Ramiz-Lladrovci-636x358

Lladrovci nuk i frikësohet koalicionit NISMA – AKR: Projekti ynë për Drenasin, i pakrahasueshëm

Për herë të parë që nga pas lufta, komuna e Drenasit në Kosovë, bastion ky deri më tani i pakontestueshëm i Partisë Demokratike (PDK), shkon në balotazh.

Periskopi.com Lajme

Në votimet e 4 dhjetorit, asnjëri nga 7 kandidatët pretendent për ta marr postin e kryetarit të Drenasit,  nuk ka arritur të marrë mbi 50 për qind të votave.

Ramiz Lladrovci i PDK-së dhe Isa Xhemajlaj i Nismës për Kosovën do të jenë përball njëri tjetrit edhe njëherë në balotazhin për kryetar të Drenasit.

Madje kjo e fundit sot edhe zyrtarisht e ka nënshkruar koalicionin në nuivel lokal me AKR-në, kundër PDK-së për ta fituar Drenasin, raporton lajmi.net.

Por ky veprim i dy subjekteve opozitare nuk po e frikësojnë kandidatin e PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Në një prononcim për lajmi.net ai thotë se këto koalicione nuk i sheh si rrezik për votën dhe elektoratin e Drenasit. Thotë se beson në fitoren e partisë së tij dhe vullnetin e qytetarëve për ta votuar atë.

“Partia Demokratike e Kosovës është parti me shtrirje më të madhe dhe më të fuqishme në Republikën e Kosovës. Koalicionet e lidhura në nivel lokal të opozitës nuk i shoh si rrezik për votën dhe elektoratin e Drenasit. Qytetari është partneri kryesor i koalicionit tonë- besimi ynë në vullnetin e qytetarit dhe besimin e tyre ndaj përkushtimit tonë, në projektin zhvillimor të PDK-së, është çelësi i fitores tonë”, shprehet ai për lajmi.net.

Lladrovci i cili në zgjedhjet e së dielës mori 45.54 për qind të votave duke folur për planet dhe projektet për zhvillim të Drenasit, thotë se të gjitha këto projekte të tyre janë pa krahasueshme me partitë apo koalicionet që mund të lidhen për ta fituar Drenasin.

“Ne çmojmë dhe vlerësojmë  edhe qytetarët edhe votuesit e partive tjera, por jam i sigurt se do të binden edhe ata se PDK dhe projekti ynë, vlerat tona, oferta jonë dhe mënyra e realizimit të projekteve tona për Drenasin dhe qytetarët e Drenasit, janë të pa krahasueshme me partitë apo koalicionet që mund të lidhen”, ka thënë ndër tjerash Lladrovci.

Shkuarja në balotazh e PDK-sa në këtë komunë, nga njohës të çështjeve politike po shihet si rezultat i ndërrimit të liderit të PDK-së, ku nga Hashim Thaçi, pozitën e të parit të këtij subjekti e mori kryetari aktual Kadri Veseli.

I pyetur nga lajmi.net nëse kjo është ndoshta arsyeja pse ai nuk fitoi besimin e qytetarëve për ta fituar në mënyrë të pakontestueshme Drenasin, Lladrovci ka thënë se nuk merret me vlerësime të tilla por që garanton se ka mbështetjen e Veselit për ta udhëhequr Drenasin.

“Unë nuk do të merrem me vlerësimet e tilla. Unë garantoj se kam mbështetjen e plotë të Kryetarit Veseli dhe tërë strukturës qendrore e lokale të PDK-së, si dhe të bartësve të përgjegjësive institucionale qendrore e lokale për një Drenas të zhvilluar dhe tërheqës për të jetuar e punuar këtu”, shtoi ai.

Drenasi do të shkojë për raundin e dytë të votimeve më 18 dhjetor

xhavuit-650x358-640x352-1

Gjest i ultë i Drenorit. Tallet me veshin e Ramiz Lladrovcit (Foto)

Periskopi.com Lajme

Ish kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori, ka postuar sot një ‘selfie’ ku në sfond shihet portreti i kandidatit për kryetar të kësaj komune, Ramiz Lladrovcit. Me këtë foto ai i është drejtuar Berat Buzhalës, duke ia kujtuar atij premtimin për një debat në emisionin ‘Komiteti’, raporton Magazina.al.

Por në një rast, bënë humor në llogari të veshit të Ramiz Lladrovcit, të cilit pas një ‘aksidenti’ e ka dëmtuar një pjesë e tij. ‘Miremengjesi nga DrEnasi Berat Buzhala. Kur po don me m’ftu n’KOMITET o burri i dheut. M’i zgate vesht. E te na n’Drenice veshin e gate t’a han pela. PS.: T’premtoj qe nuk kallxoj per votat qe jane mbushe ne oda n’2010-ten’, shkruan Drenori.

drenoriiiiiiii2016

zgjedhjett

“Qytetarët kuptuan kurdisjet e PDK-së, andaj ‘tradhtuan’ Lladrovcin”

Të dielën janë mbajtur zgjedhjet në Komunën e Drenasit, ku nga rezultatet e shpallura, PDK dhe Nisma për Kosovën do të shkojnë në balotazh.

Periskopi.com Lajme

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ramiz Lladrovci, nuk ka arritur që në rundin e parë  të zgjidhet kryetar i Drenasit. Në Drenas votuan vetëm 40 për qind të të regjistruarve dhe kjo do të thotë se edhe mbi 60 për qind që nuk dolën në zgjedhje, ia kthyen shpinën PDK-së.

Kjo është hera e parë që nga paslufta që zgjedhja e kryetarit të Drenasit do të përcaktohet në raundin e dytë të zgjedhjeve, pasi që PDK-ja në vazhdimësi kishte siguruar fitore bindëse pa u detyruar të shkojë në balotazh. Lladrovci do të detyrohet që edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve të garojë me Isa Xhemajlajn e “Nismës për Kosovën”. Në zgjedhjet e fundit lokale të vitit 2013 kandidati i PDK-së, ish-kryetari Nexhat Demaku, i cili kishte fituar rreth 64 për qind të votave, në zgjedhjet e së dielës Lladrovci ka fituar rreth 45 për qind të votave apo 19 për qind më pak se në zgjedhjet paraprake.

Njohësit e çështjeve politike kanë pohuar se qytetarët e Drenasit nuk e duan Ramiz Lladrovcin, për shkak të përfshirjes së tij në listën e zezë të SHBA-së.

Sipas tyre, Drenasi ka vendosur që përfundimisht ta zgjedhë një kryetar që nuk ka probleme me Ligjin, dhe kjo është një reflektim i mirë që edhe qytetarët kanë filluar të vetëdijesohen që t’i thyejnë barrierat partiake, për ta votuar me të mirin.

Drenasi ka qenë bastion i PDK-së, që nga paslufta

Njohësi i çështjeve politike, Islam Krasniqi ka pohuar se Drenasi ka qenë bastion i PDK-së, që nga pas lufta, mirëpo edhe këtu u thye heshtja, kur PDK-ja ishte e bindur së do të fitojë bindshëm zgjedhjet, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi, ku qytetaret i thanë jo Lladrovcit.

Ai ka pohuar se qytetarët e Drenicës tani janë vetëdijesuar për arsye se nuk pranuan që të udhëhiqen nga një kryetar i cili duket si sundimtar (Monark), ku pasuria e tij milionëshe nuk dihet nga ka ardhur, gjithashtu Lladrovci është edhe në listën e Zezë të SHBA-ve, dhe mbi të gjitha nuk gëzon njohuri të udhëheqë një komunë.

“Balotazhi pritet të mbahet më datën 18 janar, ku kandidatet do të jenë z. Lladrovci nga PDK-ja dhe z. Xhemajli nga Nisma për Kosovën, ku do të jetë një garë tepër interesante në mes të dy ish partiakëve, sepse deri në këto zgjedhje Drenasi së ka shikuar kandidatin por partinë, mirëpo kanë filluar edhe qytetarët t’i hapin sytë, të mos votojnë statuja ashtu siç ka ndodhur deri me tani. Drenasi ka vendosur që përfundimisht ta zgjedhë një kryetar që nuk ka probleme me ligjin dhe kjo është një reflektim i mirë që edhe qytetarët kanë filluar të vetëdijesohen që t’i thyejnë barrierat partiake, për ta votuar më të mirin”, ka thënë Krasniqi për gazetën Bota sot.

Ramiz Lladrovci

Ramiz Lladrovci nuk mori pjesë në asnjë debat, e në oda pati probleme

Ramiz Lladrovci la postin e të ngarkuarit me punë në Ambasadën e Kosovës në Tiranë, e erdhi si kandidat i PDK-së për kryetar të Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Që në fillim kandidimi i tij u përcoll me probleme. Në fakt partia e zgjodhi të jetë ai kandidati, apo thënë më saktë kreu i PDK-së , Kadri Veseli e zgjodhi, raporton Periskopi

Por, që nga ai moment, tre persona që dolën nga PDK-ja kandiduan si të pavarur. Dy prej tyre u penduan më vonë, dhe u kthyen në krahët e Kadri Veselit, e Xhevat Drenori vazhdoi deri në fund.

Shumëkush e kritikoi Laldrovicin, e fushatën që e filloi shumë herët, normalisht nëpër oda në fshatrat e Drenasit, pati shumë probleme.

Kishte nga ata që e kundërshtonin, disa nga ata që kërkonin përgjegjësi prej tij dhe Veselit për shumë gjëra, e tonet ngiteshin vazhdimisht.

Por askush jashtë odave, edhe pse as aty nuk u dëgjua mirë nga zhurmat, nuk e di programin e tij.

Ai nuk mori pjesë në asnjë debat televiziv, në asnjë të vetëm.

Opinionisti Astrit Gashi ka deklaruar se Ramiz Lladrovci nuk e ka aprovimin e PDK-së për të dalë në debate televizive.

Gashi thotë se Lladrovci është kandidati kryesor.

Ndryshe, Lladrovcit iu shpalosën shumë gjëra gjatë fushatës, ndër kryesoret është akuza se ai ka keqpërdorur paratë e mbledhura në luftë./ Periskopi

Kadri Veseli pati problem në Drenas, 40 burra po e mbronin (Video)

Në Baicë të Drenasit, mbrëmë vonë, në kuadër të fushatës elektorale kishte shkuar kreu i PDK-së, Kadri Veseli dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, raporton Periskopi

Periskopi.com Lajme

Aty kishte filluar një debat jo fort i këndshëm nga tonet e larta që dëgjohen në një video të publikuar nga Faton Ramadani. Ky i fundit i ka kërkuar drejtësi për vëllezërit e tij, Burimt dhe Arsim Ramadanin.

Aty dëgjohet Ramiza Lladrovci teksa mundohet t’i qetësoj, e Kadri Veseli që është i ulur dhe ndihet në siklet.

Fatoni thotë se Kadri Veselin po e mbronin 40 burra, në fshatin e Arsim e Burim Ramadanit që po mbahen në burg pa faj.

“Pse u ni në siklet kur unë kërkoja të bëj pyetje rreth rastit Ramadani? Ne nuk do të heshtim,jemi të pafajshëm”, thotë ai.

Ndryshe, Burim Ramadani, Arsim Ramadani, Arben Kiçina dhe Blerim Kiçina janë dënuar me 100 vjet burgim për vrasjen e Hamëz Hajrës në vitin 2001 dhe tre anëtarëve të familjes së tij./ Periskopi

 

Shemsije Lladrovci

Flet gruaja e Ramiz Lladrovcit, tregon edhe si ai i ndihmon në punët e shtepisë (Video)

KALLXO.com sjell profilet e grave të kandidatëve për kryetar të komunës së Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Kjo është Shemsije Istogu Lladrovci, bashkëshortja e Kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës për Kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Çifti që janë njoftuar si studentë, sipas Shemsijes bëjnë një jetë mesatare si të gjithë qytetarët e Kosovës, megjithëse në shtëpi kanë tre vetura.

Ajo pretendon se bashkëshorti është njeriu i duhur për Kryetar të Drenasit meqenëse sipas saj komuna është në gjendje të keqe.

“Drenasit sot i mungon që nga infrastruktura e më tutje. Është një papunësi e madhe, njerëzit janë pak sa të zhgënjyer”, thotë Istogu Lladrovci.

Ramizi, sipas bashkëshortes, i ndihmon asaj edhe në punët e shtëpisë dhe planifikon që gjysmën e drejtorive komunale ta udhëheqin gratë.

Lladrovci dhe rivalët tjerë në garën për Drenasin do të përballen sonte në një debatë te  Jeta Xharra.

15230739_10211428419653062_674834302542940113_n

Pacolli sërish del lirshëm kafeneve të Drenasit

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, dega në Lipjan, Sabit Pacolli ka mbajtur fjalën. Ditë më parë ai kishte reaguar ashpër ndaj gjestit të Ramiz Lladrovcit i cili kishte “përzënë” Behgjet Pacollin nga një lokal.

Periskopi.com Lajme

 

Postimi i plotë:

Miq,

Ashtu siç dhe ju kam premtuar, ashtu dhe doli të jetë sot!

Unë së bashku me Presidentin e AKR-së, Behgjet Pacolli po qëndrojmë në Komunën e Drenasit, për qaj, në këtë formë apo tjetër, qindra qytetarë të Drenasit po japin një përkrahje të fuqishme Kandidatit të AKR-së për Drenasin më ndryshe, Elmi Thaçit.

Ditë më parë, nga Shteti i Suedisë pata thënë që po sa të vije në Kosovë do të vizitoj Drenasin për qaj, por ky vend më ka lënë shumë përshtypje të mira dhe për rinin që ka, mos të harrojmë pikërisht sot ku po qëndrojmë me Presidentin Pacolli, është edhe një vend i lavdishëm, që mban mbrapa një histori të vetën.

Elmi Thaçi, është i vetmi kandidat potencial për Drenasin modern Drenasin e shekullit XXl.

Urime Elmi Thaçi,

Urime Drenasi,

Urime AKR.

Sabit Pacolli

Kryetar i Aleanca Kosova e Re – dega Lipjan

15230739_10211428419653062_674834302542940113_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ramiz Lladrovci e Kadri Veseli

Lldarovci i bindur do të fitojë Drenasin, madje mandat 5  vjeçar, premton 70 milionë euro invetsim

Ramiz Lladrovci, kandidati për kryetar të Drenasit nga Partia Demokratike e Kosovës ka thënë se ai do ta fitojë pushtetin në Drenas, madje jo vetëm për mandatin një vjeçar.

Periskopi.com Lajme

“Plani im është që ta bindi qytetarin që të dalë në votime. Në mandatin pesë vjeçar tonin do të investojmë 70 milionë euro”.

“Është shumë e madhe por e kam mbështetjen e kryetarit të partisë, Kadri Veselit”.

Lladrovci këto komente i ka bërë në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës duke treguar se edhe në cilat fusha do të investojnë.

“Do të investojmë në infrastrukture, arsim, shëndetësi, bujqësi, kanalizim dhe do ta përgatisim parkun industrial”.

“82 hektarë tokë do të jenë gati për investime të huaja kapitale”.

“Ministri Blerand Stavileci bashkë me Komisionin Evropian kanë një projekt në gjashtë komuna përfshirë edhe Drenasin, ku bën pjesë edhe ngrohja qendrore për qytetin tonë”.

Madje Lladrovci në këtë garë të jashtëzakonshme për zgjedhjet në Drenas, thotë se nuk ka asnjë kandidat serioz.

“PDK në Drenas dhe Drenicë është fuqi dhe gjithë qytetarët por edhe iniciativa si ajo e Izet Ibrahimit janë duke na përkrahur. Edhe struktura e Lëvizjes Vetëvendosje është anëtarësuar në PDK”.

Kandidati i PDK-së ka thënë se për atë nuk ka asnjë kandidat serioz në këto zgjedhje të jashtëzakonshme dhe se ai do të fitojë.

ramiz

Lushtaku: Lladrovci i fiton zgjedhjet, Bazaj u tërhoq për arsye të fort

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, i cili vjen nga rajoni i Drenicës, Nuredin Lushtaku shprehet i bindur se partia e Kadri Veselit do të triumfojë në zgjedhjet e 4 dhjetorit në Drenas.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, kandidati për kryetar nga radhët e PDK-së, Rami Lladrovci është personi ideal për ta udhëhequr komunën.

“Po normal, unë mendojë se do të fitojë gjithqysh PDK-ja, s’di pse po me pyet (qesh). Ramizi është personi i duhur dhe më i qëlluar për kryetar të Drenasit”, ka thënë ai për “Indeksonline”

Më tej, Lushtaku ka komentuar edhe tërheqjen e njërit prej kandidatëve më të përfolur, Naim Bazaj, i cili u regjistrua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si kandidat i pavarur.

Deputeti nga rajoni i Drenicës tha se tërheqja e tij ka ardhur me arsye të fort, pa ndonjë presion. “Naim Bazaj e ka pa të arsyeshme mu tërheq vet dhe mos me u përça Drenasi as PDK-ja. Tani ai është së bashku me Ramizin”, ka thënë ai.

Xhavit Drenori

Çfarë kishte bërë Ramiz Lladrovci me paratë e mbledhura nga lufta, tregon Xhavit Drenori

Kandidati i pavarur për Drenas, Xhavit Drenori ka bërë sot një bashkëbisedim me babanë e tij, me të cilin thotë se zhvilloi një bisedë interesante.

Periskopi.com Lajme

Babai e pyeti, Drenorin se ku i ka lënë Ramiz Lladrovic thasët me para që ishin transportuar me kamionetën ngjyrë portokalli pas luftës dhe ishin ruajtur nga disa njerëz në Drenas.

E Xhavit Drenori i ka treguar për secilin thes me radhë, raporton Periskopi

Bashkëbisedimi i tij më babanë:

Programin e finalizum për zgjedhje sot e diskutova me prindin tim dhe i mora disa këshilla se si luftohen analfabetët me diploma.

Me pyeti: “Çka ka ba Ramizi me thasët me para që ishin transportuar me kamionetën e portokalltë pas lufte dhe ishin ruajtur nga disa njerëz të fshatit tonë? (Para të mbledhura nga fondet për luftën).

Ju përgjigja: “ Për disa thasë tashmë është dëshmu se ku i ka lanë”:

Një thes, investime në pallatin e tij në Gllanasellë;

Një thes, investime në toka të privatizuara, 14 hektarë në Zabel të Poshtëm / Krajkovë nga F.Sh. (me çmim 125 euro për ari); 10 hektarë në Komoran nga N.M. (me çmim 130 euro për ari); 6 hektarë në Gllobar nga Xh.G.; disa ari në Prishtinë; disa banesa në Prishtinë, etj.

Një thes, për ti blerë votat për deputet në vitin 2010, ku disa prej parave të këtyre zgjedhjeve kishin përfunduar edhe në fshatin tonë, madje në një odë të kojshive (lagje tjetër) kishte pasur edhe rrahje sepse dikush kishte marrë më shumë e dikush më pak nga ato para.

Një thes tash për këtë fushatë të egër zgjedhore në Drenas.

Për tjerë thasë i premtova se do të punoj intenzivisht me i identifiku dhe kur një ditë të kemi bërë shtetin ku sundon ligji, do ta detyrojmë t’ia kthejë popullit milionat që ishin mbledhur për luftë.

Nuk u çudit prindi im, sepse më tha që Ramizin e njohim që prej sa ishte fëmi, por si nxënës i dobët (gjatë shkollimit kishte humbur edhe vitin si nxënës ngelaq), po çuditem tha se si diti burri i botës me i vjedhë dhe me i keqpërdorë gjithë ato para dhe tash pa fije turpi vjen me kërku besim për më e qeverisë Drenasin!

Me pyeti edhe për këtë: “ A mos ju kan hargju parët dhe po don prap me na plaçkitë, siç i kishte plaçkitur mërgimtarët gjatë luftës?”

Ju përgjigja: “Mos baj dert se aty afër më ka, edhe nesë arrinë me i ble votat, nga pozita e asamblistit nuk e lejoj!”.

Për fund me tha: “Bir, muje dhe ç’liroe Drenasin nga hajnat se na kan zanë frymën” !

Ju përgjigja: “Qytetarët e Drenasit do ta mposhtin me votën e tyre, e unë jam thjeshtë një argat i qytetarëve!”/ Periskopi

 15235414_10154289294823772_8669147208311247599_o 15250929_10154289294568772_4753538190240865209_o

 

20161126141700310646

Një Pacoll tjetër do ta sfidojë mikpritjen e Lladrovcit

Dje një anëtar i AKR-së në Drenas shkroi në llogarinë e tij në Facebook, se Behgjet Pacolli është përzënë nga nje kafe në Drenas. Dhe përzënien e tij e ka bërë, hiq më pak se kandidati i PDK-së për kryetar, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Më vonë ekipi i Lladrovcit, për Koha.net, thanë se kjo gjë nuk ka ndodhur. Por në rrjete sociale dolën edhe fotografi nga momenti kur Pacolli po ngrihej nga tavolina, pasi në vesh i kishte folur Lladrovci.

E sot një Pacoll tjetër, Sabit Pacolli që është i pari i AKR-së në Lipjan ka treguar se do ta sfidojë mikpritjen e Lladrovcit.

“Përshëndetje Miq, Shumë shpejt do të kthehem në Kosovën time të dashur së bashku me Presidentin do të shkojmë në fshatin e Lladrovcit me pi qaj..”, ka shkruar Sabit Pacolli në llogarinë e tij në Facebook.

pacolli-sabiti1-780x439

Pasi e përzuri dje, Pacolli thotë se do të shkojë në fshatin e Lladrovcit për çaj

Kandidati i paralajmëruar i AKR-së për kryetar të Lipjanit, Sabit Pacolli e ka “sfiduar” kandidatin e PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovcin.

Periskopi.com Lajme

Pacolli ka thënë se sapo të kthehet në Kosovë, do të vizitojë së bashku me Behxhet Pacollin fshatin ku jeton Ramiz Lladrovci.

“Kysmet sa të kthehem në Kosovën time të dashur se bashku me Presidentin do të shkojm në fashtin e Lladrovcit me pi qaj” shkruan Sabit Pacolli në Facebook, tranmseton Indeksonline.

Ky paralajmërim vije pas shkrimeve në medie ku thuhet se Ramiz Lladrovci dje e ka përzënë Behxhet Pacollin nga një lokal në Drenas.

Behgjet Pacolli dhe Ramiz Lladrovci

Momenti kur Ramiz Lladrovci i thotë Behgjet Pacollit të largohet nga lokali (FOTO)

“Gazeta Blic” ka arritur t’i sigurojë dy fotografi nga vendi ku janë takuar sot rastësisht, kreu i AKR-së Behgjet Pacolli dhe kandidati për kryetar të Drenasit nga radhët e PDK-së, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Në fotogarfitë e siguruara shihet se Lladrovci iu është ofruar Pacollit për t’i përcjell një mesazh, e që dyshohet të ketë qenë prosia për ta liruar tavolinën ku po qëndronte ky i fundit me kandidatin e AKR-së për kryetar të Drenasit, Elmi Thaçin dhe disa anëtarë të tjerë të kësaj partie, shkruan GazetaBlic.com

E veprimi i tillë i kandidatit të PDK-së, e ka irrituar tej mase anëtarin e AKR-së, dikur bashkëluftëtarë i Fehmi Lladrovcit, Musa Dervishaj, i cili me indinjatë e ka rrëfyer ngjarjen, ku thotë se Lladrovci i ka kërkuar Pacollit që të largohet nga lokali.

Më poshtë ju sjellim reagimin e tij:

Të nderuar bashkëluftetarë, është nderë dhe obligim kombetarë të përkulemi perjetësisht para emrit, veprës dhe varrit të të madhit Fehmi Lladrovci dhe turp i madh ti tregoni atyre qe si njohin se njifar Ramizi është vellai i tij.

Kam dëgjuar të flitet keq për Ramizin! por s’kam besuar ose me mirë të them se s’kam dashur të besoj se është kaq i pa fytyrë.

U ndalem për kafe sot në një restorant isha me dy shokë nga Drenasi dhe disa tjerë mysafirë nga Prishtina, njëri nga mysafirët ishte Behgjet Pacolli ish presidenti i vendit dhe president i AKR-së, me të hyrë në restaurant si zakonisht u pritem mirë dhe na e pregaditen tavolinen.

Dhjetëra mësues me disponim të keq (sipas mendimit tim) ishin të detyruar të pinin nga një kafe te zezë! siç do të dilte pas pak fytyra e zezë e ish ambasadorit që i kishte ftuar ata që ta votonin.

Në vend që të na çeraste me kafe ose të na ftonte në tavolinën e tyre siç i ka hije një Drenicaku të vërtetë, (bujarë e mikprites) virtyte të cilat i mungojnë Ramizit, ai erdhi të tavolina jonë dhe nga presidenti Pacolli kërkoj që tua lirojmë tavolinen sepse ndihej ngusht.

Mua as që më përshendeti edhe pse isha shok i vellait të tij, Fehmiut, kjo s’kishte aspak rëndësi për mua ishte ndërgjegjëja e tij e vrarë prej kohesh.

U ndjeva keq sa s’ka më, sepse luhati bindjen e shokëve se Drenica vazhdon të mbetet ajo që ishte dikurë, ku ndërohej e respektohej mysafiri,miku por edhe kalimtari i rastit.

President e liroi tavolinen i pari duke mos na dhenë rast të kundërshtonim sepse është burrë i madh.

 

Ndryshe, përzurjen e Pacollit nga lokali e ka mohuar zëdhënës i shtabit zgjedhor të Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas, Betim Berisha.

dervishaj-640x853-1 dervishaj-2-640x853-1-e1480108565996

Ramiz Lladrovci

Thaçi flet pas përplasjes me Lladrovcin

Ramiz Lladrovci, nuk është Drenicas e as PDK-ja nuk është e Drenasit.

Periskopi.com Lajme

AKR-ja do të largoi pengun 100 vjeçar të varfërisë dhe të mos zhvillimit të kësaj zone që e ka shkaktuar Partia që deri sot e ka udhëhequr. Kështu, ka deklaruar, kandidati i Partisë Aleanca Kosova e Re për kryetar të Drenasit, Elmi Thaçi.

Thaçi në një intervistë për Tribuna Channel ka theksuar se një njeri nga Drenica siç thirret se është Ramiz Lladrovci, kandidat i PDK-së për kryetar të Drenasit, nuk i largon mysafirët nga tavolina e kafes ku ishin ulur Kryetari Behgjet Pacolli dhe të tjerë.

“Smuj me parapa se një drenicak e bënë një gjë të tillë”, thotë ai.

Ka folur edhe për dëmtimin e projektplanit për të fabrikën e kërpudhave në Drenas që iu vë dje gurëthemeli. Nuk ka gjykuar se kush mund ta ketë bërë këtë.

Thaçi foli edhe për fushatën parazgjedhore në Drenas. Tha se duhet thyhet miti, që PDK-ja këdo që e vendos kandidat në krye e fiton. E gjithë qendra sipas tij po angazhohen me synimin që ta dërgojnë të paktën në balotazh Ramiz Lladrovicin.

Ramiz Lladrovci

Ramiz Lladrovci nuk ishte banor i Drenasit, tashmë po e shkel Ligjin

Kandidati i NISMA’s në garën për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj thotë se kandidiati i PDK-së, Ramiz Lladrovci nuk ka qenë banor i Drenasit dhe kjo nuk lejohet për një kandidat.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, ky i fundit u bë banor më katër tetor dhe se nuk mundet të bëhet kryetar.

Në KTV ai ka thënë se kjo është joserioze nga ana e partisë në pushtet, duke vlerësuar se po tallen me qytetarët.

“nuk u kry puna, punën e kryjnë ata më 4 dhjetor kur votojnë. Nëse të ka caktu shefi,. ke me kry punë veq për shefin”, thotë Xhemajlaj.

Ndryshe, Ligji PËR ZGJEDHJET LOKALE NË REPUBLIKËN E KOSOVËS thotë: Kandidati për Kryetar të Komunës duhet të kualifikohet sipas nenit 30 të Ligjit për zgjedhjet e përgjithshme dhe për së paku tre (3) vite duhet të ketë qenë banor i komunës në të cilën ai apo ajo është duke garuar për t’u zgjedhur si Kryetar i Komunës./Periskopi

 

20161122103132634646

Sylë Ukshini e zë vendin e Ramiz Lladrovcit

Zyra e Drejtorit të Përgjithshëm të MPJ-së të Kosovës bën të ditur se Sylë Ukshini, aktualisht ministër këshilltar, është caktuar të shërbejë nga sot si i ngarkuar me punë i përkohshëm në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Tiranë. 

Periskopi.com Lajme

Këtë detyrë, siç merr vesh Koha.net, ai do ta ushtrojë deri në emërimin e ambasadorit të ri, sipas Ligjit për shërbimin e jashtëm,transmeton koha.net.

Ambasadori i deritashëm i Kosovës në Tiranë, Ramiz Lladrovci ka dhënë dorëheqje nga kjo detyrë kohë më parë, pas kandidimit për kryetar të Komunës së Drenasit.

Rrahim Elshani

Kadri Veseli u hyn rend në Drenas, mbledh të pavarurit pranë vetes

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli e ka marr afër zemrës çështjen e Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Ai po angazhohet maksimalisht që kandidati i tij zyrtar, Ramiz Lladrovci të jetë fitues i zgjedhjeve për të parin e kësaj komune, që pritet të mbahen më 4 dhjetor.

Thuajse çdo ditë viziton këtë komunë, raporton periskopi

Përderisa një natë më parë, e detyroi të pendohet Naim Bazajn, që kandidoi i pavarur, si i revoltuar i PDK-së, ai sot e bëri të pendohet edhe Rrahim Elshanin, edhe ky më parë ishte pjesë e PDK-së.

Madje Veseli thotë se Elshani ndoqi rrugën e Bazjat dhe u pajtuan që Lladrovci, sipas tij, është i duhuri për Drenas.

Nuk dihet se si e bindi të kthehet sërish, por kjo tashmë ka ndodhur.

“Partia Demokratike e Kosovës në garën për komunën e Drenasit është më e bashkuar se kurrë më parë. Ajo është një familje e madhe që diversitetin e brendshëm e konsideron pasuri e jo barrë. Unë dhe miku im Rrahim Elshani, jemi të bindur se gjërat që na bashkojnë brenda PDK-së janë më të shumta dhe më të rëndësishme se opinionet e ndryshme që mund të na dallojnë. Prandaj, Rrahimi ndoqi shembullin e bashkëpartiakut tonë tjetër, Naim Bazaj, dhe u dakordua se në këtë garë kandidatura e Ramiz Lladrovcit është alternativa më e duhur për Drenasin”, thotë Veseli./ Periskopi

Naim Bazaj ka një arsyetim pse u kthye në PDK, mos qeshni me të

 

Ramiz Lladrovci

Ramiz Lladrovci fillon fushatën para kohe

Komisioni Qendror Zgjedhor ka vendosur që fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas do të jetë pesë ditë, por duket se këtë nuk po e zbatojnë kandidatët atje.

Periskopi.com Lajme

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka vazhduar takimet konsultative me qëllim të projektimit të programit të tij qeverisës për ta bërë Drenasin një komunë më të mirë për qytetarët e tij, raporton Periskopi

Shumë normale po i duket kjo PDKsë të cilët qdo ditë mbajnë takime dhe dërgojnë fotografi e njoftim për vizita nëpër shumë vende.

Të premten, Lladrovci në takim me qytetarët e Korroticës së Epërme dhe Gllobarit theksoi se uniteti i qytetarëve, shton mundësitë  vepruese, jo vetëm në nivelin lokal por edhe në nivel qendror. Lladrovci I siguroi ata se përkushtimi thelbësor ka për të qenë për projektet që përmirësojnë jetën e qytetarëve dhe mirëqenia e qytetarëve.

Po ashtu, gjatë ditës së sotme, Lladrovci pati edhe një takim me anëtarët e Hendikos-it, i cili sipas tij ishte tejet prekës. Ai tha se mirëqënia dhe punësimi I tyre janë çështje që duan zgjidhje. “Pjesëtarët e kësaj organizate, kanë shumë çështje të pazgjidhura por edhe shumë shpresa për jetën. Kujdesi ndaj personave me nevoja të veçanta, është një nga pasqyrat e shoqërisë tonë. Jo vetëm pajisjet, barnat dhe shkollimi por edhe punësimi e mirëqënia e tyre janë çështje që duan zgjidhje”, tha me këtë rast Lladrovci.

“Do të kontribuoj dhe do të angazhohem për sportin dhe kulturën fizike në Drenas, sepse të rinjtë tanë janë vërtetë të talentuar”, tha kandidati I PDK-së, Ramiz Lladrovci, në takim me ekipet e volejbollit “Drenasi” dhe “Gryka”, ku sipas tij janë shembuj të pashoq të përkushtimit të trajnerëve dhe sportistëve për arritjen e sukseseve në sporte ekipore, në nivel vendi, por edhe në përfaqësimin ndërkombëtar./ Periskopi.com

Ramiz Lladrovci rll rll2 rll3 rll6 rll4 rll5

Naim Bazaj

Naim Bazaj ka një arsyetim pse u kthye në PDK, mos qeshni me të

Periskopi.com Lajme

Nazim Bazaj e la PDK-në për pak ditë, vendosi që si i pavarur të kandidojë për kryetar të Drenasit.

Në ditën kur e bëri këtë, nuk la fjalë pa thënë për Kadri Veselin, madje ia tha në sy, ia braktisi mbledhjen dhe tha se duhet marrin fund vendimet nga qendra.

Përçahet PDK-ja në Drenas, revoltohet Bazaj kandidati më serioz

Bazaj, përveç kësaj tha se ka për ta marrë elektoratin e PDK-së, por sonte ai u pendua.

Periskopi mëson se pati shumë presion dhe oferta për poste të ndryshme nga partia ku ishte deri tani.

Por meqë e fiku telefonin e shkoi në krahët e Veselit në një takim me elektoratin e PDK-së në Drenas, aty u fishkëllye nga shumë njerëz si një dezertor, por Veseli e mbrojti dhe gjithçka përfundoi.

Fishkëllehet Kadri Veseli në Drenas, ia ndërpresin fjalimin (Video)

Pas kësaj foli për Klanin.

Tha se sikur u inspirua nga grupi “Drenica I” dhe “Drenica II” të cilët sipas tij janë përçarë, e nuk deshi që njëlloj të ndodh sërish.

“Isha në PDK do të jem në të. Tërhiqem nga gara si i pavarur. Për arsye të grupit Drenica I dhe II, për këtë arsye, nuk dehsha të përçahemi edhe ne. Thash të jemi bashkë të gjithë”, tha Bazaj./ Periskopi

Drenori

Bazaj përpiu fjalët e tij, Drenori ende po kërkon vota nëpër oda (Foto)

Derisa Naim Bazaj i përpiu fjalët e tij, dhe u kthye sërish pranë Kadri Veselit në PDK, edhe pse u kandidua si i pavarur për kryetar të Drenasit, fjalët ende nuk i ka ndryshuar XHavit Drenori.

Periskopi.com Lajme

Me kapacitet e tij, ai po shkon odë më odë.

“Konsultime në Sankoc. Ne nuk ndalemi, sepse jemi në rrugë të drejtë”, ka shkruar ai.

15095724_10154262201818772_8849966998739626920_n

Ditë më parë në një intervistë për Periksopi ai ka akuzuar Ramiz Lladrovin, kandidatë i PDK-së për Drenas, se ka vjedhur para të dedikuara për UÇK-në.

Ramiz Lladrovci akuzohet për keqpërdorim të parave të UÇK-së

E Bazaj që tentonte të merrte elektoratin e PDK-së, u pendua sot. Mësohet se pas presionit që iu bë dhe ofertave të ndryshme për poste./ Periskopi

Bazaj fikë telefonin, kishte presion për t’u larguar nga gara për Drenasin