messi-suarez-neymar

Barcelona do ta fitojë El Clasicon

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur për El Clasicon e nesërme.

Periskopi.com Sporti

Ish-trajneri i Barcelonës thotë se katalunasit janë në garë për ta fituar titullin.

Ai beson se ish-skuadra e tij do të fitojë nesër.

“Unë nuk mendoj se Barcelona ka pasur një fillim të keq të sezonit”, deklaroi Guardiola.

“Ata janë në garë për të fituar titullin dhe besoj se do të fitojnë nesër”, shtoi ai. /Periskopi.com

ozil

Ozil: As Barca as Reali, ky klub mund ta fitojë Ligën e Kampionëve

Mesfushori i Arsenalit, Mesut Ozil ka folur rreth Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Reprezentuesi i Gjermanisë shpreson të fitojë këtë trofe me skuadrën e tij.

“Unë mendoj se neve na ka munguar fati. Por, ne besojmë se tani mund të shkojmë tutje’, tha Ozil.

“Unë shpresoj që të fitojë Ligën e Kampionëve me Arsenalin, unë mendoj se ne kemi një ekip që mund të bëjë këtë. Ashtu si thashë, ne kemi nevojë për më shumë fat”, shtoi ai. /Periskopi.com

ronaldo-messi

Këto pritet të jenë formacionet e El Clasicos (Foto)

Barcelona nesër pret në shtëpi Real Madridin për të zhvilluar derbin më të madh të futbollit në botë.

Periskopi.com Sporti

Gazeta spanjolle ‘Marca’ ka zbuluar formacionet e mundshme të kësaj sfide tejet interesante. /Periskopi.com

barca-formacioni

reali-formacioni

jeniffer

El Clasico përmes yjeve, kush e mbështet Barcelonën e kush Real Madridin? (Foto)

Barcelona dhe Real Madrid do të takohen nesër në kuadër të La Ligas.

Periskopi.com Sporti

Padyshim që ballafaqimi më i fortë në botën e futbollit është mes këtyre dy ekipeve dhe është e natyrshme që tërheq për vete edhe shumë yje botërore të artit dhe kulturës.

Ndeshja e cila do të zhvillohet në stadiumin ‘Nou Camp’, do ta përcjellin edhe disa prej VIP-ave botëror të cilët janë fans të njërit apo tjetrit klub.

Telegrafi ju sjell disa prej tyre përmes fotografive.

bill-gates

Bill Gates tifoz i Barcelonës.

stallone

Sylvester Stallone tifoz i Real Madridit.

bryant

Koby Bryant tifoz i Barcelonës.

enrique-iglesias

Enrique Iglesias tifoz i Real Madridit.

jeniffer

Jeniffer Lopez mbështetëse e Real Madridit, ndërsa Shakira e Barcelonës.

barcelona

Superlajm për Barcelonën para El Clasico

Tifozët e Barcelonës kanë marrë një lajm shumë të mirë.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori Andres Iniesta do të jetë i gatshëm për El Clasicon e nesërme.

Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi katalunas.

Iniesta ishte dëmtuar më 22 tetor në ndeshjen kundër Valencias. /Periskopi.com

zidane

A ka favorit në El Clasico sipas Zidane?

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane ka folur para ndeshjes me Barcelonën.

Periskopi.com Sporti

Gjigandët e futbollit spanjoll takohen nesër me fillim nga ora 16:15, për të zhvilluar ndeshjen më derbi në futboll.

Trajneri i Los Blancos pranon se ndeshja e nesërme do të jetë mjaft e vështirë për skuadrën e tij, mirëpo thotë se në këtë përballje nuk ka favorit.

“Do të jetë një ndeshje e vështirë, shumë e vështirë. Kjo është normale, sepse ne do të luajmë kundër një rivali të madh. Ne jemi përgatitur mirë dhe jemi gati. Njerëzit duan të shohin një lojë të mirë dhe gjëja e rëndësishme është që të jenë të përqendruar në punën tonë. “, tha Zidane.

“Ne do të japim maksimumin si gjithmonë për të bërë një ndeshje të mirë. Nuk ka favorit në El Clasico. Shanset janë të barabarta 50 me 50”, shtoi ai. /Periskopi.com

luisenrique-cropped_pp4n7kvfn1z019zhiiud7rlzd

Enrique befason të gjithë para El Clasicos

Trajneri i Barcelonës, Luis Enrique ka befasuar me fjalët para derbit më të madh të futbollit në botë, El Clasico.

Periskopi.com Sporti

Nesër me fillim nga ora 16:15 takohen Barcelona dhe Real Madrid.

Trajneri i katalunasve, Luis Enrique nuk beson se fitorja e madrilenëve do të ishte përcaktuese për titullin në La Liga, pavarësisht se skuadra nga Bernabeu po prin bindshëm para Barcelonës në këtë rrugë.

“Jemi në xhiron e 14-të, Real Madrid mund të shkëputet në një avantazh edhe më të madh”, deklaroi Enrique.

“Por, rezultati nuk është përcaktues për titullin në La Liga”, shtoi ai. /Periskopi.com

zinedine-zidane-real-madrid

Zidane trajneri i vitit?

FIFA ka zbuluar listën e trajnerëve kandidatë për çmimin ‘trajneri i vitit’.

Periskopi.com Sporti

Në këtë listën gjendet Zinedine Zidane, i cili fitoi Ligën e Kampionëve me Real Madridin.

Gjithashtu edhe Fernando Santos, që ngriti trofeun e kampionatit evropian me Portugalinë si dhe Claudio Ranieri, i cili bëri një sezon të jashtëzakonshëm me Leicester Cityn duke u shpallur kampion i Ligës Premier.

Finalistët për trajnerin më të mirë të futbollit të femrave janë Jill Ellis i SHBA-së, Silvia Neid i Gjermanisë si dhe Pia Sundhage, trajnere e Suedisë. /Periskopi.com

ozil

Ozil: Dua që kjo skuadër të fitojë El Clasicon

Ozil ka folur për triumfuesin në ‘El Clasicon’ e parë të këtij sezoni e cila do të luhet nesër në orën 16:15 në ‘Camp Nou’.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori turko-gjerman uron të dyja skuadrat për këtë ndeshje, por shpreson se fitorja do t’i takojë ish-skuadrës së tij, Real Madrid.

“Të gjithë dëshirojnë të shohin këtë ndeshje pasi është një përballje gjigante që tërheq interes në mbarë botën. I uroj fat të dy skuadrave por logjikisht shkoj me shokët e mi te RealMadrid dhe uroj që ta fitojnë këtë betejë”, u shpreh Ozil. /Periskopi.com

reali-barca

Barcelona-Real Madrid, këto janë statistikat që duhet t’i dini

Nesër në orën 16:15 do të luhet “El Clasico” e parë për këtë sezon ku Barcelona do të presë në ‘Camp Nou’ skuadrën e Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

“Mundo Deportivo” ka publikuar statistikat e këtij derbi, shkruan Albeu.

– Në gjithë historinë e ‘El Clasicos’, Real Madrid ka fituar 93 ndeshje ndërsa Barcelona 91 përballje. “Los Blancos” udhëheq me 391 gola duke pësuar vetëm 379.

– Vetëm Alfredo Di Stefano ka shënuar më shumtë gola në ‘El Clasico’ (18), ndërsa Cristiano Ronaldo (16).

– Karim Benzema ka shënuar pesë gola në shtatë ndeshjet e fundit kundër Barcelonës, por vetëm një në Camp Nou.

– Lionel Messi është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në histori e ‘El Clasicos’ me 21 gola.

– Asnjë trajner i Barcelonës nuk ka humbur dy ndeshje radhazi në shtëpi përball Real Madridit.

– Real Madridi ka fituar në pesë nga nëntë përballjet e fundit me Barcelonën në të gjitha garat, duke përfshi edhe fitoren e fundit në Camp Nou (2-1), ndërsa ka humbur katër herë.

– Luis Suarez është i vetmi lojtar që ka shënuar dy gola kundër Keylor Navas si portier i Real Madridit.

– Zinedine Zidane mund të bëhet trajneri i parë për Real Madridin që fiton ndeshjet të njëpasnjëshme kundër Barcelonës, gjë që e bëri Miguel Munoz në vitin 1965 me katër fitore radhazi në të gjitha garat.

Luis Suarez of FC Barcelona during the Joan Gamper Trophy match between FC Barcelona and Leon F.C. at Camp Nou on august 18, 2014 in Barcelona, Spain(Photo by VI Images via Getty Images)

El Clasico, mungon Suarez

Tabloidi Goal ka përzgjedhur formacionin më të mirë të kombinuar ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo, në këtë formacion nuk ka vend për yllin e Barcelonës, Luis Suarez.

Ky i fundit u la jashtë këtij formacioni, pasi në sulm u përfshinë Lionel Messi dhe Neymar të Barcelonës si dhe Cristiano Ronaldo i Real Madridit.

Derbi më i madh në futboll zhvillohet nesër me fillim nga ora 14:15 në Camp Nou, ku Barcelona pret Real Madridit në kuadër të La Ligas. /Periskopi.com

suarezi

real madrid

Lajm tepër i keq për Realin para El Clasico

Gareth Bale u dëmtua ditë më parë dhe pritet të mungojë për një kohë të gjatë.

Periskopi.com Sporti

Është raportuar se rikthimi i uellsianit në fushë mund të ndodhë për dy ose tre muaj, mirëpo mediat spanjolle shkruajnë ndryshe.

Është eksperti i futbollit spanjoll, Guillem Balague, ai i cili ka thënë se 27-vjeçari pritet të mungojë për më gjatë, duke lënë të kuptohet se ai do të mungojë së paku për katër muaj.

Natyrisht, mungesa e Bale për Realin do të thotë shumë, pasi ai është një ndër futbollistët kryesor të kësaj skuadre bashkë me Cristiano Ronaldon. /Periskopi.com

reali1

Zbulohet formacioni i Real Madridit për El Clasico

Të shtunën në “Camp Nou”, Barcelona dhe Real Madrid do të përballen në duelin e parë të këtij sezoni të vlefshëm për javën e 14-të të La Ligës spanjolle.

Periskopi.com Sporti

E përditshmja sportive madrilène “AS” ka zbuluar formacionin e Real Madridit në betejën kundër Barcelonës, transmeton Albeu.

“Zinedine Zidane do të startoj me këtë formacion në Camp Nou: Keylor; Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo; Modric, Kovacic, Isco; Lucas Vázquez, Benzema dhe Cristiano Ronaldo”, shkruan “AS”.

mesut ozil

Konfirmohet, Ozil-Real Madrid

Mesut Ozil nuk e përjashton mundësinë e rikthimit te Real Madridi.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Arsenalit u largua nga madrilenët në vitin 2013 për rreth 50 milionë euro.

Ndërsa, kohëve të fundit nëpër media kanë qarkulluar shumë spekulime që e lidhnin atë me një rikthim në Bernabeu.

Por, ai i fryen edhe më shumë zjarrit, duke mos përjashtuar mundësinë e rikthimit te 11 herë kampioni i Europës.

“Rikthimi te Reali? Jam shumë i lumtur që luaj për një klub të madh si Arsenali, të cilët kanë tifozë të mahnitshëm dhe që tregojnë shumë dashuri”, tha Ozil.

“Jam duke shijuar jetën në Londër, por në futboll ju nuk e dini se çka do të ndodh. Do të shohim”, shtoi ai. /Periskopi.com

sipet-780x439

Talenti kosovar në prova tek Real Madridi

Futbollisti me prejardhje nga Kosova, por i lindur në Francë, Edi Kuka, i është nënshtruar të dielën provave me skuadrën e Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

Ai ishte shumë i emocionuar që ishte në prova në një skuadër shumë të madhe si Real Madrid, që ka fituar 11 herë Ligën e Kampionëve.

“Jam shumë i lumtur që do të marr pjesë në prova te Real Madridi. I përshëndes të gjithë fëmijët e Kosovës dhe lojtarët e Madrid Soccer Academy. Jam shumë optimist”, është shprehur djaloshi nga Kosova, shkruan albinfo.ch.

Futbollisti 12-vjeçar i cili u përzgjodh si më i miri në Kosovë do t’i nënshtrohet provave për dy javë dhe më pas skuadra mbretërore do t’i kthejë përgjigje nëse do të vazhdojë të jetë pjesë e kampionëve të Evropës.

 

reali1

Edhe djali i Zinedine Zidane shënon në fitoren e Real Madrid (Video)

Real Madridi ka mposhtur Leonesan në ndeshjen e vlefshme për Copa del Rey me rezultat 6:1

Periskopi.com Sporti

Reali nuk u paraqit me formacion startues por prap arriti të shënoj 6 gola.

Heroi i ndeshjes ishte Diaz i cili shënoi hattrickun e parë në karrierën e tij si profesionist.

Tjetër gjë që ra në sy është edhe goli i djalit të Zidane, Enzos dhe rikthimi te goli i James Rodriguez. Goli tjetër i Realit ishte autogol.

Golin e vetëm Leonesa e shënuan me anë të Gonzalez në minutën e 45.

ronaldo8

Real Madrid-Leonesa, një minutë heshtje në nder të viktimave të Chapeoense (Video)

Ka filluar takimi i dytë mes Real Madridit dhe Leonesas në Kupën e Mbretit.

Periskopi.com Sporti

Skuadrat kanë mbajtur një minutë heshtje në nder të viktimave të tragjedisë të Chapecoense.

Vlen të theksohet se nga 76 pasagjer që ishin në aeroplan, 71 prej tyre kanë vdekur. /Periskopi/

reali1

Formacionet zyrtare: Real Madrid-Leonesa

Më pak se një orë na ndajnë nga takimi në Kupën e Mbretit mes Real Madridit dhe Leonesas.

Periskopi.com Sporti

Ndeshje a parë mes këtyre ekipeve kishte përfunduar me rezultat 7-1 për Los Blancos, ndërsa më poshtë keni formacionet zyrtare.

Formacioni i Real Madridit: Casilla, Carvajal, Pepe, Nacho, Tejero; Casemiro, Odegaard, James; Isco, Mariano, Asensio.

Formacioni i Leonesa: Në pritje…

ozil

E pabesueshme, Ozil-Real Madrid

Ylli i Arsenalit, Mesut Ozil, raportohet se dëshiron rikthimin te Real Madridi.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori që u largua nga klubi spanjoll në drejtim të klubit londinez për 42.5 milionë funte, ka nisur bisedimet për vazhdimin e kontratës me Arsenalin, por ende nuk kanë përfunduar.

Sipas Marca, Ozili është penduar për largimin nga Madridi dhe është i hapur për një rikthim në Bernabeu, ku fitoi tre trofe, përfshirë edhe La Liga në sezonin 2011-12.

Kontrata aktuale e 28-vjeçarit skadon në verën e vitit 2018.

ronaldo

Ja çfarë ka bërë Ronaldo për Chapecoenses

Cristiano Ronaldo përpos që është një futbollist i përkryer, ai gjithmonë ka treguar se është edhe një njeri human.

Periskopi.com Sporti

Ka shumë njerëz që e quajnë ”egoist”, por ai gjithmonë e ka treguar të kundërtën – të paktën jashtë fushave.

Tani, Cristiano ka vendosur që të dhurojë 3 milionë euro për klubin e Chapecoenses që sot humbi pothuajse tërë skuadrën në një aksident ajror.