Thyhet rekordi në NBA

Me tri ndeshjet e mbrëmshme, ka startuar sezoni i ri në ligën më të fortë të basketbollit në botë.

Periskopi.com Sporti

Ajo çka e ka bërë të veçantë këtë sezon janë numri i basketbollistëve joamerikan që paraqiten për ekipet e NBA ligës.

Këtë sezon do të paraqiten 113 basketbollistë të huaj duke u ngritur numri për 12 lojtarë më shumë, ndërsa vijnë prej 41 shteteve të ndryshme nga të gjitha kontinentet, transmeton Telegrafi.

Kanada prin me 11 basketbollistë, Franca ka dhjetë ndërsa Brazili me nëntë dhe Australia me tetë.

Ndërsa klubi që ka më së shumti lojtar të huaj ka Utah Jazz me shtatë basketbollistë ndërsa me nga gjashtë lojtarë janë Dallas Mavericks, Denver Nuggets, Oklahoma City Thunder, Orlando Magic, Philadelphia 76ers, San Antonio Spurs dhe Toronto Raptors.

Suarez thyen rekord

Sulmuesi Luis Suarez ka hyrë në histori të Kombëtares së Uruguajit.

Periskopi.com Sporti

29-vjeçari është bërë sulmuesi me më së shumti gola të realizuar në histori të eliminatoreve të Amerikës Latine për Kampionatin Botëror.

Këtë anëtari i Barcelonës e arriti në ndeshjen ndaj Kolumbisë, e cila përfundoi 2:2.

suki /Periskopi.com