Aksion i madh policor kundër kontrabandës me refugjatë

Kapet grupi i kontrabandistëve të refugjatëve. Aksioni në Bosnjë e Hercegovinë u organizua nga pjesëtarët e policisë kufitare, përveç Kroacisë dhe Turqisë, u përfshinë edhe policia nga Bullgaria, Serbia, Rumania, Hungaria, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Periskopi.com Lajme

Një grup i kontrabandistëve të refugjatëve, i cili u zbulua në një aksion ndërkombëtar në “Bosfor”, për gjashtë muaj nga Turqia deri në Bosnjë e Hercegovinë dhe Kroaci, në mënyrë të paligjshme bartën të paktën 100 emigrantë.

Për kontrabandën e tyre morën tre deri në pesë mijë euro për person. Bartën familje me fëmijë të vegjël, dhe rruga nga Turqia deri në Bosnjë zgjati dhjetë ditë.Gjatë muajve të hetimit është zbuluar se kanë përdorur kalimet në kufijtë me Serbinë dhe Malin e Zi dhe disa raste të emigrantëve që kanë arritur me aeroplan në aeroportin e Sarajevës.

Aksioni në Bosnjë e Hercegovinë u organizua nga pjesëtarët e policisë kufitare, përveç Kroacisë dhe Turqisë, u përfshinë edhe policia nga Bullgaria, Serbia, Rumania, Hungaria, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Shefi i BH-së, Adnan Kosovac, tha dje se kriminelët e organizuar kishin njerëzit e tyre në nëntë vende.

Në “Bosfor” të martën janë arrestuar katër shtetas të Bosnjës e dy njerëz nga Turqia, të cilët kishin një leje qëndrimi në Bosnjë dhe kanë kryer bastisje në disa lokacione në Sarajevë, Velika Kladusa dhe Capljina.

Një total prej 60 njerëzve u arrestuan si të dyshuar se janë pjesëtarë të një grupi kriminal që morën pjesë në rekrutimin dhe kontrabandimin e shtetasve turq.

Aksion i madh policor kundër kontrabandës me refugjatë

Kërcënon Turqia: Do të anulojmë marrëveshjet me BE-në për migrantët

Shefi i diplomacisë turke, Mevlut Çavushoglu kërcënoi sonte se vendi i tij do të anulojë marrëveshjen me BE-në për migrantët të muajit mars 2016, me të cilën në mënyrë dramatike është ulur kalimi i tyre në Evropë.

Periskopi.com Lajme

“Ne mund ta përmbyllim marrëveshjen njëanshëm. Ende nuk i kemi informuar bashkëbiseduesit tanë, gjithçka është në duart tona”, tha ai në një intervistë për TV Kanal 24, me rastin e tensioneve me disa vende të Unionit, transmeton KosovaPress.

“Tashmë mund të themi se nuk dëshirojmë ta zbatojmë më, ka marrë fund. Nuk ka nevojitet leja e askujt”, ka theksuar numri një i diplomacisë turke.

Ai ka kritikuar BE-në, se përkundër marrëveshjes, nuk ka lejuar liberalizimin e vizave për qytetarët turq.

Pothuajse 200.000 migrantë kanë arritur në ishujt grekë ndërmjet dhjetorit 2015 dhe fundit të shkurtit 2016, ndërsa në të njëjtën periudhë të një viti më vonë ishin vetëm 3.500.

Përveç liberalizimit të vizave, marrëveshja parashikon edhe ndihmën financiare për Ankaranë prej tre miliardë euro.

Marrëdhëniet e Turqisë dhe BE-së janë përkeqësuar për shkak të refuzimit të Holandës dhe Gjermanisë javën e kaluar që të lejojnë ministrat turq që në territorin e tyre të marrin pjesë në mitingjet e mbështetjes për zgjerimin e kompetencave për presidentin turk Recep Tayip Erdogan, për të cilën gjë në Turqi muajin e ardhshëm do të merret vendimi në referendum.

“Dorëzohet Trump”, ndryshon listën e shteteve me shumicë myslimane që do t’iu lejohet hyrja në SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, do të largojë Irakun nga lista e vendeve të cilat ishin paraparë që të gjendeshin në listën e vendeve të cilave do tu ndalohej udhëtimi për në SHBA.

Periskopi.com Lajme

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë ka thënë se urdhëri i ri do të mbante ndalesën prej 90 ditëve për udhëtim në SHBA, për qytetarët e gjashtë vendeve me shumicë myslimane – Irani, Libia, Siria, Somalia, Sudani dhe Jemeni.

Gjithsesi thuhet se Iraku është hequr nga “lista origjinale”, e publikuar më 27 janar.

Kjo për faktin se qeveria irakiane ka vendosur procedura të reja të “verifikimit dhe shpërndarjes së të dhënave”.

Gjithashtu kjo thuhet të ketë ardhur edhe për shkak të bashkëpunimit të këtij vendi me Shtetet e Bashkuara në luftë kundër militantëve të ISIS-it.

Zyrtari i Shtëpisë së Bardhë ka thënë se urdhri i ri ekzekutiv, të cilin presidenti republikan pritet të nënshkruajë të hënën, gjithashtu siguron që dhjetëra mijëra banorë ligjorë të përhershëm në Shtetet e Bashkuara – ose mbajtësit e GreenCard – nga vendet e listuara nuk do të preken nga ndalimet e udhëtimit. /Telegrafi

Kështu i kujton fotografi i Obama’s refugjatët nga Kosova (Foto)

Pete Souza, fotografi zyrtar i ish-presidentit amerikan Barack Obama, së fundmi ka postuar disa fotografi duke kujtuar luftën dhe refugjatët nga Kosova.

Periskopi.com Lajme

Ai ka shkruar se këto fotografi i ka kthyer në rrjetet sociale pas diskutimeve të shumta që po bëhen së fundmi, si rrjedhojë e vendimit të presidentit të ri Donald Trump për moslejimin e hyrjes së refugjatëve nga shtatë shtete islame.

“Në mes të dy periudhave sa isha në Shtëpinë e Bardhë, kam pasur karrierë të ndarë si fotograf i lirë dhe si fotograf në Washington i ‘Chicago Tribune’.

Të dy këto eksperienca jetësore më dhanë perspektivë të ndryshme në fotografim në Shtëpinë e Bardhë gjatë administrimit të Obamas. Ka shumë lajme së fundmi për refugjatët.

Edhe pse duhet të pranojmë që nuk është njëjtë si sot, për pak kohë kisha bërë dokumentimin e krizës së refugjatëve nga Kosova në fund të viteve 90. Po i postoj disa fotografi nga mbulimi im në Maqedoni ku përfunduan shumë shqiptarë pas dëbimit nga shteti i tyre”, ka shkruar ai.

rr_1486627073-8329122

r_1486627076-8177001

Fotografimi i refugjatëve Kosovarë përvoja më e mirë e fotografit të Obama’s

Pete Souza, është fotografi i cili i qëndroi pranë ish – presidentit të Amerikës, Barack Obama dhe kapi çdo moment të tij gjatë mandatit presidencial.

Periskopi.com Uncategorized

Por, kjo nuk ishte përvoja e tij e vetme gjatë karrierës si fotograf, shkruan gazetametro.net.

Ai, kishte punuar edhe në Uashington si fotograf i “Chicago Tribune”,  por edhe si fotograf i pavarur. E gjatë asaj kohe atij i kishte rënë të fotografojë kosovarët të cilët linin vendin e tyre gjatë luftës në vitin 1999.

Souza, këtë përvojë e quan si më të mirën gjatë karrierës së tij si fotograf.

Kështu e kujton edhe sot përmes publikimit të disa fotografive në rrjetin social Instagram, shkruan gazetametro.net.

“Nuk ka shumë lajme këto ditë në lidhje me refugjatët. Edhe pse sot padyshim nuk është njëjtë , unë kam bërë  për pak kohë dokumentin e krizës së refugjatëve të Kosovës në fund të vitit 1990”, shkruan Souza në instagram.

“Unë do të postoj disa foto nga mbulimi im në Maqedoni, ku shumica e shqiptarëve etnikë përfunduan atje, pasi u dëbuan nga vendi i tyre”, përshkruan njërën prej fotografive Souza.

 

 

Refugee camp at old airfield for ethnic Albanians displaced from Kosovo. See previous posts.

A photo posted by Pete Souza (@petesouza) on

Kosovo refugees. See previous post for more details.

A photo posted by Pete Souza (@petesouza) on

Clinton kundër Trumpit: Kështu nuk jemi ne

Ish-kandidatja demokrate për presidente të SHBA-së, Hillary Clinton, ka dalë kundër vendimit të presidentit të ri Donald Trump për ndalimin e imigrantëve nga shtetet arabe.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka përkrahur protestuesit në vend duke thënë se ata po mbrojnë Kushtetutën e Amerikës.

“Qëndroj me njerëzit e mbledhur sot në vend që po mbrojnë vlerat dhe Kushtetutën tonë. Kështu nuk jemi ne”, ka shkruar ajo në Twitter.

Perandoria Romake ra si pasojë e keqmenaxhimit të krizës me refugjatë

Vendimi i Donald Trumpit për t’i ndaluar refugjatët nga Siria dhe nga gjashtë shtete tjera me shumicë myslimane për të hyrë në SHBA, meriton një mësim historie.

Periskopi.com Lajme

Ka shumë arsye pse njerëzit e kanë kritikuar këtë veprim, por një prej mësimeve më të fuqishme mund të vijë nga historia antike.

Një artikull në “Quartz” sqaron se si mungesa e trajtimit të duhur ndaj një krize me migrantë rrëzoi Perandorinë Romake. Dhe kjo ngjarje ngjason shumë me ngjarjet që po ndodhin në botë tani.

Fillimi i fundit të Perandorisë Romake zakonisht i referohet vitit, dhe një beteje epike në Adrianopojë në mes të Perandorit Flavius Julius Valens Augustus dhe popullit gjermanik, gotëve (të cilët romakët i menduan si ‘barbarë’), transmeton Koha.net.

Por si ndodhi që një perandori, që me sukses kishte pushtuar dhe menaxhuar burimet e veta, të shkatërrohej?

Kriza me refugjatë

Dy vjet para ngjarjeve në Adrianopojë, gotët, që jetonin në atë që tani njihet si Evropë Lindore, u detyruan të largoheshin nga territori i tyre nga pushtuesit hunë (me prejardhje nga Kaukazi dhe Azia Qendrore).

Të përbërë nga dy grupe politike – Tervingi dhe Greuthungi – dhe të shpërbërë nga lufta, gotët udhëtuan nëpër Evropë. Ata po iknin nga lufta sikurse po bëjnë sot sirianët.

Ata përfunduan në Traki, afër lumit Danub, ku Perandori Valens dërgoi një ushtri të vogël për t’i përshëndetur ata. Fillimisht, ata u panë si aset nga romakët, dhe synuan t’i asimilonin.

Por sjellja e tyre ndaj gotëve se ata ishin barbarë, në fund mbizotëroi. Zyrtarët përgjegjës për menaxhimin e imigrantëve ishin të korruptuar, dhe i konsideruan gotët vetëm si një mjet për shfrytëzim dhe për të përfituar nga ta. Varfëria dhe sëmundjet u bënë shoqërues të gotëve, dhe administratorët romakë “detyruan gotët e uritur skajshmërisht t’i shkëmbejnë fëmijët e tyre [të cilët do të bëheshin skllevër] për ushqim për qentë”, sipas historianit Ph.D. W. Bradford Smith.

Lufta

Ekuilibri i ekzistencës u prish kur mbreti i Tervingit, Fritigern, u zu rob gjatë një banketi romak – taktikë e përdorur shpesh për të kontrolluar grupet ‘barbare’.

Tensionet u ngritën, dhe, edhe pse romakët i kuptuan gabimet e tyre dhe e liruan mbretin, ishte shumë vonë – lufta kishte filluar.

Dy grupet gote, të bashkuar për shkak të trajtimit që kishin nga Roma, luftuan kundër një ushtrie të papërgatitur romake – dhe fituan.

Natyrisht se nuk është analogjia e përkryer. Migrantët e sotëm jo medoemos do të ngrihen tani për tani. Por historianët ka kohë që thonë se: “një politikë e mëshirshme dhe përfshirëse mund të kishte parandaluar rrjedhën e ngjarjeve që paralajmëruan në fillimin e fundit të Perandorisë Romake”.

Apo me fjalë tjera, historia na mëson se është më mirë t’i trajtosh refugjatët me humanizëm dhe dhembshuri.

BE: Shumë fëmijë refugjatë, në duart e kontrabandistëve

Avramopoulos u bëri thirrje vendeve anëtare të Bashkimit për të bërë më shumë për të ndaluar trafikimin e fëmijëve emigrantë të pashoqëruar nga të rriturit

Periskopi.com Lajme

Komisari për Migrim, Dimitris Avramopulos, paralajmëroi se shumë fëmijë emigrantë kanë rënë në duart e kontrabandistëve dhe trafikantëve, madje shumë prej tyre janë abuzuar seksualisht.

Për këto arsye Avramopoulos u bëri thirrje vendeve anëtare të Bashkimit për të bërë më shumë për të ndaluar trafikimin e fëmijëve emigrantë të pashoqëruar nga të rriturit.

Përndryshe, këta fëmijë do të jenë në rrugët e qyteteve evropiane, paralajmëroi ai, duke folur në një konferencë në Maltë, pasi ministrat e brendshëm të BE-së diskutuan për krizën e emigrantëve, transmetojnë mediat franceze, përcjell albinfo.ch.

Avramopulos, atdheu i të cilit, Greqia, është goditur rëndë nga vala e refugjatëve dhe emigrantëve që u larguan nga lufta në Siri dhe vende të tjera, ka thënë se vendet anëtare të BE-së “duhet të marrin përgjegjësi”.

“Disa politikanë janë të mirë në retorikë, por jo me vepra”, përfundoi ai.

Të dhënat e BE-së tregojnë se në vitin 2015 rreth 90 mijë fëmijë të pashoqëruar kanë hyrë në Evropë dhe agjencia e policisë evropiane “Europol” një vit më parë tha se rreth 10.000 fëmijë të emigrantëve janë zhdukur, duke paralajmëruar se shumë fëmijë mund të kenë rënë në duart e trafikantëve.

 

 

BE: Shumë fëmijë refugjatë, në duart e kontrabandistëve

 

…..

 

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro

Shpenzimet për integrimin e refugjatëve në vitin e kaluar arritën në 2.1 miliardë euro

Periskopi.com Lajme

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro në vitin 2016, sipas edicionit evropian “Politico”, duke cituar të dhëna nga Ministria e Financave, shkruan albinfo.ch.

Shumica e fondeve, 9.3 miliardë euro, janë ndarë nga autoritetet lokale.

Shpenzimet për integrimin e refugjatëve në vitin e kaluar arritën në 2.1 miliardë euro.

Sipas qeverisë në Berlin në vitin 2016 kanë kërkuar azil në Gjermani 280 mijë njerëz, që është dukshëm më pak se 890 mije refugjatë që kanë hyrë në vend në vitin e kaluar.

Berlini planifikon në vitin 2017 të shpenzojë 21.3 miliardë euro që do të dedikohen për çështje të migrimit.

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro

 

….

Merkel kritikon Trump për ndalimin e emigrantëve, i ka dy fjalë për të

Angela Merkel ka kritikuar urdhrin ekzekutiv të Donald Trump për ndalimin e emigracionin nga disa vende me shumicë myslimane, duke thënë se është "e pajustifikueshme të vësh njerëzit për shkak të prejardhjes apo besimit, nën dyshime të përgjithshme kombëtare, për të luftuar terrorizmin.

Periskopi.com Lajme

Një zëdhënës i kancelares Merkel tha se udhëheqësja gjermane beson se ndalimi i tyre është i gabuar, shkruan “The Independent”.

Agjencia e lajmeve gjermane “DPA” citoi zëdhënësin e zonjës Merkel, Steffen Seibert që  thoshte: “Ajo është e bindur se lufta e nevojshme kundër terrorizmit nuk e justifikon vënien e njerëzve nga një origjinë ose besim i caktuar nën dyshime të përgjithshme”.

Zonja Merkel dhe zoti Trump folën në telefon të shtunën për herë të parë që prej inaugurimit të tij.

Kancelarja gjermane ka mirëpritur shumë se një milion refugjatë në vend, shumë prej të  cilëve i iknin luftës nga Siria dhe Iraku. /SYRI.net

IOM dhe UNHCR: SHBA të pranojë refugjatët

Agjencia e OKB për emigrantët dhe Organizata Ndërkombëtare për Migrimin i bënë thirrje administratës Trump që të vazhdojë t’u ofrojë azil njerëzve që i largohen luftës dhe persekutimit.

Periskopi.com Lajme

Në një komunikatë të përbashkët, dy organizatat me bazë në Gjenevë, shkruajnë se nevojat e refugjatëve dhe migrantëve në botë nuk kanë qenë kurrë më të mëdha dhe programi i amerikan i zhvendosjes së tyre është një prej më të rëndësishmëve në planet.

IOM dhe UNHCR thanë se mbeten të angazhuara për të punuar me administratën amerikane për programet zhvendosjes së sigurt dhe ato të emigracionit, shkruan Top Channel.

“Ne besojmë se refugjatët duhet të trajtohen njësoj përsa i takon mbrojtjes dhe ndihmës, po ashtu edhe për mundësitë e vendosjes në vende të tjera, pavarësisht fesë, kombësisë apo racës” – shkruhet në komunikatë.

Vitin e shkuar SHBA pranoi rreth 25 000 refugjatë që i largoheshin konflikteve dhe dy agjesitë thanë se shpresojnë që Uashingtoni të vazhdojë në rolin e tij udhëheqës në këtë drejtim.

Idlib, refugjatët sirianë në dimër pa ushqime dhe nxehje

Në 160 tenda jetojnë rreth 200 familje siriane. Baltë, dimër, mungese e ushqimit dhe nxehjes janë vetëm disa nga problemet me të cilat ballafaqohen çdo di

Periskopi.com Lajme

ë

Refugjatët në vendbanimin me tenda Hirbet el-Coz në perëndim të qytetit sirian Idlib, me ardhjen e dimrit po përballen me kushte të vështira jetese, raporton Anadolu Agency (AA).

Në 160 tenda jetojnë rreth 200 familje siriane. Baltë, dimër, mungesë e ushqimit dhe nxehjes janë vetëm disa nga problemet me të cilat ballafaqohen çdo ditë.

Halil Abu Bara (58) është një nga banorët e vendbanimit me tenda. Ai thotë se në Hirbet al-Coz ka ardhur nga Jebel Ekrada.

Ebu Bara tha se ditët e dimrit janë duke i kaluar me shumë vështirësi. Fëmijët, siç tregon, në shkollë shkojnë nëpër baltë ndërsa tenda ku është vendosur e tërë familja nuk kanë nxehje.

Ebu Bara tha se atyre u mungon edhe ushqimi.

“Rrugët janë krejtësisht në baltë, prandaj kemi problem për të sjell bukën në vendbanimin me tenda. Ne nuk kemi as nxehje”, tha siriani 58-vjeçar.

Për shkak të shiut dhe baltës nuk kanë kushte për të mbledhur dru. Abu Bara u bën thirrje të gjithë njerëzve që t’u ndihmojnë, pasi çdo ndihmë është e mirëseardhur.

Evropa nuk i duron kritikat e Trumpit për kancelaren Merkel

Kritikat e Donald Trump për Angela Merkel, nuk mund t'i tolerojë Evropa, thotë ministri francez i Financave.

Periskopi.com Lajme

Michael Spain, iu referua kritikave të Trump për Angela Merkel, për te cilën tha se “ka gabuar kur ka hapur kufijtë për refugjatët”.

“Sa më shumë që bën deklarata te tilla zoti Trump, aq më shumë u largohet evropianëve”, tha ai, shkruan Independent.

Trump e ka përshkruar si “gabim katastrofik” politikën e Merkelit për refugjatët./Periskopi

Trump thotë se Merkel bëri “gabim katastrofal” me politikën për refugjatë

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump i ka thënë “Times of London” se kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë një “gabim katastrofal” me politikën e saj që la një valë prej miliona refugjatësh të hynin në vendin e saj.

Periskopi.com Lajme

“Mendoj se ajo bëri një gabim shumë katastrofal dhe ky gabim ishte pranimi i gjithë këtyre ilegalëve”, shkruan “Times” përmes Twitterit, duke cituar Trumpin të ketë thënë në intervistë.

E tmerrshme se si mbijetojnë refugjatët në Beograd (Foto)

Refugjatët në Beograd kanë mbetur në gjendje të tmerrshme.

Periskopi.com Lajme

Madje në këto ditë acari ata po mundohen në të gjitha mënyrat të mbijetojnë.

Në një fotografi që po qarkullon nëpër rrjete sociale shihet një nga ta teksa pastrohet. Gjendja aty duket e tmerrshme, raport Periskopi

Fotografia është realizuar në një depo ku janë strehuar shumë refugjatë.

Vetëm pak ditë më parë, organizata Human Rights Watch ka kritikuar Serbinë për trajtimin që po ju bënë refugjatëve.

HRW thoshte se përderisa Serbia po përgatitet për të festuar Krishtlindjen Ortodokse, shumë refugjatë në këtë shtet dhe në Hungarinë fqinje janë duke jetuar në kushte të mjerueshme.

Kjo organizatë thotë se refugjatët në Serbi po qëndrojnë në të ftohtë, duke shpresuar që të mbijetojnë. / Periskopi

 

refugjatet ne Serbi

Numri i refugjatëve të vdekur arrin pikun, flukset nuk kanë të ndalur

Numri i emigrantëve të padokumentuar që janë mbytur në detin Mesdhe në tentativë për të arritur Evropën ka shkuar në 5 mijë, numri më i lartë ky sipas Kombeve të Bashkuara.

Periskopi.com Lajme

Vetëm ditën e enjte rreth 100 persona humbën jetën pasi gomonet e tyre u mbytën në brigjet e Italisë.

Një zëdhënës i Agjensisë së OKB për Refugjatët tha se rritja e vdekjeve është alarmante dhe praktika e dërgimit të mijëra emigrantëve në të njëjtën kohë e bën shumë të vështirë punën e ekipeve të ndihmës që të shpëtojnë të gjithë.

OKB i ka bërë thirrje Brukselit që të gjejë mënyrat ligjore për të shmangur këto tragjedi në det të hapur./ Top Channel

Kapen dy kosovarë: Kanë trafikuar 9 refugjatë në Gjermani

Dy meshkuj 37 dhe 44 vjeçarë sipas akuzës nga janari i vitit 2015 kanë trafikuar nëntë persona duke i sjellë nga Çekia në Gjermani. Për këtë shërbim ata kanë kërkuar të holla deri në 1000 euro për person

Periskopi.com Lajme

Policia e Berlinit ka zbuluar një grup trafikuesish të qenieve njerëzore dhe me këtë rast ka arrestuar dy persona të dyshimtë. Të hënën janë bastisur dy banesa në Spandau dhe në Reinickendorf, bën të ditur Policia Federale, shkruan agjencia gjermane e lajmeve dpa. Në aksion ka marrë pjesë edhe një komando speciale e policisë.

Dy meshkuj 37 dhe 44 vjeçarë sipas akuzës nga janari i vitit 2015 kanë trafikuar nëntë persona duke i sjellë nga Çekia në Gjermani., transmeton albinfo.ch. Për këtë shërbim ata kanë kërkuar të holla deri në 1000 euro për person.

Gjatë bastisjeve të bëra, policia ka gjetur dokumente të falsifikuara nga Kroacia, Sllovenia dhe Zvicra si dhe një armë zjarri dhe municion.

Dy të dyshuarit fillimisht janë lëshuar të lirë ndërkohë që hetimet ndaj tyre vazhdojnë.

Kapen dy kosovarë: Kanë trafikuar 9 refugjatë në Gjermani

Ndodh edhe kjo, në Gjermani ndërtohet mur kundër refugjatëve

Në qytetin Mynih të Gjermanisë me qëllim që popullsia lokale mos të shqetësohet nga zhurma e refugjatëve është ndërtuar një mur i ngjashëm me Murin e Berlinit, raporton.

Periskopi.com Lajme

Në lajmet e mediave vendase, pretendohet se qëllimi i murit të gjatë 100 metra dhe i lartë 4 metra, i ndërtuar 25 metra larg konviktit të refugjatëve që gjendet në lagjen Neuperlach Süd të qytetit Mynih ku jetojnë 55 mijë persona është që banorët në rrethinë të mos shqetësohen nga zhurmat, raporton AA

Në kampin me kapacitet prej 160 persona në përgjithësi do të jetojnë refugjatë të rinj dhe për shkak kësaj banorët kanë dërguar kërkesë përmes të cilës kanë kërkuar të ndërtohet një mur në mes të kampit dhe zonës së banimit.

Ndërtimi i një murit të tillë në Gjermani 27 vjet pas rënies së Murit të Berlinit ka shkaktuar reagime. Zyrtari lokal Neuperlach Süd, Guido Bucholtsz ka deklaruar se “Kur e pashë për herë të parë murin jam trishtuar. Me të vërtet kjo është shumë qesharake.” Bucholtsz njoftoi se muri i ndërtuar me vendimin e qeverisë shtetërore nuk pranohet pozitivisht nga qeveria lokale.

Bëhet e ditur se muri afër mbarimit të ndërtimit, përves në Gjermani ka shkaktuar kritika edhe në vende të ndryshme.

Theksohet se muri në Mynih është 40 centimetra më i lartë në krahasim me Murin e Berlinit i ndërtuar në 1961 dhe i rrënuar në vitin 1989.

 

Mavraj tregohet i madh me refugjatët sirianë (Foto)

Mbrojtësi kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Mërgim Mavraj, ka treguar edhe një herë shpirtin human.

Periskopi.com Sporti

Ai iu ka dalë në krah refugjatëve nga Siria, përmes një postimi në Facebook.

“Mos i trajto njerëzit me nënçmim dhe mos ec në tokë me mendjemadhësi, se Allahu nuk i do mendjemëdhenjtë̈, e mburracakët! Kuran 31:18”, ka cituar Kuranin Mavraj, përcjellë “Lajmi.net”.

Postimi i tij është shoqëruar me pëlqime dhe përgëzime të shumta nga fansat.

mavraj

Xavi dëshiron që fëmijet refugjatë të bëhen yje futbolli

Ish antari i Barcelonës dhe i kombtares spanjolle ka deklaruar se dëshiron dhe shpreson të ndimojë fëmijët refugjatë që gjenden në Jordan.

Periskopi.com Sporti

Xavi ishte i ftuar nga Baqqa në kampin e refugjatëve si një ambasador i Generation Amazing ku deklaroi: “Generation Amazing është një ndër organizatorët e Kupes së Botës 2022 që për qëllim ka të përmirsojë jetë e fëmijëve, refugjatëve dhe migrantëve që punojnë në Katar dhe shtetet partnere. Gjatë kohës sa qëndrova në kamp pashë dhe dëgjova shumë të rinj të motivuar dhe të përkushtuar për të arritur një jetë më të mirë përmes futbollit”, tha Xavi.

Futbolli është një sport i veçantë se si ai mund të bashkojë njerëzit dhë shoqëritë. Mund të ndërlidhë kultura dhë religjone.

xavi2 /Periskopi.com