Xhavit Haliti i ‘vardiset’ Hardinajt

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i Parlamentit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike, Xhavit Haliti, ka thënë se shteti i Kosovës duhet t’ia paguaj të gjitha shpenzimet Ramush Haradinajt për këto katër muaj që ka qëndruar në Francë dhe po ashtu avokatët dhe shpenzime të tjera.

“Sa i përket shtetit të Kosovës unë shpresoj se të paktën qëndrimin e tij këtu, avokatët dhe shpenzimet e tjera t’i mbulojë”, ka thënë Haliti.

Ai e ka quajtur Haradinajn emblemë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Ramush Haradinaj duhet të pritet si një figurë emblematike e UÇK-së, dhe si një figurë që nuk i është nënshtruar askujt sa i përket luftës së UÇK-së dhe ata që kanë simpati për të, ithtarët e partisë së tij, duhet ta kenë parasysh se si të veprojnë. Vendimi për Haradinajn ka gëzuar çdo qytetarë të Kosovës, jo vetëm përse ka ndodhur ndaj një politikani të Kosovës, por ka ndodhur ajo që ka mund të konsiderohet përpjekja për ta njollosur UÇK-në dhe ky vendim tregon të kundërtën”, tha ai.

“Drejtësia franceze nuk e ka dënuar UÇK-në, por drejtësia franceze ka shqyrtuar një kërkesë që Serbia përmes Interpolit ta ndalojë Haradinajn. Serbia do të duhej t’i tërhiqte ato kërkesa, të mos i nxjerrë probleme edhe vet Europës me këto akuza”, tha Haliti.

 

Nikoliqi e quan Ramush Hardinajn kriminel, madje i shkruan edhe Francës

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic i ka dërguar letër presidentit të Francës, Francois Hollande, ku i tha se lirimi i Ramush Haradinajt me vendim të Gjykatës së Colmarit, tregon se “edhe kësaj radhe politika po e mundë drejtësinë”.

Nikolic, i tendosur nga vendimi i Gjykatës së Colmarit në Francë për lirimin e Ramush Haradinajt, i ka çuar letër Presidentit të Francës, Francois Hollande, në të cilën shpreh ‘shqetësimin e tij lidhur me lirimin e Haradinajt”, shkruan b92, transmeton Gazeta Express.

“Ne kemi kërkuar urdhrin e ekstradimit në bazë të dëshmive tona që i kemi ofruar, mirëpo tani jemi të tronditur thellësisht dhe për fat të keq, po shihet se nuk ka drejtësi për viktimat serbe. Gjykata e Colmarit e ka liruar sot një kriminel, dhe ky akt i autoriteteve franceze, mbetet i pandëshkuar”, ishte fillimi i letrës dërguar Presidentit francez.

 

Engel: Jam i lumtur që Ramush Haradinaj u lirua sot

Periskopi.com Lajme

Eliot Engel ka përshëndetur të enjten lirimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj nga gjykata franceze në Colmar, duke thënë se shpreson që ky veprim do të lejojë Prishtinën dhe Beogradin t’i kthehen punës së rëndësishme për normalizimin ndërmjet dy shteteve.

 “Jam i lumtur që ish-kryeministri I Kosovës, Ramush Haradinaj u lirua sot nga gjyakata franceze. Shpresoj se ky veprim do të lejojë Prishtinënë dhe Beogradin t’i kthehen punës së rëndësishme për normalizim ndërmjet dy shteteve”, thuhet në deklaratën për media të anëtarit të Komitetit për Punë të Jashtme, Eliot Engel.

Për më tepër, ai konsideron se nëse Serbia do të ishte serioze dhe e përkushtuar në normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, ajo nuk do të ndiqte Haradinajn, i cili dy herë është liruar nga gjykata ndërkombëtare.

Engel ka theksuar se Serbia duhet të dëshmojë se dëshiron të bashkohet me demokracitë e Evropës, ndërsa tërheq vërejtjen se duke pranuar armë të rrezikshme të avancuara nga Vladimir Putin, Beogradi është i angazhuar në një garë armësh i cili do të kërcënojë fqinjët e saj dhe pengon sigurinë e partnershipit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

‘Kthehen shkijet n’arkivole, nuk ka gjyq që më gjykon’ (Video)

Periskopi.com Lajme

Nëse e keni harruar, ua kujtojmë këngën e kushtuar komandantit Ramush Haradinaj.

Në kohën kur ai për të dytën herë u gjykua në Hagë, këngëtari Gold AG ia kushtuar një këngë atij.

Një këngë me një tekst goxha patriotike por edhe me fjalë ofenduese për serbët, për shkak të akuzave dhe krimeve që ata kanë bërë në Kosovë, transmeton Periskopi

Haradinaj është liruar më 27 prill, pas një urdhër-arresti nga Serbia, e që u ndalu nga drejtësia franceze që katër muaj.

Tekstin dhe videon mund t’i shihni më poshtë:

 

Ju qoj t’fala n’Shqiptari se ska qka m’ban mu TRIBUNALI

Se apet KOSOVEN teme e mbroj me gjak e nuk e fali

Se jom bir i kti veni luftoj kur m’thirr vatani

Gueril jom si Enveri si Shkelzeni e Luani

M’rriti kulla me KANUN jom djal prej DUGAGJINI

Na e lan t’part ni amanet pej shkive nuk na tremet syni

Ni pushk e maj n’dor se zemra don liri

Zoti m’fali si SHQIPTAR e kjo tok quhet SHQIPNI

Nale turrin o dushman se kom me veti ni DEQAN

Kthehen shkijet n’arkivola nisja kanges GLLOGJAN

Jom PRIZREN dhe GJAKOVË e kom PEJËN me RUGOV

MITROVICA osht e jona ta jap besen oj KOSOVË

E kom rrugen per MORIN armatim e kam TROPOJËN

Thuj armiqve ” MIR SE VIN ” se me BARUT ja mushi gojen

Ni allti e ni sharki hala n dor e ka SHQIPTARI

Cofni shkije n’Beograd se HARADINAJ o ktu pari

 

Reff:[2x]

Jooo nuk ka gjyq qe m gjykon

Me prit o vendi im

Se n’zemer po me vlon

NI KOSOVË ME DUGAGJIN

 

N’ket jet mat mire a ka se me ra per venin ton

Kom me veti t’ri e t’reja jena bashk ni bataljon

Vjen LLAPI me GOLLAK e DRENICA me REQAK

Qohet SHKUPI E LUGINA me GILAN e KARADAK

Pi TETOVE e n’BOLETIN e kem ni komb e ni qendrim

Knojn trimat naper male nuk jetohet n’okupim

I kom gjall more Armik me PASHTRIK e KAQANIK

ILIRIDA qohet n’kam jom SHQIPTAR dej n’SELANIK

Kto fjal qe i thom mos i harro pash mu o vlla

Dije djemt e DUGAGJINIT nuk e dojn jeten me shka

E boj SHIPNIN NATYRALE se kerkun se du kufinin

Nese vdes mos um kaj amanet po jav la gjinin

SHQIPONJA n’zemer jeton mrena naper gjak

KUQ E ZI SHIPTAR me emer si me dek se mdoket pak

Nese mes pa armantim dije plum e boj gurin

AMANET TA LO KOSOV RUMA GJUHËN E FLAMURIN

 

Reff:[5x]

Jooo Nuk ka gjyq qe m’gjykon

Me prit o Vendi im

Se n’zemer po me vlon

Ni Kosove e Dukagjin

Haradinaj e ripërsërit: Nëse ekstradohem, Serbisë i përsëritet 1999-ta

Periskopi.com Lajme

Ramush Haradinaj ka qenë optimist për vendimin e gjykatës. Ai ka qenë i qetë për nivelin e drejtësisë franceze, por jo edhe për atë serbe, ka thënë gazetari i Klan Kosovës, Kushtrim Sadiku në një lidhje direkte nga Strasbourg i Francës.

Ai më tutje ka theksuar se në një bisedë që ka zhvilluar me kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haradinaj i ka thënë se nëse ndodh që të ekstradohet, Serbia – që qeveriset nga bijtë e Sllobodan Millosheviqit – do ta marrë përgjigjen e njëjtë që e ka marrë më 1999.

I bindur në lirimin e Haradinajt është shprehur edhe zyrtari i AAK-së, Avni Arifi, i cili ka nënvizuar se për këto akuza ish-gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është shpallur i pafajshëm nga Tribunali i Hagës.

“Nuk ka asnjë arsye që të mos besojmë që Ramush Haradinaj do të kthehet nesër në Kosovë. Drejtësia për të është drejtësi për Kosovën”.

Vjen paralajmërimi i veteranëve të UÇK-së, nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

Periskopi.com Lajme

Kanë kaluar pothuajse katër muaj prej kur lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është duke qëndruar në Francë, pasi kjo e fundit e ndaloi me urdhër-arrest të Serbisë.

Vendimi përfundimtar për lirimin ose ekstradimin e Haradinajt, pritet të merret ditën e nesërme më 27 prill nga Gjykata e Apelit në Colmar të Francës, shkruan lajmi.net.

Serbët të cilët po e akuzojnë Haradinajn për krime të kryera gjatë luftës së viteve 1998-1999, po presin ekstradimin e tij në Serbi.

Mirëpo nëse merret një vendim i tillë atëherë në Kosovë pritet të destabilizohet situata.

Ashtu siç paralajmëroi ditë më parë vëllai i liderit të AAK-së, Daut Haradinaj  u shpreh njëjtë edhe kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati.

Edhe pse shpreson në lirimin e Haradinajt, Gucati ka thënë për lajmi.net se nëse ndodhë e kundërta atëherë situata do të eskalojë në gjithë Ballkanin.

“Nuk mendoj se do të ekstradohet gjenerali për në Serbi, ne nesër presim vendim pozitiv ai e ka dëshmuar në Tribunalin e Hagës pafajësinë e tij. Këto janë akuza të fabrikuara prej Serbisë dhe prej paramilitarëve serb. Unë shpresoj dhe besoj se shumë shpejt ai do të kthehet. Lutem të mos ndodh e kundërta sepse situata jam i bindur që do të eskalojë. Kjo do të jetë destabilizim jo vetëm i Kosovës por i tërë Ballkanit, në Preshevë, Maqedoni  etj., situata mund të eskalojë”, ka thënë ai.

Sipas tij, gjithë ky proces ndaj Haradinajt ka qenë i padrejtë. Gucati shpreson që Haradinaj të kthehet tek familja dhe shokët e tij, duke potencuar se nuk dëshiron të ndodhë më e keqja.

Qeveria e la në lloç Ramush Haradinajn

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës, deri tash nuk e ka dhënë asnjë cent për të mbuluar shpenzimet e avokatëve, të cilët e kanë mbrojtur Ramush Haradinajn në Francë.

Kështu ka deklaruar për TV Dukagjini kryetari i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Prishtinë, Avni Arifi.

 Sipas tij, Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) kishte premtuar me 12 janar, se do t’i mbulojë shpenzimet e mbrojtjes së Haradinajt, i cili po gjykohet në Francë, në bazë të një flet-arresti ndërkombëtar, të lëshuar nga Serbia.

 “Deri më tani, Haradinaj të gjitha shpenzimet i ka mbuluar nga xhepi i tij. Ndihma e vetme, ka ardhur nga bashkatdhetarët tanë në diasporë”, ka shtuar Arifi.

 Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili më herët kishte thënë që Qeveria do përkujdeset për shpenzimet e avokatëve tashti sërish ka thënë për RTV Dukagjini se janë duke punuar që ta propozojnë në qeveri një shumë përmes se cilës do t’i ndihmohet Haradinajt, ku më pas Qeveria do të merret më këtë çështje.

 

 

 

Haradinaj: Të shkohet në zgjedhje, mos të torturohet populli

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, beson se vetëm zgjedhjet e reja mund ta riparojnë gjendjen aktuale në vend.

Ai ka vlerësuar se gjendja ekzistuese çdo ditë e më shumë po bëhet më e rëndë.

Në një intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se shkuarja në zgjedhje të parakohshme është pjekuri politike.

Haradinaj, i cili po mbahet padrejtësisht në Francë që disa muaj, në bazë të një fletarrestimi serb, është shprehur i bindur se Gjykata e Colmarit më 27 prill do ta refuzojë kërkesën e Serbisë për ekstradim dhe do ta lirojë atë.

Ai ka thënë se kërkesa e palës serbe është e padrejtë dhe e motivuar politikisht.

“Kjo kërkesë është thjesht përndjekje ndaj meje dhe nuk ka të bëjë asgjë me ligj”, ka thënë Haradinaj.

PDK i ‘vardiset” AAK-së

Periskopi.com Lajme

Deputeti i ‘pavarur’ sië e quan ai veten, e që ende është pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës, Shaip Muja, i cili në vazhdimësi ka kritikuar matjen e territorit në marrëveshjen e Demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi, në emisionin Kontakt në Tribuna Channel, thotë se vetëm Ramush Haradinaj, kishte kauzë të vërtetë shpirtërore.

“Përveç një kauze të vërtetë shpirtërore që ka Haradinaj, të tjerët kanë bërë politikë. Ne jemi dy deputet unë nda PDK dhe Shpejtim Bulliqi nga LDK, kemi mbledhur fakte që ne humbin 82 kilometra katrorë”, tha Muja në Kontakt.

Muja kritikoi edhe kryeministrin Isa Mustafa, i cili sipas tij, do të duhej që këtë marrëveshje ta negocionte sërish me Malin e Zi.

Mustafa flet për Haradinajn, nuk fajëson Serbinë por Francën

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se është sjellje e padrejtë ndaj zotit Haradinaj dhe është një nënshtrim i padrejtë i Francës ndaj Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Mustafa në televizionin publik ka deklaruar se drejtësia franceze duhet të merr vendim të drejt dhe zoti Haradinaj të lirohet sa më shpejt.

“Duhet të ndalet ky proces i padrejtë. Duhet të ndërpriten këto forma që Serbia po bën ndaj Kosovës. Ne duhet të kemi përkrahje nga shtetet që na njohin’, ka thënë ai. Mustafa ka bërë të ditur se këto problem i ka ndarë edhe me Mogerinin.

“Ne kemi diskutuar për këto lista me të gjitha institucionet relevante të Kosovës. Nuk është mungesë e mos interesimi e Kosovës për z.Haradinaj”, ka thënë ai.

Haradinaj nuk përmbahet, kërcënon Serbinë: Shkoni …..

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj do të mbetet në Francë deri më 27 prill.

Periskopi.com Lajme

Gjykata e Francës nuk e liroi atë, por më vonë dikur ai foli për Demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi.

U tregua i prerë në fjalët e tij, madje kërcënoi Serbinë.

Tha se nuk ka njeri më që merr diçka nga shqiptarët, aq më pak tokë dhe njerëz.

Këshilloi që të mësohen me këtë fakt, në të kundërtën tha se le të shkojnë ‘atje ku nuk duhet’, raporton Periskopi

Për televizionin publik ai tha se është e dhimbshme si Kosova ka humbur dy vite me temën e Demarkacionit.

“Kufiri është në Qakorr, te Kulla, nuk do të votohet edhe nëse dërgohet në Kuvend. Ka deputetët me integritet në Kuvendin e Kosovës, shanca nuk ka me kalu. Kjo nuk është garë për pushtet, por po mbrojmë vendin, mjaftë na kanë marr territor të gjithë, Mali e ZI e Serbia e edhe të tjerët më nuk do të ndodh, brezi jonë nuk lejon më këtë”, tha Haradinaj.

“Unë jam këtu për shkaka të lakmitarëve serbë në Beograd. Shumë vite na kanë pushtu e na kanë plaçkitur, ju e dini që Serbia ka pasur të hyra të mëdha nga ne. Më nuk kanë me marrë asgjë prej nesh, nëse kjo nuk u pëlqen le të shkojnë atje ku nuk duhet”, tha Haradinaj./ Periskopi

Haradinaj tregon çfarë i tha Trupit Gjykues sot në gjuhën frënge

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të qëndroj ende në Francë.

Periskopi.com Lajme

Ai nuk u lirua nga Gjykata në Colmar të Francës, vendimi pritet të merret më 27 prill.

Por në një intervistë për televizionin publik, ai dha detaje se çfarë i tha trupit gjykues në gjuhën frënge.

Tregon se ua përmendi Hagën dhe se sipas tij, janë bërë vegël e Serbisë.

Haradinaj thotë se Serbia ndalimin e tij po e bën me motive politike dhe kanë për qëllim hakmarrjen.

“Iu drejtova Trupit Gjykues që ata pastaj të tjerëve të ua përcjellin. Nuk po përfillen fakt që këto materiale janë shqyrtuar një herë (duke folur për Hagën). U thash se ndalimi im është kurth nga pala Serbe e që edhe ju po shërbeni. Shpresoj e keni kuptuar deri më tani u thash”, tha Haradinaj./ Periskopi

Pacolli ka dy fjalë për Ramush Haradinajn

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, duke komentuar vendimin për Ramush Haradinajn, të cilin gjykata në Colmar të Francës e ka shtyrë deri më 27 prill, ka thënë se është tronditës lajmi se Ramushi duhet të pres ende për të dëshmuar pafajësinë e vet.

Periskopi.com Lajme

Ai në facebook ka shkruar se Haradinaj është i pafajshëm dhe lirimi i tij nuk duhet të vihet në dilemë.

“Është tronditës lajmi se Ramushi duhet të pres ende për të dëshmuar pafajsinë e vet. Ai është i pafajshëm dhe lirimi i tij nuk duhet të vihet në dilemë. Ramush…po te presim!”, thotë Pacolli./ Periskopi

Lekaj ka dy fjalë për Gjykatën franceze

Shefi i deputetëve të AAK-së, Pal Lekaj, ka komentuar vendimin e gjykatës në Colmar të Francës, për ta shtyrë edhe për tri javë vendimin përfundimtar për ish-kryeministrin e Kosovës e ish-komandantit të Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

“E papranueshme, e pafalshme e totalisht në kundërshtim me konstitucionalitetin e legalitetin ndërkombëtare e evropian kjo mënyrë e të bërit politikë në emër të drejtësisë, nga kushdo çoftë kundër njerëzve me meritor që Kosova është sot e lirë dhe e pavarur”, ka thënë Lekaj.

“Serbia është gjenocidiale, edhe sot, siç ishte dje, sepse duke dashtë me i fshehë krimet e saja të shkaktuara në Ballkan e sidomos kundër shqiptarëve, bënë të tilla lojëra me fletëarreste. Ramushin mundeni me e vonu, e këtë po e bëni padrejtësisht, por me ndalë asnjëherë”, ka shtuar më tej ai.

Flet Ramush Haradinaj pas seancës (Video)

Vendimi i Ramush Haradinajt do të merret më 27 prill. Kështu ka vendosur para pak minutash Gjykata në Colmar të Francës.

Periskopi.com Lajme

Pas daljes nga gjykata, Haradinaj ka thënë para mediave se nuk e njeh juridiksionin e Serbisë dhe se e vërteta për të është konfirmuar në vitin 2012, raporton Indeksonline.

“Më 28 nëntor 2012 është konfirmuar e vërteta, juridiksionin e Serbisë nuk e njoh. Përgjigjen saherë që e kërkojnë, do ta kenë”, ka thënë Haradinaj.

Kam të vrarë një vëlla pas luftës, kurrë nuk e kam marrë flamurin e kësaj teme

Një ditë para gjykimit të tij në Francë, ish- Kryeministri i Kosovës dhe tashmë kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur në një intervistë ekskluzive për “Presheva jonë”.

Periskopi.com Intervista

Në këtë intervistë Haradinaj përpos procesit gjyqësor që do të zhvillohet në Gjykatën Colmar të Francës, ai flet gjithashtu edhe për zhvillimet e fundit në Kosovë, dialogun me Serbinë, ushtrinë e Kosovës, demarkacionin me Malin e Zi, shqiptarët e Luginës së Preshevës, fushatën e Hashim Thaçit me ushtrinë.

Haradinaj gjithashtu  flet edhe për organizatën “Syri i popullit”, vrasjet e pas luftës ndaj kundërshtarëve politik të pavarësisë së Kosovës presidentit historik Rugovës, vrasjet e gazetarëve dhe për shumë gjëra tjera.

  1. Haradinaj, janë bërë 3 muaj që kur në një lloj forme privoheni nga liria duke u mbajtur në Francë, çfarë është duke ndodhur realisht?

Ramush Haradinaj: Statusin e kam i mbrojtur në liri deri në një vendim të ardhshëm të gjykatës së Kolmarit në Francë, deri më tani kemi pasur disa séance, disa vonesa të habitshme në të gjitha aspektet, do ta quaja një situatë e konspiracioneve politike, them kështu pasi që kërkesa e Serbisë nuk është aspak e bazuar në ligj, por në motive politike.

Ne si gazetarë rastin tuaj izolimin nga qarqet franko-serbe  e kemi hulumtuar me Interpolin, këta thonë se ai nuk është arrestuar me “izen” tonë.  Ndërsa, ata nga Tribunali i Hagës  ICTY dhe Gjykata tjetër Speciale thonë se Ramushin nuk e kemi mbi “krye”, meqenëse ai e ka përfunduar me gjykata ndërkombëtare. Dhe tash shtrohet pyetja kush fshihet prapa arrestimit dhe izolimit të juaj këtu në Francë?

Ramush Haradinaj: Edhe vetë unë jam i habitur me këtë qëndrim të autoriteteve franceze, për shkak se gjykata për ish-Jugosllavi (Tribunali i Hagës) është një instancë e lartë e ligjit ndërkombëtar dhe epilogu i proceseve atje dihet botërisht. Kuptohet nuk jam i habitur me Beogradin, ata dikur në mungesë e kanë dënuar edhe Shirakun, Bler, Olbrajt e Clinton dhe logjika e tyre po vazhdon edhe me mua, por nuk ka diçka që është e vërtetë, shqiptarë jemi, jemi në të drejtën tonë, kemi pasur sfida të mëdha karshi fqinjëve tanë lakmitarë, por kanë ndryshuar gjërat. Ne bijtë e shqipes i kemi dhënë fund kohës kur ata mund të marrin diçka prej shqiptarëve, me këtë realitet duhet të mësohen të jetojnë.

  1. Haradinaj, pas 99-tës mesa dimë nuk ka pasur luftë mes Kosovës, a mos vallë, pas luftës keni shkuar në Serbi të bëni ndonjë masakër në Nish apo në Beograd, që ne nuk e dimë dhe ju ngarkojnë me akuza ?

Ramush Haradinaj: Po e pashë  intervistën e znj. Delponte, vërtet çdo të dhënë, çdo informatë, çdo dyshim që ka ekzistuar rreth meje e luftës në Kosovë, që nga fillet e saj deri pas lufte është shqyrtuar në tribunalin e Hagës. Gjithçka që ka qenë relevante është shtjerrë, këto tani janë lojëra të Beogradit që abuzon me mundësitë që ka, me lidhjet politike ose diplomatike që ka dhe qëllimi është të mos më lejojnë të jem në Kosovë në proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi, por nuk na zmbrapsin, vetëm sa na forcojnë besnikërinë ndaj të drejtës tonë shqiptare në Ballkan.

Kryetar, ju keni qenë më parë në Zvicër por edhe në Francë verën e kaluar, pse pikërisht në këtë kohë u arrestuat , pse nuk u arrestuat më parë?

Ramush Haradinaj: Është i dyshimtë legjitimiteti i këtij fletarresti dhe vende kredibile si Gjermania, Austria, Zvicra, Anglia e Amerika nuk i kanë dhënë zbatim sepse unë kam udhëtuar në këto vende dhe jam i habitur me këtë respektim të këtij urdhër-arresti të Serbisë dhe Crna Gorës që daton që atëherë  nga ana e autoriteteve franceze, pra jam tepër i habitur me situatën e krijuar.

Kur i anashkalojmë të gjitha mundësit e arrestimit tuaj, atëherë  kush mund të jetë prapa i nderuar, a ka mundësi dikush nga Prishtina të ketë gisht në këtë punë?

Ramush Haradinaj:  Vështir të definoj ashtu. Unë jam atje pjesë e garës politike e konkurrencës, megjithatë burimi i parë i tragjedive tona mbetet Serbia e Beogradi natyrisht  me masat  tyre në Paris dhe Prishtinë, këta nuk po hejkin dorë prej lakmisë së tyre që janë mësuar të marrin prej shqiptarëve. Kuptohet me kompromis me serbët nuk bën askush as brezat e rinj që e kuptojnë se janë në të drejtën e tyre universale në Ballkan, në tokat e veta, pra këtu duhet të jemi jo vetëm besnikë, por edhe nuk do të ndalemi në realizimin e drejtave tona.

Në Kuvendin  e Kosovës  pritet të votohet demarkacioni, të cilin ju e keni kundërshtuar vazhdimisht, derisa ju qëndroni këtu në Francë. A shihni diçka të dyshimtë?

Ramush Haradinaj: Është me rëndësi që në me Malin e Zi të kemi një fqinjësi të mirë, jemi aleat në plot interesa, integrimet euroatlantike ku jemi mbështetur ndërsjelltë e synimi i tashëm i këtij lloj demarkacioni me Malin e Zi është gabim. Gabim nga pala e Kosovës në këtë rast nga komisioni ynë, kufiri nuk është në Kuqisht, pra në pjesën më të ulët të Rugovës,  por është në Cakorr, shkon drejt majave të larta kalon nëpër kullë dhe vazhdon drejt majave të larta në “podgur” që i themi ne. Me këtë version të gabuar humbim shumë territor, hupim edhe pika strategjike për Kosovës, burime të ujit e burime tjera të rëndësishme për Kosovën, unë e kam ngrit me kohë zërin me kohë për ata që kanë atdhe, kufiri është kufi dhe nuk bëhet lojë me të, nuk është lojë as nga ana ime as nga qytetarët kundërshtimi. Unë besoj se ka brenda territorit të Kosovës mjaft deputetë me integritetin e vet me ndjenjën e vet që mos ta lejojnë një gabim të tillë, që do të ishte i rëndë, e i keq për Kosovë. Pra si do që të jetë nëse koincidojnë ose janë datat, mua do të  më kishte ardhur shumë mirë nëse parlamenti e rrëzon këtë version të gabuar dhe këtë do të vazhdojmë ta kërkojmë nga të gjithë, të mos lejojnë të bëhet ky gabim.

  1. Haradinaj, kohët e fundit në Kosovë është ngritur shumë pluhur për ushtrinë. Mbase edhe është tepruar kur e dijmë se nuk ka asnjë shqiptarë në Kosovë e jashtë saj që është kundër ushtrisë, si e vlerësoni situatën e krijuar pas një sërë deklaratash, premtimesh madje edhe kundërshtimeve mes miqve , aleatëve tanë SHBA-ve dhe NATO-s?

Ramush Haradinaj: Ne kemi një simpati të madhe në Kosovë popullore për prezencën e KFORIT e Amerikës në Kosovë, domethënë  besimi në NATO është 100% ashtu siç është edhe besimi në Ushtrinë e Kosovës. Kërkesa e Kosovës për ushtri është legjitime që t’i bashkohet misionit të NATO-së në Kosovë e botë, që edhe ne ta japim kontributin tonë. Mendoj që qëllimi për ushtri është i mirë edhe për rajonin për shkak se armiqtë e paqes, jo vetëm të rajonit, por edhe të atyre që vijnë nga larg i shfrytëzojnë vakuumet, Kosova nuk e ka përmbyllur ombrellën e vet të sigurisë e me ushtrinë e përmbyllë. Sigurisht se ka ende shumë punë edhe me organet e tjera, por ushtria nuk duhet të kuptohet si diçka e njëanshme ose kundër dikujt, por në fakt është kontribut për paqen në rajon sepse e përmbyllë edhe një vend që ka mbetur pa e përmbyllur ombrellën e vet të sigurisë. Në këtë aspekt, unë nuk i kam marrë të rëndësishme se nga kush dhe si vjen iniciativa, por jemi të vetëdijshëm se kemi nevojë për ushtri. Në fakt ne e kemi ushtrinë, e kemi edhe projektin e ushtrisë në të cilin kolegu gjenerali Rrustem Berisha ka përgatitur elaboratet në të kaluarën për ushtrinë. Ne po hetojmë se jemi në procese zgjedhore në vend dhe për fat të keq debatet po marrin karakter të çuditshëm jo rrallë, nuk do të ishte dashtë që për ushtrinë të kalojnë në ndërlikime shoqërore të çfarëdo natyre, sepse është interes i të gjitha komuniteteve, edhe i serbëve. Zakonisht një vend kur ka pasiguri, të gjithë shqetësohen për gjendjen e pakicave dhe sigurisht se ushtria do të ndihmonte në këtë drejtim.

  1. Haradinaj, deri sa jeni këtu besojmë jeni të informuar për rritjen e Aleancës, kur e kemi këtë parasysh z.Haradinaj, çka mund të na thuani për procesin e bisedimeve me Serbinë? A do t’u prini, a keni diçka kundër të biseduarit me Serbinë?

Ramush Haradinaj: Është një ndjenjë e mirë, diçka sublime shumë e çmuar. Një dashuri e përkrahje kaq vëllazërore që më kanë dhënë shqiptarët e të gjitha trojeve shqiptare kudo që jetojnë edhe në trojet tona edhe në mërgim, është diçka e jashtëzakonshme e pa shpjegueshme edhe për mua, është një tregues se e drejta jonë do të dalë në dritë. Tani se çka janë dëshirat e Beogradit unë nuk jam i ngarkuar të mendoj për to. Domethënë unë kam vetëm një obligim, të ju përgjigjem besnikërisht të drejtës tonë shqiptare, pra nuk e mendoj dhe nuk jetoj me idenë se çka ata duan, unë i takoj, jam shqiptar, i takoj shqiptarëve dhe detyra ime është t’i jem besnik  interesave tona në Ballkan. Me fqinjët duhet të bisedojmë, është e pamundur të mos bisedojmë, por jo një dialog i pa barabartë, një reciprocitet duhet. Kur e them fjalën reciprocitet jo vetëm fjalë, por një dialog për njohje. Fqinjët dialogojnë nuk ka mundësi të mos dialogojnë në çfarëdo kohe, apo etape, por jo kështu si deri më sot.

  1. Haradinaj, ditëve të fundit në Kosovë është shfaqur “fenomeni” “SYRI I POPULLIT” në emër të së cilit u plagos Azem Vllasi, çka mendoni?

Ramush Haradinaj: E përcolla aq sa kam pasur mundësi situatën përmes mediave, shikoni është e dhimbshme nëse një logjikë e tillë fillon të ndodh në vendin tone, duke vrarë njerëz nuk zgjidhen problemet. Duke vrarë dikë në emër të çfarëdo të drejte nuk zgjidhen problemet. Unë pajtohem më ato vlerësime se vërtet kemi udhëheqës jo aq besnikë ndaj obligimeve ndaj atdheut, që ka keqpërdoruar, është korrupsioni dhe vetitë e këqija. Por, zgjidhja nuk gjendet duke ia shtuar edhe një problem, pra duke vrarë njerëz edhe për faktin se dënimi për dikë të ndodh duke e vrarë është i pa pranueshëm, aq më pak ai vendim të ndodh përmes grupacioneve e individëve të caktuara. Unë kam bërë thirrje që kjo të ndalet, që të punojnë logjikshëm se atdheun e kemi të lodhur, popullin e kemi të lodhur mos t’ia shtojmë edhe një telashe, në vend se të ndihmojmë ta zgjidhim një listë problemesh të shqiptarëve, nuk duhet t’ia shtojmë edhe këtë. Ndej dhembje dhe respekt për familjarët e dëshmorëve, për vëllain e dëshmorit Ismet Jasharit-Kumanovës dhe më vjen keq që kjo po thirret si në emër të tij, i bëj thirrje që të hjekin dorë nga veprim i tillë, sepse nuk zgjidhen probleme tona kështu, përkundrazi e shtojmë dhimbjen për shqiptarët dhe në fakt përfitues do të jenë armiqtë e shqiptarëve.

Çka mendoni për vrasjet politike të pas luftës zotëri Haradinaj?

Ramush Haradinaj: Është e dhimbshme që është lënë kaq kohë pa u ditë e vërteta, pa u kuptuar thelbi se nga burojnë këto zhvillime. Në  fakt ka plot viktima që ndoshta nuk kanë qenë pjesë e kurrfarë projekteve të tilla. Unë vetë jam viktimë, kam të vrarë një vëlla pas luftës. Atëherë kam qenë në koalicion me presidentin Rugova, kam qenë në Hagë, jam kthyer është shpallur ditëzi. Kurrë nuk e kam marrë flamurin e kësaj teme që do të ishte dukur se po kërkoj zbardhjen e të vërtetës vetëm për vëllain tim i cili ka qenë luftëtar i plagosur, unë nuk e kam bërë këtë. Mendoj që është mirë të dihet e vërteta e secilës ndodhi e vrasje, jo vetëm për hatër të familjes, por le të dihet për hir të vërtetës, njerëzit duhet të jetojnë me të vërtetën, nuk duhet ta marrim ligjin në dorë, por le të dihet e vërteta.  Keq është për të thënë, por e vërteta është se arrestimet e liderëve, komandantëve  të UÇK-së dhe  mosarrestimi i vrasësve të kundërshtarëve politik dhe gazetarëve janë disa dëshmi elementare se në Kosovë nuk funksionon shteti juridik. Bashkë me këto edhe krimi i organizuar, korrupsioni jane çështjet kryesore që e pengojnë avancimin e Kosovës, integrimet, liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin tonë në Interpol.

Z.Haradinaj , para sjelljes se marrëveshjes për demarkacion ne kuvend, a mendoni “mazhoranca” e LDK-së e PDK-së  do të marrin më në fund vendimin të cilët që disa herë kanë pohuar se “në seancën e ardhshme do të votohet demarkacioni” por deri tani as pas 2 vitesh e përpjekjesh nuk ndodhi, pse?

Ramush Haradinaj: Nuk besoj se edhe kësaj here do të ndodh diçka, do të caktohet besoj edhe një datë e ardhshme për vendim. Shikoni unë e di cili është vendimi, unë jam shqiptar i Kosovës jam në të drejtën time. Kam respektu ligjin e vendit tim, kam respektu ligjin botëror, nuk kam me asnjë vend konflikt, as në Francë nuk kam konflikt me ligjin këtu. Jam në konflikt me Serbinë, nuk më mërzit kjo, duhet ta keni parasysh nëse kam pasur kurajon e guximin t’i vihem përball forcave të regjimit të Millosheviqit që nuk kanë qenë pak e jo njerëzore, si i tillë në çdo etap do t’i qëndroj besnik të drejtës time. Edhe këta sot Vuçiqi e Daçiqi, këta do ta shohin se shqiptari është më i zoti se sa që kujtojnë, do të binden. Do të ndryshojnë shumë rrethana, shqiptari është shkolluar, e njeh konceptin universal të lirisë e të drejtës, është demokrat i orientuar pro perëndimor dhe nuk është shqiptari pa mundësi. Pra, kushdo që provon t’i shkaktojë fatkeqësi shqiptari, të njejtën kohë i shkakton fatkeqësi vetes dhe popullit të vet, nëse Serbia ka ndërmend të vazhdojë të tentoj t’i shkaktoj fatkeqësi shqiptarit, me nëpërkëmbje e ka keq. Kam thënë disa herë se duart i këputen atyre që i fusin tek shqiptarët dhe kjo është e vërteta.

Tomë Gashi zbulon datën se kur kthehet Ramush Haradinaj

Avokati, Tomë Gashi, ka shprehur bindjen e plotë se ish kryeministri i Kosovës dhe njëherësh lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, do të jetë i lirë në mesin e muajit prill dhe do të kthehet në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Ai një pjesë të fajit në neglizhimin e këtij rasti i ka vënë edhe institucioneve të Kosovës. Madje, thotë se ligjërisht janë tejkaluar afatet e përcaktuara për shtyrje të vendimit.

Gashi në emisionin “Fakt Plus”, në Tribuna Channel, ka folur edhe për procesin e gjykimit ndaj aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, për të cilin gjykim thotë se është stërzgjatur dhe është gjykim politik.

 

Lirimi i Ramush Haradinajt

Si për ironi, sot 9 vite më parë, ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj kishte festë. Me të edhe e gjithë Kosova.

Periskopi.com Lajme

Ish-komandanti i UÇK-së, Ramush Haradinaj ishte shpallur i pafajshëm më 3 prill të vitit 2008 nga trupi gjykues, por ndaj tij, Lahi Brahimajt dhe Idriz Balajt, me kërkesë të prokurorisë së Tribunalit, Gjykata ka ngritur kallzim penal për gjykim të pjesshëm.

Haradinaj ishte vetëdorëzuar në Gjykatën Ndërkombëtare për krime lufte në mars të 2005-të dhe është liruar më 3 Prill 2008, për mungesë provash.

Në Korrik të vitit 2010 ai u ndal prapë në Hagë për rigjykim të pjesshëm, pas ankesës së prokurorisë lidhur me vendimin e 3 prillit 2008 për lirimin e Ramush Haradinajt, raporton Periskopi

Në shkurt të vitit 2011 Haradinaj ka dorëzuar imunitetin e tij si parlamentar i Kosovës për t’iu nënshtruar gjykimit të Gjykatës së Hagës.

Ai mbahej në Hagë nën dyshimin se ka qenë i përfshirë në krime lufte në Kosovë në vitin 1998.

Pas krejt këtyre, në fund të vitit 2012, Gjykata e Hagës ka shpallur si të pafajshëm ish- kryeministrin e Kosovës.

Por, aktualisht, Haradinaj ndodhet në Francë. Është i liruar më kusht dhe gjykimi i tij po vazhdon, ku pritët që pas tri ditësh të ketë seancën e radhës.

Gjykata e Apelit në qytetin Colmar të Francës lindore e liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i arrestuar më 4 janar në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe.

Lirimi me kusht ia kufizon lëvizjet zotit Haradinaj të cilit i është marrë pasaporta. Ai duhet të qëndrojë në Francë dhe të paraqitet dy herë në javë në polici, në pritje të shqyrtimit të kërkesës serbe për ekstradimin e tij në Serbi.

Autoritetet serbe u kanë dorëzuar organeve franceze të drejtësisë kërkesën për ekstradimin e ish kryeministrit Haradinaj, të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte./Periskopi.com

Surroi nuk përmbahet, i ka dy fjalë për Ramush Haradinajn

Publicisti Veton Surroi, thotë se me refuzimin e tri fletarresteve të lëshuara nga Interpoli për tre ndihmës të politikanit ultranacionalist serb, Vojisllav Sheshel, nga ana e Serbisë, autoritetet franceze do duhej që të ishin bindur për ta liruar nga masa e lirisë me kusht ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Një gjë të tillë, Surroi e tha përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, ku shkruan se:

Serbia refuzon të zbatojë qe dy javë urdhërarrestat e kuq të Interpolit ndaj tre ithtarëve të Vojisllav Sheshelit të cilët i kërkon Gjykata Ndërkombëtare e Ish Jugosllavisë në Hagë.

Ndërkohë insiston në urdhërearrestin e Interpolit, me kërkesë të veten, ndaj qytetarit të Kosovës , Ramush Haradinaj (rrjedhimisht edhe të çdo qytetari tjetër të Kosovës I cili nuk I pëlqen Serbisë).

Ramush Haradinaj pikësëpari fare nuk do të duhej të ishte I ndaluar, por pas tërë kësaj farse të Serbisë autoritetet e Francës duhej të ishin bindur dhe ta kishin përcjellë për në aeroplanin e parë drejt Prishtinës.

Haradinaj, është ndaluar në Francë që në fillim të muajit janar të këtij viti bazuar në një fletarrest të lëshuar nga Serbia në vitin 2004 përmes Interpolit.

Në javën e ardhshme, me saktësisht më 6 prill është caktuar të mbahet seanca e katërt gjyqësore për rastin e Haradinajt, kur edhe pritet të merret një vendim.

Ramush Haradinaj shan pushtetarët, ka dy fjalë për demarkacionin

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet në Francë në bazë të një fletë-arresti serb të lëshuar në vitin 2004, ka shkruar se versioni i tashëm i demarkacionit është gabim dhe duhet të rrëzohet në Parlament.

Periskopi.com Lajme

“Atdheu është i shenjtë! Pushtetarët e ligj vazhdojnë me e lajthit popullin, vendin dhe miqtë! Versioni i tashëm i Demarkacionit është gabim dhe duhet të rrëzohet në parlament. Për ata, për të cilët Atdheu është i shenjtë, kufiri është kufi. Mashtruesit ta kuptojnë një herë e për jetë, se ka perfunduar koha kur fqinjët marrin nga shqiptarët. RH”, ka shrkuar ai./ Periskopi