Idlib, refugjatët sirianë në dimër pa ushqime dhe nxehje

Në 160 tenda jetojnë rreth 200 familje siriane. Baltë, dimër, mungese e ushqimit dhe nxehjes janë vetëm disa nga problemet me të cilat ballafaqohen çdo di

Periskopi.com Lajme

ë

Refugjatët në vendbanimin me tenda Hirbet el-Coz në perëndim të qytetit sirian Idlib, me ardhjen e dimrit po përballen me kushte të vështira jetese, raporton Anadolu Agency (AA).

Në 160 tenda jetojnë rreth 200 familje siriane. Baltë, dimër, mungesë e ushqimit dhe nxehjes janë vetëm disa nga problemet me të cilat ballafaqohen çdo ditë.

Halil Abu Bara (58) është një nga banorët e vendbanimit me tenda. Ai thotë se në Hirbet al-Coz ka ardhur nga Jebel Ekrada.

Ebu Bara tha se ditët e dimrit janë duke i kaluar me shumë vështirësi. Fëmijët, siç tregon, në shkollë shkojnë nëpër baltë ndërsa tenda ku është vendosur e tërë familja nuk kanë nxehje.

Ebu Bara tha se atyre u mungon edhe ushqimi.

“Rrugët janë krejtësisht në baltë, prandaj kemi problem për të sjell bukën në vendbanimin me tenda. Ne nuk kemi as nxehje”, tha siriani 58-vjeçar.

Për shkak të shiut dhe baltës nuk kanë kushte për të mbledhur dru. Abu Bara u bën thirrje të gjithë njerëzve që t’u ndihmojnë, pasi çdo ndihmë është e mirëseardhur.

Evropa nuk i duron kritikat e Trumpit për kancelaren Merkel

Kritikat e Donald Trump për Angela Merkel, nuk mund t'i tolerojë Evropa, thotë ministri francez i Financave.

Periskopi.com Lajme

Michael Spain, iu referua kritikave të Trump për Angela Merkel, për te cilën tha se “ka gabuar kur ka hapur kufijtë për refugjatët”.

“Sa më shumë që bën deklarata te tilla zoti Trump, aq më shumë u largohet evropianëve”, tha ai, shkruan Independent.

Trump e ka përshkruar si “gabim katastrofik” politikën e Merkelit për refugjatët./Periskopi

Trump thotë se Merkel bëri “gabim katastrofal” me politikën për refugjatë

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump i ka thënë “Times of London” se kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë një “gabim katastrofal” me politikën e saj që la një valë prej miliona refugjatësh të hynin në vendin e saj.

Periskopi.com Lajme

“Mendoj se ajo bëri një gabim shumë katastrofal dhe ky gabim ishte pranimi i gjithë këtyre ilegalëve”, shkruan “Times” përmes Twitterit, duke cituar Trumpin të ketë thënë në intervistë.

refugjatet ne Serbi

E tmerrshme se si mbijetojnë refugjatët në Beograd (Foto)

Refugjatët në Beograd kanë mbetur në gjendje të tmerrshme.

Periskopi.com Lajme

Madje në këto ditë acari ata po mundohen në të gjitha mënyrat të mbijetojnë.

Në një fotografi që po qarkullon nëpër rrjete sociale shihet një nga ta teksa pastrohet. Gjendja aty duket e tmerrshme, raport Periskopi

Fotografia është realizuar në një depo ku janë strehuar shumë refugjatë.

Vetëm pak ditë më parë, organizata Human Rights Watch ka kritikuar Serbinë për trajtimin që po ju bënë refugjatëve.

HRW thoshte se përderisa Serbia po përgatitet për të festuar Krishtlindjen Ortodokse, shumë refugjatë në këtë shtet dhe në Hungarinë fqinje janë duke jetuar në kushte të mjerueshme.

Kjo organizatë thotë se refugjatët në Serbi po qëndrojnë në të ftohtë, duke shpresuar që të mbijetojnë. / Periskopi

 

refugjatet ne Serbi

Numri i refugjatëve të vdekur arrin pikun, flukset nuk kanë të ndalur

Numri i emigrantëve të padokumentuar që janë mbytur në detin Mesdhe në tentativë për të arritur Evropën ka shkuar në 5 mijë, numri më i lartë ky sipas Kombeve të Bashkuara.

Periskopi.com Lajme

Vetëm ditën e enjte rreth 100 persona humbën jetën pasi gomonet e tyre u mbytën në brigjet e Italisë.

Një zëdhënës i Agjensisë së OKB për Refugjatët tha se rritja e vdekjeve është alarmante dhe praktika e dërgimit të mijëra emigrantëve në të njëjtën kohë e bën shumë të vështirë punën e ekipeve të ndihmës që të shpëtojnë të gjithë.

OKB i ka bërë thirrje Brukselit që të gjejë mënyrat ligjore për të shmangur këto tragjedi në det të hapur./ Top Channel

Kapen dy kosovarë: Kanë trafikuar 9 refugjatë në Gjermani

Dy meshkuj 37 dhe 44 vjeçarë sipas akuzës nga janari i vitit 2015 kanë trafikuar nëntë persona duke i sjellë nga Çekia në Gjermani. Për këtë shërbim ata kanë kërkuar të holla deri në 1000 euro për person

Periskopi.com Lajme

Policia e Berlinit ka zbuluar një grup trafikuesish të qenieve njerëzore dhe me këtë rast ka arrestuar dy persona të dyshimtë. Të hënën janë bastisur dy banesa në Spandau dhe në Reinickendorf, bën të ditur Policia Federale, shkruan agjencia gjermane e lajmeve dpa. Në aksion ka marrë pjesë edhe një komando speciale e policisë.

Dy meshkuj 37 dhe 44 vjeçarë sipas akuzës nga janari i vitit 2015 kanë trafikuar nëntë persona duke i sjellë nga Çekia në Gjermani., transmeton albinfo.ch. Për këtë shërbim ata kanë kërkuar të holla deri në 1000 euro për person.

Gjatë bastisjeve të bëra, policia ka gjetur dokumente të falsifikuara nga Kroacia, Sllovenia dhe Zvicra si dhe një armë zjarri dhe municion.

Dy të dyshuarit fillimisht janë lëshuar të lirë ndërkohë që hetimet ndaj tyre vazhdojnë.

Kapen dy kosovarë: Kanë trafikuar 9 refugjatë në Gjermani

Ndodh edhe kjo, në Gjermani ndërtohet mur kundër refugjatëve

Në qytetin Mynih të Gjermanisë me qëllim që popullsia lokale mos të shqetësohet nga zhurma e refugjatëve është ndërtuar një mur i ngjashëm me Murin e Berlinit, raporton.

Periskopi.com Lajme

Në lajmet e mediave vendase, pretendohet se qëllimi i murit të gjatë 100 metra dhe i lartë 4 metra, i ndërtuar 25 metra larg konviktit të refugjatëve që gjendet në lagjen Neuperlach Süd të qytetit Mynih ku jetojnë 55 mijë persona është që banorët në rrethinë të mos shqetësohen nga zhurmat, raporton AA

Në kampin me kapacitet prej 160 persona në përgjithësi do të jetojnë refugjatë të rinj dhe për shkak kësaj banorët kanë dërguar kërkesë përmes të cilës kanë kërkuar të ndërtohet një mur në mes të kampit dhe zonës së banimit.

Ndërtimi i një murit të tillë në Gjermani 27 vjet pas rënies së Murit të Berlinit ka shkaktuar reagime. Zyrtari lokal Neuperlach Süd, Guido Bucholtsz ka deklaruar se “Kur e pashë për herë të parë murin jam trishtuar. Me të vërtet kjo është shumë qesharake.” Bucholtsz njoftoi se muri i ndërtuar me vendimin e qeverisë shtetërore nuk pranohet pozitivisht nga qeveria lokale.

Bëhet e ditur se muri afër mbarimit të ndërtimit, përves në Gjermani ka shkaktuar kritika edhe në vende të ndryshme.

Theksohet se muri në Mynih është 40 centimetra më i lartë në krahasim me Murin e Berlinit i ndërtuar në 1961 dhe i rrënuar në vitin 1989.

 

mavraj1

Mavraj tregohet i madh me refugjatët sirianë (Foto)

Mbrojtësi kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Mërgim Mavraj, ka treguar edhe një herë shpirtin human.

Periskopi.com Sporti

Ai iu ka dalë në krah refugjatëve nga Siria, përmes një postimi në Facebook.

“Mos i trajto njerëzit me nënçmim dhe mos ec në tokë me mendjemadhësi, se Allahu nuk i do mendjemëdhenjtë̈, e mburracakët! Kuran 31:18”, ka cituar Kuranin Mavraj, përcjellë “Lajmi.net”.

Postimi i tij është shoqëruar me pëlqime dhe përgëzime të shumta nga fansat.

mavraj

xavi

Xavi dëshiron që fëmijet refugjatë të bëhen yje futbolli

Ish antari i Barcelonës dhe i kombtares spanjolle ka deklaruar se dëshiron dhe shpreson të ndimojë fëmijët refugjatë që gjenden në Jordan.

Periskopi.com Sporti

Xavi ishte i ftuar nga Baqqa në kampin e refugjatëve si një ambasador i Generation Amazing ku deklaroi: “Generation Amazing është një ndër organizatorët e Kupes së Botës 2022 që për qëllim ka të përmirsojë jetë e fëmijëve, refugjatëve dhe migrantëve që punojnë në Katar dhe shtetet partnere. Gjatë kohës sa qëndrova në kamp pashë dhe dëgjova shumë të rinj të motivuar dhe të përkushtuar për të arritur një jetë më të mirë përmes futbollit”, tha Xavi.

Futbolli është një sport i veçantë se si ai mund të bashkojë njerëzit dhë shoqëritë. Mund të ndërlidhë kultura dhë religjone.

xavi2 /Periskopi.com