Lutfi Haziri i tregon Kadri Veselit se kush e procedon Demarkacionin!

Periskopi.com Lajme

Pas deklaratës së kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli që gjatë javës së ardhshme do të procedohet në Kuvend marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi, ka reaguar nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri.

Ai në një deklaratë të shkurtër për Gazetën Blic, nëpërmjet mesazhit telefonik ka treguar se është kryeministri Mustafa, ai i cili do ta riprocedojë në Kuvend demarkacionin, duke mos dhënë detaje tjera.

“Kryeministri duhet ta riprocedoj, sepse është kthyer nga ai në qeveri”, ishte komenti i shkurtër i Hazirit në lidhje me paralajmërimin e sotëm të Kadri Veselit, që gjatë javës tjetër do të riprocedohet në Kuvend marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi.

I pari i PDK-së, Kadri Veseli sot përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se ka pasur një bisedë telefonike me Zëvendës/Ndihmës Sekretarin e SHBA-së, Hoyt Brian Yee, ku temë kryesore ka qenë demarkacioni me Malin e Zi.

Sipas një njoftimi të lëshuar për media, thuhet se ata u pajtuan që Demarkacioni të procedohet nga Qeveria për miratim në Kuvend javën tjetër, bëhet e ditur përmes një komunikate të dërguar mediave.

Sipas këtij komunikimi publik, Veseli sërish ka paralajmëruar se nëse nuk kalon demarkacioni, vendi duhet të shkoj në zgjedhje.“Gjatë bisedës me diplomatin amerikan, Kryetari Veseli, u shpreh se institucionet e Kosovës duhet të marrin vendime të mëdha, sepse, në të kundërtën, ato e humbin kuptimin”, thuhet në këtë njoftim.

Në anën tjetër, është raportuar se nëse nuk kalon demarkacioni në Kuvend, vendi shkon në zgjedhje të reja. Madje, si data të mundshme përmendet fundi i majit, ose fillimi i muajit qershor.

Mirëpo, kryeministri i vendit, Isa Mustafa në deklaratën e dhënë para disa ditësh, ka thënë se demarkacioni nuk do të procedohet përgjatë këtij muaji.

Ai ka thënë se riprocedimi i marrëveshjes për demarkacionin do të ndodhë më së largu deri në fund të muajit qershor.

Ndërkohë, Isa Mustafa sipas burimeve të Gazetës Blic ka dështuar që të bind deputetët e LDK-së që ta votojnë demarkacionin.

Bllokohet Qeveria e Kosovës, nuk flasin kur do dërgohet demarkacioni në Kuvend

Periskopi.com Lajme

Kreu i Kuvendit Kadri Veseli thotë se pas një bisede me telefon që kishte me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit të SHBA-ve, Hoyt Yee, u pajtuan që demarkacioni të dërgohet në Kuvend javën e ardhshme.

Për këtë të fundit vendos Qeveria. Zyrtarët e Qeverisë ka disa orë që nuk lajmërohen, e në një komunikatë të dërguar thuhet se edhe Mustafa bisedoi përmes telefonit me Yee, por nuk tregohet kur do e dërgojnë në Kuvend, raporton Periskopi

Të kontaktuar nga Periskopi, këshilltarët e Isa Mustafës nuk kanë qenë të qasshëm, por sapo është dërguar një njoftim për media.

Aty thuhet se kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit të SHBA-ve, Hoyt Yee.

Kryeministri Mustafa dhe z.Yee kanë biseduar për zhvillimet në Kosovë.

Kryeministri Mustafa e falënderoi për përkrahjen e pazëvendësueshme të SHBA-ve për Kosovën, duke theksuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për zgjerimin e bashkëpunimit dhe partneritetit strategjik me SHBA-të, në të gjitha fushat.

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan, Hoyt Yee, vlerësoi përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për avancimin e proceseve në vend, duke përfshirë gatishmërinë për partneritet të plotë me SHBA-të dhe NATO-n në procesin e transformimit të FSK-së.

“Z. Yee, po ashtu, vlerësoi lidershipin e qartë të kryeministrit Mustafa për rrugën evropiane dhe euroatlantike të Kosovës. Kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendës ndihmës sekretari amerikan, Hoyt Yee, kanë biseduar edhe për procesin e ratifikimit nga Kuvendi i Kosovës të Marrëveshjes për shënjimin e kufirit me Malin e Zi dhe nevojën që kjo marrëveshje të ratifikohet sa më shpejtë, si konfirmim i rrugës evropiane të Kosovës”, thuhet në njoftim, ndryshe që Veseli ishte më i drejtpërdrejt, tha se me Yee o morën vesh që Demarkacioni të dërgohet javën e ardhshme. / Periskopi

 

Demarkacioni javën e ardhshme në Kuvend, e pranon Kadri Veseli

Nga struktural paralele, me vendim të Beogradit, kontrollues i pushtetit lokal në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Ministri i ri në Qeverinë e Isa Mustafës, Ivan Todosijeviq përpos që ishte kryetar paralel i komunës se Zveçanit i emëruar direkt me vendim të Qeverisë së Aleksandër Vuçiqit, ai njihet edhe si një nga iniciatorët e një prej projekteve më të përfolura të Serbisë në Kosovë, “Lugina e Diellit”.

Kishte qenë qershori i vitit të kaluar kur në Mitrovicën e Veriut kishte nisur ndërtimi i 300 shtëpive me një fond të ndarë nga Qeveria e Serbisë, në një luginë ndërmjet Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanit, kur Todosijeviq, kishte dalë përkrah Shefit të Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë dhe kreut të kishës ortodokse për të vënë gurthemelin.

Todosijeviq që të enjten është emëruar ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal ishte shfaqur kundër Qeverisë së Kosovës.

Ai kishte akuzuar Qeverinë e Kosovës si një ndër faktorët kryesor në pengimin e kthimit të serbëve.

“Nëse do të kishte vullnet të mirë Prishtina në mënyrë të papengueshme do të lëshonte lejet e tilla nga pala kosovare. Është vetëm çështja e vullnetit të mirë të Prishtinës, por jemi dëshmitarë të këtyre 17 viteve të fundit, Prishtina në asnjë moment nuk ka treguar vullnetin e mirë për të ndihmuar kthimin e popullatës serbe në Kosovë dhe Metohi”, kishte thënë Todosijeviq, për “Evropën e Lirë”, duke akuzuar autoritetet qendrore në Prishtinë, për siç tha, tentim për të penguar procesin e nisur.

Qeveria e Kosovës e kishte cilësuar ndërtimin e këtyre shtëpive si të kundërligjshme madje e kishte akuzuar të papranueshëm implikimin e Qeverisë së Serbisë që duke “nxitur komuna të caktuara të Republikës së Kosovës të ndërmarrë veprime të paligjshme dhe në dëm të relacioneve ndërmjet qytetarëve të Kosovës”.

Por pikërisht Todosijeviq ishte ai që bashkë me Qeverinë e Beogradit në maj të vitit 2016, kishte prezantuar në Beograd planin për ndërtimin e lagjes “Lugina e Diellit”.

Si kryetar paralel i Komunës së Zveçanit, Ivan Todosijeviq, e kishte cilësuar lagjen “Lugina e Diellit” një projekt të madh, më i madhi i kryer nga shteti në territorin e Kosovës që nga vitet e 90-ta.

Ai nuk e kishte lënë pa përmendur faktin se me këtë projekt, “Serbia po tregon se Kosova është pjesë e saj e pandashme dhe e patjetërsueshme dhe se është e përkushtuar për kthimin dhe mbijetesën e popullit serb”./Insajderi.com

Qeveria e la në lloç Ramush Haradinajn

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës, deri tash nuk e ka dhënë asnjë cent për të mbuluar shpenzimet e avokatëve, të cilët e kanë mbrojtur Ramush Haradinajn në Francë.

Kështu ka deklaruar për TV Dukagjini kryetari i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Prishtinë, Avni Arifi.

 Sipas tij, Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) kishte premtuar me 12 janar, se do t’i mbulojë shpenzimet e mbrojtjes së Haradinajt, i cili po gjykohet në Francë, në bazë të një flet-arresti ndërkombëtar, të lëshuar nga Serbia.

 “Deri më tani, Haradinaj të gjitha shpenzimet i ka mbuluar nga xhepi i tij. Ndihma e vetme, ka ardhur nga bashkatdhetarët tanë në diasporë”, ka shtuar Arifi.

 Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili më herët kishte thënë që Qeveria do përkujdeset për shpenzimet e avokatëve tashti sërish ka thënë për RTV Dukagjini se janë duke punuar që ta propozojnë në qeveri një shumë përmes se cilës do t’i ndihmohet Haradinajt, ku më pas Qeveria do të merret më këtë çështje.

 

 

 

Mushkolaj tregon kush është ministrit i ri serb në Qeverinë e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Njohësi i çështjeve politike Imer Mushkolaj ka shënuar në profilin e tij zyrtar në Facebook, për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal.

“Ministri i ri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic, i emëruar sot në këtë pozitë nga Isa Mustafa, është kryetar i Komunës paralele të Zveçanit. Kaq sa për shuarjen e strukturave paralele”, thotë ai.

Gjini-Mustafës: Ik sa na turpërove, Vuçiqi po t’i shkarkon ministrat

Periskopi.com Uncategorized

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini ka reaguar pasi që Isa Mustafa ka marrë vendim për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal.

Gjini thotë se kjo e vërteton se Kosova nuk ka as kryeministër e as qeveri, raporton Periskopi

“Kryeministri i Kosovës nuk po mund as të emërojë ministra e as t’i shkarkojë ata pa leje të Serbisë. Aq më tepër, Vuciq po ia shkarkon ministrat. Turp më të madh nuk mund të përballojë Kosova. Kështu nuk ka qenë as në kohën e UNMIK. Ik o Kryeministër se na turpërove. Kosova nuk i ka borxh lëkurës sate”, thotë ai./ Periskopi

Ky është serbi, ministër i ri në Qeverinë e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i vendit Isa Mustafa, ka marrë vendim për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal.

Me këtë rast, Mustafa ka pritur në takim Todosijeviq dhe shefin e Grupit Parlamentar të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, Sllavko Simiq.

Ndërkaq, Mirjana Jevtiq, e cila ishte më parë ministre e këtij dikasteri qeveritar është emëruar në postin e zëvendësministres së Punës dhe Mirëqenies Sociale.

 

Mësohen temat e mbledhjes së dy qeverive shqiptare më 24 prill

Periskopi.com Lajme

Takimi i dy qeverive Kosovë-Shqipëri që do të mbahet më 24 prill në Vlorë, fokus të veçantë do të ketë shkëmbimin tregtarë midis dy vendeve. Nuk do të ketë gamë të gjerë të çështjeve siç ka ndodhur në të kaluarën por do të trajtohen problemet që bizneset e dy shteteve kanë gjatë shkëmbimit tregtarë. Po ashtu, nuk do të diskutohet tregu i përbashkët ballkanik.

Këtë e ka bërë të ditur në një intervistë për KosovaPress, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Minxhozi: Takimi i dy qeverive fokus të veçantë ekonominë

“Është rënë dakord që Qeveria e Shqipërisë dhe Qeveria e Kosovës ta kenë takimin e përbashkët të radhës në Shqipëri. Është caktuar data 24 prill dhe ka një risi tjetër krahasuar me mbledhjet e kaluara sepse nuk do të ketë një gamë të gjerë problemesh që do të trajtohen. Ato do të fokusohen në pesë-gjashtë pika, ku më të rëndësishmet do të jenë ato të fushës së shkëmbimeve tregtare ekonomike, të lejes së punës, lejes së qëndrimit në të dy anët e kufirit“, tha Minxhozi.

Ai është pajtuar se në të shumtën e rasteve takimet nuk janë parë si produktive por po mundohet t’i thyejnë barrierat që janë mes dy vendeve.

Minxhozi: Besoj se do të kemi rezultatet konkrete

“Janë mundësit për të ecur prandaj kjo mbledhje do të afirmojë çfarë është arritur deri më tani por nga ana tjetër shikuar me një sy kritik, për t’i dhënë një zgjidhje imediate disa problemeve teknike, disa problemeve që pengojnë realisht ecin përpara ose thellimin e bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Kosovës. Do të ketë, besoj, rezultate në fushat e doganave, për të ardhur krejt njësimit të praktikave doganore dhe për te hequr disa dokumente që janë të tepërta do të thosha unë, për t’i dhënë biznesit një frymëmarrje më të madhe në shërbimet midis tyre. Kjo mbledhje përgatitet duke pasur parasysh edhe kërkesat që kanë bërë bizneset e të dy anëve të kufirit, si në Shqipëri ose Kosovë dhe janë ndjekur me vëmendje të gjitha shqetësimet e tyre dhe besoj se do të marrin një zgjidhje në këtë takim.”, tha Minxhozi.

Sa i përket barrierave që kanë bizneset kosovare gjatë eksportit të mallrave në Shqipëri dhe anasjelltas dhe çka mund të presin nga ky takim, Minxhozi nuk pret që të zhduken të gjitha problemet por që të minimizohen.

Minxhozi: Ka vullnet por mungon zbatimi

“Do të ketë më pak, nuk them se problemet do të zhduken por do të minimizohen dhe pikërisht për këtë janë organizuar disa takime të ndryshme të odave ekonomike të Shqipërisë dhe Kosovës me grupe biznesi të cilat kanë dhënë mendime se si mund të zgjidhen këto çështje. Ajo që mungon sot nuk është fryma, fryma ekziston, por zbatimi, implementimi i kësaj fryme lënë për të dëshiruar. Prandaj ne po shikojmë për të hyrë sa më në detaje për të zgjidhë këto probleme një pjesë e të cilave nga ngelur në hije”, tha Minxhozi.

Bashkimi tregtarë sipas tij nuk do të diskutohet në këtë takim.

Minxhozi: Nuk diskutohet tregu i përbashkët ballkanik

“Nuk do të diskutohet kjo çështje. Ne kemi një çështje tjetër që është më prioritetet këtu, është ngritja apo hapja e një pike doganore të Kosovës në Portin e Durrësit. Urojmë që deri në prag të mbledhjes të kem marrë përgjigje për disa shqetësime që janë ngritur kryesisht nga pala kosovare”, tha Minxhozi.

Më 24 prill mbahet mbledhja e dy qeverive shqiptare. Të pranishëm në këtë takim do të jenë gjithë kabineti qeveritarë i të dyja qeverive.

 

Shtyhet edhe mbledhja e Qeverisë

Periskopi.com Lajme

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës e cila ishte paraparë të mbahej në mëngjesin e së premtes në ora 09, është shtyrë për një datë tjetër.

Lajmi është bërë i ditur nga zyra e komunikimit të Qeverisë së Kosovës, ku thuhet se kjo mbledhje është shtyrë për një datë të pacaktuar, për të cilën do të njoftohet së shpejti.

Detajet rreth shtyrjes së mbledhjes nuk janë bërë të ditura.

Mocioni ka mbështetje edhe nga deputetë të PDK-së e LDK-së

Periskopi.com Lajme

Deputeti nga radhët e NISMA-s, Haxhi Shala ka deklaruar që kjo parti ka vlerësuar që të gjitha institucionet janë jashtë funksionit si pasojë e keqqeverisjes andaj edhe e kanë parë të arsyeshme nismën e mocionit për votëbesimin e qeverisë.

Sipas Shalës, përveç partive opozitare këtë mocion po e mbështesin edhe deputetë nga partitë e koalicionit gjithashtu edhe nga minoritetet.

“Ka mbështetje të madhe nga opozita, mirëpo edhe nga deputetët e partive pozitare dhe nga deputetë të minoriteteve. Shefat e grupeve parlamentare të AAK-së dhe NISMA-s, janë duke mbajtur takime për të formuar tekstin e mocionit, i cili do të jetë i gatshëm javën e ardhshme” ka thënë Shala në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës.

Tutje Shala ka shtuar që aktualisht nuk kanë ndonjë koordinim me partitë pozitare, LDK-në dhe PDK-në, megjithatë deputetë nga të dy këto parti, sipas tij do të vendosin nënshkrimet në mocionin për rrëzimin e qeverisë, njofton Klan Kosova.

Dy deputetë të PDK-së, pro mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Periskopi.com Lajme

Tentativat për zgjedhje të parakohshme po vazhdojnë. Kësaj radhë “Nisma për Kosovën” ia ka mësyrë rrëzimit të Qeverisë me një mocion të mosbesimit.

Kjo iniciativë ka gjetur përkrahje nga dy paritë opozitare, LVV-ja e AAK-ja. Madje mocioni është mbështetur edhe nga disa deputetë të partive në pushtet. Por përkundër këtyre, analistët vlerësojnë se rrëzimi i Qeverisë nuk është i mundur vetëm nga opozita, siç cekin ata, pa disa vota të pozitës ky mocion është i pamundur.

Kurse i palëkundur në veprimet e tij ka mbetur shefi i Qeverisë, Isa Mustafa, sipas të cilit koalicioni do ta dërgojë deri në fund mandatin e tij pavarësisht tentativave për zgjedhje të parakohshme. Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Shukri Buja, deklaron se është pro rrëzimit të Qeverisë Mustafa

Çka është mocioni i mosbesimit dhe çka nëse nuk ka vota të mjaftueshme

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se mocioni i mosbesimit ndaj kryeministrit pa pëlqimin e deputetëve, siç ka thënë ai, të pushtetit është i pamundur.

Periskopi.com Lajme

Ka numëruar arsyetim që gjenden në Neni 30 Mocioni i mosbesimit për Kryeministrin

  1. Me propozimin e një të tretës (1/3), përkatësisht të 40 deputetëve të Kuvendit, mund të merret mocioni i mosbesimit për Kryeministrin.
  2. Mocioni i mosbesimit, i nënshkruar nga së paku një e treta (1/3), përkatësisht nga 40 deputetë, pranohet kur për të voton shumica e të gjithë deputeteve të Kuvendit.
  3. Mocioni i mosbesimit vihet në rendin e ditës, jo me vonë se pesë (5) ditë dhe jo më herët se dy (2) ditë nga dita e parashtrimit të tij.
  4. Nëse mocioni i mosbesimit votohet për Qeverinë në tërësi, Qeveria konsiderohet në dorëheqje.
  5. Nëse mocioni i mosbesimit dështon, një mocion tjetër i mosbesimit mund të parashtrohet vetëm pas nëntëdhjetë (90) ditëve të ardhshme.

Edhe njohësi i çështjeve të Kuvendit, Albert Krasniqi, ka thënë se opozita e ka të vështirë inicimin e mocionit ndaj Qeverisë.

Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës, që monitoron punën e Kuvendit, në një intervistë për kp, ka thënë se opozita e ka të vështirë inicimin e kësaj nisme meqë duhen 40 nënshkrime të deputetëve, të cilat pa ndihmën e deputetëve të pozitës nuk mund t’i arrijnë.

“Konsideroj se do të jetë e vështirë vet inicimi i kësaj procedure, sepse kërkon një të tretën e votave të deputetëve, përkatësisht 40 nënshkrime të deputetëve dhe në rast se votojnë për këtë mocion të mosbesimit të kryeministrit duhen që të jenë së paku 61 vota për, çka nënkupton se duhet të dalin përtej votave të deputetëve opozitar, pra të ketë përkrahje edhe të partive që janë në pushtet. Në rast se i merr 61 e më shumë vota, atëherë qeveria konsiderohet e shkarkuar dhe vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme. Mirëpo në rast se nuk kalon ky mocion i mosbesimit atëherë për 90 ditë të tjera nuk ka të drejt të inicimit të një mocioni të ri të mosbesimit të Qeverisë”, tha Krasniqi.

Por, për zgjedhje të parakohshme janë shprehur edhe disa nga deputetët e pozitës e në veçanti ata nga Partia Demokratike e Kosovës. Shaip Muja, Shukri Buja dhe Nait Hasani tash e disa javë edhe publikisht kanë kërkuar që të prishet koalicioni LDK-PDK dhe vendi të shkojë në zgjedhje.

Dy partnerët e koalicionit, kur kishin nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje, në një prej pikave të marrëveshjes është edhe pika për mospërkrahjen e mocioneve që vijnë nga palët tjera.

Mustafa tash problemin e ka me Fatmir Limajn, i kundërpërgjigjet për mocionin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i është kundërpërgjigjur iniciativës së paralajmëruar nga Nisma për Kosovën për mocionin e votëbesimit ndaj qeverisë.

Periskopi.com Lajme

Mustafa ka thënë se është punë e opozitës të kërkojë qoftë mocion mosbesimi, qoftë zgjedhje të parakohshme.

Kreu i ekzekutivit kosovar ka thënë se qeveria që ai udhëheq, do të vazhdojë me planin e saj që si synim, sipas tij, ka krijimin e vendeve të reja të punës, zhvillimin ekonomik dhe përmirësimin e jetës së qytetarëve.

Kurse, sa i përket demarkacionit me Malin e Zi, kryeministri Mustafa ka thënë se marrëveshja shumë shpejt do të procedohet në Kuvend, por pa përmendur datë, se kur mund të ndodhë kjo.

Kosova refuzon idenë e tregut të përbashkët ballkanik

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa edhe në herë ka theksuar se Kosova nuk ka interes sikur vendet tjera të Ballkanit Perëndimor nga formimi i një tregu të përbashkët ekonomik.

Periskopi.com Lajme

Lidhur me këtë iniciativë të dalë nga samiti i Sarajevës, Mustafa, siç ka shkruar ai në Facebook, është këshilluar me ministra e zyrtarë të tjerë qeveritarë.

Ky është postimi i kryeministri Mustafa:

Të dashur miq,

Kam thirrur sot në takim ministrat Enver Hoxhaj, Hykmete Bajrami dhe Mimoza Ahmetaj, drejtorin e Doganës së Kosovës, Bahri Berisha, ekspertët Petrit Gashi e Gazmend Qorraj, si dhe këshilltarët e mi të ekonomisë, ku diskutuam gjerësisht për propozimin e prezantuar në Samitin e Sarajevës për krijimin e një tregu të përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Shqyrtuam të gjitha aspektet dhe argumentet ekonomike, politike dhe integruese që lidhen më këtë iniciativë, duke ndarë bashkërisht mendimin se një treg i tillë nuk është në interes të njëjtë të të gjitha vendeve ku pretendohej të shtrihej, dhe se Republika e Kosovës duhet ta refuzoj një ide të tillë.

Gjatë takimit, biseduam edhe për Marrëveshjen e CEFTA-s dhe vështirësitë që po hasin qytetarët e Kosovës në lëvizjen e lirë në rajon dhe më gjerë, ku ne duhet të angazhohemi edhe më shumë për tejkalimin e këtyre problemeve. Në këtë aspekt, Kosova është lider në qasjen e saj, duke shmangur pengesa artificiale, të cilat vijnë në shprehje tek disa prej shteteve tjera, përkundër se janë pjesë e CEFTA-s.

Republika e Kosovës është plotësisht e përkushtuar në rrugën integruese në BE dhe do të ndërmarrë të gjitha reformat e nevojshme, duke përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara, në këtë rrugë.

Por, Republika e Kosovës e konsideron të paqëlluar çdo lloj Unioni Doganor apo Tregu të përbashkët rajonal, i cili risjellë në opinion reminishenca të së kaluarës, të cilat nuk janë në interes të të gjitha vendeve.

Republika e Kosovës mbështet pa asnjë ekuivok bashkëpunimin dhe intensifikimin e shkëmbimeve ekonomike dhe tregtare, eliminimin e mëtejshëm të barrierave të të bërit biznes me vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe angazhimin e përbashkët për tërheqjen e investimeve të huaja, por të gjitha këto në kuadër të proceseve integruese në BE.

Tahiri-Qeverisë: Asociacioni të mos ketë kompetenca ekzekutive

Drejtori i Institutit për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, ka thënë se kërkesa e Beogradit që Asociacioni i Komunave të ketë përgjegjësi mbi arsimin e lartë, është një lojë që për qëllim ka më shumë shtyrjen se sa themelimin e këtij Asociacioni.

Periskopi.com Lajme

“Qeveria duhet të jetë e qartë duke mos lejuar që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive dhe në të njëjtën kohë të mos jetë nivel i dytë rajonal i qeverisjes”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Postimi i plotë i tij:

Edhe disa fjalë rreth themelimit të Asociacionit!

E para, askund në botë nuk ka një praktikë që Asociacioni i Komunave të ketë përgjegjësi mbi arsimin e lartë. Kjo do të thotë se një kërkesë e tillë nga Beogradi është një lojë që për qëllim ka më shumë shtyrjen se sa themelimin e këtij Asociacioni.

E dyta, në Kosovë, institucionet e shtetit e kanë për obligim të marrin për bazë rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese. Si rrjedhojë, Statuti duhet të reflektojë rekomandimet dhe të marrë për bazë udhëzimet e Kushtetueses. Ndërsa, në të njëjtën kohë, Qeveria duhet të jetë e qartë duke mos lejuar që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive dhe në të njëjtën kohë të mos jetë nivel i dytë rajonal i qeverisjes.

E treta, sa i përket funksionimit dhe organizimit të qeverisjes lokale në përgjithësi, e me theks tek asociacionet, definitivisht Serbia nuk ka shembuj e as praktika të mira në këtë fushë. Atje edhe më tutje komunat nuk kanë ndonjë rol në fuqizimin e demokracisë së drejtpërdrejt, autonomisë fiskale e as në aspektet e shërbimeve dhe atyre zhvillimore lokale.

Krejt në fund, logjika e Asociacionit nuk është strehë nacionalizmi, por instrument për demokratizim dhe integrim.(sic.)

Vetëvendosje mbështet rrëzimin e Qeverisë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi, duke folur për një mocion të mundshëm mosbesimi të sjellë në Kuvend nga NISMA për Kosovës, ka thënë se ata në secilin rast janë kundër Qeverisë.

Periskopi.com Lajme

“Ajo çfarë po ndodh në institucionet e Kosovës, është se tani janë jofunksionale siç është Kuvendi. Pushteti nuk i ka votat as për ligjet e zakonshme. Numerikisht ata kanë 2/3 por këta numra nuk i kanë për Demarkacionin, Asociacionin dhe ligjet tjera”, tha ai.

“Ata nuk i kanë numrat as nga Lista Serbe ndonëse ata kanë deklaruar se do t’i mbështesin, unë nuk besoj se Qeverisë do t’i kryejnë punë – as me ata nuk do ti kenë numrat”, këto komente Selimi i ka bërë në Info Magazine të Klan Kosovë.

Zgjedhjet afër, Limaj kërkon mocion mosbesimi ndaj qeverisë

Kreu i subjektit politik NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj thotë se a ardhur kohya për mocion mosbesimi ndaj qeverisë. Beson kjo është koha e fundit kur duhet filluar iniciaitvën parlamentare.

Periskopi.com Lajme

Thotë se Qeveria ka dështuar në të gjitha planet dhe programet e saj.

Limaj, siç raporton Periskopi, thotë se si pasojë e kësaj qeverisje vendi ynë tashmë një vit e gjysmë është në krizë politike.

“Kjo qeveri nuk arriti të adresoj dhe të zgjidh as edhe një problem me të cilin ballafaqohet Kosova. Kemi një mosbesim dhe mosfunksionim total brenda vet kabinetit qeveritar. Të gjitha institucionet e vendit në tërësi janë jo funksionale”, thotë ai.

E sipas Limajt, e tërë kjo klimë më së miri po shpërfaqet tash e sa kohë në parlament, ku ky koalicion qeverisës edhe me afro 90 deputetë të cilët i ka, që disa herë nuk arrin që të ketë kuorum as për votimin e ligjeve të qeverisë së tyre, e po ashtu, siq thotë ai, ka edhe shumë nga deputetët të koalicionit që edhe janë deklaruar kundër vazhdimit të këtij koalicioni qeverisës.

Vlerëson se mungesa permanente e ministrave të kësaj qeverie në seancat e parlamentit e ka ndihmuar dhe e ka thelluar jo funksionalitetin e këtij parlamenti.

“E vetmja zgjidhje për të dal vendi ynë nga kjo situatë, e në të cilën edhe praktikisht të gjitha institucionet janë jo funksionale, janë zgjedhjet e lira dhe demokratike. Prandaj i takon opozitës që të nis iniciativën për mocion mosbesimi për këtë qeveri dhe me këtë ti hapim rrugë zgjedhjeve.  Unë në emër të NISMA-së thërrasë të gjitha grupet parlamentare opozitare në Kosovë që ta ndërmarrim këtë iniciativë dhe me këtë t’ju mundësojmë të gjithë deputetëve të parlamentit që të shprehen përmes votës për mocionin e mosbesimit dhe kështu të dalim nga kjo situatë e krijuar, e në të cilën asgjë nuk po funksionon”, thotë Limaj./ Periksopi

 

Qeveria e Kosovës me planin për të plaçkitur bizneset, mësojeni si

Ministria e Financave po planifikon të ndryshojë sistemin e fiskalizimit. E kjo pos shihet si plaqkitje që po planifikohet t'i bëhet bizneseve nga shteti.

Periskopi.com Lajme

Kestrin Kumnova, zëdhënës i kompanive për fiskalizim thotë se me planin që po bënë MF-ja, nënkupton që rrjedhimisht 30 mijë biznese duhet t’i heqin arkat fiskale dhe ti zëvendësojnë ato me sistemin e ri.

Kumnova, siç raporton Periskopi, bënë të ditur se kjo do u kushtojë rreth një mijë euro dhe mirëmbajtje vjetore mbi 200 euro.

“Arkat fiskale nuk kanë nevojë të hiqen sepse sistemi i ri nuk garanton raportim më të mirë të tatimit, nuk është treguar i suksesshëm dhe është i panevojshëm. Kjo është plaçkitje që po planifikohet të iu bëhet bizneseve dhe reagimi i tyre duhet të jetë i fuqishëm”, thotë ai./ Periskopi

BDI po tërhiqet edhe nga Qeveria teknike

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sonte ka shqyrtuar mundësinë e tërheqjes nga Qeveria teknike e Maqedonisë.

Periskopi.com Lajme

Në mbledhjen e mbajtur nga kryesia e partisë në Reçicë të Vogël, u shqyrtua mundësia e largimit nga qeveria, dhe nëse ky veprim do të ndihmonte zhbllokimin e situatës, përfshirë këtu edhe punën e Kuvendit.

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti deklaroi se vendimi do të merret pas konsultimeve me partitë e shumicës parlamentare dhe ekspertët e fushës.

“Ne nga të gjitha aspektet e kemi analizuar tërheqjen e pjesëtarëve të ekzekutivit të Bashkimit Demokratik për Integrim, të shohim se sa mund të kontribuojë në zhbllokimin e situatës, sepse ka zëra që kjo mund të jetë një kontribut. Ne do të konsultohemi me të gjitha partitë dhe ekspertët se çfarë mund të prodhojë ky veprim”, deklaroi Ahmeti.

Javë më parë, nga BDI-ja deklaruan se tërheqja e ministrave të tyre nga Qeveria do ta dërgonte vendin në zgjedhje të parakohshme. Megjithatë Ahmeti tani deklaron se zgjedhjet e reja nuk janë zgjidhja më e mirë dhe se më të rëndësishme janë zgjedhjet lokale.

“Nuk është zgjidhja më e mirë shkuarja në zgjedhje të parakohshme. Kemi probleme shumë më të rëndësishme. Zgjedhjet e parakohshme nuk do të thotë se ofrojnë një zgjidhje më të mirë dhe ne jemi në kërkim të zgjidhjeve më të mira tani që të dalim nga kjo situatë. Shumë më me rëndësi është të mendohet se sit ë tejkalohet ngërçi për t’u organizuar zgjedhjet lokale”, shtoi kryetar i BDI-së.

Qeveria miraton në heshtje mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Qeveria e Kosovës ka miratuar në heshtje mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale të Serbisë në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

OCBE sqaron se ka marrë këtë miratim, duke u munduar që qendrat ku do të votohet, t’i quaj si qendra grumbullimi dhe degë përkatëse. Për opozitën një gjë e tillë është e papranueshme, pasi që po shkelet Kushtetuta dhe Serbia po cenon sovranitetin e vendit.

Deputetja nga radhët e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu, thotë për KosovaPress, se për ta është e papranueshme heshtja e Qeverisë në këtë rast, kur kemi të bëjmë me shkelje të Kushtetutës dhe cenim të sovranitetit.

“Nuk është hera e parë që Serbia po e cenon sovranitetin tonë, nuk është hera e parë që Serbia po organizon zgjedhje në territorin e Republikës së Kosovës, kështu ka ndodhur dhe në zgjedhje tjera parlamentare, kështu po ndodh dhe në zgjedhjet presidenciale. Për ne si Lëvizje VV është e papranueshme heshtja e Qeverisë. Keni parasysh që janë hapur diku 90 vendvotime në mënyrë që qytetarët serb që jetojnë në Kosovë, të votojnë në zgjedhjet e Serbisë, dhe arsyetimi për këtë është për shkak të dy shtetësisë. Kjo natyrisht që nuk qëndron për faktin se edhe qytetarët serb jetojnë dhe në vende tjera të Bashkimit Evropian, mirëpo nuk po hapin qendra si ta zëmë në Gjermani, Zvicër,  Francë apo vende tjera. Pra për neve si VV është e papranueshme sidomos heshtja e Qeverisë, mirëpo, shkelja e Kushtetutës që po e bëjnë këta njerëz. Natyrisht se e kemi kundërshtuar një gjë të tillë….kjo nuk po bëhet vetëm që qytetarët serb të votojnë, por qëllimi i Serbisë është ta zbatoj në përpikëri Kushtetutën që e konsideron Kosovën si pjesë të Serbisë, për ne është e papranueshme, mirëpo për sa kohë kemi njerëz në Qeveri të cilët i janë nënshtruar në plotni Qeverisë së Serbisë, nuk ka rrugëdalje përveç se t’i heqim këta njerëz për ta ndalur Serbinë“, tha ajo.

Por ky veprim nuk përbën shkelje të Kushtetutës për zyrtarë të LDK-së. Sadri Ferati thotë se mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, nuk është shkelje e Kushtetutës së vendit. Ai madje përshëndet institucionet e vendit, të cilat nuk janë marrë fare me këtë çështje.

 

“Unë mendoj që nuk është shkelje e Kushtetutës. Ka pasur edhe OSCE edhe neve na ka ndihmuar në zgjedhjet në Kosovë, ka qenë e lajmëruar që t’i ndihmoj ato zgjedhje, që të kenë qendra ku do të votojnë qytetarët. Shihet se është një entuziazëm shumë më i vogël se sa në të kaluarën. Nga ana tjetër vet marrja e lejes për hyrje dhe mbajtja e këtyre mitingjeve nga politikanë serb, e tregon se edhe ata dalëngadalë çdo ditë e më tepër janë dhe po e reflektojnë atë se Kosova është një shtet fqinjë të cilin duhet me respektuar…. Unë i përshëndes institucionet e Republikës së Kosovës, të cilat nuk janë marrë me atë se si do ta shpreh vullnetin një qytetar i Kosovës, që e ka fituar të drejtën me votu për një vend tjetër. E rëndësishme është se edhe në Beograd ka filluar të kuptohet se shteti i Kosovës është në forcim e sipër dhe të cilin duhet me respektu ”, tha ai.

Ndërkaq, shefi i Grupit parlamentar të PDK-së, Zenun Pajaziti thotë se më e rëndësishme, se ajo se duhet të mbahen zgjedhjet apo jo, është ndalja e manipulimit që Beogradi po bënë me qytetarët serb në Kosovë, në vend se ata të ndihmohen të integrohen.

“Më shumë se sa ajo se a duhet lejuar apo duhet të ndaluar, duhet që vet qytetarët serb të ndalin një proces të përsëritur të manipulimit të tyre nga Beogradi. Veç kur ka zgjedhje ata vijnë të votojnë dhe në fakt se ky është veçse një manipulim i radhës. Institucionet e Kosovës duhet të veprojnë në përputhje me ligjet që janë në fuqi. Asnjë aktivitet ilegal nuk duhet lejuar, porse qytetarët që kanë dy shtetësi në Kosovë, kemi nga të gjitha komunitetet që posedojnë dy shtetësi kanë të drejtë të votojnë aty ku e kanë të drejtën të votojnë, aty ku kanë një shtetësi tjetër. Ata mund të shkojnë të votojnë atje. Institucionet e Kosovës nuk kanë asnjë lloj përgjegjësie për organizimin e këtyre zgjedhjeve, përkundrazi ne vlerësojmë se Beogradi po i përdor serbet për qëllimet e tyre politike, për më tepër po i manipulon në të gjitha rastet, jo vetëm në proceset politike por në të gjitha rastet e mundshme. Mendoj që kjo duhet njëherë e përgjithmonë të ndalet, pra më shumë se sa një proces teknik i zgjedhjeve, që mund të bëhet nëpër shtëpi private, t’i mbledhin kutitë e t’i manipulojnë ato, më e rëndësishme është që të ndalet kjo mënyrë e manipulimit. Një president i zgjedhur me vota të tilla, në mënyrë të tillë duke i mbledhur kutitë nëpër rrugica, nëpër shtëpi, nëpër vende të fshehta, nuk është asgjë tjetër, veçse proces jolegjitim dhe institucione jolegjitime”, tha ai.

Ndërkaq presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në një intervistë për KosovaPress, pati deklaruar se institucionet e vendit do të marrin vendim për mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, mbi bazën e Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi, si dhe në bashkërendim me bashkësinë ndërkombëtare.

“Është një paradoks që përderisa vet serbët e Kosovës bojkotojnë institucionet, tash kemi një rrethanë të mundësisë për organizimin e zgjedhjeve apo kërkesës për organizimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë. Përgjigjen për këtë do ta dhënë institucionet në mënyrë unike në ditët e ardhshme dhe në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare. Por, çdo vendim do të jetë i bazuar në Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës e Kosovës…që do të thotë se do të respektohet Kushtetuta dhe ligjet e Kosovës”, tha Thaçi.

Ndryshe, misioni i OSBE-së në Kosovë, ka bërë të ditur se do të ndërmarrë një operacion të grumbullimit të votave, duke hapur katër qendra grumbullimi dhe degë përkatëse nëpër Kosovë me prani të stafit të OSBE-së, në kontekst të zgjedhjeve presidenciale të Serbisë. Për të ndërmarrë këtë operacion, OSBE bënë të ditur se ka marrë një kërkesë nga Beogradi dhe miratimin e Qeverisë së Kosovës.

OSBE do të jetë bartëse e operacionit në Kosovë, duke përfshirë edhe ruajtjen e materialit të ndjeshëm dhe integritetit të procesit. Procedurat do të jenë të njëjta me ato të viteve të kaluara. Me t’u përmbyllur operacioni, OSBE do t’i bartë votat e grumbulluara në Rashkë dhe Vranje dhe do t’ia dorëzojë ato Komisionit Zgjedhor Republikan (RIK) për procedura të mëtutjeshme.