Veseli flet për “Pronto 2”, thotë se bëjnë shaka mes vete

Edhe pse në kohën kur ishin bërë përgjimet e rastit “Pronto 2”, Kadri Veseli nuk ishte në Partinë Demokratike të Kosovës, ai ishte përgjuar teksa fliste me ish-shefin e Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se ato biseda ka qenë çështje e shakave që mund të ndodhin në telefon, transmeton Koha.net.

“Ju po folni për çështje të shakave që mund të ndodhin në telefon. Ju kur folni në telefon, a bëni shaka ju. Ne bëjmë shumë shaka. Unë kam qenë me fëmijët e mi dhe pastaj në një pjesë ku tentohet të moralizohet që nuk ka të bëj me mua fare”, tha Veseli.

PDK-ja bllokon hetimin e “dosjes së shefave”

Aferë që përmbante korrupsion e punësime në mënyrë të jashtëligjshme nga deputetë e zyrtarë të PDK-së ishte afera ‘Pronto’, e cila bëri bujë të madhe dhe shkaktoi edhe protesta nga shoqëria civile e qytetarët.

Periskopi.com Lajme

Por, pavarësisht një numri protestash që u mbajtën dhe dorëheqjes së shefit të grupit parlamentar të PDK-së nga ky post, Adem Grabovci, si kryesori në këto përgjime, vazhdon ende postin e deputetit, me vetëm intervistim në prokurori.

Se çfarë ka ndodhur me hetimet për aferën ‘Pronto’ e se në cilën fazë janë, ende nuk dihet.

Gazeta “Bota sot” ka kontaktuar Kryeprokurorinë e Shtetit për tri ditë radhazi dhe u ka dërguar pyetje, por nuk janë përgjigjur as në telefon e as në pyetjet me shkrim.

Ndërsa, lidhur me këtë aferë, analistët kanë mendime të ndryshme.

Analisti politik, Imer Mushkolaj, ka thënë për gazetën Bota sot se do të ketë tentime për t’i penguar hetimet, megjithatë shprehet optimist për hetime nga prokuroria.

“Afera “Pronto” gjithsesi duhet të marrë epilogun e merituar, me ndëshkimin e atyre që ishin pjesë e saj. Mund të ketë tentime për të penguar hetimet, por unë nuk dua të besoj se prokuroria në këtë rast do të bie pre e ndikimeve të mundshme politike, për të mos e çuar rastin deri në fund. Qytetarët presin ndëshkime meritore për të gjithë ata që e kanë kapur shtetin, gjë që është vërtetuar nëpërmjet përgjimeve të “dosjes së shefave””, ka thënë Mushkolaj.

Ndërsa, njohësi i çështjeve juridike, Riza Smaka, ka thënë për gazetën “Bota sot” se tashmë PDK-ja është e instaluar edhe në sistemin gjyqësor dhe me siguri që do të tentojë të ngadalësojë apo të pengojë këtë hetim.

“Është e natyrshme që PDK-ja do t’i shfrytëzojë të gjithë mekanizmat që i ka, edhe i ka, i ka të instaluar që më parë në strukturat publike. Do të mundohet ta zhagitë këtë çështje si shumë lëndë që ta parashkruajë. Tani unë këtu e shoh fajtore edhe qeverinë. Kjo, pasi në Kosovë qeveria ka më shumë ministra se sa qeveria e Gjermanisë dhe për këtë duhet buxhet, ndërsa pozitat e gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk janë të plotësuara. Andaj është në këtë formë sistemi gjyqësor dhe ka shumë lëndë të pakryera të viteve të kaluara, dhe mund të jetë edhe kjo një arsye që mund ta përdorin për tu justifikuar. PDK është edhe e instaluar në gjyqësor, edhe ka mungesë të gjyqtarësh e prokurorësh, edhe qeveria nuk investon në të, ndërsa për qeverinë investohet shumë më shumë”, ka thënë profesori Smaka.

Ai shton se tashmë dihet që korrupsioni është i përfshirë në ço fushë, përfshirë këtu edhe gjyqësorin në Kosovë.

E analisti politik, Ali Hertica, thotë se sistemi gjyqësor është i inkriminuar dhe shumë çështje mundohen të heshtën.

“Në Kosovë ka shumë çështje të cilat po zvarriten apo janë duke u heshtur që të merret kohë për të shpëtuar nga sistemi i drejtësisë, edhe pse nuk ka sistem të drejtësisë sepse i gjithi është i inkriminuar nga politikëbërësit, që tani janë duke e dhunuar tmerrësisht shtetin apo duke e zhvatur në mënyrë të tmerrshme ekonomikisht. Sistemi gjyqësor është ai sistem i cili kontrollohet nga bandat e krimit ekonomik dhe politik, andaj as që do të merren me këto afera, që janë të dëmshme për shoqërinë e Kosovës, deri tek faktori ndërkombëtar”, ka thënë Hertica për gazetën Bota sot.

Tutje, ai shton se gjykatat nuk kanë guxim të merren me hetimin e këtyre aferave.

“Të gjitha këto pengesa janë duke u bërë nga individët e klaneve të caktuara politike, ku edhe gjykatat nuk kanë guxim të merren me këto afera, që janë bërë nga shkelës të ligjit dhe kushtetutës. Andaj, lindin probleme tjera dhe më pas afera të tilla harrohen dhe mbyllet e tëra, siç ka ndodhur edhe në raste të tjera”, ka përfunduar analisti Hertica.

Protestoj: PDK- Partia e Diktaturës dhe Korrupsionit (Foto)

Qytetarët e Kosovës sërish po protestojnë kundër, si e quajnë ata, sistemit politik të involvuar në krim dhe korrupsion që tashmë ka depërtuar në instancat më të larta shtetërore.

Periskopi.com Lajme

Përmes kësaj proteste qytetarët kërkojnë transparencë dhe llogaridhënie politike nga të gjithë personat e përfshirë në skandalet e përgjimeve, hetim penal ndaj tyre, si dhe kërkojnë shkarkimin e bordeve dhe rizgjedhjen e tyre, raporton Periskopi

Protesta e 12 me radhë po mbahet aktualisht tek sheshi “Zahir Pajaziti”.

Ata janë këmbëngulës se nuk do të ndalen deri në përmbushjen e kërkesave, për një shtet ligjor dhe demokratik, protestat do të zhvillohen çdo të enjte./ Periksopi

#Protestoj 12 14647296_1063697450416340_1198023361_o 14689202_1063697300416355_1731681722_o 14697156_1063697197083032_894159818_o 14689076_1063697123749706_2055917384_o 14647426_1063696907083061_833583207_o

Thaçi mban konferencë, kërkon hetime për rastet ku ai nuk është i përfolur

Jo për afër "Pronto", as për akuzat që sot ia bëri publike ish - guvernatori, Hashim Rexhepi, por Presidenti Thaçi ka zgjedhur të kërkojë hetime për atentatin ndaj ish - presidentit, Ibrahim Rugova, për gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë e edhe për 14 serbë të vrarë në Lipjan.

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë sot një konferencë për shtyp, rreth orës 15.

Kjo është ndër herët e rralla që ai bën një gjë të tillë.

Klan Kosova mëson se ai ka disa gjëra interesante për t’i thënë, në këtë organizim të jashtëzakonshëm medial.

Thaçi pritet që në këtë paraqitje t’i kërkojë drejtësisë kosovare, respektivisht prokurorisë së shtetit të hetojë shumë zhvillime jo të mira që kanë ndodhur në vend, nga paslufta e këndej, të cilat nuk janë zbardhur asnjëherë.

Në radhë të parë është hetimi i atentatit ndaj ish-presidentit Ibrahim Rugova, që po ashtu s’është ndriçuar kurrë.

Pos kësaj, do të kërkojë edhe investigimin e disa vrasjeve të pasluftës, shpeshherë të cilësuar si politike.

Më tutje ai do të kërkojë nga prokuroria hetim serioz të dhunimeve që forcat e ndryshme serbe kanë kryer ndaj femrave shqiptare gjatë luftës, por edhe krimeve tjera të kryera nga regjimit i Sllobodan Millosheviqit në Kosovë.

Si pikë e katërt e konferencës së tij mësohet se do të jetë investigimi i vrasjes së 14 serbëve në Grackë të Lipjanit, e po ashtu edhe i vrasjeve tjera të pjesëtarëve të këtij komuniteti, pas luftës së Kosovës, që mori fund në qershor 1999.

Grabovci nuk i gjeti as shkallët për të dalë – thotë gazetari

Periskopi.com Lajme

Gazetari i njohur kosovar, Mefail Bajqinovci, në një postim në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar duke nënkuptuar Adem Grabovcin se “…djersët e mbuluan, as shkallët me dal nuk i gjente.” 

Adem Grabovci sot është paraqitur në Prokurori pas përgjimeve që u publikuan nga Portali Insajderi për gati një muaj. Ai ishte kryepersonazhi i përgjimeve, të cilit iu dëftua fuqia që kishte për të emëruar njerëz të afërt me partinë e tij, në pozita shumë të larta publike.

Kjo që thotë Bajqinovci, megjithatë është një shenjë e mirë se, këta politikanë dijnë të turpërohen dhe duhet të turpërohen për ato që kanë bërë.