article-2576339-1c20bdb400000578-226_634x457

Shakaja e kripur e Putin: Kufiri i Rusisë nuk ka fund!

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se kufijtë e Rusisë nuk përfundojnë ndonjëherë, teksa ka folur gjatë një ceremonie televizive dhënieje çmimesh për studentët e gjeografisë.

Periskopi.com Lajme

“Kjo është një shaka”, është shprehur më tej Putin, mes duartrokitjeve dhe të qeshurave që shkaktoi deklarata e tij tek audienca e pranishme në ceremoninë e magjishme.

Ai i drejtoi një pyetje një djaloshi 9-vjeçar, se ku përfundonte kufiri i Rusisë. Fëmija iu përgjigj “në ngushticën e Beringut”, ndërkohë që presidenti rus dha versionin e tij.

Putin ka deklaruar prej kohësh se do të mbrojë rusët etnikë kudo që ata ndodhen dhe jetojnë.

Në korrik të vitit 2014, vetëm 3 muaj pasi trupat ruse aneksuan gadishullin ukrainas të Krimesë, ai shprehu pikërisht këtë doktrinë përballë ambasadorëve rusë.

“Dua ta bëj të qartë përpara jush dhe gjithë të tjerëve. Vendi ynë do të vazhdojë të mbrojë aktivivisht të drejtat e rusëve, bashkëpatriotëve tanë që jetojnë jashtë, duke përdorur të gjitha mënyrat, nga ato politike dhe ekonomike, e deri tek operacionet e bazuara mbi ligjin ndërkombëtar humanitar dhe të drejtën për vetëmbrojtje”.

NATO dhe udhëheqësit e vendeve të Perëndimit e akuzojnë Kremlinin se ka dërguar rregullisht trupa dhe armatime të rënda në favor të rebelëve prorusë në Ukrainën lindore. Kremlini, në vazhdimësi i ka mohuar këto akuza, teksa ka këmbëngulur se trupat ruse atje janë thjesht vullnetarë.

Një tjetër pyetje me “spec” nga ana e presidentit Putin iu bë një djaloshi 5-vjeçar të quajtur Timofey Tsoi. Ky i fundit iu përgjigj pyetjes “kryeqyteti i cilit shtet është Ouagadougou”, me atë të duhurën: Burkina Faso. Por presidenti i kërkoi t’i thoshte edhe versionin e vjetër të emrit të këtij shteti dhe, teksa fëmija ngeci, kreu i Kremlinit tha: Volta e Sipërme djalosh i mirë (Volta është një lum në Afrikën Perëndimore, që në Ganë ka formuar edhe liqenin më të madh nga dora e njeriut).

Në ditët e fundit të ish-Bashkimit Sovjetik, ky i fundit përshkruhej me sarkazëm si “Volta e Sipërme me raketa”. Të dy djemtë e pyetur nga Putin ishin shquar nëpër “quizz”-e televizive, kryesisht mbi gjeografinë, ndërsa ceremonia u organizua nga Shoqata ruse e Gjeografisë.

putin

Putin paralajmëron se po punojnë për zhvillimin e armëve të reja

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se vendi i tij po punon në zhvillimin e armëve të reja për të siguruar ekulibrin strategjik.

Periskopi.com Lajme

Putini duke folur para liderëve ushtarak dhe prodhuesve të armëve të premten në Sochi theksoi se Rusia, si dhe kombet e tjera, punojnë në nivelin më të lartë për zhvillimin e teknologjisë së armëve, duke përfshirë armët lazerike, hipersonike dhe robotike.

Putini kërcënon Evropën: Lansohet raketa ruse, që për 13 minuta arrin Britaninë e Madhe (Foto/Video)

Presidenti rus, Vladimir Putin ka zbuluar një super armë që lë në hije sistemet mbrojtëse raketore të NATO-s, thonë ekspertët rus të raketave.

Periskopi.com Lajme

Forcat e armatosura ruse mburren se kjo raketë lëvizë me shpejtësi aq të madhe, sa që është e pamundur që ajo të shpërthehet apo rrëzohet derisa lëviz, transmeton Telegrafi.

Madje pretendohet se ajo mund të arrijë nga Kalingradi për në Mbretërinë e Bashkuar Madhe për vetëm 13 minuta, pasi që lëviz me shpejtësi prej 6500 kilometra në orë.

Detajet e kësaj arme të re eksperimentale të Kremlinit janë zbuluar nga një korporatë që merret me prodhimin e armëve të rënda.

Por prezantimi i kësaj rakete gjigante të quajtur “Object 4202”, ka nxitur dyshime rreth agresionit rus në kohën kur janë rritur tensionet mes Rusisë dhe pjesës tjetër të Evropës.

Kjo super raketë është projektuar posaçërisht që të montohet në maje të raketës së tjetër të re bërthamore të quajtur “Satan 2”, që ishte prezantuar gjatë muajit të kaluar.

“Object 4202” është lansuar mijëra milje nga një bazë ushtarake në Yasny të Rusisë në drejtim të Kamchatka, ku sipas zyrtarëve të Kremlinit testi ka përfunduar me sukses.

Kjo kokë bërthamore që është e padukshme për sistemin anti-raketor të ushtrisë amerikane, lëviz me shpejtësi aq të madhe sa që është pothuajse e pamundur të goditet apo shpërthejë derisa lëviz. /Telegrafi/

 

3-138 4-106

Pas bisedës Putin – Trump, Rusia fillon sulmin masiv në Siri (Video)

Rusia ka nisur valën e parë të sulmeve në Siri, në pjesët që kontrollohen nga rebelët në Aleppo.

Periskopi.com Lajme

Sipas disa raportimeve, deri tani kanë vdekur 4 deri 10 persona nga sulmi me ç’rast janë përdorur avionët dhe raketat me rreze të gjata, duke rritur shqetësimet për një kthim të sulmeve ditore vdekjeprurëse nga bombat në qytetin më të madh të Sirisë.

Sulmet ruse kanë filluar vetëm disa orë pas diskutimit të presidentit Vladimir Putin me presidentin e zgjedhur të SHBA, Donald Trump, për krizën në Siri nëpërmes telefonit, e që janë pajtuar se duhet të kombinohen në përpjekjet për të luftuar kundër asaj që Kremlini e quan armiku numër një: “terrorizmi dhe ekstremizmi ndërkombëtar”, transmeton koha.net.

Administrata e Obamas ka tentuar për muaj me radhë që të negociojë për një armëpushim në Aleppo, një qytet që është bërë një epiqendër e luftës në mesë të Presidentit Bashar Assad dhe rebelët që luftojnë për ta rrëzuar atë, e disa prej tyre marrin ndihma amerikane.

 

Putin

Rusia heq dorë nga Gjykata Penale Ndërkombëtare

Rusia do të tërhiqet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare sipas një urdhërese të nënshkruar nga presidenti Vladimir Putin.

Periskopi.com Lajme

Diçka e tillë sipas një deklarate të lëshuar të mërkurën nga Agjencia Informative Ligjore ruse, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova.

Presidenti ka udhëzuar Ministrinë e tij të Punëve të Jashtme të njoftojë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, se Rusia nuk ka ndërmend të bëhet një shtet palë e Statutit të Romës së Gjykatës Penale Ndërkombëtare.

Putin

Ish-anëtari i Iluminatit tregon sekretet që bota duhet t’i dijë

Një burrë i moshuar, i cili thotë se ka qenë pjesë e Iluminatit për 5 dekada me rradhë, ka vendosur të rrëfejë disa sekrete që bota duhet t'i dijë.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, ekziston një grup që kontrollon motin dhe se Rusia e ka fituar garën hapësinore në Hënë.

Vladimir Putin është anëtar i një shoqërie, e cila në mënyrë të fshehtë ka kontrollin mbi Azinë.

“The Sun” shkruan se këto kanë qenë disa nga deklaratat e forta të personit, i cili shton se një “rend i ri” po vendoset në botë dhe se ka njerëz që krijojnë e shpërndajnë sëmundjet në tokë e se ekzistojnë robotët shërbëtorë.

Kjo shoqëri sekrete ka një rrjet të gjerë bunkerësh për anëtaret e saj dhe ky rrjet është i mbushur me robotë.

Po ashtu edhe liderët e trafikut të drogës në botë janë dhe kanë qenë Leon Trotsky, Abraham Lincoln (i cili nuk u vra, por e kaloi pjesën tjetër të jetës në një bunkier në Meksikë) dhe Saddam Hussein, i cili është ende gjallë.

I moshuari tregon se u ë pjesë e këtij grupi sekret në moshën 19-vjeçare, pasi u bë i pasur në një kohë shumë të shkurtër, por që tashmë, gjatë këtyre pesë dekadave është zhgënjyer nga ato që ka parë dhe ka vendosur të shkëpusë kontaktet e tij të shenjta.

“Po ju them të vërtetën. Asnjë gjë nga këto që unë kam shkruar nuk është ekzagjerim i rremë apo fiksion shkencor.

Ky informacion është i vërtetë, është realiteti dhe ka ardhur koha që të thuhen”, shkruan “The Sun”. /albeu.com

Putin

Putin anulon vizitën e tij në Francë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka anuluar vizitën e planifikuar në Francë në vrazhdën e çështjeve të bombardimeve në Siri.

Periskopi.com Lajme

Putin, kishte planifikuar të takohej me presidentin francez Francois Hollande për të hapur një kishë të re ortodokse më vonë këtë muaj.

Këto veprime vijnë menjëherë pasi një ditë më parë, presidenti francez Francois Hollande tha se Rusia mund të përballet me akuza për krime të luftës mbi bombardimet e saj në qytetin Aleppo të Sirisë.

Francois Hollande

Hollande: Nuk e di nëse e pranoj Putinin në Paris

Presidenti francez, François Hollande tha se ata që qëndrojnë pas "krimeve të luftës", të kryera në qytetin sirian të Halepit do japin llogari për veprimet e tyre para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Periskopi.com Lajme

“Popullata e Halepit është viktimë e krimeve të luftës. Kryerësit e tyre do të përgjigjen para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë”, tha presidenti francez, në një intervistë për televizionin francez TF1, i cili do të transmetohet të hënën në mbrëmje.