Librashitësit në Prishtinë më nuk kanë probleme (Foto)

Periskopi.com Lajme

Librashitësit në Prishtinë tashmë nuk do të kenë probleme teknike.

Nga sot ata kanë dukje të re.

Siç edhe kishte premtuar i pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tashmë shiu, bora e as dielli i fuqishëm nuk do të jenë problem për ta.

Për këto kioska ka pasur një konkurs.

“Tani në bashkëpunim dhe bashkëfinancim me DEMOSin Zviceran është publikuar tenderi për ndërtimin e tyre. Në fillim të vitit 2017 do të kemi dukje të re për librin”, kishte shkruar kohë më parë Ahmeti./ Periskopi

Sondazhi i fundit për Prishtinën, Ahmeti i pari, Lirak Çelaj e mund Ismet Beqirin

Periskopi.com Lajme

Një anketë online që zgjati një orë ka sjellur rezultate befasuese për PDK-në.

“Kë do ta votonit për kryetar të Komunës së Prishtinës” ishte pyetja e anketës së Periskopit ku mund të votohej me anë të butonave, dhe kandidatë ishin kryetari aktual Shpend Ahmeti, Lirak Çelaj nga PDK dhe Ismet Beqiri nga LDK.

nga rreth 4 mijë votues, 3 mijë e 200 deklaruan se zgjedhin Shpend Ahmetin, 324 për Çelajn dhe 178 për Beqirin.

Aty komentuan edhe mbi një mijë persona.

Ahmeti që aktualisht është kryetar komune, vërehet qartë sa larg la kundër -kandidatët e tij, e befasi ishte ngritja e Çelajt duke lënë pas ish-kryetarin e Prishtinës, Ismet Beqirin.

Shpend Ahmeti 3200 vota

Lirak Çelaj 324 vota

Ismet Beqiri 178 vota

/ Periskopi

Ismet Beqiri në fushatë për kryetar të Prishtinës (Foto)

Periskopi.com Lajme

Meqë po flitet për zgjedhje të parakohshme, duket se Lidhja Demokratike e Isa Mustafës nuk po humb kohë për fushatë.

Shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie, Ismet Beqiri tashmë ka nisur vizitat nëpër Prishtinë, komunën të cilën e qeveriste dikur.

Ai sot ka qëndruar në lagjen “Kodra e Trimave” ku ka treguar se ka diskutuar me qytetarë për shumë çështje dhe kërkesa të tyre.

Beqiri është shprehur i bindur se LDK do ta fitojë kryeqytetin në zgjedhjet e ardhshme.

“Takim me qytetar të Kodres së Trimave,nga nëndega e II-të e Degës tonë. Bisedë e hapur për shumë qeshtje. Identifikuam kërkesat e qytetarëve për këtë pjesë të lagjes. Me LDK-në këtë vit në qeverisje, Lagjja dhe Prishtina i kthehet zhvillimit, i thotë jo status quos”, ka shkruar ai.

 

Sabri Fejzuallahu “godet” Isa Mustafën dhe tregon çfarë favori i bëri Shpend Ahmeti (Video)

Periskopi.com Lajme

Këngëtari i njohur kosovar Sabri Fejzullahu ka goditur ish qeverisjen e kaluar të Prishtinës.

Sabri Fejzullahu ish deputeti nga radhët e PDK-së ka qenë i ftuar në emisionin “Me shukin” ku ka folur për shumë gjëra të ndryshme shkruan GazetaBlic.com

Por në një moment ai ka kritikuar ashpër ish qeverisjen e kaluar të Prishtinës  të cilën e ka udhëhequr Kryeminstri aktual i Kosovës Isa Mustafa.

Ai po ashtu në këtë emision ka lavdëruar Kryetarin aktual të Prishtinës Shpend Ahmetin.

Se çfarë favori i bëri Shpend Ahmeti, këngëtarit i cili i ka kënduar shumë Prishtinës, shikojeni videon më poshtë.

Zbulohen dy emra të rinj dhe befasues për kryetar të Prishtinës nga LDK!

Periskopi.com Lajme

Nëndega e LDK-së në lagjen Ulpiana, në Prishtinë ka dalur haptazi kundër lidershipit të partisë së saj.

Petrit Bicaj anëtarë i kësaj dega ka treguar se anëtarët e saj një zëri janë pajtuar se kandidati i kësaj partie për kryetar të komunës së Prishtinës duhet të jetë një emër i ri, që do të kthente besimin e qytetarëve prishtinas kah LDK-ja për qeverisje të kryeqytetit dhe jo emra të ricikluar.

Ai, më tej jep edhe dy emra që kjo nëndega i ka përkrahur si kandidat të mundshëm;Vjosa Osmani sipas tij është emri që duhet të marr mbështetjen për kandidim nga LDK-ja , që është edhe befasi duke pasur parasysh edhe përplasjet që deputetja e LDK-së ka pasur me lidershipin e partisë dhe me vet kryetarin e saj, Isa Mustafën.

Emri tjetër i propozuar prej kësaj nëndege, sipas Bicajt është Lumir Abdixhiku, e gjithë kjo nëse do duhej të vendosej për një person jashta partisë.

Ky është shkrimi i plotë i Petrit Bicajt:

“Nendega Ulpiana njezeri konkludoj se Prishtina ka nevoj per kandidat te ri, e jo riciklime, qe mund ta rikthej Prishtinen dhe njekohesisht besimin tek elektorati i zhgenjyer i LDK-se. Kandidati i cili mund ta beje kete ndryshim eshte deputetja Vjosa Osmani, nese edhe ajo shpreh deshiren per kandidim! Si kandidat tjeter i mundshem, jasht strukturave te LDK-se, u lakua edhe emri i Lumir Abdixhikut!”/GazetaBlic.com

Mustafa tregon për kandidatin e LDK-së për Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, ish-kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa ka folur për kandidatin e LDK-së për kryetar të Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se pavarësisht kush do të jetë kandidat, subjektit që ai drejton do t’i takoj Prishtina.

Kështu beson ai edhe pse nuk ka treguar ende emrin e kandidatit.

Thotë se janë disa emra dhe se kandidati do të jetë patjetër nga partia jo nga shoqëria civile.

“Kandidati ynë do të fitojë, kushdo që është. Janë çështje konsultimesh, nuk jam përcaktuar as unë ende për emrin. Kemi shumë emra, secili meriton të jetë kryetar, por, do të jetë figurë e lidhur me LDK-në, që e përfaqëson partinë dhe mbron interesat e saj”, tha Mustafa në televizionin publik.

Ai ka kritikuar punën e Shpend Ahmetit, duke thënë se projektet që i kanë përfunduar, janë të kohës kur Mustafa ka udhëhequr Prishtinën./ Periskopi

Kush janë përfituesit e banesave për familjet në nevojë në Prishtinë

Komisioni për ndarjen e banesave i Komunës së Prishtinës ka përfunduar procesurën e selekcion it të përfituesve të banesave për familjet në nevojë.

Periskopi.com Lajme

“Në proces kanë aplikuar 330 familje, përafërisht 30 janë përjashtuar për deklarim të rrejshëm apo për mospërmbushje të kritereve për aplikim. Ndërsa 301 famillje janë vizituar dhe janë pikëzuar sipas legjislacionit në fuqi” ka deklaruar i pari i kryeqytetit të Kosovës, Shpend Ahmeti.

Nga 50 familjet përfituese, 43 janë me të hyra mujore më pak se 150 euro dhe me kushte shumë të rënda. Ndërsa 7 kanë qenë me të hyra në mes 150 – 250 euro.

Sipas Ahmetit, 14 përfitues janë familje të udhëhequra nga nëna vetëushqyese. Mesatarisht janë familje me nga pesë anëtarë.

I pari i komunës, si mëson infoGlobi, ka shpjeguar se pas këtij vendimi pason periudha dhjetëditore kur të gjithë mund të paraqesin informata shtesë për vetën ose për dikënd tjetër në qoftë se janë të dokumentuara, e mandej janë edhe periudhat e ankesave administrative dhe gjyqësore.

“Zotohemi se në 3 – 5 vitet e ardhshme do të strehojmë të gjitha familjet në nevojë për strehim. Po ashtu këtë vit na lirohen edhe disa banesa për shkak të skadimit të kontratave në banesat e komunës ku janë të vendosur ata që i kanë punët mirë dhe janë funksionarë, dhe edhe këto banesa do ti përdorim për strehimin e rasteve sociale”, ka deklaruar mes tjerash Shpend Ahmeti.

Banesat e ndara ndodhen në Hajvali./infoglobi

Mbahet seanca e parë e Kuvendit Komunal të Prishtinës

Sot u mbajt mbledhja e Kuvendit Komunal të Prishtinës, me pikat e rendit të ditës të parapara nga Komiteti për Politikë dhe Financa.

Periskopi.com Lajme

Në këtë mbledhje u miratua propozimvendimi i planit për qoshqe dhe dhënia në shfrytëzim të përkohshëm e pronës komunale për këto qoshqe.

Gjithashtu, u diskutua edhe raporti i Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm për vitin 2015, ku pati diskutim mes asambleistëve dhe ekzekutivit komunal.

Si pikë e rendit të ditës ishte edhe shqyrtimi i raportit vjetor buxhetor për vitin 2016, ku u fol për shpenzimin e parasë publike.

Raporti nuk mori votat e asamblesë, megjithëse secili shpenzim është i publikuar në detaje edhe në uebfaqen zyrtare të Komunës së Prishtinës.

Shpend Ahmeti ka një porosi dhe tregon vendimin që ka marr

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se nuk do të dorëzohet asnjëherë.

Periskopi.com Uncategorized

Ato që u publikuan kohëve të fundit për të i quan sulme, dhe thotë se është e kuptueshme meqë këtë vit ka zgjedhje lokale.

“Kam prit dhe pres sulme sepse sivjet është vit zgjedhor dhe Prishtina është halë në sy për ata që e kanë zhvat dhe e zhvasin këtë shtet. Është shtuar edhe konspiracioni edhe ligësia. Munden me shpif në të gjitha anët, por nuk do të dorëzohemi asnjëherë para matrapazëve e hajnave. Bring it on!”, thotë Ahmeti./ Periskopi

Nga sot mund të ankoheni nëse nuk keni ujë 24 orë në Prishtinë

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti sot, përmes Facebookut, ka njoftuar se Prishtina, nga sot nuk do të ketë reduktime gjatë furnizimit me ujë.

Periskopi.com Lajme

“Pas dezinfektimit të gypit kryesor sonte Ujësjellësi vazhdon furnizimin pandërprerë me ujë. Nuk do të ketë reduktime te planifikuara”, ka thënë ai.

Befason LDK, vendos një kandidate femër për Prishtinën, ja kush është ajo

Periskopi.com Video

Vlora Dumoshi flet nëse do të jetë kandidate për kryetare të Prishtinës

Kandidatja e preferuar e liderit të LDK-së, për kryetare të Prishtinës, Vlora Dumoshi, pas raportimit nga Gazeta Blic ka folur për media.Ajo nuk e ka mohuar mundësinë e kandidimit, derisa ka shtuar se për këtë çështje vendos përfundimisht partia.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka theksuar se së shpejti LDK do të dalë me emrat për kandidatët për kryetar të Prishtinës, duke shprehur bindjen se LDK do të (ri)udhëheq sërish me Prishtinën.

“Partia merr vendime për kandidatin, është duke punuar në këtë drejtim dhe besoj se së shpejti do të dalë me emrat për kandidatin. Por, pavarësisht kandidatit, qoftë mashkull apo femër, LDK do të jetë fituese”, ka thënë ajo për telegrafin.

Gazeta Blic nga burime të afërta me liderin e LDK-së, Isa Mustafa ka marrë vesh se i pari i kësaj partie po mendon që ta kandidoj një femër për kryetar të Kryeqytetit.

“Isa Mustafa dhe një pjesë e LDK-së po e mbështesin Vlora Dumoshin për të kandiduar për kryetar të Prishtinës”, tha ky burim i Gazetës Blic i afërt me Isa Mustafën.

Vlora Dumoshi aktualisht është ndër njerëzit kryesor të Isa Mustafës në kabinetin qeveritar.

Ajo është udhëheqëse e stafit të Kryeministrisë, derisa në të kaluarën ka udhëhequr me Drejtorinë për Kulturë të Komunës së Prishtinës, kohë kjo kur kryeqyteti udhëhiqej nga Isa Mustafa.

Sipas këtyre burimeve të Gazetës Blic, edhe pse nuk është marrë vendimi përfundimtar për atë se kush do të jetë kandidati i kësaj partie për kryetar të Prishtinës, deri më tani Dumoshi shihet si opsioni më i mundshëm.

“Është menduar se Dumoshi është kandidatja më konsensuale që do ta ketë mbështetjen e gjithë partisë”, tha ky burim.

Befason LDK, vendos një kandidate femër për Prishtinën, ja kush është ajo?

Vazhdon lufta e fortë në Lidhjen Demokratike të Kosovës në lidhje me atë se kush do të jetë kandidati i kësaj partie për kryetar të kryeqytetit.

Periskopi.com Lajme

Gazeta Blic nga burime të afërta me liderin e LDK-së, Isa Mustafa ka marrë vesh se i pari i kësaj partie po mendon që ta kandidoj një femër për kryetar të Kryeqytetit.

“Isa Mustafa dhe një pjesë e LDK-së po e mbështesin Vlora Dumoshin për të kandiduar për kryetar të Prishtinës”, tha ky burim i Gazetës Blic i afërt me Isa Mustafën.

Vlora Dumoshi aktualisht është ndër njerëzit kryesor të Isa Mustafës në kabinetin qeveritar.

Ajo është udhëheqëse e stafit të Kryeministrisë, derisa në të kaluarën ka udhëhequr me Drejtorinë për Kulturë të Komunës së Prishtinës, kohë kjo kur kryeqyteti udhëhiqej nga Isa Mustafa.

Sipas këtyre burimeve të Gazetës Blic, edhe pse nuk është marrë vendimi përfundimtar për atë se kush do të jetë kandidati i kësaj partie për kryetar të Prishtinës, deri më tani Dumoshi shihet si opsioni më i mundshëm.

“Është menduar se Dumoshi është kandidatja më konsensuale që do ta ketë mbështetjen e gjithë partisë”, tha ky burim.

Ndërkaq, kontakti me Dumoshin ka qenë i pamundur. Ajo nuk është përgjigjur as në thirrjet telefonike e as nuk u është përgjigjur mesazheve të dërguara nga redaksia.

As nga LDK nuk kanë pranuar që të flasin rreth kësaj teme, me arsyetimin se ende është herët të flitet për këtë temë.

Ndërkohë, Gazeta Blic ka raportuar se në garë për kandidat të LDK-së janë edhe ish- kryetari i Prishtinës Ismet Beqiri, si dhe dy nga bashkëpunëtorët tjerë të afërt të Isa Mustafës, zëdhënësi i Qeverisë Arban Abrashi dhe këshilltari, Sokol Havolli.

Derisa në LDK po zhvillohet një luftë shumë e ashpër për atë se kush do të jetë në garë për të parin e Prishtinës, deri të tani është e vetmja Lëvizja Vetëvendosje, e cila do ta rikandidoj Shpend Ahmetin edhe për një mandat.

Edhe në PDK ka paqartësi se kush do të jetë kandidat për këtë garë, raprton Gazeta Blic.Përkundër që Lirak Çelaj edhe publikisht ka shprehur dëshirën e tij për të qenë kandidat, Gazeta Blic merr vesh se Kadri Veseli ende ka dilema nëse do t’i hyjë garës me kreun e degës së PDK-së në Prishtinë.

Ndërkohë, as AAK, as AKR e as Nisma ende nuk i kanë caktuar kandidatët për kryetar të Prishtinës.

Zyrtare: Më 27 mars, Prishtina me 24 orë ujë (Video)

Kryeshefi ekzekutiv i KUR “Prishtina”, Ilir Abdullahu në emisionin “Kontakt” në Tribuna Channel ka thënë se kryeqyteti nga data 27 mars do të furznizohet me 24 orë ujë të pijes.

Periskopi.com Lajme

Abdullahu në “Kontakt” ka shtuar se analizat e ujit në fabrika e përuruar sot në Shkabaj, kanë dalë që kanë një cilësi të mirë. Sipas tij, gjatë kësaj jave do të bëhet pastrimi dhe dezenfektimi i gypave.

Vlora Dumoshi shfaqet tepër e pezmatuar në Shpend Ahmetin

Shefja e kabinetit të kryeministrit të Kosovës, Vlora Dumoshi, që dikur ishte drejtoreshë e Kulturës në Komunën e Prishtinës shfaqet e pezmatuar në kreun e Prishtinës, Shpend Ahmetin.

Periskopi.com Lajme

Ndër të tjera, thotë se katër vite nën udhëheqjen e Ahmetit, janë vite të humbura për Prishtinën.

“Dështimet evidente në të gjitha fushat e jetës, Shpend Ahmeti po përpiqet t’i fshehë pas një autoveture. E turpshme, jodinjitoze dhe fyese në raport me qytetarët, qasja e Ahmetit ndaj kryeqytetit në katër vitet e fundit, të cilat lirisht mund të konsiderohen vite të humbura për Prishtinën”, thotë Dumoshi.

Punëtorët e Drejtorisë së Arsimit në Prishtinë në grevë, kërkojnë rritje të pagave

Punonjësit e Drejtorisë së Arsimit në komunën e Prishtinës sot kanë mbajtur një grevë duke shprehur pakënaqësinë e tyre në lidhje me pagat që ata marrin.

Periskopi.com Lajme

Këta punëtorë grevën e kanë mbajtur në zyrat e tyre në ndërtesën e komunës, ndërsa asnjë nga ta nuk ka dashur që të flas për KosovaPress.

Por për grevën dhe kërkesat e tyre ka folur shefja e arsimit të Prishtinës Arbërie Nagavci.

Nagavci tha se është në dijeni për grevën e këtyre punëtorëve, ndërsa tregoi se kërkesën për rritje të koeficientit të pagave për këta punëtorë e kanë paraqitur edhe te kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili të njëjtën e ka dërguar edhe në Ministri të Financave por që e njëjta është refuzuar.

“Zyrtarët e Arsimit ka kohë që e kanë paraqitur kërkesën për ngritje të koeficienti, e cila për mendimin tim është një kërkesë legjitime sa i përket punës dhe angazhimeve që ata i bëjnë çdo ditë. Por kjo i tejkalon kompetencat tona kërkesën e zyrtarëve dhe mbështetjen tonë. Sigurisht e kemi paraqitur edhe para kryetarit të Komunës Shpend Ahmeti, i cili ka dërguar një kërkesë në Ministri të Financave për ngritjen e pagës për një numër, jo vetëm për zyrtarët e Arsimit, por për punëtorët e komunës së Prishtinës në mes të cilëve ka mosharmoni të mëdha edhe brenda Komunës po edhe në raport me komunat tjera. Përgjigjja e parë e Ministrisë së Financave ka qenë një refuzim edhe pse kryetari Ahmeti i ka njoftuar se komuna ka buxhet të mjaftueshëm që të përballoj nivelizimin e pagave të zyrtarëve”, tha Nagavci.

Punëtorët grevistë i ka vizituar edhe një përfaqësues i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, për të parë nga afër gjendjen dhe kërkesat e tyre.

Nënkryetari i SBASHK-ut Lutfi Mani tha për KosovaPress se janë të njoftuar se këta punëtorë i janë drejtuar komunës që nga viti 2013 që të zbatohet ligji mbi pagat, ku paguhen në bazë të koeficientit dhe se komuna u ka thënë se kjo çështje do të rregullohet.

“Grevën po e mbajnë punëtorët e sektorëve arsimit të komunës së Prishtinës për shkak të pagave. Këta që nga viti 2013 iu kanë drejtuar komunës me kërkesë që të zbatohet Ligji mbi Pagat që është për shërbyes civil ku paguhen në bazë të koeficientit ashtu si e parasheh ligji dhe të kenë paga të barabarta me komunat që janë përreth. Komuna ka thënë që për të gjithë punëtorët e komunës të rregullohet kjo çështje, këtu ka qenë edhe një grevë një ditshme po është pezulluar me ndërmjetësimin e SBASHK-ut, sepse SBASHK-u vjen këtu për tu solidarizuar…Greva vazhdon, i lusim zyrtarët komunal që të reflektojnë pozitivisht dhe shpresojmë që kjo grevë të përfundojë sa më shpejtë por gjithmonë me realizim të kërkesave të punëtorëve”, tha Mani.

Punëtorët e Drejtorisë së Arsimit në komunën e Prishtinës kanë paralajmëruar se edhe ditëve të ardhshme do të ketë grevë deri në realizim të kërkesave të tyre.

Arbër Vllahiu kandidat i LDK-së për Kryetar të Prishtinës?

Njëri prej gazetarëve në Kosovë, Arbër Vllahiu, shumë shpejt mund ta shohim kandidat për Kryetar të Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Partia e Isa Mustafës, LDK-ja, është duke përgatitur ofertën për Vllahiun, i cili, për një kohë ishte edhe Këshilltar i Presidentes.

Aktualisht, Vllahiu është udhëheqës i Radios Evropa e Lirë për Ballkan.

Lidhja Demokratike e Kosovës është duke shqyrtuar mundësinë për ta bindur gazetarin shumëvjeçar, Arbër Vllahiun, të jetë kandidat për Kryetar të Prishtinës.

Vllahiu shihet si kandidat adekuat për t’i dalë përpara Shpend Ahmetit të Vetëvendosjes.

Vllahiu, asnjëherë s’është përmendur për asnjë aferë, as sa ishte në Zyrën e Presidentes Jahjaga.

Lajmi.net ka provuar të flas me Vllahiun, por ai nuk e ka hapur fare telefonin lidhur me mundësinë e hyrjes në politikë.

Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur garën në zgjedhjet e fundit përballë Shpend Ahmetit.

Pikërisht, kjo humbje, ka shtyrë zyrtarët e LDK-së të mendojnë për një person kredibil që do të mund ta sfidonte Ahmetin për kreun e qytetit më të rëndësishëm në Kosovë.

Në garën për Prishtinë nga PDK është përmendur Blerand Stavileci, por ende s’ka asgjë zyrtare.(Lajmi.net)

Ismet Beqiri ende ka shpresa se LDK-ja do ta kthejë Prishtinën!

Sekretari i përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri, ka thënë se është i bindur se do ta kthejmë qeverisjen e LDK-së në Prishtinë, pasi qytetarët e kanë kuptuar se udhëheqja aktuale në Prishtinë është e dështuar.

Periskopi.com Lajme

Beqiri në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se është i bindur që qeverisjes aktuale nuk do t’i vazhdon mandati nga qytetarët, pasi gjatë kësaj kohe kishte vetëm stagnim.

“Normalisht që tash ndër synimet në mos synimin kryesorë, qëllimin objektivin e kemi ta kthejmë Prishtinën, ta kthejmë qeverisjen e LDK-së, dhe unë jam i bindur që kjo do të ndodh, unë jam i bindur, po e përsërisë që kjo do të ndodhë për shumë arsye, mbi të gjitha arsyeja e parë është që pushteti aktual në Prishtinë gjatë tri viteve vetëm stagnim, nuk është që po e them vetëm unë, po e thotë edhe shumëkush, e thotë edhe qytetarë, sepse çdo pushtet duhet me u mbajt mend për diçka, për një punë të mirë, një punë së paku, për një projekt të rëndësishëm dhe jam i bindur që qytetarët e Prishtinës e kanë vërtetuar një gjë që kjo udhëheqje aktuale është udhëheqje e dështuar dhe unë jam i bindur që nuk ka me iu vazhduar, zgjedhjet e ardhshme që i kemi në fund, nëntor diku të këtij viti, Prishtina do t’i kthehet qeverisjes nën Lidhjen Demokratike të Kosovës”, tha Beqiri.

Ai tha se udhëheqja aktuale e Prishtinës është shndërruar veç në organ të prokurorisë dhe se të vetmen gjë që e bënë është që të ankohen, e për këtë ai thotë se Shpend Ahmeti nuk është zgjedhur kryetarë, por të punojë për përmirësimin e jetës së qytetarëve.

“Kjo komunë aktualisht, kjo udhëheqje është shndërruar veç në organ të prokurorisë, të vetmen gjë që e kanë është më u ankua. Qytetarët nuk i kanë zgjedhë me u ankua, qytetarët i kanë zgjedh me i zgjedh problemet dhe ata nëse kanë fituar, e dihet se qysh kanë fituar me përkrahjen e PDK-së, krejt dynjaja këtë punë e dinë si është bërë kryetarë z.Ahmeti, është kryetarë kurrkush nuk e mohon këtë, por nuk është zgjedh për me u ankua, por është zgjedhur për t’i zgjidh problemet. A po e bënë këtë, jo, ju e dini të gjithë, ai me të gjitha merret edhe komuna e Prishtinës me të gjitha, vetëm me Prishtinën dhe hallet e qytetarëve nuk merret, me të gjitha merret, vetëm për ngrohjen globale me fol, edhe për atë temë se të tjerat, e kanë top prioritet vetëm çështjet nacionale edhe më së pakti. Kryetari i komunës dhe komuna është edhe me ligj për qeverisje lokale i obliguar me u përkujdes për punën, jetën dhe mirëqenien e qytetarëve, këtë rast Prishtinës”, tha Beqiri.

Sipas Beqirit, gjatë qeverisjes aktuale në Prishtinë, nuk është ndërtuar asnjë shkollë, apo objekt shëndetësorë. Po ashtu, ai thotë se tri objektet për banim social në Hajvali kanë qenë të përfunduara në mandatin e Isa Mustafës dhe vetëm tani kanë filluar që t’i sistemojnë familjet.

“Puna e jashtëzakonshme që është bërë nga LDK-ja edhe në mandatin e z.Mustafa, kryeministrit aktual, janë punë që shihen, janë projekte që shihen dhe ato duhet me i pa, cilat janë ato projekte me arsimore, me shëndetësore, me infrastrukturë, me projekte të mëdha numër i madh që janë bërë në Prishtinë, aktualisht duhet të ma thoni vetëm një projekt, cila shkollë është ndërtuar, cili objekt shëndetësorë është ndërtuar, asnjë, asnjë i vetmi nuk është ndërtuar. Çerdhet partner publik-privat që thuhet, asnjë çerdhe nuk e kanë ndërtuar, tri objektet për banim social në Hajvali që tri vjet kanë qenë të gatshme, në mandatin e z.Mustafa është kryer, tash Ia ka nisë këtë vit kishe po dëshirojmë me i sistemua ato familje, pse i kanë lënë që tri vite njerëzit me ndejt se ato janë bërë për ta”, tha ai.

Sekretari i përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri, tha se Lidhja Demokratike e Kosovës nuk ka vendosur se kush do të jetë kandidati i kësaj partie për kryetarë të Prishtinës, por që ai thotë se nuk kanë nevojë të nguten por as të vonohen. Beqiri tha se në kohën e duhur kjo parti do të dal me kandidatin e saj.

“Jo, nuk kemi vendosur, është rregull që ne në çdo komunë, çdo degë bën propozime pastaj është kryesia qendrore që merre vendime. Normalisht, po të ketë nevojë edhe këshilli i përgjithshëm, sipas rregullit edhe statutit edhe këshilli i përgjithshëm, ju pyetet edhe për Prishtinën, janë 5 degë të Prishtinës, dhe degët tjera me kohë besoj që edhe nuk kemi arsye me u vonua por as me u ngut, nëse mund të thuhet kësisoj, por në kohën e nevojshme sigurisht do të dalin kandidatët, ne kemi kandidatë flas si LDK, mendoj të përgatitur dhe normalisht intenca jonë është që t’i fitojmë shumicën e komunave. Sepse duhet të jem korrekt nuk mund të them të gjitha komunat sepse nuk mund të ndodh dhe ndoshta për shëndetin e demokracisë nuk është mirë të gjitha komunat me i fituar edhe në rrethanat e pluralizmit politik nuk ka shancë më ndodh tek asnjë parti politike, por është synim i yni sa ma shumë komuna të fitojmë”, t ha ai.

I pyetur se a do të jetë ai kandidat për kryetar të Prishtinës, ai nuk e ka pohuar por as mohuar, duke thënë se për këtë vendosin të gjitha degët e komunës dhe pastaj do të dilet me kandidat.

Komuna e Prishtinës largon nga banesat komunale zyrtarët e PDK-së dhe LDK-së

Komuna e Prishtinës ka vendosur që në banesat e ndara komunale në “Bregun e Diellit” t’i largojë të gjithë ata që nuk i përkasin rasteve sociale, kategorive të luftës dhe që nuk janë invalidë të punës.

Periskopi.com Lajme

Në një konferencë për media drejtori i Pronës në komunën e Prishtinës, Dren Kukaj, tha se kjo është vendosur që të largojë nga banesat komunale të gjithë ata që nuk e meritojnë. Sipas tij pushtetarët e kaluar të komunës së Prishtinës në saje të privilegjeve që i kanë pasur i kanë ndarë vetes banesa. Kukaj thotë se ato banesa do t’ua marrin dhe do t’u jepen njerëzve që kanë nevojë..

Drejtori i Pronës bëri të ditur se përfitues të banesave komunale kanë qenë kryesuesi i Asamblesë Komunale Halim Halimi i cili e ka përfituar banesën si ish drejtor, Sabedin Haxhiu, Muhamet Gashi, Agim Dibrani. Të gjithë këta qenë përfitues gjatë kohës sa kanë   qenë drejtorë. Në mesin e përfituesve është edhe asamblisti i tanishëm nga radhët e PDK-së Shemsi Veseli.

“Pra ky është një vendim, një qëndrim politik i qeverisjes se Lëvizjes Vetëvendosjes të cilën e kemi marrë në bashkëpunim me kryetarin tonë Shpend Ahmeti. Shpresoj që të mos keqkuptohet e të mos interpretohet si ndonjë lloj hakmarrje politike, por si një vendim i drejtë ku do të largohen ata që më të vërtetë nuk kanë nevojë dhe do të zëvendësohen me të tjerë që më të vërtetë kanë nevojë. Të tillë, si përfitues mund ta gjeni prej kryesuesit të asamblesë komunale Halim Halimi i cili ka përfituar atë banesë si ish drejtor, gjithashtu Sabedin Haxhiun e Muhamet Gashi, Agim Dibrani, të gjithë drejtorë në atë kohë kur janë dhënë banesat vetës së tyre. Gjithashtu ka edhe asamblist të atëhershëm por edhe të tashëm, sikurse Shemsi Veseli nga radhët e PDK-së”, tha Kukaj.

Drejtori i Pronës në komunën e Prishtinës tha se do të largohen të gjitha ata që nuk janë raste sociale për t’i zëvendësuar me raste që sipas tij me të vërtetë kanë nevojë.

“Kemi marrë një vendim ose duhet t’iu kumtoj një qëndrim politik të qeverisjes sonë që për banesat e ndara në ‘Bregun e Diellit’, për të cilat është folur shumë që janë diku rreth 50 banesa, ne kemi vendosur që përjashtimisht prej kategorive që u kanë ndarë kategorive të luftës, rasteve sociale, të invaliduarëve në punë që ka raste të tilla që kanë përfituar banesa, të gjithë të tjerët ne kemi vendosur që prej aty t’i largojmë e njëkohësisht të shpallim një konkurs të ri, që të njëjtit t’i zëvendësojmë me raste që me të vërtetë kanë nevojë”, tha Kukaj.

Sa i përket banesave që janë ndërtuar në Hajvali për familjet me gjendje të rëndë ekonomike, drejtori i Shëndetësisë Arben Vitia tha se përfitues të tyre do të hyjnë 50 familje me gjendje të rëndë ekonomike.

“Nga këto banesa do të përfitojnë vetëm 50 familje, ato në kushtet më të rënda, janë 330 familje që kanë aplikuar në tërësi. Deri më tani në fazën e dytë Komisioni ka bërë vlerësimin e situatës në terren për 94 familje, procesi është në vazhdim e sipër dhe tani që po flasim, besoj që sot do ta tejkalojë numrin 100 dhe për një kohë relativisht të shkurtë presim të vijnë edhe me të gjitha informacionet më fotografi dhe vlerësimin e situatës në terren për të gjitha familjet 330 të cilat kanë aplikuar”, tha Vitia.

Gjithashtu, ai tha se  nën mbikëqyrjen e kryetarit Shpend Ahmeti, për 280 familjet tjera të cilat nuk do të munden të përfitojnë nga ky rast janë duke përgatitur planin tre vjeçar të banimit në bashkëpunim me Drejtorinë e Pronës dhe Drejtorinë e Urbanizmi, t i cili plan mendohet që në tri deri në pesë vitet e ardhshme do të zgjedhë përfundimisht çështjen e banimit social në komunën e Prishtinës.

Anëtari i LDK-së paralajmëron Sokol Havollin kandidat për kryetar të Prishtinës

Sokol Havolli, këshilltar politik i kryeministrit Isa Mustafa ka reaguar ndaj lajmit të publikuar se Lëvizja Vetëvendosje ka punësuar aktivistët e saj në Komunën e Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Duke ironizuar me këtë gjë dhe me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmetin, ai ka thënë se dikush nga Ambasadat duhet të nënshkruajnë një projekt për rekrutimin e stafit nga komuna, përcjellë Indeksonline.

“Ka ardhur koha që ndonjëra nga Ambasadat në Kosovë të nënshkruaj një projekt për rekrutimin e stafit në Komunën e Prishtinës. Edhe pse aty ka punë edhe për organet e rendit dhe drejtësisë, sepse dallaveri më i vogël është punësimi i militantëve”, ka shkruar ai.

Por, shkrimit të Havollit i është përgjigjur njëri nga anëtarët e Kryesisë së LDK-së në Malishevë.

Famir Ademaj i ka komentuar Havollit, se kur ai të vijë në krye të Prishtinës, atëherë do të frymojë fryma e Ligjit, duke paralajmëruar kështu kandidaturën e tij për kryetar të kryeqytetit.