tensione-n-euml-mbledhjen-e-sotme-t-euml-kuvendit-komunal-t-euml-prishtin-euml-s-video_hd-780x439

Përplasje në Kuvendin e Prishtinës, ndryshon kostoja për leje ndërtimore por s’kalon “Kodrina” [Video]

Me 33 vota për, 8 kundër e 5 abstenime, Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar rregulloren për “Taksën administrative për dhënie e lejes ndërtimore dhe tarifën për rregullimin e infrastrukturës”.

Periskopi.com Lajme

Me këtë ndryshim, do të ketë rritje të taksës për dhënien e lejes së ndërtimit.

Kundër kësaj rritjeje, ishte vetëm PDK-ja. Shefi i këtij grupi, Lirak Çelaj, tha se kjo rritje e çmimit do t’i dëmtojë shumë familje që jetojnë bashkë për shkak të kushteve ekonomike, dhe kjo do të ndikojë keq në çmim.

Por, për ekzekutivin, kjo taksë është e vogël edhe pas rritjes.

Sipas tij, kjo politikë, do t’i ndalë ndërtimet dhe të rrisë infrastrukturën, pasi që nga paslufta, me ose pa leje, në ndërtime janë investuar mbi 2.5 miliardë euro, ndërsa në infrastrukturë vetëm 150 milionë euro.

Ndryshe, me shumicë votash është miratuar edhe propozim-vendimi për fillimin e hartimit të planit rregullues të hollësishëm për tërësinë urbane të lagjes Prishtina e Re – zona lindje.

Mbeturina / ilustrim

214 kilogramë mbeturina i grumbullon një prishtinas në vit

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar rezultatet e Anketës së Mbeturinave Komunale (AMK) për vitin 2015.

Periskopi.com Lajme

Rezultatet e AMK-së 2015 tregojnë se sasia e mbeturinave komunale, të grumbulluara në Kosovë për vitin 2015,  ka qenë 319 034 tonë.

Të dhënat e vitit 2015 tregojnë se mesatarja e mbeturinave komunale të grumbulluara ka qenë 177 kg për banor në vi, raporton Periskopi

Për sa u përket rajoneve të Kosovës, vërehet dallim i theksuara ndërmjet rajonit të Prishtinës dhe rajoneve të tjera, si p.sh.: në rajonet e tjera në Kosovë, sasia e mbeturinave komunale të grumbulluara ka qenë 163 kg për banor në vit, ndërsa në rajonin e Prishtinës ka qenë 214 kg për banor në vit.

Në Prishtinë dhe rajonin e saj, grumbullimi i mbeturinave komunale ka qenë  0.59 kg në ditë për banor.

Në rajonet e tjera të Kosovës, sasia e mbeturinave komunale të gjeneruara për banor në ditë ka qenë 0.45 kg.

 

Ndërkaq, në tërë Kosovën, mesatarja e mbeturinave të grumbulluara për banor në ditë, ka qenë 0.48 kg./ Periskopi

 

 

Kështu dukej çerdhja në Prishtinë, 79 vite më parë (Foto)

Çerdhja e parë në Prishtinë ishte hapur në vitin 1937, vendodhja e saj ishte tek “ 4 Llullat”.

Periskopi.com Lajme

Shihet se edhe në atë kohë pjesëtar të çerdhes kanë qenë një numër i konsiderueshëm i fëmijëve.

Sot kjo gjeneratë në fotografi i përket një moshe të shtyrë.

cerdhja2_1480256857-4005353

Blej Shqip

Blej Shqip në qendër të Prishtinës (Foto)

Të dielën në Prishtinë është hapur panairi "Blej Shqip".

Periskopi.com Lajme

Ky panairi i organizuar nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Shqipërisë, tashmë është bërë tradicional.

Çdo gjë vendore, e punuar dhe prodhuar mund të gjendet aty.

Në panair po marrin pjesë rreth 120 prodhues dhe kompani shqiptare nga Republika e Kosovës, e Shqipërisë dhe Maqedonisë. Panairi do të jetë i hapur tri ditë radhë.

Gjatë ditës drejtori Genc Bashota dhe Ambasadori Qemal Minxhozi vizituan panairin.

U tha se duhet lënë retorikën e fjalëve, e duhet të punohet që prodhimet shqiptare të mbizotërojnë në të gjitha trojet tona.

Iniciativa Blej Shqip u konkretizua nga ide në projekt në pranverën e vitit 2010.

E iniciuar në atë kohë nga Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSH) projekti ‘Blej Shqip’ synonte të nxiste konsumatorët shqiptarë të blejnë produkte dhe shërbime shqiptare. Për gati çdo vit “Blej shqip” organizoi në Tiranë e Prishtinë panaire e aktivitete që kishin për qëllimin lidhjen shkëmbimin dhe promovimin e prodhimeve dhe shërbimeve shqiptare./ Periskopi

Blej Shqip  15235476_1359936890686118_2362729833314316690_o

“Black Friday” bllokon edhe Prishtinën (Foto)

Dita e fundit e punës zakonisht karakterizohet me tollovi në komunikacion, sidomos në kryeqytet. Mirëpo, sonte duket diçka më e jashtëzakonshme, pasi që shumica e rrugëve të Prishtinës janë të bllokuar për shkak të “Black Friday” (e premtja e zezë).

Periskopi.com Lajme

Për shkak të paralajmërimeve nga dyqanet e mëdha për zbritje që përkon me “Black Friday”, model amerikan, rrugët që çojnë në Veternik, aty ku janë të përqendruara shumica e marketeve, janë kryesisht të bllokuara nga automjetet, transmeton lajmi.net.

Bëhet fjalë për rrugën nga Stacioni i Autobusëve e deri te “Grand Store”.

Por jo vetëm kjo rrugë, por edhe ajo për Fushë Kosovë është shumë e ngarkuar, meqë aty edhe po punohet për zgjerimin e rrugës.

Edhe rruga e re, transit, është e ngarkuar me vetura. Kolona arrin deri në dy kilometra.

blava balca

vjedhja

Hajduti i njëjtë pas Pejës vjedh telefonin edhe në Prishtinë (VIDEO)

Vjedhjet janë bërë të shpeshta në Prishtinë dhe qytete të tjera.

Periskopi.com Lajme

Është një person i cili ka hyrë në një dyqan dhe në prani të një personi tjetër dyshohet se e  ka vjedhur një telefon, njofton Klan Kosova

Po i njëjti person dyshohet se  ditë më parë në Pejë, poashtu ka vjedhur një telefon në njërin nga dyqanet atje. Madje ky rast është lajmëruar edhe në polici.

Ndezën qirinj në qendër të Prishtinës, në nderim të viktimave në trafik

Në sheshin kryesor të Prishtinës, po ndezën qirinjtë në nderim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente trafiku.

Periskopi.com Lajme

Në këtë aktivitet njëkohësisht janë lëshuar edhe video për vetëdijesim të pjesëmarrësve në trafik, me anë të cilave po tentohet të bëhet sensibilizimi i qytetarëve për të shtuar kujdesin gjatë ngasjes së automjeteve, moto e të cilit është “Mos e bjerë punën deri këtu”, transmeton kp.

Nga 1 janari i këtij viti deri më tani, kanë humbur jetën 96 persona, ndërsa në dy vitet e fundit kanë humbur jetën mbi 300 persona.

Digjet vetura në mes të rrugës në Prishtinë (Foto)

Një veturë e tipit Audi është kapluar nga flakët në mes të ditës afër stacionit të autobusëve në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Një shikuese e Klan Kosovës ka dërguar videon kur vetura ishte gati e tëra në flakë, afër Qendrës Tregtare Dardha.

Nuk dihen shkaqet që çuan deri tek ndezja e flakëve dhe as nëse është lënduar dikush.

Derisa vetura ishte në flakë kanë mbërritur edhe zjarrfikësit dhe kanë intervenuar për të shuar flakën.

Në vendin e ngjarjes nuk është parë policia.

vetura vetura-ballina

Besa Luzha

Nesër protestohet “Drejtësi për Astritin”

Me moton “Drejtësi për Astritin”, një grup i qytetareve të mbështetur nga pjesëtarë të shoqërisë civili, do të protestojnë nesër në sheshin “Zahir Pajaziti”, me fillim nga ora 12:00.

Periskopi.com Lajme

Shoqëria civili përmes një konference për media ka ftuar qytetarët që të mblidhen para Qeverisë së Kosovës, për të kërkuar drejtësi për Astritin.

Besa Luzha, koordinatore e programit në fondacionin gjerman ‘Friedrich Ebert Stiftung’, njëherësh mbështetëse e kësaj proteste theksoi se është e papranueshme që në një shtet që pretendon të jetë demokratik, ku një djalë i ri humb jetën dhe ende të mos ketë përgjegjësi nga institucionet.

Sipas saj mënyra me e mirë është që të këtë një hetim të pavarur ndërkombëtarë dhe të pa anshëm, duke shtuar se kjo është ajo çfarë do të kërkojnë nesër.

Ajo shtoi se protesta nuk do të politizohet, pasi që sipas saj nuk ka se si të politizohet një çështje që ka qenë e politizuar që nga fillimi, sepse Astrit Dehari ishte pjesë e një subjekti politik, pra e Lëvizjes Vetëvendosje.

Ndërsa Jeta Berisha, njëra prej organizatoreve të kësaj proteste ka thënë se protesta do të mbahet për të kërkuar drejtësi për Astritin, si dhe të ketë hetim të pavarur./ Zëri

Arrestohen dy persona, u grabisnin gjësende vajzave në Prishtinë

Pas një pune operative, ditën e premte njësitet nga stacioni policor “Jugu” në Prishtinë kanë arrestuar dy persona të cilët kanë kryer disa grabitje.

Periskopi.com Lajme

Personat në fjale, K.R 17 vjeçar dhe V.V 18 vjeçar, janë banorë të Vushtrrisë, njofton Klan Kosova.

Sipas drejtorit të stacionit të policisë “Jug” në Prishtinë, Binak Berisha, në të shumtën e rasteve viktimat kanë qenë femra.

Të dyshuarit me vendim të prokurorit kompetent janë në arrest policor për 48 orë.

Vërshohet magjistralja Prishtinë – Ferizaj (Foto)

Shkaku i të reshurave të mëdha është vërshuar një pjesë e magjistrales Prishtinë – Ferizaj.

Periskopi.com Uncategorized

 

Nga uji është vërshuar rruga që çon në Prishtinë. Në këtë rrugë edhe vitin e kaluar ka pasur probleme shkaku i të reshurave të shiut.

14997248_1090059944446757_1916365819_n 14971774_1090059714446780_1807477626_n

Skene krimi / Ilustrim

Vdekje e dyshimtë në Prishtinë

Policia e Kosovës ka raportuar se një person ka mbërritur pa shenja jete në QMF.

Periskopi.com Lajme

“Në rrugën Fehmi Agani, Prishtinë, dje rreth orës 16:36, viktima mashkull K-Shqiptar, në rrethana të panjohura ka ndërruar jetë para se të arrij në Qendrën e Mjekësisë Familjare”, thuhet në raportin policor.

Policia këtë rast e ka cilësuar si “Vdekje e Dyshuar”.

Me urdhër të prokurorit, trupi i pajetë dërgohet në IML për obduksion.

Për tre muaj në Kosovë janë shtuar mbi 2 mijë ndërmarrje, prin Prishtina

Në tremujorin e tretë të vitit 2016, shtator-tetor-nëntor, në Kosovë gjithsej janë regjistruar 2 476 ndërmarrje.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa, për periudhën e njëjte, gjithsej janë shuar (çregjistruar) 457 ndërmarrje.

Krahasuar me tremujorin e njëjtë të vitit të kaluar (TM3 2015) pati një rritje për 8.4% të ndërmarrjeve të regjistruara.

Ndërsa, krahasuar me tremujorin paraprak (TM2 2016), pati një rënie prej 11.6% e ndërmarrjeve të regjistruara.

Aktiviteti ekonomik më i preferuar gjatë këtij tremujori ishte tregtia me 21.7% të ndërmarrjeve të regjistruara.

Kategoria e numrit të të punësuarve nga 1-9 (të punësuar) (mikro) përbën 96.6% të ndërmarrjeve të reja.

Sa i përket shtrirjes gjeografike të ndërmarrjeve të regjistruara, në nivel të komunave, ashtu si në çdo tremujor mbizotëron Prishtina me 24.9%./ Periskopi

 

Aeroporti

Nga qershori fluturime direkte Helsinki – Prishtinë – Helsinki

Pas Parisit, listës së destinacioneve të ofruara në/nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” do t’i shtohet edhe një metropol europian. Duke filluar nga 22 Qershori i vitit të ardhshëm, kompania ajrore “Norëegian Air” do të lansoj fluturime direkte nga Aeroporti i Prishtinës për në Aeroportin Helsinki-Vantaa dhe anasjelltas, duke lidhur kështu Prishtinën me kryeqytetin finlandez.

Periskopi.com Lajme

Fluturimet janë planifikuar që të fillojnë gjatë sezonës së lartë verore të vitit të ardhshëm dhe do të realizohen me aeroplanë të tipit Boeing 737-800, me kapacitet prej 186 ulësesh.

“Ne si Limak Kosovo International Airport, i mirëpresim dhe mbështesim të gjitha linjat direkte që lidhin Prishtinën me destinacione të reja. Shërbimet ajrore nga Helsinku për në Prishtinë të ofruara nga partneri ynë “Norëegian Air”, do t’u mundësojnë udhëtarëve tanë më shumë zgjedhje për të udhëtuar.”

Kompania ajrore “Norëegian Air” fluturon në më shumë se 140 destinacione në botë dhe ka qenë e pranishme në Prishtinë për shumë vite me shërbime ajrore në disa destinacione.

 

Detajet e fluturimeve direkte për Helsinki:

Fluturimet D8 8452/8453 janë planifikuar për ditën e Enjte duke filluar me 22 Qershor 2017.

Nisja nga Helsinki bëhet në orën 16:00

Arritja në Prishtinë: 18:25

Nisja nga Prishtina për në Helsinki në orën: 19:05

Arritja në Helsinki: 23:25

Kadri Veseli

Veseli: Do ta përfundojmë çështjen e demarkacionit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli nuk ka dhënë një datë të saktë se kur do të votohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi, megjithatë ka thënë se kjo çështje do të përfundojë.

Periskopi.com Lajme

Në pyetjen nga përfaqësues të Malit të Zi, në Seminarin e Asamblesë së Përgjithshme të NATO-s që po mbahet në Prishtinë, Veseli tha se nuk kemi asnjë çështje të hapur me Malin e Zi dhe falënderojë këtë shtet që me asnjë dekoratë nuk ka nxitur ndonjë jostabilitet.

Veseli shtoi se duhet të kuptohet se edhe pozita dhe opozita janë të interesuar që të përfundohet çështja e demarkacionit por opozita ka dyshime se vija e kufirit nuk është përcaktuar si duhet.

“Gjithsesi ne do ta përfundojmë këtë çështje dhe me Malin e Zi do të kemi vetëm raporte të mira”, tha ai.

Marko Gjuriq

Marko Gjuriq vjen në Prishtinë, nën petkun e NATO-s

Duke nisur prej të shtunës, samiti i Asamblesë parlamentare të NATO-s, me pjesëmarrjen e ligjvënësve nga vendet anëtare dhe ato partnere, do të mbahet në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Samiti do të hapet nga një fjalim i kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli, si dhe kreu i zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadorja Natalya Apostolova.

Gjatë takimit treditor do të diskutohet mbi perspektivën e Kosovës në lidhje me Bashkimin Evropian dhe rolin në zhvillim të NATO-s në rajon, pas samitit të krerëve të shtetit dhe qeverive të vendeve aleate të mbajtur në korrik në Varshavë.

Gjithashtu do të shqyrtohet edhe progresi i dialogut Beograd-Prishtinë, duke dëgjuar edhe adresimet e shefave negociatorë të të dy vendeve, Edita Tahiri dhe Marko Gjuriq.

Ligjvënësit e aleancës atlantiko-veriore do të ekzaminojnë gjithashtu zhvillimet politike, social-ekonomike dhe ato të sigurisë në Kosovë, perspektivën për bashkëpunim të mëtejshëm rajonal, sikurse edhe përgjigjen e Ballkanit Perëndimor ndaj sfidave të krijuara prej terrorizmit ndërkombëtar dhe menaxhimi i fluksit të emigrantëve përmes Evropës.

Seminari organizohet në bashkëpunim me Parlamentin e Kosovës, nën udhëheqjen e kreut të delegacionit parlamentar kosovar në Asamblenë e NATO-s, Xhavit Haliti, si dhe me mbështetjen e çmuar të qeverisë zvicerane.

Asambleja parlamentare e NATO-s ka zhvilluar 19 seminare të quajtura “Rose Roth” në vendet e Ballkanit Perëndimor, që prej nisjes së këtij programi në vitin 1991. E para është zhvilluar në Ohër në vitin 1997, ndërsa në Prishtinë do të organizohet seminari i 93-të, por i pari për Kosovën.

Në këtë ngjarje do të mblidhen mbi 100 pjesëmarrës, përfshi rreth 70 deputetë parlamentesh nga 21 vendet anëtare dhe ato partnere. Në seminar do të flasin edhe krerët më të lartë të Kosovës, duke nisur nga Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, komandanti i KFOR-it, Giovanni Fungo, kreu i EULEX-it, Alexandra Papadopoulou, kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, si dhe një sërë ekspertësh të nivelit lokale dhe ndërkombëtar.

Prishtinasit këtë vit do të pagujanë më pak për ngrohje nga Termokosi

Periskopi.com Video
Policia e Kosoves/ Ilustrim

30 ditë paraburgim për dy policët e arrestuar në Prishtinë

Dy policët, Arbnor Gashi dhe Besim Klinaku, të arrestuar dje, do të mbahen 30 ditë në paraburgim.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka vendosur Gjykata Themelore e Prishtinës, një ditë pas arrestimit të tyre

Mediat, të shtunën, raportuan se dy policët e Stacionit Qendra në Prishtinë, të cilët u arrestuan një natë më parë, po dyshohen për shmangie të marihuanës së sekuestruar.

Arbnor Gashi dhe Besim Klinaku, dyshohen se pasi kanë ndaluar një person, i cili posedonte rreth 15 qese të vogla me narkotikë (marihuanë), i kanë dorëzuar në stacion policor vetëm dy qese me narkotikë.

Policia e Kosoves/ Ilustrim

Mësohet kush janë policët e arrestuar për zhdukjen e dëshmive

Arbër Gashi dhe Besim Klinaku, janë dy policët e arrestuar nën dyshimin se e kanë keqpërdorur detyrën zyrtare lidhur me zhdukjen e dëshmive.

Periskopi.com Lajme

Gazeta Monitor raporton se Gashi e Klinaku me detyrë në një nga stacionet në Prishtinë janë arrestuar sot pas një hetimi nga Inspektorati Policor i Kosovës.

Arrestimi i tyre është bërë për shkak të dyshimeve për keqpërdorim të detyrës zyrtare lidhur me zhdukjen e dëshmive.

Me vendim të Prokurorit, dy të dyshuarve u është caktuar masa 48 orëshe e ndalimit.

Ylli Hoxha

Vetëvendosje: Shpend Ahmeti sërish kandidat për kryetar

Për Lëvizjen Vetëvendosje nuk ka asnjë dilemë se kënd do ta kandidojë për kryetar të Prishtinës në zgjedhjet e ardhshme lokale, që do të mbahen në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i degës së Vetëvendosje për Prishtinën, Ylli Hoxha ka thënë për Tribuna Channel se nuk kanë diskutuar asnjëherë për kandidaturën e ardhshme për të parin e kryeqytetit, për faktin se Vetëvendosje e mbështet në mënyrë unanime kandidimin e Ahmetit edhe për një mandat të ri katërvjeçar.

Hoxha ka folur edhe për marrëveshjen për demarkacionin, për të cilën ka thënë se është vdekur.

Vetëvendosje, sipas tij, ka prezantuar një alternative se si mund të dilet nga kjo situatë.

Ndërsa ka akuzuar qeverinë se më qëndrimin të cilin po e mban për demarkacionin mund të sjellë pasoja në raportet mes dy vendeve.

Ai ka paralajmëruar se nëse Qeveria vendos të rikthejë këtë marrëveshje në Kuvend, VV do të ftojë qytetarët për të protestuar. Protesta, sipas tij, do të ketë edhe brenda Kuvendit duke mos treguar se në çfarë forme do të protestohet.

Ndërsa, sa i përket arrestimit të Nehat Thaqi, Hoxha ka thënë se kjo tregon sa të nënshtruar jemi ne në procesin e dialogut me Serbinë.