Në Colmar të Francës mbahet protestë për Haradinajn

Shqiptarët që jetojnë në Francë, në shenjë pakënaqësie për rastin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, kanë ftuar për sot (e shtunë), për të marrë pjesë në një protestë në Colmar të Francës.

Periskopi.com Lajme

Në njoftimin e organizatori thuhet se ky “është moment historik që të gjithë shqiptarët të dëshmojnë se janë bashkë dhe janë një”.

Ky është njoftimi i plotë:

Meqenëse autoritetet e Republikës së Francës nuk sollën vendimin e drejtë dhe të shumëpritur nga populli shqiptar për lirimin e menjëhershëm dhe të pakusht të Ramush Haradinajt, Këshilli Organizativ për lirimin e Ramush Haradinajt fton të gjithë shqiptarët që ndodhen në Evropën Perëndimore që të mobilizohen si asnjëherë më parë dhe me pjesëmarrjen masive të dëshmojmë se kur janë në pyetje interesat tona kombëtare shqiptarët janë një!

Ftojmë të gjitha strukturat e organizatave politike, shoqatave, klubeve dhe formave tjera të organizuara të shqiptarëve në Evropën Perëndimore që të bashkuar të kërkojmë që autoritetet e drejtësisë franceze dhe të shteteve tjera demokratike të mos veprojnë sipas urdhrave politik të regjimit të Beogradit.

Është moment historik që shqiptarët e Kosovë, Maqedonisë, Luginës së Preshevës, Malit të Zi dhe të Shqipërisë të dëshmojmë se jemi një!

Lirimi i pakusht dhe i menjëhershëm i Ramush Haradinajt është mesazhi që presim nga demokracitë perëndimore.

Protesta do të mbahet në këtë adresë:

9 AVENUE RAYMOND POINCARÉ, 68000 COLMAR, FRANCE./Illyria

Zgjedhje, por fillimisht lirimin e Haradinajt

Që nga 17 shkurti i vitit 2008, Republika e Kosovës është bërë shtet i pavarur dhe Sovran. Gjatë këtyre nëntë viteve ky vend ka kaluar nëpër shumë situata të vështira politike. Partia e Ramush Haradinajt tregon se si erdhi kjo pavarësi me gjithë sakrificën e popullit.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për Indeksonline, deputeti i AAK-së, Bali Muharremaj ka treguar se Kosova ka merituar në  këto 9 vite që tashmë t’i  ketë të kryer çështjet si: Ushtria, liberalizimi I vizave dhe vendet të reja pune.

Ai po ashtu ka theksuar se sa  i përket zgjedhjeve të vendit, AAK-ja nuk mendon njëherë për këto, për arsye se lideri i kësaj partie, Ramush Haradinaj është duke qëndruar  i izoluar në Francë, ndërsa sipas mendimit personal të tij zgjedhjet duhet  të mbahen sa më shpejt.

Janë bërë 9 vite që Kosova është shtet i pavarur, çfarë konsideroni sukses përgjatë këtij rrugëtimi?

Muharremaj: Pavarësia e Kosovës erdhi si rezultat i sakrificës së popullit, edhe pse realiteti nuk është në përputhje me pritjen. Dëshmorët, të vrarët, ish të burgosurit politik dhe gjithsecili që ka kontribuar sado pak meriton të falënderohet me respekt. Kosova ka merituar të jetë më e zhvilluar pa korrupsion, nepotizëm dhe probleme tjera politike. Është dashur ta ketë tashmë çështje të kryer Ushtrinë, liberalizimin e vizave dhe vende të reja pune.

Cili është mossuksesi më i madh i qeverisjes përgjatë kësaj periudhe?

Muharremaj:  Në shumë e shumë raste. A e dini sa i riu ka ik nga Kosova i zhgënjyer nga koalicione politike që s’kanë punuar në të mirën e vendit. Secili milion në tender është keqpërdorur duke mos u garantuar siguri donatorëve. Për 9 vite është dashur që së paku ti kishim themelet e zhvillimit ekonomik e jot ë jetë e degraduar gjithçka për të keç. Keq është arsimi, shëndetësia, siguria. Realiteti po e dëshmon kështu.

Çfarë qëndrimi ka AAK-ja për zgjedhjet e vendit, kur do t’i kem ato?

Muharremaj: Për qëndrimin e AAK –së duhet t’i pyesni organet tjera të Partisë. Ne e kemi liderin tonë të izoluar në Francë ku ai mund të përgjigjej dhe në këtë rast  po bëhet shumë pak rreth kësaj. Kemi barrë mbi shpinë shumëçka që për mendimin tim duhet të kërkohet përgjegjësi më shumë prej institucioneve. Mendimi personal i imi është që ato do të duhej të mbaheshin sa më shpejt.

Cili është mesazhi juaj për shtetin e Kosovës, si duhet që të vazhdohet më tutje?

Muharremaj: Ky 9 vjetor po vie si vit krize duke ik rinia nga vendi. Ky 9 vjetor është pa Ramush Hardinaj. Ky 9 vjetor po vie fatin e të zhdukurve si temë e pazgjidhur e shumëçka tjetër. Sidoqoftë ne duhet ta rikthejmë shpresën për të ardhmen. Liria ishte meritë e atyre që ranë. Shteti i mirëfilltë është obligimi ynë.

E dhimbshme-Babai i Ramush Haradinaj i gëzuar për pavarësi dhe i mërzitur për djemtë

Hilmi Haradinaj - babai i dy djemve të vrarë për lirinë e Kosovës dhe i Ramush Hradinajt, komandant i Zonës Operative të Dukagjinit - është shprehur i lumtur për 17 Shkurtin.

Periskopi.com Lajme

Por nuk ka mundur ta fshehë mërzinë që ia ka shkaktuar mbajtja në Francë e djalit të tij Ramush Haradinaj, pas ndalimit që iu bë atje më 4 janar nga një urdhërarrest që Serbia e kishte lëshuar përmes INTERPOL-it në vitin 2004.

“Jam i lumtun për ditën e Pavarësisë, edhe pse shumë na ka kushtu kjo Pavarësi. Shumë djem e vajza kanë dhanë jetën për këtë ditë. Për ne si familje është ma e zorshme kjo ditë, arsyeja se, ai thuaja se e ka pru këtë ditë, dej te pavarësia, dej te shteti, ai sot gjindet në Francë, me ato aktakuza të Serbisë”, tha Haradinaj në një bisedë të shkurtër për televizionin publik të Kosovës.

Vetëvendosje vizitojnë Ramush Haradinajn

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti me kolegët e tij Vetëvendosjes, ALbin Kurtin dhe Rexhep Selimin kanë vizituar Ramush Haradinajn në Francë.

Periskopi.com Lajme

Thonë se këtë e kanë bërë në festën e pavarësisë së Kosovës.

“Shfrytezuam pushimin e pavarësisë për ta vizituar Ramush Haradinajn në Strasbourg. Mbajtja e tij në Francë është padrejtësi. “Padrejtësia dikund është padrejtësi gjithkund”.”, ka shkruar Ahmeti.

Haradinaj u përgjigjet serbëve, i çon selam “Klanit të Millosheviqit”

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka regauar ndaj lajmeve se arrestimi i tij në Francë ka të bëjë me Gjykatën Speciale.

Periskopi.com Lajme

Ai, ka thënë se është shpallur i pafajshëm edhe nga instancat më të larta të drejtësisë, derisa ka konsideruar se në këtë mënyrë politikanët e “Klanit të Millosheviqit” po i shtyjnë përpara agjendat e tyre politike.

Haradinaj ka theksuar se tërë këto nuk i merr fare seriozisht.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Nuk më shqetëson Klani i Millosheviqit

I kam respektuar ligjet e vendit tim dhe ligjet ndërkombëtare! Jam përballur me akuzat më monstruoze të prodhuara nga vrasësit e popullit tim dhe në një proces të gjatë e të mundimshëm, jam shpallur i pafajshëm për të gjitha pretendimet, nga instanca më e lartë e drejtësisë ndërkombëtare.

Këtij verdikti i është bindur krejt Bota!

Të vetmit që vazhdojnë të meren me këtë punë, janë politikanët e Klanit të Millosheviqit, të cilët më nuk kanë kurrfarë fuqie që në emër të, gjoja drejtësisë, t’i shtyjnë agjendat e tyre politike, dhe unë nuk i marr fare seriozisht!

Shpejt do t’i kthehem punës për vendin tim. Ky është i vetmi preokupim imi!

 

Flet avokati: Haradinaj nuk do të gjykohet nga Specialja

Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka kërkuar që mos të bëhen spekulime ndaj klientit të tij, që e lidhin procesin gjyqësor të Haradinajt me Gjykatën Speciale.

Periskopi.com Lajme

Koci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se këto sepekulime e dëmtojnë Haradinajn dhe Kosovën.

Postimi i plotë i Kocit:

“Spekulimet për z. Haradinaj dhe të tjerët, se mund të procedohen penalisht në Gjykatën Speciale (Dhomat e Specializuara), e dëmtojnë jo vetëm Ramushin, por edhe Kosovën në përgjithësi. Tribunali i Hagës e ka liruar nga çfarëdo përgjegjësi penale z. Haradinaj, për tërë periudhēn e luftës” (sic.), ka shkruar Koci.

Haradinaj, për reciprocitet me Serbinë: Ata me fletarreste, ne me fletarreste (Video)

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, akuzat e Serbisë ndaj tij i ka quajtur lojë politike. Ai thotë se Kosova duhet të ketë reciprocitet me Serbinë për fletarrestime.

Periskopi.com Lajme

“Duhet me përdor praktiken e reciprocitetit që e ka përdor Kroacia. Ata fletarreste, ne fletëarreste. Vuçiqi është i kualifikuar për fletarrest. Daçiqi kualifikohet për fletarrest nga Kosova. Pse? Është pjesë e përbashkët e organizatës kriminale, e ka vërtetuar edhe Haga që i ka dënuar njerëzit e tij atje. Për mua është poshtërim me u përmend emri jem me përfaqësuesit e Serbisë. Nuk lejoj. Nuk e ka askush këtë mandat”, ka thënë Haradinaj për RTV21.

Rasti Haradinaj mund të shtyhet përtej 2 marsit

Procedurat gjyqësore për rastin Ramush Haradinaj në Francë, mund të mos përfundojnë më datën 2 mars dhe procesi të vazhdojë tutje, thonë njohësit e të Drejtës Penale Ndërkombëtare në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Profesori i të Drejtës Penale Ndërkombëtare, Ismet Salihu, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, tha se kjo çështje mund të shtyhet deri sa gjykata dhe më pas Ministria e Drejtësisë në Francë në bazë të administrimit të provave të marr vendim se si do të veprohet tutje.

“Është rreziku që procesi mund të zvarritet edhe më tej, për shkak se Franca, organet kompetente në këtë rast, nisur nga gjykatat, duhet të shqyrtojnë qëndrueshmërinë, vlefshmërinë, vërtetësinë e atyre provave që Serbia i ka deponuar. E për vlerësimin e kësaj, mendoj se duhet kohë”.

“Serbia, sigurisht që ka deponuar shumë prova. Kështu që kjo mundet të përmbyllet më 2 mars, por para dy marsit kurrsesi. Pra, mund edhe të shtyhet”, tha Salihu.

Profesori Salihu tha se rastet e tilla kërkojnë kohë, derisa mekanizmat përkatës të drejtësisë të binden që provat e dorëzuara janë, përkatësisht nuk janë të besueshme.

“Serbia i ka vlerësuar dhe i ka deponuar [provat]. Tash Franca, duhet me të bindet dhe të konstatojë se vërtetë këto prova qëndrojnë ose jo. Fakti se është caktuar seanca më 2 mars nuk do të thotë domosdoshmërish se do të zgjidhet kjo kërkesë me – po ose jo”, tha Salihu.

Një gjykatë franceze në Colmar të enjten ka shtyrë vendimin për lirimin ose ekstradimin në Serbi të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, deri më 2 mars. Pas përfundimit të seancës Haradinaj tha se “Serbia po provon ta pengojë rrugën e Kosovës si shtet i pavarur e sovran”.

Analisti politik Driton Selmanaj mendon se vonesa e mëtutjeshme e një vendimi në institucionet e drejtësisë në Francë për Haradinajn, nxit dyshime të tjera përtej çështjeve juridike.

“Prolongimi i vendimmarrjes për Haradinajn, nxit dilema. A mund të jetë ndonjë aranzhim i cili mund të lidhet edhe me Gjykatën Speciale, kjo është herët ndoshta të thuhet, por këtu gjithçka nuk po duket e qartë. Ka dilema. Them prolongimi i mëtutjeshëm nxit dyshime rreth asaj se a është një proces i pastër, krejtësisht juridik apo ka diçka tjetër përtej kësaj”, tha Selmanaj.

Ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, nga zyrtarët e institucioneve të Kosovës është cilësuar si i papranueshëm.

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës Enver Hoxhaj, e ka quajtur të pakuptimtë dhe të panevojshme mbajtjen e mëtutjeshme të Haradinajt në Francë.

“Kemi ofruar mbështetjen e nevojshme shtetërore dhe diplomatike duke besuar thellë në pafajësinë e tij. Mbajtja e mëtutjeshme është e pakuptimtë dhe e panevojshme”, ka shkruar Hoxhaj, në rrjetin social Facebook.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, u ndalua nga autoritetet franceze me 4 janar në aeroportin e Bazelit, në bazë të një fletë-arresti të lëshuar nga autoritetet e Serbisë, që daton nga viti 2004.

Haradinaj ishte komandant i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pas luftës themelues i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, një parti parlamentare të cilën ai e udhëheq akoma.(REL)

‘Qeveria nuk e ka njoftuar Haradinajn që është pjesë e listës së fletë arresteve’

Deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj, i ftuar në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel, ka bërë të ditur se në listën e fletë arresteve të Serbisë, kanë mbetur vetëm 20 emra, nja një numër më i madh që ishin pjesë e listës.

Periskopi.com Lajme

Kanë mbetur vetëm disa emra të Kosovës që janë 20 në mesin e tyre edhe Ramush Haradinaj. Kjo është pafuqia e shtetit të Kosovës. Qeveria e ka ditur që janë ata emra, të cilët nuk janë njoftuar. Haradinaj nuk ka pasur asnjë njoftim që t’i tregohet që ka ngelur në atë listë”, ka thënë Brahimaj në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel.

Sipas Brahimajt, Qeveria e Kosovës nuk ka bërë shumë në lidhje me arrestimin e Haradinajt.

“Qeveria e Kosovës nuk ka mbajtur mbledhje urgjente, ajo e Serbisë po. As edhe një dokument nuk ia ka drejtuar Qeveria e Kosovës shtetit Francez. Unë e di që na nuk jemi pjesë e Interpolit. Por ministria e vendit është dashur që të njoftoj emrat që kanë mbetur në atë listë”, ka shtuar Brahimaj në Politikë.

Sherifi i NISMA-s thotë se Gjykata e Francës po bën ‘lojëra’ me rastin e Haradinajt

Sekretari i Përgjithshëm i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, e ka quajtur të papranueshme vendimin e autoriteteve të drejtësisë në Francë lidhur me shtyrjen e verdiktit për ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Në një prononcim për “Indeksonline”, ai ka thënë se jo vetëm shtyrja e vendimit për 2 mars, por e i tërë procesi lidhur me Ramush Haradinajn, që nga ndalimini i tij në Francë, ka qenë i padrejtë.

“As fshehja pas procedurave e gjykatës në Colmar nuk mund të justifikojë këtë vendim të padrejtë. Edhe vonesat janë padrejtësi ndaj Ramushit dhe vlerave në emër të të cilave luftoi Ramushi së bashku me botën e demokratike pjesë e së cilës ishte edhe Franca”, ka thënë ai.

Ndryshe, Gjykata e Apelit në Colmar ka marrë vendim për shtyrjen e marrjes së vendimit përfundimtar për 2 mars.

“Prokurori shtetëror francez ka kërkuar informacione shtesë nga Serbia për shumë çështje, përfshirë edhe saktësimin e dokumenteve të caktuara, si dhe informacione shtesë për procedurën penale në Serbi”, ka thënë zëdhënësja e gjykatës, Sandra di Rosa.

 

Mustafa i bindur se Haradinaj kthehet në Kosovë, e quan padrejtësi atë që po i bëhet

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë se Serbia ka kryer krime dhe masakra në Kosovë dhe flet edhe për Haradinajn.

Periskopi.com Lajme

Thotë se atij po i bëhet padrejtësi dhe shprehet i bindur se së shpejti ai do të kthehet në Kosovë, raporton Periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Me keqardhje pritëm zvarritjen e vendimit i cili do të mundësonte kthimin e ish-Kryeministrit të Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, z. Ramush Haradinaj nga Franca në Kosovë. Ironia qëndron në faktin se ky proces po bëhet peng i shtetit mbi të cilin bie përgjegjësia për krimet dhe masakrat në Kosovë. Jam shumë i bindur se së shpejti do të rikonfirmohet e drejta, dhe z. Haradinaj do të triumfojë mbi padrejtësitë që po i bëhen edhe me këtë zvarritje. IM   / Periskopi

Sërish flet Haradinaj: Drejtuesit e Serbisë që më janë vërsulur kanë qenë vrasës e paramilitarë

Kreu i AAK-së, ish-kryeministri i Kosovës e ish-komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj e ka cilësuar padrejtësi drejtësinë e vonuar për të.

Periskopi.com Lajme

“Drejtësia e vonuar është padrejtësi në vetvete! Njoftimi që vendimi në rastin tim do të merret me 2 mars, më së paku ishte i panevojshëm. Drejtuesit e sotëm të shtetit serb, që më janë vërsulur mua, asnjëherë nuk kanë qenë të shqetësuar as për krime as për vrasje, sepse kanë bashkëjetuar ose kanë qenë vetë paramilitarë e vrasës, prandaj nga unë gjithmonë do ta marrin të njëjtën përgjigje si në vitin 1998-1999”, ka shkruar Haradinaj në profilin e tij në Facebook.

“Sulmet serbe nuk më shqetësojnë aspak, sepse e ndjej thellë praninë dhe mbështetjen e shqiptarëve kudo që janë. Besnikë do t’i mbetemi të drejtës sonë shqiptare në Ballkan”, ka shtuar më pas ai.

 

Edhe Anita prezente në seancën ku do të merret vendimi për Ramushin (FOTO)

Bashkëshortja e ish kryeministrit Ramush Haradinaj, është e pranishme në seancën gjyqësore në Francë.

Periskopi.com Lajme

GazetaBlic sjell disa foto  se si duket ajo sot.

anita

anita1

anita2

Sot, beteja e radhës e Ramush Haradinajt kundër Serbisë

Ish Kryeministri i Kosovës dhe Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj sot në Colmar të Francës do ta zhvillojë betejën e radhës kundër Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Në Colmar të Francës sot do vendoset nëse Ramush Haradinaj do të ekstradohet në Serbi apo do të lirohet përfundimisht nga fletëarrestet e Beogradit.

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pret lirimin e tij nga gjykata franceze në Colmar, ku po mbahet që nga data 4 janar kur është arrestuar sipas një fletarresti të Serbisë, nën akuzat për krime lufte. Serbia ka kërkuar ekstradimin e tij dhe nxjerrjen para gjykatave serbe, ndërsa Haradinaj thotë se në aktakuzën e Serbisë, me të cilën kërohen estradimi, “nuk ka asgjë të re me të cilën nuk është përballur edhe në Hagë”, ku dy herë është shpallur i i lirë ndaj akuzave për krime lufte.

Në Procesin kundër Haradinajt në Colmar pritet pjesmarrje e madhe e shqiptarëve dhe përkrahësve të tij nga Prishtina por edhe vende të ndryshme të Europës duke filluar nga Franca, Gjermania, vendet e Beneluksit etj.

Letra e kongresistit amerikan drejtuar Presidentit të Serbisë për Haradinajn

Një letër e anëtarit të Kongresit Amerikan, Dana Rohrabacher, drejtuar Presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliq, rreth Kosovës ka shkaktuar debate të shumta ditëve të fundit.

Periskopi.com Lajme

Në raportimet e mediave të këtyre ditëve, jehonë e madhe i është dhënë një “propozimi” të kongresistit amerikan për shkëmbim eventual të territoreve mes Kosovës e Serbisë.

KALLXO.com ka siguruar të plotë letrën e kongresistit Rohrabacher, në të cilën, ai e kritikon Serbinë për arrestimin e Ramush Haradinaj në Francë, në bazë të një fletarresti ndërkombëtar të vitit 2004.

Në këtë letër, Rohrabacher thotë se arrestimi i Haradinajt mund të krijojë tensione të reja në rajon.

Në këtë letër, Rohrabacher i flet Presidentit serb Nikoliq edhe për idenë e tij për një rregullim të ri të kufijve mes Kosovës e Serbisë.

Por në letër, Rohrabacher nuk përmend shkëmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ashtu siç është raportuar ditëve të fundit.

“Në vend që Kosova të joshet në luftë për sovranitetin në këtë zonë me shumicë serbe (veriun), të dyja palët duhet të gjejnë një alternativë të përbashkët për kufirin e veriut që do të rezultonte me më shumë serbë në Serbi dhe më shumë kosovarë në Kosovë. Ky opsion është i mundshëm dhe nuk duhet të injorohet”, thuhet në letrën në të cilën nuk përmendet opsioni i raportuar në media që veriu i Kosovës t’i bashkohet Serbisë, ndërsa vendbanimet e shqiptarëve në Luginën e Preshevës t’i bashkohen Kosovës.

Lexojeni më poshtë letrën e plotë të Dana Rohrabacher për Presidentin e Serbisë, Tomislav Nikoliq.

I nderuar President Nikoliq,

 

Po ju shkruaj meqë kam shërbyer afër tri dekada në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-ve në punët e Komitetit për Punë të Jashtme. Unë kam qenë pjesë e  përpjekjes në sjelljen e paqes së së qëndrueshme dhe stabilitetit në Europën Juglindore. Së fundmi, u dekurajova kur mësove se, muajin e kaluar, një fletarrest i para 13 viteve i Interpol-it u aktivizua ndaj ish kryeministrit dhe ish deputetit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Arrestimi i Haradinajt pasi mbërriti në Paris nga Kosova ishte një kthim mbrapa në raportet e Serbisë me Kosovën. 18 vjet pasi konflikti ka përfunduar, është koha për ta njohur përfundimisht se lufta e viteve 1998- 1999 ka përfunduar. Përpjekja për të ndaluar Haradinajn si “kriminel i luftës” – pasi ai dy herë është liruar nga Tribunali Ndërkombëtar i Krimeve të Luftës për ish Jugosllavinë – ishte kundërproduktiv dhe thjesht heqje hapje e një plage të shëruar. Ky akt i hakmarrjes së paarsyeshme padyshim se do t’i minojë përpjekjet për të siguruar paqe dhe në mbajtjen e stabilitetit në Ballkan.

Kjo goditje në ndaj liderit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës mundet lehtë të hapë derën e sulmeve të ngjashme ligjore ndaj liderëve serbë të përfshirë në gjakderdhje dhe pastrim etnik gjatë konfliktit të shëmtuar dhe brutal që e përshkoi Ballkanin pas rënies së Jugosllavisë. Për aq sa ndodhin veprime si kjo, afrohet mundësia e thyerjes së rendit civil dhe madje edhe shpërthimit të dhunës në një shkallë të pakontrollueshme. Në vend të të ushqyerit të flakës së konfliktit, të gjitha pjesët e Ballkanit duhet të kërkojnë pajtimin, prej të cilës mund të përfitojë i gjithë regjioni.

Në një shembull tjetër negativ: një tren me simbole provokative u nis drejt veriut të Kosovës, mbi lumin Ibër. Në vend që Kosova të joshet në luftë për sovranitetin në këtë zonë me shumicë serbe, të dyja palët duhet të gjejnë një alternativë të përbashkët për kufirin e veriut që do të rezultonte me më shumë serbë në Serbi dhe më shumë kosovarë në Kosovë. Ky opsion është i mundshëm dhe nuk duhet të injorohet.

Është koha që të dy qeveritë të marrin hapa për ta shmangur konfliktin mes Prishtinës dhe Beogradit, së pari duke tërhequr kërkesën për ndjekjen penale të krimeve të luftës përgjatë dekadave të konfliktit. Ky kapitull në historinë e Ballkanit duhet të mbyllet dhe nëse është e mundur edhe të harrohet. Të dyja palët nuk duhet të shikojnë mbrapa por para. Kjo qasje pozitive, nëse i jepet një mundësi, do të sjellë paqe dhe prosperitet në pjesën tuaj të botës.

Sinqerisht,

Dana Rohrabacher

Anëtar i Kongresit

Lajiq: Habitem nëse ekstradohet Haradinaj, Serbia s’duhet të heqë dorë nga fletë arrestet

Nënkryetari i Qeverisë së Serbisë Rasim Lajiq ka thënë se do të habitej sikur Gjykata franceze të vendoste që Serbisë t’i ekstradohet ish - komandanti i UÇK-së Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

“Sinqerisht do të habitesha sikur gjykata t ekstradonte Haradinajn marrë para sysh praktikën e deritashme, përvojën dhe politizimin gjithë këtij rasti. Sikur të vendosej më shumë me argumente juridike e jo me ato politike, me siguri se vendimi do të ishte ndryshe”, citon rt vojvodina të ketë thënë Lajiq.

Ai ka thënë se nëse gjyqi vendos ta lëshojë në liri Haradinajn, Serbia nuk duhet të heqë dorë nga fletë arrestet dhe nga ndjekja e politikanëve kosovarë për krime lufte.

Nesër në Gjykatën e Apelit merret vendimi për kërkesën e Serbisë për ekstradim të Ramush Haradinajt.

Nesër vendoset për Haradinajn

Në Colmar të Francës nesër vendoset nëse Ramush Haradinaj do të ekstradohet në Serbi apo do të lirohet përfundimisht nga fletarrestet e Beogradit.

Periskopi.com Lajme

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret lirimin e tij nga gjykata franceze në Colmar, ku po mbahet që nga data 4 janar kur është arrestuar sipas një fletarresti të Serbisë, nën akuzat për krime lufte. Serbia ka kërkuar ekstradimin e tij dhe nxjerrjen para gjykatave serbe, ndërsa Haradinaj thotë se në aktakuzën e Serbisë, me të cilën kërohen estradimi, “nuk ka asgjë të re me të cilën nuk është përballur edhe në Hagë”, ku dy herë është shpallur i i lirë ndaj akuzave për krime lufte.

Arianit Koci, i bindur se Haradinaj do të lirohet

Seanca ku do të shqyrtohet kërkesa e Serbisë për ekstradim, do të fillojë në orën 14.00 në Colmar. Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci pohon se “kërkesa e Serbisë për ekstradim është e pabazuar”, e madje edhe “keqpërdorim i rëndë i të drejtës ndërkombëtare nga ana e Serbisë”. Avokati Koci pohon se kërkesa e Serbisë për ekstratikm “është politike”. Këto pohime i dëshmon me deklaratat e politikanëve në Serbi: Kryeministrit, ministres së Drejtësisë dhe ministrit të Jashtëm. “Mos të harrojmë se Aleksandar Vuçiq ka qenë Ministër për Informacion në kohën e Millosheviqit dhe Ivica Daçiq ka qenë zëdhënës i partisë SPS”, pohon Koci. Sipas palës mbrojtëse, “pushtetarët e Serbisë nuk do t’ia falin kurrë Haradinajt, anagazhimin e tij për pavarësinë e Kosovës dhe luftimin e politikës gjenocidale të pushtetit të Millosheviqit”. Avokati Koci është i bindur se Haradinaj do të lirohet nesër në Colmar nga të gjitha akuzat.

Politikanët serbë bëjnë presion

Së fundi jo vetëm organet juridike dhe krerët e shtetit por edhe disa deputetë serbë kanë kërkuar ekstradimin e Haradinajt në Serbi. Shefi i deputetëve të partisë SNS (partia e presidentit Nikoliq dhe kryeministrit Vuçiq), Aleksandar Martinoviq ka deklaruar në një takim me dy deputetë francezë, se “Serbia pret ekstradimin e Haradinajt në Serbi”.

 

Martinoviq pohon se “të gjithë popujt në rajon kanë qenë viktimë e luftërave të kaluara, por populli serb në Kosovë e Metohi ka qenë një prej viktimave më të mëdha. Ndaj presim nga drejtësia franceze që Haradinajn ta ekstradojë në Serbi.”

Ekstradimi vetëm nëse ka akuza të reja

Eksperti gjerman Christian Tomuschat ka deklaruar për Deutsche Wellen pak ditë pas ndalimit të Haradinajt në aeroportin e Baselit dhe dërgimit të tij në Colmar, se Haradinaj mund të ekstradohet dhe gjykohet vetëm nëse ka ndonjë akuzë për krime që nuk janë trajtuar në Tribunalin e Hatgës. Ekstradimin në Serbi nuk e besojnë as shumë analistë serbë. Në deklaratat e tyre për DW ata thonë se më parë është i mundur ekstradimi i tij në Gjykatën Speciale në Hagë se sa në Serbi. Ndërsa Haradinaj mendon se kjo nuk do të trajtohet fare si mundësi. “Më Gjykatë speciale se Tribunali i Hagës për ish-Jugosllavi, i themeluar nga OKB, nuk ka. Dhe atje unë jam shpallur dy herë i lirë”, ka deklaruar Haradinaj në një intervistë me DW, të zhvilluar ditë më parë.

Nitaj: Kush janë aleatët e Serbisë që duan ta eliminojnë nga skena politike Ramush Haradinajn?!

Anëtari i Kryesisë së AAK-së Muharrem Nitaj, ka pyetur se kush po dëshiron të eliminojë Ramush Haradinajn nga skena politike.

Periskopi.com Lajme

“Kush janë ata që duan ta eliminojnë nga skena politike Ramush Haradinajn! Që është Serbia, kjo s’ka asnjë dyshim, por kush janë aleatët e saj se! A janë vetëm jashtë Kosovës apo ka të tillë edhe në Kosovë e në Shqipëri?”, ka shkruar Nitaj në Facebook.

Sipas tij, Haradinaj është politikani me popullor në Kosovë, prandaj nuk po lejohet të punojë për popullin e tij, transmeton lajmi.net

“Ramush Haradinaj sot është politikani më popullor në Kosovë dhe jo vetëm, prandaj si është e mundur që ai të mos lejohet të jetë e të punojë për popullin e tij, por të mbahet me akuza të Serbisë, të cilave nuk u beson as ajo vet!”, thotë Nitja.

Tutje Nitaj përmend vizita që u bënë në zyrat e AAK-së nga kryeministri dhe kryetari i Parlamentit te Shqipërisë, por thotë se nuk u vizituan nga ata të vendit.

“Partinë e zotit Haradinaj këto ditë e vizituan edhe Kryeministri Shqiptar edhe Kryetari i Parlamentit, por një gjë e tillë nuk u shkoi ndërmend as Kryeministrit e as Presidentit të Kosovës, edhe pse zyrat e tyre nuk janë më larg se ne fund të së njejtës rrugë! Në mos për asgjë tjetër, të paktën për t’i informur bashkëpunëtorët e tij, se çfarë kanë bërë krerët e shtetit që kjo farsë të marrë fund. Apo s’kanë pasë çfarë të thonë”, shkruan në fund Nitaj.

Krasniqi u dërgon memorandum autoriteteve franceze për Haradinajn

Jakup Krasniqi, kryetar i Këshillit Kombëtar të partisë NISMA për Kosovën përmes Ambasadës së Francës në Kosovë dhe përmes postës elektronike, u ka dërguar autoriteteve të Francës Memorandumin lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt.

Periskopi.com Lajme

 

Në këtë memorandum janë sjellë fakte që dëshmojnë se “Dosja Haradinaj” është dosje e porositur nga strukturat politike të regjimit të Millosheviqit, e sajuar nga Shërbimi sekret serb dhe e shpërndarë nga njerëzit e këtij regjimi.

“Si e tillë, akuza kundër z. Ramush Haradinaj është një akuzë e motivuar politikisht dhe urdhër-arresti i lëshuar nga Serbia është urdhër- arrest i POROSITUR NGA POLITIKA e Beogradit. Që të shmang grackën e politikës serbe drejtësia franceze duhet ta lirojë menjëherë dhe pa asnjë kusht Ramush Haradinajn. Ky veprim është veprim i vetëm serioz dhe me dinjitet i një drejtësie vërtetë të pavarur”, thuhet në njoftimin e partisë Nisma për Kosovën.

Anita Haradinaj reagon ashpër ndaj deklaratës së Thaçit

Bashkëshortja e liderit të AAK-së, Anita Haradinaj ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së Presidentit, Hashim Thaçit, i cili tha se çlirimtarët mund të ndalen në aeroporte, por nuk mund të ekstradohen në Serbi.

Periskopi.com Lajme

Ky është reagimi i plotë i Anites:

“Çlirimtaret mund te ndalen neper Aeroporte, por nuk mund te ekstradohen ne Serbi!!!” Keshtu deklaroi ne debat Presidenti

Patjeter qe Çlirimtaret ndalen neper aeroporte kur vendi i tyre udhehiqet nga njerez te shantazhuar dhe te nenshtruar si Ju!!! /Zeri