roma

Formacionet zyrtare: Atalanta-Roma

Roma do të ketë një udhëtim tejet të vështirë në Bergamo ku do të përballet me Atalantën.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Atalanta: Berisha, Toloi, Caldara, Zukanovic, Masiello, Kessie, Gagliardini, Spinazzola, Kurtic, Petagna, Gomez.

Roma: Szczesny, Peres, Manolas, Fazio, Rudiger, De Rossi, Strootman, Nainggolan, Salah, Perotti, Dzeko. /Periskopi.com/

rashford-goal-celebrates-man-utd-manchester-united-man-city-manchester-city_3434910

Gjigandët pas yllit të Manchester United

Roma dhe Marseille janë të interesuara për të nënshkruar me lojtarin e Manchester United, Memphis Depay.

Periskopi.com Sporti

Marseille me pronarë të ri duket se do të fillojë mënjëherë në rindërtimin e skuadrës, ku e kanë listuar anësorin e ‘djajëve të kuqë’ për të transferuar në kampionatin francez, për holandezin thuhet se edhe skuadra italiane Roma është e interesuar në shërbimet e ish lojtarit të PSV.

Depay megjithatë raportohet se e dëshrion qëndrimin në Premier Ligë.

22-vjeçari në këtë sezon ka vetëm 6 paraqitje në total për skuadrën e drejtuar nga Jose Mourinho. /Periskopi.com

depay

Roma

Alarmojnë sizmologët: Poshtë Romës ndodhet një vullkan i fuqishëm, pritet riaktivizimi

Shkencëtarët italianë kanë arritur në përfundimin se pas 1 mijë vjetësh mund të riaktivizohet vullkani që fshihet nën kodrat e Romës.

Periskopi.com Lajme

Për herë të fundit ky vullkan është aktivizuar para 3000 vjetësh.

Ku sipas shkencëtarëve në atë kohë ka zhdukur qytetërimin, raporton syri.net.

Për sizmologët ky rizgjim i vullkanit do të ndodhë pas 1 mijë vjetësh dhe se aktivizimi i tillë do të rrezikojë pjesën më të madhe të qytetit të Romës.

Vullkani që ndodhët nën kodrat Albani në zonën e Lazios, konsiderohet si një nga më të frikshmit në historinë e njerëzimit në rast riaktivizimi.

roma

Formacionet zyrtare: Austria Vienna-Roma

Austria Vienna dhe Roma kanë publikuar formacionet zyrtare tashmë.

Periskopi.com Sporti

Skuadra austriake dhe ajo italiane do të ndeshen mes vete me fillim nga ora 19:00.

Ky takim është i vlefshëm për grupin E të Ligës së Evropës dhe dy skuadrat dëshirojnë të fitojnë.

Këto janë formacionet zyrtare:

Austria Vienna: Hadzikic, Larsen,Rotpuller,Filipovic, Martschinko, Serbest, Holzhauser, Pires,Grunwald, Venuto, Kayode

Roma: Alisson, Peres, Rudiger, De Rossi, Jesus, Strootman, Nainggolan, Paredes, El Shaarawy, Perotti, Dzeko. /Periskopi.com

 

inter

Roma do të transferojë yllin e Interit

Roma është duke menduar të blejë kartonin e Juan Jesus, që është i huazuar nga Inter.

Periskopi.com Sporti

Anësori i majtë është huazuar nga Inter për një vit me të drejtë blerje nga ‘Giallorosët’.

Por në marrëveshjen mes dy klubeve është përfshirë edhe një klauzolë se nëse Jesus arrin të luaj mbi 20 ndeshje do të blihet nga Roma. Kësisoj ‘Giallorsoët’, pritet ta aktivizojnë edhe më tej Jesusin duke parë problemet që kanë në mbrojtje.

Për ta bërë të vetin Jesusin, Roma duhet t’i paguajë Interit një shumë rreth shtatë milionë euro.  /Periskopi.comjuan jesus

Gjendje e rëndë në Itali, të lënduar dhe dëme pas dy tërmeteve (Foto)

Dy lëkundje të forta tërmeti kanë goditur pasditen dhe mbrëmjen e sotme Italinë Qendrore.

Periskopi.com Lajme

Tërmeti i parë, me magnitudë 5.4 i shkallës Rihter, është shënuar në orën 19:11, me epiqendër në provincën e Macerata-s.

Tërmeti fillestar është shoqëruar edhe me dy lëkundje të tjera prej 2.6 dhe 2.5 ballë.

Ndërsa i dyti ka qenë edhe më i fortë, me magnitudë 5.9 i shkallës Rihter me epiqendër në zonën e Peruxhias dhe ka rënë në orën 21:18 minuta.

Sipas mbrojtjes civile, dy të plagosur janë shënuar në komunën Visso, si dhe janë shembur banesa e janë shënuar dëme.

Ndërsa sizmologët italianë bëjnë me dije për mediat vendase se është riaktivizuar tërmeti i mëparshëm që shkaktoi qindra viktima e të plagosur.

Capturefddsd Capture  204756838-553b168a-c0e6-4058-8721-a70c86659e6f

Roma

Termet i fuqishëm godet Romën, lëkunden objektet shekullore

Një termet i fuqishëm ka goditur Romën, duke dridhur ndërtesat shekullore nga guri.

Periskopi.com Lajme

Ende nuk dihet nëse ka viktima.

Shërbimi gjeologjik ka thënë se tërmeti ishte 5.6 ballësh, ndërsa epiqendra ishte 66 kilometra në juglindje të Perugia të Italisë.

Tërmeti i sotëm ndodhi vetëm 2 muaj pas atij që qendër të Italisë që la afër 300 njerëz të vdekur.

during the Serie A match between AS Roma and AC Chievo Verona at Stadio Olimpico on May 8, 2016 in Rome, Italy.

Antonio Rudiger drejt Chelsea?

Chelsea është në kërkim të mbrojtësit të Romës, Antonio Rudiger.

Periskopi.com Sporti

Chelsea raportohet se dëshiron të sigurojë një nga objektivat e trajnerit italian, Antonio Contes, pasi që dështuan për të nënshkruar me Romagnolin e Milanit dhe John Stones i cili i refuzoj londinezët për një transferim tek Manchester City.

Antonio Conte gjatë verës tentoi të nënshkruante me gjermanin, por nuk u realizua pas lëndimit pak para Euro 2016, raporton “DailyMail”. Trajneri italian ka përgaditur një ofertë prej 35 milionë funtesh për mbrojtësin e Romës.

“Blutë e londrës” do të rivalizohen nga Manchester United dhe Manchester City. /Periskopi.com

roma

Roma e fortë për Palermon

Roma ka shënuar fitoren e tretë rresht në Serie A. Klubi romak fitoi 4 me 1 ndaj Palermos për t’iu afruar Juventusit në krye në dy pikë.

Periskopi.com Sporti

Mohamed Salah hapi serinë e golave. Ai shënoi në minutën e 31-të. Epërsinë e Romës e dyfishoi Paredes në minutën e 52-të, para se Edin Xheko të shënonte për 3 me 0 në minutën e 68-të. Quaison i Palermos ngushtoi rezultatin në minutën e 80-të, ndërsa El Shaarawy ktheu epërsinë prej tre golash për Romën vetëm dy minuta më vonë.

Roma tani ka 19 pikë dhe është e dyta në tabelë. Juventusi prin me 21. 19 ka edhe Milani që është i treti. /Periskopi.com

roma foto

Formacionet zyrtare: Roma-Austria Vjena

Skuadra italiane Roma është favorite në këtë përballje dhe synon fitoren për tu shkëputur e vetme në krye të grupit.

Periskopi.com Sporti

Ndërkohë ish-kampionët e Austrisë, do të kërkojnë t’i befasojnë ‘Giallërosët’, në këtë përballje.

Roma: Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Jesus – Gerson, Paredes, Nainngolan, Iturbe, El Shaarawy, Totti.

Austria Vjena: Almer, Larsen, Stronati, Filipovic, Martschinko, Serbest, Holzhauser, Pires, Grunwald, Venuto, Kayode. /Periskopi.com

man-city-liverpool-capital-one-cup_3423352

Roma pas dyshes së Manchester City

Klubi italian është duke shikuar mundsinë që të nënshkruajë me dy mbrojtësit e Manchester City, Bacary Sagna dhe Gael Clichy.

Periskopi.com Sporti

“Gjallërosët” janë në kërkim të një mbrojtësi të krahut të djathtë pas largimit të brazilianit Maicon në verën e kaluar si lojtar i lirë.

Tranjeri i romakëv, Luciano Spalleti për momentin është duke e përdorur italianin Florenzi në pozitën e mbrojtësit të djathtë, raportohet se tekniku italian do të kërkojë edhe transferimin e francezit, Gael Clichy.

Bacary Sagna dhe Gael Clichy  do të jenë si lojtarë të lirë në fund të  kampionatit. /Periskopi.com

manolas

Ylli i Romës drejt Arsenalit

Klubi londinez, Arsenal ka ringjallur interesimin për futbollistin grek të Romës, Kostas Manolas.

Periskopi.com Sporti

‘Topçinjtë’ janë duke menduar për pasardhësin e kapitenit të tyre, Per Mertesacker.

Arsenal dëshiron të hap bisedimet me qendërmbrojtësin e “gjallërosëve”, por mund të hasin në vështërsi pasi që edhe Barcelona është duke shfaqur interesim për grekun.

Per Mertesacker është i lirë në fund të sezonit tjetër dhe raportohet se klubi nga londra nuk dëshiron të rinovojë kontratën me gjermanin. /Periskopi.com

roma

Roma mposht Napolin në derbin e javës

Roma ka shënuar fitore tejet të rëndësishme në udhëtim ndaj Napolit me rezultat 1:3.

Periskopi.com Sporti

Rezultati u zhbllokua pak para përfundimit të pjesë së parë, ku mysafirët kaluan në epërsi me golin e sulmuesit Edin Dzeko, i cili shënoi në minutën e 43-të.

I njëjti futbollist dyfishoi epërsinë në minutën e 54-të.

Napoli ngushtoi epërsinë nëpërmjet mbrojtësit Kalidou Koulibaly, i cili shënoi në minutën e 58-të.

Mirëpo, kjo ishte e gjitha që vendësit arritën të bënin, pasi shpresat e tyre për një barazim i shuajti ylli i Romës, Mohamed Salah, i cili shënoi për 1:3 në minutën e 86.

Me këtë fitore, Roma i afrohet Juventusit në vetëm dy pikë, me një ndeshje më shumë të zhvilluar, ndërsa Napoli mbetet dy pikë pas Romës, pra me vetëm 14 pikë. /Periskopi.com

napoli

Formacionet zyrtare: Napoli-Roma

Napoli pret në shtëpi Romën për të zhvilluar derbin e javës së tetë në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Napoli: Reina; Hysaj, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Gabbiadini, Insigne.

Roma: Szczesny; Florenzi, Manolas, Fazio, Juan Jesus; Paredes, De Rossi; Salah, Nainggolan, Perotti; Dzeko. /Periskopi.com

shqiperia3

Zyrtare: Futbollisti i Romës do të luajë për Shqipërinë

Shqipëria U17 do të marrë pjesë në kualifikueset e “EURO U17”, teksa kuqezinjtë janë në grup me Italinë, Maqedoninë dhe Serbinë.

Periskopi.com Sporti

Ndeshjet kualifikuese luhen në Itali në periudhën 26-31 tetor, ndërkohë që skuadra e drejtuar nga Xhemal Mustedanagiç grumbullohet nesër në “Tropikal Resort” në Durrës.

Në listën e publikuar bie në sy edhe Sergio Kalaj, i cili ka veshur edhe fanellën e Italisë, dhe së fundmi u bë pjesë e Romës.

Lista e lojtarëve të grumbulluar:

Portierë: Ilia Sinani (Novara), Arlis Shala (Teuta), Livio Malaj (Internacional)

Mbrojtës: Masimiliano Doda (Sampdoria), Enes Isufi (Vllaznia), Rezart Rama (Olimpiakos), Elmir Lekaj (Vllaznia), Marash Kumbulla (Verona)

Mesfushorë: Roy Syla (Barnet), Aldrit Oshafi (Tomori), Dorian Zhuri (Tuluzë), Erald Lakti (Fiorentina), Marlon Marishta (Ireland), Jorgo Pëllumbi (Skënderbeu), Erdis Kraja (Atalanta), Dean Liço (Skënderbeu), Sergio Kalaj (Roma), Mario Qerimi (Olimpiakos), Albion Marku (Shkëndija e Tiranës)

Sulmues: Ersi Mehmeti (Parma), Emiliano Bullari (Olimpiakos), Enis Daja (Akademia e Futbollit), Franz Pjetri (Udinese), Zenel Gavazaj (Liria

Kalendari i ndeshjeve:

E mërkurë, më 26 tetor

Serbi – Maqedoni (Stadiumi “Bruno Buçi”, ora 11.00)

Shqipëri – Itali (Stadiumi “Bruno Benelli”, ora 15.00)

E premte, më 28 tetor

Serbi – Shqipëri (Stadiumi “Bruno Buçi”, ora 11.00)

Itali – Maqedoni (Stadiumi “Bruno Benelli”, ora 14.45­)

E hënë, më 31 tetor

Itali – Serbi (Stadiumi “Bruno Benelli”, ora 15.00)

Maqedoni – Shqipëri (Stadiumi “Tullo Morgagni”, ora 15.00)

kalaj

shaqiri

Roma pas Shaqirit ?

Xherdan Shaqiri mund të ndërrojë skuadër në afatin kalimtar të janarit. Raportohet se për Shaqirin kanë shfaqur interesim disa skuadra italiane , ku njëra prej tyre është skuadra nga kryeqyteti italian,Roma.

Periskopi.com Sporti

Vëllai i Xherdan Shaqirit, Erdini nuk e ka përjashtuar mundësinë e transferimit të futbollistit shqiptar në Romë.

“Roma? Kurrë mos thuaj kurrë”, ka thënë Erdin Shaqiri për Corriere dello Sport, duke shtuar se, “më vjen keq që nuk mund të flas më tepër. E vetmja gjë e sigurt tani është se Xherdani është i fikusuar te Stoke City. Janari është ende larg, ka kohë ende për të shikuar mundësitë”.

Xherdan Shaqiri në të kaluarën ishte pjesë e kampionatit italian në klubin  Inter ku më pas u transferua në Stoke City.

united

Fitojnë United e Roma

Janë zhvilluar ndeshjet e xhiros së dytë të fazës së grupeve në Europa Ligë.

Periskopi.com Sporti

Manchester United ka shënuar fitore të vështirë përballë skuadrës ukrainase, Zorya me rezultat 1:0.

Golin e vetëm në këtë sfidë e shënoi sulmuesi Zlatan Ibrahimovic në minutën e 69.

Fitore ka shënuar edhe Roma, e cila mposhti Astra Giurgiu me rezultat të thellë prej 4:0.

Vlen të ceket se Interi është mposhtur nga Sparta Praga me rezultat 3:1, në ndeshjen e cila u zhvillua rreth orës 19. /Periskopi.com

as-roma1

Si e rrënoi “Perandorinë” romake, trajneri i Barcelonës?

Periskopi.com Sporti

Ishte vera e vitit 2011. Roma kishte përfunduar në vendin e gjashtë në Serie A. Juventusi në të shtatin. Të dyja ishin skuadra gërmadha që duhej ndërtuar me shumë mend dhe shumë para. Të dyja ishin në të njëjtat pozita. Roma iu shit amerikanëve të cilët premtuan se do të investonin – dhe e realizuan premtimin e tyre. Projekti i tyre ishte shumë më ambicioz se ai i Juves.

Në atë verë, ata i shpenzuan hiç më pak se 73 milionë euro. Juventus i shpenzoi 92. Dallimi nuk ishte i madh. Madje, Roma dukej qartë një skuadër mbi Juven – e cila kishte pasur rezultate katastrofike në Serie A, pas rikthimit nga Serie B më 2007. Juventus lëngoi për pesë vjet nga skandali i Calciopoli. Roma dukej një skuadër në ngritje.

Juventusi e zgjodhi trajner një ish-lojtar të saj, aspak premtues, që e kishte drejtuar Sienën. Ndërkaq Roma e zgjodhi trajner Luis Enriquen, i cili sikurse Guardiola e kishte drejtuar Barcelonën B – dhe dukej mjaft premtues.

Deri në këtë pikë, ne shohim se Roma ka qenë shumë më përpara Juves. Por çfarë bëri Roma dhe çfarë bëri Juve, dihet. Enrique e rrënoi Perandorinë ende pa lindur. Ndërsa Juventus u shpall kampion, Roma përfundoi në vendin e shtatë dhe kësisoj përparësitë e saj ndaj skuadrës zi-bardhë u shkrunë.

Prej vitit 2011 e tutje, megjithë paratë e shumta që u shpenzuan, epërsia e Juves ndaj Romës vetëm sa është rritur. Ajo nuk duket askund krahasuar me zonjën e vjetër, që ka forcë t’i mundë ekipet e tjera pa u munduar shumë – dhe njikohshëm të luftojë denjësisht në europë.

Enrique u eleminua në Play-off të Europa Ligës, nga një ekip si Slovan Bratislava. Në Kupën e Italisë ata u larguan që në qerekfinale.

Sot Enrique “e drejton” Barcelonën. Ka fituar shumë tituj me këtë skuadër. Por Romën e la në lloç. Dhe duke marrë parasysh trajnerët si Rijkaard, Guardiola e Enrique, mund të shtrojmë pyetjen: cili është roli i kryetrajnerit në skuadër? Dhe mund të përgjigjemi hipotetikisht: mbase vetëm komercial, sa për imazh.

Enrique ishte aq i dobët me Romën sa nuk mund të përshkruhet. Taktikat e tij ishin plotësisht idiote. Nuk ia doli mbanë të ndërtonte konsistencë dhe madje as të ruante lojën e mirë që e kishte kjo skuadër. E nisi keq një projekt mjaft serioz dhe ambicioz. Dhe pa asnjë dyshim, ai është ndër fajtorët kryesor që Roma dështoi të bëhej një Perandori e futbollit italjan dhe që Serie A ka mbetur një ligë – pa garë për titull.

|periskopi.cm

manolas

Arsenali vëzhgon Manolas

Periskopi.com Sporti

Arsenali ka dërguar një vëzhgues për të parë nga afër mbrojtësin e Romës, Kostas Manolas, në ndeshjen e mbrëmshme që ‘giallorosët’ e zhvilluan kundër Portos në Ligën e Kampionëve.

Lajmi është dhënë nga e përditshmja britanike ‘Daily Mail’, ku thuhet se ‘topçinjtë’ me gjasë do të tentojnë transferimin e grekut në ditët e fundit të këtij afati kalimtar të transferve.

25-vjeçari ka zhvilluar 88 ndeshje për Romën që prej kalimit në Olimpiko më 2014. /Periskopi.com