Çmimit të Madh të Japonisë, Ricciardo dhe Verstappen kanë treguar një ritëm gare shumë të lartë, që rivalizon edhe me atë të Mercedesit.

Ndërsa në sesionin e parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Japonisë, pas dyshes Rosberg-Hamilton ishte ferraristi tjetër Sebastian Vettel, i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Kimi Raikkonen. Pas tyre u renditën pilotët e Red Bullit, Ricciardo e Verstappen.