Kuvendi i Shqiperise

Shqipëria miraton rezolutën për dënimet e krimit të komunizmit

Rezoluta e propozuar nga opozita për dënimin e krimeve të komunizmit ndaj klerit është miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë.

Periskopi.com Lajme

Kjo rezolutë shpreh mirënjohjen e veçantë për rolin dhe veprimtarinë e përfaqësuesve të klerit në mbrojtje të vlerave demokratike dhe të drejtave dhe lirive themelore.

Kërkesa e opozitës për këtë rezolutë erdh pasi më 5 nëntor pritet të kremtohet lumturimi dhe lartësimi i 38 martirëve të ekzekutuar gjatë regjimit komunist.

20150801190652314646

Rezoluta e VV-së për UÇK-në që nuk u hodh në votim (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Pas debatit në Kuvendin e Kosovës, në lidhje me gjykimin e Grupit të Drenicës, Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka propozuar një rezolutë me katër pika, e cila nuk mori përkrahjen e grupeve të tjera parlamentare.

Këto janë pikat e rezolutës së VV-së:

  1. Ushtria Clirimatare e Kosovës të futet në Preambulën e Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe të mbrohet si vlerë;
  2. Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk pajtohet me dënimin e ushtarëve ë UCK-së nga proceset gjyqësore të EULEX-it kryesisht me prova të fabrikuara nga Serbia;
  3. Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk e njeh autoritetin e EULEX-it për ta gjykuar UCK-në;
  4. Të shfuqizohen nenet e Gjykatës Speciale të miratuara me 3 gusht 2015.

 

 

KUVENDI

Kuvendi miraton rezolutën për vlerat e UÇK-së, e dyta nuk u hodh në votim

Pas një debati të gjatë dhe më shumë zhurma që u mbajt një ditë më parë në Kuvendin e Kosovës, sot, e premte, deputetët kanë miratuar rezolutën për vlerat e UÇK-së.

Periskopi.com Lajme

Në vazhdimin e seancës së jashtëzakonshme që ka filluar vetëm pak minuta [as orës 10:00, në votim morën pjesë 72 deputetë.

61 votuan për, ndërsa 11 abstenuan.

Ndërkaq, deputetët e Lëvizjes “Vetëvendosje” kërkojnë që të votohet një rezolutë e iniciuar nga ky subjekt.

Edhe pse Rezoluta u lexua dhe komentua nga grupet parlamentare, ajo  nuk u hodh në votim./ Periskopi

Greg Delawie

Amerika paralajmëron Kuvendin e Kosovës: Respektoni institucionet e drejtësisë

Ambasada amerikane në Prishtinë po përcjell punimet e Kuvendit të Kosovës kushtuar dënimeve të disa pjesëtarëve të UÇK-së nge EULEX-i e të konfirmuara edhe nga Gjykata e Apelit të gjykuar për krime lufte.

Periskopi.com Lajme

“Ne jemi duke e përcjell këtë çështje. Sundimi i ligjit është top prioritet i Ambasadës sonë në Kosovë. Respektimi i vendimeve të institucioneve të drejtësisë dhe principi që të gjithë të jenë të barabartë para drejtësisë, janë esenciale në çdo demokraci”, ka thënë për KTV Michelle Schohn, zëdhënëse e Ambasadës amerikane.

Kuvendi

Nuk pajtohen as për draft-rezolutën për Nehat Thaqin

Nuk ka harmonizim të draft rezolutës mes partive politike pas debatit të djeshëm për arrestimin e Nehat Thaqit në Serbi.

Periskopi.com Lajme

Gëzim Kelmendi ka konfirmuar se takimi i grupit për harmonizim të rezolutës ka përfunduar dhe PDK e LDK nuk pajtohen me pikën që kërkohet ndërprerja e dialogut me Serbinë, raporton Koha

Nga ana tjetër, PDK e LDK pritet të dalin me një propozim të tyre por që nuk specifikohen kushtet.

Kujtojmë se vazhdimi i seancës ende nuk ka filluar megjithëse ishte paralajmëruar për orën 10:00. Njëjtë kishte ndodhur edhe dje kur seanca e jashtëzakonshme e thirrur për orën 14:00 nisi në orën 16:00.

Nehat Thaqi

S’ka deputetë, shtyhet votimi i Rezolutës për lirimin e Nehat Thaqit

Numri i pamjaftueshëm i deputetëve pjesëmarrës në seancën e jashtëzakonshme, ka ndikuar që Kuvendi i Kosovës të shtyjë miratimin e Rezolutës me të cilën do të kërkohej lirimi i menjëhershëm i Drejtorit rajonal të Policisë, Nehat Thaqi, i cili po mbahet nën masën e arrestit në Serbi.

Periskopi.com Lajme

Pas afër katër orë diskutimesh, deputetët vendosën që teksti i rezolutës të përpilohet nga një grup i deputetëve, në përbërje nga shumica e partive parlamentare.

Kurse votimi i saj, pritet të ndodhë të mërkurën, ngaqë të martën pjesëmarrja në seancë ishte tejet minimale.

Thaqi është arrestuar më 29 shtator në vendkalimin kufitar në Konçul dhe me vendimin e një gjykate të lartë në Nish, i është shqiptuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh.