Ramush Haradinaj

Edhe në Londër protestohet për Ramushin

Sot proteston Londra me moton Ramushi është Kosova! Sot proteston Londra me moton Ramushi është Kosova!

Periskopi.com Lajme

 

Për lirimin e menjëhershëm të  ish- kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj sot proteston edhe Londra.

Bashkëatdhetarët në Londër do të nisin protestën paqësore në orën 14.00.

“Të nderuar bashkëkombas, Njoftojmë gjithë bashkëatdhetarët tanë për një protestë paqësore nesër (8 janar 2017) në orën 14.00, para Ambasadës Franceze,58 Knightsbridge, London, SË1X 7JT, me moton: Ramushi është Kosova dhe të lirohet menjeherë! Ju mirepresim dhe ju lutemi bëjeni ‘share’ njoftimin! Për më tepër informacion kontaktoni:0044 7791 359990”, thuhet në njoftim.

Ramush Haradinaj

Nesër protestojnë shqiptarët në Amerikë, kundër arrestimit të Haradinajt (Foto)

Komuniteti i Shqiptarëve në Amerikë ka bërë thirrje për t’iu bashkangjitur protestës kundër arrestimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

 

“Ftojmë të gjithë të bashkohen në një protestë paqësore kundër arrestimit të z.Ramush Haradinaj, këtë të hënë më 9 janar 2017 nga ora 11:00-13:00. Bashkohuni në protestën tonë paqësore për lirimin e Haradinajt”, thuhet në njoftim, transmeton lajmi.net.

Në shenjë të kërkesës për lirimin e Haradinajt, ky komunitet ka kërkuar që në protestë qytetarët të sjellin me vete flamujt, atë të Kosovës, Shqipërisë dhe SHBA-ve.

Shqiptarët protestojnë në Francë, kërkojnë lirimin e Haradinajt

Periskopi.com Video
pulat

Para Qeverisë vendosen pula, mbajnë emrin e Isa Mustafës dhe Edita Tahirit (Foto)

Para objektit të Qeverisë është duke u zhvilluar një aksion simbolik për të kundërshtuar ndërtimin e murit në veri të Mitrovicës.

Periskopi.com Lajme

Aksioni i Iniciativës Qytetare për Veprim me aksion simbolik ia kanë kujtuar Qeverisë edhe dështimet e tyre, të cilat i kanë renditur në një pllakatë, raporton lajmi

Ndërkaq kanë vendosur edhe një muri dhe dy pula, njërën me emrin e ministres për Dialog Edita Tahirit dhe tjetra me emër të kryeministrit Isa Mustafes, ndërsa çurani sipas tyre është Agim Bahtiri.

15592467_1358953644155880_47577281_n-copy 15673121_1358950524156192_271486651_n 15666122_1358954010822510_1489922892_n pula1-640x318

Protestë kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë (Foto)

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur sot për të protestuar kundër ndotjes se ajrit në Prishtinë e cila ditëve të fundit ka arritur deri në nivelet e rrezikshmërisë.

Periskopi.com Lajme

Protesta e cila është paraparë të fillojë nga ora 16 e deri në orën 18 ka bërë që qytetarët të vendosin maska në fytyrë kundër siç e quajnë ata vrasësit të padukshëm.

Besa Luzha

Nesër protestohet “Drejtësi për Astritin”

Me moton “Drejtësi për Astritin”, një grup i qytetareve të mbështetur nga pjesëtarë të shoqërisë civili, do të protestojnë nesër në sheshin “Zahir Pajaziti”, me fillim nga ora 12:00.

Periskopi.com Lajme

Shoqëria civili përmes një konference për media ka ftuar qytetarët që të mblidhen para Qeverisë së Kosovës, për të kërkuar drejtësi për Astritin.

Besa Luzha, koordinatore e programit në fondacionin gjerman ‘Friedrich Ebert Stiftung’, njëherësh mbështetëse e kësaj proteste theksoi se është e papranueshme që në një shtet që pretendon të jetë demokratik, ku një djalë i ri humb jetën dhe ende të mos ketë përgjegjësi nga institucionet.

Sipas saj mënyra me e mirë është që të këtë një hetim të pavarur ndërkombëtarë dhe të pa anshëm, duke shtuar se kjo është ajo çfarë do të kërkojnë nesër.

Ajo shtoi se protesta nuk do të politizohet, pasi që sipas saj nuk ka se si të politizohet një çështje që ka qenë e politizuar që nga fillimi, sepse Astrit Dehari ishte pjesë e një subjekti politik, pra e Lëvizjes Vetëvendosje.

Ndërsa Jeta Berisha, njëra prej organizatoreve të kësaj proteste ka thënë se protesta do të mbahet për të kërkuar drejtësi për Astritin, si dhe të ketë hetim të pavarur./ Zëri

Astrit Dehari / ARKIV

Nesër protestë para selisë së OKB-së, kërkohet drejtësi për Astrit Deharin

Lëvizja Vetëvendosje, dega e saj në Zvicër ka organizuar protestë para selisë së OKB-së në Gjenevë.

Periskopi.com Lajme

Në ftesën që po qarkullon në internet bëhet e ditur se aty do të bëhet thirrje për drejtësi.

Manifestimi mbahet në orën 16:00.

“Thirrje për DREJTËSI ! – Para OKB-së.

Ju ftojmë që të bashkoheni në manifestimin tonë, të organizuar me rastin e vrasjës së aktivistit Artit Dehari.

Ju lutemi që ta shpërndani njoftimin për bashkatdhetarët.

TË SHTUNËN – 12 NËNTOR

ORA 16h00

Place des Nations – 1202 Genève

(Pranë selisë së OKB-së)

Vdekja e aktivistit politik Astrit Dehari në burgun e Prizrenit, ka prekur të gjithë shqiptarët me mendje të shëndoshë, gjithandejë nëpër botë.

Familja e Asrit Deharit ka jetuar në Zvicër deri në vitin 99. Pas përfundimit të luftës, kjo familje është kthyer në Kosovë.

Ky fakt ka prekur edhe më shumë bashkatdhetarët tanë në Zvicër.

Ne, bashkativistët e Astritit, organizojmë manifestim para OKB-së për të kërkuar Drejtësi dhe Lirimin e aktivistëve politik nga burgjet e Kosovës.”. / Periskopi

1 jave nga vdekja e Astritit

Nesër protestë para burgut të Prizrenit, kërkohet drejtësi për Deharin

Lëvizja Vetëvendosje thotë se nesër bëhen një javë nga vdekja e Astrit Deharit, e që ende askush nuk ka dhënë përgjegjësi.

Periskopi.com Lajme

Për të kërkuar drejtësi për aktivistin e tyre, ky subjekt ka organizuar një aksion para burgut në Prizren.

“Nesër, e shtunë, ora 15:00, para ndërtesës së Burgut të Prizrenit, kërkojmë drejtësi për Astrit Deharin”, thuhet në një njoftim të tyre.